Netflix

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.


Γιατί; Τώρα δεν μπορείς να έχεις νέτφλιξ και να δεις στη ζούλα το See πχ του Apple+ από τον θείο τορέντιο;
Αν προτείνω μια σειρά από το Apple TV+ θα ήταν το Servant.
Από το Disney+ ωραίο αν και κάνει κοιλιά είναι το Mandalorian.

Ακόμα και το Vikings που έχει πολλούς fans στην Ελλάδα η πλειοψηφία δεν έχει τις 2 τελευταίες season γιατί δεν τις έχει το Netflix.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Μια μλκία και μισή είναι, που θέλουνε και 10+ ευρώ το μήνα, της σειράς μεταφορικά και κυριολεκτικά :mpliaks:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Μια μλκία και μισή είναι, που θέλουνε και 10+ ευρώ το μήνα, της σειράς μεταφορικά και κυριολεκτικά :mpliaks:

Μαλακία και μισή δεν είναι. Έχουν βολευτεί πόσοι μεγάλοι και μη, άνθρωποι που δεν ξέρουν από ίντερνετ και βαρέθηκαν να βλέπουν ανοησίες στην ελληνική τηλεόραση. Απλά μάλλον εσένα δεν σου κάνει και είναι σεβαστό.

Ακόμα κι εγω που δεν έχω Νέτφλιξ, σκέφτομαι (προς το παρόν αμυδρά) να δώσω τα 10 το μήνα γιατί:

1. Λιγότερο ψάξιμο στα τορρεντάδικα (κερδισμένος χρόνος, γλιτώνεις από popups και ιούς και κατάλληλα releases)
2. Προτάσεις σειρών που δεν είχα ηδη ιδέα οτι υπάρχουν
3. Γλιτώνεις αποθηκευτικό χώρο στο δίσκο
4. Δεν κάθεσαι να ψάχνεις τον σωστά synced υποτιτλο
5. το κουβαλάς σε κάθε συσκευή

Η διαφωνία μου που με κρατάει μακριά από το Νετφλιξ, είναι η εξής:

Η μη ομοιομορφη διάθεση του περιεχομένου (πρέπει να βάλεις VPN για να δεις σειρές που παίζει σε άλλες χώρες) και η υπαρξη 4-5 υπηρεσιών streaming για σειρές που κοπαδοποιούν τον κόσμο και είναι απαγορευτικό στο να δεις ότι σειρά θες, χωρίς να πρέπει να τις κατεβάσεις (υποτιθεται ότι πληρώνεις ένα δεκάρι για να πάψεις να κατεβάζεις)


Αν προτείνω μια σειρά από το Apple TV+ θα ήταν το Servant.
Από το Disney+ ωραίο αν και κάνει κοιλιά είναι το Mandalorian.

Ακόμα και το Vikings που έχει πολλούς fans στην Ελλάδα η πλειοψηφία δεν έχει τις 2 τελευταίες season γιατί δεν τις έχει το Netflix.


Δεν φταίει το νετφλιξ γι αυτό. Φταίει ο ψηφιακός αναλφαβητισμός των Ελλήνων.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μισώ το Netflix αν και μου αρέσουν οι σειρές του. Ο λόγο είναι ότι όλοι έχουν βολευτεί και δεν βλέπουν τις σειρές που βγαίνουν σε άλλες πλατφόρμες. Ενώ παλιά με τα τορρεντ δεν είχαμε τετοια φαινόμενα :/:

Το πρόβλημά σου ποιο είναι; Ότι δε γίνονται δημοφιλείς; Με τα torrent ίσα ίσα που και θραύση να κάνουν, δε βγάζουν φράγκο οι παραγωγοί, ενώ τώρα έστω κάποιες σειρές χρηματοδοτούνται. Άσε που πολύς κόσμος (όπως εγώ) βαριέται να μπει σε κόπο για να δει μια σειρά. Επομένως, χωρίς το νετφλιξ δε σημαίνει ότι θα βλεπε από όλες τις παραγωγές, απλά δε θα βλεπε καμία.



ΥΓ: Αν μαζευτείτε 4 φίλοι/συγγενείς και βάλετε τη συνδρομή με τα 14 ευρώ, έρχεται 3,5 ευρώ/μήνα στον καθένα. Ένας καφές είναι.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Μαλακία και μισή δεν είναι
Δεν είμαι απόλυτος, μπορεί να με επηρέασε μια δήλωση του Μητσοτάκη που έτυχε να δω στην τιβι...."αύριο που έχω ελεύθερο χρόνο, θα βάλω netflix να δω καμία ταινία" :hmm:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Δεν είμαι απόλυτος, μπορεί να με επηρέασε μια δήλωση του Μητσοτάκη που έτυχε να δω στην τιβι...."αύριο που έχω ελεύθερο χρόνο, θα βάλω netflix να δω καμία ταινία" :hmm:

Βάλε Netflix για να μη χρειάζεται να βλέπεις Μητσοτάκη στην τιβί να λέει ότι θα δει Netflix.

