Netflix

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
πολλα ευρωπαικα ειναι νορμαλ π.χ. bron&broen, pagan peak, valhalla murders, the break. Σε καμια περιπτωση δε χρειαζεται να βλεπεις αυτες τις αηδιες.
Είναι καλό δες το.


Βγήκε το crown. Σήμερα βλέπω το 1ο επεισόδιο.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλιές ταινίες και σειρές έχει το Netflix? Πχ ψάχνω τη σειρά The Beauty and the Beast ( οχι το μυθιστορημα-παραμυθι) που είχε τα δικαιώματα ο alpha αλλά τα είχε αγοράσει μέχρι μια συγκεκριμένη season, και δεν μπορώ να το βρω. Ήταν αστυνομικό-δράσης
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πώς αντέχεις; Εμένα όταν μου αρέσει κάτι, πέφτω με τα μούτρα!
Μου φαίνεται πολύ κουραστικό να βλέπεις 10 επεισόδια σε μια μέρα. Θεωρώ λάθος αυτό που κάνει το Netflix γιατί η μισή μαγεία σε σειρές ειναι ο σχολιασμός μετά από κάθε επεισόδιο. Θυμηθείτε Lost και Game of thrones τι γινόταν. :p.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου φαίνεται πολύ κουραστικό να βλέπεις 10 επεισόδια σε μια μέρα. Θεωρώ λάθος αυτό που κάνει το Netflix γιατί η μισή μαγεία σε σειρές ειναι ο σχολιασμός μετά από κάθε επεισόδιο. Θυμηθείτε Lost και Game of thrones τι γινόταν. :p.
΄Οχι και 10 επεισόδια την ημέρα!:dizzy2:
2-3 όμως θα τα τσακίσω!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
ακικο μου βρωμαει φεμιναζίλα
Ούτε καν, είναι πολύ καλοστημένο και ο χαρακτήρας της πρωταγωνιστριας έχει βάθος και ενδιαφέρον. Εκτός κι αν θεωρείς φεμιναζιλα το να παίζει ένα αμιγώς ανδρικό για την εποχή της παιχνίδι και να κάνει κάτι μ όποιον θέλει χωρίς να τη νοιάζει "τι θα πει ο κόσμος".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε άλλα νέα, έκανα το λάθος ν' ακούσω τον κολλητό μου και να δω Ratched. "Είναι τέλειο", μου λέει κι εγώ τον πιστεύω γιατί προτείνει καλά γενικά.

Ήταν τραβηγμένο όσο δεν πάει, γεμάτο plot holes, η συμπεριφορά των χαρακτήρων πολλές φορές δεν έβγαζε καν νόημα και η ηθοποιία χλιαρή, ειδικά της πρωταγωνίστριας. Έβαλα 5/10 λόγω φωτογραφίας, μουσικής κι επειδή, παρά το χάος που επικρατούσε, είχε ένα άλφα ενδιαφέρον μέχρι τη μέση περίπου. Μετά το αποτέλειωσαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.
Σε άλλα νέα, έκανα το λάθος ν' ακούσω τον κολλητό μου και να δω Ratched. "Είναι τέλειο", μου λέει κι εγώ τον πιστεύω γιατί προτείνει καλά γενικά.

Ήταν τραβηγμένο όσο δεν πάει, γεμάτο plot holes, η συμπεριφορά των χαρακτήρων πολλές φορές δεν έβγαζε καν νόημα και η ηθοποιία χλιαρή, ειδικά της πρωταγωνίστριας. Έβαλα 5/10 λόγω φωτογραφίας, μουσικής κι επειδή, παρά το χάος που επικρατούσε, είχε ένα άλφα ενδιαφέρον μέχρι τη μέση περίπου. Μετά το αποτέλειωσαν.

Συμφωνώ, το Rathed δεν με τράβηξε το παράτησα στο δεύτερο επεισόδιο. Παλιά κανονικά θα το συνέχιζα μέχρι το τέλος αλλά τώρα δεν θέλω να χάνω χρόνο όταν δω ότι δεν μου αρέσει.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
΄Οχι και 10 επεισόδια την ημέρα!:dizzy2:
2-3 όμως θα τα τσακίσω!
Μπα! Έχω ξενυχτήσει να δω σερί ολόκληρη saison (9 επεισόδια).

maxresdefault.jpg
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε καν, είναι πολύ καλοστημένο και ο χαρακτήρας της πρωταγωνιστριας έχει βάθος και ενδιαφέρον. Εκτός κι αν θεωρείς φεμιναζιλα το να παίζει ένα αμιγώς ανδρικό για την εποχή της παιχνίδι και να κάνει κάτι μ όποιον θέλει χωρίς να τη νοιάζει "τι θα πει ο κόσμος".
Γενικά το Νέτφλιξ είναι μες τη προπαγάνδα, επομένως δυσκολεύομαι να πιστέψω πως σειρά που και είναι παραγωγή του Νέτφλιξ, και πραγματεύεται μια γυναίκα στο σκάκι(δεν έχει υπάρξει μεγάλη γυναίκα σκακίστρια, νομίζω μόνο μία στο τοπ 100)... μου φαίνεται τελείως παράξενο να μην έχει προπαγάνδα, αλλά οκ εσύ την είδες τη σειρά, εσύ ξέρεις.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γενικά το Νέτφλιξ είναι μες τη προπαγάνδα, επομένως δυσκολεύομαι να πιστέψω πως σειρά που και είναι παραγωγή του Νέτφλιξ, και πραγματεύεται μια γυναίκα στο σκάκι(δεν έχει υπάρξει μεγάλη γυναίκα σκακίστρια, νομίζω μόνο μία στο τοπ 100)... μου φαίνεται τελείως παράξενο να μην έχει προπαγάνδα, αλλά οκ εσύ την είδες τη σειρά, εσύ ξέρεις.
Το σχόλιό μου έχει διάφορα (ήπια) σποιλς, προειδοποιώ

