Greece Gay Pride

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εγώ πάντως όσους αστυνομικούς lgbtq έχω δεί σε όλο το φάσμα των υπηρεσιών μια χαρά περνάνε, ακόμα και πριν 10 χρόνια στην σχολή καμία διάκριση η ρατσισμό απέναντι τους.

Με τους δε πολίτες lgbtq που έχω κάνει κουβέντες περί ανέμων και υδάτων στον δρόμο (και δεν είναι λίγοι) εξέλαβα πολύ ευχάριστη διάθεση και συμπάθεια.

Όλα τα άλλα που λέγονται όπως και η απόφαση για τον αποκλεισμό έχουν καθαρά πολιτικά κίνητρα και συγκεκριμένες ιδεολογικές καταβολές.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Στο στρατό και στην αστυνομία ο συνδικαλισμός πρέπει να απαγορεύεται αυστηρά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Δεν αμφισβητώ οτι υπάρχουν περιστατικά βίας. Ωστόσο το ίδιο το επάγγελμα δεν διαιωνίζει τίποτα. Οι συμπεριφορές ορισμένων το κάνουν. Το να περιθωριοποιείς κάθε αστυνομικό, σαν άνθρωπο πλέον λόγω της δουλειάς του, και να τον θεωρείς συνένοχο σε κάθε επεισόδιο παράνομης βίας, κάνοντας του άτυπο μποικοταζ/σνομπαρισμα δεν μου φαίνεται δίκαιο ούτε σωστό.

Το σώμα της αστυνομίας ως δημόσιο πρόσωπο προσπαθεί να δείξει οτι συμμετέχει σε αυτά που αντιπροσωπεύει το pride. Προφανώς υπάρχουν πολιτικά οφέλη πίσω απο αυτό αλλά αναπόφευκτα και κοινωνικά(που είναι προς το συμφέρον όλων μας ως μέλη της κοινωνίας). Εαν οι εκπρόσωποι του pride κρίνουν οτι η αστυνομία δεν έχει την συμπεριφορά που αρμόζει σε πολλές περιπτώσεις μπορούν να εκφράσουν τα παράπονα τους, και πράγματι να αποδοκιμάσουν και να απορρίψουν επίσημα το αίτημα της αστυνομίας να συμμετάσχει, έστω συμβολικά. Αυτό είναι πολιτική. Και είναι φουλ αποδεκτή.

Το να απορρίπτεις όμως τον κάθε αστυνομικό μεμονωμένα επειδή είναι αστυνομικός, αρνούμενος οτι και εκείνος έχει ανθρώπινα δικαιώματα, επειδή κάποιοι συνάδελφοι του συμπεριφέρονται απαράδεκτα...that's not cool. Εαν θες να κρίνεις κάποιον κρίνεις τους υπαίτιους για τα περιστατικά βίας ή την διοίκηση της αστυνομίας, όχι κάθε αστυνομικό. Είναι κοινωνικό το θέμα εδώ όχι πολιτικό. Προφανώς μπλέκονται τα δύο μεταξύ τους, αλλά εαν δεν είμαστε σε θέση να τα ξεμπλέκουμε όταν χρειάζεται, τότε καμία πρόοδος δεν μπορεί να επιτευχθεί.

Εκτός αυτού θα συμφωνήσω με την Εχέμυθη οτι οι ομοφυλόφιλοι άνθρωποι ειδικά στα σώματα ασφαλείας δέχονται σε καθημερινό επίπεδο ομοφοβικές επιθέσεις και φοβούνται να μιλήσουν ανοικτά για τις επιλογές τους πιστεύοντας οτι θα τους κρίνουν ή θα τους κοροιδέψουν λόγω της φύσης του επαγγέλματος τους και των στερεοτύπων που το περιβάλλουν. Οπότε ειλικρινά απορώ πως γίνεται να απορρίπτουν αυτούς τους ανθρώπους. Η συμμετοχή της αστυνομίας σε αυτά τα events είναι σημαντική, διότι εαν δεν καταστεί ξεκάθαρο οτι έχουν την υποστήριξη του κοινωνικού συνόλου, τα πράγματα δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ και οι αστυνομικοί μεταξύ τους δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσουν παραπάνω κοινωνική ενσυναίσθηση, και επομένως ούτε με τον κόσμο. Οπότε τα φαινόμενα βίας θα διαιωνίζονται.
Αν θέλουν οι αστυνομικοί να τους αποδεχτεί η κοινωνία καλό θα ήταν να αλλάξουν επάγγελμα. Η δουλειά τους είναι πολύ συγκεκριμένη, διατήρηση του status quo, δηλαδή, ανισότητα, εκμετάλλευση και γενικά μια δυστοπία η οποία ευνοεί λίγους και καλούς. Το πρόβλημα δεν είναι κάποια σάπια μήλα αλλά το το σώμα το οποίο υπηρετούν, δηλαδή, ένα σώμα που είναι από την φύση του γεννημένο για να επιβάλλει την βία σε όποιον αποκλίνει από αυτό που κράτος και κεφάλαιο θεωρεί επικίνδυνο για την διαιώνιση και επιβίωση του(ς). Όλα αυτά μπορεί να ακούγονται πολύ...αναρχικά αλλά ναι, είμαι αναρχικός.

