Fitness Thread!

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Με αυτά που λέει θα σακατεψει κανέναν άνθρωπο. Άρα για ποιο λόγο ρισπεκτ ;

Το θέμα δεν είναι τι κιλά κανεις... Το θέμα είναι η τεχνική κ ποσο θες να ζορίσεις τον εαυτό σου.
Για την δύναμη
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Για την δύναμη

Και εγώ εκεί που παιζω 32.5 κιλά αλτηρες για 9 reps μπορώ να βάλω 40 και να ζοριστω. Όπως έκανε αυτός με τις βυθισεις.

Το θέμα είναι ότι αυτός είναι και 10-12 χρόνια νεότερος. Στην ηλικία μας θα λέει αλλά.

Δεν μπορεί να καταλάβει ότι το κοινό που προσπαθει να απευθυνθεί είναι καυλωμένοι με τα ζόρια όπως αυτός. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι σωστή προσεγγιση προπονησης.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Και εγώ εκεί που παιζω 32.5 κιλά αλτηρες για 9 reps μπορώ να βάλω 40 και να ζοριστω. Όπως έκανε αυτός με τις βυθισεις.

Το θέμα είναι ότι αυτός είναι και 10-12 χρόνια νεότερος. Στην ηλικία μας θα λέει αλλά.

Δεν μπορεί να καταλάβει ότι το κοινό που προσπαθει να απευθυνθεί είναι καυλωμένοι με τα ζόρια όπως αυτός. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι σωστή προσεγγιση προπονησης.
Μαγκιά του, αυτός προγράμματα πουλάει, αν θέλει να κάνει κάποιον να νιώσει αδύναμος για να τα αγοράσει και αν αυτός όντως ανάγει την δύναμη στα lifts ως κάτι σημαντικό για αυτόν θα πειστεί και θα το αγοράσει. Το να πει μπράβο ναι progressive overload κάνε τόσο όσο μη πιεστεί ο ώμος σου παραπάνω που έχεις ενοχλήσεις δεν θα το πει και δεν απευθύνεται και σε αυτό το κοινό
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Μαγκιά του, αυτός προγράμματα πουλάει, αν θέλει να κάνει κάποιον να νιώσει αδύναμος για να τα αγοράσει και αν αυτός όντως ανάγει την δύναμη στα lifts ως κάτι σημαντικό για αυτόν θα πειστεί και θα το αγοράσει. Το να πει μπράβο ναι progressive overload κάνε τόσο όσο μη πιεστεί ο ώμος σου παραπάνω που έχεις ενοχλήσεις δεν θα το πει και δεν απευθύνεται και σε αυτό το κοινό

Σε ποιο κοινό αναφέρεται δηλαδη ρε συ αμήχανε , σε αυτους που έχουν ατσάλινους ώμους ; :)

ο ωμος αμα υπερ φορτωθει και κακο γυμναστει θα βγαλει προβλήματα. Δηλαδη τι περισσοτερο έχει στους ωμους του αυτος που λές.

Εγω τελευταια βδομάδα που γυμνάζομαι πιο ανθρώπινα δεν με πονάει πιά το χέρι μου.

Ηταν ένας χθές πηγε ολα τα σετ στην αποτυχια και εξάντληση. Απο την 5η μέχρι την 10η επαναληψη άρχισε να μουγκρίζει τον ακουγαν ολοι στο γυμναστηριο λες κ τον έσφαζαν. Προφανως ο τύπος παιρνει αναβολικά αλλα αυτο π κάνει δεν θεωρειται προπονητικά σωστό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Λιγότερα κιλά, πιο αργές επαναλήψεις, λιγότεροι τραυματισμοί.
Σε ζυγαριά δεν ανεβαίνω ξανά. Εκεί που είχα βάλει 7 κιλά πριν 2 βδομάδες που ζυγιστηκα, χθες είχα πέσει 2.5 🤷🏻‍♀️
Το πρόγραμμα που μου έβγαλε το ChatGPT τελικά είναι τέλειο. Το ακολουθω εδώ και 4 βδομάδες και είμαι πιασμένη συνεχώς. Έχω δει και μεγάλη διαφορά στα κιλά που σηκώνω. Παλαιότερα άλλαζα ασκήσεις κάθε βδομάδα και δεν έβλεπα πρόοδο στα κιλά. Τα περισσότερα γυναικεία μηχανήματα τα έχω τερματίσει 😆
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Λιγότερα κιλά, πιο αργές επαναλήψεις, λιγότεροι τραυματισμοί.
Σε ζυγαριά δεν ανεβαίνω ξανά. Εκεί που είχα βάλει 7 κιλά πριν 2 βδομάδες που ζυγιστηκα, χθες είχα πέσει 2.5 🤷🏻‍♀️
Το πρόγραμμα που μου έβγαλε το ChatGPT τελικά είναι τέλειο. Το ακολουθω εδώ και 4 βδομάδες και είμαι πιασμένη συνεχώς. Έχω δει και μεγάλη διαφορά στα κιλά που σηκώνω. Παλαιότερα άλλαζα ασκήσεις κάθε βδομάδα και δεν έβλεπα πρόοδο στα κιλά. Τα περισσότερα γυναικεία μηχανήματα τα έχω τερματίσει 😆

