Greeklish

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Anima έχεις απόλυτο δίκιο για τα κεφαλαία και όντως, δεν απαγορεύονται όταν ο γράφων τα χρησιμοποιεί συνειδητά για να εκφράσει υψηλή ένταση φωνής, αλλά όταν τα χρησιμοποιεί από άγνοια για να γράψει κάτι χωρίς να φωνάζει. Ίσως θα έπρεπε να γίνει μια σχετική διευκρίνιση στους όρους χρήσης ώστε να είναι απόλυτα κατανοητό και να μην υπάρχουν παρερμηνείες όπως αυτή της ladycat. :)
Όσο για την άρση της απαγόρευσης των greeklish, αναφέρθηκαν πολύ σωστά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές. Ωστόσο, όσοι είστε υπέρ της άρσης της απαγόρευσης, ξεχνάτε ένα βασικό πράγμα: Αν επιτραπούν για αυτές τις μεμονωμένες μόνο περιπτώσεις, τότε θα χρησιμοποιηθεί το παραθυράκι αυτό και από πολλούς που απλά βαριούνται να συνηθίσουν να γράφουν σε ελληνικά. Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε και είναι γνωστή η πάγια τακτική του Έλληνα να βρίσκει τα παραθυράκια του κάθε "νόμου" και να τα εκμεταλλεύεται προς ίδιον όφελος :P
Όσο για αυτό που αναφέρθηκε περι ορθογραφικού ελέγχου στο site, να σας ενημερώσω ότι υπάρχει ο Firefox ο οποίος δέχεται plugin για να κάνει ορθογραφικό έλεγχο και σε ελληνικά σε όποιο πεδίο επιλέξετε. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ευχαρίστως να γράψω περισσότερες λεπτομέρειες για το πως το βάζετε και που το βρίσκετε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Anima έχεις απόλυτο δίκιο για τα κεφαλαία και όντως, δεν απαγορεύονται όταν ο γράφων τα χρησιμοποιεί συνειδητά για να εκφράσει υψηλή ένταση φωνής, αλλά όταν τα χρησιμοποιεί από άγνοια για να γράψει κάτι χωρίς να φωνάζει. Ίσως θα έπρεπε να γίνει μια σχετική διευκρίνιση στους όρους χρήσης ώστε να είναι απόλυτα κατανοητό και να μην υπάρχουν παρερμηνείες όπως αυτή της ladycat. :)
Όσο για την άρση της απαγόρευσης των greeklish, ................ Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε και είναι γνωστή η πάγια τακτική του Έλληνα να βρίσκει τα παραθυράκια του κάθε "νόμου" και να τα εκμεταλλεύεται προς ίδιον όφελος :P
............ Firefox ο οποίος δέχεται plugin για να κάνει ορθογραφικό έλεγχο και σε ελληνικά σε όποιο πεδίο επιλέξετε. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ευχαρίστως να γράψω περισσότερες λεπτομέρειες για το πως το βάζετε και που το βρίσκετε. :)


Χαίρομαι Michelle για την απάντησή σου και για το ότι είχα αντιληφθεί σωστά τον κανόνα.
Όσο για "την πάγια τακτική του Έλληνα να βρίσκει τα παραθυράκια του κάθε "νόμου" και να τα εκμεταλλεύεται προς ίδιον όφελος" στην περίπτωση αυτή θα την εκμεταλεύονταν προς ίδια ζημία!

Το Firefox το έχω αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί. Αν μπορείς γράψε κάποιες λεπτομέρειες.
Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Anima δεν ξέρεις γενικώς πως λειτουργεί το πρόγραμμα ή ο ορθογραφικός έλεγχος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Χαίρομαι Michelle για την απάντησή σου και για το ότι είχα αντιληφθεί σωστά τον κανόνα.
Όσο για "την πάγια τακτική του Έλληνα να βρίσκει τα παραθυράκια του κάθε "νόμου" και να τα εκμεταλλεύεται προς ίδιον όφελος" στην περίπτωση αυτή θα την εκμεταλεύονταν προς ίδια ζημία!

