Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αυτός με το μπερέ έχει κοιλιτσα που κρύβει τι δουλειά υπάρχει από κάτω. Για τους οποιους ήδη είπα ότι ισχύει αλλά μέχρι να φύγει το λίπος. Από εκεί που τον βλέπεις κι έπειτα θέλει φαγητό σε πλεόνασμα, ώστε να αναπτυχθεί.
Αυτό λέμε.
Επισης, εμπίπτουν στην κατηγορία των μετρίων μυϊκά ανεπτυγμένων. Παιζει ρόλο λοιπόν, όπως και η ηλικία.

Κρατα μικρο καλάθι για τις αλλαγές που βλέπεις πάντως...

Αυτά από εμένα, νομίζω πως συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε.
Κατ εμε το recomposition δεν είναι ο καλύτερος και πιο γρήγορος τρόπος για αύξηση μυϊκής μάζας σε σημαντικό βαθμό. Μπορεί, όμως, να επιφέρει μικρή αύξηση σε κάποιον σχετικά αρχάριο και με λίπος.
Αυτά από εμένα.

Το θέμα ειναι αν εσύ έχεις να δείξεις καλύτερο αποτέλεσμα απο αυτους που κρίνεις ως "μετριους μυικά" και το έχεις πετύχει με το πλεόνασμα και είσαι τόσο κάθετη. Αυτή ειναι η δική μου η περιέργεια. Και ακριβώς απο εκει και έπειτα μια συζήτηση γινεται απο δογματική - εποικοδομητικη. Αν δεν μπορείς να κάνεις τέτοια κουβέντα επειδη λές κάτι κ αυτό είναι οκ. Προφανώς και διαφωνούμε αλλα οχι στις απόψεις... στο mindset.


Όσο για τους τύπους που ανέβασα. Προφανώς και εμπίπτουν στη κατηγορία των αρκετά μυϊκά ανεπτυγμένων με φυσικό τροπο κ ειναι κ πολύ πάνω απο το μέσο ορο. Εκτος και αν ο προπονητής σου ειναι ο Αλιμπάκης και έχεις άλλα πρότυπα ή βλέπεις ανθρώπους που σου λένε οτι ειναι φυσικοί και παίρνουν απο πίσω φαρμακεία ολόκληρα.



Ο Jeremy ειναι φοβερός σωματικά αν και ακριβός κάνει τρομερή δουλειά.

Προφανώς... αν συγκριθεί με εναν που παίρνει φάρμακα 10-15 χρονια σαν αυτα που δινουν στα βόδια για να φουσκώνουνε δεν είναι τίποτα. Για κάποιον όμως που έχει ρεαλιστικούς στόχους κ δεν ψήνεται να καεί στα φάρμακα ειναι τόπ.

Εγω δεν διαφώνησα σε κάτι συγκεκριμένο ούτε υποτίμησα αυτη τη τακτική οτι δεν δουλεύει...απλά θεωρω το πλεόνασμα υπερβολή για κάποιον που δεν ειναι σε επιπεδο λιγο πριν τον body builder σίγουρα classic physique και πάνω. Ειναι αστείο να το κάνουν άνθρωποι που θα μπορουσαν να πετύχουν τα ίδια με συντήρηση ή εστω ειναι σε ενα επίπεδο κοντά σε αυτό.

* Aν θεωρείς και αυτον εδω


μέτριο μυικά ανεπτυγμένο ε τότε μάλλον κάνετε παρέα με ανθρώπους που κάνουν χρήση αναβολικών. Δεν εξηγείται αλλιώς.

O τύπος ηταν και ειναι ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ της συντήρησης. Μάλιστα ειχε βγαλει κ ένα βίντεο το οποιο δυστυχως κατέβασε που έλεγε οτι η φάση όγκου ειναι ένα χάσιμο χρόνου.

Αυτος άλλο ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ δεν προκειται να αναπτυχθεί. Έφτασε φυσικό πλατό. Οσα πλεονάσματα και αν κάνει. Όσα και αν σηκώσει... τα οποία βεβαια κ έχει κοψει αν δει κάποιος τις προπονήσεις που κάνει μονο για συντήρηση γιατι εχει καταλάβει οτι όλες αυτες τις επιβαρύνσεις μια μέρα τις πληρώνεις. Ξέρει έχει μυαλό δεν ειναι χάπατο. Ασχολήθηκε με το γυμναστήριο πήρε τα μέγιστα κ τωρα απλα συντηρείται. Πολύ έξυπνο.

