Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ώχου.
πάλι τα ίδια θα λέω. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΝΕΫ, δώστα. Αν δεν έχεις, πήγαινε έβερεστ τουλάχιστον, να λιγδώσει το αντεράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r:
Αυτές οι συγκρίσεις δεν έχουν πρακτική αξία:

πες ότι παίρνω 250 ml φραπέ με 2.5 ευρώ(μέση τιμή στην πόλη μου)
100ml / Ευρώ δηλαδή

και πές οτι στα starbucks τώρα έχει τα 500 ml 3 ευρώ
166,67 ml / Ευρώ

ωραία λες συμφέρει εκεί, πες οτι ανοίγω ένα μαγαζί το tzampaprama
και χρεώνω:

2000ml 10 Ευρώ

σε ποιό θας πάς; θα πιείς 2 λίτρα καφέ; δεν είναι θέμα αναλογίας ml/ευρώ μόνο και μόνο.
Τα 500ml μπορείς να τα πιεις άνετα. Τα 2 λίτρα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κατ'αρχάς το πρώτο πράγμα που με εννοχλεί στα Starbucks είναι το γεγονός οτι δεν επιτρέπεται το τσιγάρο. Συγνώμη κιόλας που όταν πίνω τον καφέ μου θεωρώ οτι είναι η καλύτερη ώρα να καπνίσω. Οπότε έχω δύο επιλογές, ή να πιώ τον καφέ μου έξω (αν είναι καλοκαίρι βέβαια) ή να τον αγοράσω από τα Starbucks και να τον πιώ στο σπίτι μου. Αυτό όμως όπως καταλαβαίνετε είναι καθαρή σπατάλη. Οπότε έχω καταλήξει στις εξής δύο επιλογές: Αν θέλω ποσότητα καφέ (και δεν πίνω φραπέ, πίνω φρέντο), πηγαίνω στο Γρηγόρη στο σταθμό Συγγρού-Φιξ (κοντά στο σπίτι μου) που έχει και καναπέ, και δύο ορόφους και είναι και πολύ φθηνότερα και είναι και μεγάλη η ποσότητα του καφέ. Η δεύτερη εναλλακτική (για πιο τρέντυ καφέδες και γενικά για καλύτερο περιβάλλον) πηγαίνω στα flocafe όπου οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες, για μένα η διαμόρφωση του χώρου πολύ καλύτερη, είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου, και είναι και πιο άνετα, και μπορώ να καπνίσω. Επειδή πίνω 2 καφέδες τη μέρα σχεδόν δε με συμφέρουν επουδενί τα Starbucks. Οπότε τα έχω απορρίψει εδώ και καιρό. Όσο για κάποιους που ζητάνε φραπέ και τάβλι στην καφετέρια, εντάξει τι να κάνουμε ρε παιδιά, γουστάρουμε να παίζουμε τάβλι, κι άμα δεν έχουνε τα Starbucks γιατί είναι κυριλέ, προβλημά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μα να μην έχουν φραπέ ρε παιδιά; Που νομίζουν ότι άνοιξαν μαγαζί, σε καμμιά ευρωπαϊκή πρωτεύουσα για να ψαρώσουμε με τα φρεντο λάττε και ψευτοψαγμένες συναφείς π@π@ριες για κουλτουριάδες; Είναι άλλη η κουλτούρα του καφέ εκεί όπου έρχονται, καμμία σχέση με το άραγμα με τις ώρες που έχουμε συνηθίσει εμείς (και που είναι και το καλύτερο, για ένα αργόσχολο έθνος χωρίς πυξιδα.)

Μποϋκοτάζ τώρα, εκτός αν φέρουν φραπέ και τάβλια και άσπρες πλαστικές καρέκλες (για να θυμίζει καλοκαίρι σε νησάκι - είπαμε σεβασμός στο πολιτισμό της χώρας...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
στη πλαστική καρέκλα ιδρώνει ο κώλος σου, πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Μα να μην έχουν φραπέ ρε παιδιά; Που νομίζουν ότι άνοιξαν μαγαζί, σε καμμιά ευρωπαϊκή πρωτεύουσα για να ψαρώσουμε με τα φρεντο λάττε και ψευτοψαγμένες συναφείς π@π@ριες για κουλτουριάδες; Είναι άλλη η κουλτούρα του καφέ εκεί όπου έρχονται, καμμία σχέση με το άραγμα με τις ώρες που έχουμε συνηθίσει εμείς (και που είναι και το καλύτερο, για ένα αργόσχολο έθνος χωρίς πυξιδα.)

