Microsoft Windows Vista

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσπάθησε να απενεργοποιήσεις το DHCP προσωρινά. Έπειτα πέρασε drivers κάρτας δικτύου.

Το SP1 σου έχει εμφανιστεί στο Windows Update;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Το sp1 το έχω βάλει.Κια τους drivers τους έχω περάσει;).Θα δοκιμάσω αυτό που είπες για το dhcp και θα σου πω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
ΟΚ το απενεργοποίησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Τελικά επανεγκατέστησα τα vista και όλα τα προβλήματα που ανέφερα στα προηγούμενα ποστς λύθηκαν.Μάλλον έφταιγε κάτι με το service pack το οποίο δεν έχω βάλει ακόμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το SP1 των Vista αξίζει ή τζάμπα θα χαλάσω τον πολύτιμο σκληρό μου δίσκο; :P



(Βαριέμαι κιόλας και να το κατεβάσω τώρα.... :P)

Για πείτε μου παιδάκια από την εμπειρία σας τι είδατε. :)
(Δεν θέλω λινκ στην M$ για το τι προσφέρει, το βρίσκω και μόνος μου, φχαριστώ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ποίες αλλαγές υποσχέθηκε και δεν είναι πραγματοποίησε;

Για το Filesystem λες;
Για το λογότυπο vista ready που έβαλε σε συσκευές οι οποίες στη πραγματικότητα δεν ήταν απολύτως συμβατές με το σύστημα.

(άργησα πολύ να απαντήσω, το ξέρω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Παιδιά! Εγώ έχω τα Vista Ultimate και ο τεχνικός μου τα έβγαλε και μου έβαλε XP τα οποία έπειτα απο δική του επεξεργασία έχουν εμφάνιση των Vista...έκανε καλά ή όχι???

Να τα ξαναβάλω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όπως και να έχει xp έχεις οπότε μη το ψάχνεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Όπως και να έχει xp έχεις οπότε μη το ψάχνεις. :D

Ναι αλλά έχω και τα Vista που σου είπα πρίν και μπορώ όποτε θέλω να τα ξαναβάλω!
Αυτό ρωτάω η έρημη... να το κάνω???
Τσάμπα έδωσα τόσα χρήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν έχεις vista, το pc σου τα σηκώνει καλά και αν θες να τα βάλεις, τότε κάνε το. Δεν έχεις τίποτε να χάσεις, τουναντίον θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Καλά Μπορατιε...θα δώ! Αν και πολλοί μου είπαν πως έκανα μεγάλη βλακεία που τα έβγαλα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το SP1 των Vista αξίζει ή τζάμπα θα χαλάσω τον πολύτιμο σκληρό μου δίσκο; :P



(Βαριέμαι κιόλας και να το κατεβάσω τώρα.... :P)

Για πείτε μου παιδάκια από την εμπειρία σας τι είδατε. :)
(Δεν θέλω λινκ στην M$ για το τι προσφέρει, το βρίσκω και μόνος μου, φχαριστώ :P)

Ναι είδα διαφορά στις επιδόσεις (μικρή), διορθώθηκαν όσα bugs των vista ήξερα (π.χ. δεν σε άφηνε να αντιγραψείς περισσότερα από 16.000 αρχεία μέσω lan)

Για το λογότυπο vista ready που έβαλε σε συσκευές οι οποίες στη πραγματικότητα δεν ήταν απολύτως συμβατές με το σύστημα.

(άργησα πολύ να απαντήσω, το ξέρω...)
Οκ αυτό ήταν ένα λάθος της που το πλήρωσε ακριβά

Παιδιά! Εγώ έχω τα Vista Ultimate και ο τεχνικός μου τα έβγαλε και μου έβαλε XP τα οποία έπειτα απο δική του επεξεργασία έχουν εμφάνιση των Vista...έκανε καλά ή όχι???

