Gamucci

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
To Review που σας υποσχέθηκα

Αρνητικά:
  1. Πρέπει να το βάζεις αρκετά μέσα στο στόμα σου, πράγμα που για μένα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να το συνηθίσω, δεδομένου του τρόπου που κάπνιζα πριν.
  2. Ενδείκνυεται για άτομα που παίρνουν μεγάλες τζούρες και όχι πολλές και μικρές (κάτι που επίσης με δυσκόλεψε, μιας και άνηκα στη δεύτερη κατηγορία).
  3. Πρέπει να το έχεις οριζόντιο (ή περίπου οριζόντιο) για να καπνίσεις.
  4. Μερικές φορές βγαίνει λίγο "υγρό" από το cartridge στο στόμα σου ή πάνω στο Gamucci, ελάχιστο αλλά είναι κάπως ενοχλητικό. Βέβαια συμβαίνει αρκετά σπάνια.
  5. O καπνός δεν πολυμοιάζει με τσιγάρο, αλλά περισσότερο με ναργιλέ ή πίπα (αυτό μπορεί να θεωρηθεί και θετικό από ορισμένους).
  6. Πρέπει να ρουφάς πιο δυνατά απ'ότι ένα κανονικό τσιγάρο.
  7. Οι μπαταρίες τελειώνουν σχετικά γρήγορα. Αν εξακολοηθήσω να το χρησιμοποιώ, θα αγοράσω έξτρα μπαταρίες σίγουρα.
  8. Είναι αρκετά μακρύ σε μήκος και πολύ πιο βαρύ από τσιγάρο (κάτι που λογικά το περιμένατε)
  9. Θα μου άρεσε τα cartridges να "βίδωναν" κάπως, όπως η μπαταρία. Έτσι όπως το έχουν κάνει είναι αρκετά έυκολο να βγουν λίγο πιο έξω και να υπάρξει διαρροή.
Θετικά:
  1. Είναι πανέμορφο και πολύ στιλάτο. Επίσης βγαίνει σε 3 χρώματα (άσπρο, μαύρο, ασημί) παρ'ότι δεν το γράφουν πουθενά. Οπότε έχετε το υπόψιν και επικοινωνήστε μαζί τους μετά ώστε να τους πείτε το χρώμα που θέλετε (αν δεν έχουν κάποιο πεδίο επιλογής μέχρι τότε).
  2. To φέρνουν πολύ γρήγορα και χωρίς έξοδα αποστολής!
  3. Τα cartridges κρατάνε πολύ περισσότερο απ'ότι περίμενα, ίσως επειδή, σε αντίθεση με τα κανονικά τσιγάρα, μπορείς να πάρεις 1-2 τζούρες και να το βάλεις κάτω, δεν σε υποχρεώνει τίποτα να κάνεις πχ ολόκληρο τσιγάρο.
  4. Πολύ καλή κατασκευή, και το ίδιο το gamucci, και ο φορτιστής.
  5. Η γεύση είναι αρκετά καλή, παρ'ότι δεν μοιάζει ακριβώς με τσιγάρο (όπως έγραψα παραπάνω), και αντίθετα με ο,τι φοβόμουν, προσφέρει αυτό το χαρακτηριστικό "γαργάλημα" στο λαιμό, όπως και τα κανονικά τσιγάρα.
  6. Ο καπνός που βγάζεις (που είναι μπόλικος), το φωτάκι στην άκρη και γενικότερα ο τρόπος χρήσης του σε κάνει να πιστεύεις ακόμη περισσότερο ότι καπνίζεις.
  7. Most important: Με τη βοήθεια του, δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο εδώ και 32 ώρες!!
Γενικά, θέλει λίγη προσπάθεια στην αρχή για να το συνηθίσεις, αλλά πιστεύω ότι στο άνετο θα αντικαταστήσω τελικά το τσιγάρο με αυτό. :D