Μποϋκοτάζ τώρα, εκτός αν φέρουν φραπέ και τάβλια και άσπρες πλαστικές καρέκλες (για να θυμίζει καλοκαίρι σε νησάκι - είπαμε σεβασμός στο πολιτισμό της χώρας...)
Ο πολιτισμός του ανθρώπου δεν φαίνεται στο αν πίνει φραπέ και παίζει τάβλι, αλλά στον συνολικό τρόπο ζωής του... Όσο για το αν η Ελλάδα είναι έθνος χωρίς πυξιδα και το οτι οι έλληνες παίζουνε τάβλι, δεν νομίζω οτι έχει καμία σχέση (αλήθεια έχεις μπει ποτε στο play65 να δεις πόσοι είναι έλληνες και πόσοι άλλων εθνικοτήτων; )

Εμένα ο "πολιτισμός" μου μου λέει "μην πιάνεσαι κορόιδο για να σου φάνε τα λεφτά, ο καφές δεν είναι το παν στη ζωή σου" και πράττω αναλόγως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Εμένα ο "πολιτισμός" μου μου λέει "μην πιάνεσαι κορόιδο για να σου φάνε τα λεφτά, ο καφές δεν είναι το παν στη ζωή σου" και πράττω αναλόγως...
Διαφωνω, όχι στο ο καφε δεν ειναι το παν, αλλά αν σκεφτόμασταν μόνο έτσι θα είχαμε χάσει πολλά και θα π.χ. πιναμε καφε μόνο στο σπιτι. Για παραδειγμα η λογική αυτή προκύπτει από το η διασκέδαση δεν ειναι το παν και για αυτό να μην βγαίνουμε εξώ πότε ώστε να μην είμαστε κορόιδα και μας τρώνε τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ προσπαθώ να συνδιάσω τη διασκέδασή μου με το πορτοφόλι μου. Εκεί είναι το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οκ, εγω προσπαθω πάντως να έχω τόση συχνή διασκέδαση ώστε και να νιωθώ οτι διασκέδαση αλλα και το πορτοφολι μου να ειναι ενταξει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Εμένα ο "πολιτισμός" μου μου λέει "μην πιάνεσαι κορόιδο για να σου φάνε τα λεφτά, ο καφές δεν είναι το παν στη ζωή σου" και πράττω αναλόγως...

Με αυτό που λες προσβάλλεις όσους πηγαίνουν τακτικά στα Starbucks. Έχεις σκεφτεί οτι άλλοι άνθρωποι μπορεί να έχουν διαφορετικές προτεραιότητες; Πχ εγώ θεωρώ οτι αξίζει τα λεφτά του και ως εκ τούτου τα πληρώνω.

Όσον αφορά το τάβλι, δεν αναφέρθηκε σαν κάτι υποτιμητικό απο μόνο του αλλά οτι μερικοί έλληνες δεν μπορούν να δουν πέρα απο το συνηθισμένο, κατακρίνουν οτιδήποτε δεν έχουν συνηθίσει ("μα καφετέρια χωρίς φραπέ και τάβλι;; Τραγικό!") χωρίς καν πολλές φορές να μπουν στον κόπο να το δοκιμάσουν. Και αυτό κατά τη γνώμη μου είναι υποτιμητικό, όχι το τάβλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Με αυτό που λες προσβάλλεις όσους πηγαίνουν τακτικά στα Starbucks. Έχεις σκεφτεί οτι άλλοι άνθρωποι μπορεί να έχουν διαφορετικές προτεραιότητες; Πχ εγώ θεωρώ οτι αξίζει τα λεφτά του και ως εκ τούτου τα πληρώνω.

Όσον αφορά το τάβλι, δεν αναφέρθηκε σαν κάτι υποτιμητικό απο μόνο του αλλά οτι μερικοί έλληνες δεν μπορούν να δουν πέρα απο το συνηθισμένο, κατακρίνουν οτιδήποτε δεν έχουν συνηθίσει ("μα καφετέρια χωρίς φραπέ και τάβλι;; Τραγικό!") χωρίς καν πολλές φορές να μπουν στον κόπο να το δοκιμάσουν. Και αυτό κατά τη γνώμη μου είναι υποτιμητικό, όχι το τάβλι.