Να τα ξαναβάλω???
Κακώς!
Έχουν τεράστιες και ουσιαστικές διαφορές στο πυρήνα. Αν έχεις PC με 2GB βάλτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
μηπως ξερει καποιος γιατι μου εμφανιζονται αλλιωμενα τα γραφικα στο παιχνηδη Farcry

ελπιζω να μην εχω το ιδιο προβλημα και με τα υπολοιπα παιχνηδια παντος οταν ειχα XP δεν ειχα τετοιο προβλημα

μηπως πρεπει να κατεβασω τον directx 10??

αμα ειναι ας πει καποιος την αποψη του γι αυτο που ειπα

ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Οκ αυτό ήταν ένα λάθος της που το πλήρωσε ακριβά
Πίσω από αυτό το λάθος, κρύβεται η νοοτροπία του μεγιστάνα και η λογική της απλότητας και του ετοιματζίδικου που φέρει ολόκληρη η Microsoft αλλά και υποστηρίζει η τεράστια μερίδα καταναλωτών και χρηστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Παιδιά! Εγώ έχω τα Vista Ultimate και ο τεχνικός μου τα έβγαλε και μου έβαλε XP τα οποία έπειτα απο δική του επεξεργασία έχουν εμφάνιση των Vista...έκανε καλά ή όχι???

Να τα ξαναβάλω???
Για να σου τα αλλάξει ο τεχνικός, κάποιο λόγο θα είχε. Μπορείς να μας πεις τι χαρακτηριστικά έχει ο υπολογιστής σου;

Επίσης αν εσύ κάνεις τη δουλειά σου με τα XP όπως είσαι τώρα, δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να ξαναβάλεις τα Vista. Μόνο αν θες να λες ότι όντως χρησιμοποιείς το λειτουργικό που όπως λες πλήρωσες :)
μηπως ξερει καποιος γιατι μου εμφανιζονται αλλιωμενα τα γραφικα στο παιχνηδη Farcry

ελπιζω να μην εχω το ιδιο προβλημα και με τα υπολοιπα παιχνηδια παντος οταν ειχα XP δεν ειχα τετοιο προβλημα

μηπως πρεπει να κατεβασω τον directx 10??

αμα ειναι ας πει καποιος την αποψη του γι αυτο που ειπα

ευχαριστω εκ των προτερων :)
Αφού έχεις Vista, απ' όσο ξέρω δεν κατεβάζεις DirectX 10, πάει πακέτο με το λειτουργικό ;)

Το παιχνίδι Far Cry, απ' όσο ξέρω πάλι, δεν τρέχει επίσημα στα Vista είναι για 98SE/2000/XP (Only). Παρόλα αυτά, έλεγξε αν έχεις περάσει όλα τα patches. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πίσω από αυτό το λάθος, κρύβεται η νοοτροπία του μεγιστάνα και η λογική της απλότητας και του ετοιματζίδικου που φέρει ολόκληρη η Microsoft αλλά και υποστηρίζει η τεράστια μερίδα καταναλωτών και χρηστών.
Πάλι καλά που το αλάτι δεν είναι μικροσκοπικοί κοριοί της Αμερικής :P

Απλότητα τι κακό έχει; Δηλαδή ένας λογιστής π.χ. πρέπει να μάθει χειρίζεται και να εργάζεται σε ένα δύσχρηστο περιβάλλον; Επίσης και η linux κοινότητα έχει τέτοια νοοτροπία π.χ. KDE κτλ

Τέλος για πρέπει κάποιον να τον απασχολεί και το hardware και το software όταν το μόνο που χρειάζεται είναι να υποστηρίζει και να τρέχει το χ και y software;



Για να σου τα αλλάξει ο τεχνικός, κάποιο λόγο θα είχε. Μπορείς να μας πεις τι χαρακτηριστικά έχει ο υπολογιστής σου;

Επίσης αν εσύ κάνεις τη δουλειά σου με τα XP όπως είσαι τώρα, δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να ξαναβάλεις τα Vista. Μόνο αν θες να λες ότι όντως χρησιμοποιείς το λειτουργικό που όπως λες πλήρωσες :)
Έχω παρατηρήσει ότι πολλοί τεχνικοί και έχουν μια αθλία συντηρητική νοοτροπία, θυμάμαι όταν ο πατέρας μου πήγε κάποτε το desktop του για service επι εποχής XP του βάλανε win98se για το καλύτερο.