Λοιπόν, σήμετα παρέλαβα τα gamuccia, μαζί με τα cartridges τους. Από το πρωί, δεν έχω καπνίσει ούτε μισό τσιγάρο, και αυτό το βρίσκω πάρα πολύ θετικό. Ο λόγος που έκανα παράθεση στο review της Michelle, ήταν επειδή το βρήκα εξαιρετικά καλό και επίσης ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Αυτό που μου έκανε πολλή εντύπωση, είναι το γεγονός, ότι μόλις χρειαστώ το kick της νικοτίνης, δεν χρειάζεται να περιμένω να ζεσταθεί για να πάρω τζούρα. Ενδεχομένως να φταίει και το τέλειο ελληνικό κλίμα. Overall, είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου.
Μόνη εξαίρεση, ότι δεν μου έστειλαν, παρά το γεγονός ότι παρήγγειλα, και cartridges με μηδενική νικοτίνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsgiorgos

Νεοφερμένος

Ο tsgiorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπόν, σήμετα παρέλαβα τα gamuccia, μαζί με τα cartridges τους. Από το πρωί, δεν έχω καπνίσει ούτε μισό τσιγάρο, και αυτό το βρίσκω πάρα πολύ θετικό. Ο λόγος που έκανα παράθεση στο review της Michelle, ήταν επειδή το βρήκα εξαιρετικά καλό και επίσης ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Αυτό που μου έκανε πολλή εντύπωση, είναι το γεγονός, ότι μόλις χρειαστώ το kick της νικοτίνης, δεν χρειάζεται να περιμένω να ζεσταθεί για να πάρω τζούρα. Ενδεχομένως να φταίει και το τέλειο ελληνικό κλίμα. Overall, είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά μου.
Μόνη εξαίρεση, ότι δεν μου έστειλαν, παρά το γεγονός ότι παρήγγειλα, και cartridges με μηδενική νικοτίνη.

Και εγώ έχω να προσθέσω ότι εδώ και 10 ημέρες από τα 30 περίπου τσιγάρα που κάπνιζα την ημέρα τώρα καπνίζω το πολύ 3, μερικές μέρες και κανένα. Αν και έχω αγοράσει την συσκευή από την Rutoo παρόλο με την μεγαλύτερη αυτονομία της μπαταρίας (6-9 ώρες) υπάρχουν στιγμές που έχω ξεμείνει και πρέπει να περιμένω 3 ώρες μέχρι να φοτρίσει, οπότε πιστέυω ότι μια τρίτη μπαταρία επιβάλεται, έτσι να υπάρχει γιατί μπορεί να μην έχεις προλάβει να φορτίσεις την άδεια και να σου τελειώσει αυτή που χρησιμοποιείς.
Πέρα από όλα αυτά έχω κάνει και μία παραγγελία για ένα e-cigar :P με διάφορες γεύσεις από cartridges (μήλο, βανίλια, σοκολάτα, Marlboro), θα σας πω εντυπώσεις τέλος της επόμενης εβδομάδας που θα το παραλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Κάποιες απορίες...
a.Πόσο συχνά αλλάζετε το cartridge?
b. Πότε αναβοσβήνει το Ledaki, μόνο για μπαταρια?
c. Εχετε παρατηρήσει ότι όταν τελειώνει το cartridge, σας βγάζει ένδειξη για μπαταρία (αναβόσβημα 20 φορές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εχετε παρατηρήσει ότι όταν τελειώνει το cartridge, σας βγάζει ένδειξη για μπαταρία (αναβόσβημα 20 φορές)
Ναι, το 'χω δει αυτό. :)
(Σε ξένο Γκαμούτσι, πριν 2-3 μέρες :P)




edit: My mistake, το ledάκι νόμιζα ότι έλεγες αντί cartidge, ignore me! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάποιες απορίες...
a.Πόσο συχνά αλλάζετε το cartridge?
b. Πότε αναβοσβήνει το Ledaki, μόνο για μπαταρια?
c. Εχετε παρατηρήσει ότι όταν τελειώνει το cartridge, σας βγάζει ένδειξη για μπαταρία (αναβόσβημα 20 φορές)
1. Κάθε μέρα χονδρικά.
2. Το ledάκι αναβοσβήνει και όταν ενεργοποιείται το σύστημα ασφαλείας, δηλαδή όταν πάρεις τζούρα για πάνω από κάποια δευτερόλεπτα ή πολλές μέσα σε 1 λεπτό (σε μένα το κάνει συνέχεια, γιατί αφού δεν μπορώ να ρουφήξω δυνατά, ρουφάω για αρκετή ώρα)
3. Όχι δεν το έχω παρατηρήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Value pack?
Όσο περισσότερο αγοράζει κανείς, τόσο θα χαμηλώνει και η τιμή του.

