Greeklish

lalenia

Νεοφερμένος

Η lalenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μήπως στο θέμα χρήσης greeklish ή άλλης γλώσσας, θα έπρεπε να υπάρχει λίγο παραπάνω ευελιξία. να γραφτεί δηλαδή στον εν λόγω κανόνα ότι αφορά όσους μπορούν να το κάνουν. διότι διαφορετικά αποκλείεται εκ των προτέρων άτομα που έχουν δυσλεξία (καθόλου μικρό ποσοστό του πληθυσμού) ή ένα πιο ήπιο πρόβλημα με την ορθογραφία κ ντρέπονται να γράψουν γι' αυτό στα ελληνικά ή κ να πει ότι έχει τέτοιο πρόβλημα. επίσης μπορεί κ κάποιος μη έλληνας να μπορεί μεν να καταλάβει ή να διαβάσει ελληνικά, αλλά να μην μπορεί ή να δυσκολεύεται πολύ να εκφραστεί σ'αυτά ή να τα γράψει. αν θέλετε οι κανόνες του site να μην είναι αντιφατικοί, ίσως να ήταν καλό να το λάβετε αυτό υπόψη σας, καθώς στον κανόνα 5 κ αλλού αναφέρεται ότι δεν θέλετε να εκφράζονται ρατσιστικές ιδεές κ.ο.κ., ενώ αυτός ο κανόνας ήδη αποκλείει ένα σωρό κόσμο, μόνο κ μόνο επειδη δεν μπορεί να γράψει ελληνικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RedCat

Νεοφερμένος

Η RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
λαλένια εγώ προσωπικά προτιμώ να διαβάζω ανορθόγραφα ελληνικά (αλλωστε δεν κοροιδεψα ποτέ κανένα γι'αυτό, άσχετα αν αισθητικά δεν μου πάει) παρά να διαβάζω ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες...άλλωστε αν κάποιος αισθάνεται τόσο άσχημα ένας λόγος παραπάνω να έχει και ένα λεξικούλι δίπλα...(καλό θέλω να πω θα του κάνει):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalenia

Νεοφερμένος

Η lalenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ναι, αλλά γιατί κάποιος που ήδη έχει ένα τέτοιο πρόβλημα, που του φέρνει αρκετές δυσκολίες στη ζωή του, να πρέπει να προσαρμοστεί στις δικιές μας προτιμήσεις κ όχι εμείς στις δικιές του ιδιαιτερότητες, αφού υπάρχει η εναλλακτική των greeklish. αν για μας το θέμα είναι κυρίως αισθητικό, για εκείνον είναι πρακτικό κ αν με το λεξικό δίπλα χρειάζεται πολλαπλάσιο χρόνο (που ίσως να μην έχει) να γράψει ένα μήνυμα, ίσως να μην το κάνει τελικά καθόλου, ακόμα κ αν έχει ενδιαφέροντα πράγματα να πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άστριντ

Νεοφερμένος

Η Άστριντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταλαβαίνω το πρόβλημα που περιγράφεις. Μπορώ όμως από προσωπική εμπειρία να σου πω ότι για μένα σαν μη Ελληνίδα που έμαθα τη γλώσσα με το ελληνικό αλφάβητο, είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο να διαβάζω κάτι γραμμένο σε greeklish. Καμία ιδέα πώς να γράψω greeklish. Φαντάσου πώς θα ήταν για κάποιος που δεν το έμαθε τόσο καλά. Αλλά έχεις δίκιο ότι αποκλείονται άτομα που δεν μπορούν να γράφουν με ελληνικό αλφάβητο, π.χ. κάποιος στο εξωτερικό που δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Όσο για τα ορθογραφικά λάθη, κανείς θέλει να τα κάνει, αλλά δεν απαγορεύονται, πολλοί άνθρωποι δεν γράφουν σωστά και δεν κατακρίνονται γι' αυτό, συμμετέχουν όλοι με ή χωρίς λάθη. Φαντάζομαι ότι η ορθογραφία θα ήταν πιο εύκολη σε greeklish. Αλλά κι εγώ γράφω πάντα με το λεξικό δίπλα, για να είμαι πιο σίγουρη. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να διαβάσω κείμενα γραμμένα με δυσλεξία, αν είναι στα ελληνικά, αλλά σε greeklish γίνεται ακόμα πιο δύσκολο για αναγνώστες. Πάντα θα δυσκολεύεται κάποιος, ή αυτός που γράφει, ή αυτός που διαβάζει. Εγώ θα λυπόμουν αν χάνεται η ελληνική γλώσσα με το δικό της αλφάβητο. Αλλά υπάρχουν διάφορες απόψεις. Είναι ενδιαφέρον το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalenia

Νεοφερμένος

Η lalenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
στο κάτω μέρος αυτής της σελίδας στο θέμα "greeklish to greek" αναφέρεται ένα software που υπάρχει κ online δωρεάν μέχρι έναν αριθμό χαρακτήρων. το δοκίμασα κ δουλεύει όντως μια χαρά κ μάλλον θα ήταν αρκετά καλή λύση, τουλάχιστον για όσους μπορούν να εκφραστούν στα ελληνικά, αλλά δεν μπορούν να γράψουν ορθογραφημένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Εκτός από τα διάφορα greeklish converters, νομίζω πως τα Windows έχουν πλέον εγκατεστημένες όλες τις γλώσσες (χωρίς ορθογράφο).

Βρίσκονται στο Control Panel -> Date, Time, Language (κάτι τέτοιο, έχω ελληνικά windows) -> και από εκεί Add new language -> details κ.λπ.

Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι (στα γαλλικά κάποια πλήκτρα μου βγαίνουν λάθος), αλλά φαντάζομαι πως αυτά μπορούν να διορθωθούν manually.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Havana

Νεοφερμένος

Η Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
δυστηχως ξερω 2 πολυ καλες μου φιλες που μιλαν ελληνικα αλλα δεν γραφουν ελληνικα απο καναδα και δεν μπορουν να παρακολουθησουν το σιτε αν τους ενδιαφερει κατι το μεταφραζω στα αγγλικα και το στελνω με μαιλ.....:(:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άστριντ

Νεοφερμένος

Η Άστριντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εκτός από τα διάφορα greeklish converters, νομίζω πως τα Windows έχουν πλέον εγκατεστημένες όλες τις γλώσσες (χωρίς ορθογράφο).

Βρίσκονται στο Control Panel -> Date, Time, Language (κάτι τέτοιο, έχω ελληνικά windows) -> και από εκεί Add new language -> details κ.λπ.

Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι (στα γαλλικά κάποια πλήκτρα μου βγαίνουν λάθος), αλλά φαντάζομαι πως αυτά μπορούν να διορθωθούν manually.

Είμαι μεταφράστρια και για κάθε άλλη γλώσσα που γράφω, όπως τα γαλλικά, επιλέγω την ίδια γλώσσα και για το πληκτρολόγιο, με ένα από τα εικονίδια που αναφέρονται στη γλώσσα (το μικρό πληκτρολόγιο,ή το ΕNG, GR κτλ.) στο κάτω μέρος της οθόνης. Αν δεν έχεις το εικονίδιο γίνεται και με το μενού στο Word (Extra, Language, κτλ.) Όταν έχεις το πληκτρολόγιο σε ENG (αγγλικά) δεν αναγνωρίζει π.χ. τους γαλλικούς τόνους. Με το Add new language που ανάφερες προσθέτεις τις ορθογραφικές κανόνες για τα γαλλικά για το πληκτρολόγιο σου, μετά όταν γράφεις κάτι στα γαλλικά, βάζεις πρώτα το πληκτρολόγιο σε FR. Θα δεις λειτουργεί μια χαρά. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ που μπορώ επιτέλους κάπου να γράφω στα ελληνικά και δεν χρειάζεται να κάνω 10 ώρες να καταλάβω μία ελληνική λέξη που είναι γραμένη με αγγλικούς χαρακτήρες πιο έυκολα αναγνωρίζω μία λέξη στα ελληνικά αν και ανορθόγραφη παρα μία λέξη σε λατινικούς χαρακτήρες γραμμένη... και ύστερα όταν θέλω να γράψω σε λατινικούς χαρακτήρες προτιμώ να το κάνω σε μία λατινογεννή γλώσσα....τώρα όσο για τα υπόλοιπα περί ορθογραφίας και ότι άλλο το μόνο που καταφέρνουμε με το να αποφεύγουμε την ορθογραφία των λέξεων είναι να χανουμε και τα λίγα που ξέρουμε!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Παιδιά θα σας πω τι κάνω εγώ.:redface: Οταν γράφω στο mycat στο forum έχω πάντα ανοιχτό και το Word. Οπότε θέλω να γράψω μια λέξη που δεν ξέρω πώς γράφεται, την γράφω πρώτα στο Word κάνω ορθογραφικό έλεγχο για να δω αν είναι σωστή και μετά τη γράφω στο σαιτ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΑ ΓΡΕΚΟΑΓΓΛΙΚΑ (GREKLISH!!). ΕΛΕΟΣ! ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΩΣΣΑ ΕΝΩ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ! ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΩΤΡΙΩΣΗ ΠΙΑ ΦΤΑΣΑΜΕ? ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΑ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΑΝ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΘΑ ΦΥΓΩ ΠΑΡΑΥΤΑ.
Συγνώμη για τις φωνές, αλλά σοκαρίστηκα!
----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia_m