(Inception anyone?)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Το πρόβλημά σου ποιο είναι; Ότι δε γίνονται δημοφιλείς; Με τα torrent ίσα ίσα που και θραύση να κάνουν, δε βγάζουν φράγκο οι παραγωγοί, ενώ τώρα έστω κάποιες σειρές χρηματοδοτούνται. Άσε που πολύς κόσμος (όπως εγώ) βαριέται να μπει σε κόπο για να δει μια σειρά. Επομένως, χωρίς το νετφλιξ δε σημαίνει ότι θα βλεπε από όλες τις παραγωγές, απλά δε θα βλεπε καμία.

ΥΓ: Αν μαζευτείτε 4 φίλοι/συγγενείς και βάλετε τη συνδρομή με τα 14 ευρώ, έρχεται 3,5 ευρώ/μήνα στον καθένα. Ένας καφές είναι.
Με τα τορρεντ βρήκε έδαφος το νετφλιξ σε Ελλάδα και άλλες ξένες χώρες καθώς οι σειρές του είχαν φήμη πριν έρθει η υπηρεσία επίσημα στην Ελλάδα. Το Α και το Ω στις σειρές είναι η φήμη και θα σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα. Τώρα που το champions league δεν είναι σε ελεύθερο κανάλι η εγχώρια φήμη του θα πέσει και η επόμενη του αξία του για τα τηλεοπτικα δικαιώματα θα είναι πολύ μικρότερη. Το ίδιο και η ευρωλίγκα.

To Netflix είναι μια φούσκα καθώς το μοντέλο του δεν είναι αυτοσυντηρούμενο


Το Netflix δεν μπορεί να διατηρήσει αυτή την ποιότητα για πολύ καιρό και εσείς όλοι θα εγκλωβιστείτε σε μια υπηρεσία που προσφέρει μέτριοπ περιοχόμενο.

Η μανία με τις σειρές άρχισε στη προ Netflix εποχή (2004). Lost και prison break βλέπανε αρκετοί Έλληνες χωρίς να υπάρχει τα πρώτο χρόνια επίσημη προβολή στην Ελλάδα. Αν το Game Of Thrones αρχιζε σήμερα οι περισσότεροι Ελληνες δεν θα το εβλεπαν γιατι δεν θα το είχε το Netflix. Συνεπώς είμαι σίγουρος ότι οι neflixakηδες θα βλεπατε σειρές από άλλες πλατφόρμες αν δεν βολευόσασταν στο Netflix.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν φταίει το νετφλιξ γι αυτό. Φταίει ο ψηφιακός αναλφαβητισμός των Ελλήνων.
Είναι εντυπωσιακό πως η ευκολία των tablet των κινητών έχει κάνεις αρκετούς νεαρούς Έλληνες να μην μπορούν να εκτελεσουν απλές λειτουργίες στο pc και να χρειάζονται τεχνικούς για θέματα ρυθμίσεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αν προτείνω μια σειρά από το Apple TV+ θα ήταν το Servant.
Από το Disney+ ωραίο αν και κάνει κοιλιά είναι το Mandalorian.

