PC/Console Games (Συζήτηση)

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το καλοκαίρι είναι τόσο υπέροχο που ήρθε η ώρα να αναστήσω τη Βυζαντινή Αυτοκρατορία.
Ποιος θέλει να δηλώσει συμμετοχή για να αποκτήσει μια θέση ως παίκτης στο campaign μου? Θα σας γράφω όσο προχωράω τι συνέβη στου Βυζαντινούς εαυτούς σας. Μέχρι τώρα υπάρχουν δύο συμμετοχές.

Στο ρόλο του αυτοκράτορα φυσικά ο ένας και μοναδικός @Valder

gg.png


Στον ρόλο της κόμισσας της Μονεμβασιάς η @Agaphbou
208179741_977262053045721_897205206327025992_n.png


Όσους ξέρω τη φάτσα σας θα προσπαθήσω να σας πετύχω και φατσικά. Θα δώσω λίγες μέρες να μαζευτεί κόσμος και μετά θα κάνω ψηφοφορία για να το ποιον χαρακτήρα θα παίξω.

Για όσους δεν έχουν ιδέα, το παιχνίδι είναι σε στυλ game of thrones απλά διαδραματίζεται στο μεσαίωνα. Όλοι οι χαρακτήρες ζουν κανονικές ζωές, υπάρχουν συμπάθειες/αντιπάθειες, δημιουργούνται κλίκες, δολοπλοκίες, δολοφονίες, παιχνίδια εξουσίας κτλ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Παρακαλώ στην εικόνα του Χάκερ, όπως προσέξετε το "Πεογδάρτης" που έχει βάλει στον τίτλο μου πάνω από τον θυρεό μου.

Μισό να ανεβάσω κι εγω (νέος γύρος, είναι νωρίς ακόμα 1481) :

Έχω κατακτήσει Κασταμονή και τη Σινώπη για να του κάνω κυκλωτική στην Άγκυρα και να πάρω τις μικρασιατικές επαρχίες πριν ανέβουν οι Μαμελούκοι.

eu4_1.png
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Κάζουαλς. Παιδάκια. Οι άντρες παίζουν Hearts of Iron III.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Αυτό το καλοκαίρι είναι τόσο υπέροχο που ήρθε η ώρα να αναστήσω τη Βυζαντινή Αυτοκρατορία.
Ποιος θέλει να δηλώσει συμμετοχή για να αποκτήσει μια θέση ως παίκτης στο campaign μου? Θα σας γράφω όσο προχωράω τι συνέβη στου Βυζαντινούς εαυτούς σας. Μέχρι τώρα υπάρχουν δύο συμμετοχές.

Στο ρόλο του αυτοκράτορα φυσικά ο ένας και μοναδικός @Valder

View attachment 83062

Στον ρόλο της κόμισσας της Μονεμβασιάς η @Agaphbou
View attachment 83063

Όσους ξέρω τη φάτσα σας θα προσπαθήσω να σας πετύχω και φατσικά. Θα δώσω λίγες μέρες να μαζευτεί κόσμος και μετά θα κάνω ψηφοφορία για να το ποιον χαρακτήρα θα παίξω.

Για όσους δεν έχουν ιδέα, το παιχνίδι είναι σε στυλ game of thrones απλά διαδραματίζεται στο μεσαίωνα. Όλοι οι χαρακτήρες ζουν κανονικές ζωές, υπάρχουν συμπάθειες/αντιπάθειες, δημιουργούνται κλίκες, δολοπλοκίες, δολοφονίες, παιχνίδια εξουσίας κτλ.
Μέσα. Μπορούμε να ζητήσουμε τη θέση που θέλουμε να έχουμε ή θα το αποφασίσεις εσύ?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέσα. Μπορούμε να ζητήσουμε τη θέση που θέλουμε να έχουμε ή θα το αποφασίσεις εσύ?
Οποία θες εσύ, αρκεί να μέσα στα όρια της αυτοκρατορίας για να μπορούν οι χαρακτήρες να έχουν σοβαρή αλληλεπιδραση και να πέσει γέλιο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άρχισα το "The Legend of Zelda: Skyward Sword HD" στο Switch, που είναι remake του Zelda που βγήκε στο Wii.

Το παιχνίδι ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του σε μηχανισμούς. Τα gestures του Wii εχουν μεταφερθεί στο Switch και δίνεται η δυνατότητα να παίξεις και χωρίς αυτά. Το σύστημα μάχης δεν το εχω ξανασυντήσει σε κανενα νεότερο παιχνίδι. Ως τώρα καλύτερο από το WindWaker.

Παράλληλα παίζω και το Fantasian στο Αpple Arcade που έχω αναφέρει λίγα post πιο πριν. Όλα τα τοπία τα έχουν κάνει μινιατούρες και τα έχουν μοντελοποιησει στη συνέχεια. Το αποτέλεσμα καταπληκτικό.

