Stage και συμβασιούχοι του Δημοσίου.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κλασική περίπτωση ελληνάρα που μένει 5 χρόνια στην ίδια θέση "εκπαιδευόμενος" κι ανασφάλιστος αποσκοπώντας στο να διοριστεί κάποτε μόνιμα στο Δημόσιο. Συγγνώμη αν προσβάλλω κάποιους, αλλά αυτός ο τρόπος μου θυμίζει κάτι παράσιτα που κοιτάνε πως να φάνε το βιος των άλλων, δηλαδή τα λεφτά του κράτους. Κλασικό παράδειγμα κάτι νούμερα σχολικοί φύλακες που παίρνουν 1800 ευρώ, κάθονται όλο το βράδυ στο γραφείο του Διευθυντή και ξύνονται και μετά το παίζουν και κατατρεγμένοι από τη μοίρα, ενώ αντίθετα οι σχολικές καθαρίστριες ειναι 10 ώρες τη μέρα με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι κι ακόμη και οι μόνιμες, δεν παίρνουν ούτε τα μισά. Λίγη δικαιοσύνη επιτέλους.
Συμφωνώ πλήρως με την κατάργησή τους και δε νομίζω οτι πρέπει να τους δοθεί κάποιο προβάδισμα στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ έναντι των άλλων. Αν το ΠΑΣΟΚ κατάλαβε οτι πρέπει ν'αρχίσει να κόβει θέσεις απ'το Δημόσιο, τότε νομίζω οτι οικονομικά είμαστε σε καλό δρόμο.
-----------------------------------------
Νομίζω πως το θέμα έχει ενδιαφέρον. Βλέπουμε τις πορείες των Stagers και των συμβασιούχων που ζητάνε την μονιμοποίηση τους. Ποια η διαφορά;

Stage: 400 ευρώ ανασφάλιστος το μήνα. 7ώρο Απαράδεκτο αλλά συμβαίνει.

Συμβασιούχος:Κανονικός μισθός, ασφάλιση, καμιά φορά χωρίς επιδόματα. 8ώρο (θεωρητικά)

Πώς μπαίνουν; Σπάνια με προκυρήξεις ΑΣΕΠ, τις περισσότερες με κάποια γαλάζια ή πράσινη γνωριμία. Οι stage εργάζονται σαφώς περισσότερο.

Τι κέρδιζαν: Κάποια προσαύξηση (50%) στα μόρια εμπειρίας σε περίπτωση προκήρυξης για μόνιμο προσωπικό στον ΑΣΕΠ. Δηλαδή εγώ που δουλεύω 5 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα έχω 420 μόρια, ενώ αυτοί με 5 χρόνια στο δημόσιο έχουν 420+210=630 μόρια.

Αυτός ο σκανδαλώδης νόμος της προσαύξησης υπάρχει εδώ και περίπου 15 χρόνια, και τον εκμεταλλέυτηκαν πολλά γαλάζια και πράσινα παιδιά.

Μετά από πολλές καταγγελίες, από πολίτες και από ΑΣΕΠ, ο Παυλόπουλος επί ΝΔ, έβγαλε νόμο που ακυρώνει κάθε προσαύξηση από το 1-1-2011 (ήθελε να μπουν όσοι προλάβαιναν μέσα).

Η σημερινή κυβέρνηση (η οποία είχε η ίδια μονιμοποιήσει 16μηνους stagers το 1999) στα πλαίσια της αξιοκρατίας και ισονομίας, ακυρώνει κάθε είδους προσαύξηση χαρακτηρίζοντας την, πολύ σωστά, άδικη για τα παιδιά που δεν είχαν είτε κάποια γνωριμία είτε δεν ήθελαν να εργαστούν στο δημόσιο.

Έχω κάποιες ερωτήσεις για τους φίλους μας τους Stagers και συμβασιούχους, τους οποίους τιμώ και σέβομαι σαν ανθρώπους.

