Fitness Thread!

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Έχουν ξεφύγει τα συμπληρώματα.
H Whey gold standard που παίρνω, από 55€ έχει πάει στα 80€
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Τα ασπράδι σε ρόφημα να δεις..

Εγώ αν δεν τα βρω κάτω από 3.5 ευρώ τα μισολιτρα με γευση δεν τα αγοράζω καν. Απλά βολευουν όταν κάνεις κουακεροπιτες.

150 ml να βάλεις
70 κουακερ
1 scoop πρωτεΐνη

Μόνο με αυτά έχεις 50γρ πρωτεινη ανά πιτα. Αναβολικη μπόμπα.

Παλιά τα ασπράδια έκαναν 2.5 με 3 το πολυ.

Τελικά πηρα τη πρωτεινη από ένα φαρμακείο και eshop 71 ευρώ. Από κάτι αλλά θα την έπαιρνα 74. Δε πειραζει 3 ευρώ κάτω. Πουσταραδες.

Prowhey weider victory γευση σοκολάτα.

Πολυ καλη φίλε δοκίμασε αυτή έχει κ κρεατινη μεσα.

IMG_20230503_155950.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Σάββατο προπονηση στήθους πλατης

Επικληνης με 32.5 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι. Τίμιο σετ! 7.5 REPS (Η πρωτη δεν ειχε αρνητικη οποτε την πιάνω ως μιση επειδη μονο τα σηκωσα για να τα φέρω σε φάση εκκινησης) ειμαι σιγουρα για 8 σε αυτο το βάρος.


4 βασικά tips :

1. Στήθος έξω - αγκώνες μαζεμένοι - ελαφρα κουρμπα στην μέση.

2. Στο ανέβασμα οι αλτηρες δεν πρέπει να κολλάνε μεταξυ τους (που βλέπω κάποιους).

3. Στα οριακά σέτ πάντα spotter απο πίσω. Κίνδυνος σοβαρού τραυματισμού.

4. Επιχειρούμε τα PR σε ημέρες και ώρες που ειμαστε ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΙ έχουμε κοιμηθει καλά 7-9 ωρες ύπνο - δεν εχουμε ξενυχτήσει - έχουμε φάει σωστά - εχουμε πίει νερό δεν αισθανομαστε ζαλάδες κτλ και ιδανικά σε ημέρες που έχουμε ρεπό απο τη δουλεια και μπορούμε να πάμε γυμναστηριο το πρωί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Στο μεταξύ σε μια προπόνηση χθές έφαγα πλατό

Χέρια ειχα χθές. Στην πρώτη άσκηση πιέσεις ωμων με αλτήρες μετά το ζέσταμα επιχείρησα 25 κιλά σε κάθε χέρι που βγήκαν για 6 επαναλήψεις οι οποίες βεβαια δεν μ άρεσαν.

Ειμαι και κουρασμένος γενικότερα , ο ύπνος 7,5 ωρων δεν φτάνει πάντα και κάθε μερα εχω κ την δουλειά με τα πάνω ελα οπότε θα κατεβάσω λίγο στις πιέσεις ωμων να πάιξω 3-4 σετάκια με 20 κιλά ξεκινώντας απο 12-13 επαναληψεις σίγουρες και μετά σιγά σιγα πάμε για το ιδιο στα 22.5 ωστε να βγει μετα απο κανα μήνα και ... το 25αρι σταθερά και ωραία.

Εχω και τις ετοιμασιες για τα φαγητα της επόμενης ημέρας , φευγει η μέρα αέρα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ο σφυγμος μου επανήλθε στο κανονικό σχεδόν 3 βδομάδες μετά τον κορονοιο και άρχισα κανονική προπόνηση αλλά μείωσα την διάρκεια. Οι 2 ώρες ήταν πολλές. Πλέον στοχεύω σε 1-1.5ωρα το πολύ. Θα κάνω και περισσότερο αερόβια γιατί θέλω να μειώσω λίγο το λίπος. Έκανα bulking μέχρι τώρα. Πρέπει να προσέξω και την διατροφή μου. Θα κόψω υδατάνθρακες και θα αυξήσω λίγο ακόμα την πρωτεινη. Είμαι στα 120γρ αλλά πιστεύω ότι πρέπει να πάω στα 140.

