Fitness Thread!

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Ανεβάζω ενδεικτικά και κάποιες άλλες καταγραφές
Screenshot_2022-01-20-17-03-56-198_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-01-20-17-04-08-575_com.xiaomi.hm.health.jpg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Οι καρδιακοί σου παλμοί είναι αρκετοί για αυτά τα κιλά που έχεις. Ευτυχώς πέφτουν γρήγορα. Μήπως τρέχεις σε ανηφόρα;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Οι καρδιακοί σου παλμοί είναι αρκετοί για αυτά τα κιλά που έχεις. Ευτυχώς πέφτουν γρήγορα. Μήπως τρέχεις σε ανηφόρα;
Ναι ναι τα 3/4 της διαδρομής είναι ανηφορικό έδαφος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή μένω Αμπελόκηπους και τρέχω λεωφόρο Αλεξάνδρας έχει αρκετά ανηφορικό έδαφος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
ΠΛΑΤΗ - ΠΟΔΙΑ - ΓΛΟΥΤΟΙ 7-2-22


1. ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ (ΚΟΡΜΟΣ-ΠΛΑΤΗ-ΠΟΔΙΑ-ΓΛΟΥΤΟΙ)
40 κιλά 8 επαν. ζέσταμα
60 κιλά 7 επαν. ζέσταμα
90 κιλά 7 επαν.
110 κιλά 6 επαν. (7 sta 10 εκτελεση)
80 κιλά 8 επαν.
Προοδος -> 110 κιλά για 6 συνεχομενα μεν αλλα με στράπς.
* Προσοχη στις ανάσες.

2. LAT PULL DOWN σε τροχαλία κλειστή λαβή

30 κιλά 7 επαναληψεις ζέσταμα
45 κιλά 11 επαναληψεις (εργάσιμο)
45 κιλά 8 επαναλήψεις
42.5 κιλά 9 επαναληψεις +2
Προοδος -> 45 κιλά για 11. + 2ο σετ 45 για 8

3. ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ

30 κιλά 8 επαναληψεις
50 κιλά 10 επαναληψεις
50 κιλά 9 επαναληψεις
45 κιλά για 10 επαν.
Προοδος -> 50 κιλά για 10.

4. ΠΙΣΩ ΜΟΙΡΑ ΩΜΩΝ ΣΕ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΚΛΕΙΣΤΟ PULL ME ALTHRES

13 επαναληψεις 12.5kg
12 επαναληψεις 15kg
10 επαναληψεις 15kg

5. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΩΝ
40 κιλά για 8 επαναληψεις
60 κιλά για 12 επαναληψεις
60 kg για 10 επαναλήψεις
55 κιλά για 9 επαναλήψεις
1 σέτ παραπανω με 60 κιλά

6. ΓΑΜΠΕΣ

60 κιλά για 20
50 κιλά για 20
50 κιλά για 20.

ΠΛΑΤΗ -> 9 ergasima
ΠΟΔΙΑ -> 8 εργασιμα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Ναι ναι τα 3/4 της διαδρομής είναι ανηφορικό έδαφος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή μένω Αμπελόκηπους και τρέχω λεωφόρο Αλεξάνδρας έχει αρκετά ανηφορικό έδαφος
Το ειχα φανταστεί από την αρχή.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Αλλά πραγματικά με το που είδα τους 200 παλμούς λέω ώπα κάτι δε πάει καλά...δε ξέρω γιατί αλλά κλατάρω στις ανηφόρες τρέχοντας
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αλλά πραγματικά με το που είδα τους 200 παλμούς λέω ώπα κάτι δε πάει καλά...δε ξέρω γιατί αλλά κλατάρω στις ανηφόρες τρέχοντας

Το τρέξιμο σε ανηφορα και ειδικά σε άσφαλτο ειναι επιπονο και πιο απαιτητικό. Επιπονο σιγουρα για τα γονατα και την μέση σου. Αυτα ειναι τα λάθη. Υποβάλλεις τον οργανισμο σου σε μια πολυ σκληρη προπονηση ενω εισαι αρχάριος. Λένε ολοι πάμε να τρέξουμε και νομιζουν οτι ειναι κάτι απλό , βλέπεις τον αλλον τρέχει μια φορά το μηνα και ξαφνικά το θυμαται να βγει για τρέξιμο, αλλα δεν ξέρουν ειδικα σε άσφαλτο τι επιβαρυνση ειναι για τα γόνατα , τη μέση κ γενικά τις αρθρώσεις.

