Non Binary - Ταυτότητες Φύλου

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Προφανώς νιώθουν κάποιο φύλο που δεν προσδιορίζεται από το δυαδικό φύλο. Εφόσον η φύση δεν έχει προσδιορίσει το μη απροσδιόριστο φύλο (με πιάνεις τι λέω; εγώ δεν όχι) λένε ότι είναι non-binary.
Προσπαθώ να τα πιάσω. Στην αρχή το φανταζόμουν ως γραμμικό συνδυασμό του αρσενικού και του θηλυκού, είναι σε κατάσταση υπέρθεσης, αλλά δεν ξέρω εαν ισχύει :hehe:.
Η άρνηση της δυαδικότητας μπορεί να δημιουργεί ένα φύλο με γεννητικά όργανα δυο φύλων, ή καθόλου γεννητικά όργανα. Δηλαδή βιολογικά οτιδήποτε δεν υπάγεται στο δυαδικό βιολογικό φύλο. Το πάμε με συνδυαστική. Γιατί μπλέξαμε τόσο πολύ; Γιατί; :P
Απο οτι καταλαβαίνω άρα ο όρος είναι λίγο ομπρέλα, και αντιπροσωπεύει διαφορετικά υπό-φύλα.
Τώρα καθόλου γεννητικά όργανα δεν ξέρω εαν παίζει, like απο που κατουράνε ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
εμένα με χαλάνε τα pronouns . Είναι κατανοητό κάποιος να μην μπορεί να ταυτιστεί πλήρως με κανένα από τα δύο φύλα , σε αυτή την περίπτωση όμως το πιό λογικό ( για εμένα ) θα ήταν να αποδέχεται τόσο το θηλυκό όσο και το αρσενικό και όχι να αυτοαποκαλείται " το " .

Θα έπρεπε να μην βάζουν καθόλου άρθρο: να λένε σκέτο Μήτσος (χωρίς ο/η).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
εμένα με χαλάνε τα pronouns . Είναι κατανοητό κάποιος να μην μπορεί να ταυτιστεί πλήρως με κανένα από τα δύο φύλα , σε αυτή την περίπτωση όμως το πιό λογικό ( για εμένα ) θα ήταν να αποδέχεται τόσο το θηλυκό όσο και το αρσενικό και όχι να αυτοαποκαλείται " το " .
ή να αποδέχονται το : "ο/η"
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
αλλο συστημα το ουροποιητικο αλλο το γενητικο

το ιδιο δεν λεμε ;
Όχι, εννοώ να τους αναφέρεσαι ταυτόχρονα με το "ο" και το "η". Αλλά μπορεί και να λέμε και μπούρδες γιατί εαν δεν ταυτίζονται καν με την έννοια του να έχουν φύλο, δεν έχει νόημα να τους φωνάζεις με τίποτα απο τα δύο. Και μάλλον αυτό θα ισχύει και για αυτό έχουν επιλέξει το "το".

Μπέρδεμα μεγάλο πάντως...:P
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,826 μηνύματα.
εμένα με χαλάνε τα pronouns . Είναι κατανοητό κάποιος να μην μπορεί να ταυτιστεί πλήρως με κανένα από τα δύο φύλα , σε αυτή την περίπτωση όμως το πιό λογικό ( για εμένα ) θα ήταν να αποδέχεται τόσο το θηλυκό όσο και το αρσενικό και όχι να αυτοαποκαλείται " το " .
Το πιο τρομακτικό ακόμα, για μένα, είναι ότι χρησιμοποιούν και οι άλλοι το..."το". Άντε, τα άτομα που έτσι θέλουν να αυτοπροσδιορίζονται/αυτοαποκαλούνται, ως "το", έχουν το ακαταλόγιστο...Οι υπόλοιποι/ες που τόσο εύκολα το υιοθέτησαν και έτσι τους αποκαλούν ;

Είπαμε πρόοδος, οκ. Αλλά και το μυαλό να δουλεύει...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Προσπαθώ να τα πιάσω. Στην αρχή το φανταζόμουν ως γραμμικό συνδυασμό του αρσενικού και του θηλυκού, είναι σε κατάσταση υπέρθεσης, αλλά δεν ξέρω εαν ισχύει :hehe:.