Εγραψα πολλά αλλα επειδη μας διαβάζουν κ μικρά παιδιά καλο ειναι να ξεκαθαρίσουν κάποια βασικά πράγματα κ να έχουν ρεαλιστικούς στόχους.


Για να δείτε την διαφορά με και χωρίς αναβολικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Επίσης, θα προσθέσω και smoothies τα πρωινά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό κάνω ουσιαστικά

Αυτό να κάνεις στην αρχή. Τα πρώτα newbie gains δεν χρειάζονται υπερβολικό φόρτωμα φαγητού γιατί και οι απαιτήσεις που έχεις από το σώμα σου δεν θα είναι υπερβολικές-υψηλές. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το μυικό ερεθισμα το δικό σου με κάποιου που κάνει το βάρος του επι 2 σε καθίσματα. Λογική και μόνο.

Βάλε ενα φορτίο στο μηχάνημα ή στα ελεύθερα βάρη το οποίο μπορείς να βγάλεις για 10-12 επαναλήψεις με τις 2 τελευταιες να σε δυσκολεύουν λίγο.

Την επόμενη φορά πρόσθεσε λίγο ακόμη βάρος ή αντι για 12 επαναλήψεις βάλε στόχο να πάς ως τις 15 ή αφου κάνεις 15 κάνε κ ενα ακόμη σέτ με αυτο το βάρος! Παίξε με πιο αργό τέμπο - πιο μεγάλο εύρος κίνησης - κάνε παύσεις στο κατέβασμα για να φορτίσεις ακομη περισσότερο τον μύ - νιώσε το muscle-mind connection. Παράλληλα φάε καθαρά στη συντήρηση ή 100 θερμίδες παραπάνω και πάρε αρκετή πρωτεϊνη. Πάρε και συμπλήρωμα αν και κάποιοι λένε ούτε αυτο χρειάζεται. Βγάλε μια φώτο και μετα απο 6 μηνες βγάλε αλλή μία θα δεις μεγάλη διαφορά αν τα κάνεις σωστά.

Είδες και απο το βίντεο οτι ο Φρέντι έπαιζε καθίσματα των 50 κιλών για να βάλει τη πρώτη του μάζα. Δεν χρειάζονται υπερβολές και φορτώματα. Να ήσουν προχωρημένος ή να έκανες ηδη 2-3 χρόνια γυμναστήριο να τα είχες κάνει αυτα και πλέον να ειχες κολλήσει να πώ εντάξει.

Δε μπορώ να βλέπω άλλο αδύνατους ανθρώπους στα γυμναστήρια να έχουν φορτώσει τις μπάρες και να βλέπουν τον εαυτό τους στο καθρέφτη 2 φορές πιο μεγάλο απο όσο είναι ή να θεωρούν ενα καλό αποτέλεσμα για φυσικούς αθλητές οτι είναι μέτριο και "σιγά τα αυγά" ενω παράλληλα κάνουν λάθος όλες τις ασκήσεις και δεν γυμνάζουν κάν αυτο που υποτίθεται οτι πρέπει με την ασκηση που κάνουν.

Το θέμα ειναι να θέτεις ρεαλιστικούς στόχους να γίνεις καλύτερος από οτι ήσουν χθές ή πέρυσι.

Απλά να ξέρεις οτι ο δευτερος ρεαλιστικός νόμος ειναι οτι αυτο κάποια στιγμή σταματάει ή ειναι πάρα πολυ αργό ειδικα σε φυσικούς. Αρκετοί παίρνουν φάρμακα και δεν το λένε. Και δεν εννοώ τα παιδιά εδω στο θρέντ που γράφουμε κατα καιρούς αλλα γενικά στο γυμναστήριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
@Wonderkid


Διάβασε τι γράφει ο
James Russell

I tell people to avoid the bulk and cut. They just tend to eat badly and gain a lot of body fat. The bulk and cut routine is just yo-yo dieting. Instead, learn to eat low carb, high fiber and adequate protein all the time. Most body builders eat way too much protein. Too many of the young folks I see in the gym are smooth with high subcutaneous fat. They look like harbor seals. I like to stay lean all the time and build muscle at the same time. I am 72 and look like this all the time. Don’t bulk and cut.

