Non Binary - Ταυτότητες Φύλου

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Aς υποθέσουμε ότι κάποιος επιλέγει να έχει ένα φανταστικό φύλο (μη βιολογικό δυαδικό: άρρεν / θήλυ) πώς θα κατοχυρώνεται στα δικαιώματά του ως πολίτης; Ποια είναι εκείνα τα δικαιώματα πολίτη που χαρακτηρίζουν κάποιον ως άντρα και ποια εκείνα ως γυναίκα;
Δεν νομίζω οτι τα βασικά δικαιώματα επηρεάζονται, ούτως η άλλως και το σύνταγμα εαν δεν κάνω λάθος αναφέρεται σε πολίτες όπως είπες, χωρίς να κάνει νύξη για το φύλο ή τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό.

Εξαίρεση αποτελεί το ζήτημα του στρατού προφανώς. Απο την στιγμή που κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα ενώ είναι βιολογικά άντρας, τον υποχρεώνεις να μπει στρατό ;

Αντίστροφα, απο την στιγμή που μια βιολογικά γυναίκα αυτοπροδιορίζεται ως άντρας, βάσει του συντάγματος έχει υποχρέωση να πάει στρατό ;

Μπέρδεμα, το οποίο για να αποφευχθεί θα χρειαζόταν αναθεώρηση πάρα πολλών πραγμάτων και πολύ προσεκτικό σχεδιασμό.
Δηλαδή, αν εγώ αύριο ως άντρας (βιολογικά στοιχεία άντρα) μου αρέσει να έχω και ένα φανταστικό φύλο γυναίκας και να εκμεταλλεύομαι δικαιώματα πολίτη γυναίκας π.χ. να κάνω αίτηση εργασίας για δουλειές που είναι αποκλειστικά για γυναίκες (ως βιολογικά φύλα) ή να παίρνω επίδομα ανύπαντρης κόρης πολιτικού / στρατιωτικού, αυτό θα έχει βάση;
:crazy:
Και αυτός είναι ο λόγος που δεν θα δούμε στην Ελλάδα μια νομική κατοχύρωση της έννοιας, τουλάχιστον για παααάρα πολύ καιρό. Γιατί 101% θα υπήρχαν Ελληναράδες που θα προσπαθούσαν να κάνουν τους έξυπνους με τέτοια κόλπα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,159 μηνύματα.
οταν προσπαθω να μπω στη θεση τους , το μυαλο μου αυτοματως παει σε φασμα φυλου . Δυσκολευομαι να κατανοησω το εντελως αφυλο , το οποιο προφανως ειναι εκτος φασματος .
Εγώ έχω καταλάβει ότι δεν είναι εκτός φάσματος. Είναι εντός φάσματος, απλά συνυπάρχουν στο ίδιο άτομο και τα δύο χαρακτηριστικά και δεν μπορεί να προσδιοριστεί ως μόνο το ένα από τα δύο άκρα του φάσματος.
Βέβαια όλοι έχουμε και τα δύο, κάποια πιο θηλυκά και κάποια πιο αρσενικά χαρακτηριστικά, απλά στους non-binary είναι πολύ πιο έντονο.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Εγώ έχω καταλάβει ότι δεν είναι εκτός φάσματος. Είναι εντός φάσματος, απλά συνυπάρχουν στο ίδιο άτομο και τα δύο χαρακτηριστικά και δεν μπορεί να προσδιοριστεί ως μόνο το ένα από τα δύο άκρα του φάσματος.
Βέβαια όλοι έχουμε και τα δύο, κάποια πιο θηλυκά και κάποια πιο αρσενικά χαρακτηριστικά, απλά στους non-binary είναι πολύ πιο έντονο.
η κάθε περιπτωση ισως ειναι διαφορετικη
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Βιολογικά δυο είναι τα φύλα, εκτός και αν κατασκευαστικά μιλάμε για ερμαφρόδιτα όντα. Τώρα από άποψη κοινωνικού φύλου και αυτοπροσδιορισμού οι αποχρώσεις ποικίλουν και η σύγχρονη ορολογία εμπλουτίζεται συνεχώς.. Τελικά για ποιο τρίτο φύλο μιλάμε ; με ποια κριτήρια θα μπορούσε νομικά να κατοχυρωθεί κάτι τέτοιο;
Δε μιλάει κανένας για τρίτο φύλο
Μιλάνε για third gender
Lost in translation βλεπω ειναι οι περισσότεροι όπως καταλαβαίνεις