1) Γιατί όταν σας καταργούσε τα μόρια η ΝΔ, δεν βγήκατε στους δρόμους; Μήπως για να μην στεναχωρήσετε το γαλάζιο δοντάκι σας;Τώρα θυμηθήκατε τα δικαιώματα σας; Που είσασταν όταν σας ανανέωναν τις συμβάσεις με πενιχρούς μισθούς (ώστε να έχουν φτηνά εργατικά χέρια) και από πίσω σας κάρφωναν με την κατάργηση των μορίων;

2) Φωνάζετε οι stagers για ασφαλιστικά δικαιώματα και μισθούς. Δεν γνωρίζατε εξ αρχής που μπαίνατε και τι θα παίρνατε; Μήπως σας βάλανε με το ζόρι; Η μήπως σας είπαν άλλα και σας δώσαν άλλα; Δεν το νομίζω...

3) Φωνάζετε ότι θα μείνετε άνεργοι. Δηλαδή είστε 3,4,5 χρόνια με 400 ευρώ ανασφάλιστοι, θέλετε να μου πείτε ότι δεν βρήκατε μια δουλειά 4ώρη με 400 και ασφάλιση; Δεν το νομίζω... Μια ματιά στις αγγελίες, για τέτοιες προσλήψεις χαμός γίνεται. Μήπως δεν ψάχνατε; Μήπως είχατε βολευτεί στην καρέκλα, γιατί περιμένατε την μονιμοποίηση; Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος να κάθεται άνθρωπος να δουλεύει για 400 ανασφάλιστος, ενώ υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές.

4) Δεν είναι άδικο για τα παιδιά του ιδ.τομέα, τα οποία εργάζονται απείρως περισσότερα από εσάς, να μην έχουν ισότιμα μόρια με εσάς; Γιατί εγώ δηλαδή με 5 χρόνια εμπειρίας να έχω το 66% των μορίων από εσάς; Επειδή δεν είχα γνωριμία; Η γιατί ήθελα να δουλέψω; Αυτό δεν είναι αναξιοκρατία και αντισυνταγματικό;

5) Γνωρίζουμε όλοι πως περίπου θα βγαίνουν τα μόρια στον ΑΣΕΠ. Η εμπειρία όλων των συμβασιούχων και stagers θα είναι απολύτως συναφής με το αντικείμενο της θέσης τους, σε αντίθεση με του ιδ.τομέα που πολλές φορές ενώ δουλεύουν στο αντικείμενο, δεν τους αναγνωρίζεται και μερικοί πάνε δικαστικώς. Αυτό από μόνο του οδηγεί στο εύλογο συμπέρασμα, ότι σε 3 χρόνια το 90% των συμβασιούχων που έχουν πάνω από 36 μήνες στο δημόσιο θα είναι οι πρώτοι που θα διοριστούν. Τι σας χάλασε;

6) Η μονιμοποίηση των πράσινων παιδιών το 1999, και των γαλάζιων την 5ετία, ήταν σκάνδαλο. Όλοι συμφωνούμε. Τι μας λέτε δηλαδή; Επειδή αυτοί έτσι και εμείς έτσι; Δηλαδή μια σκανδαλώδη κατάσταση, αναξιοκρατική, πρέπει να την διαιωνίζουμε; Αυτή είναι η λογική σας για τη δημοκρατία;

7) Νομίζω πως η απόφαση, να καταργηθούν οι συμβασιούχοι στο δημόσιο, είναι σωστή. Σας λένε ή θα μονιμοποιηθείς στο δημόσιο με αξιοκρατικά και ισότιμα κριτήρια ή θα πας να δουλέψεις στο ιδιωτικό τομέα σαν άνθρωπος με ασφάλιση. Δηλαδή εσάς το όνειρο σας, ήταν να δουλεύετε μια ζωή για 400 ανασφάλιστοι;

Επειδή κάποια στιγμή πρέπει να μπει μια τάξη στα πράγματα, αυτή ήταν μια καλή κίνηση αρκεί να μην δούμε πάλι τις φωτογραφικές προκηρύξεις των πράσινων παιδιών του παρελθόντος.

Περαστικά, σε όλα αυτά τα παιδιά που τα χειραγωγούν και βγαίνουν στο δρόμο για τα δήθεν δικαιώματα τους, που ποτέ από μόνοι τους δεν διεκδίκησαν και βοηθούν τα κομματικά συμφέροντα.