Ask yourself, “Why does the bulk and cut crowd have to cut?” The answer is that way too much of the bulk they gain is fat. Here is what’s happening: The word surplus is key. If you eat just enough protein to build the muscle you want, you really aren’t in surplus. If you really do eat a surplus, all surplus goes to fat. (Read “Diabetes Code” by Dr. Jason Fung for an expert’s explanation.)


ο ΤΎΠΟς έχει καλύτερη φυσική και μυική ανάπτυξη στα 72 του απο αρκετούς που στα 25-30 τους λένε για bulking.

 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
@Wonderkid


Διάβασε τι γράφει ο
James Russell

I tell people to avoid the bulk and cut. They just tend to eat badly and gain a lot of body fat. The bulk and cut routine is just yo-yo dieting. Instead, learn to eat low carb, high fiber and adequate protein all the time. Most body builders eat way too much protein. Too many of the young folks I see in the gym are smooth with high subcutaneous fat. They look like harbor seals. I like to stay lean all the time and build muscle at the same time. I am 72 and look like this all the time. Don’t bulk and cut.

Ask yourself, “Why does the bulk and cut crowd have to cut?” The answer is that way too much of the bulk they gain is fat. Here is what’s happening: The word surplus is key. If you eat just enough protein to build the muscle you want, you really aren’t in surplus. If you really do eat a surplus, all surplus goes to fat. (Read “Diabetes Code” by Dr. Jason Fung for an expert’s explanation.)


ο ΤΎΠΟς έχει καλύτερη φυσική και μυική ανάπτυξη στα 72 του απο αρκετούς που στα 25-30 τους λένε για bulking.
Και εγώ Devil στο ίδιο μήκος κύματος κινούμαι. Δηλαδή, την υπάρχουσα διατροφή που κάνω, να την αυξήσω ποσοτικά ως ένα βαθμό, ή να προσθέσω πχ κάποια ενδιάμεσα γεύματα (αυγό, smoothies...). Δεν είμαι καθόλου φαν του junk food. Από την άλλη, όντως στόχος είναι να πιάσω έτσι, αρχικά θερμίδες συντήρησης και από εκεί και πέρα σταδιακά λίγο πάνω από αυτές.

Είχα στείλει κάποια στιγμή το πρόγραμμα ασκήσεων που έκανα στο γυμναστήριο. Το βρήκα:
Σημερινό πρόγραμμα που ακολούθησα γυμναστήριο:
A) 2 σετ των 10 επαναλήψεων triceps pressdown. Το πρώτο 14kg και το δεύτερο 9kg.
B) 2 σετ των 10 επαναλήψεων incline press machine των 20kg (10kg+10kg δίσκοι)
Γ) 2 σετ των 10 επαναλήψεων lat pulldown τροχαλία των 25kg
Δ) 2 σετ των 8 επαναλήψεων shoulder press των 18kg
Ε) 2 σετ βυθίσεων των 6 επαναλήψεων με βοήθεια 30kg
ΣΤ) 1 σετ κάμψη δικεφάλων με αλτήρες των 6kg 8 επαναλήψεις κάθε χέρι
Ζ) 3 σετ seated row machine των 23kg 12 επαναλήψεις
Η) 2 σετ κοιλιακών των 10 επαναλήψεων στο abdominal crunch machine
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Εμένα μου κάνει εντύπωση πως ηταν ο
Anthony Cooke στο λινκ που σου έδωσα !!!

πριν το "bulking" και πως έγινε μετά. Έγινε χάλια πραγματικά σε συγκριση με αυτο που ήταν.

Πιστευω οτι ο συγκεκριμένος δεν μπορεί να πάρει άλλη μυική μάζα με φυσικό τρόπο και αν το κάνει θα ειναι σε βάθος 5ετιας. Δεν ξέρω το πώς.

Για αυτο σου λέω απο ενα σημείο και μετά πρέπει να θέτουμε ρεαλιστικούς στόχους. Και για μενα εφοσον έχεις φτάσει σε τέτοιο επίπεδο απο το να βάλεις το κορμί σου σε περαιτερω επιβαρύνσεις και περιπέτειες καλυτερα να σταματησεις κ να κάνεις συντήρηση. Να γυμνάζεσαι πλεον για τη πλάκα σου. Να κάνεις νορμάλ γυμναστική πάγκους 25 κιλους αλτήρες - κάμψεις με 10-20 κιλά βάρος κάνα δισετ κανα σουπερ σέτ με νορμάλ κιλά και τέλος.

