Fitness Thread!

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γι'αυτό δεν γράφω εδώ, γιατί ρωτάει κάποιος και τον αρπάζετε απ' τα μούτρα. :P
Κοίτα, το έγραψα κιόλας, απλά θέλω να κάνω κοιλιακούς, αν ντε και καλά με ρωτάς στόχο, θα σου έλεγα έτσι, λίγο σύσφιξη. Τίποτα άλλο. Αυτό που ρωτάω είναι αν ξέρετε ασκήσεις λίγο πιο "χαλαρές" από τις κλασσικές για κοιλιακούς γιατί έχω και την τενοντίτιδα, η οποία είναι βέβαια στους ώμους.

(ξύγκια και ξύδια δεν κόβονται :angry:)
Όχι ρε Ηλία δεν σε αρπάζω από τα μούτρα απλά σου λέω την πραγματικότητα. Δυστυχώς πολλοί έχουν υπερβολικές προσδοκίες από αυτό που κάνουν επομένως τα παρατάνε γρήγορα. Σύσφιξη στο μυαλό μου είναι να καθαρίσει η κοιλιά και να φανούν λίγο οι μύες? Τα λέω καλά? Για αυτό σου είπα για το λίπος και τις τροφές γιατί καλώς ή κακώς έτσι θα δεις το αποτέλεσμα που θες. Τώρα όσον αφορά τις ασκήσεις αυτές που προτάθηκαν I guess. Δεν ξέρω κοιλιακούς δεν έχω κάνει ποτέ μου. Καλή επιτυχία!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ώρα να ανεβάσουμε τους αιματοκρίτες...
IMG_20230719_150007.jpg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
δυνατό μεσημεριανό
Και τώρα ετοιμάζεται η σαλάτα 🥗
Edit
IMG_20230719_151023.jpg

Λίγη καυτερή πιπεριά και... έχω πάρει τζίντζερ-μπιαρ. Την είχε με έκπτωση ο Σκλαβενίτης. Δυστυχώς έχει 7.9% σάκχαρα αλλά είναι μικρες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Νομίζω ειμαστε το θρέντ με την υψηλότερη επισκεψιμότητα στο Φόρουμ. :clickme:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν χθεσινή προπόνηση Πόδια - Ώμοι

Πρέσα (Όριο τα 250)
130 κιλά για 12
130 κιλά για 12
120 κιλά για 12
120 κιλά για 10. Νext time 12 εδώ

Στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα.

50 κιλά για 8
45 κιλά για 8
45 κιλά για 8

* Θα την καταργήσω/βγάλω αυτη τη περίοδο αυτη την άσκηση καθώς θεωρώ οτι η μπροστινή μοίρα του ώμου γυμνάζεται επαρκώς με τους αλτήρες σε πάγκο για το στήθος + πρέσα στήθους.

Εκτάσεις τετρακεφαλων
50 κιλά για 12
50 κιλά για 10 Νεχτ time 12 αρια απο εδω και κάτω.
45 κιλά για 10
40 κιλά για 10

Εκτάσεις ώμων με αλτηρες σε κάθε χέρι
12 κιλά για 12 επαν.
12 κιλά για 12 επαν.
12 κιλά για 10 επαν.

Δικέφαλοι Μηριαιοι μηχάνημα
30 κιλά για 13
30 κιλά για 10 Next time 11-12 εδω
25 κιλά για 9 Next time 10 εδώ.

Προσαγωγοί - μηχάνημα

45 κιλά για 12
45 κιλά για 11 Νεχτ τιμε 12 απο εδω και κάτω
45 κιλά για 11

Κοιλιακοί - Ρωμαϊκη καρέκλα
15,12,10

Διατάσεις και τέλος.

