Freedom Pass

sophiex97

Νεοφερμένος

Η sophiex97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Raccy

Νεοφερμένος

Η Raccy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα οποτε το φτιαχνω για να μπορουμε να συζηταμε ισως για αποριες που προκυπτουν σε οσους απο εμας δικαιουμαστε το Freedom Pass.

Ξεκιναω με τα πρωτα προβληματα που αντιμετωπισα:

1. Δεν ειναι δυνατο να πληρωσεις με φυσικη παρουσια μεσω Google Pay, καθως το app δεν ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα.
2. Σε πολλες αγορες δεν δεχονται την ηλεκτρονικη πληρωμη με την συγκεκριμενη καρτα, επειδη το ονομα κατοχου ειναι γραμμενο στα ελληνικα.

:dash1: :dash1:
Κι εμένα μου συμβαίνει το ίδιο και όπως μαθαίνω και σε πολλούς ακόμα χρήστες της υπηρεσίας. Προσπάθησα να επικοινωνήσω με την Viva wallet μέσω chat γτ δεν υπάρχει εξυπηρέτηση μέσω τηλεφώνου.. μου απαντούσαν με κάτι αυτοματοποιημένα μηνύματα κ προσπαθούσαν να με πείσουν οτι μάλλον το ΚΤΕΛ στο οποίο ήθελα να κάνω online κράτηση δεν ανήκει στο freedom pass.. τους είπα για το ελληνικό όνομα κ μετά από πολλές επαναλήψεις αυτοματοποιημένων μηνυμάτων μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει θέμα στην συναλλαγή, λόγω του ονόματος.. προφανώς, δεν στέκει αυτό που λένε.. για να είμαι σίγουρη ρώτησα κ το εν λόγω ΚΤΕΛ κ μου είπαν πως κι άλλοι ειχαν θεμα κ δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την κάρτα τους, λόγω του ονόματος κ εννοείται πως δέχονται freedom pass.. τους στέλνω να διορθώσουν το λάθος τους κ δεν απαντάει κανείς.. Google pay δεν δουλεύει σε εμένα, οπότε κλαφτα τα 150€.. αν υπάρχει κάποιος που έχει λύσει το πρόβλημα αυτό, ας μας ενημερώσει να δούμε κ εμεις τι να κάνουμε
 

L0st

Νεοφερμένος

Ο L0st αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κι εμένα μου συμβαίνει το ίδιο και όπως μαθαίνω και σε πολλούς ακόμα χρήστες της υπηρεσίας. Προσπάθησα να επικοινωνήσω με την Viva wallet μέσω chat γτ δεν υπάρχει εξυπηρέτηση μέσω τηλεφώνου.. μου απαντούσαν με κάτι αυτοματοποιημένα μηνύματα κ προσπαθούσαν να με πείσουν οτι μάλλον το ΚΤΕΛ στο οποίο ήθελα να κάνω online κράτηση δεν ανήκει στο freedom pass.. τους είπα για το ελληνικό όνομα κ μετά από πολλές επαναλήψεις αυτοματοποιημένων μηνυμάτων μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει θέμα στην συναλλαγή, λόγω του ονόματος.. προφανώς, δεν στέκει αυτό που λένε.. για να είμαι σίγουρη ρώτησα κ το εν λόγω ΚΤΕΛ κ μου είπαν πως κι άλλοι ειχαν θεμα κ δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν την κάρτα τους, λόγω του ονόματος κ εννοείται πως δέχονται freedom pass.. τους στέλνω να διορθώσουν το λάθος τους κ δεν απαντάει κανείς.. Google pay δεν δουλεύει σε εμένα, οπότε κλαφτα τα 150€.. αν υπάρχει κάποιος που έχει λύσει το πρόβλημα αυτό, ας μας ενημερώσει να δούμε κ εμεις τι να κάνουμε
Αν το κινητο σου εχει NFC μπορεις ευκολα να κατεβασεις το google pay μεσω apk και το χρησιμοποιείς κανονικα.
 

