Noob απορίες περί linux...

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σωστός.
Πολύ σωστός.

πς: θα κάνω πολλές ερωτήσεις ακόμη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
υπαρχουν με αλλα και χωρις γραφικο περιβαλλον . Αναλογα το ποσο εξικοιωμενη εισαι με τη κονσολα.

Προσωπικα δεν εχω βρει καποιο που να κατεβαζει το βιντεο και να το μετατρεπει, συνηθως βαζεις 2 προγραμματα, ενα για καθε δουλεια.

https://askubuntu.com/questions/218932/convert-youtube-to-mp3
Κατέβασα το πρώτο και είναι πολύ καλό! Σ ευχαριστώ!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
στο ubuntu ( καλά και γενικά σε καθε distro παρόμοια ) έχεις 4 τρόπους να εγκαταστήσεις λογισμικό:
α) via software center ( υποθέτω το χεις βρει )
β) via command line "apt-get install ..."
γ) κατεβάζοντας από κάπου το .deb και εγκαθιστώντας το με dpkg -i
δ) compile from source ( συνήθως δε θα σου χρειαστεί / δε το προτείνω :P )

εκτός απ' το τελευταίο που δεν είναι στον ίδιο βαθμό αυτόματοποιημένο ό,τι κι αν κάνεις το ίδιο πράγμα είναι στο κάτω κάτω με κάθε τρόπο το APT χρησιμοποιείς. Προσωπικά προτιμώ με command line για λόγους απλότητας αλλά ό,τι αρέσει στον καθένα.

τώρα για το koncky αν εννοείς το conky που ξέρω εγώ, απ' ό,τι βλέπω δεν εμφανίζεται στο menu των apps τουλάχιστον σε eOS που είμαι εγώ, το τρέχεις δίνοντας την εντολή "conky" είτε ως command με alt+F2 είτε σε κάποιο random terminal.

αν θες να ανοίγει από μόνο του στο startup μπορείς να το προσθέσεις ως εντολή απ τα system settings νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θέλω να κάνω μια εισαγωγή στον κόσμο του Linux. Καμιά συμβουλή? Ποια να βάλω? Τι να πρωτομάθω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παει με τις αναγκες σου, αρα η ερωτηση στρεφεται προς τα σενα και εκτος απο το "θελω να μπα στο linux" αναρωτησου τι δουλειες θες να κανεις εκει μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προς το παρόν δεν θέλω να κάνω κάτι συγκεκριμένο. Απλώς έχω προσέξει ότι το ζητάνε πολλές δουλειές με software engineering (το να γνωρίζεις linux).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δεν εχω δει σε βαθος αρκετες διανομες οποτε δε μπορω να προτεινω.

ΣΥνιστω user friendly διανομη, μια τετοια ειναι τα ubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θέλω να κάνω μια εισαγωγή στον κόσμο του Linux. Καμιά συμβουλή? Ποια να βάλω? Τι να πρωτομάθω?


αν γενικά δε ξέρεις πολλά εγώ θα σου έλεγα ξεκίνα με κάτι debian based όπως ubuntu, mint, elementary και αν θες να ψαχτείς αργότερα αλλάζεις.

Γενικά για να μην πας ξυπόλυτος τελείως εγώ θα έλεγα κάνε ένα μικρό διάβασμα για το unix γενικότερα, το filesystem, τα δικαιώματα, κάποια basic πράγματα περί terminal, τι είναι shell, βασικές εντολές του στυλ cd, ls, mkdir κλπ. Δεν είναι ότι θα σου χρειαστούν ντε και καλά αλλά καλό να έχεις μια μικρή ιδέα.

πάντως αυτό με τη δουλειά πρώτη φορά το ακούω εγώ νομίζα πως θέλουν όλοι να ξέρεις .NET C# και λοιπές βλακείες, το αντίθετο δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βασική απορία: πως κάνω εγκατάσταση το linux? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Υποθετω πως θες να πεις οτι θες διανομη με πυρηνα Linux.

Αν ναι τοτε...
Το Linux ειναι ο πυρηνας, απο πανω καθενας που θελει να κανει το δικο του ολοκληρωμενο λειτουργικο του βαζει καποια πραγματα και το βαφτιζει με ενα ονομα Χ. Αυτο το Χ λεγεται μια διανομη του linux.

Αρα εσυ καλεισαι να διαλεξεις διανομη!!! (ubuntu, mint κ.α)
Διαλεξε ποια θες και μετα παμε για εγκατασταση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το ubuntu μου βγάζει. Συγκεκριμένα, πρόκειται για κάποιο άλλο άτομο και έχει αναθέσει σε εντελώς λάθος άτομο την εγκατάσταση (εμένα). :P

Επειδή αυτό το άτομο έχει πλαστά windows, θα προκύψει κάποιο πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
nop
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ωραία, ευχαριστώ. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, απλά μπαίνω στο σάιτ και το εγκαθιστώ στον υπολογιστή, έτσι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Ωραία, ευχαριστώ. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, απλά μπαίνω στο σάιτ και το εγκαθιστώ στον υπολογιστή, έτσι; :)
https://ubuntu-gr.org/getubuntu/download
δες το βιντεο στο λινκ
θα σε λυσει τις αποριες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ωραία, ευχαριστώ. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, απλά μπαίνω στο σάιτ και το εγκαθιστώ στον υπολογιστή, έτσι; :)

τα ubuntu έχουν και εγκατάσταση μέσω windows με uninstall για να τα δοκιμάσεις και να μην δέσεις κόμπο τον υπολογιστή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μάλιστα, σας ευχαριστώ όλους.
Ας ελπίσουμε πως δεν θα καταστρέψω τον υπολογιστή. :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όλα καλά μέχρι τώρα,
το μόνο πρόβλημα για το οποίο δυσκολέυομαι να βρω λύσεις
ειναι κάτι αυξομειώσεις στη ποιότητα του ασύρματου νετ
και κάτι κολλήματα στην επανεκκίνηση και το κλείσιμο.

(13,10 έβαλα τελικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
σε λιγο βγαινουν τα 14.04, αν και θα εχει προβληματα στην αρχη μπορεις να δοκιμασεις κι αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
14.04* πάντως από τη beta τώρα λένε είναι γενικά stable. E αν τους βγει μάπα και αυτή η έκδοση δε τους ξεπλένει κανείς.

αλλά ναι, αν έχεις σκοπό να μείνεις σε ubuntu έχε το στο νου σου borat θα είναι και long term τα προσέχουν πιο πολύ αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλιστα, σας ευχαριστώ όλους.
Ας ελπίσουμε πως δεν θα καταστρέψω τον υπολογιστή. :P :)

Θα σου πρότεινα εάν θες να δοκιμάσεις το Linux να το εγκαταστήσεις για αρχή σε ένα virtual pc, ώστε να δεις πως είναι τα πράγματα χωρίς παράλληλα να φοβάσαι μην καταστρέψεις τον υπολογιστή σου. Γενικώς να ξέρεις πως τα Windows είναι αρκετά ανώτερο λειτουργικό όσον αφορά τις ανάγκες ενός μέσου χρήστη, κακά τα ψέματα. Η πραγματική δύναμη του Linux είναι οι διανομές για Servers, και για hacking/pen testing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top