PC/Console Games (Συζήτηση)

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι από PC και κόσμο μαζεύει 40-50/65 ένα ρουμ στη Γερμανία και άλλο ένα στη Γαλλία(η Ιταλία και η ανατολική Ευρώπη δε μαζεύουν κόσμο μέχρι τώρα). Βρίσκω να παίζω αλλά οι συνδέσεις τους πάνω από τις μισές φορές είναι μεχ. Το στόρυ το ξεκίνησα και ήταν ωραίο, αλλά λογικά θα το αφήσω γιατί δεν κερδίζεις κάτι, μόνο μια αδιάφορη χαρακτήρα ξεκλειδώνεις. Τον μπλε γκόκου και βετζήτα τους βγάζεις απλά κερδίζοντας πόντους(500,000 και 300,000 αντίστοιχα).

Το παιχνίδι είναι πολύ ωραίο για competitive. Δεν είναι κάτι δύσκολο στην αρχή, όμως πολύ σύντομα αρχίζεις και βάζεις όλο και περισσότερα πράγματα στο παιχνίδι σου. Αν βρίσκεις κόσμο με καλή σύνδεση το προτείνω 100%. Σκέφτομαι και για fighting stick, καθώς οι αντιχειρές μου κουράζονται.
Κουράζονται και εμένα τα χέρια μου. Ο beerus και ο freeza μου αρέσουν στις μάχες, ειδικά ο freeza όταν κάνει psychic κινήσεις. Το ευχαριστιεμαι όσο δεν πάει 🤣
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό;;
Πρόκειται για κάτι που πράγματι θα κυκλοφορήσει, κι αν ναι, πότε; Θα είναι συμβατό με XBOX Series X;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εξαιρετικός τελικός. Νικητής ο Γάλλος. Δείτε το τελευταίο αγώνα.

Υπάρχουν πολλοί Έλληνες που έχουν καλό επίπεδο αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν σπόνσορες για να κάνουν το βήμα παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κατέβασα το Dragonball Z kakarot. Απίστευτο. Έχω λιώσει από προχθές.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κατέβασα πριν και το Dragonball xenoverse & xenoverse 2. Ανακάλυψα ότι το Dragonball Z kakarot έχει ένα season pass. Γνωρίζει κανείς τι ειναι και αν αξίζει; Με το kakarot έχω τρελαθεί. Υπέροχο παιχνίδι. Δυσκολεύτηκα πολύ στην μάχη με τους 2 ginyu members μετά την μάχη με τον guldo και η ενέργεια μου ήταν μισή κόκκινη μισή κίτρινη και μου πήρε 7-8 game overs για να καταφέρω να κερδίσω και τους 2. Μετά από αυτή τη μάχη έγινα pro. Οι μάχες με Frieza δεν με δυσκόλεψαν 😆
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Witcher 3
fff.png


Επικότητα, Επαναληψιμότητα, story.

Με αυτές τις λέξεις θα χαρακτήριζα το witcher 3. Το παιχνίδι δεν είναι τόσο μεγάλο όσο λένε αν κάνεις αυτά που χρειάζεται και καθόλου δύσκολο στο επίπεδο normal. Σε 20 ώρες βγαίνει άνετα. To σύστημα μάχης είναι αρκετά φτωχό και με τη λογικη roll και χτύπημα νικάς όλους τους κακούς. Με ενόχλησε η φτωχή δόνηση που έχει το παιχνίδι και ο κακός του χειρισμός. Ο χαρακτήρας είναι πολύ ευαίσθητος με η κίνηση του μοχλού με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά miss clicks. Με ενόχλησε επίσης και το puzzle στοιχείο του παιχνίδιου που είναι φτωχό. Απλώς ψάχνεις τα κόκκινα με τη witcher αίσηθηση για να βρεις τα στοιχεία που χρειάζονται κάθε φορά.