Aς υποθέσουμε ότι κάποιος επιλέγει να έχει ένα φανταστικό φύλο (μη βιολογικό δυαδικό: άρρεν / θήλυ) πώς θα κατοχυρώνεται στα δικαιώματά του ως πολίτης; Ποια είναι εκείνα τα δικαιώματα πολίτη που χαρακτηρίζουν κάποιον ως άντρα και ποια εκείνα ως γυναίκα;

Δηλαδή, αν εγώ αύριο ως άντρας (βιολογικά στοιχεία άντρα) μου αρέσει να έχω και ένα φανταστικό φύλο γυναίκας και να εκμεταλλεύομαι δικαιώματα πολίτη γυναίκας π.χ. να κάνω αίτηση εργασίας για δουλειές που είναι αποκλειστικά για γυναίκες (ως βιολογικά φύλα) ή να παίρνω επίδομα ανύπαντρης κόρης πολιτικού / στρατιωτικού, αυτό θα έχει βάση;

:crazy:
Είναι όλη η τοποθέτηση σου λάθος
Καταρχην Δε μιλάμε για φύλο=sex
Μιλάμε για gender
Λάθος στα ελληνικά όλα αυτά τα αναφέρουμε ως -φυλο
Δύο είναι τα βιολογικά φύλα, εκτός από intersex περιπτώσεις με μεταλλάξεις στα sex chromosomes πχ τρισωμια XXY, XYX, XYY αν δεν κάνω λάθος

Και μετα έχει να κάνει με το τι gender, τι ταυτότητα νιώθει ο καθένας μας καθώς μεγαλώνει
Εκεί αναφέρονται τα lgbtqia+

Δεν υπάρχει αυστηρο κριτηριο για άντρα και γυναίκα. Είναι λέξεις που έχουμε κατασκευάσει εμείς οι άνθρωποι η κοινωνια για να αποδώσουμε σε κοινωνικούς ρόλους και συερεοτυπα αυθαίρετα το πέος και τη μήτρα
Είναι προβληματικο όμως αυτό. Κάθε "ανδρας" που έχει πεος πρέπει να ταυτίζεται παντα 100% με το κοινωνικό στερεοτυπο που έχει πλασει η κοινωνία που το θεωρεί ως "άνδρα":
Δηλαδή αν μια μέρα θέλει να φορέσει φουστα, αυτό τι τον κανει; γιατι ολοι οι αλλοι γυρω του να τον κοιταξουν ξαφνικα εκεινη τη μερα περιεργα; επειδή έχουν στο μυαλό του το λάθος στερεοτυπο του άνδρα και υποσυνείδητα έχουν την απαίτηση από αυτό το άτομο να εκδηλώνει ανδρική συμπεριφορά (δηλαδή το να ΜΗΝ φοράει φουστα) επειδη έχει ανδρικο αναπαραγωγικο σύστημα, καθώς φουστα φοράνε υποτιθεται μόνο οι γυναίκες (γυναικειο στερεοτυπο)

οι non binary δεν ταυτίζονται ισχυρά με κανέναν πόλο (άνδρα ή γυναικα) αλλά νιώθουν άλλοτε το ένα άλλοτε το άλλο ή και τα δύο ή κανένα από τα δύο

Όσον αφορά με τα άρθρα ε είναι γελοίο να μας πειράζει
Η γλώσσα δημιουργήθηκε για να περιγράφει τους ανθρώπους, να εξυπηρετεί τις ανάγκες μας, όχι το αντίστροφο
Δεν θα αλλάξουν οι συμπεριφορες μας επειδη θα περιοριζομαστε από μια γλώσσα και μας επιτασσει
Τόσα χρόνια δεν μας πείραξε το αυτη/αυτοι που ακούγεται το ίδιο αλλά το ένα είναι θηλυκό ενικό και το άλλο αρσενικό πληθυντικό, τώρα όμως μας πειράζουν τα άρθρα. Υποκρισία το λέω εγώ. Η γλώσσα πρέπει να αλλάζει για να συμβαδίζει με τις ανάγκες των ανθρώπων.

