Mac or Linux!!

al_zogo

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
πρόβλημα με drivers δε θα έχεις, αλλα πρέπει να το σιγουρέψεις, υπαρχουν διάφορα λινουξοφόρουμ πάνε και ψάξε τη συμβατότητα που θα έχει το λαπ σου με το συγκεκριμένο λειτουργικό. Πάντως εγώ επειδή δεν παίζω παιχνίδια γι αυτό και δεν μου έχουν λείψει καθόλου τα Windows... αν θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι παίρνω μια παιχνιδομηχανή που γι αυτό υπάρχει στο κάτω κάτω και κάνω τη διασκεδασή μου.. γενικά είμαι από τα άτομα που πιστεύουν πως οι υπολογιστές ειναι για δουλεία και οι παιχνιδομηχανές είναι για παιχνίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
πρόβλημα με drivers δε θα έχεις, αλλα πρέπει να το σιγουρέψεις, υπαρχουν διάφορα λινουξοφόρουμ πάνε και ψάξε τη συμβατότητα που θα έχει το λαπ σου με το συγκεκριμένο λειτουργικό. Πάντως εγώ επειδή δεν παίζω παιχνίδια γι αυτό και δεν μου έχουν λείψει καθόλου τα Windows... αν θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι παίρνω μια παιχνιδομηχανή που γι αυτό υπάρχει στο κάτω κάτω και κάνω τη διασκεδασή μου.. γενικά είμαι από τα άτομα που πιστεύουν πως οι υπολογιστές ειναι για δουλεία και οι παιχνιδομηχανές είναι για παιχνίδια.

(Καλά, δεν πάει έτσι, το καλύτερο gaming γίνεται πάντα στο PC, από όλες τις απόψεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al_zogo

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
συμφωνώ με αυτό που λες. κι εγώ πάντα προτιμούσα να παίζω με το πληκτρολόγιο. Με εκφράζει πιο πολύ. Αυτό το είπα για το λόγο του οτι ένας υπολογιστής ζορίζεται για να παίξει ένα παιχνίδι, ανεβαίνει οι θερμοκρασία του κλπ, ενώ η παιχνιδομηχανή είναι φτιαγμένη για παιχνίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι κονσόλες δε ζεσταίνονται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al_zogo

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
χαχα... εννοείτε πως ζεσταίνονται φίλε μου. Απλά αν ο υπολογιστής μου πάθει κάτι εγώ θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο αλλά αν πάθει κάτι το ps θα πάρω άλλο και δεν θα έχω χάσει κανένα μέρος της δουλειάς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω πως άμα θες να παίξεις κανά τρελό παιχνίδι πχ left 4 dead....εντάξει μην το περάσεις στο δικό σου pc και το μαμήσεις...πήγαινε σε καφέ!!Αλλά γενικά είναι καλύτερα σε υπολογιστή καθώς υπάρχουν και πιο πολλά παιχνίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εδώ θα διαφωνήσω εγώ.

Η μόνη περίπτωση των παιχνιδιών που είναι καλύτερη για PC είναι τα FPS και η πειρατεία, άντε και κάνα strategy (θα βαζα και emulator, αλλα απο αυτά έχουν και οι κονσόλες). Απο την άλλη, ούτε final fantasy έχουν, ούτε zelda, ούτε sonic, ούτε soul calibur και τα άπειρα beat em up (μόνο το νέο street fighter απο όσο ξέρω), ούτε metroid και όσα έρχονται με ελάχιστες εξαιρέσεις, υποφέρουν απο τη μεταφορά παιχνιδιού κονσόλας σε pc. Βέβαια θα μου πεις οτι για να τα έχεις όλα αυτά θα πρέπει να αγοράσεις και τις 3 next-gen κονσόλες, που σου βγαίνει σαν ένα καλό pc χωρίς οθόνη αμέσως αμέσως.

Συμφωνώ πάντως στο οτι στον τεχνικό τομέα τα pc υπερ-υπερτερούν.