Δυστυχώς το αγαπημένο mobile game το Dr. Mario σταματά να βγάζει νέες πίστες και δεν θα μπορείς να το παίξει κανείς από Νοέμβριο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To Skywards είναι αρκετά μεγάλο αλλά έχει ίσως τα καλύτερα dungeons που έχω δει σε Zelda. Οι γρίφοι είναι λογικοι μέχρι τώρα. Μοιάζει με το wind waker αλλά κατά τη γνώμη μου είναι είναι καλύτερο.

Τώρα περιμένω αυτό που θα κυκλοφορήσει και στο Apple Arcade. Συνεπώς δεν χρειάζεται να το πληρώσω ξεχωριστά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το baldo ενώ το κράζουν για κάποια προβλήματα που έχει στο collision system και στη δυσκολία το βρίσκο καταπλητικό. Έχω παίξει 3 Dungeons και όλα ήταν ένα και ένα. Έξυπνα puzzle και υπέροχο ικαστικό. Πολύ κρίμα που πέφτει τόσο θάψιμο...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
καλησπερα, εχει παιξει κανεις το cyberpunk 2077 να πει εντυπωσεις?ειχα ακουσει για μεγαλη απογοητευση στην αρχη απο ps4 players.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τέλειωσα το baldo. Underated παιχνίδι που το κράζουν επειδή έτσι κάνουν όλοι. Ωραία puzzle και ιστορία. Καλοσχεδιασμένος κόσμος με πολλά side quest. Τα dungeons είναι 1 - 1 με ποικιλία. Κάθε φορά πρέπει να αντιμετωπίσεις κάτι διαφορετικό. Πρέπει να το δουν όσοι τους αρέσουν puzzle adventure game τύπου Zelda.

Tώρα θα αρχίσω το
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Xenoblade Chronicles 2 - Switch

xenoblade_2_battle_system_combat_guide.jpg


Είναι το πρώτο ιαπωζενοrpg που έχω παίξει. Το παιχνίδι με οδήγησε βήμα βήμα να καταλάβω τους μηχανισμούς του. Πολύ έξυπνο και βαθύ σύστημα μάχης που σου δίνει την επιλογή να προσεγγίσεις τον αντίπαλο με πολλαπλούς τρόπους. Σε αρκετές περιοχές μπορείς να εξερευνήσεις για να βρεις το κατάλληλο τρόπο ή να αποκτήσεις blades (κάτι σαν pokemon) με κάποιες ικανότητες για να σου ανοίγξει αυτό το δρόμο. Το παιχνίδι δεν έχει στόχο να σε κουράσει με επανάληψη και διαδρμές. Έχεις την επιλογή fast travel από την αρχή. H οικονομία του παιχνιδιού είναι πολύ έξυπνη. Ανάλογα με την περιοχή οι τιμές είναι διαφορετικές. Παίζοντας το παιχνίδι στο normal σε όλη τη διάρκεια του χρειάστηκα farming μόνο στο τελευταίο boss. Οι υπόλοιποι κατανόωντας τους μηχανισμούς της μάχης και αρκετά try and error και επισκέψεις στο menu έβγαιναν. Αν και η ιστορία ειναι ωραία, έχει αρκετά ιαπωνέζικα κλισέ και κουράζει λόγω των αμέτρητβων cutscenes αρκετά από τα οποία είνα ανούσια και κάθε τόσο να εμφανίζετια η οθόνη του loading.

Το παιχνίδι έχει κύρια ιστορία 80 ώρες ενώ αν θέλεις να ασχοληθείς με sidequest ο αριθμός αυτός είναι πολύ μεγάλος. Σε καμία περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα παιχνίδι netflix παρά τα μεγάλα custscences, λόγω της παραμετροποίησης που προσφέρει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εκπληκτικό ντοκιμαντέρ της microsoft για την ιστορία του Χbox. Η σύλληψη της ιδέας, η υλοποίηση, οι δυσκολίες, οι καινοτομίες, η δημιουργία του halo, το red ring of death του xbox 360, η σύγκριση με τον ανταγωνισμό.
Ο κάθε gamer και όχι μόνο πρέπει να την δει.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εκπληκτικό ντοκιμαντέρ της microsoft για την ιστορία του Χbox. Η σύλληψη της ιδέας, η υλοποίηση, οι δυσκολίες, οι καινοτομίες, η δημιουργία του halo, το red ring of death του xbox 360, η σύγκριση με τον ανταγωνισμό.
Ο κάθε gamer και όχι μόνο πρέπει να την δει.
Νομίζω ότι το Xbox είναι κάπως ξεπερασμένο και συγκριτικά με τις κονσόλες της Sony δεν συγκρίνεται, η Sony εδώ και χρόνια έχει πάει το gaming σε άλλο επίπεδο. Επίσης είμαι καινούργιος στη παρέα , μπορείτε να με λέτε Μπουμερανγκ
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αγόρασα Xbox γιατί δεν μπορούσα να βρω κάρτες γραφικών να στήσω gaming PC. Ακούω προτάσεις από παιχνίδια που πρέπει οπωσδήποτε να παίξω. Έχω κατεβάσει fortnite, rocket league, halo, trailmakers, και περιμένω να βγει το grounded. Δεν είμαι gamer και δεν ξέρω τι μου αρέσει. Μόνο retro έπαιζα μια στις τόσες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αγόρασα Xbox γιατί δεν μπορούσα να βρω κάρτες γραφικών να στήσω gaming PC. Ακούω προτάσεις από παιχνίδια που πρέπει οπωσδήποτε να παίξω. Έχω κατεβάσει fortnite, rocket league, halo, trailmakers, και περιμένω να βγει το grounded. Δεν είμαι gamer και δεν ξέρω τι μου αρέσει. Μόνο retro έπαιζα μια στις τόσες.
Τα ori.
Για coop δοκίμασε street of rage 4 και το battletoads.