Συνήθως κάνω 2 μέρες ασκήσεις που πιάνουν από την μέση και πάνω και 2 μέρες από την μέση και κάτω. Πρέπει να το αλλάξω και να κάνω 1 μέρα πχ ώμους και στήθος, μια μέρα πλάτη και πόδια, κοκ?
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πρέπει να προσέξω και την διατροφή μου. Θα κόψω υδατάνθρακες και θα αυξήσω λίγο ακόμα την πρωτεινη. Είμαι στα 120γρ αλλά πιστεύω ότι πρέπει να πάω στα 140.

Εδώ θα σου πρότεινα το κλασικό "ένα βήμα τη φορά". Το να αυξήσεις την αερόβια σου, και ταυτόχρονα να μειώσεις τον υδατάνθρακα που σου δίνει την ενέργεια, θα σε κάνει να νιώθεις μόνιμα μια κούραση και φυσικά αρκετές λιγούρες, κυρίως τη νύχτα.
Θα μπορούσες να αυξήσεις το αερόβιο κρατώντας σταθερές τις θερμίδες σου για αρχή, και παρατηρώντας τον καθρέφτη και την απόδοση σου να μειώσεις σταδιακά τον υδατάνθρακα.
Γενικότερα, όσο πιο επιθετικές είναι οι αλλαγές στη διατροφή, τόσο πιο δύσκολο είναι να προσαρμοστεί σε αυτές ο οργανισμός χωρίς σκαμπανεβάσματα στην όρεξη και τις λιγούρες, και να δούμε την αλλαγή που επιθυμούμε.

Συνήθως κάνω 2 μέρες ασκήσεις που πιάνουν από την μέση και πάνω και 2 μέρες από την μέση και κάτω. Πρέπει να το αλλάξω και να κάνω 1 μέρα πχ ώμους και στήθος, μια μέρα πλάτη και πόδια, κοκ?

Με 4 φορές την εβδομάδα, που είναι αρκετά καλή συχνότητα, θα σου πρότεινα ένα κλασικό Push-Pull-Legs με τουλάχιστον μια βασική πολυαρθρική σε κάθε ημέρα, και την 4η πρόπονηση ένα full body ή απομονωτικά τις μυϊκές ομάδες που εσύ θέλεις να δώσεις έμφαση.

Βέβαια εδώ να τονίσω πως δεν υπάρχει μια οδός. Αυτό που ισχύει πάντα είναι πως προσαρμόζουμε το πρόγραμμα μας (προπόνηση και διατροφή) έτσι ώστε να το απολαμβάνουμε και κατ'επέκταση να είμαστε συνεπείς σε αυτό.
Αν δεν υπάρχει συνέπεια, δεν χτίζεται τίποτα.

Υγ: Έχω κολλήσει κι αναφέρω συνεχώς τη συνέπεια για να το βλέπω κι εγώ ο ίδιος, μιας που βρίσκομαι σε φάση cutting και το πρόγραμμα διατροφής μου είναι αρκετά αυστηρό. :worry:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Υγ: Έχω κολλήσει κι αναφέρω συνεχώς τη συνέπεια για να το βλέπω κι εγώ ο ίδιος, μιας που βρίσκομαι σε φάση cutting και το πρόγραμμα διατροφής μου είναι αρκετά αυστηρό. :worry:
Να μας ανεβασεις μια τι τρως την εβδομαδα ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Τα φαγητά σε μια αυστηρη δίαιτα λίγο πολύ ίδια είναι.

Κουακερ - πρωτεινη - φυστικοβουτυρο - καρυδια - γιαουρτι - σιροπι χαμηλων λιπαρών - ασπραδια

Κοτοπουλο - μπιφτεκι κιμάς απαχος- μοσχαρι - ψαρια - αυγα - ρυζι - κινοα - πατατες - μακαρονια

μπανανα - αβοκαντο - λάδι - λαχανικα κτλ.

καμια sos χαμηλων λιπαρών κτλ

εγω εδω και 2 μηνες περιπου αυτα τρώω ΜΟΝΟ και απο 93 κιλά εχω πέσει στα 90.5 σιγά σιγά.