Τα value packs με τα 55 catridges (Gamucci Classic Starter Kit VALUE PACK) τα οποία συμφέρουν στους heavy καπνιστές :)

Τέλος, να πω ότι είμαι περίεργος να δω πόσο μεγάλα είναι τα κουτιά, ώστε να μπορώ να υπολογίσω και τα έξοδα αποστολής. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα συγκρίνονται με τα έξοδα αποστολής από εξωτερικό.
Στην Ελλάδα, τουλάχιστον όσο αφορά εμένα, η τιμή του Gamucci classic starter kit θα είναι 69,99 ?.
Τα Gamucci cartridges, σε συσκευασία των 5, θα κοστίζουν 8,91 ?.
Διαθέσιμα θα είναι από Τρίτη [έτσι μου είπαν από την TNT].

Τώρα που τα παρέλαβες, έβγαλες τιμές πώλησης & έξοδα αποστολής;
Μπορούμε δηλαδή να τα αγοράσουμε από εσένα; Θα μας πεις τις τελικές τιμές και άν προτιμάς να σου στείλουμε παραγγελία με e-mail ή PM;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τα value packs με τα 55 catridges (Gamucci Classic Starter Kit VALUE PACK) τα οποία συμφέρουν στους heavy καπνιστές :)
Τώρα που τα παρέλαβες, έβγαλες τιμές πώλησης & έξοδα αποστολής;
Μπορούμε δηλαδή να τα αγοράσουμε από εσένα; Θα μας πεις τις τελικές τιμές και άν προτιμάς να σου στείλουμε παραγγελία με e-mail ή PM;

Το gamucci classic Classic Electronic Cigarette Starter kit κοστίζει 69,99 ?[περιλαμβάνεται ο Φ.Π.Α].
Τα 1 cartridge pack το οποίο έχει 5 χ cartridges μέσα βγαίνει 8,91 ?
Η κοστολόγηση έγινε από την RRP της GAMUCCI ltd UK.

Έξοδα αποστολής είναι με την speedex 11,00 ?. Αν είναι με αντικαταβολή βγαίνει 4,20 ? επιπλέον.

Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα, με οποιοδήποτε τρόπο και να γίνει η μεταξύ μας επικοινωνία. Το e-mail μου είναι nikos@farmakopoios.gr Από εκεί και πέρα, γνωρίζω πως λειτουργεί μία δημόσια συζήτηση (forum), και δεν θα ήθελα να παραβιάσω τους κανόνες και να κάνω διαφήμηση.
Επίσης, θεωρώ το προϊόν, καλό, και πιστεύω ότι σε μικρό χρονικό διάστημα θα είναι πολύ ευκολότερη η πρόσβαση. Μακάρι, και σε περίπτερα.
Έχω να καπνίσω 3 μέρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsgiorgos

Νεοφερμένος

Ο tsgiorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κάποιες απορίες...
a.Πόσο συχνά αλλάζετε το cartridge?
b. Πότε αναβοσβήνει το Ledaki, μόνο για μπαταρια?
c. Εχετε παρατηρήσει ότι όταν τελειώνει το cartridge, σας βγάζει ένδειξη για μπαταρία (αναβόσβημα 20 φορές)

A. Τίς πρώτες 5 μέρες, περίπου 2 cartridges την ημέρα. Τώρα καθε cartridge το αλλάζω κάθε 1 ή 1 1/2 μέρα.
Β. Το led ανάβει για 2 λόγους. 1. μπαταρία 2. Άμα πάρεις πάνω από 15 τζούρες σε 1 λεπτό (τσιγάρο του πανικού :D).
C. Τουλάχιστον στο Rutoo δεν σε ειδοποιεί πότε τελείωσε το cartridge.

