Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 39 54.2%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 19 26.4%
  • Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)

    Ψήφοι: 18 25.0%
  • MacOS

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Άλλη έκδοση των Windows (NT, 95, 98, 98 SE, ME, 2000, Server)

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Άλλο OS

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έβαλα και Poll και σε αυτό το θέμα! :D
Θυμίζω και αυτό το σχετικό θέμα Ποιο λειτουργικό προτιμάτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα τοσοι πολλοι εχουν βαλει win 7 ?στη δημοσκοπηση ειναι πρωτο με διαφορα..
αν εχουμε δυο λειτοργικα τι παταμε?
εγω εχω win xp και linux ubuntu..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν εχουμε δυο λειτοργικα τι παταμε?
Η δημοσκόπηση είναι πολλαπλής επιλογής, οπότε τσεκάρεις και τα δύο (τρία, τέσσερα, πέντε... :P) λειτουργικά που χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω εχω windows 7 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Linux Mint 8 (Helena) στο Laptop, σε gnome.
Έχει και Vista, στα οποία δεν μπαίνω παρά μόνο όταν χρειάζεται.
Linux Mint 9 (Isadora) σε Desktop && Laptop, gnome sessions.
Και τα δύο είναι με dual boot, το άλλο λειτουργικό είναι Windows XP SP3 (ξήλωσα τα Vista).


Τα windows στο desktop δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ. Τα 'χω για τη φαμίλια. Γι' αυτό και τους έδωσα πλέον μόλις 30 από τα 80 GB του δίσκου (και πάλι πολλά είναι). Στο laptop παίζω games τώρα το καλοκαίρι και γι' αυτό τα ψήφισα (προς το παρόν) και τα Windows XP στο poll.


Επίσης έβαλα Windows 7 σε Vbox να τα μελετήσω. Κλασικά προβληματάκια με drivers, αλλά ελπίζω να μην τα 'χουνε αν ποτέ τα βάλω στο κανονικό μηχάνημα. Πάντως μου φάνηκαν μακράν πιο εύχρηστα σε σχέση με τα ανεκδιήγητα Vista. Θα προσπαθήσω να τους στήσω και Civilization IV να δω αν θα πιάσει. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Linux Kubuntu.. Το γραφικό του KDE είναι απλά ΑΠΕΧΤΟ..(πραγματικά το gnome είναι ΑΘΛΙΟ)

Υ.Γ. Windows έχω να χρησιμοποιήσω κανά χρόνο και η αδερφή μου που είναι 12 χρονών χρησιμοποιεί μόνο Linux..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το γραφικό του KDE είναι απλά ΑΠΕΧΤΟ..(πραγματικά το gnome είναι ΑΘΛΙΟ)
το kde μου φαινεται παραφορτωμενο και το gnome πρακτικοτατο και σοβαρο.

η αδελφη σου δεν παιζει κανα παιχνιδιδ του εμποριου?δεν μπορει να μην εχει κανενα προβλημα με τα linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
η αδελφη σου δεν παιζει κανα παιχνιδιδ του εμποριου?δεν μπορει να μην εχει κανενα προβλημα με τα linux.

ΤΟ Linux γ@μ$το, το 'χω πει πεντακόσιες φορές. Είναι ΤΟ linux.


Άγγελε, μπορεί να 'χει στήσει XP σε vbox.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
το kde μου φαινεται παραφορτωμενο και το gnome πρακτικοτατο και σοβαρο.

η αδελφη σου δεν παιζει κανα παιχνιδιδ του εμποριου?δεν μπορει να μην εχει κανενα προβλημα με τα linux.

Δεν παίζει καθόλου παιχνίδια.. Όλα τα άλλα τα κάνει και δεν έχει πρόβλημα.. Και δεν την έχω βοηθήσει και ιδιαίτερα μπορώ να σου πώ...

ΤΟ Linux γ@μ$το, το 'χω πει πεντακόσιες φορές. Είναι ΤΟ linux.


Άγγελε, μπορεί να 'χει στήσει XP σε vbox.

Δεν μπαίνει ποτε στα win..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν παίζει καθόλου παιχνίδια.. Όλα τα άλλα τα κάνει και δεν έχει πρόβλημα.. Και δεν την έχω βοηθήσει και ιδιαίτερα μπορώ να σου πώ...

με τα προβληματα και φτιαξιματα που θελει συνεχεια το linux...

ειμαι σκεφτικος..
ξερει να χειριζεται το λινουξ?εχει καταλαβει του φακελους ,το τερμιναλ τη λογικη τουλινουξ?

,,,,,ασε,,δυσκοιλιο το λινουξ...

αν το στησεις πρωτα καταληλλα ,νταξει μπορει να το χειριστει..και καποιος αρχαριος,,
Δεν μπαίνει ποτε στα win..
ταμα το χει?:D

στο 99% τν υπολογιστων παντου δεν μπαινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
με τα προβληματα και φτιαξιματα που θελει συνεχεια το linux...