ΑΥΤΑ είναι που πρέπει να τους πει και ο Λοβέρδος και ο Παπανδρέου και ολόκληρη η ελληνική κοινωνία. Επιτέλους να δοθεί ένα τελος στην αθλιότητα, την κακομοιριά και τις πελατειακές σχέσεις τύπου 80s.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
τελος στις πελατειακες σχεσεις! συμφωνω αρκει να μη βρεθουν παραθυρακια και γινονται με αλλους τροπους. το δημοσιο δεν αντεχει κι αλλους γιατι μαζι μ αυτους θα καταστραφουν και οι ηδη υπαρχοντες

Δειτε λιγο για τους stagiaires τις γελοιοφραφιες
https://images.google.com/images?hl=fr&lr=&um=1&sa=1&q=stagiaires&aq=f&oq=&start=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μπορεί να έχουν δίκιο κάποιοι σταζιέρ, δεν έχουν δίκιο όμως όλοι. Τα σταζ είτε το θέλουμε είτε όχι είναι προεργασία, είναι προγράμματα προεργασίας. Δεν είναι εργασία. Τώρα το ότι οι θέσεις παγιώνονταν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Πάντως δεν μπορούμε να μπούμε και όλοι στο δημόσιο. Θέλετε να καταστραφούμε μια ώρα νωρίτερα;

Αναρωτιέμαι όμως κατά πόσο τα ρουσφέτια μπορούν να μπουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Κλασική περίπτωση ελληνάρα που μένει 5 χρόνια στην ίδια θέση "εκπαιδευόμενος" κι ανασφάλιστος αποσκοπώντας στο να διοριστεί κάποτε μόνιμα στο Δημόσιο. Συγγνώμη αν προσβάλλω κάποιους, αλλά αυτός ο τρόπος μου θυμίζει κάτι παράσιτα που κοιτάνε πως να φάνε το βιος των άλλων, δηλαδή τα λεφτά του κράτους. Κλασικό παράδειγμα κάτι νούμερα σχολικοί φύλακες που παίρνουν 1800 ευρώ, κάθονται όλο το βράδυ στο γραφείο του Διευθυντή και ξύνονται και μετά το παίζουν και κατατρεγμένοι από τη μοίρα, ενώ αντίθετα οι σχολικές καθαρίστριες ειναι 10 ώρες τη μέρα με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι κι ακόμη και οι μόνιμες, δεν παίρνουν ούτε τα μισά. Λίγη δικαιοσύνη επιτέλους.
Συμφωνώ πλήρως με την κατάργησή τους και δε νομίζω οτι πρέπει να τους δοθεί κάποιο προβάδισμα στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ έναντι των άλλων. Αν το ΠΑΣΟΚ κατάλαβε οτι πρέπει ν'αρχίσει να κόβει θέσεις απ'το Δημόσιο, τότε νομίζω οτι οικονομικά είμαστε σε καλό δρόμο.
-----------------------------------------