Καλά από που τη βρήκες τη ζυγαριά από τα τιντερ ; 😄
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Τα περισσότερα γυναικεία μηχανήματα τα έχω τερματίσει 😆
Τι σημαίνει το γυναικεία;
Και μηχάνημα με μηχάνημα διαφέρει, κι ας είναι η ίδια άσκηση και καλά.

Πάντως και τετρακέφαλα και μηριαία παίζουμε οι γυναίκες. Ήθελες και είχες ως στόχο να κανεις αντρικά τετρακέφαλα επαγγελματία bb ? Γιατί τέτοιους έχω δει να τα τερματίζουν. Δεν το λέω επικριτικά, αν ήθελες και το γούσταρες οπτικά, πάσο.
Απλά αναρωτιεμαι μιας και η δύναμη είναι πολύ πιο περιορισμένη σε τραγικό βαθμό λόγω συντριπτικής διαφοράς τεστοστερόνης με το αντρικό φύλο, πως τα έχεις τερματίσει.

Τα κιλά από μονα τους δεν δίνουν πληροφορία για το σώμα απαραίτητα. Αρχικά η δυσκολία έγκειται στην αναλογία δικών σου σωματικών κιλών με αυτά που σηκώνεις και κατά δεύτερον δεν σημαίνει ότι έχεις καλύτερο ερέθισμα. Δεν έχεις αν η εκτέλεση δεν γίνεται σωστά.

Και σωστά να γίνεται η εκτέλεση όμως...
Άλλο κάνω bb συγκεκριμένα που παίζει ρόλο το σχήμα και ένα καλό ποσοστό λίπους και άλλο απλά σηκώνω κιλά. Χαίρω πολύ, μια power lifter σηκώνει περισσότερα, αλλά οπτικά δεν έχει ουδεμία σχέση με μια μέτριας μυικοτητασ κοπέλας στα βάρη και τα γνωστά γυμναστηριακα πρότυπα του ινσταγκραμ. Θες κυρίως διατροφή για το condition. Bb σημαίνει όλο το πακέτο, αλλιώς μιλάμε απλά για γυμναστική γενικότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

7 κιλά πριν 2 βδομάδες που ζυγιστηκα, χθες είχα πέσει 2.5 🤷🏻‍♀️
Δηλαδή 9,5 κιλά σε δυο βδομαδες;
Αν δεν είναι θέμα υγείας, είναι σίγουρο ότι είναι αδυνατον.
Αν ζυγίστηκες σε ζυγαριά γυμναστηρίου, παίζει απλά να είχε ξερυθμιστει, συμβαίνει συχνά ή κάποιοι το κάνουν για αστείο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Τι σημαίνει το γυναικεία;
Και μηχάνημα με μηχάνημα διαφέρει, κι ας είναι η ίδια άσκηση και καλά.

Πάντως και τετρακέφαλα και μηριαία παίζουμε οι γυναίκες. Ήθελες και είχες ως στόχο να κανεις αντρικά τετρακέφαλα επαγγελματία bb ? Γιατί τέτοιους έχω δει να τα τερματίζουν. Δεν το λέω επικριτικά, αν ήθελες και το γούσταρες οπτικά, πάσο.
Απλά αναρωτιεμαι μιας και η δύναμη είναι πολύ πιο περιορισμένη σε τραγικό βαθμό λόγω συντριπτικής διαφοράς τεστοστερόνης με το αντρικό φύλο, πως τα έχεις τερματίσει.

Τα κιλά από μονα τους δεν δίνουν πληροφορία για το σώμα απαραίτητα. Αρχικά η δυσκολία έγκειται στην αναλογία δικών σου σωματικών κιλών με αυτά που σηκώνεις και κατά δεύτερον δεν σημαίνει ότι έχεις καλύτερο ερέθισμα. Δεν έχεις αν η εκτέλεση δεν γίνεται σωστά.

