PC/Console Games (Συζήτηση)

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Δεν έχω παίξει κανένα από αυτά. Το The Last Guardian έχω δει μόνο σε gameplay στο YouTube. Και το μόνο που θα με ενδιέφερε να παίξω. Ωστόσο δεν το σηκώνει το λάπτοπ μου, θέλει καλύτερη κάρτα γραφικών.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Το the last guardian το εχω δει και γω στο youtube βασικα απο unboxholics το εμαθα και μου αρεσε παρα πολυ, ακομη το θυμαμαι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
hollow knight

Αρχικά μου έκανε αίσθηση ο απλοϊκός χειρισμός του παιχνιδιού. Στη συνέχεια κατάλαβα ότι αυτός ο απλοϊκός χειρισμός έχει μεγάλο βάθος. Ίσως το μεγαλύτερο που έχω δει σε video games καθώς τα charms χαρίζουν τη διαφορετικότητα αλλά και τη πολυπλοκότητα που ένας τίτλος χρειάζεται. Άλλα σου δίνουν παραπάνω ζωή, αλλά σου προσφέρουν μια μορφή ασπίδας κ.λπ. που μπορεί ταιριάξουν στο στυλ παιχνιδιού του καθένα.

Ο κόσμος του παιχνιδιού είναι το δυνατότερο του σημείο. Metroidvania λογική με έντονο του backtracking στοιχείο. Γεμάτος με platform challenge που όταν τα ολοκληρώσεις έχουν κάτι να σου χαρίσουν. Είτε κάποιο charm, είτε κάποιο δομικό στοιχείο για να αναβαθμίσεις το όπλο σου ή κάποια κύρια ικανότητα. Ο κάθε παίκτης φτιάχνει το δικό του path και αποκτά τη δικιά του ξεχωριστή εμπειρία παίζοντας το παιχνίδι. H μουσική του τίτλου είναι αριστουργηματική και δίνει τη δικιά της νότα στο παιχνίδι.

Τα bosses ίσως στην αρχή τρομάξουν αλλά έχουν συγκεκριμένες κινήσεις που αν τις μάθεις βγαίνουν και no damage αν προσπαθήσεις. Ίσως η πορεία που πρέπει να κάνεις κάθε φορά που χάνεις για να φτάσεις στο boss είναι πιο "ενοχλητικά" από το ίδιο το boss. Μεριχκά είναι προεραιτικά αλλά αξίζει να αντιμετωπίζεις όσα περισσότερα μπορείς.

Η οικονομία του παιχνιδιού είναι λογικής souls. Κάθε φορά που χάνεις έχεις μια ευκαιρία να πας στο σημείο που έχασες και να τα ανακτήσεις τα coins σου (GEO) αλλιως τα χάνεις για πάντα. Συμβουλή μου για τους νέους παίκτες είναι να τα αξιοποιήσουν με την πρώτη ευκαιρία και να μην περιμένουν να γίνουν πολλά γιατί το πιθανότερο είναι να τα χάσουν. Όταν μπλέκεις σε δύσκολα σημεία πρωταρχικό σου σκοπός είναι να τα περάσεις και όχι να διατηρήσεις τα GEO σου.

Oλοκήρωσα το 68% του τίτλου και θα το συνεχίσω. Νιώθω ότι το παιχνίδι έχει να μου προσφέρει και άλλα πράγματα. Με τρεις λέξεις θα περίγραφα το παιχνίδι:
Ατμόσφαιρα, Επιβίωση, Επιμονή

9.5/10
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Προσφάτως αγόρασα από το ebay σε τιμή ευκαιρίας ( μόνον 60 ευρώ!!!! ) την κονσόλα Sega Master System II ( 1990 ) μαζί με τέσσερα παιγνίδια, το Alex Kidd in Miracle World ως ενσωματωμένο στη κονσόλα, Sonic the Hedgehog, California games, Battle outrun. Το ότι έκαναν όλα αυτά 60 ευρώ είναι πραγματικά wtf, απορώ με το πωλητή.

Δεν το μετάνιωσα καθόλου, λάτρης του retro gaming. Αν και από αυτά τα 80s παιχνίδια το μόνον που με ενθουσίασε φουλ είναι το Sonic the Hedgehog το οποίο ετερμάτισα εχθές. Κάτι λέει και το Alex Kidd. Το outrun μιεχ.

Screenshot_25.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεοι.
Μιας που είχαμε συζήτηση επί του θέματος πριν λίγο καιρό και νοσταλγούσαμε τις κονσόλες που έχουν συνδεθεί με τα παιδικά μας χρόνια, στο δημοτικό ειδικά, εχθές βρήκα το Nintendo DSi που πρέπει να το είχα αγοράσει ( μου το έκαναν δώρο obviously ) Τετάρτη/ Πέμπτη Δημοτικού και πρακτικά ήταν η πρώτη ολοδικιά μου κονσόλα και η τελευταία βασικά των παιδικών μου χρόνων χδ . Εποχάρες όμως. Μέχρι που μας βγήκαν μετά τα 3Ds και μας τα ισοπέδωσαν τα DSi μας :cry_x:

Είχα και θηκάκι super mario όχι ότι και ότι, να τα έχουμε προστατευμένα στις σχολικές εκδρομές που τα παίρναμε χδ. και να οι σύλλογοι από τις κασσέττες οι οποίες τότε πρέπει να κόστιζαν 30+ η μία και για αυτό νέα κασσέττα βλέπαμε κάθε χρόνο χδ.