Απο οτι καταλαβαίνω άρα ο όρος είναι λίγο ομπρέλα, και αντιπροσωπεύει διαφορετικά υπό-φύλα.
Τώρα καθόλου γεννητικά όργανα δεν ξέρω εαν παίζει, like απο που κατουράνε ;

Είναι η ίδια ερώτηση από πού κατουράει μια κότα; ή ένα γεράκι; Δεν έχω δει ακόμη. :playboy: Μπορεί να έχουν μια οπή εδώ, οπή εκεί, οπή και παραπέρα. Για την βιολογική ανάγκη μπορεί να φτιαχτεί μια υποδοχή ούρησης. Εφόσον το θέμα είναι να εξαφανιστεί το φύλο, θα πρέπει να ξέρουμε τι λέμε.

Είχα δει σε κάτι άρθρα ότι γενικά προετοιμάζονται τεχνικές για βιολογικούς ανθρώπους με δυνατότητα σωματικής αφυλίας. Η ιατρική βιομηχανία είναι μια από τα μεγαλύτερα και ισχυρότερα οικονομικά κέντρα αποφάσεων πλέον όπου για το κέρδος κυρίως σε μετεγχειρητικά και αντικαταθλιπτικά φάρμακα, κάνουν τα πάντα. Non-binary σημαίνει οτιδήποτε δεν υπάγεται στο φύλο (αρσενικό / θηλυκό) ως βιολογικό χαρακτηριστικό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Κάτι σαν το γερμανικό oe = ö; :P Ταυτόχρονα ο και e.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Είναι η ίδια ερώτηση από πού κατουράει μια κότα; ή ένα γεράκι; Δεν έχω δει ακόμη. :playboy: Μπορεί να έχουν μια οπή εδώ, οπή εκεί, οπή και παραπέρα. Για την βιολογική ανάγκη μπορεί να φτιαχτεί μια υποδοχή ούρησης. Εφόσον το θέμα είναι να εξαφανιστεί το φύλο, θα πρέπει να ξέρουμε τι λέμε.
Τι είναι για να έχουν μια οπή εδώ, μια εκεί, σουρωτήρι ; :hehe:
Αλλά ναι, λογικά κάτι θα έχουν και αυτοί, ως απομηνάρι του βιολογικού τους φύλου.
Είχα δει σε κάτι άρθρα ότι γενικά προετοιμάζονται τεχνικές για βιολογικούς ανθρώπους με δυνατότητα σωματικής αφυλίας. Η ιατρική βιομηχανία είναι μια από τα μεγαλύτερα και ισχυρότερα οικονομικά κέντρα αποφάσεων πλέον όπου για το κέρδος κυρίως σε μετεγχειρητικά και αντικαταθλιπτικά φάρμακα, κάνουν τα πάντα. Non-binary σημαίνει οτιδήποτε δεν υπάγεται στο φύλο (αρσενικό / θηλυκό) ως βιολογικό χαρακτηριστικό.
Αμφιλεγόμενο θέμα γενικά, δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα την θέση μου για να είμαι ειλικρινής. Ηθικά οι ιατροί υποτίθεται οτι δεν πρέπει να προχωράνε σε περιττές επεμβάσεις που μπορούν να διακινδυνέψουν την ζωή κάποιου εφόσον δεν είναι ασθενής(και αυτό συμπεριλαμβάνει και τις πλαστικές πλην περιπτώσεων ατυχημάτων).

Απο την άλλη κάποιος θα μπορούσε να κάνει argue οτι είναι ασθενής.
Το πρόβλημα είναι οτι θα μπορούσε κάλλιστα να έρθει ένας ψυχίατρος και να σου πει, και γιατί να είναι στο σώμα τους το πρόβλημα και όχι στο μυαλό τους ; Με ποια λογική αποφασίζεις να φτιάξεις το μεν, και όχι το δε ; Για αυτό λεω πολύ μεγάλο μπέρδεμα.

και εγω αυτο εννοουσα :bleh:
Αα...νόμιζα οτι εσύ έλεγες να τους απευθύνονται πότε ως "Ο Nemo", και πότε ως"Η Nemo", και να τα αποδέχονται, δεν κατάλαβα οτι εννοούσες να λένε : "Ο/η Nemo".
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Αα...νόμιζα οτι εσύ έλεγες να τους απευθύνονται πότε ως "Ο Nemo", και πότε ως"Η Nemo", και να τα αποδέχονται, δεν κατάλαβα οτι εννοούσες να λένε : "Ο/η Nemo".
α οχι τοτε δεν εννουσα αυτο , με μπερδεψες :hypno:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Το πιο τρομακτικό ακόμα, για μένα, είναι ότι χρησιμοποιούν και οι άλλοι το..."το". Άντε, τα άτομα που έτσι θέλουν να αυτοπροσδιορίζονται/αυτοαποκαλούνται, ως "το", έχουν το ακαταλόγιστο...Οι υπόλοιποι/ες που τόσο εύκολα το υιοθέτησαν και έτσι τους αποκαλούν ;