Αν θές να γινεις καλός σε κάτι πχ το τρέξιμο θα ξεκινησεις σιγα σιγα απο το επιπεδο 1 και συστηματικα θα πάς στο επιπεδο 5.

Πριν 2 χρόνια έκανα 70 κιλά στο πάγκο για 6 επαναληψεις κ βλέπω βιντεο τώρα και έτρεμαν όλα. Δεν μπορουσα να κρατησω ουτε 30 δευτερλεπτα το σέτ. Τωρα κάνω πάγκο 70 κιλά για 12 επαναληψεις και 45 δευτερολεπτα και 50 σετάκι. Για αυτο κ εχω ανέβει πλέον στα 75 για 8 και ο προπονητης ειπε να μπούμε και στα 80.

Μετα απο 2 χρόνια.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Το τρέξιμο σε ανηφορα και ειδικά σε άσφαλτο ειναι επιπονο και πιο απαιτητικό. Επιπονο σιγουρα για τα γονατα και την μέση σου. Αυτα ειναι τα λάθη. Υποβάλλεις τον οργανισμο σου σε μια πολυ σκληρη προπονηση ενω εισαι αρχάριος. Λένε ολοι πάμε να τρέξουμε αλλα δεν ξέρουν ειδικα σε άσφαλτο τι επιβαρυνση ειναι για τα γόνατα , τη μέση κ γενικά τις αρθρώσεις.
τώρα που το λες @Devil για αυτό από τότε που μετακόμισα εδώ και τρέχω σε άσφαλτο και τόσο ανηφορική νιώθω λίγο επιβάρυνση στα γόνατα τελευταία :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενώ όσο έτρεχα σε γήπεδο, ήμουν πολύ κομπλέ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και μάλιστα ίσως κάτι λάθος που κάνω, είναι το τρέξιμο σε σκαλιά, με μεγάλη ένταση πριν βγω στη λεωφόρο και όταν γυρίσω έχοντας κάνει την προπόνηση... αυτό είναι που με γονατίζει
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
τώρα που το λες @Devil για αυτό από τότε που μετακόμισα εδώ και τρέχω σε άσφαλτο και τόσο ανηφορική νιώθω λίγο επιβάρυνση στα γόνατα τελευταία :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενώ όσο έτρεχα σε γήπεδο, ήμουν πολύ κομπλέ

Ακριβως αυτό ειναι ναί. Τα ποδια σου δεν ειναι συνηθισμένα για τέτοια κακουχία. Οποτε πονάς. Χθες εκανα προπονηση στηθους - χεριων έπαιξα ωμους πιεσεις με 22.5 κιλα αλτηρες σε καθε χέρι για 8 επαναληψεις... σημερα πέρα απο ενα ελάχιστο πιάσιμο δεν νιώθω κάτι. Οποτε σε επομενη προπονηση πάμε για 22.5 κιλα σε κάθε χέρι για 10-11 επαναληψεις. Μετα σιγα σιγα θα αρχισω να παιζω και 25αρια απο τον Μαιο-Ιουνιο.

Στο γυμναστηριο αν δεν θες να σακατευτεις θα πρεπει να εισαι συστηματικος κ σε ολα τα αθληματα. Και το σώμα θα αναπτυχθει έτσι ωστε να μπορεί να υποστηριξει και πιο σκληρες προπονησεις. Πριν 2 χρονια δεν ειχα κάν στήθος σχηματισμενο όπως τώρα. Για αυτο τωρα μπορω κ παιζω πιο βαριά στο πάγκο. Πιο πολλες επαναληψεις 10 ιλα παραπανω κτλπ. ηταν και οι καραντινες αλλιως μπορει να ήμουν και +15.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και μάλιστα ίσως κάτι λάθος που κάνω, είναι το τρέξιμο σε σκαλιά, με μεγάλη ένταση πριν βγω στη λεωφόρο και όταν γυρίσω έχοντας κάνει την προπόνηση... αυτό είναι που με γονατίζει