Επομένως, είναι ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί κακοί άνθρωποι που τρώνε μωρά για πρωινό ; Όχι, το πρόβλημα είναι το σώμα καταστολής στο οποίο έχουν ενταχθεί, αν και προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει σε έναν βαθμό κάποια ατομική ευθύνη.

Θα πρέπει η λοατκι κοινότητα να τους αποδεχτεί; Η άποψη μου είναι ότι ήταν σωστή κίνηση να μην παρελάσουν στο pride. Δεν πρόκειται για ένα σώμα το οποίο νουθετεί γλυκά και ήρεμα ,έχουμε δεκάδες περιστατικά βίας, είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, με πιο πρόσφατο παράδειγμα τους αστυνομικούς οι οποίοι χάρισαν αξέχαστες μνήμες σε φοιτητές και καθηγητές τις τελευταίες μέρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Αν θέλουν οι αστυνομικοί να τους αποδεχτεί η κοινωνία καλό θα ήταν να αλλάξουν επάγγελμα. Η δουλειά τους είναι πολύ συγκεκριμένη, διατήρηση του status quo, δηλαδή, ανισότητα, εκμετάλλευση και γενικά μια δυστοπία η οποία ευνοεί λίγους και καλούς. Το πρόβλημα δεν είναι κάποια σάπια μήλα αλλά το το σώμα το οποίο υπηρετούν, δηλαδή, ένα σώμα που είναι από την φύση του γεννημένο για να επιβάλλει την βία σε όποιον αποκλίνει από αυτό που κράτος και κεφάλαιο θεωρεί επικίνδυνο για την διαιώνιση και επιβίωση του(ς). Όλα αυτά μπορεί να ακούγονται πολύ...αναρχικά αλλά ναι, είμαι αναρχικός.

Επομένως, είναι ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί κακοί άνθρωποι που τρώνε μωρά για πρωινό ; Όχι, το πρόβλημα είναι το σώμα καταστολής στο οποίο έχουν ενταχθεί, αν και προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει σε έναν βαθμό κάποια ατομική ευθύνη.

Θα πρέπει η λοατκι κοινότητα να τους αποδεχτεί; Η άποψη μου είναι ότι ήταν σωστή κίνηση να μην παρελάσουν στο pride. Δεν πρόκειται για ένα σώμα το οποίο νουθετεί γλυκά και ήρεμα ,έχουμε δεκάδες περιστατικά βίας, είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, με πιο πρόσφατο παράδειγμα τους αστυνομικούς οι οποίοι χάρισαν αξέχαστες μνήμες σε φοιτητές και καθηγητές τις τελευταίες μέρες.
lol
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Στο στρατό και στην αστυνομία ο συνδικαλισμός πρέπει να απαγορεύεται αυστηρά.
Καλά εδώ έχουμε ακούσει το θεϊκό ότι στο πανεπιστήμιο και στην εργασία βασικός σκοπός που πάμε είναι για συνδικαλισμό και όχι για τα χρήματα και την μόρφωση αντίστοιχα.😉😉
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως όσους αστυνομικούς lgbtq έχω δεί σε όλο το φάσμα των υπηρεσιών μια χαρά περνάνε, ακόμα και πριν 10 χρόνια στην σχολή καμία διάκριση η ρατσισμό απέναντι τους.

Με τους δε πολίτες lgbtq που έχω κάνει κουβέντες περί ανέμων και υδάτων στον δρόμο (και δεν είναι λίγοι) εξέλαβα πολύ ευχάριστη διάθεση και συμπάθεια.

Όλα τα άλλα που λέγονται όπως και η απόφαση για τον αποκλεισμό έχουν καθαρά πολιτικά κίνητρα και συγκεκριμένες ιδεολογικές καταβολές.
Μην τους τα λες αυτα σε παρακαλω πολυ ..

Τους χαλας την ουτοπια οτι για ολα αυτα τα δεινά ευθυνονται οι κακοι μπατσοι ...
Ακομα και εδω οι ομοφυλοφυλοι δεν περνουν καλα και δεν λαμβανουν τα δικαωματα που τους αξιζουν εξαιτίας αυτων ..

