Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 39 54.2%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 19 26.4%
  • Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)

    Ψήφοι: 18 25.0%
  • MacOS

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Άλλη έκδοση των Windows (NT, 95, 98, 98 SE, ME, 2000, Server)

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Άλλο OS

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

Κανένα απο τα προγράμματα που λες δεν κάνει την δουλειά που λεώ εγώ (ο συγκεκριμένος δεν είναι κλασσικός sequencer αλλα ουσιαστικά χρησιμοποιεί ένα πολύ καινοτόμο paradigm - σχεδιάζεις τον ήχο ουσιαστικά - το οποίο θα θελα να το χω σε εφαρμογή έστω για windows)


υ.γ. Δεν συζητάμε για το αν το osx είναι ωραίο η όχι, αλλα όταν βέβαια δεν μπορούμε να απαντήσουμε σοβαρά, γινόμαστε είρωνες.
-----------------------------------------
με τους drivers έχει να κάνει.Αρκετοί κάτοχοι ATi αντιμετωπίζουν προβλήματα με τουσ οδηγούς των καρτών στο Linux

Και εγώ ati έχω. 4870 για την ακρίβεια (rv 770).
Τους fglrx τους έβαλες; Τι κάρτα έχεις;

Έχω karmic αυτή τη στιγμή με τους opensource drivers πάντως και έχω compiz και video μια χαρά, αλλα μην περιμένεις απο παιχνίδια τίποτα πέρα απο nexuiz.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Τους fglrx τους έβαλες; Τι κάρτα έχεις;

Ναι.HD3850
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

Μάλιστα. Τι πρόβλημα είχες με τους fglrx;

Εγώ αυτό που έκανα ήταν:

1. Έβαλα karmic (το καινούργιο ubuntu, βγαίνει αύριο βράδυ νομίζω) σημειώνεις αν βάλεις 64μπιτα ή 32μπιτα.

2. Πας εδώ: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32-rc5/
και κατεβάζεις ανάλογα με το τι έχεις (32 ή 64μπιτ) τα ανάλογα .deb . Τα βάζεις σε έναν εννιαίο φάκελο πχ ~/Downloads/mainline

3. Ανοίγεις ένα τερματικό, πας στο φάκελο που τα έβαλες και γράφεις
Code:
$ sudo dpkg -i *deb

4. γράφεις, αφού γίνει η εγκατάσταση:

Code:
$ sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa

5. κάνεις update και upgrade και restart και μετά ενεργοποιείς τα εφέ. Αν σου κολλήσει, δεν κάνεις ρεστάρτ απο το κουμπί αλλα πατάς

ctrl+alt+PrtScr και κρατώντας αυτά πατημένα γράφεις με τη σειρά που τα λέω R S E I U B

Έπειτα δοκιμάζεις να μπουτάρεις με άλλον πυρήνα και μόλις μπείς αφαιρείς τον 2.6.32 μέσω synaptic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
αλλα μην περιμένεις απο παιχνίδια τίποτα πέρα απο nexuiz.

Γιατί ρε, τι έχει το nexuiz; :P

Λοιπόν έχω δουλέψει πάρα πολύ σε Mac.

έχω στην κατοχή μου
δεν δουλεύει αλλά ήταν γλυκούλη ¨:(


και έναν



Σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι το λειτουργικό δεν είναι καλό... σαν λειτουργικό είναι πάρα πολύ καλό (τα χρησιμοποιω και στον acer μου) αλλά σε καμια περίπτωση δεν αξίζει κάποιος να δώσει 2πάσια λεφτά για έναν υπολογιστή mac.
Επίσης το mac δεν υποστηρίζεται από ελληνικές εταιρίες παραγωγής λογισμικού.

1) Καλά, κι εγώ έχω έναν μικρό υπολογιστή με πορτάκι που τρέχει windows 3.1... (παίζει και να δουλεύει τώρα που το λες...:hmm:).
2) Τι είναι αυτό το 2ο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Γιατί ρε, τι έχει το nexuiz; :P
Τίποτα δεν έχει, απλά δεν είναι και τόσο τρομερό.