Και σωστά να γίνεται η εκτέλεση όμως...
Άλλο κάνω bb συγκεκριμένα που παίζει ρόλο το σχήμα και ένα καλό ποσοστό λίπους και άλλο απλά σηκώνω κιλά. Χαίρω πολύ, μια power lifter σηκώνει περισσότερα, αλλά οπτικά δεν έχει ουδεμία σχέση με μια μέτριας μυικοτητασ κοπέλας στα βάρη και τα γνωστά γυμναστηριακα πρότυπα του ινσταγκραμ. Θες κυρίως διατροφή για το condition. Bb σημαίνει όλο το πακέτο, αλλιώς μιλάμε απλά για γυμναστική γενικότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δηλαδή 9,5 κιλά σε δυο βδομαδες;
Αν δεν είναι θέμα υγείας, είναι σίγουρο ότι είναι αδυνατον.
Αν ζυγίστηκες σε ζυγαριά γυμναστηρίου, παίζει απλά να είχε ξερυθμιστει, συμβαίνει συχνά ή κάποιοι το κάνουν για αστείο

Είναι ζυγαριά από το τιντερ... Σαν αυτους π μπαίνουν στα τιντερ ειναι η ζυγαριά. Αλλοπρόσαλλη!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τι σημαίνει το γυναικεία;
Και μηχάνημα με μηχάνημα διαφέρει, κι ας είναι η ίδια άσκηση και καλά.

Πάντως και τετρακέφαλα και μηριαία παίζουμε οι γυναίκες. Ήθελες και είχες ως στόχο να κανεις αντρικά τετρακέφαλα επαγγελματία bb ? Γιατί τέτοιους έχω δει να τα τερματίζουν. Δεν το λέω επικριτικά, αν ήθελες και το γούσταρες οπτικά, πάσο.
Απλά αναρωτιεμαι μιας και η δύναμη είναι πολύ πιο περιορισμένη σε τραγικό βαθμό λόγω συντριπτικής διαφοράς τεστοστερόνης με το αντρικό φύλο, πως τα έχεις τερματίσει.

Τα κιλά από μονα τους δεν δίνουν πληροφορία για το σώμα απαραίτητα. Αρχικά η δυσκολία έγκειται στην αναλογία δικών σου σωματικών κιλών με αυτά που σηκώνεις και κατά δεύτερον δεν σημαίνει ότι έχεις καλύτερο ερέθισμα. Δεν έχεις αν η εκτέλεση δεν γίνεται σωστά.

Και σωστά να γίνεται η εκτέλεση όμως...
Άλλο κάνω bb συγκεκριμένα που παίζει ρόλο το σχήμα και ένα καλό ποσοστό λίπους και άλλο απλά σηκώνω κιλά. Χαίρω πολύ, μια power lifter σηκώνει περισσότερα, αλλά οπτικά δεν έχει ουδεμία σχέση με μια μέτριας μυικοτητασ κοπέλας στα βάρη και τα γνωστά γυμναστηριακα πρότυπα του ινσταγκραμ. Θες κυρίως διατροφή για το condition. Bb σημαίνει όλο το πακέτο, αλλιώς μιλάμε απλά για γυμναστική γενικότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δηλαδή 9,5 κιλά σε δυο βδομαδες;
Αν δεν είναι θέμα υγείας, είναι σίγουρο ότι είναι αδυνατον.
Αν ζυγίστηκες σε ζυγαριά γυμναστηρίου, παίζει απλά να είχε ξερυθμιστει, συμβαίνει συχνά ή κάποιοι το κάνουν για αστείο
Το γυμναστήριο εχει 2 αίθουσες. Η μεγάλη είναι μεικτός χώρος και εχει κανονικά μηχανηματα. Η πιο μικρή είναι αποκλειστικά για γυναίκες και τα μηχανήματα είναι διαφορετικά. Δες για παράδειγμα το leg extensions:

Το γυναικείο:
Screenshot_20230614-134441.png

Όπως βλέπεις δεν είναι με πλάκες και έχει μόνο 12 βαθμούς δυσκολίας και δεν ξέρω πόσα κιλά ειναι. Αυτό το έχω τερματίσει. Πάμε στον άλλο χώρο τώρα που έχει αυτό:

Screenshot_20230614-134538.png

Αυτό δεν το έχω τερματίσει εννοείται. Βάζω 5-6 πλάκες.