Επίσης θέλω να προσθέσω κάτι που παρατήρησα:

Τό βράδυ που δεν χρησιμοποιώ το τσιγάρο ξεβιδώνω την μπαταρία με αποτέλεσμα να κρατάει περισσότερο το πρωί και να μην είναι ψόφιο. Το τσιγάρο μένει σε "standby" όταν υπάρχει μπαταρία συνδεμένη στο atomizer.
Μέτρησα με πολύμετρο την μπαταρία και έχει έδειχνε κάποια "διαρροή" mV παρόλο που δεν είναι συνδεμένη οπότε αυτό πρέπει να περνάει και στο atomizer χωρίς να λειτουργεί όμως. Στην φάση της λειτουργίας η μπαταρία δίνει 3.7V
Δοκιμάστε το και σείς και πείτε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Απο την SmokeVapour που έχω παραγγείλει τα Gamucci δεν έχω πάρει ούτε invoice, ούτε tracking number. Εχω μόνο την απόδειξη του paypal.
Από την RuToo πήρα τελικά invoice και μου είπαν οτι έγινε ship 2/5 η παραγγελία μου. Δεν έχω πάρει ούτε από εκεί tracking number.

Σε εσάς που παραγγείλατε κάποιο από τα δύο, έγινε κάτι διαφορετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα, με οποιοδήποτε τρόπο και να γίνει η μεταξύ μας επικοινωνία. Το e-mail μου είναι nikos@farmakopoios.gr Από εκεί και πέρα, γνωρίζω πως λειτουργεί μία δημόσια συζήτηση (forum), και δεν θα ήθελα να παραβιάσω τους κανόνες και να κάνω διαφήμηση.

Γι'αυτό και είπα για e-mail ή PM. Βέβαια, στο ίδιο το thread κάνουμε "διαφήμιση" στο gamucci, αλλά αφού αποδεικνύεται τόσο καλό, πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ κόσμο...
Ευχαριστώ πολύ. Θα επικοινωνήσουμε σύντομα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εφτασε το Gamucci, με καθυστέρηση, μια και ο ταχυδρόμος είχε αφήσει το ειδοποιητήριο σε άλλη πολυκατοικία από την Παρασκευή! :)

Η πρώτη εμπειρία δεν ήταν τόσο συναρπαστική από τη δική μου οπτική γωνία. Πολύ υγρό "ξεφεύγει" και σου μένει στο στόμα, ο καπνός δεν είναι τόσο πολύς ενώ μάλλον έχω ελαττωματικό θάλαμο μια και οταν εισπνέω ακούγεται κάτι σαν "σφύριγμα" και το λαμπάκι δεν ανάβει όλο, εκτός αν "μπλοκάρω" με τα δάχτυλά μου το σημείο οπου βιδώνει ο θάλαμος με την μπαταρία. Τους έχω στείλει ήδη email.

Ενα κακό είναι οτι δεν ξέρεις πόσο καπνίζεις, και φοβάμαι μήπως έχω ήδη από το πρωι κανει ένα πακέτο :) Εχω βάλει την medium cartridge για το φόβο των Ιουδαίων (εχω και high). Νοιώθω οτι μετα απο λίγο με ζαλίζει, πράγμα που σημαίνει οτι ίσως δίνει περισσότερη νικοτίνη από όσο πρέπει.

Ο καπνός θυμίζει πραγματικά αργιλέ, εμένα ΔΕΝ μου γαργαλάει το λαιμό όπως το τσιγάρο, αλλά είναι καπνός. Και πιστεύω οτι συνηθίζεται. Η χρήση θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εφτασε το Gamucci, με καθυστέρηση, μια και ο ταχυδρόμος είχε αφήσει το ειδοποιητήριο σε άλλη πολυκατοικία από την Παρασκευή! :)

Η πρώτη εμπειρία δεν ήταν τόσο συναρπαστική από τη δική μου οπτική γωνία. Πολύ υγρό "ξεφεύγει" και σου μένει στο στόμα, ο καπνός δεν είναι τόσο πολύς ενώ μάλλον έχω ελαττωματικό θάλαμο μια και οταν εισπνέω ακούγεται κάτι σαν "σφύριγμα" και το λαμπάκι δεν ανάβει όλο, εκτός αν "μπλοκάρω" με τα δάχτυλά μου το σημείο οπου βιδώνει ο θάλαμος με την μπαταρία. Τους έχω στείλει ήδη email.

Ενα κακό είναι οτι δεν ξέρεις πόσο καπνίζεις, και φοβάμαι μήπως έχω ήδη από το πρωι κανει ένα πακέτο :) Εχω βάλει την medium cartridge για το φόβο των Ιουδαίων (εχω και high). Νοιώθω οτι μετα απο λίγο με ζαλίζει, πράγμα που σημαίνει οτι ίσως δίνει περισσότερη νικοτίνη από όσο πρέπει.

