Netflix

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
καμία πρόταση;
mindhunter. the english game,derry girls, sex education, i am killer, glow up (if you like make up stuff), black mirror, broadchurch, hinterland και απο σταντ απ του daniel sloss,του ricky gervais και του russel howard αυταα

εχει δει κανεις please like me? να το ξεκινησω?
αα και το pose?
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Αν σού αρέσουν τα crime documentaries δες το American murder, the family next door. Συγκλονιστικό.
Δεν θα πω ψεμματα μου αρεσε το βρηκα πολυ ενδιαφερον κυριως γιατι ειναι κυριολεκτικα η οικογενεια της διπλανης πορτας, ΑΑΛΛΑ ενιωθα αρκετα αβολα με το γεγονος οτι βλεπω τοσες λεπτομερειες (πχ απο συνομιλιες) για την προσωπικη ζωη ενος ανθρώπου που δεν μπορει να επεμβει αν δεν ηταν στη θεληση του αυτο το πραγμα. Το οτι βγηκε στη φορα τοσο πολυ η ζωη της και η ιδια ειναι νεκρη και δεν το επελεξε μου φαινεται αρκετα τραγικο, ενιωσα οτι βεβυλωνω τη μνημη της και επειδη ειναι και πολυ προσφατο σαν γεγονος το θεωρω λιγο προσβλητικο που εγινε σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα ντοκιμαντερ στο νετφλιξ. Ξαναλεω μου αρεσε και θεωρω πολυ σημαντικο να αφυπνιζεται ο κοσμος οσον αφορα τις υποθεσεις ενδοοικογενειακης βιας, απλα το οτι εγινε αυτο και εγω ξεκινησα να παρακολουθω, αρχικα, με τη λογικη σαββατο βραδι ενα ντοκιμαντερ για δολοφονιες, να περασω ξεκουραστα την ωρα μου- ηταν disturbing για μενα.
ΕΠΙΣΗΣ (ο κυριος λογος για αυτο το ποστ)
Συνηθως σε ιστοριες δολοφονιων παντα προσπαθω να δω και την αλλη πλευρα, δεν συνηθιζω να ειμαι απολυτη σ'αυτο το "δολοφονος= κακος", γιατι παντα μιλαμε για ανθρωπο, αλλα ειλικρινα, ειναι απο τις φορες που δεν μπορω να τον δω σαν κατι λιγοτερο απο τερας αυτον τον ανθρωπο.
Και μονο που γυρισε και ειπε "παντα ηθελα να γινω πατερας, να κανω παιδια ΜΕ αγαπανε" και το οτι ελεγε οτι επαναλαμβανει καθε βραδι στον υπνο του τη σκηνη που η κορη του ελεγε "μπαμπα σε παρακαλω μη" και παρολαυτα αντεχε να λεει και ψεμματα, να κατηγορησει τη γυναικα που σκοτωσε για τη δολοφονια των ιδιων των παιδιων τους, για να σωσει το τομαρι του και αν επιανε ολο αυτο θα συνεχιζε κανονικα τη ζωη του, ε τον σιχαθηκε η ψυχη μου.. Δεν θελω ποτε να το παιζω κριτης και η τιμωρια που γινεται για την τιμωρια και οχι για τη συμορφωση ειναι ξεκαθαρα λαθος, αλλα απο τις υποθεσεις που θα ειναι ψεμα να πω οτι δεν ευχομαι να σαπισει στη φυλακη και ποσο αδικο και σιχαμενο θα θεωρησω να βγει μια μερα, παρα το τρις ισοβια, να του δωθει η ευκαιρια να ζει κανονικα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, η αλήθεια είναι ότι κάποιες λεπτομέρειες των μηνυμάτων προς τη φίλη της θα μπορούσαν να μην υπάρχουν αλλά όπως είπες το ντοκιμαντέρ έγινε για να δείξει οτι οι γυναίκες πρέπει να είναι προσεκτικές. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει οτι η ίδια η Shannan είχε πει σε βίντεο οτι είναι ο καλύτερος και στοργικότερος άντρας του κόσμου. Νομίζω οτι η ιστορία είναι πολυδιάστατη και έχει περισσότερα layers από το απλά ενδο-οικογενειακή βία. Ουσιαστικά ο δράστης δεν ήταν καν βίαιος ποτέ, ήταν ένας ήσυχος άνθρωπος που η γυναίκα του τον έκανε ό,τι ήθελε, σύμφωνα με αυτά που λέει η ίδια. Νομίζω οτι η ψυχοσύνθεσή του άλλαξε όταν έχασε πολλά κιλά κι αποφάσισε να ασχοληθεί με τη γυμναστική, γνώρισε την κοπέλα αυτή που μάλλον παλιότερα θεωρούσε οτι όντας παχύς δε θα μπορούσε να έχει και έτυχε την ίδια εποχή η γυναίκα του να λείψει για 5 βδομάδες στις οποίες έζησε ως εργένης και πέρασε υπέροχα. Αυτό τον έκανε να αρχίσει να σκέφτεται να ξεφορτωθεί τη γυναίκα του.