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΑ ΓΡΕΚΟΑΓΓΛΙΚΑ (GREKLISH!!). ΕΛΕΟΣ! ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΩΣΣΑ ΕΝΩ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ! ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΩΤΡΙΩΣΗ ΠΙΑ ΦΤΑΣΑΜΕ? ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΑ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΑΝ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΘΑ ΦΥΓΩ ΠΑΡΑΥΤΑ.
Συγνώμη για τις φωνές, αλλά σοκαρίστηκα!
----------------------------------------

Μην αγχόνεσε δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα! Εμένα με βολεύει που γράφουμε Ελληνικά,αν γράφαμε greeklish θα είχα ξεχάσει τελείως την Ελληνική ορθογραφία,είδη έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα, μπερδεύομαι με κάποιες λέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΑ ΓΡΕΚΟΑΓΓΛΙΚΑ (GREKLISH!!). ΕΛΕΟΣ! ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΩΣΣΑ ΕΝΩ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ! ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΩΤΡΙΩΣΗ ΠΙΑ ΦΤΑΣΑΜΕ? ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΑ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΑΝ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΘΑ ΦΥΓΩ ΠΑΡΑΥΤΑ.
Συγνώμη για τις φωνές, αλλά σοκαρίστηκα!
----------------------------------------
οι κανονες του σαιτ λενε επισης οτι απαγορευονται κ τα κεφαλαια αλλα τα χρησημοποιεις αφου δειχνουμε ανοχη σε αυτη την περιπτωση ετσι πρεπει να ενημερωνουμε κ τα παιδια που μπορουν να μεταφρασουν τα greekenglish σε ελληνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Havana

Νεοφερμένος

Η Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
δε νομιζω κανεις εδω να ειπε να καθιερωθουν τα greeklish απλα αν υπαρχει καποιος που δεν μπορει να επικοινωνησει αλλιως μαζι μας μηπως να τον αφηναμε απλα να υπαρξει χωρις να του την πεσουμε και να τον απειλουμε με μπαν και διαγραφες......λεω τωρα μια σκεψη ...ελπιζω να μην ανοιξουν οι ασκοι του αιολου...δε σας κρυβω οτι κ γω νιωθω οικιοτητα που γραφουμε στα ελληνικα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zorica

Νεοφερμένος

Η zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Και εγω δυσκολευομαι να διαβασω τα Ελληνικα με ξενους χαρακτιρες.Οταν πρωτογραφτηκα στο σιτε ζητησα συγνωμη για την ορθογραφια μου (επειδι ειμαι και εγω ξενη) και δεν ειδα να με κοροιδευει κανεις που δεν βαζω πουθενα τονους και καποιες λεξεις σιγουρα θα τις γραφω αστειες...Προτιμω ετσι παρα αλλιως:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Και εγω δυσκολευομαι να διαβασω τα Ελληνικα με ξενους χαρακτιρες.Οταν πρωτογραφτηκα στο σιτε ζητησα συγνωμη για την ορθογραφια μου (επειδι ειμαι και εγω ξενη) και δεν ειδα να με κοροιδευει κανεις που δεν βαζω πουθενα τονους και καποιες λεξεις σιγουρα θα τις γραφω αστειες...Προτιμω ετσι παρα αλλιως:lol::lol::lol:
Πρώτα από όλα θέλω να σου πω πόσο πολύ χαίρομε που κάποιος που δεν είναι έλληνας μιλάει και γράφει την γλώσσα μου νιώθω όμορφα και θέλω να σε ευχαριστήσω για την χαρά που μου δίνεις και εσύ και κάποιες άλλες που ενώ δεν είναι έλληνίδες μπορούν και το κάνουν..... και επίσης να σου πω ένα μεγάλο μπράβο που κάθεσαι και ξεπαιρνάς την ανασφάλειες του τύπου δεν γράφω σωστά έχω κακή ορθγραφία και δεν επικοινονώ...... Προτιμώ την ανορθογραφία σου από τον εγκλωβισμό της ελληνικής γλώσας (που προειπάρχει του λατινικού αλφαβήτου) σε κάτι τόσο υποδιαίστερο....
Αρνούμε να μην έχω και την λίγη χαρά που παίρνω από τους ανθρώπους του site που γνωρίζουν την γλώσσα μας καλύτερα από εμένα και να μην το απολαμβάνω...
Για τί δηλ να υποστώ εγώ τον ρατσισμό τον δικό σας (που προτιμάτε τα greeglish) και να μην προσπαθήσετε εσείς (που δεν έχετε και όλοι κάποιο σοβαρό λόγο) να γράφετε ελληνικά για να μην ζοριστείτε απλά......