Καμια προπονηση θα βάλουμε ; Κάνω challenge ποιος θα βάλει επικληνη 35 κιλα σε κάθε χέρι για 8 επαναληψεις ; :P
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Να μας ανεβασεις μια τι τρως την εβδομαδα ?
Έχω αναφερθεί στο παρελθόν για τις διατροφικές μου συνήθειες, οπότε όχι, δε θα αναφέρω αναλυτικά τι και πόσο τρώω τώρα.
Αν ποτέ γίνω gym influencer, σου εγγυόμαι ότι θα είσαι ο πρώτος που θα βλέπει καθημερινά τι τρώω.

Καμια προπονηση θα βάλουμε ;
Τα ίδια και τα ίδια ρε devil, τι να βάλουμε; Μέχρι και η κουτσή Μαρία ξέρει πως δουλεύουμε στο gym. Υπάρχουν σε προηγούμενες σελίδες όλα αναλυτικά.

Κάνω challenge ποιος θα βάλει επικληνη 35 κιλα σε κάθε χέρι για 8 επαναληψεις ; :P
Θα ήθελα πολύ να σου πω "challenge accepted" αλλά δεν επιθυμώ να ανεβάσω κάτι εδώ, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να μείνω μόνο στα λόγια και να σου πω "ναι το έκανα ή όχι απέτυχα".
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Χαχα γελάω με αυτό που είπες για τους influencers.

Πιστευω τα χεις 35 στον επικληνη.

Πως σ φάνηκε η τεχνική μου ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πως σ φάνηκε η τεχνική μου ;
Σε γενικές γραμμές αρκετά καλή. Σα σχόλιο θα σου έλεγα να προσέχεις τους αγκώνες σου να μην κλειδώνουν στο ανέβασμα και στο κατέβασμα, να κατεβείς λίγο ακόμη, είχες περιθώριο. Κατά τ'άλλα, ελεγχόμενη, όπως έπρεπε.

Για τα 35 kg στον επικλινή, δεν ξέρω να σου πω. Θεωρητικά ναι, αν συγκρίνω από τα κιλά των 8 επαναλήψεων για τον ίσιο πάγκο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ρωτησα το chatGPT να μου βγαλει προγραμμα και μου εβγαλε το παρακατω, ακουω γνωμες:



Before starting any weight lifting plan, it's important to consult with a certified personal trainer or physician to ensure that you are healthy enough to begin an exercise program.

That being said, here's a sample weight lifting plan for gaining muscle:

Day 1: Chest and Triceps
- Barbell Bench Press: 4 sets of 8-12 reps
- Dumbbell Flyes: 3 sets of 10-15 reps
- Incline Barbell Bench Press: 4 sets of 8-12 reps
- Tricep Pushdowns: 3 sets of 10-15 reps
- Close-Grip Bench Press: 3 sets of 10-12 reps

Day 2: Back and Biceps
- Deadlifts: 4 sets of 8-12 reps
- Pull-Ups: 3 sets to failure
- Seated Cable Rows: 4 sets of 10-12 reps
- Barbell Curls: 3 sets of 10-12 reps
- Hammer Curls: 3 sets of 10-12 reps

Day 3: Rest Day

Day 4: Shoulders and Traps
- Barbell Shoulder Press: 4 sets of 8-12 reps
- Dumbbell Lateral Raises: 3 sets of 10-15 reps
- Upright Rows: 3 sets of 10-12 reps
- Barbell Shrugs: 3 sets of 10-12 reps

Day 5: Legs and Abs
- Squats: 4 sets of 8-12 reps
- Leg Press: 3 sets of 10-12 reps
- Lunges: 3 sets of 10-12 reps
- Leg Extensions: 3 sets of 10-12 reps
- Seated Calf Raises: 3 sets of 15-20 reps
- Crunches: 3 sets of 15-20 reps

Day 6 and 7: Rest Days

This plan includes exercises for all major muscle groups and allows for sufficient rest between workout days. It's important to gradually increase the weight and intensity of your workouts to continue seeing results. Remember to also fuel your body with adequate nutrition, including protein and carbohydrates, to support muscle growth.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το ρωτησα και για μειωση λιπους:


When it comes to weight lifting for fat loss, the key is to focus on high-intensity, full-body workouts that engage multiple muscle groups at once. This will help increase your heart rate and burn more calories during and after your workout. Here's a sample weight lifting plan for fat loss:

Day 1: Full-Body Circuit
- Barbell Squats: 3 sets of 12 reps
- Dumbbell Chest Press: 3 sets of 12 reps
- Bent-Over Barbell Rows: 3 sets of 12 reps
- Dumbbell Lunges: 3 sets of 12 reps (each leg)
- Overhead Dumbbell Press: 3 sets of 12 reps
- Plank Hold: 3 sets of 30 seconds

Perform each exercise back-to-back with little to no rest in between, then rest for 1-2 minutes before repeating the circuit 2 more times.

Day 2: Rest Day

Day 3: Upper Body and Abs
- Pull-Ups: 3 sets to failure
- Seated Cable Rows: 3 sets of 10-12 reps
- Dumbbell Shoulder Press: 3 sets of 10-12 reps
- Dumbbell Bicep Curls: 3 sets of 10-12 reps
- Tricep Dips: 3 sets to failure
- Plank Hold: 3 sets of 30 seconds
- Russian Twists: 3 sets of 20 reps

Perform each exercise with 30 seconds rest in between, then rest for 1-2 minutes before repeating the circuit 2 more times.

Day 4: Rest Day

Day 5: Lower Body and Abs
- Deadlifts: 3 sets of 10 reps
- Leg Press: 3 sets of 12 reps
- Dumbbell Step-Ups: 3 sets of 10 reps (each leg)
- Standing Calf Raises: 3 sets of 15 reps
- Hanging Leg Raises: 3 sets of 12 reps
- Plank Hold: 3 sets of 30 seconds

Perform each exercise with 30 seconds rest in between, then rest for 1-2 minutes before repeating the circuit 2 more times.

Day 6 and 7: Rest Days

This plan incorporates full-body circuits and exercises that target multiple muscle groups at once, which can help increase your heart rate and burn more calories. It's important to gradually increase the weight and intensity of your workouts to continue seeing results. Remember to also fuel your body with adequate nutrition, including protein and healthy fats, to support fat loss.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Σχετικά με το πρώτο σκέλος δεν καταλαβαίνω γιατί δίνει ξεχωριστή ημέρα για τα traps.

Αφου γυμνάζονται έτσι κ αλλιώς σε μια προπονηση πλατης.

Μπορείς να πιεσεις τρικεφαλους η δικέφαλους μετά από ασκήσεις πλατης η αρσεις θανάτου; εγώ πχ αυριο θα κάνω στήθος ποδια. Σάββατο πλατη μόνη της.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
ρωτησα το chatGPT να μου βγαλει προγραμμα και μου εβγαλε το παρακατω, ακουω γνωμες:

Βλέποντας τα προγράμματα του chatgGPT θα έλεγα πως το δεύτερο, που είναι για μείωση λίπους, είναι πιο καλά δεμένο. Συν ότι πας για 2 φορές/εβδομάδα την κάθε μυϊκή ομάδα, που είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, σε σχέση με το 1ο πρόγραμμα, που απλά πας για 1 φορά.

Γενικότερα, το 1ο είναι πιο bro split, και προσωπικά δε θα ήθελα να το ακολουθήσω. Όχι ότι είναι άσχημο, απλά δεν ταιριάζει με τη φιλοσοφία μου.

Σίγουρα και οι 2 προτάσεις είναι καλύτερες από τα προγράμματα-κονσέρβες που πασάρουν στα κλασικά γυμναστήρια.


Σχετικά με το πρώτο σκέλος δεν καταλαβαίνω γιατί δίνει ξεχωριστή ημέρα για τα traps.
Τα traps είναι ιδιαίτερη ομάδα. Μπορούν να συνδυαστούν και με προπόνηση πλάτης, αλλά και με ώμων. Δεν είναι λάθος αυτό.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βλέποντας τα προγράμματα του chatgGPT θα έλεγα πως το δεύτερο, που είναι για μείωση λίπους, είναι πιο καλά δεμένο. Συν ότι πας για 2 φορές/εβδομάδα την κάθε μυϊκή ομάδα, που είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, σε σχέση με το 1ο πρόγραμμα, που απλά πας για 1 φορά.