Tα cutscenes είναι πολλά, πάρα πολλά. Το τι θα απαντήσεις έχει σημασία και ο κάθε παίκτης διαλέγει το δικό του path. Ο κόσμος είναι εντυπωσιακός. Βουνά, χιόνια, πόλεις, ομίχλη, θάλασσα, καράβια, παιδιάδες. Δυνατό επίσης και το rpg κομμάτι του παιχνίδιου με τις παραμετροποιήσεις που προσφέρει. Θα το θελα πιο δύσκολο στο normal επίπεδο για να σε ωθήσουν να τα εξερευνήσεις παραπάνω. Το χειρισμός του αλόγου πολύ καλός και μου αρέσει το σημείο που το άλογο πάει στο δρόμο μόνο του και δεν υπακούει πιστά τις εντολές σου. Σύγκριση με zelda breath of the wild: Δεν συγκρίνονται μεταξύ τους. Είναι διαφορετικά παιχνίδια. Το zelda έχει έντονο το puzzle στοιχείο, πολύ καλύτερο σύστημα μάχης και τόξο. Το δεύτερο επικεντρώνεται στο story με αρκετά μεγαλύτερους νεκρούς χρόνους (ακολουθάς καποιον, ψάχνεις κόκκινα κ.λπ.). Βαθμολογία 8/10.

Σε όσους του αρέσε μπορεί να δουν τα xenoblade.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Witcher 3
View attachment 102306

Επικότητα, Επαναληψιμότητα, story.

Με αυτές τις λέξεις θα χαρακτήριζα το witcher 3. Το παιχνίδι δεν είναι τόσο μεγάλο όσο λένε αν κάνεις αυτά που χρειάζεται και καθόλου δύσκολο στο επίπεδο normal. Σε 20 ώρες βγαίνει άνετα. To σύστημα μάχης είναι αρκετά φτωχό και με τη λογικη roll και χτύπημα νικάς όλους τους κακούς. Με ενόχλησε η φτωχή δόνηση που έχει το παιχνίδι και ο κακός του χειρισμός. Ο χαρακτήρας είναι πολύ ευαίσθητος με η κίνηση του μοχλού με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά miss clicks. Με ενόχλησε επίσης και το puzzle στοιχείο του παιχνίδιου που είναι φτωχό. Απλώς ψάχνεις τα κόκκινα με τη witcher αίσηθηση για να βρεις τα στοιχεία που χρειάζονται κάθε φορά.

Tα cutscenes είναι πολλά, πάρα πολλά. Το τι θα απαντήσεις έχει σημασία και ο κάθε παίκτης διαλέγει το δικό του path. Ο κόσμος είναι εντυπωσιακός. Βουνά, χιόνια, πόλεις, ομίχλη, θάλασσα, καράβια, παιδιάδες. Δυνατό επίσης και το rpg κομμάτι του παιχνίδιου με τις παραμετροποιήσεις που προσφέρει. Θα το θελα πιο δύσκολο στο normal επίπεδο για να σε ωθήσουν να τα εξερευνήσεις παραπάνω. Το χειρισμός του αλόγου πολύ καλός και μου αρέσει το σημείο που το άλογο πάει στο δρόμο μόνο του και δεν υπακούει πιστά τις εντολές σου. Σύγκριση με zelda breath of the wild: Δεν συγκρίνονται μεταξύ τους. Είναι διαφορετικά παιχνίδια. Το zelda έχει έντονο το puzzle στοιχείο, πολύ καλύτερο σύστημα μάχης και τόξο. Το δεύτερο επικεντρώνεται στο story με αρκετά μεγαλύτερους νεκρούς χρόνους (ακολουθάς καποιον, ψάχνεις κόκκινα κ.λπ.). Βαθμολογία 8/10.

