Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μπράβο στα starbucks και την τιμολογιακή πολιτική τους, το δήλημα να πάρουμε ένα καφέ ή να φάμε σουβλάκια και μπύρες δύο άτομα με την ίδια τιμή δείχνει να μην ενδιαφέρει πια τους Αυστραλούς.
Τα starbucks κλείνουν τα 2/3 των καταστημάτων τους εκεί αλλάζουν τα πράγματα και το άλλωτε ισχυρό κράτος και η νεοπλουτικές τους τάσεις καταστρέφονται η μια πίσω απο την άλλη.!
Καιρός είναι να ξυρίσουμε σε οικονομικές λύσεις σε όλα! :)
Ποιός από εδώ είχε πόρωση και μίλαγες για επιτυχία επιχειρήσεων και έφερνε σαν παράδειγμα τα starbucks?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα starbucks κλείνουν τα 2/3 των καταστημάτων τους εκεί αλλάζουν τα πράγματα και το άλλωτε ισχυρό κράτος και η νεοπλουτικές τους τάσεις καταστρέφονται η μια πίσω απο την άλλη.!
Καλό είναι διαβάζουμε και λίγο πιο κάτω από τους τίτλους ή τους υπότιτλους. Αν προσέξεις, τουλάχιστον ο διεθνής τύπος, αναφέρει ότι απλά κλείνει τα μη κερδοφόρα καταστήματα. Αν επίσης είχες μελετήσει την ιστορία τον Starbucks θα κατανοούσες ότι τόσο ο μεγάλος αριθμός καταστημάτων ήταν σημείο της επιθετικής πολιτικής τους και όχι "ανάγκη" εξυπηρέτηση του όγκου των πωλήσεων.

Τώρα απλά ψάχνει πόρους για να ακολουθήσει την πετυχημένη πολιτική στις νέες περιοχές που επεκτείνεται.

Υ.γ.: Προσωπικά προτιμώ να πληρώνω 5? τα 500ml καφέ παρά να πίνω μπύρες σε ένα υπόγειο:).

merge: Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το θέμα, βλέπω από την στιγμή που ανακοινώθηκε η είδηση για το κλείσιμο το καταστημάτων υπήρξε μια ενδιαφέρουσα ανοδική πορεία της μετοχής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν έχω συγκρίνει τιμές, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κι άλλες καφετέριες, αν είναι ακριβά τα Starbucks τότε ας μην πατάμε. :P
Ελεύθερη αγορά έχουμε ευτυχώς. :P


Παρεμπιπτώντως που έκανε εντύπωση η εξυπηρετικότητα των υπαλλήλων*: είχα πάει τις προάλλες να πάρω ένα cinammon rolle (απ' τα λίγα που τρώγονται στα Starbucks :P) και η υπάλληλος απόρησε γιατί έκανα τέτοια επιλογή με τέτοια ζέστη εκεί έξω (μα κι εγώ κάτι επιλογές που κάνω :P).

Τη ρώτησα τι θα μου πρότεινε και μου πρότεινε το lemmon cake, και μάλιστα μου ανέφερε ότι εάν δεν μου άρεσε θα μου το άλλαζε με cinammon rolle.

Αν μη τι άλλο μ' άρεσε αυτή η πολιτική, δεν ξέρω αν εφαρμόζεται κι αλλού (λογικά όλο και κάπου θα το εφαρμόζουν) αλλά ήθελα να το προσθέσω στα συν της αλυσίδας!


*τουλάχιστον των υπαλλήλων στα Starbucks της Βικτώριας



Τελικά μ' άρεσε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις το έχω ζήσει σε αρκετά Starbucks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ το έζησα σε starbucks στο Ορλάντο, Φλόριδα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εδώ (Ελβετία) το έχουν κάνει. Νομίζω και στην Κίνα, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι συνεννοηθήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Άσχετο με αυτά που λέτε, αλλά σχετικό με το όλο θέμα:P
Βγήκαν καινούριοι, εποχιακοί i guess, frappuccino :D

Χθες δοκίμασα τον Mango Passion Fruit Frappuccino και ήταν πάρα πολύ καλός, ότι πρέπει για να περιπλανιέσαι στην Πανεπιστημίου στις 12 το πρωί..... Βασικά δεν πρόκειται για καφέ αλλά για ένα blend, κάτι σα γρανίτα, που αποτελείται από χυμό mango και passion fruit χτυπημένα με πάγο.
Το προτείνω είναι μία καλή εναλλακτική τώρα το καλοκαίρι;)