Όπως ξαναείπα, θέμα συνήθειας είναι απλώς. Αν είχες μεγαλώσει από μικρός μέσα σε μια τέτοια κοινωνία με lgbtqia+ στοιχεία και τα είχες συνηθίσει στο πετσι σου, τίποτα από όλα αυτά δε θα σου φαινόταν περίεργο

Και υπενθυμίζω, το gender dysphoria είναι κάτι πραγματικο που όντως βασανίζει κόσμο
Εσείς νοιάζεστε περισσότερο για τα άρθρα παρά για το dysphoria;
Τους κάνετε gaslighting;
Του στιλ θα λεγατε έλα μωρέ μια χαρά άνδρας είσαι δεν έχεις τίποτα τι βλακειες σκέφτεσαι, άσε τα γυναικουλιστικα;
Καταλαβαίνετε πόσο τοξικό είναι αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το βιολογικο φυλο μπορει να εχει μεταλλαξη στα sex chromosomes με τις λεγομενες τρισωμιες:
XYY Jacobs syndrome -> https://en.wikipedia.org/wiki/XYY_syndrome
XXY Klinefelter syndrome -> https://en.wikipedia.org/wiki/Klinefelter_syndrome
XXYY -> https://en.wikipedia.org/wiki/XXYY_syndrome
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,883 μηνύματα.
Δε μιλάει κανένας για τρίτο φύλο
Μιλάνε για third gender
Lost in translation βλεπω ειναι οι περισσότεροι όπως καταλαβαίνεις


Είναι όλη η τοποθέτηση σου λάθος
Καταρχην Δε μιλάμε για φύλο=sex
Μιλάμε για gender
Λάθος στα ελληνικά όλα αυτά τα αναφέρουμε ως -φυλο
Δύο είναι τα βιολογικά φύλα, εκτός από intersex περιπτώσεις με μεταλλάξεις στα sex chromosomes πχ τρισωμια XXY, XYX, XYY αν δεν κάνω λάθος

Και μετα έχει να κάνει με το τι gender, τι ταυτότητα νιώθει ο καθένας μας καθώς μεγαλώνει
Εκεί αναφέρονται τα lgbtqia+

Δεν υπάρχει αυστηρο κριτηριο για άντρα και γυναίκα. Είναι λέξεις που έχουμε κατασκευάσει εμείς οι άνθρωποι η κοινωνια για να αποδώσουμε σε κοινωνικούς ρόλους και συερεοτυπα αυθαίρετα το πέος και τη μήτρα
Είναι προβληματικο όμως αυτό. Κάθε "ανδρας" που έχει πεος πρέπει να ταυτίζεται παντα 100% με το κοινωνικό στερεοτυπο που έχει πλασει η κοινωνία που το θεωρεί ως "άνδρα":
Δηλαδή αν μια μέρα θέλει να φορέσει φουστα, αυτό τι τον κανει; γιατι ολοι οι αλλοι γυρω του να τον κοιταξουν ξαφνικα εκεινη τη μερα περιεργα; επειδή έχουν στο μυαλό του το λάθος στερεοτυπο του άνδρα και υποσυνείδητα έχουν την απαίτηση από αυτό το άτομο να εκδηλώνει ανδρική συμπεριφορά (δηλαδή το να ΜΗΝ φοράει φουστα) επειδη έχει ανδρικο αναπαραγωγικο σύστημα, καθώς φουστα φοράνε υποτιθεται μόνο οι γυναίκες (γυναικειο στερεοτυπο)

οι non binary δεν ταυτίζονται ισχυρά με κανέναν πόλο (άνδρα ή γυναικα) αλλά νιώθουν άλλοτε το ένα άλλοτε το άλλο ή και τα δύο ή κανένα από τα δύο

Όσον αφορά με τα άρθρα ε είναι γελοίο να μας πειράζει
Η γλώσσα δημιουργήθηκε για να περιγράφει τους ανθρώπους, να εξυπηρετεί τις ανάγκες μας, όχι το αντίστροφο
Δεν θα αλλάξουν οι συμπεριφορες μας επειδη θα περιοριζομαστε από μια γλώσσα και μας επιτασσει
Τόσα χρόνια δεν μας πείραξε το αυτη/αυτοι που ακούγεται το ίδιο αλλά το ένα είναι θηλυκό ενικό και το άλλο αρσενικό πληθυντικό, τώρα όμως μας πειράζουν τα άρθρα. Υποκρισία το λέω εγώ. Η γλώσσα πρέπει να αλλάζει για να συμβαδίζει με τις ανάγκες των ανθρώπων.