Έβαλα 7 κιλά από αρχές Φεβρουαρίου, ίσως και από τα Χριστούγεννα. Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι να είχα ζυγιστει τον Φεβρουάριο. Ζυγιστηκα πριν 2 βδομάδες και είδα ότι είχα βάλει 7 κιλά από την τελευταία φορά που ήταν σίγουρα πριν ή στις αρχές Φεβρουαριου και από την ημέρα που ζυγιστηκα πριν 2 βδομάδες έχασα 2 κιλα. Δεν ζυγίζομαι και απλά μου έκανε εντύπωση αυτό με τα κιλά. Βέβαια είμαι πιασμένη συνεχώς οπότε φαντάζομαι ότι γίνεται κατακράτηση υγρών για αυτό και έχασα 2 κιλά χωρίς να έχω αλλάξει κατι στην ρουτίνα μου.

Γενικά δεν κανω πολλά κιλά. Κάνω σωστά τις εκτελέσεις απλά στα γυναικεία μηχανήματα δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν έχουν αρκετή αντίσταση. Τα μοναδικα μηχανηματα με πλάκες που κοντεβω να τερματίσω είναι τα hip adductors/abductors. Εκεί ειμαι στα 190lbs και πάνε μέχρι 250 νομίζω.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Έβαλα 7 κιλά από αρχές Φεβρουαρίου, ίσως και από τα Χριστούγεννα. Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι να είχα ζυγιστει τον Φεβρουάριο. Ζυγιστηκα πριν 2 βδομάδες και είδα ότι είχα βάλει 7 κιλά από την τελευταία φορά που ήταν σίγουρα πριν ή στις αρχές Φεβρουαριου και από την ημέρα που ζυγιστηκα πριν 2 βδομάδες έχασα 2 κιλα.
Αααα ρε ‘σύ Νελλιελ είπα κι εγω..
Καλά ναι παίζει να ναι κατακράτηση τα δυο κιλά σε δυο βδομαδες ή αν δεν πολυμετρας φαγητό να ήσουν και πιο κάτω θερμιδικά να έπεσες. Δες το ξανά σε δυο βδομαδες ρίχνοντας μια ζύγιση.
Αλλά αν με τον καθρέφτη σου είσαι οκ, χεστο γενικά τι λέει ο αριθμός. Θεωρώ φωτό σε καθρέφτη με μαγιώ ανά 3 βδομαδες είναι πιο αξιόπιστο.
Το γυμναστήριο εχει 2 αίθουσες. Η μεγάλη είναι μεικτός χώρος και εχει κανονικά μηχανηματα. Η πιο μικρή είναι αποκλειστικά για γυναίκες και τα μηχανήματα είναι διαφορετικά.
Δεν είχα ιδέα ότι υαπρχει τέτοιο πραγμα, το ακούω πρώτη φορά. Γι αυτό σοκαρίστηκα πριν 😂
Δεν θα μου πέρναγε ποτε από το μυαλό.

Πάντως επειδή θυμαμαι πριν κάποιους μήνες τα είχαμε ξαναπεί, τότε που φώναζα για τις 3 ώρες γυμναστική, την κόπωση και το ΚΝΣ, έχω να πω πως κι απ αυτά που γράφεις εδώ φαίνεται πως σου πηγαίνει πολύ το νέο πρόγραμμα και πολλά μπράβο για την πρόοδο στα κιλά. Κυρίως όμως για την πειθαρχία γιατί ασκείσαι και χρόνια και είσαι ανοιχτή και σε συζήτηση και σε πειραματισμους.
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο σε αυτή την φάση και σε απασχολεί το φαγητό;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αααα ρε ‘σύ Νελλιελ είπα κι εγω..
Καλά ναι παίζει να ναι κατακράτηση τα δυο κιλά σε δυο βδομαδες ή αν δεν πολυμετρας φαγητό να ήσουν και πιο κάτω θερμιδικά να έπεσες. Δες το ξανά σε δυο βδομαδες ρίχνοντας μια ζύγιση.
Αλλά αν με τον καθρέφτη σου είσαι οκ, χεστο γενικά τι λέει ο αριθμός. Θεωρώ φωτό σε καθρέφτη με μαγιώ ανά 3 βδομαδες είναι πιο αξιόπιστο.

Δεν είχα ιδέα ότι υαπρχει τέτοιο πραγμα, το ακούω πρώτη φορά. Γι αυτό σοκαρίστηκα πριν 😂
Δεν θα μου πέρναγε ποτε από το μυαλό.