Γενικότερα, το 1ο είναι πιο bro split, και προσωπικά δε θα ήθελα να το ακολουθήσω. Όχι ότι είναι άσχημο, απλά δεν ταιριάζει με τη φιλοσοφία μου.

Σίγουρα και οι 2 προτάσεις είναι καλύτερες από τα προγράμματα-κονσέρβες που πασάρουν στα κλασικά γυμναστήρια.



Τα traps είναι ιδιαίτερη ομάδα. Μπορούν να συνδυαστούν και με προπόνηση πλάτης, αλλά και με ώμων. Δεν είναι λάθος αυτό.
Και εμένα το 2ο μου άρεσε περισσότερο. Επειδή βαριέμαι το ίδιο πρόγραμμα, όταν φτάνω στο σημείο που έχω βαρεθεί θα το ρωτάω να μου βγάζει άλλο πρόγραμμα. Καλύτερο και από personal trainer 😂 Βγάζει και πρόγραμμα διατροφής. Το ρώτησα για Greek high protein meal plan for bodybuilding και δεν ήταν άσχημο 😂
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Εγώ είμαι πιο πολυ να σπας τις μυϊκές ομάδες πλεον για να μπορείς να πετυχαινεις το βέλτιστο αποτέλεσμα σε κάθε προπονηση χωρίς να εισαι κουρασμένος.

Αν για παραδειγμα χώσεις την ίδια μέρα στήθος και τρικεφαλους οι τρικεφαλοι μετά μπορεί να είναι dead. Άρα δεν τους γυμνάσεις αποδοτικά την ίδια μέρα.

Παράδειγμα δικής μου φιλοσοφίας

Δευτέρα Χέρια ποδια μόνα τους μαζί. 2 ασκήσεις ώμων η 1. τρικεφαλοι 1 άσκηση η 2 κ μετα 3 ασκήσεις ποδια.
Τρίτη ξεκουραση
Τετάρτη στήθος - δικεφαλοι
Πέμπτη ξεκουραση
Παρασκευή Πλατη - τρικεφαλοι
Σάββατο ποδια

Δευτέρα στήθος - δικεφαλοι
Τρίτη πλατη - τρικεφαλοι +1 άσκηση lateral raises.

Όποτε μέσα σε μια βδομαδα έχεις περασει όλες τις μυϊκές ομάδες από 2 φορές.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
1ο γευμα ημέρας πριν λίγο.

60 κουακερ
260 γιαουρτι
30 πρωτεινη σε σκόνη γευση μπισκότο
13 σιρόπι αγάπης
100γρ μπανάνα.

640 Θερμίδες
43 πρωτεινη
90 υδατάνθρακας
9 λιπαρά

Ότι πρεπει για να φυγω σε λίγο για προπονηση. Στήθος ποδια σήμερα.

Θεϊκό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230512_111200.jpg
    IMG_20230512_111200.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 29
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Και εμένα το 2ο μου άρεσε περισσότερο. Επειδή βαριέμαι το ίδιο πρόγραμμα, όταν φτάνω στο σημείο που έχω βαρεθεί θα το ρωτάω να μου βγάζει άλλο πρόγραμμα. Καλύτερο και από personal trainer 😂

Έτσι όπως έχει γίνει η φάση με τους γυμναστές που δε δίνουν και πολλή βάση αν δεν τους πληρώνεις personal, ενδεχομένως και να είναι καλύτερο ένα πρόγραμμα που βγάζει μια εξελιγμένη A.I.

Το ρώτησα για Greek high protein meal plan for bodybuilding και δεν ήταν άσχημο 😂

Από περιέργεια και μόνο, γιατί high protein ενώ θέλεις απώλεια λίπους;

Να γίνεις .....μπορώ να κάνω follow ?

Error 404, influencer not found.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
A καλά από γυμναστες μη περιμενετε πολλα. Ακόμη κ σε γυμναστήριο που δινεις συνδρομή 40 το μήνα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top