Δεν εισαι καν επαγγελματιας body builder δεν ζεις απο αυτό , δεν εισαι πόρτα σε νυχτερινά μαγαζιά ουτε μπράβος να δέρνεις κόσμο που χρωστάει λεφτά σε τοκογλυφους.

Μια φορά μια τυπισα μου ειχε πει πως δεν φαινεται οτι γυμνάζομαι. Μετά την είδα ειχε εναν φουσκωτό που ειχε μυαλό αμοιβάδας και διαφημιζε στο φβ οτι έπαιρνε winstrol.

προφανως η τυπισα είχε άλλα πρότυπα - αυτους που παίρνουν χημικά. Στα αρχιδια μου η γνώμη της. Με το συμπάθειο. Και σιγά και τη γυμνασμένη. Απλά ηταν φαντασμένη.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Νομίζω για κάποιον που ξεκινάει τώρα τη γυμναστική το καλύτερο θα ήταν να έχεις στις προπονήσεις και αυτές τις ασκήσεις: καθίσματα, άρσεις θανάτου, επίπεδο και επικλινή πάγκο με μπάρα, έλξεις, βυθίσεις και σκυφτή κωπηλατική με μπάρα, τι λέτε και εσείς;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Νομίζω για κάποιον που ξεκινάει τώρα τη γυμναστική το καλύτερο θα ήταν να έχεις στις προπονήσεις και αυτές τις ασκήσεις: καθίσματα, άρσεις θανάτου, επίπεδο και επικλινή πάγκο με μπάρα, έλξεις, βυθίσεις και σκυφτή κωπηλατική με μπάρα, τι λέτε και εσείς;
Δε τις έχω εντάξει στις προπονήσεις, τα καθίσματα και τις άρσεις θανάτου, αλλά θα τις δοκιμάσω
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δε τις έχω εντάξει στις προπονήσεις, τα καθίσματα και τις άρσεις θανάτου, αλλά θα τις δοκιμάσω
με επίβλεψη αυτές θέλουν προσοχή, ζήτα και σε κάποιον στο γυμναστήριο να σε ελέγξει την φόρμα σου, δεν είναι ντροπή, το έχω κάνει πολλές φορές (και εννοείται να ζητάς από κάποιον να έρχεται από πίσω σου στους πάγκους για να μπορείς να πιέζεσαι μέχρι την αποτυχία, κανείς ποτέ δεν μου το έχει αρνηθεί αυτό πχ)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Νομίζω για κάποιον που ξεκινάει τώρα τη γυμναστική το καλύτερο θα ήταν να έχεις στις προπονήσεις και αυτές τις ασκήσεις: καθίσματα, άρσεις θανάτου, επίπεδο και επικλινή πάγκο με μπάρα, έλξεις, βυθίσεις και σκυφτή κωπηλατική με μπάρα, τι λέτε και εσείς;

Έχω καταλήξει οτι το καλύτερο ειναι και υποκειμενικό. Πχ αν κάποιος εχει θέμα κινητικότητας στους ώμους και τον ενοχλεί ο πάγκος καλύτερα να δοκιμάσει μηχάνημα πρέσας εφοσον η άσκηση τον πιάνει δεν υπάρχει λόγος να την απορρίψει.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Έχω καταλήξει οτι το καλύτερο ειναι και υποκειμενικό. Πχ αν κάποιος εχει θέμα κινητικότητας στους ώμους και τον ενοχλεί ο πάγκος καλύτερα να δοκιμάσει μηχάνημα πρέσας εφοσον η άσκηση τον πιάνει δεν υπάρχει λόγος να την απορρίψει.
Αυτό το πρόσεξα και στον ώμο. Στο μηχάνημα πρέσας η άσκηση έβγαινε πολύ πιο άνετα.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δεν είναι λογικό να έχεις θέματα με τον ώμο σου, πήγαινε σε κάποιον αθλίατρο
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Απλώς νιώθω κάποιες φορές ένα τράβηγμα. Επίσης, ίσως φταίει και ο τρόπος που εκτελώ την άσκηση.
Μπες στο Squat University και ψάξε να δεις μήπως υπάρχει κάποιο βίντεο με παρόμοιο θέμα με το δικό σου
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αυτό το πρόσεξα και στον ώμο. Στο μηχάνημα πρέσας η άσκηση έβγαινε πολύ πιο άνετα.