ΑΥΤΑ είναι που πρέπει να τους πει και ο Λοβέρδος και ο Παπανδρέου και ολόκληρη η ελληνική κοινωνία. Επιτέλους να δοθεί ένα τελος στην αθλιότητα, την κακομοιριά και τις πελατειακές σχέσεις τύπου 80s.
Ακριβώς αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Mε τη νέα τροπολογία καταργείται τελικά η προσαύξηση κατά 50% των ατόμων που είχαν απασχοληθεί στο δημόσιο τομέα για 24 μήνες. Το βρίσκω πολύ δίκαιο γιατί με ένα stage κάποιοι έπαιρναν προσαύξηση στα μόρια ενώ εμένα η προϋπηρεσία μου μετρούσε μόνο για τους 60 μήνες, αν είχα μεγαλύτερη προϋπηρεσία δε λαμβανόταν καθόλου υπ' όψιν, κάτι που ήταν εξωφρενικό. Διαμαρτύρονται, λέει , τωρα τα παιδιά των stage, αλλά πριν από τις εκλογές το κυβερνών κόμμα είχε εξαγγείλει την ακύρωση αυτών των προγραμμάτων, τα οποία χαρακτηρίζονται ως σύγχρονη δουλεία και όντως ήταν, κατά την άποψή μου, από τη στιγμή που ήταν ανασφάλιστοι, έπαιρναν πολύ λίγα χρήματα και εκούσια ανανέωναν τις συμβάσεις τους με σκοπό τη μονιμοποίηση κάποια στιγμή, ενώ τα προγράμματα αυτά προορίζονταν για εκπαίδευση, όπως έχετε πει, και όχι για επαγγελματική αποκατάσταση.
Πρέπει κι εμείς ως πολίτες να αρχίσουμε να σκεπτόμαστε πιο σφαιρικά, να πάψουμε δηλαδή να λειτουργούμε με τη λογική "ας τρυπώσω και βλέπουμε" περιμένοντας να παρακαμφθούν νομότυπες διαδικασίες για την πάρτη μας. Εμείς οι ίδιοι ψάχνουμε παράθυρο στους νόμους και επιδιώκουμε παρατυπίες. Ας αρχίσουμε κι εμείς να σκεπτόμαστε πιο δίκαια, θα είναι καλύτερο για όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, θα τα βρουν σκούρα οι stagers, ο κόσμος έχει καταλάβει το παραμύθι τους και δυστυχώς γι'αυτούς δε μπορούν να κάνουν και πολλά. Τόσο οι κοινωνικές συνθήκες όσο και οι οικονομικές ειναι εναντίον τους, οπότε το καλύτερο που θα ειχαν να κάνουν ειναι ν'αρχίσουν να ψάχνουν τις μικρές αγγελίες...Σόρρυ που γινομαι τόσο κυνικός απέναντι σε ανθρώπους που σαφώς έχουν την ανάγκη των 500 ευρώ, αλλά όταν ο άλλος έρχεται και σου λέει κατάμουτρα "εκμεταλλεύομαι το μικροκομματικό κατεστημμένο που μ'εβαλε να δουλεύω εδώ και ήρθα για να σου μεγαλώσω το έλλειμμα με τα παρασιτικά μου μεροκάματα", δε μπορει να μένει στο απυρόβλητο ειτε είναι stager, είτε ειναι golden boy. Γιατι ξερετε μπορει να μη δειχνουν πολλα τα 900 ευρω που παιρνει ένας μονιμος δημόσιος υπάλληλος, αλλά όταν πολλαπλασιάζονται επί 25 χιλιάδες stagers, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Κι αυτο εκτός από εγκληματικο για τα δημοσιονομικά ειναι και απαράδεκτα άδικο στη ραχοκοκκαλιά των εργαζομένων που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα και μετά τους εργοδότες, ηρθαν και οι stagers να τους βάλουν στην άκρη. Λυπάμαι, ως πολίτης δεν πρόκειται να ανεχτώ τέτοιου είδους βολέματα, προτιμώ ειλικρινά να πεινάσουν και οι 25 χιλιάδες stagers. (νοητό το νούμερο, αγνοώ το πραγματικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ορθώς καταργήθηκαν από το δημόσιο και πέρασαν στον ιδωτικό τομέα,έτσι γλυτώνουμε ως χώρα από το βάρος τόσων δημοσίων υπαλλήλων σε άσχετες θέσεις και μπορούν να γίνουν προσλήψεις σε σχολεία-νοσοκομεία και να έχουμε και αναποδοτικά οφέλη μακροπρόθεσμα.έτσι και αλλιώς επιδοτούμενα από ε.ε είναι αλλά η καλή μας η κυβέρνηση δεν ήθελε να χάσει τους φουκαράδες που πεινούσαν και του πέταγαν καροτάκι μπροστά του για να τραβάει το κάρο.
και φυσικά δεν πρέπει να διοριστούν αλλού ούτε να πάρουν κάποια επιπλέον μόριο με μόνο γνώμονα αυτό,αν είναι δυνατόν αν το αξίζουν τότε μάλιστα αλλά όχι επειδή είχαν το γνωστό του γνωστού να μου πάρουν τη δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
εγω παντως δεν εχω καταλαβει ενα πραγμα, αφου εισαι συμβασιουχος εχεις υπογραψει δηλαδη συμβαση ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, γιατι οταν λήγει αυτος ο χρονος απιτεις να σε διορισουν κανονικα? δεν ηξερες απο την αρχη οτι πας για μερικους μηνες?
και οσον αφορα τα stage, ελεος πια, πανε για μαθητεια και μετα απαιτουν μονιμοποιηση?
ρε παιδια θα τρελαθουμε τελειως, αμα πηγαινανε σε μια ιδιωτικη επιχειρηση δηλαδη και δουλευανε και τσαμπα για να αποκτησουν προυπηρεσια θα κανανε τα ιδια? οχι ευχαριστω θα λεγανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εγω παντως δεν εχω καταλαβει ενα πραγμα, αφου εισαι συμβασιουχος εχεις υπογραψει δηλαδη συμβαση ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, γιατι οταν λήγει αυτος ο χρονος απιτεις να σε διορισουν κανονικα? δεν ηξερες απο την αρχη οτι πας για μερικους μηνες?
και οσον αφορα τα stage, ελεος πια, πανε για μαθητεια και μετα απαιτουν μονιμοποιηση?
ρε παιδια θα τρελαθουμε τελειως, αμα πηγαινανε σε μια ιδιωτικη επιχειρηση δηλαδη και δουλευανε και τσαμπα για να αποκτησουν προυπηρεσια θα κανανε τα ιδια? οχι ευχαριστω θα λεγανε.


