Greece Gay Pride

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εγω θεωρησα ευστοχη την αφισα....να αρχισω να ντρεπομαι ε?:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Xθες ήταν καλεσμένοι στην Μιχαλονάκου ο παππά Τσάκαλος, ο Ιντζέρης, ο Τσαγκρινός και....η Αλόμα ντυμένος άντρας. Το περίεργο είναι ότι η Αλόμα συμφωνούσε με τον Τσάκαλο ! ότι το pride είναι καραγκιοζιλίκι και ότι το να βγαίνουν στους δρόμους με περικεφαλαίες είναι καρναβάλι. 'Αμα σοβάρεψε η Αλόμα πάει χάλασε ο κόσμος. 'Εχουν έρθει τα ύστερα του κόσμου που έλεγε και ο Πατριαρχέας στο Ο Χριστός ξανασταυρώνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

METANOEITE!!!
(απο αθήνα η φωτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έρμεα των παθών τους είναι, με την ίδια λογική γιατί να μην διαδηλώσουν οι καπνιστές, οι αλκοολικοί, οι κτηνοβάτες, οι βιαστές, οι αυνανίζοντες.
σωστη........


Παναγια μου,,τι φωτο ειναι αυτη?

ο εκφυλισμος παρακμη της κοινωνιας,,παρακμη σωματος και μυαλου..

και πανε να το περασουν ως δικαιωμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Για ποιον λογό ακριβώς θέλουν να κάνουν παρέλαση και να το φωνάζουν? Μόνοι τους θεωρούν ότι δεν είναι ίδιοι με όλους τους άλλους που δεν είναι γκέυ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
YΓ απαντώ σε σένα μόνο


εντάξει Ιριδα, καταλαβαίνω. Διέκρινες αμέσως σε εμένα
το μόνο άτομο του φόρουμ
με το οποίο μπορείς να συζητήσεις σοβαρά
και με επιχειρήματα, όπως κάνω πάντα άλλωστε σε όλα τα ποστ μου.
:P


τεσπα. ας το πάμε σοβαρά, μέρα που είναι.



*​


...για να σταθώ στα εξής.




...ένας τούρκος. Κρατούσε ένα αυτοσχέδιο πλακάτ ζητώντας να σταματήσουν τα εγκλήματα κατά των ομοφυλόφιλων στην τουρκία. Στο πλακάτ είχε φωτογραφίες ενός παλικαριού τον οποίο δολοφόνησε ο πατέρας του όταν έμαθε τον σεξουαλικό του προσανατολισμό. Πριν κάποια χρόνια, δυο νέοι απαγχονίστηκαν για τον ίδιο λόγο. Το τραγικό ήταν ότι πιο πριν είχαν έρθει ελλάδα και η ελλάδα τους έστειλε πίσω. Οι εκτελέσεις ομοφυλόφιλων συνεχίζονται σε πολλά μέρη του κόσμου ακόμα και οι τρομοκρατικές επιθέσεις σε μέρη που συχνάζουν. Σε μια κοπελιά φοιτήτρια ο πατέρας της της έσπασε τρία πλευρά όταν το έμαθε και η μητέρα της φώναζε δώσε της και άλλο να στρώσει. Μια φίλη μου την έδιωξαν από το σπίτι αφότου πέθανε ο πατέρας της που της είχε αδυναμία. Σε έναν ξαδερφό μου τον κακοποιούσαν για χρόνια μέχρι να ¨αλλάξει" ώσπου μεγάλωσε και άλλαξε πόλη. Δεν θες να το συνεχίσω σε αυτοκτονίες (είναι 30% περισσότερες σε έφηβους ομοφυλόφιλους), σε παιδιά που καταλήγουν στον ψυχίατρο ή σε παιδιά που εγκαταλείπουν το σχολείο, την πόλη τους και την ίδια τους την χώρα. Πως σου φαίνεται αυτό?


Τραγικό.
Άλλοι πληρώνουν με αίμα τις επιλογές τους και εμείς εδώ διαδηλώνουμε την συμπαράστασή μας
σε συνθήκες καρναβαλιού, νεροπίστολα, μπαλόνια και μπουρμπουλήθρες. :confused:
Πραγματικά με στέλνεις.
Είναι δυνατόν ο τούρκος να συμμετείχε στο πράηντ ως "Υπερήφανος" ή ως διαμαρτυρόμενος; Κάτι που δεν μπορεί να κάνει στην χώρα του; :confused:

Πιό καλά θα του ερχόταν του ανθρώπου να περάσει από το Σύνταγμα...