Το "αδελφάκι" του νομίζω λέγεται Pomegranate Frappuccino και περιέχει χυμό ροδάκινο και ρόδι. Μαζί με τον Green Tea Frappuccino θα είναι στις επόμενες επιλογές μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έφεραν Green Tea Frappuccino;;; Αυτό ήταν τελικά που μου έδωσε η κινέζα!!! Μαζί με green tea cheesecake. Οκ, το πρώτο ήταν καλό. Το δεύτερο... funky!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Έφεραν Green Tea Frappuccino;;; Αυτό ήταν τελικά που μου έδωσε η κινέζα!!! Μαζί με green tea cheesecake. Οκ, το πρώτο ήταν καλό. Το δεύτερο... funky!!


Ω, ναι :) Τον έχουν στις αφισούλες εδώ και 2 μήνες περίπου.Αλλά δεν αξιώθηκα ακόμα να τον δοκιμάσω, ας όψεται ο caramel frap:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν έχω συγκρίνει τιμές, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κι άλλες καφετέριες, αν είναι ακριβά τα Starbucks τότε ας μην πατάμε. :P
Ελεύθερη αγορά έχουμε ευτυχώς. :P


Παρεμπιπτώντως που έκανε εντύπωση η εξυπηρετικότητα των υπαλλήλων*: είχα πάει τις προάλλες να πάρω ένα cinammon rolle (απ' τα λίγα που τρώγονται στα Starbucks :P) και η υπάλληλος απόρησε γιατί έκανα τέτοια επιλογή με τέτοια ζέστη εκεί έξω (μα κι εγώ κάτι επιλογές που κάνω :P).

Τη ρώτησα τι θα μου πρότεινε και μου πρότεινε το lemmon cake, και μάλιστα μου ανέφερε ότι εάν δεν μου άρεσε θα μου το άλλαζε με cinammon rolle.

Αν μη τι άλλο μ' άρεσε αυτή η πολιτική, δεν ξέρω αν εφαρμόζεται κι αλλού (λογικά όλο και κάπου θα το εφαρμόζουν) αλλά ήθελα να το προσθέσω στα συν της αλυσίδας!


*τουλάχιστον των υπαλλήλων στα Starbucks της Βικτώριας



Τελικά μ' άρεσε! :P



Καλημέρα!

Εμένα στα Starbucks μου αρέσει που παίρνω το (αληθινά και καταπληκτικά) στεγανό θερμός τους (το ανοξείδωτο εννοειται) και πάω πριν το γραφείο και μου το γεμίζουν με τον καφέ που θέλω με όποια τροποποίηση ζητήσω και κρατάει πραγματικά για τουλάχιστον 6 ώρες και δεν στάζει στην τσάντα ούτε για αστείο.

Από την άλλη είναι όντως ακριβά και εκείνο το ασύρματο δίκτυο θα μπορούσαν να μην το πουλάνε με τις κάρτες αφού πληρώνουμε τόσα για καφέδες όταν χρειαστεί να αγκυροβολήσουμε το φορητούλι μας.

Οσο για το κλείσιμο των μαγαζιών, μάλλον κίνηση τακτικής μοιάζει παρά ένδειξη κρίσης, τί να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτο το θερμος αληθεια ποσο κανει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αυτο το θερμος αληθεια ποσο κανει??

Το έχω ψιλοξεχάσει μάλλον από την ταραχή που πήρα όταν το πλήρωσα, κοντά στα ?20 πήγε το ανοξείδωτο όταν το πήρα πριν 1-2 χρόνια, βέβαια έχει και τα πλαστικά που είναι πιο χρωματιστά και χαρούμενα και σε δύο μεγέθη. Αυτά έχουν το καλό ότι όταν θέλουν να διώξουν το σχέδιο, τα βάζουν σε προσφορά. Τα ανοξείδωτα όμως... στο ύψος τους.
Anyway, τελικά τα αξίζει τα λεφτά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@DreamsRevenge: Αν είσαι συνδρομητής Forthnet είναι δωρεάν το ασύρματο ;)