 
Τελευταία επεξεργασία:

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Πόσες φορές την εβδομάδα επιτρέπεται το συκώτι;
Εγώ τρώω μια φορά στον ένα με ενάμιση μήνα. Έχω υψηλό αιματοκρίτη αλλά δεν αποκλείω τίποτα από την διατροφή μου. Είναι και θέμα απόλαυσης
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Νομίζω ειμαστε το θρέντ με την υψηλότερη επισκεψιμότητα στο Φόρουμ. :clickme:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν χθεσινή προπόνηση Πόδια - Ώμοι

Πρέσα (Όριο τα 250)
130 κιλά για 12
130 κιλά για 12
120 κιλά για 12
120 κιλά για 10. Νext time 12 εδώ

Στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα.

50 κιλά για 8
45 κιλά για 8
45 κιλά για 8

* Θα την καταργήσω/βγάλω αυτη τη περίοδο αυτη την άσκηση καθώς θεωρώ οτι η μπροστινή μοίρα του ώμου γυμνάζεται επαρκώς με τους αλτήρες σε πάγκο για το στήθος + πρέσα στήθους.

Εκτάσεις τετρακεφαλων
50 κιλά για 12
50 κιλά για 10 Νεχτ time 12 αρια απο εδω και κάτω.
45 κιλά για 10
40 κιλά για 10

Εκτάσεις ώμων με αλτηρες σε κάθε χέρι
12 κιλά για 12 επαν.
12 κιλά για 12 επαν.
12 κιλά για 10 επαν.

Δικέφαλοι Μηριαιοι μηχάνημα
30 κιλά για 13
30 κιλά για 10 Next time 11-12 εδω
25 κιλά για 9 Next time 10 εδώ.

Προσαγωγοί - μηχάνημα

45 κιλά για 12
45 κιλά για 11 Νεχτ τιμε 12 απο εδω και κάτω
45 κιλά για 11

Κοιλιακοί - Ρωμαϊκη καρέκλα
15,12,10

Διατάσεις και τέλος.
Το μηχάνημα για δικέφαλα μηριαία είναι καθιστό η ξαπλωτος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
ξαπλωμένος αλλα την ένιωσα την άσκηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σάββατο παω για στήθος. Θα ανεβάσω βιντεακι με 30 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι πιεσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γιόγκα και και αναρρίχηση μαζι! Έκλεισα 5 μήνες τότε που το ξεκίνησα. Το αρνητικό είναι ότι χρειάζεται πολύ χρόνο (~2,5 ώρες η προπόνηση + τα πήγαινε έλα) και ενίοτε η καταπόνηση στους τένοντες. Αλλά έχει τρομερή φάση, ειδικά όταν μπαίνει και το mind challenge του κάθε προβλήματος. Τον επόμενο μήνα το πρόγραμμ έχει αναρρίχηση (με σχοινιά) στα βουνά της Νορβηγίας (πρώτη φορά σε εξωτερικό χώρο).
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Καλημέρα. Επειδή βρίσκομαι διακοπές επαρχία και δε μπορώ να πάω γυμναστήριο για 1 μήνα, έχετε να προτείνετε tips ώστε με κάποιο τρόπο να κάνω όσο το δυνατόν περισσότερη συντήρηση γίνεται; πχ ασκήσεις με βάρος σώματος να προτείνετε κάποιες για πόδια, στήθος, πλάτη, δικέφαλους/τρικέφαλους.. έχω μόνο έναν αλτήρα εξοπλισμό εδώ.
IMG_20210607_143917.jpg

Επίσης, μία άλλη ερώτηση είναι το κατά πόσο από ένα σημείο και μετά, από τις προπονήσεις στο γυμναστήριο σε μηχανήματα/ελεύθερα βάρη κλπ, επηρεάζεται το αποτέλεσμα που προκαλείται μόνο από ασκήσεις με το βάρος του σώματος, για τις αντίστοιχες μυικές ομάδες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Εσυ σαν αρχάριος που είσαι ότι και αν κάνεις θα δεις gains.

Θές να σου πώ ενα προγραμμα να το εκτελείς 3 φορές την εβδομάδα και τέλος ;

ΗΜΕΡΑ 1η

Στήθος - ώμοι

ΚΑΜΨΕΙΣ 4 σετ 10-5 επαναλήψεις.