Το γήπεδο έχει ταρτάν δεν συγκρινεται... γενικα ο πιο ευκολος ειναι ο διαδρομος μετα έρχεται το γηπεδο κ τέλος η άσφαλτος. Αν πονάς στην άσφαλτο επιστρεφεις στο γηπεδο κ κοιτάς να αυξησεις στο γηπεδο τα χιλιομετρα οπως ακριβως θα αυξανες στο πάγκο τις επαναληψεις σε ενα βαρος δεν χρειαζεται ντε κ καλα να βιαστεις να ανέβεις.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Το γήπεδο έχει ταρτάν δεν συγκρινεται... γενικα ο πιο ευκολος ειναι ο διαδρομος μετα έρχεται το γηπεδο κ τέλος η άσφαλτος. Αν πονάς στην άσφαλτο επιστρεφεις στο γηπεδο κ κοιτάς να αυξησεις στο γηπεδο τα χιλιομετρα οπως ακριβως θα αυξανες στο πάγκο τις επαναληψεις σε ενα βαρος δεν χρειαζεται ντε κ καλα να βιαστεις να ανέβεις.
Να φανταστείς δεν έχω κάνει ποτέ διάδρομο. Από γήπεδο ξεκίνησα 8-10 γύρους
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Να φανταστείς δεν έχω κάνει ποτέ διάδρομο. Από γήπεδο ξεκίνησα 8-10 γύρους

Ξαναπηγαινε Γηπεδο και κάνε τους 12 - 15

Αν δεν ειχα φτιάξει μυικη υποδομη στους ώμους οπως δειχνω στο #8506 δεν θα μπορουσα με τιποτα να παιξω σταθερα 22.5 κιλα αλτηρες σε κάθε χερι για 8-10 επαναληψεις σε σέτ 40αρι πάντα ετσι. Οχι γρηγορα... αργά οι επαναληψεις κ σταθερά.

Αμα έβλεπα οτι πονάω και δεν μπορώ θα κατεβαζα στα 20 κιλα και θα εκανα περισσοτερες επαναληψεις.

Ποσο να προπονηθω ; Oσο σου λέει το σώμα σου την επομενη ημέρα της ανάρρωσης. Υπνος - φαγητο.