Πάντως επειδή θυμαμαι πριν κάποιους μήνες τα είχαμε ξαναπεί, τότε που φώναζα για τις 3 ώρες γυμναστική, την κόπωση και το ΚΝΣ, έχω να πω πως κι απ αυτά που γράφεις εδώ φαίνεται πως σου πηγαίνει πολύ το νέο πρόγραμμα και πολλά μπράβο για την πρόοδο στα κιλά. Κυρίως όμως για την πειθαρχία γιατί ασκείσαι και χρόνια και είσαι ανοιχτή και σε συζήτηση και σε πειραματισμους.
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο σε αυτή την φάση και σε απασχολεί το φαγητό;
😂😂😂😂😂
Έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες εδώ μερικά γυμναστήρια 😂 Τα ρούχα μου είναι το ίδιο πάνω μου πριν πάρω τα κιλά αλλά βλέπω πιο πολλές γραμμώσεις για αυτό και είχα να ζυγιστω καιρό.
Στόχος μου είναι να αποκτήσω δύναμη. Πχ στους δικέφαλους είμαι χάλια. Με αλτήρες είμαι στα 6.8 κιλά στο κάθε χέρι στις 8 επαναλήψεις. Σήμερα μέτρησα το grip strength μου στο ιατρείο και είδα μεγάλη βελτίωση με το νέο πρόγραμμα. 6 μήνες μετά την επέμβαση ήμουν στα 0 κιλά. Έπειτα έφτασα πλατώ στα 16 κιλα επί 5 χρονοα και εδώ και 1 μήνα που κάνω διαφορετικό πρόγραμμα το grip strength μου εκτοξεύθηκε στα 26 κιλά.
Οι 3 ώρες γυμναστική να σου πω την αλήθεια δεν ήταν κουραστικές γιατί έκανα τις ασκήσεις με 2-3 λεπτά διάλειμμα ανάμεσα στα σετ και δεν ένιωθα εξάντληση. Τώρα πχ κάνω το πολύ 1.5 ώρα, συνήθως τελειώνω στα 75 λεπτά γιατί δεν έχω τόσο πολύ χρόνο όπως τον χειμώνα που μόνο βρέχει και είμαι όλη μέρα σπίτι. Από το να κάθομαι όλη μέρα καλύτερα 3 ώρες γυμναστήριο 😆 Ουσιαστικά ξεκίνησα γυμναστήριο γιατί έβρεχε τόσο συχνά που δεν έβγαινα καθόλου. 1000 το πολύ βήματα τη μέρα.

Παρεμπιπτόντως μόλις ήρθε στο ιατρείο ένας γιατρός που είχα κάνει match πέρυσι και με έβρισε και με έκανε unmatch επειδή δεν του απάντησα μέσα σε 24 ώρες 😂 Εσπασε το χέρι του. Κάρμα 😂
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
βλέπω πιο πολλές γραμμώσεις
Έλα αυτό σε νοιάζει βασικά, μια χαρά. Και όχι απλώς μια χαρά, πολλές χαρές 🤣🤣
Συνεχισε το έτσι, ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει🤣


Στόχος μου είναι να αποκτήσω δύναμη. Πχ στους δικέφαλους είμαι χάλια.
Μμμ αν παίζεις δικέφαλα την ημέρα της πλάτης από μένα είναι όχι, θα είσαι ήδη οφφ από πλάτη.
Καλύτερα βάλε τα δικέφαλα σε ξεχωριστή μέρα, θα τα έπαιζα με στήθος και μετά δικέφαλα και τρικέφαλα μαζί.
Ίσως βοηθησει.
Αν τα έχεις ήδη ξεχωριστή μέρα, δες μήπως δεν ανεβαίνει η δύναμη γιατί βάζεις πολλές ασκήσεις. Θα έλεγα μαξ 3 από 4 σετάκια πυραμίδας με το τελευταίο μόνο σετ της κάθε άσκησης σε εξάντληση. Μην το παρακάνεις γιατί και το πολύ δεν βγάζει σε πρόοδο. Το λέω γιατί είναι και μικρή μυική ομάδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρεμπιπτόντως μόλις ήρθε στο ιατρείο ένας γιατρός που είχα κάνει match πέρυσι και με έβρισε και με έκανε unmatch επειδή δεν του απάντησα μέσα σε 24 ώρες 😂 Εσπασε το χέρι του. Κάρμα 😂
Ποσό τραγικός θεε μου!
Έχουμε και δουλειές να τον ενημερώσει κάποιος. Ανά μέρες είμαι με όλους έτσι.
Τώρα που είμαι ταξίδι τις τελευταιες μέρες είμαι ευέλικτη και έχω παραπάνω χρόνο πχ, αλλά συνεχώς εναλλάσσεται.
Αν είναι να γκρινιάζει και να κάνει σκηνές για τέτοια από την αρχή, καλύτερα που δεν προχώρησε γιατί τα προγράμματα σας και τα θέλω σας δεν θα συνέπιπταν.
Εμένα και το πολύ το μπιρι μπιρι μ ενοχλεί. Πολύ μπιρι θέλω με φίλους, στα γκομενικά από ένα σημείο και μετά δο θεωρώ και ξενερα.