IMG_20220912_185555.jpg

IMG_20220912_185453.jpg


Υ.Γ. σε βαθύ κύμα νοσταλγίας και συγκίνησης τερμάτισα σήμερα το Super Mario Bros:P
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
εγω παντως χακαρα το 3ds πριν 4 χρονακια και εχω κατεβασει ο,τι τιτλο υπαρχει. απο 3ds τιτλους και ds σε snes titles και gba παιχνιδια. πολυ worth, καντε το.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
rrrr.png


Απίστευτο λανσάρισμα του splatoon 3 στην Ιαπωνία. Έσπασε όλα τα ρεκόρ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Είχαμε nintendo direct πριν λίγο.
Το νέο Zelda θα βγει Δεκέμβριο του 2023 και θα είναι παιχνίδι σταθμός.

και σε ένα μήνα κυκλοφορεί το bayonetta 3.
Η νιντεντο έχει κάνει πολύ δουλειά στο software και βγάζει καλύτερα παιχνίδια στην ίδια κονσόλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σήμερα κυκλοφόρησε η συνέχεια ενός ιστορικού παιχνιδιού. Του monkey island.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
:( Δεν είμαι πουλημένος. Απλώς δεν ήξερα πως παιζόταν το παιχνίδι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
eeee.png


Splatoon 3.0 (single player)

Παιχνίδι με υπογραφή nintendo. Όπως τα περισσότερα παιχνιδια νιντεντο μετά τους τίτλους τέλους έχει μια bonus πίστας αυξημένης δύσκολίας για παίκτες με αυξημένα skills. Απερίγραπτο level design. Κάθε πίστα και μια ξεχωριστή ιδεά με αποκορύφωμα την τελευταία.

Άλλη πίστα απαιτεί ταχύτητα, αλλη να χρησιμοποιήσει περιορισμένο μπογιά, άλλη να λύσεις μικρούς γρίφους. Κάθε μια έχει την σφραγίδα της για να δημιουργήσουν ένα σύνολο που λίγα παιχνίδια το έχουν.

Η φυσική των όπλων και της μπογιάς είναι σε υψηλά επίπεδα. Κάποια είναι για κοντινές αποστάσεις κάποια για μακρινές και κάποια melee. Ο κάθε παίκτης με το καιρό θα βρει το όπλο ή το συνδυασμό όπλως που του ταιριάζει ανάλογα με την κατάσταση. Υπάρχουν και ειδικές ικανότητες που αν χρησιμοποιηθούν σωστά μπορεί να κάνουν τη διαφορά.

Τελειώνοντας αξίζει να αναφερθεί η πολύ καλή χρήση της δόνησης στα χειριστήρια που αυξάνουν την εμπειρία του παίκτη δίνοντας σωστή πληροφόρηση. Λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά και μια ακόμα απόδειξη ότι ενα παιχνίδι μπορεί να είναι masterpiece και σύχρονο χωρίς να απαιτεί teraflop από την κονσόλα που το υποστηρίζει. Masterpiece: 9.5/10 γιατί 10 παιρνει μόνο το breath of the wild.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Για όποιον παίζει Heroes of the Storm, αστειάκι.
Συζήτηση στο τσατ, λέει ένας παίκτης στον Butcher:
- Butcher it seems this set up suits you well, so don't disappoint us. And eat meat.
Και απαντάει ο Butcher:
- I'm vegan.

Γέλασα πάρα πολύ. :hehe:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Η κάρτα γραφικών GeForce RTX Titan νέας γενιάς της NVIDIA ακυρώθηκε: η κατανάλωση 600W-700W, το «λιώσιμο» τροφοδοτικών και τα φαινόμενα… αυτανάφλεξης φαίνεται σύμφωνα με πηγές πως ήταν το τελευταίο καρφί στο φέρετρο της ακυκλοφόρητης GPU αρχιτεκτονικής Ada Lovelace.
:pleasantry:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

@giannhs2001 Κοίταξε αυτό παίζουν παιχνίδια της amiga.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

H voice actor της πρωταγωνίστριας των δυο Bayonetta Hellena Taylor, έκανε tweet πριν λίγες μέρες διαμαρτυρόμενη προς την Platinum για την εξευτιλιστική αμοιβη που της πρότειναν. Μόλις 4000 δολάρια. Το τρίτος μέρος του παιχνιδιού γίνεται release σε λίγες μέρες και η ηθοποιός πρότρεψε τους χρήστες αντι να αγοράσουν το παιχνίδι να το διαθέσου για φιλανθρωπικούς σκοπούς.

Παραθέτω το tweet από κάτω:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχασα το ενδιαφερον μου αφοτου τερματησα το DBZ Kakarot. Γνωριζετε καποιο παρομοιο με αυτο; Κατα προτιμηση να ειναι βασισμενο σε ανιμε και να ακολουθει την ιστορια. Να μην ειναι πχ μονο μαχες σε αρενα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εχασα το ενδιαφερον μου αφοτου τερματησα το DBZ Kakarot. Γνωριζετε καποιο παρομοιο με αυτο; Κατα προτιμηση να ειναι βασισμενο σε ανιμε και να ακολουθει την ιστορια. Να μην ειναι πχ μονο μαχες σε αρενα.
Αν έχεις game pass δοκίμασε αυτό:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
315431599_5787010784726939_2167090411189972537_n.jpg


Ελληνική gaming δημοσιογραφία...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top