Maestro - Mega (2022-2024)

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,868 μηνύματα.
Το έχετε δει;
Αυτή τη στιγμή που γράφονται αυτά έχει προβληθεί μέχρι το 2ο επεισόδιο.
Γενικά έκανε πολύ καλή τηλεθέαση και ξεσήκωσε κόσμο με τις σκηνές του.

Εγώ το είδα και μου άρεσε, αν και γενικά ένιωσα ότι ο Παπακαλιάτης επαναλαμβάνετε, έχοντας δει και την ταινία Ένας άλλος κόσμος πριν μερικά χρόνια. Πολύ όμοια σκηνοθεσία, πάλι με την Καβογιάννη σε ρόλο τραγικής μάνας, οικογενειακά προβλήματα και υποκρισία κτλ κτλ.
Οι πιο σινεφίλ αντιδρούν ότι αντιγράφει φουλ ταινίες και μηνύματα/ ιδέες που έχουν ξανά διατυπωθεί σε ταινίες των 80s και 90s και ότι βάζει τον εαυτό του ως πρωταγωνιστή.

Τι λέτε;
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Το έχετε δει;
Αυτή τη στιγμή που γράφονται αυτά έχει προβληθεί μέχρι το 2ο επεισόδιο.
Γενικά έκανε πολύ καλή τηλεθέαση και ξεσήκωσε κόσμο με τις σκηνές του.

Εγώ το είδα και μου άρεσε, αν και γενικά ένιωσα ότι ο Παπακαλιάτης επαναλαμβάνετε, έχοντας δει και την ταινία Ένας άλλος κόσμος πριν μερικά χρόνια. Πολύ όμοια σκηνοθεσία, πάλι με την Καβογιάννη σε ρόλο τραγικής μάνας, οικογενειακά προβλήματα και υποκρισία κτλ κτλ.
Οι πιο σινεφίλ αντιδρούν ότι αντιγράφει φουλ ταινίες και μηνύματα/ ιδέες που έχουν ξανά διατυπωθεί σε ταινίες των 80s και 90s και ότι βάζει τον εαυτό του ως πρωταγωνιστή.

Τι λέτε;
Και τα δυο ισχύουν.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Έχοντας δει το 1ο επεισόδιο, θα πω ότι θα ήταν μια αρκετά καλή σειρά για το 2003. Γενικά ο Κρίστοφερ δεν εξελίχθηκε καθόλου από το τελευταίο του σίριαλ. Ούτε στις προβληματικές του σεναρίου του, ούτε στους διαλόγους του, ούτε στα εκφραστικά του μέσα, ούτε στην καρτποσταλική λογική των τοπίων με την οποία ντύνει τα πλάνα του.