Ο καπνός θυμίζει πραγματικά αργιλέ, εμένα ΔΕΝ μου γαργαλάει το λαιμό όπως το τσιγάρο, αλλά είναι καπνός. Και πιστεύω οτι συνηθίζεται. Η χρήση θα δείξει.
Καλά, πες μας και μετά απο 1-2 μέρες. ;)
Είπα ότι θέλει λίγες μέρες να το συνηθίσεις. :)
Σαν να ακούω τον εαυτό μου την πρώτη μέρα είσαι ;)

ΥΓ: Α και δοκίμασε και την άλλη μπαταρία, μήπως σου έτυχε κι εσένα 1 ελαττωμάτική, όπως στον Πάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Θα δούμε. Ισως πρέπει να το συνηθίσω πρώτα.

Οι απορίες μου είναι τρείς:
1. Πώς ξέρω οτι δεν θα πάθω overdose νικοτίνης;
2. Το υγρό που ξεφεύγει δεν περιέχει συμπυκνωμένη νικοτίνη; Δεν θα μας κάνει ζημιά στη γλώσσα ή γενικότερα;
2. Πώς είμαστε σίγουροι οτι το υλικό που εισπνέουμε είναι πλήρως απαλλαγμένο από καρκινογόνα υλικά; Εχουν γίνει καθόλου έλεγχοι; (Εντάξει, καλύτερα από το τσιγάρο, αλλά να ξέρουμε βρε παιδί μου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Πώς ξέρω οτι δεν θα πάθω overdose νικοτίνης;
Αυτό το έχει και στο faq :P
Υποτίθεται ότι σε προστατεύει το σύστημα που έχει που σταματάει να βγάζει ατμό όταν είτε πάρεις πολύ μεγάλη τζούρα είτε πολλές σε μικρο χρονικό διάστημα.
2. Το υγρό που ξεφεύγει δεν περιέχει συμπυκνωμένη νικοτίνη; Δεν θα μας κάνει ζημιά στη γλώσσα ή γενικότερα;
Καλή ερώτηση...
Εγώ έχω λίγο χαρτί κουζίνας και το σκουπίζω από το στόμα μου όποτε βγει.
Πάντως δεν θα πρεπε να συμβαίνει τόσο συχνά.
2. Πώς είμαστε σίγουροι οτι το υλικό που εισπνέουμε είναι πλήρως απαλλαγμένο από καρκινογόνα υλικά; Εχουν γίνει καθόλου έλεγχοι; (Εντάξει, καλύτερα από το τσιγάρο, αλλά να ξέρουμε βρε παιδί μου!)
Κάτι είχα διαβάσει για ελέγχους αλλά δεν το θυμάμαι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Λοιπόν, το πρόβλημα με ορισμένες μπαταρίες, το έχω αντιμετωπίσει και εγώ. Ευτυχώς, έτυχε στο πακέτο που άνοιξα για μένα. Το πρόβλημα της μπαταρίας, είναι ότι το λαμπάκι αναβοσβήνει συνεχώς, και ποτέ δεν επιτυγχάνεται πλήρης φόρτιση. Για αυτό το λόγο είχα ρωτήσει και σε προηγούμενα posts, πότε αναβοσβήνει το λαμπάκι.

Έκτοτε, τόσο στα τσιγάρα που δίνω από το φαρμακείου μου (περίεργο μου φαίνεται που γράφω κάτι τέτοιο), όσο και σε αυτά που στέλνω με αντικαταβολή, φροντίζω να κάνω έναν έλεγχο στις μπαταρίες. Σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία, αν μπορούσα να κρατάω εγώ τα προβληματικά κομμάτια, και να μου στέλνουν σε αντικατάσταση καινούρια, δεν ήταν θετικοί.
Για την ακρίβεια μου είπαν ότι οι ίδιοι αντικαθιστούν απευθείας τα όποια ελαττωματικά κομμάτια.
Η διεύθυνση είναι
Gamucci Ltd,
Great Chapel Street
Soho,
London,
W1F 8FA United Kingdom
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Η εμπειρία μου με το Gamucci:

Η Λία είχε δίκιο. Μετά από δύο μέρες δεν σκέφτεσαι το κάπνισμα συμβατικού τσιγάρου. Αλλάζει ο τροπος που καπνίζεις, η συχνότητα (δεν χρειάζεται να καπνίζεις σαν να βγήκες από το Γιεντικουλέ για να μην καεί το τσιγάρο, απλά τραβάς μια τζούρα όποτε θέλεις και το ξαναβάζεις κάτω), τον ξαναμαθαίνεις από την αρχή, σου αρέσει και ελευθερώνεται η αναπνοή σου (ειλικρινά!)