Και για να μη λες πως είμαι ένα ανάλγητο μισάνθρωπο τέρας, οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι οι μόνοι καταζητούμενοι πρόσφυγες που η χώρα μας έστειλε πίσω με χειροπέδες.
Κάνε μια βόλτα από την Πανεπιστημίου όταν έχουν συγκέντρωση οι Ιρανοί και πιάσε τους την κουβέντα.
Θα μάθεις για ανθρώπους που βασανίστηκαν τόσο φριχτά που η εκτέλεσή τους ήταν πράξη ελέους.
Μη μου γυρνάς λοιπόν το φως της συμπάθειας στον γνωστό του γνωστού που μόνο στο πράηντ νοιώθει "υπερήφανος".
Εκείνοι οι άνθρωποι που έχουν από πάνω εώς κάτω το σώμα γεμάτο με στίγματα από σβησμένα τσιγάρα, πως και που θα νοιώσουν "υπερήφανοι";


Υγ. Ωραία με έπεισες. Θα διοργανώσω φεστιβάλ "Υπερηφάνειας Απορριφθέντων Αιτούντων Ασύλου".
Θα κατέβουμε όλοι με νεροπίστολα και χαμόγελα και γέλια και γλύκες για να διαμαρτυρηθούμε.
Τι λες;
Πως θα φανούμε στα μάτια σου;




Υγ2. Για να προλάβω συνειρμούς. Ήμουν για χρόνια μέλος της Διεθνούς Αμνηστίας. Πλέον μιλάω μόνο για τον εαυτό μου. Και έχω λόγο που δεν παραπέμπω σε εκείνους.






Οι πολιτικές εξεγέρσεις είναι ύψιστης σημασίας. Δεν μπορούν να συγκριθούν γιατί είναι διαφορετικού τύπου. Διαφορετικού τύπου είναι και οι αγώνες για το aids, τον καρκίνο, την επιληψία κ.α. Διαφορετικού τύπου είναι και οι αγώνες κατά της κακοποίησης και του ρατσισμού. Εκτός και αν αυτά τα παιδιά που κακοποιούνται γιατί "βγάζουν στοιχεία gay" από μικρή ηλικία ή που κακοποιούνται όταν πλέον έχουν συνειδητοποιήσει τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό, δεν είναι παιδιά...



Γιατί;
Γιατί είναι διαφορετικού τύπου οι αγώνες κατά του ρατσισμού από τους αγώνες για τα δικαιώματα των γκέη;
Υπάρχει κάποια διαφορά στο παιδί που κακοποιείται επειδή βγάζει στοιχεία γκέη από το παιδί που θα το κακοποιήσουν
επειδή έχει μελαμψό δέρμα;

Ποιός είναι αυτός που σε έχει πείσει πως οι αγώνες σας δ ι α φ έ ρ ο υ ν από τις απαιτήσεις κάθε άλλου ανθρώπινου όντος που απαιτεί να ζεί με α ξ ι ο π ρ έ π ε ι α;





(απόσπασμα: Την Κυριακή του Πάσχα, σε ένα απόµερο σοκάκι, βρέθηκε άγρια κακοποιηµένο το πτώµα µιας νεαρής κοπέλας. Και οι δύο έπρεπε να «θεραπευτούν», «να µπουν στον ίσιο δρόµο». Ηταν λεσβίες. Κρανίο συντετριµµένο, δόντια βγαλµένα, πρόσωπο παραµορφωµένο. Το πτώµα τής 24χρονης λεσβίας Νοξόλο Νογκουάζα, µητέρας δύο παιδιών, έφερε πολλαπλές µαχαιριές από γυαλί. Λίγο πιο πέρα, χρησιµοποιηµένα προφυλακτικά. Ηταν γνωστή για τη δράση της υπέρ των δικαιωµάτων των οµοφυλοφίλων και το περασµένο βράδυ, σ’ ένα µπαρ της περιοχής, είχε λογοφέρει µε µια παρέα ανδρών που ενοχλούσαν τη σύντροφό της.)


...Σήμερα το πρωί που λες, μια κοπέλα 20 ετών πυροβολήθηκε στο πρόσωπο από τον 27χρονο σύντροφό της.
Ευτυχώς ζεί.