Πάω να κανω μπάνιο... πάω στο πάρτι μιας φίλης :D
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου! 20 χρονών είμαι. Και εμένα μου γεννάει σκέψεις αυτό, γιατί ανεβάζω αρκετά παλμούς, στο τρέξιμο, παρόλο που τρέχω συχνά και μάλιστα από το 2020, αλλά με μεγάλα κενά ενδιάμεσα και όχι σταθερό πρόγραμμα. Αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι ότι με το που κόβω ταχύτητα πέφτουν αμέσως οι παλμοί. Μάλιστα όταν σταμάτησα σήμερα που ήμουν γύρω στους 170, έπεσα στους 76 αμέσως. Όμως, εκεί που έτρεχα είδα και εγώ τους 200 και φοβήθηκα να σου πω την αλήθεια και έκοψα ταχύτητα.. μου φαίνεται περίεργο να ανεβάζω τόσους παλμούς, ενώ τρέχω συχνά...θα μου πεις τρέχω και σε ανηφορικό έδαφος με κλίση, αλλά δε νομίζω να παίζει και σημαντικό ρόλο αυτό. Το μόνο καλό είναι ότι με το που σταματάω ή ελαττώνω πέφτουν αμέσως
Παιζει και το tracker σου να μην καταγραφει με ακριβεια. Λογικο να ανεβαινει σε ανηφορες, αλλα 200 ειναι πολυ και 33 λεπτα συνεχως στο 90% χωρις να εισαι αθλητης ειναι επικινδυνο (για τραυματισμους). Γιατι κανεις τρεξιμο;
Τι στοχους εχεις;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
@Wonderkid εγω αμα πάω να κάνω τρεξιμο τωρα στη Λ.Αλεξανδρας χωρις καλά παπουτσια που εχω και κάτι φορτωμενους τετρακέφαλους που προστατεύουν τις αρθρώσεις θα σηκωθω αυριο κ θα με ενοχλουν τα γόνατα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Παιζει και το tracker σου να μην καταγραφει με ακριβεια. Λογικο να ανεβαινει σε ανηφορες, αλλα 200 ειναι πολυ και 33 λεπτα συνεχως στο 90% χωρις να εισαι αθλητης ειναι επικινδυνο (για τραυματισμους). Γιατι κανεις τρεξιμο;
Τι στοχους εχεις;
Να σου πω την αλήθεια, αμφιταλαντεύομαι αν θέλω περισσότερο αύξηση αντοχής ή ταχύτητας...με αυτές τις προπονήσεις που κάνω δε ξέρω ακριβώς που εστιάζω... από ότι έχω καταλάβει, αν δε κάνω λάθος με τη σημερινή πάω για αντοχή λογικά...στα τυφλά πηγαίνω γενικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Wonderkid εγω αμα πάω να κάνω τρεξιμο τωρα στη Λ.Αλεξανδρας χωρις καλά παπουτσια που εχω και κάτι φορτωμενους τετρακέφαλους που προστατεύουν τις αρθρώσεις θα σηκωθω αυριο κ θα με ενοχλουν τα γόνατα.
Είναι πολύ επίπονο έδαφος η Αλεξάνδρας ισχύει...δεν είναι τόσο για αρχάριες προπονήσεις. Ίσως δοκιμάσω να μειώσω ένταση
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια, αμφιταλαντεύομαι αν θέλω περισσότερο αύξηση αντοχής ή ταχύτητας...με αυτές τις προπονήσεις που κάνω δε ξέρω ακριβώς που εστιάζω... από ότι έχω καταλάβει, αν δε κάνω λάθος με τη σημερινή πάω για αντοχή λογικά...στα τυφλά πηγαίνω γενικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Είναι πολύ επίπονο έδαφος η Αλεξάνδρας ισχύει...δεν είναι τόσο για αρχάριες προπονήσεις. Ίσως δοκιμάσω να μειώσω ένταση
Για αντοχη θελεις προπονηση σε χαμηλοτερο σφυγμο. Σε ισιο δρομο χωρις ανηφορες, σε ποσο χρονο βγαζεις τα 7χλμ?
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Για αντοχη θελεις προπονηση σε χαμηλοτερο σφυγμο. Σε ισιο δρομο χωρις ανηφορες, σε ποσο χρονο βγαζεις τα 7χλμ?
δε το έχω μετρήσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο γήπεδο, από ότι θυμάμαι έβγαζα 10 γύρους στο μισάωρο περίπου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για αντοχη θελεις προπονηση σε χαμηλοτερο σφυγμο. Σε ισιο δρομο χωρις ανηφορες, σε ποσο χρονο βγαζεις τα 7χλμ?
Ουσιαστικά με τη σημερινή προπόνηση τι βελτιώνω και πού δίνεται έμφαση;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
δε το έχω μετρήσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο γήπεδο, από ότι θυμάμαι έβγαζα 10 γύρους στο μισάωρο περίπου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ουσιαστικά με τη σημερινή προπόνηση τι βελτιώνω και πού δίνεται έμφαση;
ουσιαστικα βελτιωνεις τις πιθανοτητες σου να κανεις αρθροπλαστικη γονατων μετα τα 50 σου :laugh:

Φανταζομαι οτι βελτιωνεις αντοχη γιατι ο χρονος σου δεν ηταν καλος, αλλα ειχες ανηφορα μεσα. Πως ειναι η αναπνοη σου οταν τρεχεις; Παλευεται ή εισαι με την ψυχη στη στομα;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
ουσιαστικα βελτιωνεις τις πιθανοτητες σου να κανεις αρθροπλαστικη γονατων μετα τα 50 σου :laugh:

Φανταζομαι οτι βελτιωνεις αντοχη γιατι ο χρονος σου δεν ηταν καλος, αλλα ειχες ανηφορα μεσα. Πως ειναι η αναπνοη σου οταν τρεχεις; Παλευεται ή εισαι με την ψυχη στη στομα;
Από αναπνοή ευτυχώς καλή. Οι παλμοί είναι το θέμα ότι ανεβαίνουν πολύ και δε ξέρω πώς θα έχω μικρότερη αύξηση. Αν και μετά πέφτουν αμέσως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top