Γιατί και το '99 ειχε γινει μια παρομοια ρουσφετολογικη μονιμοποιηση της πρασινης γενιας εκεινη τη φορά και σου λέει "αφου μπηκαν αυτοι οι απατεώνες γιατι να μη μπω κι εγώ ο απατεώνας;". Χρησιμοποιούν δυο πράγματα, το κλάψιμο για να προκαλέσουν τον οίκτο και ενα "προδεδικασμένο" της σαπίλας, κοινώς, αφου κάτι άλλοι "τσέπωσαν" θέση, τώρα θελουν να τσεπώσουν κι αυτοί. Προφανώς το γεγονός οτι δεν εκτιμούν τον ένα ή τα δυο χρονια προυπηρεσίας που απαιτεί καθε αγγελια για εργασία, αποδεικνύει οτι πηγαν εξ'αρχης με στόχο την καρέκλα κι αυτό ειναι πουστιά που δε μπορεί να γινει ανεκτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Γιατί και το '99 ειχε γινει μια παρομοια ρουσφετολογικη μονιμοποιηση της πρασινης γενιας εκεινη τη φορά και σου λέει "αφου μπηκαν αυτοι οι απατεώνες γιατι να μη μπω κι εγώ ο απατεώνας;". Χρησιμοποιούν δυο πράγματα, το κλάψιμο για να προκαλέσουν τον οίκτο και ενα "προδεδικασμένο" της σαπίλας, κοινώς, αφου κάτι άλλοι "τσέπωσαν" θέση, τώρα θελουν να τσεπώσουν κι αυτοί. Προφανώς το γεγονός οτι δεν εκτιμούν τον ένα ή τα δυο χρονια προυπηρεσίας που απαιτεί καθε αγγελια για εργασία, αποδεικνύει οτι πηγαν εξ'αρχης με στόχο την καρέκλα κι αυτό ειναι ****** που δε μπορεί να γινει ανεκτή.

Ακριβώς έτσι. Δεν μπορούμε να διαιωνίζουμε μια αναξιοκρατική κατάσταση.Miv, που να ήσουν και 25 και να δούλευες κιόλας. lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακριβώς έτσι. Δεν μπορούμε να διαιωνίζουμε μια αναξιοκρατική κατάσταση.Miv, που να ήσουν και 25 και να δούλευες κιόλας. lol


Δεν έχει και πολλή σημασία, τα ελλείματα που δημιουργούν αυτοι τα πληρώνω και εγώ είτε μέσω φορολογίας, είτε μέσω χαμηλότερων παροχών που μπορεί να δικαιούμαι. Δεν παλεύω τόσο για την ανισότητα που θα δημιουργουσαν στις προσλήψεις, αυτό δε μ'ενδιαφερει προς το παρόν γιατι όπως είπες δεν εργάζομαι και ούτως ή άλλως δε μ'ενδιαφέρει ο δημόσιος τομέας ως απασχόληση. Σαφώς έχει κι αυτο τεράστια σημασία.
-----------------------------------------
miv=statistikos=chronis:P