Πες μου γιατί το έγκλημα του Ρώσσου Άντρακλα είναι χειρότερο από το έγκλημα αυτού εδώ του Άντρακλα που ήθελε
να βάλει την γυναίκα του στον "ίσιο δρόμο".

Εκτός εάν μου πείς "μα δεν την σκότωσε".
Πρόσεχε. Θα με απογοητεύσεις πολύ εάν σκεφτείς πως το έγκλημα είναι μια ιδιότητα ποσοτική.







https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=5016
Ένα βιντεάκι που φτιάξαμε με μια φίλη μου για τα εγκλήματα που σου προανέφερα. το φτιάξαμε για να δείξουμε στον κόσμο για ποιον λόγο γίνονται πραγματικά τόσες δράσεις κάθε χρόνο γιατί ο περισσότερος κόσμος νομίζει κάτι τέτοια χαζά... βγήκε ο ομοφυλόφιλος να ζητήσει την έγκριση μου κ.α....
https://www.youtube.com/watch?v=4GaJPaGniok
κοίτα τους, είναι νέα παιδιά. αυτοί δεν δικαιούνταν να ζήσουν την ζωή τους? λυπάμαι πολύ για αυτή την αδιαφορία που συναντώ. εγώ πάντως κάθε φορά που βλέπω τις φωτογραφίες τους κλαίω.





Χίλια μπράβο για την δράση σας. Θα τα προωθήσω και εγώ όπου μπορώ.
Γιατί δεν έχω επιλεκτικές συμπάθειες ως προς τις διακρίσεις.





Βιντεάκι από την colourful youth. Μερικά περιστατικά που σου είπα αναφέρονται εδώ και είναι από μέλη της ομάδας. Μην σου πω τι βλέπεις και ακούς στην Ομάδα κατά της ομοφοβίας στην Εκπαίδευση. Αν σου φαίνεται πολύ μακρινό αυτό, δεν είναι. Έλα σε καμιά δράση. Θα βρεις πολλά από αυτά τα παιδιά εκεί. Στην Ελλάδα του 2011.


ΟΚ θενκς, ίσως περάσω.




Υγ.



Για πες μου. Δεν ακούγεται τώρα διαφορετικά όλο αυτό?


Χμμμ...

Ειλικρινά;


Όχι.
Δε νοιώθω περισσότερη ευαισθησία για τα προβλήματα των ομοφυλόφιλων
απ΄όση νοιώθω για τα προβλήματα κάθε άλλης κοινωνικής ομάδας του περιθωρίου.
Συγγνώμη γι' αυτό. Προσπάθησα.
Μα στέκομαι ανάμεσα στους ανέμους.
Δεν μπορώ να πάω εκεί που φυσά ο ένας.
Αν με καταλαβαίνεις.


μπάιζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Όπου γάμος και χαρά, η Βασίλω πρώτη! :D


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο Ψινακης δεν πηγε?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Όχι, είναι μαλωμένος με την Ελένη και είπε να μην πάει . :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iris81

Νεοφερμένος

Η iris81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τραγικό. Άλλοι πληρώνουν με αίμα τις επιλογές τους και εμείς εδώ διαδηλώνουμε την συμπαράστασή μας
σε συνθήκες καρναβαλιού, νεροπίστολα, μπαλόνια και μπουρμπουλήθρες. :confused: Πραγματικά με στέλνεις.
Είναι δυνατόν ο τούρκος να συμμετείχε στο πράηντ ως "Υπερήφανος" ή ως διαμαρτυρόμενος; Κάτι που δεν μπορεί να κάνει στην χώρα του; :confused: Πιό καλά θα του ερχόταν του ανθρώπου να περάσει από το Σύνταγμα...
περάσαμε και από το σύνταγμα. προσωπικα μου αρεσει το χαρμοσυνο στυλ. βγαζει δυναμη και αισιοδοξία. αρκετα πια με την μιζέρια.

Υγ. Ωραία με έπεισες. Θα διοργανώσω φεστιβάλ "Υπερηφάνειας Απορριφθέντων Αιτούντων Ασύλου".
Θα κατέβουμε όλοι με νεροπίστολα και χαμόγελα και γέλια και γλύκες για να διαμαρτυρηθούμε.
Τι λες; Πως θα φανούμε στα μάτια σου;

Τα γέλια και οι γλύκες μπορούν να δώσουν αναλογα με την περιπτωση ξεκαθαρα μυνηματα. Το pride ειναι και για τον ερωτα και την αγαπη... γιατι να μην εχει γελια και γλυκα?

