Samsung thread

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Εχω το s20 FE 5g εδω και ενα χρονο ακριβως, μαλλον τον Ιουνιο θα παω στο s22 ( το απλο μαλλον το ultra θα κανει 1.200-1400 και δεν εχω τοσα χρηματα). Το απλο θα κανει 850-900.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.
Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί, που ίσως δε το γνωρίζετε πολλοί, με το υπερόπλο Leeco Le Pro 3, γύρω στο 2017-18...τηλεφωνάρα. απίστευτο σχεδιαστικά, φοβερή αυτονομία, που κινητά ακόμα και σήμερα δε την έχουν, αλλά το software έμπαζε...ώσπου κάποια στιγμή η google διέκοψε τις υπηρεσίες της στην εταιρεία...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί, που ίσως δε το γνωρίζετε πολλοί, με το υπερόπλο Leeco Le Pro 3, γύρω στο 2017-18...τηλεφωνάρα. απίστευτο σχεδιαστικά, φοβερή αυτονομία, που κινητά ακόμα και σήμερα δε την έχουν, αλλά το software έμπαζε...ώσπου κάποια στιγμή η google διέκοψε τις υπηρεσίες της στην εταιρεία...
Φιλε sammy μονο στο android η google pixel.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
@Unboxholics @Scandal οριστε οι πρωτες επισημες φωτο του s22 series. Αν το απλο εχει οθονη 6.2 ίντσες θα παρω αυτο, αλλιως αν εχει μικρότερη οθονη θα παω στο plus.



Εντωμεταξύ για το 2022 η Samsung θελει πωλησεις 270 εκατομμύρια Smartphones εκ των οποιων 40 εκατομμυρια Galaxy S series, 120 εκατομμύρια Alpha series, 10 εκατομμύρια Foldable και 100 εκατομμυρια M series.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Εγώ θα παραμείνω με το Galaxy Tab S7 ακόμα που έχω κι ως smartphone.
Ίσως αναβαθμίσω το tablet στη μεθεπόμενη γενιά γιατί τα Tab S8 δεν αξίζουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Εγώ θα παραμείνω με το Galaxy Tab S7 ακόμα που έχω κι ως smartphone.
Ίσως αναβαθμίσω το tablet στη μεθεπόμενη γενιά γιατί τα Tab S8 δεν αξίζουν.
Σε εχει βολέψει το tab S7 για κινητο;; Εννοω οτι πρεπει να κουβαλάς ενα Tablet 11 inch μαζι σου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Μπραβο πολυ καλο!!

Εντωμεταξύ το one ui της Sammy αυτη τη φορα εσπασε καθε φραγμο και ειναι ισαξιο με το ios 15.

 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 968 μηνύματα.
@Unboxholics @Scandal οριστε οι πρωτες επισημες φωτο του s22 series. Αν το απλο εχει οθονη 6.2 ίντσες θα παρω αυτο, αλλιως αν εχει μικρότερη οθονη θα παω στο plus.
Αυτά είναι dummy units και οχι real-life s22 ωστοσο καπως ετσι θα ειναι και στην πραγματικότητα. Τα s22 και s22+ στην εικονα φαινεται να εχουν γυαλι πισω κατι που δεν πιστευω να συμβει, λογικά θα είναι όπως τα s21. Παντως το ultra οπως το ειχαμε δει και πριν λιγες βδομαδες σε leaks φαινεται οτι θα ειναι πολυ ομορφο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Αυτά είναι dummy units και οχι real-life s22 ωστοσο καπως ετσι θα ειναι και στην πραγματικότητα. Τα s22 και s22+ στην εικονα φαινεται να εχουν γυαλι πισω κατι που δεν πιστευω να συμβει, λογικά θα είναι όπως τα s21. Παντως το ultra οπως το ειχαμε δει και πριν λιγες βδομαδες σε leaks φαινεται οτι θα ειναι πολυ ομορφο.
Το Ultra θα λεγεται Note φετος!! Εγω μαλλον θα παω για το απλο s22!! Το one ui4 τα σπαει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Η Samsung ανακοίνωσε τα καλύτερα έσοδα και κέρδη στην ιστορία της για το 2021. Η εταιρεία πήρε μεγάλη ωθηση από τις πωλήσεις smartphones και memory chips αλλά και από την ανάκαμψη της αγοράς τηλεοράσεων. Συγκεκριμένα είχαμε:

Q4 2021.
Revenue: 63,7 Billion USD +10%
Operating profits: 11,7 Billion USD
Net profits: 9 Billion USD +49,7%
Smartphone sales: 72 Million units
Tablet sales: 9 million units
TV sales: 14,7 Million units

2021 in Total
•Revenues: 232,727 Billion USD (+ 12,7%)
•Operating profits: 43,10 Billion USD
•Net profits: 32,727 Billion USD (+ 37%)
•Smartphone sales: 277 Million units
•Tablet sales: 31.4 Million units
•TV sales: 57 Million units

Η Samsung παρέμεινε νο1 κατασκευαστής Smartphone με 21% μερίδιο αγοράς, Νο1 στις τηλεοράσεις με μερίδιο 30% και στα Chips με μερίδιο 27%. Στην αγορά των Tablet παρέμεινε Νο2 πίσω από την Apple με ποσοστό 20%. Η εταιρεία παραμένει μέσα στις 15 μεγαλύτερες εταιρείες του πλανήτη βάση εσόδων και στις 10 μεγαλύτερες βάση κερδών.

Well done Samsung keep going.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Η Samsung ανακοίνωσε τις εκτιμήσεις της για τα αποτελέσματα Α τριμήνου τα οποία ήταν όπως αναμενόταν πολύ ισχυρά λόγω της τεράστιας ζήτησης για chips. Ενδεικτικά τα έσοδα της εταιρείας αυξήθηκαν κατά 14,5% στα 63 δισεκατομμύρια δολάρια ενώ τα λειτουργικά κέρδη εκτινάχθηκαν κατά 50% στα 11 δις δολάρια. Από τα κέρδη αυτά τα 7 δις αφορούσαν το τομέα των επεξεργαστών και των Memory chip, τα 3.2 δις τον τομέα των Smartphones και τα 800 εκατομμύρια λοιπές δραστηριότητες. Αξίζει να αναφέρω εδώ ότι παλιότερα την περίοδο 2012-2014 το 60% των κέρδη της εταιρείας ερχόταν από τον τομέα των Smartphones, ποσοστό που πλέον έχει μειωθεί στο 27-30%. Ο λογος ειναι οτι στα high end μοντελα το μεριδιο της εταιρείας μειωθηκε απο το 32% του 2013 στο 21% περσι. Με αλλα λογια πουλαει πλεον περισσοτερες φθηνες συσκευες παρα ακριβες οπως εκανε παλια.
καθως στις High end η Apple παιζει μονη της με μεριδιο αγορας 57%.

Τα τελικά αποτελέσματα α τριμήνου θα ανακοινωθούν στις 27 Απριλίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Έκανα μερικά διαγράμματα για την πορεία της Samsung τα τελευταία χρόνια οπως έκανα με την Apple. Δείτε τα και εύχομαι να σας αρέσουν.
52EB4DD6-8208-4CB5-937A-5CDB422D9114.png
871F0B2C-688E-4C73-88A6-12AA907CBED4.png
4CB0F7A5-8C48-4EB1-9D8B-24A93EB62AC4.png
5AB4BF6F-8D5F-4902-A770-948C074822A8.png
4FDDCC84-C927-406B-8EA8-04D98081C291.png
4DFC8E9B-4EDF-46C8-893E-7607444E0C8B.png
C965EB4E-492D-4910-A282-12E65EAAF24A.png
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραιο το One UI 4.1 αλλά μου έβγαλε την πίστη μεχρι να δουλεψει σωστά. Επρεπε να κανω factory reset για να βελτιωθούν κάποια θεματα που ειχαν βασικές εφαρμογές και γενικα η ομαλή λειτουργία του λογισμικού και ακομα υπαρχουν μικρο θεματάκια. Σιγουρα θα βελτιωθουν με τον χρόνο αλλα...ψιλοξενέρωσα. Επίσης ποιανού φαεινή ιδέα ηταν να βγαλει την διόρθωση στο πληκτρολόγιο; Τέλος πάντων...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,459 μηνύματα.
Σαμσουνγκ και ξερο ψωμι ασυζητητη. :D