Όπως ξαναείπα, θέμα συνήθειας είναι απλώς. Αν είχες μεγαλώσει από μικρός μέσα σε μια τέτοια κοινωνία με lgbtqia+ στοιχεία και τα είχες συνηθίσει στο πετσι σου, τίποτα από όλα αυτά δε θα σου φαινόταν περίεργο

Και υπενθυμίζω, το gender dysphoria είναι κάτι πραγματικο που όντως βασανίζει κόσμο
Εσείς νοιάζεστε περισσότερο για τα άρθρα παρά για το dysphoria;
Τους κάνετε gaslighting;
Του στιλ θα λεγατε έλα μωρέ μια χαρά άνδρας είσαι δεν έχεις τίποτα τι βλακειες σκέφτεσαι, άσε τα γυναικουλιστικα;
Καταλαβαίνετε πόσο τοξικό είναι αυτό;
Μια χαρά καταλαβαίνουμε οι περισσότεροι Chester πως ως τρίτο φύλο αναφερόμαστε στο κοινωνικό φύλο που όντως είναι κατασκευή. Το θέμα είναι πως αυτό το third gender θα περιλαμβάνει ολες τις εκφάνσεις βίωσης της ταυτότητας; θα είναι δλδ όρος ομπρέλα;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.
Το βιολογικό φύλο δεν είναι μόνο διάδικο δηλαδή χχ και xy.

Υπάρχουν τα VSC (Variations in Sex Characteristics) οι παραλλαγές οι οποίες δεν εμπίπτουν στα χχ και χy, παράδειγμα: τα XXY, XYY και άλλες παραλλαγές.

Τα ονομάζουμε σύνδρομα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάτι παθολογικό για τα άτομα που έχουν αυτές τις χρωμοσωμικές παραλλαγές. Είναι απλώς για την συνεννόηση μεταξύ της κοινότητας των γιατρών, αναγνώριση δηλαδή αυτών των μοτίβων.

Στατιστικά, ένα άτομο με iq πάνω από 140 είναι κάτι πολύ σπάνιο. Παρόλα αυτά δεν το θεωρούμε κάτι αρνητικό ή παθολογικό. Το ίδιο ισχύει και για τα άτομα με τις παραπάνω χρωμοσωμικές παραλλαγές, είναι στα μάτια εκείνου που αποδίδει αυτούς τους χαρακτηρισμούς.

Το gender είναι εντελώς ρευστό, αλλάζει κάθε εποχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Το βιολογικό φύλο δεν είναι μόνο διάδικο δηλαδή χχ και xy.

Υπάρχουν τα VSC (Variations in Sex Characteristics) οι παραλλαγές οι οποίες δεν εμπίπτουν στα χχ και χy, παράδειγμα: τα XXY, XYY και άλλες παραλλαγές.
και τα δυο αρσενικα θεωρουνται :hmm:
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Συνήθως λόγω του φαινότυπου. Όχι όμως πάντα, μπορεί να βρίσκονται στο φάσμα των intersex ατόμων.
εμας γενικα μας εχουν πει φυσιολογικος SRY = αρσενικο , τελος παντων δεν ξερω ποσο σχετιζονται τα ιντερσεξ ατομα με το θεμα ειναι ξεχωριστη περιπτωση
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.
εμας γενικα μας εχουν πει φυσιολογικος SRY = αρσενικο , τελος παντων δεν ξερω ποσο σχετιζονται τα ιντερσεξ ατομα με το θεμα ειναι ξεχωριστη περιπτωση
Είναι λίγο μπέρδεμα, νομίζω πολλοί γιατροί δεν ορίζουν το σύνδρομο klinefelter ως intersex αλλά κάποια άτομα με το παραπάνω σύνδρομο θεωρούν ότι ανήκουν εκεί.

Τώρα δεν ξέρω, ίσως είναι λίγο γενικός ο ορισμός και υπάρχουν διαφωνίες.
 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Υπάρχει το sex (βιολογικά) που διαχωρίζεται σε αρσενικό και θηλυκό. Υπάρχει και το gender που είναι κοινωνικό και αυτοπροσδιορίζεται ο καθένας με βάση ότι νιώθει. Δεν είναι ότι τα transgender άτομα αγνοούν το βιολογικό τους φύλο. Το θέμα είναι ότι δεν αισθάνονται ταύτιση με αυτό.
Τα τρανς άτομα μέσω της ορμονοθεραπείας αλλάζουν το βιολογικό τους φύλο.