Το Firefox το έχω αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί. Αν μπορείς γράψε κάποιες λεπτομέρειες.
Ευχαριστώ:)
δεν το εκανα για να σε κανω να νιωσεις ασχημα απλα το εκανα για να δεις οτι αυτα που ελεγε;ς ηταν λιγο καπως λες κ μας απειλουσες οτι θα φυγεις ξερεις τι θα σου απαντουσα τοτε εαν ημουν εγω η υπευθυνη του σαιτ στο καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Anima δεν ξέρεις γενικώς πως λειτουργεί το πρόγραμμα ή ο ορθογραφικός έλεγχος;

Αν γίνεται και γω θα ήθελα να μάθω πως γίνεται ορθογραφικός έλενγχος το χησιμοποιώ στο word αλλά για εδώ δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει;

Σε ευχαριστώ πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia_m

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν γίνεται και γω θα ήθελα να μάθω πως γίνεται ορθογραφικός έλενγχος το χησιμοποιώ στο word αλλά για εδώ δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει;

Σε ευχαριστώ πολύ:)

Συνήθως στο word τις λάθος λέξεις τις υπογραμμίζει με μια κόκκινη γραμμή, απλά κάνεις copy - paste μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zorica

Νεοφερμένος

Η zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Anima έχεις απόλυτο δίκιο για τα κεφαλαία και όντως, δεν απαγορεύονται όταν ο γράφων τα χρησιμοποιεί συνειδητά για να εκφράσει υψηλή ένταση φωνής, αλλά όταν τα χρησιμοποιεί από άγνοια για να γράψει κάτι χωρίς να φωνάζει. Ίσως θα έπρεπε να γίνει μια σχετική διευκρίνιση στους όρους χρήσης ώστε να είναι απόλυτα κατανοητό και να μην υπάρχουν παρερμηνείες όπως αυτή της ladycat. :)
Όσο για την άρση της απαγόρευσης των greeklish, αναφέρθηκαν πολύ σωστά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές. Ωστόσο, όσοι είστε υπέρ της άρσης της απαγόρευσης, ξεχνάτε ένα βασικό πράγμα: Αν επιτραπούν για αυτές τις μεμονωμένες μόνο περιπτώσεις, τότε θα χρησιμοποιηθεί το παραθυράκι αυτό και από πολλούς που απλά βαριούνται να συνηθίσουν να γράφουν σε ελληνικά. Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε και είναι γνωστή η πάγια τακτική του Έλληνα να βρίσκει τα παραθυράκια του κάθε "νόμου" και να τα εκμεταλλεύεται προς ίδιον όφελος :P
Όσο για αυτό που αναφέρθηκε περι ορθογραφικού ελέγχου στο site, να σας ενημερώσω ότι υπάρχει ο Firefox ο οποίος δέχεται plugin για να κάνει ορθογραφικό έλεγχο και σε ελληνικά σε όποιο πεδίο επιλέξετε. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ευχαρίστως να γράψω περισσότερες λεπτομέρειες για το πως το βάζετε και που το βρίσκετε. :)
Θελω και εγω να μαθω πως λειτουργει αλλα επειδι θελω περισσοτερες λεπτομεριες για το μεγεθος του προγραμματος(μη παθει παλι το λαπτοπ μλακ αουτ)μηπως ειναι καλυτερα να σου στειλο πμ?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λοιπόν, ο Firefox είναι ένας browser (σαν τον Internet Explorer δηλαδή). Είναι δωρεάν και μπορείτε να τον κατεβάσετε από εδώ: www.getfirefox.com

Όσον αφορά τον ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο, είναι ένα plugin για firefox που μπορείτε να το βρείτε εδώ: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3 (αυτό που λέει greek)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia_m

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λοιπόν, ο Firefox είναι ένας browser (σαν τον Internet Explorer δηλαδή). Είναι δωρεάν και μπορείτε να τον κατεβάσετε από εδώ: www.getfirefox.com

Όσον αφορά τον ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο, είναι ένα plugin για firefox που μπορείτε να το βρείτε εδώ: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3 (αυτό που λέει greek)