Ναί, γιατι στον πάγκο δουλευουν περισσότερο οι σταθεροποιητές της άρθρωσης προκειμένου να υπάρξει ισορροπία. Αν έχεις κάποιο θέμα ειτε πήγαινε σε κάποιον ειδικό που σου ειπα και εγώ να σου πει τι ακριβώς γιατι τώρα ξεκινάς, ειτε διάλεξε άλλη άσκηση που δεν σε ενοχλεί.

Δε γυμνάζει μονο ο πάγκος το στήθος.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Πηγες το youtube το quora και δεν ξερω εγω τι αλλο αντιεπιστημονικο προιον παραπληροφορησης... Ορίστε παραθέτω ενα αρθρο απο τον eric texler και το stronger by science. Οσοι ξερουν, καταλαβαινουν.


Για να μην πολυλογουμε μυες βαζουν σχεδον ολοι με θερμιδικο ελλειμμα και ακομα πιο ευκολα ατομα με περισσεια λιπους η υπο ορμονικη θεραπεια, πρωην αθλουμενοι κλπ. Αν θες να μεγιστοποιησεις το αποτελεσμα και δεν ανηκεις σε αυτες τις κατηγοριες (που και παλι θα ηταν ευλογο να το κανεις) μπαινεις σε διατροφη χαμηλου πλεονασματος. Προσωπικα αν κανω γυμναστηριο για ενα χ χρονικο διαστημα επειδη τα δινω ολα εκει μεσα θελω το μεγιστο συνεπως θα κανω ογκο. Θελω ο κοπος που κανω να μου δωσει τα μεγιστα αποτελεσματα οσο το επιτρεπουν τα γονιδια μου. Αν καποιον δεν τον ενδιαφερει αυτο και παει απλα για το ευζην τοτε οκ μπορει να ειναι ολοχρονα ισο η υποεθρμιδικος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την "παραπληροφόρηση".

Επειδη εμένα μ αρέσει να μιλάω με φωτογραφίες και βίντεο και γενικά να κάνουμε ελεύθερη συζητηση χωρις να κρυβόμαστε σου έδειξα ανθρώπους που με την συντηρηση πέτυχαν ενα απο τα καλύτερα φυσικά αποτελέσματα.

Ο ένας ειναι στην ηλικία του πατέρα μου. Και έχει καλύτερο σώμα απο τον άλλον που έβαλε πιο κάτω φωτο επειδη ήθελε να κάνει bulk.

older.jpg


Απλα ο τύπος το κάνει χρόνια το κάνει σωστά και δεν ειναι μυρωδιάς να βιάζεται να βγει στη παραλία.

Πιστευω αρκετοί πιτσιρικάδες που παιδευονται με τα yo-yo dites bulks/cuts δεν θα δούν αυτο το αποτέλεσμα ουτε σε 10 χρονια.

Και αυτο γιατί δεν καταλαβαίνουν οτι οι υπερβολές.... ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ.

Για μενα το να μπεις σε μια διαδικασία 6 μηνες να βάλεις 8 κιλά ειναι υπερβολή ναί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω αυτοί στις φωτογραφίες τι κάνουν με ποιο τρόπο κλπ μόνο από μια φωτογραφία. Επίσης δεν έχουν όλοι τα ίδια γονίδια υπάρχουν άνθρωποι που στον πρώτο χρόνο προπόνησης τους είναι μεγαλύτεροι από άλλους στην 5ετια. Εγώ απλά αναφέρω ποιος είναι ο βέλτιστος και αποδοτικότερος τρόπος για να βάλει κανείς μυϊκά.κιλα πάνω του βάση της βιβλιογραφίας. Τώρα αν κάποιος τον χρησιμοποιεί με διαφορετικό τρόπο η υπερβάλει δεν φταίνε ούτε οι έρευνες ούτε το bulking αυτό καθ' εαυτό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω αυτοί στις φωτογραφίες τι κάνουν με ποιο τρόπο κλπ μόνο από μια φωτογραφία. Επίσης δεν έχουν όλοι τα ίδια γονίδια υπάρχουν άνθρωποι που στον πρώτο χρόνο προπόνησης τους είναι μεγαλύτεροι από άλλους στην 5ετια. Εγώ απλά αναφέρω ποιος είναι ο βέλτιστος και αποδοτικότερος τρόπος για να βάλει κανείς μυϊκά.κιλα πάνω του βάση της βιβλιογραφίας. Τώρα αν κάποιος τον χρησιμοποιεί με διαφορετικό τρόπο η υπερβάλει δεν φταίνε ούτε οι έρευνες ούτε το bulking αυτό καθ' εαυτό.