Σε όσους του αρέσε μπορεί να δουν τα xenoblade.
Ακικο το witcher έχει ως πρώτο χαρακτηριστικό το sandbox στοιχείο, όπου μπορείς εσύ να επιλέξεις τι crafting θα επιλέξεις, τι όπλο θα βρεις και άλλα και μετά το story. Το combat είναι πολύ δευτερεύον, ίσως αλλάξει αυτο΄στο επόμενο, το οποίο είναι confirmed.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ακικο το witcher έχει ως πρώτο χαρακτηριστικό το sandbox στοιχείο, όπου μπορείς εσύ να επιλέξεις τι crafting θα επιλέξεις, τι όπλο θα βρεις και άλλα και μετά το story. Το combat είναι πολύ δευτερεύον, ίσως αλλάξει αυτο΄στο επόμενο, το οποίο είναι confirmed.
To παιχνίδι ήταν μπουκωμένο με crafting items. Οπου και αν πήγαινες ειχε 500 πράγματα να πάρεις. Θεωρώ ότι έπρεπε να μπει ένα μέτρο σε όλο αυτό γιατί κούραζει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έπαιξα switch sport με έναν youtuber.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Το ign έβγαλε σε δημοσιότητα το game play του sonic Frontiers. Είναι εξαιρετικό και απορώ πως θα τρέχει στο switch.

Θα τρέχει σε PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, and Nintendo Switch.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Μια ερώτηση :)
Έχω Steam account με μερικά παιχνίδια στο PC.

Αν κάνω format στο PC, ξανά βάλω από το μηδέν το Steam και ξανά κατεβάσω τα παιχνίδια, τα save games μου θα προστεθούν αυτόματα; Είναι δηλαδή αποθηκευμένα στο cloud;

Καλά εννοείται ότι θα κάνω full backup τον C:/ πριν κάνω το format, άρα θα υπάρξει backup και των save games, απλά ρωτάω για να μην ψάχνομαι τελευταία στιγμή και ψάχνω να μεταφέρω τα αρχεία των save games.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,707 μηνύματα.
Μια ερώτηση :)
Έχω Steam account με μερικά παιχνίδια στο PC.

Αν κάνω format στο PC, ξανά βάλω από το μηδέν το Steam και ξανά κατεβάσω τα παιχνίδια, τα save games μου θα προστεθούν αυτόματα; Είναι δηλαδή αποθηκευμένα στο cloud;

Καλά εννοείται ότι θα κάνω full backup τον C:/ πριν κάνω το format, άρα θα υπάρξει backup και των save games, απλά ρωτάω για να μην ψάχνομαι τελευταία στιγμή και ψάχνω να μεταφέρω τα αρχεία των save games.
Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω δεν τα χάνεις τα saved. Είναι αποθηκευμένα στο cloud. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι καθολικό αυτό ( για όλα τα games ) ή μεμονωμένο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Μια ερώτηση :)
Έχω Steam account με μερικά παιχνίδια στο PC.

Αν κάνω format στο PC, ξανά βάλω από το μηδέν το Steam και ξανά κατεβάσω τα παιχνίδια, τα save games μου θα προστεθούν αυτόματα; Είναι δηλαδή αποθηκευμένα στο cloud;

Καλά εννοείται ότι θα κάνω full backup τον C:/ πριν κάνω το format, άρα θα υπάρξει backup και των save games, απλά ρωτάω για να μην ψάχνομαι τελευταία στιγμή και ψάχνω να μεταφέρω τα αρχεία των save games.
Μπορεις να το τεσταρεις: βρες που ειναι τα save games καποιου παιχνιδιου, και πηγαινε τα σε αλλο φακελο. Ξαναεγκατεστησε το παιχνιδι και δες αν τα συγχρωνησε απο το cloud.
Ο ακικος παντως εχει δικιο, μαλλον υπαρχουν παιχνιδια και που δεν υποστηριζουν cloud
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,707 μηνύματα.
Ρε παιδιά όντας γενικά «ερασιτέχνης» συλλέκτης παλαιών αντικειμένων, γενεών που δεν πρόλαβα, με έχει καρφωθεί η ιδέα έτσι για το γ@...το να πάρω ένα Game Boy να δω πως ήταν τα παλιά. Βρήκα ένα υπερβολικά φθηνό και για αυτό ρωτάω τη κρίση ιδίως όσων τα πρόλαβαν αν αξίζει.