Το κάρμα τον έσφαξε πάντως αυτόν, για τα καλά όμως. Περαστικά του, αν και το χέρι είναι το λιγότερο με τέτοια μυαλά.
Σε θυμήθηκε αλήθεια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Και έλεγα καιρό είχε η Νελλη να μας αναφέρει κανα τρελό 😆
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έλα αυτό σε νοιάζει βασικά, μια χαρά. Και όχι απλώς μια χαρά, πολλές χαρές 🤣🤣
Συνεχισε το έτσι, ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει🤣



Μμμ αν παίζεις δικέφαλα την ημέρα της πλάτης από μένα είναι όχι, θα είσαι ήδη οφφ από πλάτη.
Καλύτερα βάλε τα δικέφαλα σε ξεχωριστή μέρα, θα τα έπαιζα με στήθος και μετά δικέφαλα και τρικέφαλα μαζί.
Ίσως βοηθησει.
Αν τα έχεις ήδη ξεχωριστή μέρα, δες μήπως δεν ανεβαίνει η δύναμη γιατί βάζεις πολλές ασκήσεις. Θα έλεγα μαξ 3 από 4 σετάκια πυραμίδας με το τελευταίο μόνο σετ της κάθε άσκησης σε εξάντληση. Μην το παρακάνεις γιατί και το πολύ δεν βγάζει σε πρόοδο. Το λέω γιατί είναι και μικρή μυική ομάδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ποσό τραγικός θεε μου!
Έχουμε και δουλειές να τον ενημερώσει κάποιος. Ανά μέρες είμαι με όλους έτσι.
Τώρα που είμαι ταξίδι τις τελευταιες μέρες είμαι ευέλικτη και έχω παραπάνω χρόνο πχ, αλλά συνεχώς εναλλάσσεται.
Αν είναι να γκρινιάζει και να κάνει σκηνές για τέτοια από την αρχή, καλύτερα που δεν προχώρησε γιατί τα προγράμματα σας και τα θέλω σας δεν θα συνέπιπταν.
Εμένα και το πολύ το μπιρι μπιρι μ ενοχλεί. Πολύ μπιρι θέλω με φίλους, στα γκομενικά από ένα σημείο και μετά δο θεωρώ και ξενερα.

Το κάρμα τον έσφαξε πάντως αυτόν, για τα καλά όμως. Περαστικά του, αν και το χέρι είναι το λιγότερο με τέτοια μυαλά.
Σε θυμήθηκε αλήθεια;
Τα κάνω και με στήθος και με πλάτη, δεν μου ξεφεύγουν 😆 Διόρθωσα και τον τρόπο γιατί ένιωθα ότι δεν τα έκανα σωστά. Θα πάω στα γυναικεία μηχανηματα να δω που βρίσκομαι. Έχω κανει πρόοδο αλλά όχι θεαματική.

Δεν έχω χρόνο να απαντάω στον κάθε πικραμένο όταν έχω δουλειές. Εδώ και ένα χρόνο έχω δώσει προτεραιότητα στον εαυτό μου. Κάνω αυτά που μου αρέσουν και μετά απαντάω σε όποιον έχω όρεξη. Η ζωή ειναι μικρή για να ασχολούμαι με τέτοια άτομα. Δεν ξέρω αν με θυμήθηκε και δεν με νοιάζει γιατί γλίτωσα από το κελεπουρι.