Αφήστε και σε εμας που αγαπούμε τα ελληνικά να βρούμε κάπου ένα χωρο για να αισθανόμαστε ανετα....

Και σκεφτήτε ότι όσοι εδώ σε αυτό το site είναι ξένοι (zorica, Astrid) λένε ότι προτιμούν τα ελληνικά από τα άλλα γιατί στην προσπάθεια που κάνουν να μάθουν αυτή την γλώσσα δεν έχει χώρο αυτό το πράγμα!!!!!

Και πάλι ευχαριστώ τους ανθρώπους που μας κάνουν την τιμή να θέλουν να επικινωνούν στην ελληνική!!!!!:up::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
οι κανονες του σαιτ λενε επισης οτι απαγορευονται κ τα κεφαλαια αλλα τα χρησημοποιεις αφου δειχνουμε ανοχη σε αυτη την περιπτωση ετσι πρεπει να ενημερωνουμε κ τα παιδια που μπορουν να μεταφρασουν τα greekenglish σε ελληνικα

Νόμιζα ότι τα κεφαλαία δείχνουν ένταση φωνής, ανέβασμα τόνου. Γι αυτό τα χρησιμοποίησα κατ' εξαίρεση αλλά ενσυνείδητα και γι αυτό ζήτησα συγνώμη. Αν πράγματι απαγορεύονται γενικώς τα κεφαλαία τότε να μη μου δείξετε ανοχή. Να τιμωρηθώ σύμφωνα με τους κανόνες, κανόνες που θα πρέπει να ισχύουν για όλους.

Το ζήτημα της απόρριψης των λεγόμενων γραικοελληνικών είναι σημαντικότατο. Θεωρώ τελείως απαράδεκτο να χειραγωγείται -ποιος ξέρει από που- η γλώσσα μας έτσι ώστε να γίνεται ένα σκουπίδι. Η γλώσσα σημαίνει σκέψη, έχει ουσία, δεν είναι ένα επικοινωνιακό εργαλειάκι από πλαστικό. Κανένας δεν έχει δικαίωμα να την κακοποιεί.
Άν κάποιος θέλει να γράψει με λατινικούς χαρακτήρες για συγκεκριμμένους λόγους, υπάρχουν επίσημες μεταγλωττίσεις από έγκριτους ακαδημαϊκούς φορείς που απαντούν σ' αυτή την ανάγκη. Αλλά τα συστήματα αυτά μεταγλωττίσεων σέβονται τη γραμματική και την ορθογραφία της γλώσσας και δεν τη μεταχειρίζονται σα σκουπίδι. 'Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του συστήσω κάποιο αξιόπιστο και αναγνωρισμένο σύστημα.

Οι νεαροί σας φίλοι που δεν ξέρουν καλά ελληνικά καλά θα κάνουν να μάθουν όπως και μεις μαθαίνουμε ένα σωρό γλώσσες για ν' ανταποκρινόμαστε στις σημερινές ανάγκες επικοινωνίας. Οι ίδιοι όσο δεν αισθάνονται σίγουροι μπορούν επίσης να χρησιμοποιήσουν δόκιμο σύστημα μεταγλώττισης.