Πλανασαι πλανην οικτρα δυστηχως για πολλους εδω μεσα :)
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Την υποστηριξη του συνόλου την χρειάζονται σαν άνθρωποι ή σαν αστυνομικοί?
Αντιλαμβανομαστε τι σημαίνει επαγγελματική ιδιότητα και τι προσωπική ζωή?
Πολεμάς για ΤΑ ΑΝΘΤΩΠΙΝΑ δικαιώματα που έχουν αυτοί οι άνθρωποι στο να μπορούν να ζουν και όχι να εργάζονται.
Σαν άνθρωποι φυσικά, σαν αστυνομικοί ο καθένας έχει τις απόψεις του προφανώς. Τώρα εαν παράλληλα και άτυπα ενισχύεται και η αποδοχή εντός του σώματος αυτών των ανθρώπων, ακόμα καλύτερα.
Αν θέλουν οι αστυνομικοί να τους αποδεχτεί η κοινωνία καλό θα ήταν να αλλάξουν επάγγελμα.
Κάποιοι δεν κάνουν και πρέπει να αλλάξουν ναι. Το κομμάτι της ψυχικής αξιολόγησης χρειάζεται αρκετή βελτίωση προφανώς. Οι υπόλοιποι όμως δεν έχουν λόγο να το κάνουν, μια χαρά επάγγελμα είναι για όσους τιμούν τους όρκους τους.
Η δουλειά τους είναι πολύ συγκεκριμένη, διατήρηση του status quo, δηλαδή, ανισότητα, εκμετάλλευση και γενικά μια δυστοπία η οποία ευνοεί λίγους και καλούς.
Αυτοί προστατεύουν απλώς όσους ο ίδιος ο λαός εκλέγει. Η ανισότητα, η εκμετάλλευση και γενικά η δυστοπία αυτή υπάρχει παντού. Προφανώς έρχεται απο ψηλά, αλλά εαν οι αλλαγές δεν συμβούν σε επίπεδο κοινωνικό μεταξύ του απλού κόσμου, λυπάμαι που το λεω αλλά όλοι εμείς, ο καθένας με τις ενέργεις ή την αδράνεια του διατηρεί το status quo. Είναι πολύ εύκολο να ρίχνεις το βάρος της κατάστασης στους άλλους, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν φταίει πάντα μόνο ένας.
Το πρόβλημα δεν είναι κάποια σάπια μήλα αλλά το το σώμα το οποίο υπηρετούν, δηλαδή, ένα σώμα που είναι από την φύση του γεννημένο για να επιβάλλει την βία σε όποιον αποκλίνει από αυτό που κράτος και κεφάλαιο θεωρεί επικίνδυνο για την διαιώνιση και επιβίωση του(ς). Όλα αυτά μπορεί να ακούγονται πολύ...αναρχικά αλλά ναι, είμαι αναρχικός.
Εδώ δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ιδεολογικά δυστυχώς. Η αναρχία εκ των φυσικών νόμων δεν είναι χρήσιμη για τίποτα. Είναι άμεση απόρροια του δεύτερου θερμοδυναμικού νόμου. Τόσο απλό και θεμελιώδη είναι το γεγονός οτι πρέπει να υπάρχουν νόμοι, οργάνωση, δομές για να λειτουργούν τα πράγματα σε μια κοινωνία :P .
Θα πρέπει η λοατκι κοινότητα να τους αποδεχτεί; Η άποψη μου είναι ότι ήταν σωστή κίνηση να μην παρελάσουν στο pride. Δεν πρόκειται για ένα σώμα το οποίο νουθετεί γλυκά και ήρεμα ,έχουμε δεκάδες περιστατικά βίας, είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, με πιο πρόσφατο παράδειγμα τους αστυνομικούς οι οποίοι χάρισαν αξέχαστες μνήμες σε φοιτητές και καθηγητές τις τελευταίες μέρες.
Σε κάθε περίπτωση ακόμα και εαν ίσχυαν όλα αυτά που λες, η ιδεολογία σου οδηγεί ξεκάθαρα σε ένα head2head collision του απλού πολίτη με την αστυνομία. Δηλαδή δεν οδηγεί πρακτικά πουθενά, παρά μόνο σε καμένες περιουσίες,τραυματισμένους/σακατεμένους ανθρώπους και χαμένες ζωές. Με λίγα λόγια την πληρώνει ο απλός κοσμάκης. Είναι ανούσιο όλο αυτό γιατί την επόμενη μέρα δεν θα έχει αλλάξει τίποτα, πάλι θα πέφτει το ξύλο της αρκούδας και δακρυγόνα, χωρίς καμία πρόοδο. Διότι αυτή η οδός απλά δεν αποσκοπεί πουθενά, φαίνεται εντελώς ξένη και απειλητική προς την εθνική ασφάλεια της χώρας.

Αντίθετα η αποδοχή της αστυνομίας και η συμμετοχή των μελών της σε τέτοια events είναι κατά την γνώμη μου ένα βήμα στον σωστό δρόμο. Ένα πολύ μικρό βήμα προφανώς, αλλά και πάλι στον σωστό δρόμο. Το να ξεφορτωθούμε την αστυνομία όπως είπα είναι ανόητο και ανούσιο και το να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί τους όπως κάνουν αρκετοί αναρχικοί, καταστρεπτικό για τον απλό λαό.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Σαν άνθρωποι φυσικά, σαν αστυνομικοί ο καθένας έχει τις απόψεις του προφανώς. Τώρα εαν παράλληλα και άτυπα ενισχύεται και η αποδοχή εντός του σώματος αυτών των ανθρώπων, ακόμα καλύτερα.