@cosette: Τα Mango Passion Fruit Frappuccino και Pomegranate Frappuccino (μα που τα θυμάσαι τα ονόματα; :P) τα δοκίμασα κι εγώ και μου άρεσαν πολύ! Από τα ελάχιστα ροφήματα που δεν χρειάζομαι να πινω και νερό παράλληλα, πολύ δροσιστικά.
Το Green Tea Frappucino πάλι μου φάνηκε απαίσιο :sick: Πάλι καλά που άρεσε στον Πάνο και το ήπιε αυτός τελικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Έχω πάει σχετικά λίγες φορές στο εν λόγω μαγαζί. Υπάρχουν θετικά και αρνητικά

Θετικά
1. Ποικιλία στους καφέδες
2. Χώρος για μελέτη (πολύ καλό από τη στιγμή που στην Πάτρα υπάρχουν ελάχιστοι χώροι όπου μπορείς να συγκεντρωθείς και να μελετήσεις)
3. Απαγόρευση καπνίσματος στο εσωτερικό του μαγαζιού (παρ' ότι είμαι καπνιστής)

Αρνητικά
1. Τιμές (παίρνεις πλαστικό ποτήρι και μάλιστα το παραγγέλνεις στα όρθια σε τιμή κυριλλέ καφετέριας)
2. Ποιότητα συζητήσιμη
3. Ατμόσφαιρα ...αμερικάνικη (το ξέρω είμαι προκατειλημμένος με αυτήν τη χώρα)

Επίσης με εκνευρίζει που γράφει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα ...για να διατηρείται η ποιότητα του καφέ! Δηλαδή στον εξωτερικό χώρο που επιτρέπεται δεν χαλάνε οι καφέδες; Θα μπορούσαν απλώς να πουν ότι στο μαγαζί αυτό δε γουστάρουμε να καπνίζετε! Όχι τέτοιες σαχλαμάρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης με εκνευρίζει που γράφει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα ...για να διατηρείται η ποιότητα του καφέ! Δηλαδή στον εξωτερικό χώρο που επιτρέπεται δεν χαλάνε οι καφέδες; Θα μπορούσαν απλώς να πουν ότι στο μαγαζί αυτό δε γουστάρουμε να καπνίζετε! Όχι τέτοιες σαχλαμάρες!

Οι καφέδες όμως δεν παρασκευάζονται έξω από το μαγαζί, αλλά μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Πράγματι ένας τόσο ευαίσθητος καρπός όπως ο καφές, χάνει πολλές από τις ουσίες του όταν λερθει σε επαφή με τον καπνό.

Πάντως εμένα σε καμία περίπτωση δε θα είναι η πρώτη μου επιλογή για καφέ για τους εξής λόγους:

Όταν θέλω να πιω έναν καφέ σε ένα μαγαζί και να κάταω, θέλω να έχω ωραία ατμόσφαιρα (που δεν έχουν σε καμία περίπτωση τα starbucks), να το πιω σε ένα ωραίο ποτήρι με το κουλουράκι του δίπλα και όταν είναι χειμώνας να ανάψω και το τσιγάρο μου και να πληρώσω ει δυνατόν και χαμηλή τιμή.

Όταν θέλω να πάρω έναν καφέ για το δρόμο, θέλω απλώς καφέ (φραπέ, γαλλικό) και όχι άλλα ροφήματα.

Πηγαίνω εκεί μόνο όταν βρίσκομαι μέσα στην Πάτρα και θέλω να μελετήσω πίνοντας ταυτόχρονα ένα ωραίο ρόφημα (που πράγματι έχουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
[URL=https://img99.imageshack.us/my.php?image=starsuckssmallac8.jpg] [/URL]


Δεν πρόκειται απλώς για μια χιουμοριστική εικόνα. Δείχνει με χιουμοριστικό τρόπο την πραγματικότητα για τη συγκεκριμένη αλυσίδα, δηλαδή ότι ο μοναδικός σκοπός της είναι το κέρδος. Δεν βρίσκω λόγο να μεταφερθεί, τη στιγμή που αντιπροσωπεύει ακριβώς την άποψή μου. Απλώς αντί να την γράψω την ζωγράφισα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο μοναδικός σκοπός της είναι το κέρδος.
Προφανώς και έχει σκοπό το κέρδος. :P



Αφού αυτός είναι ο ορισμός της επιχείρησης.
Αυτοτελής οικονομική μονάδα που ιδρύεται και αναπτύσσει δραστηριότητα με σκοπό το κέρδος.
::Από λεξικό Τριανταφυλλίδη::