Γιατί είναι διαφορετικού τύπου οι αγώνες κατά του ρατσισμού από τους αγώνες για τα δικαιώματα των γκέη;
Έχουν διαφορά οι πολιτικές εξεργέσεις από τους κοινωνικούς αγώνες, αλλά δεν παύουν να ειναι και αυτοί αγώνες. Αυτό εννοούσα.

Υπάρχει κάποια διαφορά στο παιδί που κακοποιείται επειδή βγάζει στοιχεία γκέη από το παιδί που θα το κακοποιήσουν επειδή έχει μελαμψό δέρμα; Ποιός είναι αυτός που σε έχει πείσει πως οι αγώνες σας δ ι α φ έ ρ ο υ ν από τις απαιτήσεις κάθε άλλου ανθρώπινου όντος που απαιτεί να ζεί με α ξ ι ο π ρ έ π ε ι α;

Δεν διαφέρουν. Είναι μέρος του συνόλου και είναι καλό να παλεύουμε και για το μέρος που ανήκουμε και για το σύνολο.

...Σήμερα το πρωί που λες, μια κοπέλα 20 ετών πυροβολήθηκε στο πρόσωπο από τον 27χρονο σύντροφό της. Ευτυχώς ζεί. Πες μου γιατί το έγκλημα του Ρώσσου Άντρακλα είναι χειρότερο από το έγκλημα αυτού εδώ του Άντρακλα που ήθελε να βάλει την γυναίκα του στον "ίσιο δρόμο".

Νομίζω ότι ένα έγκλημα μίσους είναι εντελώς διαφορετικό από ένα έγκλημα για προσωπικούς λόγους και ερωτικούς σκοπούς. Με τον ίδιο τρόπο που μια τρομοκρατική επίθεση είναι εντελώς διαφορετική από έναν απλό φόνο. Δεν είναι λιγότερο έγκλημα. Προσπερνάς αυτό που ήθελα να θίξω και αυτό ήταν ότι τα εγκλήματα μίσους εκτός των άλλων μειονοτήτων αφορούν ακόμα και σήμερα ΚΑΙ ομοφυλόφυλους πράγμα που πολύ κόσμος αγνοεί. Κοινώς κάποιοι δολοφονούν με μοναδικό κριτήριο τον σεξουαλικό προσανατολισμό και υπάρχουν δεκάδες τέτοιες περιπτώσεις καθε χρονο. Ακόμα και σε χώρες πολιτισμένες και αναπτυγμένες, στην Ευρώπη και στην Αμερική.

Γιατί δεν έχω επιλεκτικές συμπάθειες ως προς τις διακρίσεις.
Άλλο επιλεκτική συμπάθεια για τις διακρίσεις, άλλο αυτή την στιγμή μάχομαι και πολεμώ την συγκεκριμένη διάκριση.

Δε νοιώθω περισσότερη ευαισθησία για τα προβλήματα των ομοφυλόφιλων απ΄όση νοιώθω για τα προβλήματα κάθε άλλης κοινωνικής ομάδας του περιθωρίου.
Το θέμα δεν ειναι να νιωθεις περισσοτερη ευαισθησια για τους ομοφυλόφυλους εναντι όλων των άλλων. Το θέμα ειναι αν καταλαβες και αν ένιωσες λίγο καλύτερα μια καθημερινότητα που ειναι μακρυα απο την δική σου. Αν είδες πτυχές που δεν ήξερες και δεν φαντάζόσουν πολύ απλά γιατί δεν τις έχεις ζήσει. Αυτό βοηθά στην κατανόηση. Είναι ευκόλο να γελαμε, να αδιαφορούμε, να λεμε για κάτι που ειναι μακρυά μας. Όταν αυτο ερχεται πιο κοντά τότε καταλαβαίνουμε περισσότερα.
Κοιτα την ζωντανη βιβλιοθηκη. Εχει πολλά ζωντανά "βιβλια" που κανουν ακριβως αυτό. Φέρνουν πραγματικότητες πιο κοντά. https://livinglibrary.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Χίλια μπράβο για την δράση σας. Θα τα προωθήσω και εγώ όπου μπορώ.
Γιατί δεν έχω επιλεκτικές συμπάθειες ως προς τις διακρίσεις.