Κάποιοι δεν κάνουν και πρέπει να αλλάξουν ναι. Το κομμάτι της ψυχικής αξιολόγησης χρειάζεται αρκετή βελτίωση προφανώς. Οι υπόλοιποι όμως δεν έχουν λόγο να το κάνουν, μια χαρά επάγγελμα είναι για όσους τιμούν τους όρκους τους.
Δεν έχει κάποια χρησιμότητα το συγκεκριμένο επάγγελμα πέρα από όσα έχω περιγράψει στο προηγούμενο μήνυμα. Είναι σαν να μου λες ότι οι φρουροί του βασιλιά ήταν καλά παιδιά αρκεί να ήταν πιστοί στο στέμμα, δεν πειράζει που κάποιες φορές πλάκωναν στο ξύλο κανέναν δουλοπάροικο. Δεν θα επεκταθώ γιατί διαφωνούμε.
Αυτοί προστατεύουν απλώς όσους ο ίδιος ο λαός εκλέγει. Η ανισότητα, η εκμετάλλευση και γενικά η δυστοπία αυτή υπάρχει παντού. Προφανώς έρχεται απο ψηλά, αλλά εαν οι αλλαγές δεν συμβούν σε επίπεδο κοινωνικό μεταξύ του απλού κόσμου, λυπάμαι που το λεω αλλά όλοι εμείς, ο καθένας με τις ενέργεις ή την αδράνεια του διατηρεί το status quo. Είναι πολύ εύκολο να ρίχνεις το βάρος της κατάστασης στους άλλους, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν φταίει πάντα μόνο ένας.
Ο απλός κόσμος τους εκλέγει αλλά όσοι έχουν εξουσία έχουν καταστήσει τον απλό κόσμο ανίκανο να αντιληφθεί το πραγματικό συμφέρον του με αποτέλεσμα να εκλέγει κλόουν. Η ατομική ευθύνη παίζει ρόλο όμως πάντα οι αλλαγές γίνονται συλλογικά, όχι από έναν ή δύο. Το ίδιο ισχύει και στην επιστήμη, πλέον τα νομπελ ή γενικά τα βραβεία αποδίδονται όχι σε έναν αλλά σε ολόκληρες ομάδες. Πολλοί τομείς απαιτούν συλλογική προσπάθεια και συμμετοχή, όχι ατομική.
Εδώ δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ιδεολογικά δυστυχώς. Η αναρχία εκ των φυσικών νόμων δεν είναι χρήσιμη για τίποτα. Είναι άμεση απόρροια του δεύτερου θερμοδυναμικού νόμου. Τόσο απλό και θεμελιώδη είναι το γεγονός οτι πρέπει να υπάρχουν νόμοι, οργάνωση, δομές για να λειτουργούν τα πράγματα σε μια κοινωνία :P .
Δεν έχει κάποια σχέση η εντροπία με τον αναρχισμό/αναρχία. Ο αναρχισμός προτείνει μια διαφορετική οργάνωση της κοινωνίας και οικονομίας από την αστική δημοκρατία και τον καπιταλισμό που έχουμε τώρα. Υπάρχουν δομές και κανόνες απλώς είναι διαφορετικοί. Google, wiki or books is your friend.
Σε κάθε περίπτωση ακόμα και εαν ίσχυαν όλα αυτά που λες, η ιδεολογία σου οδηγεί ξεκάθαρα σε ένα head2head collision του απλού πολίτη με την αστυνομία. Δηλαδή δεν οδηγεί πρακτικά πουθενά, παρά μόνο σε καμένες περιουσίες,τραυματισμένους/σακατεμένους ανθρώπους και χαμένες ζωές. Με λίγα λόγια την πληρώνει ο απλός κοσμάκης. Είναι ανούσιο όλο αυτό γιατί την επόμενη μέρα δεν θα έχει αλλάξει τίποτα, πάλι θα πέφτει το ξύλο της αρκούδας και δακρυγόνα, χωρίς καμία πρόοδο. Διότι αυτή η οδός απλά δεν αποσκοπεί πουθενά, φαίνεται εντελώς ξένη και απειλητική προς την εθνική ασφάλεια της χώρας.