Υ.Γ. Καλά, η φάση με τον Μουρατίδη, ειδικά εκεί που καταφθάνει με το φουσκωτό κουβαλώντας τα λεφτά σε σακ βουαγιάζ με φόντο το μουντό τοπίο και εν συνεχεία τα κρύβει μετά της συζύγου στο κελάρι με τα κρασιά, αποκαλύπτοντας εκατομμύρια ευρώ (ούτε με τον Εσκομπάρ να έκαναν μπίζνες) πόσο ΟΖΑΡΚ!!!
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 800 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να το δω. Γενικά δε μου αρέσει ο Παπακαλιάτης γιατί τον θεωρώ πολύ κακό ηθοποιό και φανερά ναρκισσιστή στα έργα του. Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς γίνετε να ξεπατικώνει σκηνές γνωστών σήριαλ χωρίς συνέπειες.
Γνώμη δε γίνετε να εκφέρω όμως θα σταθώ στις περίφημες "παθογένειες της ελληνικής οικογένειας και κοινωνίας". Προβλήματα και προβληματικοί γονείς υπάρχουν και καλώς προβάλλονται αλλά νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή να θεωρείτε από κάποιους χρήστες του τουίτερ ή δημοσιογράφους πως έτσι είναι γενικά η ελληνική οικογένεια. Ε δε νομίζω οι περισσότερες οικογένειες με γκέι να σπάνε στο ξύλο τα παιδιά τους!
Κάπου υπερβάλλουμε κι εμείς.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,868 μηνύματα.
Ε δε νομίζω οι περισσότερες οικογένειες με γκέι να σπάνε στο ξύλο τα παιδιά τους!
Κάπου υπερβάλλουμε κι εμείς.
Κοίτα, γενικά στην επαρχία δεν είναι καλά τα πράγματα, ας μην επηρεαζόμαστε από τη ζωή στην πρωτεύουσα και τους γονείς νεώτερων γενιών, πάλι στις μεγάλες πόλεις.
Στο σενάριο, ο ένας γονιός είναι καράβλαχος που δέρνει τη γυναίκα του, ο άλλος (ο Φάνης Μουρατίδης), αντιδράει μεν ομοφοβικά όμως το παίζει πιο εκλεπτυσμένος και σύγχρονος.
Σε κάποια φάση στο κρεβάτι που κάθεται το ζευγάρι, με απλό τρόπο, και απλά κοιτώντας το laptop του, ρωτάει τη γυναίκα του αν είναι ok με το γεγονός ότι ο γιος τους μπορεί να είναι gay. Αυτή απαντάει αν θυμάμαι καλά ότι δεν είναι σίγουρη, αυτός της λέει ότι αν είναι απλά θα δυστυχίσει ως ομοφυλόφιλος κι αυτή του απαντάει κάτι του στυλ γιατί εσύ ως straight είσαι ευτυχισμένος.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,630 μηνύματα.
Ο Παπακαλιάτης, είναι αλήθεια οτι επαναλαμβάνεται, ωστόσο είναι κάτι που το κάνει με μαεστρία
και... στυλ! :cool:

Μα ακόμα κι αν τα σενάριά του τα θεωρήσει κάποιος κάπως υπερβολικά, ή/και αποτέλεσμα συρραφής αποσπασμάτων από άλλες σειρές ("κλεψίτυπες"), τους δε διάλογους του εξεζητημένους, εντούτοις ελάχιστοι θα διαφωνήσουν οτι οι εικόνες έχουν μια κάποια αισθητική και τα τραγούδια που επιλέγει να ντύσει τις ιστορίες του, είναι αρκετά αξιόλογα.


Το αποτέλεσμα, κατά ένα μαγικό τρόπο, οι σειρές του (να εξακολουθούν) να γίνονται θέματα συζήτησης.;)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,868 μηνύματα.

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ωραίο το γκει ζευγαράκι 😎
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εμένα πάντως με άγγιξε που το είδα …ειδικά η σκηνή με την Καβογιαννη και τον πατέρα που χτυπάει το παιδί του …
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,868 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι όντως μας έκανε να ονειρευτούμε. Ότι ακόμα κι αν τα πάντα γύρω μας καταρρέουν μποροούμε να είμαστε σοφιστικέ υπεργκόμενοι, να πηδ@με μαμά, κόρη και μπαμπά στο τσακίρ κέφι, να μένουμε σε γαμάτα σπίτια και γενικά να μας απασχολούν μόνο τα γκομενικά.
Καλό πάντως να έχουμε και μια δική μας σειρά στο νετφλιξ και ν' ακουστεί λίγο η γλώσσα μας. Έτσι κι αλλιώς έχει μαζευτεί τόση σαβούρα εκεί (πολύ χειρότερη από το Μαέστρο), οπότε ο Κρίστοφερ για ποιο λόγο να μας ενοχλεί; Θα τονωθεί ακόμη περισσότερο ο τουρισμός στους Παξούς, επίσης. Βέβαια, σε αυτήν την περίπτωση θα αναγκάζονται οι επιχειρηματίες ν' ανοίγουν τα μαγαζιά τους και το μεσημέρι. Μωρή Τούνη, δικαιώνεσαι, επιτέλους!!! :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,360 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι όντως μας έκανε να ονειρευτούμε. Ότι ακόμα κι αν τα πάντα γύρω μας καταρρέουν μποροούμε να είμαστε σοφιστικέ υπεργκόμενοι, να πηδ@με μαμά, κόρη και μπαμπά στο τσακίρ κέφι, να μένουμε σε γαμάτα σπίτια και γενικά να μας απασχολούν μόνο τα γκομενικά.
Καλό πάντως να έχουμε και μια δική μας σειρά στο νετφλιξ και ν' ακουστεί λίγο η γλώσσα μας. Έτσι κι αλλιώς έχει μαζευτεί τόση σαβούρα εκεί (πολύ χειρότερη από το Μαέστρο), οπότε ο Κρίστοφερ για ποιο λόγο να μας ενοχλεί; Θα τονωθεί ακόμη περισσότερο ο τουρισμός στους Παξούς, επίσης. Βέβαια, σε αυτήν την περίπτωση θα αναγκάζονται οι επιχειρηματίες ν' ανοίγουν τα μαγαζιά τους και το μεσημέρι. Μωρή Τούνη, δικαιώνεσαι, επιτέλους!!! :P
Φαντάζεσαι να πάει και για Oscar το Maestro??:paladin::paladin:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Για Emmy εννοείς, αυτά είναι τα αντίστοιχα τηλεοπτικά όσκαρ. Μπα, δεν νομίζω ότι έχει τέτοιες προσδοκίες ο Κρίστοφερ. Ευελπιστώ, όμως, ότι το ανοιγμα της σειράς στην πλατφόρμα ίσως βοηθήσει κάποιους ηθοποιούς να τραβήξουν το ενδιαφέρον ανθρώπων της βιομηχανίας, καθώς σίγουρα το αξίζουν (πχ ο Γιάννης Τσορτέκης που παίζει τον μέθυσο και βάναυσο σύζυγο της Καβογιάννη. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ηθοποιός).