Δε νοιώθω περισσότερη ευαισθησία για τα προβλήματα των ομοφυλόφιλων
απ΄όση νοιώθω για τα προβλήματα κάθε άλλης κοινωνικής ομάδας του περιθωρίου.
Συγγνώμη γι' αυτό. Προσπάθησα.
Μα στέκομαι ανάμεσα στους ανέμους.
Δεν μπορώ να πάω εκεί που φυσά ο ένας.
Αν με καταλαβαίνεις.

Δηλ. τι προτείνεις; Να γίνονται κινήσεις συμπαράστασης για τον κοινωνικό αποκλεισμό εν γένει και για όλες τις υποκατηγορίες που συμπεριλαμβάνει (μετανάστες, ΑμεΑ, ομοφυλόφιλοι, τσιγγάνοι, χρήστες και πάει λέγοντας); Δύσκολο μου φαίνεται. Αν και η βάση του αποκλεισμού είναι η ίδια, τα επί μέρους χαρακτηριστικά που τον σηματοδοτούν για την κάθε ομάδα είναι τόσο διαφορετικά. Και το πιο τραγικό είναι ότι άτομα που έχουν βιώσει στο πετσί τους τον αποκλεισμό ακολουθούν παρόμοιες συμπεριφορές για άλλες κοινωνικές ομάδες.

Λίγοι είναι οι ακροδεξιοί ομοφυλόφιλοι που σιχαίνονται τους μετανάστες; "Άλλο εμείς", θα πουν. Και ο μουσουλμάνος Αφγανός πρόσφυγας δεν είναι σπάνιο να προπηλακίσει τον συμπατριώτη του επειδή είναι "κραγμένη". Πώς μπορούν 2 άνθρωποι με τόσο διαφορετικές στη βάση τους αφετηρίες να κινηθούν μαζί και να διεκδικήσουν; Και νομίζω ότι από εκεί ξεκινά η ανάγκη για διαφορετικών ειδών κινητοποιήσεις για την κάθε κοινωνική ομάδα, δίνοντάς της την δυνατότητα να βγει έξω και να αφήσει το στίγμα της, προσπαθώντας να συμβάλλει, όσο μπορεί, στην διαμόρφωση της κοινής γνώμης.

Και μπορεί εσύ να είσαι με το μέρος του κάθε κατατρεγμένου, όμως οι περισσότεροι είναι επιλεκτικά. Η χ ακροδεξιά που έχει ομοφυλόφιλο κολλητό και θέλει να τον υποστηρίξει σιγά μην κατέβαινε στους δρόμους αν ήξερε ότι δίπλα της θα διαδήλωνε ο Κούρδος. Ο γονιός του ΑμεΑ σαφώς και θα διεκδικήσει καλύτερες συνθήκες εκπαίδευσης για το παιδί του, αλλά αν είχε δίπλα του την transsexual πιθανώς να σοκαριζόταν και να μαζευόταν. Οπότε, για μένα, καλώς και υπάρχει το gay parade και όλες οι παρόμοιες προσπάθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Τί ¨είμαστε παντού¨ την στιγμή που οι περισσότεροι όντως είστε παντού φορώντας μάσκες;;
Ναι, είστε παντού, στρουθοκαμηλίζοντας και κρυμμένοι πίσω από το δάχτυλό σας... Οπότε μια καλή αρχή είναι να τα βρείτε πρώτα με την ταυτότητά σας και τον εαυτό σας, και μετά να ξεχυθείτε στους δρόμους πανηγυρίζοντας γ'αυτό και ζητώντας από την πλειοψηφία να σας αποδεχτεί, την στιγμή που πρώτα εσείς νιώθετε αμφιθυμικά αισθήματα για τον εαυτό σας...Συμφιλιωθείτε πρώτα με την πάρτη σας και τις σεξουαλικές επιλογές σας, και μετά βγάλτε ντελάλη ..
Η μόνη διαφορά με τα καρναβάλια, ότι στα καρναβάλια φοράνε μάσκες, και με το τέλος του καρναβαλιού τις βγάζουν, ενώ εδώ νιώθοντας σιγουριά και απενοχοποίηση ταμπουρωμένοι πίσω από τη συλλογική συνοχή, θα ξεσπαθώσετε και θα βγάλετε προς στιγμήν την μάσκα, και με το τέλος του καρναβαλιού θα την ξαναβάλετε...Οπότε, η αρχή μάλλον πρέπει να γίνει από εσας τους ίδιους ,πριν ζητήσετε να το κάνουν οι γύρω σας...
Τη μία υποστηρίζεις ¨δικαίωμα μου να κάνω ό,τι θέλω στην κρεβατοκάμαρά μου¨ (και συμφωνώ), και την άλλη μου βγάζεις την κρεβατοκάμαρά σου σε παρέλαση...
υγ. Οι δύο κολλητοί μου που είναι gay , δεν νιώθουν την ανάγκη να πάνε και δεν θα πάνε.. Μια χαρά νιώθουν , δεν έχουν ανάγκη να ζητήσουν σε κανέναν να τους αποδεχτεί ,δεν το κρύβουν σαν ένοχο μυστικό,-ούτε στις οικογένειές τους- όποιος θέλει να τους αποδεχτεί το κάνει, χωρίς ικεσίες και παρελάσεις...Όποιος δεν θέλει, δικό του θέμα, ούτως ή άλλως, εκείνοι μια χαρά νιώθουν... Δεν νιώθουν την ανάγκη ούτε να το διατυμπανίσουν, ούτε να το κρύψουν, και κάπως έτσι κινούμενοι, σε αυτή την ισορροπία, είναι και στην καθημερινότητά τους...