Πολλά προβλήματα όμως με το Gamucci (όπως και με κάθε gadget αλλωστε!)

1. Η μπαταρία (η μία) φαίνεται να τελειώνει πολύ γρήγορα (στα 15 λεπτά)
2. Με πλήρως φορτισμένη τη μπαταρία, ο καπνός είναι τέλειος. Μετά από μισή - μια ώρα, ο καπνός αρχίζει να γίνεται ανύπαρκτος. Εγραψα ήδη στη smokevapour ρωτώντας αν πρόκειται για πρόβλημα του atomiser (clogging).
3. Το μπαμπάκι της φύσιγγας που περιέχει το υγρό μάλλον έρχεται σε άμεση επαφή με το σιδεράκι του atomiser και "καίγεται". Το υγρό γινεται καφέ σκούρο, το μπαμπάκι στην άκρη μαυρίζει και η αίσθηση που παίρνεις είναι σαν να καπνίζεις...λάδι μηχανής. Εδώ μάλλον είναι ελάττωμα, μια και στην αρχή αυτό δεν γινόταν.

Αυτά παρατήρησα, και μάλλον την πάτησα και έχω ελατωμματικό. Πείτε μου και εσείς τι πιστεύετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Η μπαταρία (η μία) φαίνεται να τελειώνει πολύ γρήγορα (στα 15 λεπτά)
Αυτό το πρόβλημα το είχε και ο Πάνος.
2. Με πλήρως φορτισμένη τη μπαταρία, ο καπνός είναι τέλειος. Μετά από μισή - μια ώρα, ο καπνός αρχίζει να γίνεται ανύπαρκτος. Εγραψα ήδη στη smokevapour ρωτώντας αν πρόκειται για πρόβλημα του atomiser (clogging).
Αυτό ισχύει και σε μένα, αν και δεν ξέρω αν συμβαίνει στην ίδια κλίμακα. :/:
Δλδ ενώ όντως, με φορτισμένη μπαταρία ο καπνός είναι καταπληκτικός, μετά από μισή με μια ώρα αρχίζει και εξασθενεί πολύ, σε ορισμένες τζούρες τραβάς αρκετό, σε άλλες όχι και γενικά σου σπάει λίγο τα νεύρα.
Υποψιάζομαι ότι όλα αυτά οφείλονται στις μπαταρίες τους που είναι για τα μπάζα :P
3. Το μπαμπάκι της φύσιγγας που περιέχει το υγρό μάλλον έρχεται σε άμεση επαφή με το σιδεράκι του atomiser και "καίγεται". Το υγρό γινεται καφέ σκούρο, το μπαμπάκι στην άκρη μαυρίζει και η αίσθηση που παίρνεις είναι σαν να καπνίζεις...λάδι μηχανής. Εδώ μάλλον είναι ελάττωμα, μια και στην αρχή αυτό δεν γινόταν.
Και αυτό γίνεται και σε μας, αν και εσύ το περιγράφεις κάπως πιο "δραματικά". Η γεύση βασικά δεν αλλάζει και τόσο, αλλά ότι "μαζεύει" και σκουραίνει το σφουγγαράκι στο cartridge, ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Τα τελευταία νέα είναι οτι έγραψα ένα email στη smokevapour και τους είπα τα καθέκαστα:

Hello,

I contacted you a few days ago stating that there was either a problem with my atomiser or with my battery.

To be honest, I really can't figure out, at this point, what's wrong, but it seems that my Gamucci is not operating properly. Let me state what happens and you can figure out what's wrong since your experience is way higher than mine.

Let me first say that I have practiced on inhaling for a longer time than with traditional cigarettes (i.e. the light starts flashing most times) and gently.