Για opera δεν έχει κανα τέτοιο κόλπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zorica

Νεοφερμένος

Η zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
τώρα το δοκίμασα.Λειτουργεί ακριβώς όπως το Word.;)
Mονο που τα γράμματα μου φαινόταν κάπως καλύτερα χωρίς το Firefox.
και ένα άλλο ερώτημα-πως γράφουμε τους τόνους(βασικά,αυτά είναι τα λάθη που κάνω:up:)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia_m

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πατάς το πλήκτρο που έχει την άνω και κάτω τελεία και μετά το γράμμα που θες να τονίσεις,για ¨ πατάς ταυτόχρονα και το shift και μετά το γράμμα που θες να βάλεις ¨ αν θες να βάλεις αυτό ΅ πατάς shift και w
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zorica

Νεοφερμένος

Η zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Πατάς το πλήκτρο που έχει την άνω και κάτω τελεία και μετά το γράμμα που θες να τονίσεις,για ¨ πατάς ταυτόχρονα και το shift και μετά το γράμμα που θες να βάλεις ¨ αν θες να βάλεις αυτό ΅ πατάς shift και w
Κάπως έτσι?:up:
Yes,Yes....
Σ`ευχαριστώ Μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ρωτάω κυρίως τους mods.Εγώ για κάποιο διάστημα θα πάω στο εξωτερικό!!Ναι θα κάνω ταξιδάκι!!!!Και επειδή είμαι πλήρως εθισμένη στο mycat θα ήθελα να μου πει κάποιος αν για αυτήν την περίοδο θα πείραζε να γράφω στα greeklish ή ίσως να ήταν καλύτερα στα αγγλικά εφόσον δεν θα υπάρχουν ελληνικά πληκτρολόγια έξω..Δεν θα είναι πολλές φορές γιατί θα μείνω κάπου στις 6 μέρες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μπράβο ρε Μισελ!!!θα το γράψω το σαιτ!!!!:up:
:kiss::kiss::kiss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeannine

Νεοφερμένος

Η Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ωχ καλή φάση!!! Δεν ήξερα την ύπαρξη αυτού του site. Γεια σου ρε Κατερινάκι με τις απορίες σου!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Για Vista υπάρχει κ το all greek που το προσθέτεις στην πλευρική εργαλειοθήκη κ κάνει αυτόματα την μετάφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
μμμμμμμμμ!!!Έχουν βάλει όλοι βίστα και κάτι τρέχει!!!ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΕ τα xp εμείς κυρία προηγμένη τεχνολογία!!!!:lol:

Είδες Ιωαννάκι μου!!!Έχω γενικά πολύ άκυρες απορίες!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis-Vivi

Νεοφερμένος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εγω γενικα κανω λαθη ορθογραφικα απο βιασινη..εχω μαθει να γραφω με λατινικους χαρακτιρες (καλα που ειστε και εσεις εδω γιατι στο τελος δεν θα θυμομουν τιποτα να γραφω στα ελληνικα)..καλο ειναι που υπαρχουν καποιοι κανονες και δεν νομιζω οτι υπαρχουν ατομα απο εδω που δυσκολευοντε εκτος και αν ειναι απο εξωτερικο και δεν υπαρχει η ελληνικη γλωσσα στο πληκτρολογιο τους...οπως και να χει ,μου αρεσει το my cat και ακολουθω τους κανονες του και στη τελικη καλο μου κανει που γραφω στη γλωσσα μου..γιατι κακα τα ψεμματα απο το λυκειο και μετα δεν γραφω και πολυ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Xαίρομαι παιδιά! Θάταν πολύ κρίμα να χθεί η τόσο ωραία και πλούσια γλώσσα μας από δικό μας ωχαδερφισμό .... Και, Λαίδη, μπορεί να μούλεγες να πάω στο καλό αλλά δε θάδινα σημασία στο τι θα έλεγες αλλά στο τι θα εννοούσες κι αυτό θα με στεναχωρούσε πολύ γιατί νομίζω ότι η γλώσσα, σου ανοίγει το μιαλό σε ιδέες και σκέψεις και προωθεί το πνεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top