Screenshot_61.png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Για 8.90€, worth it. Εγώ πάντως θυμήθηκα τα Nintendo τώρα. Έχουν βγει εκτός κυκλοφορίας αλλά ήθελα να παραγγείλω ένα από το Amazon. Έχω το δικό μου από το 2012 αλλά τα ‘χει παίξει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,707 μηνύματα.
Για 8.90€, worth it. Εγώ πάντως θυμήθηκα τα Nintendo τώρα. Έχουν βγει εκτός κυκλοφορίας αλλά ήθελα να παραγγείλω ένα από το Amazon. Έχω το δικό μου από το 2012 αλλά τα ‘χει παίξει.
Αυτό και αν θα πει παιδικά χρόνια τώρα. Είχα ( και έχω αλλά δεν το χρησιμοποιώ πια ) Nintendo DSi. Ίσως στο μέλλον το ανεβάσω σε φώτο. Ε ρε τι γίνονταν στις εκδρομές στα λεωφορεία στο δημοτικό όταν όλοι οι έχοντες nintendo μπαίναμε super mario kart και κάναμε διαγωνισμούς. Ζήσαμε τη κόντρα Nintendo vs PSP και είμαι ευγνώμον για αυτό.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Αυτό και αν θα πει παιδικά χρόνια τώρα. Είχα ( και έχω αλλά δεν το χρησιμοποιώ πια ) Nintendo DSi. Ίσως στο μέλλον το ανεβάσω σε φώτο. Ε ρε τι γίνονταν στις εκδρομές στα λεωφορεία στο δημοτικό όταν όλοι οι έχοντες nintendo μπαίναμε super mario kart και κάναμε διαγωνισμούς. Ζήσαμε τη κόντρα Nintendo vs PSP και είμαι ευγνώμον για αυτό.
Πω πω άσε :laugh: Εγώ θυμάμαι Nintendo DSi VS Nintendo 3DS wars. Ήθελα πολύ το 3DS για το Nintendogs and Cats που ποτέ δεν κατάφερα να το πάρω:P Δεν πειράζει όμως πρόλαβα το Nintendogs σκέτο, Super Mario Bros, Bolt, ένα άλλο multiplayer που παίζαμε με τα ξαδέρφια μου κάθε καλοκαίρι, και κάθε φορά που ήθελα νέο card (παιχνίδι) οι γονείς μου πάθαιναν 50 εγκεφαλικά αφού οι τιμές ήταν και τσιμπημένες για ένα τόσο δα πραγματάκι. Μου λείπουν αυτές οι εποχές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,707 μηνύματα.
Πω πω άσε :laugh: Εγώ θυμάμαι Nintendo DSi VS Nintendo 3DS wars. Ήθελα πολύ το 3DS για το Nintendogs and Cats που ποτέ δεν κατάφερα να το πάρω:P Δεν πειράζει όμως πρόλαβα το Nintendogs σκέτο, Super Mario Bros, Bolt, ένα άλλο multiplayer που παίζαμε με τα ξαδέρφια μου κάθε καλοκαίρι, και κάθε φορά που ήθελα νέο card (παιχνίδι) οι γονείς μου πάθαιναν 50 εγκεφαλικά αφού οι τιμές ήταν και τσιμπημένες για ένα τόσο δα πραγματάκι. Μου λείπουν αυτές οι εποχές.
Άστα. Τα 3D προσωπικά δεν μ'άρεσαν να σε πω την αλήθεια. Για εμένα μετά το τέλος των DS έρχεται το τέλος των Nintendo. Εγώ έκανα χρυσούς τους δικούς μου για να με πάρουν το DSi, τι 3D να τους έλεγα όταν βγήκαν. Δεν υπήρχαν τα λεφτά για τέτοιες πολυτέλειες. Με τις κάρτες όντως έχεις δίκιο, ήταν ακριβές χωρίς λόγο. Και εγώ 5-6 είχα συνολικά νομίζω κυρίως super mario τα περισσότερα. Ωραίες εποχές δεν λες τίποτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top