Στήθος
Ανοίγματα για το στήθος τύπου PEC DEC με ένα λάστιχο αντίστασης ή με ενα αλτηράκι ξαπλωμένος οριζόντια στο πάτωμα 3 σέτ

στήθος τέλος.

ΩΜΟΙ
Πιέσεις ώμων με αλτήρα 3 σέτ των 10-15 σε κάθε χέρι (προαιρετικά και αν τραβάς και αλλο ή τα κιλα που εχεις ειναι ελαφριά).

εκτάσεις ωμων με αλτηρα 3 σετ των 12-15

ώμοι τέλος.

Δικέφαλοι κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες 3 σέτ των 12-15 επαν.

τέλος η 1η μέρα.


ΗΜΕΡΑ 2η
ΠΟΔΙΑ - ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

Καθίσματα με το βάρος του σώματος 5 σέτ των 12-15
Goblet Squat με αλτήρες 5 σέτ των 12-15

Κοιλιακοί ψαλιδάκια 4 x 12

Hμερα 3η ΠΛΑΤΗ

Κωπηλατική με αλτήρα με έμφαση στο πλατυ ραχιαίο (βαρακι πιο πίσω) 3 σέτ των 12
Κωπηλατική με αλτήρα με έμφαση στο πάνω μέρος της πλάτης 4 σέτ των 12
Australian Pull ups (εναλλακτική) 3 σέτ των 12.

Θέλει προσοχή η τελευταία άσκηση να σταθεροποιησεις καλα τις καρέκλες μην τραυματιστείς.

Αυτή είναι η προπόνηση για εναν αρχάριο φίλε.

7-10 σετ το ΠΟΛΥ ανά μυική ομάδα.

Μόλις βλέπεις οτι βγάζεις ευκολα το ευρος των 12-15 επαναληψεων και δεν ζορίζεσαι σε κανένα σέτ

κάνε το ιδιο προγραμμα αλλα με πιο αργο τέμπο.

Πχ στις κάμψεις κατεβαινεις στα 3 δευτερόλεπτα ανεβαίνεις εκρηκτικά και τούμπαλιν.

Κάνε αυτα ειναι αρκετά και τρωγε καθαρά βγαλε μια φωτο σημερα και αλλη μια μετα απο 3 μηνες και θα δεις διαφορά. Χωρις υπερβολές.


*Στις κάμψεις τα χέρια κοντά στα πλευρά οχι ανοιχτά οι αγκωνες γιατι θα επιβαρύνεις τους ώμους σου.
** Στις ασκήσεις πλάτης κανε πρωτα μια προθέρμανση στη μεση σου με ραχιαιους και να τραβας με τη πλάτη οχι με τους δικεφαλους.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.

Εκείνο στο οποίο εχω καταλήξει με τον καυσωνα είναι πως κάνουμε τη γυμναστική μας παντα σε κλιματιζομενο χώρο και αν αισθανθουμε περιεργα διακόπτουμε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Το τελευταίο διάστημα με τη προπονηση που κάνω δεν έχω τις ενοχλήσεις που είχα παλαιοτερα στο χέρι μου. Παλιά έπιανα τη πετσετα μετά το μπάνιο από πισω απο τη πλατη να τη φέρω μπροστά κ στο αριστερό χέρι κάτω από την ωμοπλατη ενοχλούσε. Τώρα τίποτα το νιώθω πολυ ελαφρυ.

Εάν αυτό το είδος προπονησης με οδηγήσει κ στα αποτελέσματα που θέλω να δω σημαίνει ότι τόσο καιρό έκανα παραπανω απο όσα έπρεπε.

Θα το δουμε.

Πάντως φαίνεται πιο steady πρόγραμμα. Λες έχω 3 ασκήσεις να κάνω για στήθος από μια φορά την εβδομάδα 3-4 σετ...

Είναι εφικτό να πιασεις μεγάλα νουμερα προοδευτικοτητας.

Εγώ πχ πιστευω οτι μέχρι τον Σεπτέμβριο θα παιζω κανονικά τα 32.5 κιλά σε κάθε χέρι για 8-10 καλές με καλό ευρος επαναλήψεις στον επικληνη κάτι π σημαίνει ότι αν ζόρι στω λίγο παραπανω μπαίνω και σε σετ με 35 αρηδες αλτηρες.