Κατα τα αλλα,δεν ξερω αν βγω λιγο εκτος θεματος..μηπως λέτε μονο για κινητα...απλα θελω να παρω σαμσουνγκ ταμπλετ ..σε ταμπλετ ειμαστε καλα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Σαμσουνγκ και ξερο ψωμι ασυζητητη. :D

Κατα τα αλλα,δεν ξερω αν βγω λιγο εκτος θεματος..μηπως λέτε μονο για κινητα...απλα θελω να παρω σαμσουνγκ ταμπλετ ..σε ταμπλετ ειμαστε καλα;
Καλημέρα Πουπι.

Η αλήθεια είναι ότι όλα τα android Tablet είναι αρκετά πίσω σε ότι αφορά τη χρησιμότητα και την λειτουργικότητα τους. Στον τομέα των Tablet η Apple είναι με διαφορά μπροστά με το λειτουργικό σύστημα iPad os. Αρα αν μπορείς οικονομικά να δώσεις 500-700€ πας σε Apple. Τώρα αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό τα Samsung είναι αξιοπρεπέστατα σαν επιλογή, θα σε βγάλει άνετα για μια απλή καθημερινή χρήση όμως δεν θα φτάνει τις επιδόσεις των iPad της Apple.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,459 μηνύματα.
Καλημέρα Πουπι.

Η αλήθεια είναι ότι όλα τα android Tablet είναι αρκετά πίσω σε ότι αφορά τη χρησιμότητα και την λειτουργικότητα τους. Στον τομέα των Tablet η Apple είναι με διαφορά μπροστά με το λειτουργικό σύστημα iPad os. Αρα αν μπορείς οικονομικά να δώσεις 500-700€ πας σε Apple. Τώρα αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό τα Samsung είναι αξιοπρεπέστατα σαν επιλογή, θα σε βγάλει άνετα για μια απλή καθημερινή χρήση όμως δεν θα φτάνει τις επιδόσεις των iPad της Apple.
Εχω λαπτοπ καινουργιο μια χαρα για τις δουλειες μου.Δυνατο!

Δεν μπορω να παρω aple διοτι το σαμσουνγκ θα το παρω σχεδον τσαμπα,δηλαδη 188 περιπου θα δωσω καθως απο το υπουργειο παιδιας,νωρις νωρις... :hehe: ,τωρα μας δινουν voucher για τετοιο υλικο που θα μας βοηθαει στο σχολειο,με το σκεπτικο δηλαδη οτι το web μαθημα μπηκε στη ζωη αμς και οφειλει να μεριμνησει για εκπαιδευτικους και μαθητες.
Και εχιε συγκεκριμενη πλατρφορμα με συγκεκριμενα μοντελα.Και εγω δεν το χρειαζομαι για κατι δυσκολο αφου εχω καλο λαπτοπ.Αλλα εφοσον μου δινουν 200 ευρω voucher και μπορω να παρω το σαμσουνγκ που το εχει,γιατι να μην το παρω; θα μπορουσα να παρω και εντελως δωρεαν,μονο με το voucher,αλλη μαρκα..αλλα δν θελω να ειναι και ξεφτυλα.

Οποτε καταλαβαινεις οτι εχω συγκεκριμεβνα μοντελα που μπορω να παρω και βεβαια για μια απλη χρηση.Όποτε απο την απαντηση σου κρινω οτι θα ειναι μια χαρα για μια απλη χρηση ναι;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Εχω λαπτοπ καινουργιο μια χαρα για τις δουλειες μου.Δυνατο!