Ακόμα και το Vikings που έχει πολλούς fans στην Ελλάδα η πλειοψηφία δεν έχει τις 2 τελευταίες season γιατί δεν τις έχει το Netflix.
Τις έβαλε,τις έβαλε όλες τις σεζόν το Neftlix ,για τους Vikings μιλάω.Έχουμε μείνει στην 6η σεζόν ,στο 10ο επεισόδιο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αυτό που λατρεύω στο νετφλιξ είναι τα crime documentaries. Είναι το αγαπημένο μου είδος σειράς ή ταινίας και χωρίς το νετφλιξ δε θα τα έβρισκα ποτέ σε τορρεντ. Είμαστε 5 άτομα και βλέπουμε νετφλιξ με 14€ το μήνα. Σιγά το ποσό. 6 σουβλάκια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αυτό που λατρεύω στο νετφλιξ είναι τα crime documentaries. Είναι το αγαπημένο μου είδος σειράς ή ταινίας και χωρίς το νετφλιξ δε θα τα έβρισκα ποτέ σε τορρεντ. Είμαστε 5 άτομα και βλέπουμε νετφλιξ με 14€ το μήνα. Σιγά το ποσό. 6 σουβλάκια.
Πως μπορεί να γίνει να βλέπω εγώ και ο αδελφός μου με το ίδιο πρόγραμμα που μένει σε νησί;
Εγώ έχω βάλει το πρόγραμμα με τα 11 ευρώ , δηλαδή το τυπικό με HD και 2 οθόνες.
Γιατί να πληρώνει ο αδελφός μου ,αφού εγώ πληρώνω για 2 οθόνες ; Υποθέτω οι 2 οθόνες ισχύουν και για πιο απομακρυσμένη σύνδεση ,πως μπορώ να το κάνω να βλέπει και ο αδελφός μου απο την δικιά μου σύνδεση; Εννοώ απο το δικό μου πρόγραμμα που πληρώνω 2 οθόνες;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πως μπορεί να γίνει να βλέπω εγώ και ο αδελφός μου με το ίδιο πρόγραμμα που μένει σε νησί;
Εγώ έχω βάλει το πρόγραμμα με τα 11 ευρώ , δηλαδή το τυπικό με HD και 2 οθόνες.
Γιατί να πληρώνει ο αδελφός μου ,αφού εγώ πληρώνω για 2 οθόνες ; Υποθέτω οι 2 οθόνες ισχύουν και για πιο απομακρυσμένη σύνδεση ,πως μπορώ να το κάνω να βλέπει και ο αδελφός μου απο την δικιά μου σύνδεση; Εννοώ απο το δικό μου πρόγραμμα που πληρώνω 2 οθόνες;
Αν μπει στο κομπιούτερ ή το κινητό του με τους κωδικούς σου δεν μπορεί να δει; Φυσικά και μπορεί να δει κάποιος σε όλη την Ελλάδα εφόσον έχει τους κωδικούς και σύνδεση ίντερνετ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Αυτό που λατρεύω στο νετφλιξ είναι τα crime documentaries. Είναι το αγαπημένο μου είδος σειράς ή ταινίας και χωρίς το νετφλιξ δε θα τα έβρισκα ποτέ σε τορρεντ. Είμαστε 5 άτομα και βλέπουμε νετφλιξ με 14€ το μήνα. Σιγά το ποσό. 6 σουβλάκια.
To disney+ εχει τα national geographic που είναι εγγύηση για καλά ντοκυμαντερ.

Επίσης κοιτάξτε τι βγαίνει ακόμα στο disney+

Το ζήτημα είναι όταν το Netflix ρίξει τη ποιότητα του, που είναι θέμα χρόνου να το κάνει, να μην εγκλωβιστειτε στο περιεχόμενό του αλλά να ψάξετε και τις αλλες πλατφόρμες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αν μπει στο κομπιούτερ ή το κινητό του με τους κωδικούς σου δεν μπορεί να δει; Φυσικά και μπορεί να δει κάποιος σε όλη την Ελλάδα εφόσον έχει τους κωδικούς και σύνδεση ίντερνετ.
Δεν ξέρω δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμα αυτό ψάχνω.Άρα λες ότι απλά θα δώσω τον κωδικό μου και θα μπορεί να βλέπει ναι; Βέβαια να καταργήσει το δικό του πρόγραμμα πρώτα , διότι πληρώνει και αυτός τώρα αυτό με τα 9 ευρώ.Κρίμα δεν είναι να πληρώνω για 2 οθόνες και να πληρώνει και αυτός ;
Σε ευχαριστώ πολύ !:)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν ξέρω δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμα αυτό ψάχνω.Άρα λες ότι απλά θα δώσω τον κωδικό μου και θα μπορεί να βλέπει ναι; Βέβαια να καταργήσει το δικό του πρόγραμμα πρώτα , διότι πληρώνει και αυτός τώρα αυτό με τα 9 ευρώ.Κρίμα δεν είναι να πληρώνω για 2 οθόνες και να πληρώνει και αυτός ;
Σε ευχαριστώ πολύ !:)
Ναι ας κλείσει αμεσα εκείνος το δικό του πρόγραμμα, θα του δώσεις το μέιλ και το password που έχεις εσύ στο δικό σου πρόγραμμα και θα βλέπει εκείνος σε όποια συσκευή θέλει. Εμείς βλέπουμε 5 άτομα σε διαφορετικές πόλεις κάποιες φορές.
Παρακαλώ!
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Δεν ξέρω δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμα αυτό ψάχνω.Άρα λες ότι απλά θα δώσω τον κωδικό μου και θα μπορεί να βλέπει ναι; Βέβαια να καταργήσει το δικό του πρόγραμμα πρώτα , διότι πληρώνει και αυτός τώρα αυτό με τα 9 ευρώ.Κρίμα δεν είναι να πληρώνω για 2 οθόνες και να πληρώνει και αυτός ;
Σε ευχαριστώ πολύ !:)

Έχω την αμυδρή εντύπωση, και παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος εαν λέω ανοησίες καθώς μεταφέρω όπως το άκουσα, οτι γίνεται να έχεις διαφορετικά προφιλ χρηστών στον ίδιο λογαριασμό και κωδικούς.