Υπάρχουν λόγοι να βάλει κάποιος Vista, καταρχάς σε laptop προσφέρουν πολλές καινοτομίες (π.χ. δεν έχει νοήμα το shut down). Αλλά και πιο γενικά υπάρχουν κάποιες εξελίξεις καταρχάς ως προς την σταθερότητα και την φιλικότητα.

Εγώ δεν βρίσκω λόγο κάποιος που έχει 2GB Ram να βάλει windows XP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πάλι καλά που το αλάτι δεν είναι μικροσκοπικοί κοριοί της Αμερικής :P

Απλότητα τι κακό έχει; Δηλαδή ένας λογιστής π.χ. πρέπει να μάθει χειρίζεται και να εργάζεται σε ένα δύσχρηστο περιβάλλον; Επίσης και η linux κοινότητα έχει τέτοια νοοτροπία π.χ. KDE κτλ

Τέλος για πρέπει κάποιον να τον απασχολεί και το hardware και το software όταν το μόνο που χρειάζεται είναι να υποστηρίζει και να τρέχει το χ και y software;
Πλάκα μου κάνεις; Δεν είναι; :P

Πέρα από τη πλάκα, μη τα μπερδεύεις βρε, σου είπα απλά το εξής, έβγαλε νέα windows η microsoft και έσπευσαν όλες οι φίρμες να βάλουν σε κάθε πιθανό και απίθανο προϊόν το λόγοτυπο vista capable, γιατί; Γιατί θεωρούν δεδομένο πως κάθε χρήστης στην αναζήτηση νέου προς αγορά προϊόντος θα σκεφτεί με τη λογική: "Ε, σε κάποια φάση, θα βέλω vista". :/:
Αυτό είναι το δεδομένο, το προ τετελεσμένου γεγονότος, το πάγιο που υπάρχει στην αγορά λογισμικών. :)
Και είδες και τι έπαθαν που χάρηκαν και κόλλησαν τόσο πολλά αυτοκόλλητα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
By the way, πολλές φορές στα (σ)Vista δεν αρκούν τα 2 GB RAM για να τρέχεις παιχνίδια όπως The Witcher, ακόμα κι αν έχεις VGA 512 (ή και) Quad Core επεξεργαστή. Δυστυχώς χρειάζεσαι παραπάνω RAM,ακόμα κι αν έχεις κατεβάσει τις απαιτήσεις γραφικών των (σ)Vista ώστε να τα επωφελείται όλα η εφαρμογή του παιχνιδιού. Ασχέτως αν έχει Minimum req 1GB Ram+XP Sp2+2,4 Prossecor+Direct X9...:mad:

Που σημαίνει ότι για να παίζεις αξιοπρεπώς τα παιχνίδια της εποχής μας, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 4 GB Ram (ειδικά αν έχεις κατεβάσει ήδη το Sp1 των [σ]Vista).

(ευτυχώς που αποχώρησε ο billης από την κεφαλή της μικρομαλακώδους....και έγινε γλάστρα [όχι ότι ήταν κάτι σημαντικό πριν], αλλά ελπίζω σε καλύτερες after-kill bill-εποχές :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Τα Vista δεν είναι και ότι καλύτερο για την μνήμη του υπολογιστή σου εμένα, όποτε αναγκάζομαι να τα χρησιμοποιώ, μου τρώνε αμέσως με το καλημέρα 1 Giga. Όσο για το ότι έφυγε ο Bill μην ξεχνάς ποτέ τον Steve
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Franky ποτέ δε τον ξεχνώ, αλλά υπάρχει μια ελπίδα να μην τα κάνει τόσο μαντάρα αυτός... όπως έγινε το θέμα με τα Millenium και τα (σ)Vista :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top