Αντίθετα η αποδοχή της αστυνομίας και η συμμετοχή των μελών της σε τέτοια events είναι κατά την γνώμη μου ένα βήμα στον σωστό δρόμο. Ένα πολύ μικρό βήμα προφανώς, αλλά και πάλι στον σωστό δρόμο. Το να ξεφορτωθούμε την αστυνομία όπως είπα είναι ανόητο και ανούσιο και το να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί τους όπως κάνουν αρκετοί αναρχικοί, καταστρεπτικό για τον απλό λαό.
Επειδή έχω ξεφύγει και είναι off topic όλα τα παραπάνω, απλώς θα γράψω ότι αυτοί που ασκούν βία είναι μόνο οι αστυνομικοί και τονίζω ξανά, με πρόσφατο παράδειγμα τον φοιτητή που έχει μερική απώλεια ακοής και μεγάλο πρόβλημα στην οδοντοστοιχία του. Αν αυτοί πρέπει να παρελάσουν, τουλάχιστον ας κάνουν κάτι για να αλλάξει το ξύλο που δέχονται πολλοί πολίτες. Θέλουν την πίτα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο, δηλαδή θα τρώω τα χημικά αλλά θα πρέπει να ''κρατήσω το χέρι'' σε έναν αστυνομικό επειδή τυχαίνει να είμαστε και οι δύο κομμάτι της λοατκι κοινότητας. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν έχει κάποια χρησιμότητα το συγκεκριμένο επάγγελμα πέρα από όσα έχω περιγράψει στο προηγούμενο μήνυμα. Είναι σαν να μου λες ότι οι φρουροί του βασιλιά ήταν καλά παιδιά αρκεί να ήταν πιστοί στο στέμμα, δεν πειράζει που κάποιες φορές πλάκωναν στο ξύλο κανέναν δουλοπάροικο. Δεν θα επεκταθώ γιατί διαφωνούμε.

Ο απλός κόσμος τους εκλέγει αλλά όσοι έχουν εξουσία έχουν καταστήσει τον απλό κόσμο ανίκανο να αντιληφθεί το πραγματικό συμφέρον του με αποτέλεσμα να εκλέγει κλόουν. Η ατομική ευθύνη παίζει ρόλο όμως πάντα οι αλλαγές γίνονται συλλογικά, όχι από έναν ή δύο. Το ίδιο ισχύει και στην επιστήμη, πλέον τα νομπελ ή γενικά τα βραβεία αποδίδονται όχι σε έναν αλλά σε ολόκληρες ομάδες. Πολλοί τομείς απαιτούν συλλογική προσπάθεια και συμμετοχή, όχι ατομική.

Δεν έχει κάποια σχέση η εντροπία με τον αναρχισμό/αναρχία. Ο αναρχισμός προτείνει μια διαφορετική οργάνωση της κοινωνίας και οικονομίας από την αστική δημοκρατία και τον καπιταλισμό που έχουμε τώρα. Υπάρχουν δομές και κανόνες απλώς είναι διαφορετικοί. Google, wiki or books is your friend.

Επειδή έχω ξεφύγει και είναι off topic όλα τα παραπάνω, απλώς θα γράψω ότι αυτοί που ασκούν βία είναι μόνο οι αστυνομικοί και τονίζω ξανά, με πρόσφατο παράδειγμα τον φοιτητή που έχει μερική απώλεια ακοής και μεγάλο πρόβλημα στην οδοντοστοιχία του. Αν αυτοί πρέπει να παρελάσουν, τουλάχιστον ας κάνουν κάτι για να αλλάξει το ξύλο που δέχονται πολλοί πολίτες. Θέλουν την πίτα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο, δηλαδή θα τρώω τα χημικά αλλά θα πρέπει να ''κρατήσω το χέρι'' σε έναν αστυνομικό επειδή τυχαίνει να είμαστε και οι δύο κομμάτι της λοατκι κοινότητας. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.
Βλέπεις το όλο θέμα καθαρά απο την πολιτική και ιδεολογική του σκοπιά. Το ερώτημα εδώ δεν είναι τι πιστεύεις εσύ ή εγώ για την αστυνομία. Ναι μεν συνδέεται αυτό που λες περί της βίας, αλλά εσένα η έγνοια σου πάνω στο θέμα είναι κυρίως η ίδια η αστυνομία. Επειδή όντως η συζήτηση είναι οφ, θα μείνω απλά στο οτι θέτεις επιπλέον βάρος σε ανθρώπους που δεν είναι υποχρεωμένοι και δεν οφείλουν να το σηκώσουν(εξηγώ παρακάτω,δεν εννοώ να μην έχουν ενεργό συμμετοχή στην βελτίωση του σώματος και την καταγγελία συναδέλφων τους που λειτουργούν παρανόμως).

Για να μπορεί να συμμετάσχει ένα αστυνομικός λοατκι θα πρέπει να κάνει ντα όσους απλώνουν τα χέρια τους εκεί που δεν χρειάζεται ; Δεν μπορεί να λειτουργήσει έτσι ο κόσμος και να περνάμε τις αμαρτίες του καθενός στους πιο "κοντινούς" του ανθρώπους. Απλά το βλέπεις απο την σκοπιά σου ως αναρχικός και λες εγώ δεν θα μπορούσα να κάτσω με κανέναν αστυνομικό στο ίδιο τραπέζι γιατί εαν με βαρέσει ένας απο αυτούς είναι σαν να με βάρεσαν όλοι, ή είσαι κατά του συστήματος ή είσαι υπέρ του.

