Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η σειρά είναι από τον δημιουργό του Lost και πρόκειται για μια σειρά επιστημονικής φαντασίας η οποία αφορά κάποια ανεξήγητα φαινομενα τα οποια διαχειριζεται μια ομορφη ξανθια πρακτορας του FBI με εναν ασταθη και μισοτρελαμενο ιδιοφυεστατο επιστημονα, και τον επισης πανεξυπνο υιο του. Τα ανεξηγητα φαινομενα οδηγουν σε καποιο μοτιβο ή μαλλον επηρεαζονται απο αυτο, και αυτο ακριβως αποτελει και το βαθυτερο σεναριο της σειρας το οποιο κτιζεται απο επεισοδιο σε επεισοδιο - τα οποια θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν ως αυτοτελη. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα σειρά, με καθήλωσε από το πρώτο επεισόδιο και την συνιστώ ανεπιφύλακτα! Τώρα παίζει η 2η σεζόν και καθώς φαίνεται θα υπάρξει και τρίτη σίγουρα - το ενδιαφέρον παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα, χωρίς να κουράζει ή να γίνεται πολύ πολύπλοκο.



Γιατί πρέπει να το δείτε:
1. Είναι του J.J Abrams!
Αυτός ο λόγος είναι αυτονόητος. Ο J.J's τα τελευταία χρονιά βγάζει επιτυχίες τη μια πίσω από την άλλη συνδυάζοντας πολύ καλές σειρές και πολύ καλές ιστορίες χαρακτήρων.

2. Κάθε επεισόδιο, είναι μια ολόκληρη ταινία!
Τόσο το Pilot όσο και τα επεισόδια του Fringe είναι τόσο καλά φτιαγμένα που μοιάζουν με ταινίες. Η FOX δεν φοβήθηκε να βάλει βαθιά το χέρι στη τσέπη. Special Effects , 3D Γράμματα, Κυνηγητό, Δράση, Περιπέτεια, Μυστήριο, Πλοκή, Χαρακτήρες. Αυτά κάνουν το Fringe απόλαυση ακόμα και αν δεν είναι.

3. Walter Bishop
Όλοι μας νομίζω αγαπήσαμε το τρελό γεροντάκο. Από το στόμα του Walter βγαίνουν οι καλύτερες κωμικές ατάκες και αυτό είναι που δίνει ακόμα μεγαλύτερη άξια στο Fringe. Δεν είναι άπλα μια σειρά με δολοφονίες, αίματα κτλ. Το έξυπνο χιούμορ του Walder αφήνει το θεατή ευχαριστημένο άλλα επισης βοηθά και στην εξέλιξη της σειράς

4. Χιούμορ
Το Fringe εχει αρκετές κωμικές σκηνές η οποίες πιάνουν στο ύπνο τους τηλεθεατές, μέσα σε αυτό το βαρύ κλίμα ο συνδυασμός του Walder Bishop και του γιου του Peter δίνουν άλλο αέρα σε κάθε επεισόδιο!

5. Μπορείτε να εμπλουτίσετε τις γνώσεις σας
Μπορεί η σειρά να ασχοληθείτε με ακραίες και επικίνδυνες επιστήμες άλλα αν το σκεφτούμε καλά στις μέρες μας τπτ δεν είναι μακριά. Αστρική προβολή, τηλεμεταφορα, αόρατα αντικείμενα. Αυτές οι επιστήμες δεν θα είναι Fringe στα εγγόνια μας. Δείτε Fringe σήμερα για να μάθετε τι μας περιμένει στο μέλλον
Πηγή

Μικρά βιντεάκια για να πάρετε μια ιδέα!

Την βλέπετε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να το δείτε:
1. Είναι του J.J Abrams!
Αυτό το επιχείρημα πλέον, μετά το Lost, είναι αποκαρδιωτικό. :P

2. Κάθε επεισόδιο, είναι μια ολόκληρη ταινία!
Αυτό μάλιστα! :yes:


Μου κίνησες το ενδιαφέρον! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δλδ σε ολόκληρο φόρουμ μόνο εγώ την βλέπω;;!! :eek::stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Με έψησες αν τελειώσω ποτέ την εργασία μου θα κάτσω να το δω. Ελπίζω να αξίζει γιατί στο Lost μου τη βάρεσε και το παράτησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα δεν μπορεί να την βλέπω μόνο εγώ.. :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπομονή, από αύριο θα τη βλέπουμε κι εμείς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ευτυχώς γιατί δεν αντέχω την ιδέα να είμαι η μόνη που την βλέπει.. :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ίσι είδατε κανένα επεισόδιο; :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Περίμενα να δούμε 3-4 πριν εκφράσω γνώμη. :P

Στην αρχή απογοητευτήκαμε. Μετά τους τρελούς ρυθμούς του 24 μας φάνηκε απελπιστικά αργό και το σενάριο δεν μας ξετρέλανε.
Προσωπικά νιώθω να μην μπορώ να ταυτιστώ με τους πρωταγωνιστές και χωρίς αυτό, τα τεκταινόμενα με αφήνουν παγερά αδιάφορη....
Από το 4ο επεισόδιο όμως, η σειρά άρχισε να παίρνει τα πάνω της κι εμείς να μπαίνουμε λίγο περισσότερο στο κλίμα...

