PS5 vs xbox series Χ. Φτάνουμε στη νέα εποχή.

Ποια κονσόλα σάς αρέσει παραπάνω;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)
  • PS5

  • Xbox Series X

  • Άλλη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H εποχή των νέων κονσολών.





Προφανώς αρχικά μπορούμε να κρίνουμε μόνο το design καθώς οι κονσόλες είναι ακυκλοφόρητες ακόμη. Αν αλλαξουμε γνώμη αφου κυκλοφορήσουμε μπορούμε να αλλάξουμε τη ψήφο μας.

Το design το τυ PS5 το βρίσκω απαράδεκτο. Δείτε πόσο ψηλό είναι. Αντίθετα του χbox μου αρέσε από την πρώτη στιγμή. Γι αυτο τη ψήφο μου αρχικά τη βάζω στο xbox.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Δεν μπορείς να κρίνεις μόνο το design. Ξέρουμε τεχνικά χαρακτηριστικά, και η Sony έχει δείξει δείγματα από την νέα γενιά. Εγώ ps5 θα πάρω, λόγω των αποκλειστικών, όπως κάνω σε κάθε γενιά (κάτοχος ps2, ps3 και ps4).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
To PS5 φαίνεται περισσότερο, τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια, κόνσολα από το μέλλον. Έχει πιο 3D σχεδιασμό, αν το λέω σωστά. Ο χρωματικός συνδυασμός να παίζει ρόλο; Το Xbox X είναι πιο βαρύ, άκαμπτο εμφανισιακά, απλώς ένα κουτί. Όσο το κοιτάζω βγάζει κάτι ωραίο. Όταν τοποθετηθεί οριζόντια (χωρίς τη βάση στήριξης) δεν μου αρέσει το PS5.

Δεν είδα ακόμα επίσημες διαστάσεις, αλλά όλοι λένε ότι είναι αρκετά μεγαλύτερο από το Xbox...

Τo PS5 είδα σε memes ότι μοιάζει με το PS2 εντός ενός βιβλίου(το μαύρο είναι το PS2 ενώ τα λευκά οι σελίδες), ενώ το Xbox X με ψυγειοκαψύκτη.

Για παιχνίδια, χωρίς να έχω συγκρίνει γραφικά κλπ, το PS 5 θα αγόραζα κατά πάσα πιθανότητα. Ίσως, λόγω του ότι έχω τα προηγούμενα, και συνήθισα ; Δε ξέρω...
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
PS5. All time classic.

Βέβαια κανένα δεν θα πάρω. Έχω PC :P

 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Το Xbox φαίνεται σαν κουβάς,αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό κριτήριο και κανείς δεν παίρνει κονσόλα βάσει του πόσο ωραία είναι . But just mentioning it anyways...

Απο εκεί και πέρα φαίνεται οτι το xbox υπερτερεί λίγο τεχνικά . Αλλά it's not quite true .
Η Sony επένδυσε πολύ στον SSD και τους καλύτερους αλγόριθμους συμπίεσης,και όχι μάταια όπως φάνηκε απο το demo της Epic.

Επίσης αφιέρωσε ολόκληρους έξτρα πυρήνες απλά για την επεξεργασία ήχου . Αυτό ίσως περάσει σε πρώτη φάση απαρατήρητο,but it's huγε,εαν τους συνυπολογίσουμε,κάνει outperform το xbox . Όσοι παίζουν horror θα είναι
ένα insane feature που το xbox δεν θα μπορεί να προσφέρει .

Θεωρώ οτι το PS5 για έναν gamer θα ήταν η καλύτερη αγορά . Συμπεριλαμβανομένου και της νέας μεθόδου για το power distribution,νομίζω οτι έδωσαν πολύ προσοχή να φτιάξουν μια νεα καινοτόμα κονσόλα . Βέβαια πάντα θα υπάρχουν μερικοί που θα πιαστούν στην μικρή αλλά υπαρκτή θεωρητική υπεροχή του xbox σε απόδοση .