ειμαι σκεφτικος..
ξερει να χειριζεται το λινουξ?εχει καταλαβει του φακελους ,το τερμιναλ τη λογικη τουλινουξ?

,,,,,ασε,,δυσκοιλιο το λινουξ...

αν το στησεις πρωτα καταληλλα ,νταξει μπορει να το χειριστει..και καποιος αρχαριος,,

ταμα το χει?:D

στο 99% τν υπολογιστων παντου δεν μπαινει?

12 χρονών μωρό δεν είναι δυνατόν να καταλάβει τη λογική του linux.. Νομίζω το καταλαβαίνεις.. Ούτε τερμιναλ ξέρει φυσικά.. Γιαυτήν είναι ένα λειτουργικο.. Έψαξε λίγο που βρίσκονται οι φακέλοι που την ενδιαφέρουν και τελείωσε..

Στο δικό της υπολογιστή δεν τα χρησιμοποιεί.. Αν έχει μόνο win ο άλλος προφανώς θα μπει..

Όσο για τα προβλήματα, απλά ψάχνεις και τα λύνεις... Αυτό μόνο καλό κάνει. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο το επίπεδο γνώσεων υπολογιστών ανάμεσα σε χρήστες Win-Linux.. Κατά μέσο όρο, χαοτική διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καταλαβα..
και μπραβο..που μαθαινει και αλλα λειτουργικα απο τοσο μικρη ηλικια..
(αλλα πχ θα την εκανε μονη της τη ρυθμιση για την αλλαγη της γλωσσας απο ελληνικα αγγλικα?)

παντως το λινουξ ειναι σιγουρα πιο ελκυστικο και ομορφο..απο τα βαρετα εμφανισιακα win..


και γω ψαχνω και διορθωνω τα πραγματα οπως με βολευει..

τωρα χρησιμοποιω λινουξ..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αλλα πχ θα την εκανε μονη της τη ρυθμιση για την αλλαγη της γλωσσας απο ελληνικα αγγλικα?
gnome-keyboard-properties -> add -> greek extended

Και όλα από GUI. Πού ακριβώς είναι δυσκολότερο από τα windoze, γιατί θα μας τρελάνεις μου φαίνεται...

Επίσης το στήσιμο του ubuntu δεν 'ναι κάτι τραγικό. Ένα next-next-next είναι. Να μου πεις για Gentoo να το καταλάβω. x_X
Αλλά το ubuntu; Μου φαίνεται ότι απλά γκρινιάζεις για να γκρινιάξεις.

Δοκίμασες ποτέ να στήσεις Windows 7 από το δισκάκι του; Ίδια διαδικασία είναι πλέον, με ένα δικό του mini-partition manager.
Με τη διαφορά βέβαια ότι:

  1. Δεν σε αφήνει να το δοκιμάσεις πριν το στήσεις για να δεις αν θα σ' αρέσει.
  2. Σου ζητά κλειδί 8) που οκ, μπορείς να το παρακάμψεις για το installation αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το ενεργοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δοκίμασες ποτέ να στήσεις Windows 7 από το δισκάκι του;
win xp NAI..7 OXI..

και σιγουρα ειναι πιο πολυπλοκο απο τα win..που η ρυθμιση γλωσσας γινεται μονη της εξ αρχης ,χωρις να επιλεγεις extended κλπ.

δεν υπαρχει συγκριση ασε..και μετα ξεχωρα να βαλεις στην μπαρα τον δεικτη γλωσσας..

πραγματα που στα win ειναι και γινονται αυτονοητα χωρις να τα σκεφτεσαι καν,,στο linux ειναι ολοκληρη διαδικασια..

πχ γω θελω να μπαινω ως administrator ( να εγκαθιστω πχ προγραματα και να ανοιγω οποιο φακελο γουσταρω οπως στα win.. αυτοματα χωρις να δινω κανενα κωδικο..

με το αρκετο ψαξιμο,,μπαινω σαν root τωρα,αλλα δεν μπορω να κανω να μπαινει αυτοματα..πως γινεται?

δεν ανεχομαι να δινω κωδικους για να μπαινω στο δικο μου κομπιουτερ,σαν ειμαι ξενος..

και τα παραδειγματα ειναι απειρα,,ασε,,στα πιο απλα πραγματα..

για να μην πουμε ποσο ηλιθια πολυπλοκο ειναι να βαλεις ενα απλο προγραμμα περα απο αυτα που εχει ετοιματζιδικα..

αν εχεις κακομαθει απο τα win που κατεβαζεις οτι θελεις και με διπλο κλικ το βαζεις..θελει λιγο χρονο να το μαθεις..

ακομακαιγια να βλεπω βιντεακια στο youtube μου εβγαλε την πιστη..και ακομα παγωνουν οταν μπαινω σε αλλη σελιδα..


θα φανταζοσουν ποτέ να μπαινεις στα win και να μην μπορεις να ανοιξεις τις ρυθμισεις του ηχου?
ε,,στο linux γινεται.
.