Δεν προβλέπεται να την αφήνουμε στη μέση πάντως ;)

Οσμίζομαι εξωγήινους παρακάτω... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως είχα φάει κόλλημα από το πρώτο επεισόδιο λόγω πρωτοτυπίας. :)

ΥΓ: Το 24 αξίζει μόνο στην πρώτη σεζόν. Μετά είναι προβλέψιμο (ο Τζάκ Μπάουερ θα τους σώσει όλους και δεν θα πεθάνει, όσο κι αν φαίνεται πως πεθαίνει :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,070 μηνύματα.
Ερώτηση: έχει αίματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχει, αλλά αντέχεται ...με τη γνωστή μέθοδο:
κλείνω_τα_μάτια_και_ρωτάω_το_διπλανό_μου_κάθε_2_δευτερόλεπτα_αν_"τελείωσε" :P

Χωρίς πλάκα τώρα, δεν είναι και Kill Bill.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έλα μωρέ, δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο! Άσε που φαίνονται πως αποκλείεται να γινόντουσαν στα αλήθεια όσα γίνονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ...το fringe τι ακριβώς είναι?Με supernatural μοιάζει καθόλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όχι, το supernatural έχει μεταφυσικά θέματα και θρησκευτικά θέματα. Αυτό αφορά ακραίες επιστήμες και πως κάποιοι μπορεί να τις χρησιμοποιήσουν για να κάνουν κακό στον κόσμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακραίες φανταστικές επιστήμες, διότι μέχρι στιγμής δεν με έχει πείσει ότι μπορεί κάτι από όλ' αυτά να ισχύει... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ωραία...μάλλον θα την αρχίσω και αυτή γιατί τελειώνουν οι καλές σειρές(lost,supernatural...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Καλούτσικο είναι, όμως λίγο σπαστικό, αφού σε κανένα από τα 6 επεισόδια που έχω δει έως τώρα, οι συλληφθέντες δεν έχουν δώσει στοιχεία για όσα υποκρύπτονται πίσω από τις πράξεις τους και ο μαύρος διευθυντής της ξανθιάς κρατάει για τον εαυτό του όσα γνωρίζει, επειδή λέει "δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι". Ο τρόπος που χειρίζεται το ζήτημα της επιστημονικής φαντασίας είναι κατά τη γνώμη μου ελαφρώς ξεπερασμένος, θυμίζοντας σειρές των '70s, όπως "Ο βιονικός άνθρωπος" κλπ, από την άλλη πλευρά αυτό δίνει στη σειρά μια cult αίσθηση η οποία φυσικά μου αρέσει. Δυνατά σημεία, σε όσα έχω έως τώρα δει, η επιστημονική νεκρομαντεία και η ανίχνευση ανθρώπων με τη βοήθεια σμήνους ταχυδρομικών περιστεριών.

Σε γενικές γραμμές προτιμώ το Flashforward, τόσο από άποψη πλοκής, όσο κι από άποψη σκηνοθεσίας, ρυθμού κλπ. Βέβαια, το γεγονός ότι τα επεισόδια είναι αυτοτελή αποτελεί προσόν, όμως με τον τρόπο που δεν δίνονται εξηγήσεις, τα επεισόδια θα μπορούσαν θαυμάσια να χαρακτηριστούν ως "ημιτελή". Συμπερασματικά, μου έχει αφήσει αμφιλεγόμενες εντυπώσεις και συνεχίζω να το βλέπω περισσότερο για τον χαρακτήρα του γερο Μπίσοπ, ο οποίος μου θυμίζει κάτι σε Δόκτωρ Μέγγελε και πολύ τον γουστάρω να 'ουμ'...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μου πήρε μια ολόκληρη σεζόν, αλλά άρχισε να μ' αρέσει! ...και τώρα αναμένω να δω τη season 2. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πόσες σεζόν έχει κάνει;
Και επίσης σημαντικό, πόσα επισόδεια έχει η σεζόν και τί διάρκεια έχει το κάθε επισόδειο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top