Τα παραπάνω βρίσκονται και στο gamepass.

Tα χειριστήρια μου αρέσουν πολύ στο xbox. Πολύ καλύτερη αίσθηση από του PS5 και με πολύ ποιοτικό πλαστικό.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ori.
Για coop δοκίμασε street of rage 4 και το battletoads.

Τα παραπάνω βρίσκονται και στο gamepass.

Tα χειριστήρια μου αρέσουν πολύ στο xbox. Πολύ καλύτερη αίσθηση από του PS5 και με πολύ ποιοτικό πλαστικό.
το streets of rage 4 το εχω παιξει και δεν το προτεινω. Πολυ καμμενο κανοντας μηδενικη δουλεια να σε βοηθησει να το μαθεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αγόρασα Xbox γιατί δεν μπορούσα να βρω κάρτες γραφικών να στήσω gaming PC. Ακούω προτάσεις από παιχνίδια που πρέπει οπωσδήποτε να παίξω. Έχω κατεβάσει fortnite, rocket league, halo, trailmakers, και περιμένω να βγει το grounded. Δεν είμαι gamer και δεν ξέρω τι μου αρέσει. Μόνο retro έπαιζα μια στις τόσες.
Τζα μπορούσες να πάρεις τον 5700g επεξεργαστη με φοβερη ενσωματωμενη :whistle:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
το streets of rage 4 το εχω παιξει και δεν το προτεινω. Πολυ καμμενο κανοντας μηδενικη δουλεια να σε βοηθησει να το μαθεις.
Το παιχνίδι είναι στυλ double dragon, golden axe. Δεν έχει πολλά πλήκτρα και σε καμία περίπτωση δεν είναι πολύπλοκο.

Αφού παίζει retro είναι must. Aυτό που είναι πολύπλοκο και αρκετά δύσκολο είναι το battletoads. Αλλά battletoads και ευκολο θα ήταν λάθος.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αγόρασα Xbox γιατί δεν μπορούσα να βρω κάρτες γραφικών να στήσω gaming PC. Ακούω προτάσεις από παιχνίδια που πρέπει οπωσδήποτε να παίξω. Έχω κατεβάσει fortnite, rocket league, halo, trailmakers, και περιμένω να βγει το grounded. Δεν είμαι gamer και δεν ξέρω τι μου αρέσει. Μόνο retro έπαιζα μια στις τόσες.
πρώτα βαζεις gamepass

αν δε βάλεις αφορασε gold για 3 χρόνια απο cdkeys ή eneba και κανε μετατροπή με τη προσφορά τοτ 1 ευρω….

μετα βάλε psychonauts 2 και παίξε με αυτό μόνο καλη αρχή….

άπο ότι είδα επικεντρώνεσαι στα online Τα περισσότερα τα θεωρώ σκουπίδια όποτε όπως τα εγκατέστησες να τα κανείς uninstall.

Επίσης στη χώρα μας δυστυχως οι περισσότεροι είναι του playstation όποτε δύσκολα θα βρεις βοήθεια αφού παιζει εδώ μεσα μόνο εγώ να έχω Xbox Αα και εσυ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παιχνίδι είναι στυλ double dragon, golden axe. Δεν έχει πολλά πλήκτρα και σε καμία περίπτωση δεν είναι πολύπλοκο.

Αφού παίζει retro είναι must. Aυτό που είναι πολύπλοκο και αρκετά δύσκολο είναι το battletoads. Αλλά battletoads και ευκολο θα ήταν λάθος.
Ακικό μάλλον ο καφετζής σου ξανάριξε όπιο στον καφέ.

Το παιχνίδι το έχω παίξει και εσύ όχι. Νομίζεις ότι θα λεγα κάτι τόσο εκτός τόπου;

Το παιχνίδι έχει score system που ευνοεί να δέρνεις πολλούς αντιπάλους χωρίς να παίρνεις dmg, ενώ είανι γεμάτο αντιπάλους με πολύ δύσκολα attack patterns. Πρέπει να φας το κεφάλι σου πολλές φορές για να καταφέρεις να αρχίσεις να μην τρως συνέχεια dmg. Το παιχνίδι παίζεται με μεγάλα combo με αρκετά δύσκολο timing που θέλουν πολλές ώρες εξάσκηση για να βγαίνουν με άνεση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top