Κανονικά υπάρχει και το άφυλο με χειρουργική αφαίρεση ή πλαστική ώστε να μην υπάρχει η σωματική ένδειξη φύλου. Οτιδήποτε άλλο είναι σκέτο δούλεμα. Συνήθως άντρες που το παίζουν άφυλοι ρίχνουν πιο εύκολα αφελείς πιτσικούλες ενώ κατά καιρούς άνδρες τράνς έχουν πιαστεί να έχουν σεξουαλική επαφή με την βιολογική φιλενάδα τους. Τους βγήκε ο αντίστροφος μετασχηματισμός (inverse trans) καθώς η συνάρτηση ήταν διαφορίσιμη με συνεχείς παραγώγους. :crazy:

α (στερητικό) + φύλο = άφυλο = δεν υπάρχουν χαρακτηριστικά δυαδικού φύλου
Φύλο δεν θα πει γενετικά όργανα, το σεξ είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της ζωής.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,775 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Φύλο δεν θα πει γενετικά όργανα, το σεξ είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της ζωής.

Δηλαδή αν υποθετικά, αφαιρούσες τα στοιχεία εκείνα στο σώμα σου που σου προσδίδουν τη γυναικεία φύση σου τι φύλο θα ήσουν; :hmm:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,538 μηνύματα.
Δηλαδή @chester20080 οι non binary απορρίπτουν πλήρως την ιδέα του φύλου ή απλά νιώθουν equally άντρας και γυναίκα ;

Να ρωτήσουμε και τον Τζέισον Αντιγόνη ;;;

Αν και τωρα το ξαναγυρισε την είδε πάλι αρσενικό :laugh:

Ο άνθρωπος που γνωρίσαμε ως Τζέισον Αντιγόνη επανασυστήνεται ως Ιάσων Δούσης -Πού είναι και τι κάνει σήμερα - iefimerida.gr
 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αναφερόμουν κυρίως στα χρωμοσώματα.
Δεν δέχομαι το ότι τα χρωμοσώματα ορίζουν το βιολογικό φύλο (counterexample: intersex γυναίκες με xy χρωμοσώματα), είναι τελείως made-up.
Δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου ένα "XY", αν μου έρθει ένας τύπος και μου πει "ψιιιιτ, αυτή η τύπισσα... χεχεχε, έχει xy χρωμοσώματα, είναι άνδρας" θα των αποκαλέσω τρελό. Είμαστε σε αυτή την γη εδώ και χιλιάδες χρόνια, πότε δεν είχαμε θέμα με τις XY intersex γυναίκες μέχρι πρόσφατα μου μερικοί γιατροί και βιολόγοι αποφάσισαν να μας κάνουν gaslighting.

Δηλαδή αν υποθετικά, αφαιρούσες τα στοιχεία εκείνα στο σώμα σου που σου προσδίδουν τη γυναικεία φύση σου τι φύλο θα ήσουν; :hmm:
Δεν πιστεύω ότι οποιαδήποτε εγχείρηση θα επηρέαζε το φύλο μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,342 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,775 μηνύματα.
Δεν δέχομαι το ότι τα χρωμοσώματα ορίζουν το βιολογικό φύλο (counterexample: intersex γυναίκες με xy χρωμοσώματα), είναι τελείως made-up.
Εεε… Ναι. Υπάρχουν intersex γυναίκες με XY χρωμοσώματα αλλά το θηλυκό άτομο βιολογικά έχει ΧΧ φυλετικό ζεύγος.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,342 μηνύματα.
Το θεμα με το XXY, XYYY, XYY, intersex κλπ κλπ είναι οτι ειναι βιολογικές ανωμαλίες, κατι πηγε στραβά σε μια βιολογική διαδικασία (μειωτικη διαίρεση), οποτε δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως επιχείρημα για την ύπαρξη πανω απο 2 βιολογικών φύλων. Ενας φυσιολογικός αρσενικος οργανισμός στα κυτταρα του εχει ΧΥ, ενας φυσιολογικός θηλυκος οργανισμος στα κυτταρα του εχει ΧΧ.
Sex υπαρχουν μονο 2, αρσενικό και θηλυκό
Genders υπαρχουν όσα γουστάρει ο καθένας
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Τα τρανς άτομα μέσω της ορμονοθεραπείας αλλάζουν το βιολογικό τους φύλο..
Οχι, υπάρχουν δύο είδη τρανς
Φύλο προσπαθούν να αλλάξουν οι transsexuals, αν και αυτό συνήθως δε γίνεται πλήρως
Όχι οι transgenders
Οι transsexuals είναι ένα υποσύνολο των transgenders
Βέβαια εμείς εδώ όλους τρανς τους λέμε λανθασμένα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top