αναιρεις το σκοπο του pride ..δεν εχουν προβλημα με τον εαυτο τους ..προβλημα τους δημιουργουν οι ομοφοβικοι για αυτο κρυβονται..δεν κρυβονται απο ανασφαλεια για αυτους αλλα απο φοβο που προκαλουν οι γυρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Το φετινό Athens Pride διεξαχθεί αυτό το σάββατο 9 Ιουνίου στη Πλατεία Κλαυθμώνος με τη Κεντρική Εκδώλωση να ξεκινα στις 18.00 και με σύνθημα το επίκαιρο ''ΑΓΑΠΑ ΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ'' .



To Pride είναι πολλά πράγματα για πολλούς ανθρώπους και γι'αυτό έχει ένα πολυσυλλεκτικό κοινό. Είναι εορτασμός και διαδήλωση ταυτόχρονα αλλά και ένα σημείο αναφοράς της LGBT κοινότητας μέσα στον χρόνο. Το Pride στην Αθήνα είναι μία ολόκληρη μέρα με διάφορες δράσεις. Στην Πλατεία Κλαυθμώνος υπάρχουν περίπτερα υποστηρικτών οργανώσεων και διοργανώνονται δράσεις από το πρωί, ενώ στις 18:00 ξεκινά η μεγάλη Παρέλαση που περνά μπροστά από τη Βουλή. Μετά την παρέλαση ο παλμός παραμένει υψηλός στην Πλατεία Κλαυθμώνος με ένα μεγάλο πάρτυ-συναυλία, ανοιχτό και δωρεάν για όλους/ες. Ο κύριος σκοπός του Athens Pride ειναι η ορατότητα και η θετική προβολή LGBT ατόμων στην ελληνική κοινωνία καθώς και των διεκδικήσεων τους. Το βασικό σκεπτικό είναι: Aν δεν είσαι ορατός/η, σε αγνοούν. Αν δεν φαίνεσαι, δεν μπορείς να διεκδικήσεις!

H LGBT κοινότητα ζητά ίσα δικαιώματα με τα υπόλοιπα μέλη της ελληνικής κοινωνίας. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισότερο. Οι λεσβίες, οι γκέι, οι αμφίσεξουαλικοί/ες και οι τρανς (διεμφυλικά άτομα) ζητούν ίσες ευκαιρίες στην απολαβή καθώς και την εξάσκηση των δικαιωμάτων αυτών. Τα ίσα δικαιώματα περιλαμβάνουν το δικαίωμα να ζουμε χωρις κοινωνικό αποκλεισμό, διακρίσεις και βία. Περιλαμβάνουν επίσης την ισότιμη μεταχείριση σε θεσμικό και κοινωνικό επίπεδο.