Αυτό που έκανε τον δικαστή να πει οτι είναι το πιο ειδεχθές έγκλημα που έχει δει είναι για μένα οτι οκ, πες εν βρασμώ ψυχής σκότωσες τη γυναίκα σου. Με τί καρδιά οδηγούσες επί 45 λεπτά με τα μωρά στο αμάξι μαζί με τη νεκρή τους μάνα και μετά πήγες και τα σκότωσες; Δηλαδή σε κάποιο σημείο σε αυτά τα 45 λεπτά δεν σταμάτησες να σκεφτείς τί πας να κάνεις; Αλλά αυτός το είχε προσχεδιάσει, γι' αυτό και πήρε το σχολείο τηλ και είπε οτι τα κορίτσια δε θα ξαναπάνε, ξεκίνησε διαδικασίες να πουλήσει το σπίτι και σχεδίαζε ταξίδι με την γκόμενα.

Αυτό είναι κι ένα μήνυμα προς γυναίκες να μην μπλέκουν με παντρεμένους άντρες. Όχι οτι όλοι όσοι απιστούν θα σκοτώσουν, αλλά τελικά ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να κάνει κάποιος.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχει δει κανεις please like me? να το ξεκινησω?

Μπαίνω τελευταία σεζόν... Όχι κάτι φοβερό. Απορώ με την τόσο υψηλή βαθμολογία στο imdb, δηλαδή. Αν θες να δεις κάτι χαλαρό, ίσα να περάσεις το βράδυ σου, τότε ξεκίνα το.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

Disclosure: Trans Lives on Screen

give it a shot! Δειχνει πως παρουσιαζοταν και παρουσιαζεται η τρανς κοινοτητα στο χολλυγουντ και στα media και η εξελιξη ολου αυτου. Πολλα πραγματα δεν τα ειχα σκεφτει/αναγνωρισει ποτε (οπως το κατα ποσο ειναι αντιπροσωπευτικο να βαζουμε sic straight men σε ρολους τρανς γυναικων ακομα και οταν μιλαμε για καλες ερμηνειες- πχ danish girl) , καποια αλλα δεν τα ειχα δει ποτε και ουτε προκειται, ειλικρινα σιχαθηκα τη ζωη μου (Αce Ventura και Νip/Tuck π.χ.).
Κανεις και μια συγκριση στο ποσο εχει αλλαξει το perspective του κοσμου, απο τις εξευτελιστικες μεθοδους των media που μιλαμε για επιπεδο εξοργιστικο μεχρι σημερα που εχει βελτιωθει η κατασταση αλλα χρειαζονται ακομα πολλα βηματα . Με καποιες αναφορες δεν συμφωνω 100% αλλα και παλι ειναι ενα καλο ντοκυμαντερ για να λαβεις υποψιν σου μερικα πραγματα σε ενα θεμα που υπαρχουν τοσα στερεοτυπα και θεωρειται ακομα ταμπου ως και "ανωμαλια".