Πέραν αυτού θέλω να πω πόσο ανάξια της ελληνικής γλώσσας βρίσκω το σύστημα που δημιούργησε ο ΕΛΛΟΤ ο οποίος παραγκωνίζοντας την ετυμολογία της ελληνικής γλώσσας δημιούργησε ένα σύστημα-εξάμβλωμα που ισοπεδώνει την ιστορία και την προφορά της ελληνικής.
Αυτά τα λίγα.

Το θέμα, ξαναλέω είναι σοβαρότατο και αξίζει πολλές σελίδες του σάιτ. Δεν μπορεί τη στιγμή που η ελληνική εισάγεται στη διδασκαλία των Computer-Science Πανεπιστημιακών Σχολών διεθνώς επειδή έχει αναγνωριστεί ως η πιο ολοκληρωμένη νοηματικά γλώσσα του πλανήτη και κατάλληλη για τις πιο εκλεπτισμένες προσεγγίσεις της έρευνας στην πληροφορική, εμείς να της φερόμαστε ως ....greenglish!!!!!!!!!!!! δηλαδή ως πατσαβούρα! Εγώ, η ανεκτική, σ' αυτό είμαι απόλυτη!

Ήθελα επίσης να ρωτήσω τους moderators ή administrators αν πρόκειται ν' αλλάξει κάτι στο σάιτ ως προς την ανοχή στη γλώσσα. Αν πρόκειται να εισαχθούν τα γραικοαγγλικά θα σας απαλλάξω πάραυτα από την παρουσία μου.
------------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μόλις διάβασα το γραπτό της Μάγισσας. Συμφωνώ επίσης. Και βέβαια χαίρομαι αν κάποιο ξένοι γράφουν εδώ ελληνικά. Δεν είναι η στάση μου από κανένα εθνικισμό ή προκατάληψη. Είναι από σεβασμό απέναντι στη γλώσσα τη δική μας και των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τεζ

Νεοφερμένος

Η τεζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση φασαρία για το τίποτα.οι κανόνες του site είναι ξεκάθαροι,τους είδαμε όλοι όταν γραφτήκαμε και τους αποδεχτήκαμε.γιατί πρέπει στη συνεχεια να προσπαθούμε να τους αλλάξουμε?από τη στιγμή που τόσα άτομα το θεωρούν σημαντικό να γράφουμε στα ελληνικά και μάλιστα παραθέτουν ο καθένας τους λόγους του,δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεται.υπάρχουν τόσα αλλα site στα οποια όσοι επιθυμούν γραφουν σε greeklish.de χάθηκε ο κόσμος να γράφουμε σε ένα site στη γλώσσα μας. όσο για αυτούς που δεν ξέρουν,είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουν.εγώ θα χαιρόμουν να ασχοληθώ με μια νέα γλώσσα και να τη μάθω καλύτερα.κανεις δεν πρόκειται να παρεξηγήσει κάποιον αν κάνει λάθη.ακόμα και εμείς κάνουμε μερικές φορες,ποσο μάλλον ένα ξένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μόλις διάβασα το γραπτό της Μάγισσας. Συμφωνώ επίσης. Και βέβαια χαίρομαι αν κάποιο ξένοι γράφουν εδώ ελληνικά. Δεν είναι η στάση μου από κανένα εθνικισμό ή προκατάληψη. Είναι από σεβασμό απέναντι στη γλώσσα τη δική μας και των άλλων.

Δεν έχει να κάνει με κανένα εθνικισμό έχει να κάνει με τον τροπο που σκεφτόμαστε και που λειτουργούμε και που σεβόμαστε τους εαυτούς μας και την λίγη κουλτούρα που μας έχεί απομείνει και την τιμή που οφείλουμε σε όλους αυτούς που ανα τον κόσμο έχουν ανακυρυχθεί σπουδαίοι και σημαντικοί και όλοι οι λόγιοι ανα τον κόσμο εντρυφούν στα λόγια τους....

Γιατί πείτε μου σας παρακαλώ μπορεί κανείς να φανταστεί τον Ομηρο τον Αισχύλο και τον Ευριπίδη σε greeglish........Γιατί αν δεν κάνω λάθος κάθε καλοκαίρι πολλά ξένα γκρουπ από τουρίστες κατακλίζουν το θέατρο τη Επιδαύρου για να απολάυσουν την μαγεία μίας γλώσσας που δεν καταλαβαίνουν.....

Ευχαριστώ αλλά και εγώ για αυτήν την γλώσσα δεν θα ήθελα κάτι λιγότερο.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top