Είπαμε πρόοδος, οκ. Αλλά και το μυαλό να δουλεύει...
εν μερει συμφωνω , αλλα αν συναντουσα απο κοντα ενα τετοιο ατομο το πιθανοτερο ηταν να σεβομουν την επιθυμια και τουλαχιστον μπροστα του να του αναφερομουν ως '' το ''
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Aς υποθέσουμε ότι κάποιος επιλέγει να έχει ένα φανταστικό φύλο (μη βιολογικό δυαδικό: άρρεν / θήλυ) πώς θα κατοχυρώνεται στα δικαιώματά του ως πολίτης; Ποια είναι εκείνα τα δικαιώματα πολίτη που χαρακτηρίζουν κάποιον ως άντρα και ποια εκείνα ως γυναίκα;

Δηλαδή, αν εγώ αύριο ως άντρας (βιολογικά στοιχεία άντρα) μου αρέσει να έχω και ένα φανταστικό φύλο γυναίκας και να εκμεταλλεύομαι δικαιώματα πολίτη γυναίκας π.χ. να κάνω αίτηση εργασίας για δουλειές που είναι αποκλειστικά για γυναίκες (ως βιολογικά φύλα) ή να παίρνω επίδομα ανύπαντρης κόρης πολιτικού / στρατιωτικού, αυτό θα έχει βάση;

:crazy:
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
εμένα με χαλάνε τα pronouns . Είναι κατανοητό κάποιος να μην μπορεί να ταυτιστεί πλήρως με κανένα από τα δύο φύλα , σε αυτή την περίπτωση όμως το πιό λογικό ( για εμένα ) θα ήταν να αποδέχεται τόσο το θηλυκό όσο και το αρσενικό και όχι να αυτοαποκαλείται " το " .
Η συζήτηση από ο,τι βλέπω είναι τελείως ο,τι να ναι, αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτό.
Οι αντωνυμίες δηλώνουν έμφυλα χαρακτηστικά. Όταν θα πεις η, σημειωτικά στο μυαλό σου έρχεται κάτι που να έχει σχέση με γυναίκα, το ίδιο και με τον άντρα. Ακόμα ρε παιδί μου και η γάτα να πεις, μάλλον κάτι σε θηλυκό θα σου είναι η πρώτη αστραπιαία αυτόματη σκέψη. Το νόημα της μη δυαδικότητας είναι να βγεις τελειώς από αυτο το φάσμα και να είναι κάτι που δεν έχει πάνω του τέτοια κοινωνικά χαρακτηριστικά και συνδηλώσεις (αν και πάλι μάλλον θα τείνει να έχει στο σύστημα που ζούμε, αλλά τέλος πάντων αυτή είναι η σκέψη όπως την καταλαβαίνω). Το μπέρδεμα στα ελληνικά είναι ότι έχουμε μια γλώσσα που βασίζεται στα γένη, ακόμα και άψυχα αντικείμενα έχουν πολλές φορές αρσενικό-θηλυκό (βέβαια δεν είμαστε και σαν τα γαλλικά και έχουμε τουλάχιστον ένα ουδέτερο). Συν το γεγονός ότι δεν το έχουμε συνηθίσει και η δύναμη της κοινωνικής συνήθειας είναι τεράστια. Αυτοί οι όροι προέρχονται από τα αγγλικά που εκεί υπάρχει άλλη λογική. Το they/them που λένε χρησιμοποιείται γραμματικά και μέσα σε μια πρόταση όταν δεν υπάρχει κάποιο συγκεριμένο φύλο. Δηλαδή, αν θέλουν να πουν κάποιος άφησε την τσάντα του θα πουν" someone left their bag" όχι his bag ενώ εμείς για παράδειγμα το "κάποιος" ενώ είναι ουδέτερης φύσης αντωνυμία σημασιολογικά, έχει αρσενικό άρθρο. Οπότε το πιο κοντινό είναι να δώσουμε το ουδέτερο μας, όπως αν θα μιλούσαμε για ένα άτομο γενικα, π.χ. αυτό το άτομο είναι πολύ ευδιάθετο, όπου βλέπεις με αυτή τη λέξη δεν μπορείς θεωρητικά ούτε καν να φανταστείς πως είναι εξωτερικά το αναφερόμενο πρόσωπο. Δεν ξέρω αν το έκανα κατανοητό.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,826 μηνύματα.
εν μερει συμφωνω , αλλα αν συναντουσα απο κοντα ενα τετοιο ατομο το πιθανοτερο ηταν να σεβομουν την επιθυμια και τουλαχιστον μπροστα του να του αναφερομουν ως '' το ''
Κι εγώ συμφωνώ, εν μέρει, με αυτό που λες. Έχει κάποια λογική, και την καταλαβαίνω...