Σχετικό-άσχετο, αλλά μπορεί το Maestro να είναι η 1η ελληνική σειρά που μπαίνει στο Neflix, πόσοι από σας, όμως, γνωρίζετε ότι στην πλατφόρμα υπάρχουν ήδη 2 ελληνικές ταινίες (αν και δεν είναι διαθέσιμες στο ελληνικό netflix); πρόκειται για το "το δέντρο και η κούνια" (a place called home, o ξένος τίτλος που δόθηκε) και "ο σερβιτόρος".
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Unpopular opinion μάλλον σε αυτό τό φόρουμ αλλά προσωπικά ο, τί έχω δεί από Παπακαλιάτη (από σειρές τούς 4, τις δύο ταινίες τού καί τώρα τό μαέστρο) μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. Οκ αντιγράφει, ίσως κάποιες φορές ακραία πχ. το τέλος του αν. Ωστόσο εμένα η αισθητική του μου αρέσει πάρα πολύ: ωραίες ιστορίες, Ηραία μουσική, εκπληκτικές τοπία. Το μαέστρο μου αρέσει πάρα πολύ, θεωρώ ότι έχει χαρακτήρες που δεν είναι καρικατούρες (όπως σε πολλά σίριαλ πχ ένα γκέι ζευγάρι βλέπε πολυκατοικία) και κάθε φορά κλαίω. Θεωρώ ότι όλοι οι ηθοποιός παίζουν εκπληκτικά, γενικά μου άρεσε πάρα πολύ καί θεωρώ ότι καλά έκανε και την πήρε τό νετφλιξ. Μακάρι να πάει καλά καί έξω
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,360 μηνύματα.
Για Emmy εννοείς, αυτά είναι τα αντίστοιχα τηλεοπτικά όσκαρ. Μπα, δεν νομίζω ότι έχει τέτοιες προσδοκίες ο Κρίστοφερ. Ευελπιστώ, όμως, ότι το ανοιγμα της σειράς στην πλατφόρμα ίσως βοηθήσει κάποιους ηθοποιούς να τραβήξουν το ενδιαφέρον ανθρώπων της βιομηχανίας, καθώς σίγουρα το αξίζουν (πχ ο Γιάννης Τσορτέκης που παίζει τον μέθυσο και βάναυσο σύζυγο της Καβογιάννη. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ηθοποιός).

Σχετικό-άσχετο, αλλά μπορεί το Maestro να είναι η 1η ελληνική σειρά που μπαίνει στο Neflix, πόσοι από σας, όμως, γνωρίζετε ότι στην πλατφόρμα υπάρχουν ήδη 2 ελληνικές ταινίες (αν και δεν είναι διαθέσιμες στο ελληνικό netflix); πρόκειται για το "το δέντρο και η κούνια" (a place called home, o ξένος τίτλος που δόθηκε) και "ο σερβιτόρος".
Ναι ναι εγώ το είπα λάθος εσυ έχεις δίκιο .