Εντάξει ας έχει ο καθένας την άποψη του , αμα δουλεύει σε σένα και βλέπεις αποτελέσματα μπράβο.

Εγω αυτη τη περίοδο εχω πεί πως ακολουθώ ενα διαφορετικό σχήμα προπόνησης.

Τωρα αν θα πετύχει ή οχι.... θα το δουμε σε 4-5 μηνες που θα ανεβάσω αποτελέσματα.

10-12 σέτ ανα μυική ομάδα με όλα τα σέτ μέχρι αποτυχίας (ζόρικα) μια φορά την εβδομάδα.

3 προπονήσεις την εβδομάδα.

Κάποιοι λένε οτι είναι λίγα , εγω πιστεύω οτι θα είναι οκ εφοσον καταφέρνω προοδευτικότητα. Και πιέζω μέχρι τέλους. Επίσης δινω αρκετό χρόνο στους μυς να αανακάμψουν μέχρι την επόμενη προπόνηση.

Νομίζω Παρασκευή θα μπώ αέρα πιέσεις στηθους με 30 κιλά σε κάθε χέρι. Για να δούμε.

Φαγητό σπαρτιάτης.... στεγνά ολα. Μπιφτέκια άλιπα σπιτικά ρυζι με λιγο λάδι 2ο κ 3ο γευμα το πρωινό στανταρ κουάκερ γιαουρτι πρωτεινη καρυδι σιροπι αγαβης

το βραδυ το ιδιο απλα χωρις αγάβη κ κουάκερ.

Υδατανθρακας κατω απο 200γρ την ημέρα. Πρωτεινη 170γρ +

ειμαι 88 κιλά.

Θα το πάω μέχρι τερμα. 4-5 μηνες.

1 cheat το μηνα και άν. Πολύ σκληρη διατροφή και γουστάρω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Παιδιά, όσο κι αν γυμνάζεστε... αν δεν κοιμόσαστε καλά, δε θα πετύχετε τίποτα. Χρειάζεται αρκετός και ποιοτικός ύπνος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χωρίς πλεόνασμα δεν βλέπεις αποτελέσματα και αυτοί που σε 14 μέρες γίνονται τούμπανο είναι απάτη. Ούτε σε 30 μέρες, ούτε σε 90 βλέπεις τόσο θεαματικά αποτελέσματα με φυσικό τρόπο. Στα 55 κιλά τι recomp να κανει ο φίλος μας; Ας γίνουμε λίγο ρεαλιστές. Τα 10000 βήματα καθημερινά θέλουν 600 θερμίδες. 1500 είναι το BMR του και μέχρι πριν έτρωγε 1800 θερμίδες. Χωρίς να υπολογίσω ασκήσεις με βάρη, μόνο το BMR + το περπάτημα θέλουν 2100 θερμίδες. Βάλε άλλες 200-300 απο τα βάρη και φτάνει στις 2300-2400. Ουσιαστικά ο οργανισμός του σε αυτή τη φάση είναι σε starvation mode. Κανονικά για να δει πρόοδο και σε μυϊκή μάζα και σε δύναμη, πρέπει να φτάσει τις 2800 θερμίδες.
Και εγώ Devil στο ίδιο μήκος κύματος κινούμαι. Δηλαδή, την υπάρχουσα διατροφή που κάνω, να την αυξήσω ποσοτικά ως ένα βαθμό, ή να προσθέσω πχ κάποια ενδιάμεσα γεύματα (αυγό, smoothies...). Δεν είμαι καθόλου φαν του junk food. Από την άλλη, όντως στόχος είναι να πιάσω έτσι, αρχικά θερμίδες συντήρησης και από εκεί και πέρα σταδιακά λίγο πάνω από αυτές.

Είχα στείλει κάποια στιγμή το πρόγραμμα ασκήσεων που έκανα στο γυμναστήριο. Το βρήκα:
Επίσης, τα κορν φλεικς είναι σαβουρα. Η υπόλοιπη διατροφή σου είναι οκ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top