Στα της γυμναστικής πάλι, είναι φυσιολογικό να είμαι συνεχώς πιασμένη; Από τον Φεβρουάριο που ξεκίνησα δεν έχει περάσει μέρα που να μην πιάνομαι. Φτάνω σε σημείο να μην μπορώ να κατεβαίνω σκάλες 😂
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Τα κάνω και με στήθος και με πλάτη, δεν μου ξεφεύγουν 😆 Διόρθωσα και τον τρόπο γιατί ένιωθα ότι δεν τα έκανα σωστά.
Χαχαχαχααχ κατάλαβα

Μμμμ θα έλεγα να δοκιμάσεις για 3 βδομάδες να παίζεις δικέφαλα μια φορά, μόνο την ημέρα του στήθους που θα παίζεις και χέρια.
Παίζει να φταίει η συχνότητα και η μη επαρκής ανάρρωση τόσο για την δύναμη όσο και για το συνεχές πιάσιμο. Το οποιο αν είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό, είναι αρνητικό σημάδι. Δηλαδή δείχνει ότι ήσουν αρκετά απροετοίμαστη για τον όγκο ή την ένταση ή και τα δυο, όταν είναι συνεχές και σε τραγικό βαθμό το πιάσιμο.

Βέβαια δώσε έμφαση και σε διατάσεις μετά. Διατάσεις και χτυπα και foam roller έπειτα.
Δεν έχω χρόνο να απαντάω στον κάθε πικραμένο όταν έχω δουλειές.
Η ζωή ειναι μικρή για να ασχολούμαι με τέτοια άτομα.
Συμφωνώ κι επαυξάνω! Όσο πιο πολύ το εφαρμόζει κάποιος, τόσο το επεκτείνει.

Άσε που όλα αυτά τα «δεν απάντησες, μου απάντησες...μπλα μπλα» τα θεωρώ τραγικά. Εε ανά μέρες και ανά βδομαδες το πρόγραμμα μας αλλάζει, σιγά μην είμαστε απίκο. Πολύ παρλάρω μόνο με φίλους με την πρώτη ευκαιρία που ξελασκαρω από το πρόγραμμα. Ή αν έχω πολυυυ καιρό να μιλήσω με κάποιον ή αν θέλει τη στήριξη μου σε κάτι που τρέχει. Προτιμω το από κοντά κι ας είναι μια ώρα για άραγμα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν έχω χρόνο να απαντάω στον κάθε πικραμένο όταν έχω δουλειές. Εδώ και ένα χρόνο έχω δώσει προτεραιότητα στον εαυτό μου. Κάνω αυτά που μου αρέσουν και μετά απαντάω σε όποιον έχω όρεξη. Η ζωή ειναι μικρή για να ασχολούμαι με τέτοια άτομα. Δεν ξέρω αν με θυμήθηκε και δεν με νοιάζει γιατί γλίτωσα από το κελεπουρι.

Χαχαχαχααχ κατάλαβα

Μμμμ θα έλεγα να δοκιμάσεις για 3 βδομάδες να παίζεις δικέφαλα μια φορά, μόνο την ημέρα του στήθους που θα παίζεις και χέρια.
Παίζει να φταίει η συχνότητα και η μη επαρκής ανάρρωση τόσο για την δύναμη όσο και για το συνεχές πιάσιμο. Το οποιο αν είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό, είναι αρνητικό σημάδι. Δηλαδή δείχνει ότι ήσουν αρκετά απροετοίμαστη για τον όγκο ή την ένταση ή και τα δυο, όταν είναι συνεχές και σε τραγικό βαθμό το πιάσιμο.

Βέβαια δώσε έμφαση και σε διατάσεις μετά. Διατάσεις και χτυπα και foam roller έπειτα.


Συμφωνώ κι επαυξάνω! Όσο πιο πολύ το εφαρμόζει κάποιος, τόσο το επεκτείνει.

Άσε που όλα αυτά τα «δεν απάντησες, μου απάντησες...μπλα μπλα» τα θεωρώ τραγικά. Εε ανά μέρες και ανά βδομαδες το πρόγραμμα μας αλλάζει, σιγά μην είμαστε απίκο. Πολύ παρλάρω μόνο με φίλους με την πρώτη ευκαιρία που ξελασκαρω από το πρόγραμμα. Ή αν έχω πολυυυ καιρό να μιλήσω με κάποιον ή αν θέλει τη στήριξη μου σε κάτι που τρέχει. Προτιμω το από κοντά κι ας είναι μια ώρα για άραγμα

Πάντως από εδώ το παει η Νελλη από εκεί το φέρνει όλο σε τρελους πεφτει.