Από εκεί και πέρα, όμως, δεν ξέρω κατά πόσο θα το υιοθετούσα γενικότερα. Και μάλιστα με πολύ μεγάλη ευκολία...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Χωρίς φύλα κάποιος θα μιλούσε ως εξής: εγώ θέλουν να βγει έξω για να κλείσετε πόρτα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Χωρίς φύλα κάποιος θα μιλούσε ως εξής: εγώ θέλουν να βγει έξω για να κλείσετε πόρτα.
γιατι ακριβώς θα χάναμε στοιχειώδεις γνώσεις γραμματικής χωρίς φύλα;
μάλλον δε σου βγήκε αυτό που προσπάθησες να γελοιποιήσεις
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,996 μηνύματα.
Χωρίς φύλα κάποιος θα μιλούσε ως εξής: εγώ θέλουν να βγει έξω για να κλείσετε πόρτα.
Επειδη δε θα στο πει κανένας άλλος εδω μέσα: Το χιουμορ σου ειναι μπαγιάτικο και γελάς μόνος σου με τα "αστεία" σου.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Η συζήτηση από ο,τι βλέπω είναι τελείως ο,τι να ναι, αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτό.
Οι αντωνυμίες δηλώνουν έμφυλα χαρακτηστικά. Όταν θα πεις η, σημειωτικά στο μυαλό σου έρχεται κάτι που να έχει σχέση με γυναίκα, το ίδιο και με τον άντρα. Ακόμα ρε παιδί μου και η γάτα να πεις, μάλλον κάτι σε θηλυκό θα σου είναι η πρώτη αστραπιαία αυτόματη σκέψη. Το νόημα της μη δυαδικότητας είναι να βγεις τελειώς από αυτο το φάσμα και να είναι κάτι που δεν έχει πάνω του τέτοια κοινωνικά χαρακτηριστικά και συνδηλώσεις (αν και πάλι μάλλον θα τείνει να έχει στο σύστημα που ζούμε, αλλά τέλος πάντων αυτή είναι η σκέψη όπως την καταλαβαίνω). Το μπέρδεμα στα ελληνικά είναι ότι έχουμε μια γλώσσα που βασίζεται στα γένη, ακόμα και άψυχα αντικείμενα έχουν πολλές φορές αρσενικό-θηλυκό (βέβαια δεν είμαστε και σαν τα γαλλικά και έχουμε τουλάχιστον ένα ουδέτερο). Συν το γεγονός ότι δεν το έχουμε συνηθίσει και η δύναμη της κοινωνικής συνήθειας είναι τεράστια. Αυτοί οι όροι προέρχονται από τα αγγλικά που εκεί υπάρχει άλλη λογική. Το they/them που λένε χρησιμοποιείται γραμματικά και μέσα σε μια πρόταση όταν δεν υπάρχει κάποιο συγκεριμένο φύλο. Δηλαδή, αν θέλουν να πουν κάποιος άφησε την τσάντα του θα πουν" someone left their bag" όχι his bag ενώ εμείς για παράδειγμα το "κάποιος" ενώ είναι ουδέτερης φύσης αντωνυμία σημασιολογικά, έχει αρσενικό άρθρο. Οπότε το πιο κοντινό είναι να δώσουμε το ουδέτερο μας, όπως αν θα μιλούσαμε για ένα άτομο γενικα, π.χ. αυτό το άτομο είναι πολύ ευδιάθετο, όπου βλέπεις με αυτή τη λέξη δεν μπορείς θεωρητικά ούτε καν να φανταστείς πως είναι εξωτερικά το αναφερόμενο πρόσωπο. Δεν ξέρω αν το έκανα κατανοητό.
οταν προσπαθω να μπω στη θεση τους , το μυαλο μου αυτοματως παει σε φασμα φυλου . Δυσκολευομαι να κατανοησω το εντελως αφυλο , το οποιο προφανως ειναι εκτος φασματος .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top