Πέρα από την πλάκα όμως είναι θετικό που μια ελληνική σειρά πάει στο Netflix ώστε να δωθεί μια ευκαιρία προβολής του ελληνικού κινηματογράφου , γλωσσας και πολιτισμού στο εξωτερικό. Μη ξεχνάμε ότι η Σουηδία που είναι 10 εκατομμύρια κάτοικοι σαν και εμείς έχουν μια τεράστια βιομηχανία τόσο σε κινηματογράφο όσο και στη μουσική, γιατί λοιπόν να μην μπει και η Ελλάδα στο παιχνίδι;; Μιλάμε για εκατομμύρια σε έσοδα κάθε χρόνο συν ότι είναι και μια διαφήμιση για τον τόπο μας.

Όσο αφορά το Maestro τώρα μπορεί να μην είναι η καλύτερη τηλεοπτική σειρά στην ελληνική τηλεόραση αυτή την στιγμή όμως είναι αρκετά ποιοτική και περνάει πολλά σημαντικά μηνύματα όπως αυτό της οικογενειακής βίας και της οικογενειακής αμέλειας που οδηγεί πολλές φορές σε κατάθλιψη σε παιδιά / γονείς.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,868 μηνύματα.
Unpopular opinion μάλλον σε αυτό τό φόρουμ αλλά προσωπικά ο, τί έχω δεί από Παπακαλιάτη (από σειρές τούς 4, τις δύο ταινίες τού καί τώρα τό μαέστρο) μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. Οκ αντιγράφει, ίσως κάποιες φορές ακραία πχ. το τέλος του αν. Ωστόσο εμένα η αισθητική του μου αρέσει πάρα πολύ: ωραίες ιστορίες, Ηραία μουσική, εκπληκτικές τοπία. Το μαέστρο μου αρέσει πάρα πολύ, θεωρώ ότι έχει χαρακτήρες που δεν είναι καρικατούρες (όπως σε πολλά σίριαλ πχ ένα γκέι ζευγάρι βλέπε πολυκατοικία) και κάθε φορά κλαίω. Θεωρώ ότι όλοι οι ηθοποιός παίζουν εκπληκτικά, γενικά μου άρεσε πάρα πολύ καί θεωρώ ότι καλά έκανε και την πήρε τό νετφλιξ. Μακάρι να πάει καλά καί έξω
Εγώ συμφωνώ ότι αντιγράφει και ότι δεν δείχνει εξέλιξη σαν δημιουργός, όμως μου αρέσει όποια δουλειά του έχω δει!
Απλά φαίνεται πολύ ότι είναι δική του δουλειά / έχει εμπλακεί αυτός, γιατί δεν τις διαφοροποιεί πολύ.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι βλέπει και κανείς τον Παπακαλιάτη για τα σενάρια του (λίγο-πολύ είναι αναμενόμενος, το ξέρει*, και δε νομίζω και να το κρύβει.)
Για τη φωτογραφία, τη μουσική επιμελεία και το ότι, ε, γυρνάει καλά τις καυλοσκηνές (Βικάρα "όχι μέσα" Παπαδοπούλου λείπεις) τονε βλέπεις.

Maestro δεν εχω τσεκάρει παρόλο που το 'χω υπόψην (τώρα βλέπω mega έχει μόνο τελευταίο επεισόδιο άρα θα το πιάσω από netflix, λελ).
Έπαιζε καιρό στην πιάτσα ότι την έφτιαχνε για να πάει εκεί πάντως, προφανώς δεν έφερε και το mega αντίρρηση σε αντίθεση με ότι είχε παιχτεί με το Έτερος Εγώ (που αν με ρωτάς το άξιζε περισσότερο.)

* Καλή ώρα
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η μοναδική εξέλιξη του Παπακαλιάτη είναι ότι άφησε τις μάνες και έπιασε τις κόρες.

Επίσης, το Netflix έχει προϋπόθεση να υπάρχει στη σειρά σκηνή με τσόντα και να υπάρχει γκέι ζευγάρι, οπότε πέρασε το test :P
 
Top