Μερικά παράδειγματα διεκδικήσεων:
- Το δικαίωμα στον πολιτικό γάμο
- Το δικαίωμα στο σύμφωνο συμβίωσης
- Το δικαίωμα στην τεκνοθεσία
- Το δικαίωμα των τρανς ατόμων να αλλάζουν το κοινωνικό τους φύλο πριν την επέμβαση


- η άρση των διακρίσεων σε θεσμικό, εργασιακό και κοινωνικό επίπεδο
- η άρση της λογοκρισίας στα ΜΜΕ και στη τέχνη με αναφορά στον ομοερωτισμό
- η εξάλειψη υβριστικών δηλώσεων και συμπεριφορών εκφοβισμού ακόμα και από επίσημα προσώπα, προς την LGBT κοινότητα
-η προστασία των LGBT νέων και εφήβων από την κακοποίηση είτε στο σχολείο και από το οικογενειακό τους περιβάλλον

Αν δεν έχεις λοιπον τι να κανεις το σάββατο έλα , γιατί υποστηρίζεις τα ίσα δικαιώματα για όλους τους ανθρώπους και πιστεύεις ότι τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι οικουμενικά και ιδιαίρετα. Γιατί μπορεί να έχεις φίλους, γνωστές ή και συγγενείς που είναι LGBT. Γιατί πιστεύεις ότι κάθε σεξουαλικός προσανατολισμός και κάθε ταυτότητα φύλου αξίζουν σεβασμό. Διότι πιστεύεις ότι η πολυχρωμία είναι βασικό συστατικό εμπλουτισμού μιας κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πφφ... ΕΛΕΟΣ! :wall:
Εδώ ο κόσμος καίγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ακρίβως φίλε μου, επειδή ο κόσμο καίγεται πρέπει να δώσουμε και λίγη προσοχή σε κοινωνικά δικαιώματα και στη καταπολέμιση κοινωνικών διακρίσεων . Το Athens Pride έχει καταφέρει να μείνει μια πολύχρωμη γιορτή αισιοδοξίας κι ορατότητας και να υπογραμμίσει, ότι οι έννοιες που τελικά θωρακίζουν τις κοινωνίες, όπως η ισότητα, ο σεβασμός στα ανθρώπινα δικαιώματα, η ελευθερία, αν και ανεκτίμητες, δεν στοιχίζουν τίποτε. ''Αγάπα με, είναι δωρεάν '' οπως λεει και το φετινο συνθημα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ακρίβως φίλε μου, επειδή ο κόσμο καίγεται πρέπει να δώσουμε και λίγη προσοχή σε κοινωνικά δικαιώματα και στη καταπολέμιση κοινωνικών διακρίσεων . Το Athens Pride έχει καταφέρει να μείνει μια πολύχρωμη γιορτή αισιοδοξίας κι ορατότητας και να υπογραμμίσει, ότι οι έννοιες που τελικά θωρακίζουν τις κοινωνίες, όπως η ισότητα, ο σεβασμός στα ανθρώπινα δικαιώματα, η ελευθερία, αν και ανεκτίμητες, δεν στοιχίζουν τίποτε. ''Αγάπα με, είναι δωρεάν '' οπως λεει και το φετινο συνθημα ...

(Δεν πάει προσωπικά το μήνυμα, δεν γνωρίζω καν αν είσαι γκέης-λεσβία, απ'όλα, ή δεν ξέρω κι εγώ τι)

Με το να κάνεις παρέλαση στο κέντρο της Αθήνας με στρινγκ, να δίνεις γλωσσόφιλα και να συμπεριφέρεσαι σαν απροσάρμοστο, στερημένο, λες και γυρίζεις τσόντα μες στη μέση του δρόμου, μόνος σου εντάσσεσαι στο περιθώριο, γίνεσαι περίγελος και στην ουσία επιζητάς τέτοια μεταχείριση από την κοινωνία.
Στο χέρι σας είναι να επιτύχετε όσα επιδιώκετε, αρκεί να το κάνετε με τον σωστό τρόπο.
Και πίστεψέ με, πιο πολύ με νοιάζει το αν θα έχω 1 ευρώ να πάρω ένα καρβέλι ψωμί -στην προκειμένη-, ή αν θα έχω φάρμακα μην πεθάνω σαν το σκυλί στ'αμπέλι, παρά το αν θα σας αναγνωρίσουν το δικαίωμα να παντρεύεστε μεταξύ σας.

Φιλικά.

Υ.Γ. Το β'ενικό πρόσωπο το χρησιμοποίησα ανεπιτήδευτα, για τις ανάγκες του λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
)

Με το να κάνεις παρέλαση στο κέντρο της Αθήνας με στρινγκ, να δίνεις γλωσσόφιλα και να συμπεριφέρεσαι σαν απροσάρμοστο, στερημένο, λες και γυρίζεις τσόντα μες στη μέση του δρόμου, μόνος σου εντάσσεσαι στο περιθώριο, γίνεσαι περίγελος και στην ουσία επιζητάς τέτοια μεταχείριση από την κοινωνία.