Δεν θα βγάλω άγιους τους αστυνομικούς γιατί μερικοί πράγματι έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα και κακώς είναι αστυνομικοί. Υπάρχουν άφθονα περιστατικά ωμής και περιττής βίας πράγματι. Ωστόσο τώρα που κάθομαι στον όμορφο καναπέ μου και σκέφτομαι πως θα ήταν να σου πετάνε μπουκάλια,μολοτοφ και να σου βρίζουν οικογένειες επειδή δεν βλέπουν έναν ακόμα άνθρωπο που προσπαθεί να κάνει την δουλειά του, αλλά το ίδιο το σύστημα, μπορώ να κατανοήσω γιατί υπάρχει κάποιες φορές η δυναμική που υπάρχει. Αυτό το πλήθος προσωπικά δεν έχω θέμα να το καταστείλουν με την βία εαν δεν υποχωρεί. Είναι θέμα τόσο δικής τους ασφάλειας αλλά και δημόσιας ασφάλειας. Όσο δεν πειράζουν ειρηνικούς διαδηλωτές όλα μια χαρά.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Βλέπεις το όλο θέμα καθαρά απο την πολιτική και ιδεολογική του σκοπιά. Το ερώτημα εδώ δεν είναι τι πιστεύεις εσύ ή εγώ για την αστυνομία. Ναι μεν συνδέεται αυτό που λες περί της βίας, αλλά εσένα η έγνοια σου πάνω στο θέμα είναι κυρίως η ίδια η αστυνομία. Επειδή όντως η συζήτηση είναι οφ, θα μείνω απλά στο οτι θέτεις επιπλέον βάρος σε ανθρώπους που δεν είναι υποχρεωμένοι και δεν οφείλουν να το σηκώσουν(εξηγώ παρακάτω,δεν εννοώ να μην έχουν ενεργό συμμετοχή στην βελτίωση του σώματος και την καταγγελία συναδέλφων τους που λειτουργούν παρανόμως).

Για να μπορεί να συμμετάσχει ένα αστυνομικός λοατκι θα πρέπει να κάνει ντα όσους απλώνουν τα χέρια τους εκεί που δεν χρειάζεται ; Δεν μπορεί να λειτουργήσει έτσι ο κόσμος και να περνάμε τις αμαρτίες του καθενός στους πιο "κοντινούς" του ανθρώπους. Απλά το βλέπεις απο την σκοπιά σου ως αναρχικός και λες εγώ δεν θα μπορούσα να κάτσω με κανέναν αστυνομικό στο ίδιο τραπέζι γιατί εαν με βαρέσει ένας απο αυτούς είναι σαν να με βάρεσαν όλοι, ή είσαι κατά του συστήματος ή είσαι υπέρ του.

Δεν θα βγάλω άγιους τους αστυνομικούς γιατί μερικοί πράγματι έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα και κακώς είναι αστυνομικοί. Υπάρχουν άφθονα περιστατικά ωμής και περιττής βίας πράγματι. Ωστόσο τώρα που κάθομαι στον όμορφο καναπέ μου και σκέφτομαι πως θα ήταν να σου πετάνε μπουκάλια,μολοτοφ και να σου βρίζουν οικογένειες επειδή δεν βλέπουν έναν ακόμα άνθρωπο που προσπαθεί να κάνει την δουλειά του, αλλά το ίδιο το σύστημα, μπορώ να κατανοήσω γιατί υπάρχει κάποιες φορές η δυναμική που υπάρχει. Αυτό το πλήθος προσωπικά δεν έχω θέμα να το καταστείλουν με την βία εαν δεν υποχωρεί. Είναι θέμα τόσο δικής τους ασφάλειας αλλά και δημόσιας ασφάλειας. Όσο δεν πειράζουν ειρηνικούς διαδηλωτές όλα μια χαρά.
Επειδή όντως ξέφυγα (αν και πιστεύω ότι έχει σημασία η λειτουργία και η δομή της αστυνομίας, δεν δρα σε κενό αέρος αυτό το σώμα) θα γράψω συγκεκριμένα γιατί έχω προβληματισμούς με την παρουσία τους. Αρχικά, το αστείο είναι ότι δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση το pride (το έχω εξηγήσει σε άλλο thread, το θεωρώ καλό που γίνεται και πρέπει να συμβαίνει αλλά έχω ενστάσεις σε κάποια θέματα) οπότε δεν είναι ότι έχω μεγάλη φαγούρα ή δεν θα κοιμηθώ το βράδυ αν παρελάσουν και αστυνομικοί...λολ

