• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Hμικρανίες

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ έχω ημικρανίες στις πτήσεις πολλές φορές. Βασικά αισθάνομαι ότι θα μου βγει το μάτι από το κρανίο. Είναι πολύ κακό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι; Δυο χάπια για ημικρανίες που έχω στο σπίτι (δεν τα έχω δοκιμάσει) λένε στις αντενδείξεις να μην το πάρεις αν έχεις πρόβλημα με την καρδιά κι οτι μπορεί να φέρει καρδιακό πρόβλημα. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Καποια προκαλουν συγκρατηση υγρων και επομενως ανεβαζουν την πιεση και αλλα συστελλουν τα αγγεια και ανεβαζουν επισης την πιεση.
Εγώ έχω ημικρανίες στις πτήσεις πολλές φορές. Βασικά αισθάνομαι ότι θα μου βγει το μάτι από το κρανίο. Είναι πολύ κακό.
Στις πτησεις εισαι αφυδατωμενος. Δοκιμασε να πιεις gatorade πριν την πτηση και αρκετα υγρα κατα την διαρκεια του ταξιδιου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Καποια προκαλουν συγκρατηση υγρων και επομενως ανεβαζουν την πιεση και αλλα συστελλουν τα αγγεια και ανεβαζουν επισης την πιεση.
Τότε δεν είναι λάθος να πουλιούνται με ευκολία στα φαρμακεία λες κι είναι καραμέλες;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ειναι. Αλλα συνηθως αυτοι με καρδιακα λογικα γνωριζουν την κατασταση τους και τα αποφευγουν; Γενικα στην ελλαδα πολλα φαρμακα δινονται χωρις συνταγη κατι που το θεωρω πολυ λαθος. Εδω πρεπει να πας σε γιατρο για δυνατα παυσιπονα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Ειναι. Αλλα συνηθως αυτοι με καρδιακα λογικα γνωριζουν την κατασταση τους και τα αποφευγουν; Γενικα στην ελλαδα πολλα φαρμακα δινονται χωρις συνταγη κατι που το θεωρω πολυ λαθος. Εδω πρεπει να πας σε γιατρο για δυνατα παυσιπονα.
Οπότε αυτά θεωρούνται δυνατά παυσίπονα έτσι;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :give_rose:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μαλλον δυνατα ειναι. Σπιτι εχω ibuprofen, acetaminophen, aspirin και κανενα δεν αναφερει για αντεδειξεις σε καρδιακους, αρα φανταζομαι τα δικα σου ειναι δυνατα. Μην τα παρεις για πονοκεφαλους. Δοκιμασε ελαιο μεντας στους πονοκεφαλους που προερχονται απο τον αυχενα. Πολλες φορες και η λαθος σταση του σωματος προκαλει ημικρανιες, οποτε δες μηπως πρεπει να αλλαξεις μαξιλαρι ή τον τροπο που καθεσαι. Εμενα καποιες φορες με πιανει εντονος πονοκεφαλος οταν καθομαι στραβα στον καναπε και βλεπω τηλεοραση.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δες τί λέει για το nurofen που μού το είχε συστήσει γιατρός:
  • Φάρμακα όπως το Nurofen 400 mg ίσως συσχετίζονται με ελαφρώς αυξημένο κίνδυνο για καρδιακή προσβολή (έμφραγμα του μυοκαρδίου) ή εγκεφαλικό επεισόδιο. Ο όποιος κίνδυνος είναι πιθανότερος σε υψηλές δόσεις και σε παρατεταμένη θεραπεία. Δεν πρέπει να υπερβαίνετε την συνιστώμενη δόση ή την διάρκεια της θεραπείας.
  • Εάν έχετε καρδιακά προβλήματα , προηγούμενο εγκεφαλικό επεισόδιο, ή θεωρείτε ότι ενδεχομένως μπορεί να βρίσκεστε σε κίνδυνο για εκδήλωση τέτοιων καταστάσεων (π.χ εάν έχετε υψηλή αρτηριακή πίεση , διαβήτη ή υψηλά επίπεδα χοληστερόλης ή είστε καπνιστής ) θα έπρεπε να συζητήσετε για την θεραπεία σας με τον γιατρό ή τον φαρμακοποιό σας.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δες τί λέει για το nurofen που μού το είχε συστήσει γιατρός:

Τα NSAID ειναι γνωστό ότι έχουν παρενέργειες που αφορούν το κυκλοφορικο(αυξημένο ποσοστό εμφραγμάτων και εγκεφαλικών). Ο μεγαλύτερος κίνδυνος τους έγκειται ομως στην βλαπτική επίδραση που έχουν στα νεφρά και στο γαστρεντερικο(έλκος, αιμορραγίες).

Το Ibuprofen (μεγιστη δοσολογία 2400mg ημερησίως) μπορεί να λαμβάνεται από υγιές ατομο σχετικά μ ασφάλεια, δεν πρέπει να φοβασαι γι αυτο, αλλά η χρήση του να ειναι περιορισμένη χρονικά.

Δυστυχώς, ένα πολυ καλο αναλγητικό φάρμακο άλλης κατηγορίας , το Novalgin, δε διατίθεται στην Ελλάδα. Ειναι σε κάποιες περιπτώσεις, μια πολυ καλη εναλλακτική.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:)
όποιος υποφέρει από πονοκεφάλους που επηρεάζουν την καθημερινότητα καλό ειναι να κλείσει ραντεβού σε ένα νευρολόγο για να μην καταναλώνει συνέχεια φάρμακα σαν το nurofen, υπάρχουν φάρμακα που τα λαμβάνεις σε καθημερινή βάση.

Για να βαφτίσουμε κάτι ημικρανία πρέπει να αποκλείσουμε άλλες μορφές κεφαλαλγίας και να προβεί στις απαραίτητες εξετάσεις. Επίσης υπάρχουν και μη φαρμακευτικοί τροποι αντιμετώπισης όπως η βιοανάδραση.

Αυτός που παίρνει τα παραπάνω παυσίπονα που περιγράψατε το χειρότερο που έχει να πάθει σε υπερκαταναλωση αυτών είναι κεφαλαλγία από κατάχρηση παυσιπόνων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top