Ξερώ πως στο μυαλο σου εχεις την εικονα οτι ειναι σαν γυρισμα απο τσοντες αλλα δεν φταις εσυ, φταινε τα μμε γιατι αυτη την εικονα βγαζουν προς τα εξω !!!! Αυτη ειναι η εικονα που τα συμφερι .Εγω παντως εχω να σου δειξω αυτο το βιντεο



Τα lgbt ατομα στην Ελλαδα δεχονται τεραστια καταπιεση, και θα το κανω το θεμα πιο προωπικο . Ο αδερφος μου ειναι 2 χρονια μαζι με το αγορι του και μου χει πει '' Νιωθω συνεχως αβολα να κρατησω το χερι του αγοριου μου στο δρομο γιατι νομιζω πως θα μας κοιταξοπυν περιεργα και θα το κανουν θεμα . Την ημερα του πραιντ αντιθετα το συναισθημα ειναι τελειως διαφορετικο, νιωθω κι εγω ισος!! Νιωθω πως μπορω να κρατησω το χερι του αγοριου μου και να το φιλησω στο δρομο οπως κανουν ολα τα στρει ζευγαρια'' .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τα lgbt ατομα στην Ελλαδα δεχονται τεραστια καταπιεση, και θα το κανω το θεμα πιο προωπικο . Ο αδερφος μου ειναι 2 χρονια μαζι με το αγορι του και μου χει πει '' Νιωθω συνεχως αβολα να κρατησω το χερι του αγοριου μου στο δρομο γιατι νομιζω πως θα μας κοιταξοπυν περιεργα και θα το κανουν θεμα . Την ημερα του πραιντ αντιθετα το συναισθημα ειναι τελειως διαφορετικο, νιωθω κι εγω ισος!! Νιωθω πως μπορω να κρατησω το χερι του αγοριου μου και να το φιλησω στο δρομο οπως κανουν ολα τα στρει ζευγαρια'' .

Λαϊκίζεις απίστευτα.
Sorry κιόλας, αλλά δε με νοιάζει τι προβλήματα έχει -συγκεκριμένα- ο αδερφός σου.
Κι εμένα ο "χ,ψ" συγγενής μου μπορεί να έχει καρκίνο και να είναι ετοιμοθάνατος, γιατί το σύστημα της υγείας στην Ελλάδα δεν του προσέφερε έγκαιρη διάγνωση, γιατί δεν του φτάνει η σύνταξη του ΟΓΑ, για να πάει στον γιατρό π.χ., όμως, δεν σε "χτυπάω" στο συναίσθημα για να σου δείξω το πρόβλημά μου.
Αντίθετα, δε σε είδα να ανοίγεις θρεντ για τέτοια θέματα.

Case closed (για εμένα)_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Λαϊκίζεις απίστευτα.
Sorry κιόλας, αλλά δε με νοιάζει τι προβλήματα έχει -συγκεκριμένα- ο αδερφός σου.
Κι εμένα ο "χ,ψ" συγγενής μου μπορεί να έχει καρκίνο και να είναι ετοιμοθάνατος, γιατί το σύστημα της υγείας στην Ελλάδα δεν του προσέφερε έγκαιρη διάγνωση, γιατί δεν του φτάνει η σύνταξη του ΟΓΑ, για να πάει στον γιατρό π.χ., όμως, δεν σε "χτυπάω" στο συναίσθημα για να σου δείξω το πρόβλημά μου.
Αντίθετα, δε σε είδα να ανοίγεις θρεντ για τέτοια θέματα.

Case closed (για εμένα)_

Το θέμα δεν είναι το τι προβλημα εχει ο αδερφος μου αλλα μια μεγαλη μεριδα του πληθισμου. Πολύ εσφαλμενα έχεις αντιληφθει πως ανοιξα το θεμα για να πω τον πονο του αδεφου μου :P Τελως παντων, καθομαι και σου απανταω για να μην με λενε μενα ψιλομυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Νομίζω προφανώς ο ναφασκατά εννοεί πως αυτή τη στιγμή ο κόσμος καίγεται και και μεις συζητάμε αν η φράτζα πρέπει να είναι πλάγια ή μπροστινή!Αναγνωρίζω το δικαίωμα όλων στην ισότητα και στην ευτυχία, όμως αν αύριο δεν υπάρχει καν Ελλάδα το λιγότερο είναι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top