Οι προβληματισμοί είναι οι εξής: Βρίσκονται σε ένα σώμα στο οποίο κυριαρχεί (σε μεγάλο; σε μικρό βαθμό ?)μια ματσο αντίληψη, μια υπερβολική αρρενωπότητα αλλά με την κακή έννοια. Καταλαβαίνω ότι κάποια λοατκι άτομα μπορεί να ασφυκτιούν εκεί μέσα, όμως υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι μπορεί να είναι οκ με αυτό και δεν θέλουν να το αλλάξουν. Μου έχει τύχει να αρέσω σε αστυνομικό αλλά για τον παραπάνω λόγο να μην θέλω να ξεκινήσω συζήτηση (σε ένα app ήταν). Ό,τι δηλαδή παρεκκλίνει από τον στρ8 βαρύ άντρα μάλλον δεν είναι και πολύ ευπρόσδεκτο στην αστυνομία αλλά και στον στρατό. Υπάρχουν δηλαδή στερεότυπα τα οποία πρέπει να τηρούνται.

Η συγκεκριμένη κατάσταση, είναι αντιληπτή από άτομα τα οποία δεν είναι στρ8. Προσωπικά δεν θα μπορούσα να ζω σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Άρα έχουμε ένα άκαμπτο μονολιθικό σώμα το οποίο δεν θέλει να αλλάξει ή αυτοί που θέλουν να το αλλάξουν δεν έχουν την δύναμη. Επιπλέον, 50% της αστυνομίας ψήφιζε ΧΑ. Προσωπικά δεν θα ήθελα να παρελάσω με έναν πρώην ψηφοφόρο της ναζιστικής χα.

Με βάση όλα τα παραπάνω, δεν ξέρω τι ακριβώς θα προσφέρει η συμμετοχή κάποιον αστυνομικών οι οποίοι ενδεχομένως κάποια στιγμή θα ''αναγκαστούν'' (λόγω εντολών από τους ανωτέρους τους) να βαρέσουν κόσμο, όπως στο πρόσφατο περιστατικό του απθ ή τέλος πάντων να επέμβουν με μη αναλογική βία σε πολίτες.

Μπορεί να έχουν την ανάγκη της αποδοχής, ότι, δηλαδή είμαστε και εμείς εδώ αλλά δεν σημαίνει πως η κοινότητα λοατκι (όποια και αν είναι αυτή) πρέπει να τους αποδεχτεί.

Αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου πάνω κάτω. Βέβαια μπορεί να βρεις κάποιο άλλο λοατκι άτομο και να σου πει ακριβώς τα αντίθετα, ότι είναι σωστό να παραβρεθούν στην παρέλαση.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν άνθρωποι φυσικά, σαν αστυνομικοί ο καθένας έχει τις απόψεις του προφανώς. Τώρα εαν παράλληλα και άτυπα ενισχύεται και η αποδοχή εντός του σώματος αυτών των ανθρώπων, ακόμα καλύτερα.
Νομιζω οχι δεδομενου και των παραπανω αποψεων που κυριαρχουν ακομα στην κοινωνια μας (δειγμα ειναι και αυτο ας μην ξεγελιομαστε )και νομιζω δεν εχω λογια πλεον να εκφρασω την πραγματικη μου θλιψη για την κυριαρχιση αυτων των αποψεων απο ανθρωπους που υποτιθονται μαχονται για ισα δικαιωματα ΧΩΡΙΣ να κρινονται για τις προσωπικες τους ή τις επαγγελματικες τους επιλογες ...

Με ολα αυτα που διαβασα σκεφτομαι απλα ΕΝΑ πραγμα ..

Πως οι ομοφυλοφυλοι και γενικα καθε ανθρωπος που πρεσβευει μια διαφορετικοτητα θελει να εχει το δικαιωμα να διεκδηκει τα δικαιωματα του ,να μην τον κρινουν ,κατακρινουν βαση αυτης του της ταυτοτητας οταν ο ιδιος βρισκεται απεναντι σε ενα αλλο ¨ειδος ¨ανθρωπων (μη αποδεκτο για εκεινων μονο )και με τον ιδιο ή και χειροτερο τροπο μαλιστα κρινει και κατακρινει εναν ανθρωπο που απλα φορα μια στολη ή επιλεγει μια επαγγελματικη ιδιοτητα που μονο ο ιδιος δεν εγκρινει βαση απωθημενων ,στερεοτυπων ,λαθος αντιληψεων ,εμμονων και εγω δεν ξερω τι αλλο μπορει να κουβαλα ολο αυτο ωστε να διαβαζουμε τετοιες αποψεις εν ετη 2022 ?