1. My Gamucci produces a high amount of vapour with the battery fully charged, but only for the first 2-3 puffs. Tested with a new as well as with a slightly used cartridge (high). After the first 2-3 puffs, vapour is less or even none, even if I inhale gently and for a prolonged period of time
2. The wool in my cartridges gets burnt after a few puffs and the odour produced is that of ...burnt wool. The liquid gets a dark brownish color, as well as the wool itself. It stinks. Maybe some problem with the atomiser? Please note that it leaves a very ugly taste in my throat, like burning. I am (or better, used to be) a 1 1/2 -pack/day smoker (non-light cigarettes), so that shouldn't be happening.
3. My batteries seem like they don't last much, I'd estimate around 30-60 mins max from fully charged. If I put a new cartdrige with a battery used for more than 60 mins, no smoke, although the atomiser gets hot and the wool gets burnt (see no.2) but light doesn't light all the way and it takes a long time to achieve this effect compared to using a fully charged battery.

What can I do? I've ordered more cartridges but I'm afraid I won't be able to use them. Is there really some defect with my Gamucci? Should I order a new one, or can you do something about it? Although I was extremely excited when I first got the product, I currently feel very dissapointed for the fact that it doesn't really deliver what it promises. I've confirmed, by talking to other Gamucci users, that this behaviour, whether it comes from the atomiser or the batteries, is not normal. Please advice.


Με ρώτησαν αν μου είχε πέσει πουθενά και τους είπα πως οχι. Μου είπαν οτι θα μου στείλουν νέες μπαταρίες και atomizer, προφανώς αναγνωρίζουν οτι το συγκεκριμένο gamucci έχει πρόβλημα. Ειπα και εγώ! Να είμαι τυχερός με την πρώτη; Ο,τι και να έχω αγοράσει, έχει πρόβλημα: Οι υπολογιστές με τους δίσκους, τα gadgets με τις μπαταρίες, και πάει λέγοντας. Ετσι πέταξα ένα κινητό που είχα αγοράσει στη γυναίκα μου το καλοκαίρι... δεν άξιζε ούτε καν επισκευή.

Εν αναμονή του RuToo (ΑΚΟΜΑ τα ΕΛΤΑ από τις 2/5 που έγινε η αποστολή!) και των ανταλλακτικων του Gamucci..κρίμα και είχα να καπνίσω κανονικό τσιγάρο 2 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Από εχθές που παρέλαβα και ξεκίνησα τα Gamucci, δεν νιώθω ούτε την έλλειψη του συμβατικού τσιγάρου ούτε την ανάγκη να καπνίζω συνέχεια.
Χαρακτηριστικά, ενώ συνήθως καπνίζω 1,5-2 πακέτα την ημέρα, τώρα άλλαξα το catridge μετά από 1,5 μέρα έντονης χρήσης (έκανα και δοκιμές) και μάλιστα πριν τελειώσει.
Το κύριο πρόβλημα ήταν το υγρό που έβγαινε από το catridge στο στόμα μου. Είναι και γλυκό (σερμπέτι!) και σου καίει και το λαιμό αν το καταπιείς (ναι, ναι, το δοκίμασα. Τελικά είμαι εγώ μια γλυκατζού, τζουτζουτζου!)
Η μία μπαταρία δουλεύει άψογα, η δεύτερη δείχνει να τελειώνει πιο σύντομα (τη μία τη χρησιμοποιούσα εχθές όλη την ημέρα, η άλλη άρχιζει να τελειώνει μετά από μόλις μισή μέρα χρήσης).
Δεν έχω καταλάβει πως γνωρίζει κάποιος πότε να αλλάξει το catridge. Λένε ότι ο καπνός μειώνεται αλλά εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Μια μικρή αλλαγή στη γεύση είδα που μπορεί να ήταν και η ιδέα μου. Εσείς πότε το αλλάζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Αχ...το Gamucci μου έχει χαλασμένες και τις δύο μπαταρίες..περιμένω τις ανταλλακτικές..

Το RuToo έχει φύγει από 2/5 και ΑΚΟΜΑ να έρθει. Τα ΕΛΤΑ στη διανομή ισχυρίζονται οτι δεν έχουν παραλαβει τίποτα.

Παρήγγειλα και τα Sedansa (το ξέρω, είμαι παλαβός και σπάταλος, αλλά έχουν άρωμα σοκολάτα, καφέ και Marlboro(!))

Αντε να δούμε...τα κανονικά τσιγάρα μου ΒΡΩΜΑΝΕ πλέον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top