Δηλαδή στη δική μου οικογένεια το χουν κάνει: Προφιλ1: Γονείς (που έχει δει τις σειρές Blacklist, The new pope κλπ) και Προφιλ 2: Αδερφός (που έχει δει τις Daredevil, Jessica Jones κλπ)

Και μπαίνει και βλέπει ο καθένας τους από 2 σπίτια σε άλλες πόλεις.

Μια φορά που είχε ξεχάσει ο αδερφός μου το προφιλ των γονιών μου ενεργό στο λαπτοπ, εβλεπε κανονικά, δεν τον σταμάτησε η υπηρεσία (αλλά μπορεί να μην έβλεπαν οι γονείς μου εκείνη την ώρα μάλλον ταυτόχρονα από αυτό)


Μου παν κι εμένα "να βάλουμε το πακέτο με τα 13 να βλέπεις κι εσυ, δεν είναι τιποτα 2 ευρώ διαφορά", αλλά πρώτον δεν έχω μάθει να μοιράζομαι και δεύτερον δε θέλω να ξέρει κανείς πόσο ρεμάλι είμαι όταν λιώνω τις σειρές 5 η ώρα το πρωί. Θα πληρωνα ένα δεκάρικο μόνος μου, μόνο και μόνο για να χω αυτή την ιδιωτικότητα. :hehe:
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισχύει αυτό που λες, Valder. Έτσι, ο καθένας φτιάχνει τις δικές του λίστες, βλέπει ό,τι τον ενδιαφέρει κλπ. Γιατί, σε περίπτωση που θέλουν κι οι δύο να βλέπουν την ίδια σειρά αλλά σε άλλες ώρες, άιντε να πήγαινες μπρος-πίσω τα επεισόδια. Είναι πολύ βολικό!
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μου παν κι εμένα "να βάλουμε το πακέτο με τα 13 να βλέπεις κι εσυ, δεν είναι τιποτα 2 ευρώ διαφορά", αλλά πρώτον δεν έχω μάθει να μοιράζομαι και δεύτερον δε θέλω να ξέρει κανείς πόσο ρεμάλι είμαι όταν λιώνω τις σειρές 5 η ώρα το πρωί. Θα πληρωνα ένα δεκάρικο μόνος μου, μόνο και μόνο για να χω αυτή την ιδιωτικότητα. :hehe:

Στο πακέτο με τα 14 μπορείς να βλέπεις με 4 προφίλ, δηλαδή θα έβλεπες κανονικά από το προφίλ σου με τις δικές σου λίστες σειρών κτλ με τους κωδικούς των υπόλοιπων. Δεν έχει νόημα στην οικογένεια σου να πληρώνετε 12+10=22€ για 3 προφίλ ενώ μπορείτε να έχετε 4 προφίλ με 14€. Αυτό που λες εσύ είναι το να μπαίνουν πάνω από ένα άτομα με τους ίδιους κωδικούς στο ίδιο προφίλ. Αυτό θεωρητικά γίνεται, αλλά δε θα μπορούν να βλέπουν δύο ταυτόχρονα online, αλλά μόνο ένας κι οι υπόλοιποι θα πρέπει να κατεβάζουν και να βλέπουν offline.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όχι μόνο αυτό αλλά ανάλογα με το ποιες σειρές βλέπει κάθε προφίλ και σε ποιες κάνει like και dislike, το νέτφλιξ τού προτείνει κι άλλες σειρές ανάλογες με τα γούστα του. Πχ εγώ έχω βάλει dislike σε πολλές κορεάτικες και δεν έχει τολμήσει να μου προτείνει κορεάτικη. Αντιθέτως βλέπω όλα τα crime documentaries και μόλις βγει νέο μού το δείχνει άμεσα. Μπορείτε επίσης από τη διαχείριση προφίλ να διαγράψετε μια σειρά-ταινία που δε σας άρεσε και δε θα σας προτείνει παρόμοιες. Αν πχ εγώ ξεκινήσω μια ταινία γουέστερν γιατί δεν είχα καταλάβει οτι είναι γουέστερν και δε θέλω μετά να μού προτείνει αυτό το είδος, πάω και το διαγράφω από το ιστορικό προβολών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top