Δεν είναι προπαγάνδα στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί είναι υγιής φεμινισμός εύστοχα τοποθετημένος στο πλαίσιο της εποχής που διαδραματίζεται. Ίσα ίσα που την πρωταγωνίστρια την εκνευρίζει να της τονίζουν τα κατορθώματά της με βάση το ότι είναι γυναίκα και θέλει απλώς να εστιάζουν στις ικανότητές της. Οι άντρες γενικά παρουσιάζονται μια χαρά άνθρωποι στη σειρά και σέβονται την πρωταγωνίστρια, η οποία ούτε βγάζει κόμπλεξ ούτε προσπαθεί να πατάξει την πατριαρχία. Μάλιστα δέχεται κριτική απ' τις άλλες γυναίκες όταν δεν ντύνεται κομψά, δεν περιποιείται τον εαυτό της και δεν περιμένει να βιοποριστει από έναν άντρα. Είναι τα στερεότυπα της εποχής τα οποία όντως υπήρχαν.

Φεμιναζισμό, αντιθέτως, είδα στο Ratched που η (σκληρή, ψυχρή, δυναμική) πρωταγωνίστρια αποκαλύπτεται λεσβία και πετούσε με τις άλλες γυναίκες ατάκες τύπου "τι τους θέλουμε τους ηλιθιους άντρες" και η πλειοψηφία των ανδρών παρουσιάζονται ως φαλλοκρατικα γουρούνια που δε σέβονται τίποτα ή ως αδύναμα υποχείρια της πρωταγωνίστριας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Είναι τρομακτικό το γεγονός ότι κάποιοι λένε φεμινιστικές σειρές αυτές που απλά δεν δείχνουν γυναίκες να φέρνουν τις παντόφλες στον άντρα και να μην τρων και 10 χαστούκια στην καθισια τους.
Ας συνέλθουν οι μισογύνηδες,οι καιροί έχουν αλλάξει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Είναι τρομακτικό το γεγονός ότι κάποιοι λένε φεμινιστικές σειρές αυτές που απλά δεν δείχνουν γυναίκες να φέρνουν τις παντόφλες στον άντρα και να μην τρων και 10 χαστούκια στην καθισια τους.
Ας συνέλθουν οι μισογύνηδες,οι καιροί έχουν αλλάξει.
Μπα καλύτερα να δείχνουν από την αρχή τον αληθινό εαυτό τους ώστε να ξέρουμε ποιους να αποφεύγουμε.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βγήκε προχθές το The Crown. Το είδα όλο.

Άντε του χρόνου πάλι. :(
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Είμαι στο σημείο του Crown
που ταξίδεψαν στην Αυστραλία. Από όσο κατάλαβα προσπαθούν να τα ρίξουν όλα στο Κάρολο. Ελπίζω στα επόμενα επεισόδια να φανεί και η δικιά του πλευρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1606029497935.png

Το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας της σειράς οφείλεται σ΄αυτήν!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
View attachment 72381
Το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας της σειράς οφείλεται σ΄αυτήν!
Εγώ την ξεκίνησα γιατί όλοι έλεγαν οτι είναι τέλεια και στο τέταρτο επεισόδιο την παράτησα γιατί μού έφερνε ύπνο.
Πιο πολύ με ενδιάφερε η μαμά της παρά αυτή και το σκάκι της...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε, γενικά μικρές σειρές με τραβάνε περισσότερο . Συνήθως φαίνεται από την αρχή αν θα σου αρέσει ή όχι, ασχέτως που θα δούμε και λίγο παραπάνω γιατί δεν λέει να τη βγάλoυμε και από το πρώτο τέταρτο . Εκτός αν κάποιος είναι σινεφίλ και τα βλέπει όλα. Εγώ τις βαριέμαι εύκολα.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κι εμένα μου άρεσε. Η σκηνοθεσία είναι φοβερή, επικεντρωμένη ολόκληρη πάνω στην πρωταγωνίστρια, η εικόνα άψογη, η παραγωγή της δεκαετίας του ‘60 πολύ προσεκτική, η μουσική πολύ καλή, οι ηθοποιοί επίσης. Το σενάριο βέβαια ήταν πολύ εύκολο και φλατ(με εξαίρεση κάποιους πιο αξιοπρόσεκτους και φιλοσοφημένους διαλόγους), υπήρχαν κάποιες αστοχίες(ίσως κακό adaptation δευτερευουσών λεπτομερειών από το βιβλίο; )και όλα συνέβαιναν τη σωστή στιγμή, σαν να ήταν παραμύθι. Επίσης είχε τα γνωστά αμερικανικά κλισέ(ευτυχώς όμως παρουσίασαν τη Σοβιετική Ένωση και την εκπληκτική ψυχή και κουλτούρα των Ρώσων αντικειμενικά), ενώ δεν επικεντρώθηκε ιδιαίτερα στα προβλήματα που αναδεικνύει και τις παρενέργειές τους.

Γενικά, ανάλαφρη σειρά, σαν παραμύθι όπως είπα, και άρα εξ ορισμού enjoyable(ασχολούμαι και πολύ με το σκάκι, οπότε σίγουρα θα συνέβαλε). Κατά τα άλλα, όσοι δεν την είδαν δε νομίζω ότι έχασαν και κάτι πολύ ιδιαίτερο, ούτε χρειάζεται οπωσδήποτε να τη δει κάποιος, εκτός αν του αρέσει το σκάκι ή θέλει να χαλαρώσει με μια προσεγμένη, εύκολη και μικρή σειρά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top