Όχι, δεν έχω μόνο 7 λογαριασμούς στο ischool, με αδικείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Δεν έχει και πολλή σημασία, τα ελλείματα που δημιουργούν αυτοι τα πληρώνω και εγώ είτε μέσω φορολογίας, είτε μέσω χαμηλότερων παροχών που μπορεί να δικαιούμαι. Δεν παλεύω τόσο για την ανισότητα που θα δημιουργουσαν στις προσλήψεις, αυτό δε μ'ενδιαφερει προς το παρόν γιατι όπως είπες δεν εργάζομαι και ούτως ή άλλως δε μ'ενδιαφέρει ο δημόσιος τομέας ως απασχόληση. Σαφώς έχει κι αυτο τεράστια σημασία.
-----------------------------------------


Όχι, δεν έχω μόνο 7 λογαριασμούς στο ischool, με αδικείς...

Πάντως νομίζω, ότι η τελευταία λύση είναι το ενιαίο μισθολόγιο για ΔΥ. Για παλιούς και νέους. Πλέον είναι αναγκαίο αυτό το μέτρο. Παρόλα αυτά πολύ φοβάμαι πως ότι και αν κάνουν, δεν πρόκειται να διορθωθεί η κατάσταση. Είναι πλέον αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
παιδιά γιατί στο "ανεπτυγμένο" εξωτερικό για τον δημόσιο τομέα, δεν υπάρχουν τα stage και ο ΑΣΕΠ, αλλά μόνο η προφορική συνέντευξη και η κατάθεση βιογραφικού; :)

πού ζούμε θεέ μου!! :mad: πόσο πίσω είμαστε....:fss: :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάποιος πρέπει να τα αξιολογεί αυτά όμως και δεν είμαι σίγουρος αν αυτο μπορει να γινει αξιοκρατικά εδώ. Η διαφορά έξω ειναι ότι εκει έχουν πολύ μικρο δημόσιο τομέα (έτσι οπως πρέπει), δεν υπάρχει η μονιμότητα (οπότε η αγωνία σου δεν τελειώνει στο αν θα διοριστείς) κι επίσης δεν ειναι καθολου μεγάλο πράγμα να είσαι δημόσιος υπάλληλος. Εκτός του οτι σε χώρες όπως η Γαλλία, προιστάμενοι και διευθυντές μπορούν να γινουν μονο άνθρωποι που βγαινουν από ειδική ανώτατη σχολή και δεν ειναι τυχαίοι κομματικοί παράγοντες αμφιβόλου ποιότητας και ήθους που τοποθετούνται απ'τις κυβερνήσεις. Έχει μεγάλη σημασία και τι είδους προιστάμενο έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...έκαναν όρεξη οι stagites ότι θα μονιμοποιηθούν...γιαυτό και κατάπιναν αμάσητα τα 400 (όταν τα πέρναν) όλο αυτό το καιρό....μήπως ήρθε ο καιρός να ξεκινήσουν να ψάχνουν πραγματική δουλειά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
γεια σας.ξερει κανεις με σιγουρια να πει αν οι συμβασιουχοι δικαιουνται ολα τα επιδοματα?πχ πληροφορικης,μεταπτυχιακου κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
καποτε σας παιδι κι εγω πηγα στον ΟΑΕΔ να ρωτησω πως μπορω να μπω σε προγραμμα stage...τι μου απαντησαν? ακουσον ακουσον ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ!!!!!ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ!!!!!!
Δεν πηγα, δεν εχω τετοιου ειδους γνωριμιες ουτε κι εγω ουτε και η οικογενεια μου και ουτε θελω να αποκτησω...και φυσικα ποτε δεν μπηκα ουτε σε συμβαση ουτε σε stage...αν μπορουσα θα πηγαινα με τα 1000 για τον απλουστατο λογο οτι στην κ@#$πολη που μενω δεν υπαρχει ουσιαστικα ιδιωτικος τομεας, οποτε δεν εχω επιλογες....
εσεις τι βλεπετε να γινεται με τις συμβασεις Ο.Χ. η εργου?
θα βγει τπτ στο μελλον?
βεβαια μετα την 1.872 αιτηση καπου σταματησα να ελπιζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top