Βέβαια την μεγαλύτερη σημασία θα την παίξουν τα exclusives της κάθε κονσόλας για τους περισσότερους φαν .
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,620 μηνύματα.
Η κόντρα PC vs Console Peasants φαίνεται έχει ξεπεραστεί και την θέση της πήρε το Xbox vs PS5 . Πάντως ακούγονται πολλές φήμες ότι αυτά επρόκειτο να είναι τα τελευταία μοντέλα από κάθε εταιρεία . Μετά αλλάζει τελείως το σύστημα των κονσολών . Μία τελείως διαφορετική γενιά έρχεται . Μεταξύ τους πάντως Xbox με τα χίλια . Η Microsoft επιτρέπει στα παιχνίδια να παίζονται και σε παλιότερες κονσόλες ( εκτός του 360 ) ενώ η Sony αλλάζει συχνά και δεν δίνει αυτό το δικαίωμα για κερδοσκοπικούς λόγους .
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου φαίνεται πιο όμορφο το xbox ενώ το ps5 μοιάζει σαν χάρτινο κουτί γάλα, δεν ξέρω, μου φαίνεται ''κάπως''. Όλα τα λεφτά όμως θα είναι οι δυνατότητες και τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, το desing περνάει σε 2η μοίρα. Άλλωστε παιχνιδοκονσόλα παίρνεις για να παίζεις παιγνίδια όχι για να την κρεμάς στον τοίχο σαν πίνακα ζωγραφικής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν μπορείς να κρίνεις μόνο το design. Ξέρουμε τεχνικά χαρακτηριστικά, και η Sony έχει δείξει δείγματα από την νέα γενιά. Εγώ ps5 θα πάρω, λόγω των αποκλειστικών, όπως κάνω σε κάθε γενιά (κάτοχος ps2, ps3 και ps4).
Από χαρακτηριστικά το xbox είναι καλύτερο. Παρόλα αυτά το Α και το Ω στις κονσόλες είναι τα παιχνίδια. Οι κονσόλες ειναι ακυκλοφόρητες άρα προς το παρόν κρίνω μόνο το σχεδιασμό.

To PS5 φαίνεται περισσότερο, τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια, κόνσολα από το μέλλον. Έχει πιο 3D σχεδιασμό, αν το λέω σωστά. Ο χρωματικός συνδυασμός να παίζει ρόλο; Το Xbox X είναι πιο βαρύ, άκαμπτο εμφανισιακά, απλώς ένα κουτί. Όσο το κοιτάζω βγάζει κάτι ωραίο. Όταν τοποθετηθεί οριζόντια (χωρίς τη βάση στήριξης) δεν μου αρέσει το PS5.
Ο 3D σχεδιασμός ήταν στην μόδα πριν 10 χρόνια. Τώρα μετράνε οι λιτές, κοφτές γραμμές και η απλότητα στο σχεδιασμό.
 

kastoras

Νεοφερμένος

Ο kastoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχω το ps3 ως βασική κονσολα μου. θα πάρω το ps5 μολις βγει οσο και αν κανει. (Μαζευω λεφτα). Γενικά ειμαι ps fan. (πριν το -3 είχα το -1). Ανα δυο γενειες αλλαζω κονσολα. περα φυσικα απο το λαπτοπ που εχω.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να πάρεις μια καινούρια κονσόλα δεν είναι σχεδόν απαραίτητο να έχεις και μαι 4κ τηλεόραση; ιδίως τώρα που αρχίζουν από 300€.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ναι είναι απαραίτητο. Αλλιώς πάει τζάμπα η δυναμική της κονσόλας.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Καλά πόσο μακριά από την πραγματικότητα στο εξωτερικό design ήταν το προσχέδιο του PS5 που μας βγάζανε "αποκλειστικά" τα διάφορα τεχνολογικά sites τους προηγούμενους μήνες. :P
Αντίθετα με το XBOX που όπως μας το παρουσιάσανε, έτσι φαίνεται θα κυκλοφορήσει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η πρώτη εικόνα είναι λες και μεταφέρουν φέρετρο 😅
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Είναι πολύ υποκειμενική η ομορφιά μεταξύ των κονσολών.
Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο ο μινιμαλ σχεδιασμός του Xbox παρά του Ps5, το οποίο μου φαίνεται λίγο χοντροκομμένο και σίγουρα δεν ταιριάζει καθόλου με την υπόλοιπη διακόσμηση στο σπίτι μου.

Βέβαια περί ορέξεως... Έτσι και αλλιώς το Ps5 θα πάρω μιας και τα Exclusive του δεν έχουν ανταγωνισμό, συν ότι έχω καλό σχετικά pc για να παίξω και τις αποκλειστικότητες της microsoft χωρίς να χρειαστώ το Series X
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά η νέα εποχή πιστεύω θα αρχίσει με το cyberpunk. Τα καινούρια παιχνίδια των κονσολών δεν φαίνονται τόσο εντυπωσιακά και ναυαρχίδες όπως gta vi και elder scrolls vi αργούν πάρα πολύ, οπότε το φθινόπωρο θα ξέρουμε τι θα δούμε τα επόμενα 10 χρόνια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top