Raccy

Νεοφερμένος

Η Raccy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν το κινητο σου εχει NFC μπορεις ευκολα να κατεβασεις το google pay μεσω apk και το χρησιμοποιείς κανονικα.
Δυστυχώς, δεν υποστηρίζει NFC το κινητό μου, γι αυτό επιμένω για online κρατήσεις. Επιπλέον, τις περισσότερες φορές κάνουμε κράτηση σε ΚΤΕΛ, αεροπορικές εταιρείες κλπ για να μην χρειάζεται να τρέχουμε τελευταία στιγμή να βρούμε εισιτήριο. Κρίμα που δεν γίνεται
 

sophiex97

Νεοφερμένος

Η sophiex97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ζητούν την κάρτα σε φυσική μορφή, τσέκαρε λίγο τις οδηγίες για το πως /τι. Εμένα με την alpha bank με τακτοποίησαν σχετικά γρήγορα

Τι εννοείς ακριβώς;
Με viva ξέρεις πως μπορούμε να το κάνουμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Τι εννοείς ακριβώς;
Με viva ξέρεις πως μπορούμε να το κάνουμε;
Καλησπέρα!

Εννοώ ότι μπορεί κάποιος να έχει την κάρτα και σε φυσική μορφή, όπως είναι μια προπληρωμένη λχ.
Δεν ξέρω για το viva αλλά πιθανολογώ πως θα γινεται και εκεί. Προσπάθησε να στείλεις ένα μέηλ ή καλύτερα να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί τους. Στο 210 3260000 απευθύνθηκα πάντως για την alpha bank
 

Guest 409691

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια. Επειδη ειμαι λιγο μπερδεμένη, σημερα εκανα την πρώτη δοση και μολις γυρισα σπιτι. Μπηκα στην σελιδα για να κανω αιτηση για το freedom pass και μου εβγαλε το παρακάτω. Πρεπει να περιμένω να μου σταλει μηνυμα στο κινητο? Εσεις πως το ενεργοποιησατε?
received_652414539264998.jpeg
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Επειδη ειμαι λιγο μπερδεμένη, σημερα εκανα την πρώτη δοση και μολις γυρισα σπιτι. Μπηκα στην σελιδα για να κανω αιτηση για το freedom pass και μου εβγαλε το παρακάτω. Πρεπει να περιμένω να μου σταλει μηνυμα στο κινητο? Εσεις πως το ενεργοποιησατε? View attachment 84116
Έκλεισες τα 18; Γεννήθηκες μεταξύ 1/1/1996 έως 31/12/2003; Αν ναι κάνε μια προσπάθεια αύριο γιατί μπορεί να μην πρόλαβαν να ενημερώσουν το σύστημα ότι έκανες τη πρώτη δόση εμβόλιου.
 

Guest 409691

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκλεισες τα 18; Γεννήθηκες μεταξύ 1/1/1996 έως 31/12/2003; Αν ναι κάνε μια προσπάθεια αύριο γιατί μπορεί να μην πρόλαβαν να ενημερώσουν το σύστημα ότι έκανες τη πρώτη δόση εμβόλιου.
ναι ειμαι 18, 24 Μαρτιου 2003. θα προσπαθησω αυριο παλι
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ναι ειμαι 18, 24 Μαρτιου 2003. θα προσπαθησω αυριο παλι
τώρα που το σκέφτομαι έχεις κωδικούς taxisnet; Χρειάζεται ο κωδικός taxisnet για να μπεις στη πλατφόρμα με το freedom pass άλλιως δεν μπορείς. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να πας σε ΚΕΠ να σου κάνουν αυτή την αίτηση για freedom pass (δεν είμαι τελειώς σίγουρος αν το κάνουν απλά το άκουσα κάπου ότι μπορείς να κάνεις την αίτηση σε ΚΕΠ)
 