Εχουμε φτασει στο σημειο

ομοφυλοφυλος =π@στ@ρ@ αρα στον καιάδα λοιπον αυτοι οι ανθρωποι ,δεν αξιζουν να εχουν το παραμικρο διακαιωμα σε αυτη την μπουρδελοκοινωνια μας πλεον ...
αστυνομικοι = κομπλεξικοι και ολα αυτα τα καθολου αδιαφορα εμπαθή κοσμητικα επιθετα που ακουγοντε απο ενα μερος αυτης της μπουρδεολοκοινωνιας ...

Αληθεια ποια η διαφορα αναμεσα σε αυτες τις δυο κατηγοριες οταν η μια εναντιωνεται στην αλλη ?
Η μια μα χετε πλοεν για τα διακιωματα της διαφορετικης σεξουλακοτητας προσβαλοντας την επιλογη μιας καθαρα επαγγελματικης ιδιοτητας που ας μην ξεχναμε γιατι πλεον ειναι η νουμερα ΕΝΑ επιλογη των νεων παιδιων ..

Ειναι μονοδρομος ,για αμεση επαγγελματικη αποκατασαστη ,για αποφυγη οικονομικης μεταναστευσης και φυσικα για μια διεκδηκηση πολυ καλυτερης βιωτικης ζωης ..

Σε τι επηρεαζει ενα τετοιο επαγγελμα την εκφραση της σεξουαλικοτητας αυτων των ανθρωπων και στην απαγορευση των δικαιωματων τους ..

Γιατι κρινοναι τοσο ωμα αυτα τα παιδια που απλα θελουν να ζησουν αξιοπρεπεως στην χωρα τους ?

Απλα αδιανοητα πλεον να υπαρξουν στο δικο μου ,παλαιας εποχης συμφωνα με τους προχωρημενους εδω μεσα αποψεις, ΧΩΡΙΣ να δηλωνουν ξεκαθαρα πως καποια ατομα πρεπει πρωτα να λυσουν τα δικα τους θεματα ,να αποδεχτουν τον ιδιο τους τον ευατο και μετα να βγουν εξω και να διεκδηκησουν τα δικαιωμνατα τους πλεον αδιαφορωντας πληρως για τις καθαρα προσωπικες επιλογες των αλλων ..

Κανενας εδω μεσα και γενικα στην ζωη μας δεν θα μας επιβάλει τι δουλεια θα κανουμε ή με ποιον θα κοιμηθουμε το βράδυ στο δικο μας κρεαβατι .

Οσο ποιο νωρις το καταλαβουν ορισμενοι τοσο πιο ομορφη θα κανουν την δικη τους ζωη και οχι αυτων που κρινουν γιατι να το ξερουν, αυτοι εχουν βρει τον τροπο να περνανε καλα ;)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ανεβάστε και καμία φωτογραφία όσοι πάτε σήμερα στο Athens Pride 🌈🌈🌈
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Athens Pride 2022 !!!
Τα βάζω και σε spoiler μη τα δείτε ξαφνικά οι ομοφοβικοι και μου πάθετε κανένα αμόκ :wheel:
IMG_20220618_190420.jpg
IMG_20220618_190733.jpg
IMG_20220618_191050.jpg
IMG_20220618_193049.jpg
IMG_20220618_210722.jpg

Σε αυτό το σημείο να πω πως είναι η πρώτη χρονιά που πήγα και ειλικρινά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζουν τα μέσα (δείχνουν 1-2 καραγκιόζηδες και νομίζουμε ότι αυτό είναι το pride,εν τω μεταξύ δεν είδα τίποτα τέτοιο σηνερα ) .
Μια όμορφη χαρούμενη και πολύχρωμη μέρα 🤗✨
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Ζηλεύω όσους είναι Αθήνα, ήθελα πολύ να παρευρεθώ στο Pride. Εδώ δυστυχώς, λόγω του ότι έσπασαν οι διοργανωτές, δεν θα έχουμε φέτος, και πιθανότατα ούτε του χρόνου. Ελπίζω να περάσατε όμορφα και να έχω και εγώ την τύχη να έρθω στο επόμενο 🏳️‍🌈
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
μπράβο κορίτσια. θα δώσουμε όλες τις επι μέρους μάχες και θα συναντηθούμε όλοι μαζί κάποια στιγμή για τον σοσιαλισμό.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Athens Pride 2022 !!!
Τα βάζω και σε spoiler μη τα δείτε ξαφνικά οι ομοφοβικοι και μου πάθετε κανένα αμόκ :wheel:

Σε αυτό το σημείο να πω πως είναι η πρώτη χρονιά που πήγα και ειλικρινά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζουν τα μέσα (δείχνουν 1-2 καραγκιόζηδες και νομίζουμε ότι αυτό είναι το pride,εν τω μεταξύ δεν είδα τίποτα τέτοιο σηνερα ) .
Μια όμορφη χαρούμενη και πολύχρωμη μέρα 🤗✨

Κι εγώ που περίμενα να δω ξεβράκωτους ή τα τέρατα της αποκάλυψης με 3 χέρια και 2 κεφάλια. :loltooth:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Top