Ο ένας μαζί με αυτήν τα είχε κ με άλλες 2-3 ταυτόχρονα κ τους έταζε γάμο. Ο άλλος την έβρισε επειδή δεν του απάντησε σε μήνυμα... Πολυ δράμα η κατάσταση ρε παιδι μου 😄 τείνω να καταλήγω στο ότι γουστάρει κ αυτή να πεφτει σε τέτοιες ιστορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ας επαναφέρω το thread γιατί ο θείος ξέφυγε πάλι! 😛

Πρωινή Leg day υπερτροφίας για σήμερα. Πολύ ποιοτική προπόνηση, κι αυτό γιατί ο ύπνος ήταν 8ωρος χθες το βράδυ, γέμισα μπαταρίες.
Με πέθανε βέβαια, θα κοιμηθώ σίγουρα στο αεροπλάνο σε λιγάκι. 😂
Οι επόμενες 3 μέρες είναι off λόγω διακοπών, χρειάζεται να γεμίσουμε λιγο με υδατάνθρακα το σώμα και να αναρρώσει το ΚΝΣ που είναι τέντα τις τελευταίες μέρες από την προπόνηση. 🥺

Α, πάρτε κι ένα highlight από τα Squat :

IMG_8616.jpeg

Κι αφού αναφέρθηκαν οι ζυγαριές, σήμερα η ψηφιακή του γυμναστηρίου με έδειξε 68.45 kg. Αποκλείεται βέβαια γιατί στο σπίτι με δείχνει 70.20 kg. 🤷🏻‍♂️
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Σφίξε ζώνη και μπές Νταής!

Φαρμακωτες κυριες στα κρεβατια σας ! Ειμαστε το τελευταιο γαλατικό χωριό!

Πάααμε καβλιάρηδεςςς!!!
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σε ποιο κοινό αναφέρεται δηλαδη ρε συ αμήχανε , σε αυτους που έχουν ατσάλινους ώμους ; :)

ο ωμος αμα υπερ φορτωθει και κακο γυμναστει θα βγαλει προβλήματα. Δηλαδη τι περισσοτερο έχει στους ωμους του αυτος που λές.

Εγω τελευταια βδομάδα που γυμνάζομαι πιο ανθρώπινα δεν με πονάει πιά το χέρι μου.

Ηταν ένας χθές πηγε ολα τα σετ στην αποτυχια και εξάντληση. Απο την 5η μέχρι την 10η επαναληψη άρχισε να μουγκρίζει τον ακουγαν ολοι στο γυμναστηριο λες κ τον έσφαζαν. Προφανως ο τύπος παιρνει αναβολικά αλλα αυτο π κάνει δεν θεωρειται προπονητικά σωστό.
Δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι το να κάνεις ένα σετ στρατιωτικές στα 90-100κιλά για 6-8 επαναλήψεις (όταν είσαι 1,90 που είναι αυτός + την μυικότητα που έχει)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι το να κάνεις ένα σετ στρατιωτικές στα 90-100κιλά για 6-8 επαναλήψεις (όταν είσαι 1,90 που είναι αυτός + την μυικότητα που έχει)

Για 6-8 δεν είναι τόσο επικίνδυνο... Ειδικά αν η τελευταία επανάληψη βγαίνει μεν δυσκολα αλλά όχι να είσαι έτοιμος να πεθανεις που λέει ο λόγος.

Ο συγκεκριμένος τον είδα ότι είχε κάνει 90 κιλά για μονημονη η άρθρωση του ώμου έτρεμε για αρκετά δευτερόλεπτα. Στο ανέβασμα.

Είναι νέος ακόμη. Έχει άλλους ρυθμους ανάρρωσης αν αυτό που προτεινει παει να το κάνει ο κάθε φουκαράς θα σακατευτει.

Οι στρατιωτικές πιεσεις είναι δυσκολη άσκηση κ για κάποιους επικίνδυνη. Αν τη κανεις σωστά απομονώνει αρκετά τους ώμους κ γυμνάζει δευτερευόντως τον κόρμο τους τρικέφαλους κ τον προσθιο οδοντωτο μυ.

Ο υπερακανθιος μπορεί να φαει μεγάλη φρίκη.

Ο ώμος ειναι μια άρθρωση που τραυματίζεται ευκολα. Αν δεν προσεξεις. Ειδικά στις πιεσεις ζοριζεται το συστημα μέσα.

Αυτά βέβαια για τον κάθε Τσιαλικη είναι υψηλά γράμματα π σου λέει ότι άμα κανεις το βάρος σ σε πιεσεις ώμων δεν είσαι καν μέτριος.

Εντάξει είναι η καβλα της ηλικίας αλλά μη περιμενεις να μη δέχεται αντίλογο κ κριτική. Δεν ξεκινήσαμε χθες το γυμναστήριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top