Guest 409691

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τώρα που το σκέφτομαι έχεις κωδικούς taxisnet; Χρειάζεται ο κωδικός taxisnet για να μπεις στη πλατφόρμα με το freedom pass άλλιως δεν μπορείς. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να πας σε ΚΕΠ να σου κάνουν αυτή την αίτηση για freedom pass (δεν είμαι τελειώς σίγουρος αν το κάνουν απλά το άκουσα κάπου ότι μπορείς να κάνεις την αίτηση σε ΚΕΠ)
Εχω και taxisnet εβγαλα προσφατα μαζι με το αφμ. Καποιοι μου ειπαν οτι για να μπορεσω να κανω αιτηση για φριντομ πασσ πρεπει να μου σταλει σμσ στο κινητο. Σε μια φιλη μου εστειλαν σμσ οτι δικαιουται τα 150 ευρω μετα απο 9 μερες που περασε απο τοτε που εκανε την 1η δοση. Δεν ξερω αν αυτο γινεται σε ολους ομως.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εχω και taxisnet εβγαλα προσφατα μαζι με το αφμ. Καποιοι μου ειπαν οτι για να μπορεσω να κανω αιτηση για φριντομ πασσ πρεπει να μου σταλει σμσ στο κινητο. Σε μια φιλη μου εστειλαν σμσ οτι δικαιουται τα 150 ευρω μετα απο 9 μερες που περασε απο τοτε που εκανε την 1η δοση. Δεν ξερω αν αυτο γινεται σε ολους ομως.
οκ μάλλον να περιμένεις το sms αν και εμένα μου ήρθε την ίδια μέρα το sms, μπες αύριο και βλέπεις. Πάντως μια συμβουλή να επιλέξεις τη alpha bank για τράπεζα γιατί είναι πιο γρήγορη και δεν έχει προβλήματα με τη χρήση της κάρτας σε αντίθεση με τη τράπεζα viva wallet στο οποίο οι φίλοι μου έκαναν παράπονα
 

Guest 409691

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οκ μάλλον να περιμένεις το sms αν και εμένα μου ήρθε την ίδια μέρα το sms, μπες αύριο και βλέπεις. Πάντως μια συμβουλή να επιλέξεις τη alpha bank για τράπεζα γιατί είναι πιο γρήγορη και δεν έχει προβλήματα με τη χρήση της κάρτας σε αντίθεση με τη τράπεζα viva wallet στο οποίο οι φίλοι μου έκαναν παράπονα
εσενα ποσες ωρες μετα το εμβολιο σου ηρθε το σμσ?
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.

Guest 409691

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Εγώ έκανα πριν μιάμιση ώρα τη πρώτη δόση και τώρα πριν λίγο έστειλα την αίτηση για freedom pass. Πως έγινε αυτό και εσύ θα περιμένεις 8 μέρες;

Σε γενικότερο βαθμό, με τον περιορισμό αυτό του που να ξοδεύεις τα χρήματα σου δεν βρίσκω και κανέναν ιδιαίτερο λόγο να το πάρω. Μόνο για αγορά καμίας κάρτας στον ΟΑΣΘ θα το χρησιμοποιούσα.
 

Guest 409691

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έκανα πριν μιάμιση ώρα τη πρώτη δόση και τώρα πριν λίγο έστειλα την αίτηση για freedom pass. Πως έγινε αυτό και εσύ θα περιμένεις 8 μέρες;

Σε γενικότερο βαθμό, με τον περιορισμό αυτό του που να ξοδεύεις τα χρήματα σου δεν βρίσκω και κανέναν ιδιαίτερο λόγο να το πάρω. Μόνο για αγορά καμίας κάρτας στον ΟΑΣΘ θα το χρησιμοποιούσα.
μπρο δωσε σε εμενα τα χρηματα αν δεν τα θες

ρε φιλε εγω ακομα δεν μπορω να κανω αιτηση δεν ξερω τι γινεται
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
μπρο δωσε σε εμενα τα χρηματα αν δεν τα θες.
Χαχα good one. Μάλλον για καμία κάρτα στον ΟΑΣΘ θα πάνε, αν ανοίξουν τα πανεπιστήμια θα το χρειαστούμε.

ρε φιλε εγω ακομα δεν μπορω να κανω αιτηση δεν ξερω τι γινεται
Λογικά περίμενε μέχρι αύριο. Να δεις μήπως είναι θέμα γραφειοκρατίας.
 

Guest 409691

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχα good one. Μάλλον για καμία κάρτα στον ΟΑΣΘ θα πάνε, αν ανοίξουν τα πανεπιστήμια θα το χρειαστούμε.
Θα σε πηγαίνει στο πανεπιστημιο ο προσωπικος μου σοφερ, μην αγχω για αυτο
Λογικά περίμενε μέχρι αύριο. Να δεις μήπως είναι θέμα γραφειοκρατίας.
λογικά αυτό θα κανω
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top