Εγώ δεν προσβάλλω κανέναν, αν κάποιος έχει προτεραιότητα τον καφέ του ας πάει εκεί, εγώ δεν έχω προτεραιότητα τον καφέ μου. Αν πάλι κάποιος έχει χρήματα για να πηγαίνει εκεί 2 φορές τη μέρα πάλι ας πάει εκεί,αφού τα έχει ας τα ξοδέψει όπως θέλει. Και να σου πω και την αλήθεια αμα το πάμε έτσι τότε έχουνε προσβάλλει πολλοί κι εμένα. Προφανώς και έχω σκεφτεί οτι κάποιοι έχουνε διαοφρετικές προτεραιότητες από εμένα και το έχω δεχτεί κιόλας (σε αντίθεση με άλλους).

Όσον αφορά το τάβλι, οκ δεν πιστεύω οτι όλες οι καφετέριες έχουνε τάβλι (τουλάχιστον αυτές στις οποίες πηγαίνω εγώ) και για να σου πω την αλήεθια τάβλι παίζω ελάχιστες φορές οταν είμαι για καφέ. Αλλά πίστεψέ με, έτσι όπως αναφέρθηκε η όλη ιστορία με το τάβλι, ήτανε σαν να είναι το πιο υποτιμητικό πράγμα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προφανώς κατάλαβες λάθος διότι και εγώ και ο Πάνος λατρεύουμε το τάβλι και ακόμα και στα Starbucks έχουμε φέρει μαγνητικό μερικές φορές! :P
Αυτό που κατακρίνω δεν είναι το τάβλι αλλά όσοι δεν μπορούν να δεχτούν κάτι πέρα απο αυτό που έχουν συνηθίσει και αμέσως το απορρίπτουν.

Όσον αφορά τις προσβολές που λες οτι έχεις δεχτεί, αντί να είσαι στην τσίτα σε κάθε ποστ και να βγάζεις "χολή" όταν σου πουν κάτι που διαφωνείς μήπως να το συζητήσουμε (αν δεν κάνω λάθος σε έχω στο msn μου) μπας και βγει κάποια άκρη; Άλλωστε κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να συμμετέχεις οπουδήποτε με μισή καρδιά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έπεσα πάνω σ'αυτό το site και είπα να το βάλω εδώ μιας και είναι σχετικό:https://www.inminds.co.uk/boycott-starbucks.html
Φαίνονται αρκετά τεκμηριωμένα τα όσα λέει...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως, σχετικά με starbucks και φραπέ/τάβλι/κλπ...

Μιλάμε για μία πολυεθνική έτσι; Έχουν δική τους θεωρία και κουλτούρα... Είναι ροφήματα με βάση τον καφέ, μεγάλες πολυθρόνες να βουλιάζεις με βιβλίο ή λάπτοπ...

και σ' όποιον αρέσει, θα έλεγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι να σας πω....
δεν είναι ιδιαίτερα του γούστου μου.... ίσως επειδή έχω περάσει ΠΟΛΛΑ επαγγελματικά ραντεβού σε αυτά :P
Ο καπουτσίνο τους δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει....
Να πω την αμαρτία μου δεν έχω δοκιμάσει άλλου τύπου καφέ εκεί αν και έχει πάρα πολλούς

Και γενικώς δεν μου αρέσει να πρέπει να βάζω εγώ τη ζάχαρη στον καφέ μου εκ των υστέρων και να πρέπει να ανακατεύω μια ώρα για να λιώσει...
Πιστεύω ακράδαντα ότι για να είναι σόι ο καφές ΠΡΕΠΕΙ η ζάχαρη να μπει απ την αρχή κι όχι στο τέλος :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε κουε, στα Starbucks δεν θα πας για να πιεις έναν απλό καπουτσίνο ή εσπρέσσο! Αν θες κάτι τέτοιο, βρίσκεις πολύ καλύτερες καφετέριες! Εγώ πιστευω οτι η ομορφιά τους βρίσκεται στους άλλους καφέδες, του πιο πρωτότυπους (και στο WiFi ίσως :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdimo

Νεοφερμένος

Ο xdimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ο ελληνάρας πάντα ελληνάρας θα είναι. :mad:
Γκιιιιτ γκιτ γκιτ!! :P



;) ρε σεις, μην γίνεστε ρατσιστές. Αφου γουστάρει φραπέ, φραπέ θα πάει να πάρει (έστω κι`αν κάνει 4 ευρώ!) Το πρόβλημα σας ποιό είναι; :) Πήγα starbucks πρώτη φορά και αφού ρώτησα πόσο κάνει ο γραπέ μου απάντησαν με (σχεδόν) ειρωνικό ύφος πως δεν έχουν φραπέ. μόνο '....λατε......λατε....λατε.'. Πού να το ξέρω λέω εγώ, :/:

....και κατέληξα να πάρω κάτι με καραμέλα θυμάμαι, καφες πάντως δεν ήταν. Φυσικά, δική μου επιλογή αλλα το ύφος του παλικαριού στο ταμείο μου 'έκατσε'.:(

ας κανονίσουμε να πάμε για καφέ, να παραγγείλω ΚΑΦΕ! -τα λέμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καφές είναι και αυτό που έχουν στα Starbucks, απλά με άλλα πράγματα μέσα για να είναι πιο γευστικός. Στην τελική, αν θεωρείς οτι έχει πολύ λίγη καφείνη, λες να σου βάλουν 1-2 shots espresso επιπλέον να ξυπνήσεις στα σίγουρα.
Πάντως, όσον αφορά το ειρωνικό υφάκι, όντως ήταν λάθος τους. Εμένα πάντως όποτε έχω πάει Starbucks, σε οποιοδήποτε υποκατάστημα, μου είχαν φανεί πολύ ευγενικοί. Πάντως τους δικαιολογώ και λίγο αν έχουν αγανακτήσει οι άνθρωποι, μια να πηγαίνουν άτομα και να περιμένουν να έρθουν να τους πάρουν παραγγελία, μια να ζητάνε φραπε. Κι εγώ στη θέση τους δεν ξέρω κατα πόσο θα κρατούσα την ψυχραιμία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ε ενταξει ρε συ, καλως η κακως στην Ελλαδα ετσι εχουμε συνηθισει σε καφετεριες, να καθομαστε και να περιμενουμε για να ρθει ο σερβιτορος για παραγγελια.
Δεν μπορουν ξαφνικα ολοι οσοι πανε στα starbucks για πρωτη φορα να ξερουν οτι πρεπει να πας ταμειο! Η ευγενεια ειναι κατι που επιβαλλεται οσο στριμμενος ή ασχετος (και σιγα τη φοβερη γνωση δηλαδη που θα πρεπει να το ξερουν ολοι απο πριν) ειναι ο πελατης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάντως τους δικαιολογώ και λίγο αν έχουν αγανακτήσει οι άνθρωποι, μια να πηγαίνουν άτομα και να περιμένουν να έρθουν να τους πάρουν παραγγελία, μια να ζητάνε φραπε. Κι εγώ στη θέση τους δεν ξέρω κατα πόσο θα κρατούσα την ψυχραιμία μου.

Σωστό κι αυτό...
ΟΜΩΣ.....
όταν προσπαθείς να λανσάρεις έναν νέο τύπο σέρβις και παροχής υπηρεσιών, οφείλεις να κάνεις και την απαραίτητη έρευνα αγοράς όταν είσαι επαγγελματίας....
ΑΝ λοιπόν είχαν κάνει αυτή την έρευνα, θα έβλεπαν ότι για τον Ελληνα ο φραπέ, είναι ότι είναι για τον Ιταλό ο espresso .....και τότε θα έπρεπε να παρέχουν ΥΨΗΛΗ εκπαίδευση στο προσωπικό τους ακόμα και για την αντιμετώπιση του φαινομένου αυτού που κατ εμέ είναι δικαιολογημένο καθώς και αναμενόμενο!

Επιπλέον, επειδή γενικώς δεν δέχομαι ποτέ καμία δικαιολογία για κακότροπους σερβιτέρους και μπαρμαν κλπ (Επειδή την έχω κάνει τη δουλειά και ξέρω) αν δεν αντέχεις να κάνεις μια δουλειά... μην την κάνεις! Αυτό ισχύει παντού.... πόσο μάλλον όταν έχεις να κάνεις με "τουριστικά επαγγέλματα" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top