(Επισης υπαρχει μια αναφορα στο boys don't cry που μου αλλαξε μεγαλο μερος της γνωμης μου γι αυτη την ταινια, και γενικα τελικα το Χολλυγουντ ακομα και μεσω των "προοδευτικων" του ταινιων παλι γινεται επιλεκτικα προοδευτικο)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Euron Greyjoy του Game of Thrones,
1605346936175.png


είναι ο Kasper Juul του Borgen.
1605347790945.png


΄Ελεγα κι εγω, τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.

Μαζί με το Crown ή καλύτερη σειρά του Netflix. Οι φίλοι του σκάκι θα την λατρέψουν, οι αδιάφοροι και οι haters του παιχνιδιού θα την εκτιμήσουν.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Μαζί με το Crown ή καλύτερη σειρά του Netflix. Οι φίλοι του σκάκι θα την λατρέψουν, οι αδιάφοροι και οι haters του παιχνιδιού θα την εκτιμήσουν.

Δεν ξέρω καν να παίζω σκάκι πέρα απ τις βασικές κινήσεις και μου άρεσε πάρα πολύ!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαζί με το Crown...
Αύριο ξεκινάει η 4η σεζόν :D. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το δω ανά επεισόδιο όποτε προβάλλεται ή αν θα τα δω όλα μαζί στο τέλος. Προτιμάω τη δεύτερη επιλογή αλλά δεν ξέρω αν μπορέσω να κρατηθώ!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Αύριο ξεκινάει η 4η σεζόν :D. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το δω ανά επεισόδιο όποτε προβάλλεται ή αν θα τα δω όλα μαζί στο τέλος. Προτιμάω τη δεύτερη επιλογή αλλά δεν ξέρω αν μπορέσω να κρατηθώ!
Το Netflix δεν τα δειχνει ολα μαζί; Εγώ 1 επεισόδιο βλέπω την ημέρα έτσι και αλλιώς.

Πριν το δω θέλω να μάθω πως παίζεται η Σικελική άμυνα :(
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Netflix δεν τα δειχνει ολα μαζί; Εγώ 1 επεισόδιο βλέπω την ημέρα έτσι και αλλιώς.

Πριν το δω θέλω να μάθω πως παίζεται η Σικελική άμυνα :(
Δίκιο έχεις! Τέλεια! Πώς μπλέχτηκα έτσι; Μάλλον συνέπεια της καραντίνας είναι!:laugh:
Από σκάκι δεν έχω ιδέα!
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ο Euron Greyjoy του Game of Thrones,
View attachment 72220

είναι ο Kasper Juul του Borgen.
View attachment 72221

΄Ελεγα κι εγω, τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει;
Ήταν επίσης ένας από του παρουσιαστές της Eurovision 2014 (όταν κέρδισε η Conchita) :P

edit: επίσης, εκείνη την χρονιά η "ΝΕΡΙΤ" (ΕΡΤ) προέβαλλε το Borgen, το Downtown Abbey και το Sherlock. Εσείς τώρα τα πήρατε χαμπάρι;; Από το Netflix;; :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,140 μηνύματα.
Ξεχάστε ότι τούρκικο σήριαλ ξέρετε απο την τιβι.
Πολύ καλή δουλειά,κινηματογραφική με εξαιρετικές ερμηνείες.
Αργο,πολύ ρεαλιστικό,ανθρώπινο , απλό αλλά πάρα πολύ τραβηχτικό.Μου 'αρεσε πολύ!
Ethos στο Netfix ο τουρκικος τίτλος ειναι

Bir Baskadir (ένα άλλο πράγμα)​

9,2 βαθμολογία.
A group of unique characters from dramatically different socio-cultural backgrounds meeting in startling circumstances in the vibrant and colorful city of Istanbul, - some by chance and some by force of will.

Μην ξεχνάμε και το masum παλι Νετφλιξ φανταστικο και αυτο!
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top