Αλλα offtopic τέλος, αν θες παιχνίδια σε pc, τα windows είναι μονόδρομος.
Αν μάλιστα είσαι μανιακός gamer, δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις dual boot, καθώς το δεύτερο λειτουργικό θα ξεχαστεί. Επίσης κανένα λόγο να στραφείς σε mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Παιχνίδια όμως πχ counter-call που πραγματικά " τα σπάνε" δεν θα τα βρεις σε ps!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ναι, αλλα μόνο τέτοιου είδους. Όπως έγραψα FPS και Strategy.
(αν και προσωπικά τα FPS δεν μου αρέσουν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ναι, αλλα μόνο τέτοιου είδους. Όπως έγραψα FPS και Strategy.
(αν και προσωπικά τα FPS δεν μου αρέσουν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)
Εντάξει..αυτά είναι γούστα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εντάξει..αυτά είναι γούστα!:)

Ναι αλλα το PC είναι μόνο για αυτά τα γούστα, και αφήνει όλους τους υπόλοιπους στην απέξω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
:P
Ναι αλλα το PC είναι μόνο για αυτά τα γούστα, και αφήνει όλους τους υπόλοιπους στην απέξω :P
Τι λες...τόσα και τόσα έχει..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Μπορεί καποιος να μου πει την προεργασία και τη διαδικασία για να κάνω db linux ubuntu και windows xp?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αυτό που χρειάζεται, είναι να έχεις αρκετό ελεύθερο χώρο στο δίσκο (είτε μέσα στο partition των windows είτε αποδεσμευμένα απο partitions). Έπειτα, θα βάλεις το cd του ubuntu, θα ξεκινήσεις τον υπολογιστή απο αυτό και σε κάποιο σημείο θα σε ρωτήσει τι θες να κάνεις με τον δίσκο σου. Θα του επιλέξεις να χρησιμοποιήσει το μεγαλύτερο κομμάτι ελεύθερου χώρου του δίσκου σου και θα συνεχίσεις την εγκατάσταση κανονικά (απο τότε νομίζω οτι είναι 2 κουμπιά και 1 restart)
-----------------------------------------
:P
Τι λες...τόσα και τόσα έχει..:P

Όπως;
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο.

Για ευκολία σέταρε πρώτα τα xp σε ένα partition ntfs του σκληρού. Γνωστή διαδικασία.

Αφου τελειώσει η εγκατάσταση κάνε restart και βάλε το cd που έκανες burn το iso image του ubuntu που κατέβασες από το internet.

https://foss.uoa.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=14&p=209#p209

Όταν φτιάχνεις τα partition δώσε προσοχή. Καλύτερα manual αν έχεις εμπειρία με partition.

Για περαιτέρω βοήθεια εδώ είμαστε. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το λινκ. Ήταν κατατοπιστικότατο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
εγω θα σου συστινα να βαλεις linux και μετα να βαλεις ενα transformation pack που θα το κανει να μοιαζει ολοιδο με το mac. δες εδω για να δεις πως θα το κανεις (γινεται πανω στην διανομη Ubuntu Linux)
https://www.instructables.com/id/Transform_Ubuntu_804_To_Look_Like_Mac_OSX/
https://maketecheasier.com/turn-your-ubuntu-hardy-to-mac-osx-leopard/2008/07/23
θα γινει καπως ετσι (και για να αλλαξεις το dock κατω μπορεις να βαλεις το cairo dock)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

acid_18

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν συγκρίνονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εγω θα σου συστινα να βαλεις linux και μετα να βαλεις ενα transformation pack που θα το κανει να μοιαζει ολοιδο με το mac. δες εδω για να δεις πως θα το κανεις (γινεται πανω στην διανομη Ubuntu Linux)
https://www.instructables.com/id/Transform_Ubuntu_804_To_Look_Like_Mac_OSX/
https://maketecheasier.com/turn-your-ubuntu-hardy-to-mac-osx-leopard/2008/07/23
θα γινει καπως ετσι (και για να αλλαξεις το dock κατω μπορεις να βαλεις το cairo dock)
Μεταξύ μας, καθόλου ίδιο δεν το κάνει. Ίσα ίσα το κάνει πολύ πιο δύσχρηστο.
Δεν μπορείς απλά να πετάξεις ένα ωραίο theme και μια dockbar και να το κάνεις ίδιο με το mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Πριν εγκαταστησετε linux στο pc για να μην το μετανιωσετε μετα καντε πρωτα μια δοκιμαστικη "βολτα" να δειτε πως ειναι και αν ολα δουλευουν καλα στο PC σας με το λογισμικο αυτο και μετα εγκαταστηστε το.
Τα ubuntu εχουν τετοια δυνατοτητα ... για αλλα λογισμικα linux η για mac δεν ξερω
Εγω ειχα βαλει ubuntu ... dual boot με windows προσαρμοσμενα με το nLite (χωρις περιτους drivers και εφαρμογες πχ δικτυου ... μην φαμε κανα ιο απο το internet ...) αλλα τα ubuntu ειχαν ενα ανεπανορθωτο προβλημα με οτιδηποτε flash κυκλοφορουσε στο internet ...
Εψαχνα ενα μηνα να βρω τροπο να το φτιαξω αλλα τπτ ... οποτε ή δεν εψαξα αρκετα ή απλα δεν επιδιωρθονοταν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top