2) Τι είναι αυτό το 2ο;;;
Ένας eMac.
https://en.wikipedia.org/wiki/EMac

Κατα κάποιο τρόπο ο <<πρόγονος>> του iMac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Έβαλα karmic (το καινούργιο ubuntu, βγαίνει αύριο βράδυ νομίζω) σημειώνεις αν βάλεις 64μπιτα ή 32μπιτα.

αυτό είπα και εγώ θα βάλω την καινούργια έκδοση να την δοκιμάσω για να δω αν έχω προβλήματα με τους drivers..όταν έλεγα πως έχω ενοούσα στην 9.04 όχι στην καινούργια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

2) Τι είναι αυτό το 2ο;;;
λεγόταν Imacg3 βγήκε το 1998 (περίπου δεν θυμάμαι).
Ο επεξεργαστής του ήταν 233mhz


Θυμάμαι που τότε λέγανε ως επιχείρημα πως ήταν το μηχάνημα που καταργούσε τα καλώδια. Το πληκτρολόγιο και η οθόνη ήταν ενσωματωμένα στο mac.

Ετρεχε [ame="https://www.youtube.com/watch?v=TK-JUCyIihw&feature=related"]iMac 233 Mhz έτρεχε osx Jaguar[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
αυτό είπα και εγώ θα βάλω την καινούργια έκδοση να την δοκιμάσω για να δω αν έχω προβλήματα με τους drivers..όταν έλεγα πως έχω ενοούσα στην 9.04 όχι στην καινούργια..

Και η καινούγια θέλει hackιές για να παίξει σωστά όμως. Όταν την βάλεις κάνε αυτό που σου πα.



Σωστά το κουτάκι iMac είναι, το eMac είναι πιο καινούργιο απο ότι είδα. Πάντως μπορούσε και «έτρεχε» OSX;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

λεγόταν Imacg3 βγήκε το 1998 (περίπου δεν θυμάμαι).
Ο επεξεργαστής του ήταν 233mhz


Θυμάμαι που τότε λέγανε ως επιχείρημα πως ήταν το μηχάνημα που καταργούσε τα καλώδια. Το πληκτρολόγιο και η οθόνη ήταν ενσωματωμένα στο mac.

Ετρεχε iMac 233 Mhz έτρεχε osx Jaguar

Έλεος. Μέχρι και το powerbook το G3 μου τρέχει panther...:hmm: (παρ' όλα αυτά τρέχει και καθαρά OS 9, no classics, τα οποία δεν βγάζουν μπλε οθόνες...:fss:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Έλεος. Μέχρι και το powerbook το G3 μου τρέχει panther...:hmm: (παρ' όλα αυτά τρέχει και καθαρά OS 9, no classics, τα οποία δεν βγάζουν μπλε οθόνες...:fss:).

Άστο καλύτερα, γιατί τα Classic ήταν τα ίδια χάλια με τα 9x (δηλαδή πολύ χάλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Αυτη τη στιγμη(οπως εχω ξαναπει)εχω windows xp με θεμα vista.
Απο αυριο δεν ξερω τι θα εχω.
Θα μαθω και θα σας πω.
Μου φαινεται καποια "καινουργια windows".
Θα σας γελασω.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
windows xp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Τώρα χρησιμποιώ Windows 7 και Ubuntu 9.10.Ευτυχώς στα Ubuntu 9.10 δεν έχω τα προβλήματα που είχα στην 9.04
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Windows 7. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Windows 7 στο Dektop Pc
Ubuntu 9.10 στο usb flash
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
windows xp sp3 αλλά θέλω απεγνωσμένα macbookpro13" με snow leopard !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ MAC OS X Snow Leopard 10.6.2 σε Macbook Pro
-----------------------------------------
Όπως κάθε OS X, κορυφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Monomaxos!
Είναι ελληνική διανομή linux!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα 7 έχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Μόλις πήρα το λάπτοπ μου και έχει μέσα 7 64-μπιτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top