Δεν μπορω να παρω aple διοτι το σαμσουνγκ θα το παρω σχεδον τσαμπα,δηλαδη 188 περιπου θα δωσω καθως απο το υπουργειο παιδιας,νωρις νωρις... :hehe: ,τωρα μας δινουν voucher για τετοιο υλικο που θα μας βοηθαει στο σχολειο,με το σκεπτικο δηλαδη οτι το web μαθημα μπηκε στη ζωη αμς και οφειλει να μεριμνησει για εκπαιδευτικους και μαθητες.
Και εχιε συγκεκριμενη πλατρφορμα με συγκεκριμενα μοντελα.Και εγω δεν το χρειαζομαι για κατι δυσκολο αφου εχω καλο λαπτοπ.Αλλα εφοσον μου δινουν 200 ευρω voucher και μπορω να παρω το σαμσουνγκ που το εχει,γιατι να μην το παρω; θα μπορουσα να παρω και εντελως δωρεαν,μονο με το voucher,αλλη μαρκα..αλλα δν θελω να ειναι και ξεφτυλα.

Οποτε καταλαβαινεις οτι εχω συγκεκριμεβνα μοντελα που μπορω να παρω και βεβαια για μια απλη χρηση.Όποτε απο την απαντηση σου κρινω οτι θα ειναι μια χαρα για μια απλη χρηση ναι;
Από ότι κατάλαβα θα σου δώσει το υπουργείο 188€ και θα βάλεις εσυ τη διαφορά σωστά;;

Ναι τα Samsung θα σε βγάλουν άνετα για καθημερινή χρήση μην το σκέφτεσαι. Τα 2 παρακάτω μοντέλα που θα σου πω αξίζουν.

Αρχικά έχουμε το Tab A8 που κάνει 240€, αρα εσυ θα δώσεις τη διαφορά που είναι 50€. Είναι ένα απλό καθημερινό Tablet που άνετα θα σε καλύψει σε Browsing, YouTube κτλ.

Μετά αν θέλεις κάτι πιο επαγγελματικό τότε πας σε Tab s6 lite. Αυτό κάνει 320€ Αρα εσυ θα δώσεις 130€. Αυτή η επιλογή είναι πολύ καλύτερη αν το θέλεις για την δουλειά σου καθώς έχει πιο ισχυρά χαρακτηριστικά, καλύτερη κάμερα, ενώ υποστηρίζει και σου δίνει στη συσκευασία το Samsung pen ώστε να γράφεις και να κανείς σχέδια, γραφήματα κτλ.

48EE502D-0B14-411C-862C-3F51931D8E93.png
42EA1AD1-7844-4B46-9102-1172EF8E4147.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,459 μηνύματα.
Από ότι κατάλαβα θα σου δώσει το υπουργείο 188€ και θα βάλεις εσυ τη διαφορά σωστά;;
Οχι.Το voucher ειναι 200 ευρω.Μπηκα στην συγκεκριμενη πλατφορμα με τα συγκεκριμενα μον τελα που μ πορουμε να παρουμε,καποια ειναι δωρεαν..καλυπτονται δηλαδη απο το βαουτσερ..εγω μιας και θα παρω,ας μην ειναι και του πεταματου,λεω να παρω ενα σαμσουνγκ που που κανει 388 καπου εκει ,μειον τα 200 ευρω θα πληρωσω 188 αν θυμαμαι καλα.Απλα αν μου πεις οτι ειναι χαλια..θα παω στο εντελως δωρεαν..αν ειναι οκ για καθημερινη χρηση απλη θα δωσω τα 188 ευρω παραπανω να το παρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οχι δεν το θελω για ακτι εξειδικευκενο,αφου εχω λαπτοπ δυνατο και καινουργιο..απλα αφου μου δινουν τα 200 γιατι ν α μην το παρω; Δεν θα κανω κατι απ εκει εξειδικευμενο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top