Και τα Starbucks και τα flo-cafe και η γωνιακή καφετέρια του Κυρ-Μήτσου είναι όλες επιχειρήσεις. Απλά κάποιες είναι μεγαλύτερες, κάποιες μικρότερες, κάποιες συνοικιακές, κάποιες διεθνείς. Ακόμα κι ο Κυρ-Μήτσος για να βγάλει το ψωμί του κρατάει το καφενείο. :P


Τώρα το αν είναι "μοναδικός" σκοπός ή όχι εμένα προσωπικά δεν με πολυαπασχολεί. :P Εγώ πιο πολύ κοιτάω η εκάστοτε καφετέρια να 'χει ευχάριστο χώρο, καλή μουσική αν γίνεται, εξυπηρετικό προσωπικό. (Αν έπινα και καφέ θα 'λεγα "και καφέ που να μ' αρέσει" :P)

Κατά τα άλλα, αυτό που έχω να πω στα Στάρμπακς και στα οποιαδήποτε Στάρμπας: θες τα λεφτά μου καραΜήτρο; Απέδειξέ μου ότι τ' αξίζεις. :P



Προφανώς δεν απευθύνομαι ειδικά σε σένα, φίλε Αποστόλη, απλά πήρα το κομμάτι ως αφορμή για ένα γενικότερο σχόλιο. ;)
Και for the record τιμάω κι άλλες καφετέριες: όπου καταλήξουμε με την εκάστοτε παρέα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εμένα σε αυτό το μαγαζί δε με ενοχλεί το γεγονός ότι κυνηγαέι το κέρδος (άλλωστε αυτό το κάνουν όλα τα μαγαζιά). Με ενοχλεί το ότι όλη η οργάνωση του μαγαζιού έχει μια προφανή διάθεση να βγάλουν πολλά χρήματα με λίγο κόστος και αυτό με ενοχλεί. Το ότι δεν υπάρχουν σερβιτόροι, το ότι το ποτήρι είναι πλαστικό μιάς χρήσεως, το ότι η διακόσμηση είναι ό,τι πιο φτηνιάρικο υπάρχει, το ότι πληρώνεις αυτό το πλαστικό σε τιμή που θα πλήρωνες σε μια άλλη καφετέρια ένα κανονικό ποτήρι . Όλα αυτά δείχνουν αυτό που έλεγα. Θα μπορούσε δηλαδή να σερβίρει αυτά που σερβίρει με τον παραδοσιακό τρόπο της καφετέριας και φυσικά να προσέξουν λίγο τη διακόσμηση και να κάνουν το χώρο πιο ζεστό (τουλάχιστον στην
Πάτρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BaristaChampion

Νεοφερμένος

Ο Tasos Delichristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
who's he? :confused:
[το άλλο θα το ψάξω αύριο). Μιας και μιλάς σε αδαή όμως, (ομολογώ δεν έχω...εντρυφήσει στον καφέ ένας απλός φραπέ(ς) (?) από το κυλικείο που να με ξυπνάει συνήθως μου είναι αρκετός :P) θα μπορούσες να εξηγήσεις ποιός είναι ο κύριος-οι... Διαφορετικά η γνώμη του(ς) δεν βρίσκω λόγο να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη...δική μου πχ. :P:P


Επειδή αναφέρθηκε το ονομά μου σε μια συζήτηση την οποία δεν μπόρεσα ποτέ να παρακολουθήσω.. :hmm:.. αν θέλετε να δείτε ποιός είμαι και γιατί η γνώμη μου, επάνω στο αντικείμενο του καφέ ίσως να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την δική σας (στην Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό), επισκεφτείτε το blog μου https://baristachampion.wordpress.com και διαβάστε το About για να δείτε ποιός είμαι και τι έχω κάνει :redface: .

Αν τώρα πραγματικά θέλετε πληροφορίες για τον καφέ, που δεν σας καλύπτουν μέσα απο το Αρχείο των post του blog μου, τότε πολύ ευχαρίστως να σας βοηθήσω να ξεδιαλύνεται τις όποιες τυχόν απορίες μπορεί να έχετε.. :whistle:

Υ.Γ. Ο διπλός espresso (espresso doppio) ονομάζεται έτσι γιατί όντως είναι δυο μονά espresso σε μια μεγαλύτερη κούπα! :clapup:

Καλώς σας βρήκα.... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top