Καθόλου άσχημο για φυσικό αθλητή.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Το τελευταίο διάστημα με τη προπονηση που κάνω δεν έχω τις ενοχλήσεις που είχα παλαιοτερα στο χέρι μου. Παλιά έπιανα τη πετσετα μετά το μπάνιο από πισω απο τη πλατη να τη φέρω μπροστά κ στο αριστερό χέρι κάτω από την ωμοπλατη ενοχλούσε. Τώρα τίποτα το νιώθω πολυ ελαφρυ.
Εγώ κάθε φορά που κάνω ντουζ, στο τελος κάνω στρετσινγκ στα χέρια και βοηθάει πολύ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Εγώ κάθε φορά που κάνω ντουζ, στο τελος κάνω στρετσινγκ στα χέρια και βοηθάει πολύ.

Είναι και αυτό σημαντικό που λες.

Κοιμηθηκα 2 ώρες το απόγευμα μετά τη δουλειά ξέχασε η δικιά μ να με ξυπνήσει. Πωπω φίλε ήταν τόσο γλυκός υπνος.

Για αυτό τώρα είμαι ξυπνιος σε λίγο θα παω να τη πεσω όμως. Εκανα το τελευταίο γευμα πριν κανα δεκάλεπτο.

1ο γευμα γιαουρτι - κουακερ - καρυδια - σιρόπι σφενδαμου

2ο γευμα 6 ρυζογκοφρετες και 200γρ κοτόπουλο φιλετο.

3ο γευμα 180γρ ρυζι, λαδακι αγγουράκι κ φιλετο κοτόπουλο

4ο γευμα 50γρ γιαουρτι πρωτεινη ένα καλό scoop και λίγα καρυδια

5ο γευμα κ τελευταίο 1 τοταλ 2 ρυζογκοφρετες λίγο σιρόπι και 1 scoop πρωτεΐνης.

Μάκρος

2450 θερμίδες
178 γρ πρωτεινη
200γρ υδατάνθρακα
83 γρ λιπαρά.

Πλέον είμαι στα 1.9-2 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους στην προσληψη πρωτεινης. Είναι υψηλή αλλά χρειάζεται. Όταν πεφτεις βάρος.

Από νεράκι είμαι στα 3 λίτρα σήμερα.


Αυριο έχει δυνατή προπονηση. Θα κουμπώσω καλό υδατάνθρακα πριν παω.

Το κακό είναι πως κάνω ήδη δυο βδομάδες αυστηρή διατροφή και κουράζομαι λίγο. Δεν θέλω να κάνω cheat meal πριν τον μήνα.

Είναι δυσκολο όμως. Ειδωμεν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.

Χθεσινή στήθος χέρια

Επίκληνης με αλτηρες
30 κιλά για 10 βίντεο
26 κιλά για 10
26 κιλά για 10
24 κιλά για 10

Πρέσα στήθους powertec
70 κιλά για 12
75 κιλά για 11
80 κιλά για 10
70 κιλά για 10

Pec Dec
35 κιλά για 9
30 κιλα για 9
30 κιλά για 8
25 κιλά για 8

Καμψεις δικεφαλων
14 κιλά για 12 ανοιχτή γωνία για να πιασει τον δικέφαλο ψηλά.
12 κιλά για 11
10 κιλά για 11
10 κιλά για 10

Σφυροειδης καμψεις δικεφαλων
12 για 12
12 για 12
10 για 11
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Εγώ χωρίς πρωινό δεν λειτουργώ. Απλά τρώω το βράδυ το αργότερο 9 η ώρα. 12 με 13 ώρες μετά παίρνω το πρωινό μου.
Μέλι χρησιμοποιώ μόνο μια κουταλιά στο πρωινό ανακατεμένο με κανέλα.
Ταχινι (σπάνια) κ μέλι βάζω ελάχιστο στην καθημερινή βρώμη μου με σπόρους τσια, κολοκυθόσπορους και ηλιόσπορους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top