και αλλο μπλεξιμο..γιατι το pulseaudio εχει λεει ασυμβατοτητες,,x@στηκα!:devil:
αυτα ουτε που θα σκαφτοσουν ποτέ σε win xp τουλαχιστον..και εχω εγκαταστησει παααρα πολλεες φορες τα xp μου..ξανα και ξανα..

ή να μην ειναι εγκατησμενοι καλα οι δισκοι και να μην μπορει να κανει ghost γιατι δεν κανουνε mount με την πρωτη?

ασε,,ερασιτεχνισμοι..αυτα τα προβληματα και παρομοια στη microsoft τα εχουν τεσταρει ξανα και ξανα και βγαινουν σπανια,,ενω στο linux στο δινει τσαμπα..και σου λεει κοψε το λαιμο σου..

να σοβαρεψει το λινοθξ..αλλιως δεν παει μπροστα..

θα το προχωραω και εγω,,και θελω να το μαθαινω..αλλα μη συγκρινουμε τα win στην ευκολια με το λινουξ..

τπ linux υποτιθεται οτι ειναι ενα απολυτα ελευθερο λειτουργικο για να το πειραζεις κλπ..τοτε με πια λογικη σου απαγορευει,να μπεις αυτοματα ως administrator?

δικο μου ειναι το κομπιουερ οτι θελω το κανω..

ακους εκει να δινεις κωδικο για να εκγκαταστησεις ενα προγραμμα..

και εδω ρωταει ενα καημενος πως να το κανει και οι αλλοι του λενε μην το κανεις..
με ποιο δικαιωμα?
στα win ποτέ κανεις δεν σου ελεγε απαγορευεται να το κανεις..αμα γουσταρες διελυες και το λειτουργικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σ' αρέσουν οι κόντρες, Αγγελάκο;
Επειδή λοιπόν εμένα δεν μου αρέσουν τα λόγια του αέρα, μάθε ότι μόλις τώρα έβαλα σε Vbox φρέσκα-φρέσκα Ubuntu 10.4 για να δω τι το τόσο προβληματικό έχουν.


και σιγουρα ειναι πιο πολυπλοκο απο τα win..που η ρυθμιση γλωσσας γινεται μονη της εξ αρχης ,χωρις να επιλεγεις extended κλπ.
Εάν αγοράσεις Ελληνική Έκδοση των Windoze χαίρω πολύ, αυτόματα θα στο κάνει.

Και αν επιλέγεις να στήσεις αγγλικό ubuntu είναι προφανές ότι δεν θα σου βγάλει αυτόματα την γλώσσα. Πώς να ξέρει ότι εσύ θα θες Ελληνικά; Τα νύχια του θα μυρίσει;

Δοκίμασες ποτέ στο πρώτο screen του installation του ubuntu να επιλέξεις σαν γλώσσα τα "Ελληνικά"; Η πρώτη-πρώτη οθόνη που σου εμφανίζει σου λέει επέλεξε γλώσσα. Το καταλαβαίνει ακόμα και άτομο που 'χει βγάλει θεωρητική...
Εκεί λοιπόν θα σου ρυθμίσει αυτόματα το πληκτρολόγιό σου στα Ελληνικά. Αν του πεις "Ελληνικά" θα σου δώσει "Ελληνικά". Αν του πεις "Αγγλικά" θα σου δώσει "Αγγλικά" και θα πρέπει μετά εσύ να πας να βάλεις Ελληνικά. Γίνεται ... "μόνο του εξ' αρχής", Άγγελε.

δεν υπαρχει συγκριση ασε..και μετα ξεχωρα να βαλεις στην μπαρα τον δεικτη γλωσσας..
Εμένα στο Linux Mint τον βγάζει αυτόματα τον δείκτη γλώσσας με το που θα βάλω τα Ελληνικά.
Δέχομαι ως περίεργο όμως το ότι πρέπει να κάνεις μόνος σου την ρύθμιση για να αλλάζει η γλώσσα με το alt-shift, κάτι που πρέπει να το ρυθμίζω στο Linux Mint.


πχ γω θελω να μπαινω ως administrator ( να εγκαθιστω πχ προγραματα και να ανοιγω οποιο φακελο γουσταρω οπως στα win.. αυτοματα χωρις να δινω κανενα κωδικο..
με το αρκετο ψαξιμο,,μπαινω σαν root τωρα,αλλα δεν μπορω να κανω να μπαινει αυτοματα..πως γινεται?
Control Center -> Users & Groups -> Επιλέγεις account -> Account Type -> Change -> Administrator
Ίσως δεν έψαξες στα ... προφανή σημεία, που είναι ο πίνακας ελέγχου. Αλλά, δεν σου φταίει κανείς αν έχεις εξ' αρχής σκοπό να βρεις κάτι που να το παρουσιάσεις ως μειονέκτημα.


δεν ανεχομαι να δινω κωδικους για να μπαινω στο δικο μου κομπιουτερ,σαν ειμαι ξενος..
Για άλλη μια φορά, πιάνεσαι κι εδώ στον ύπνο. :whistle:
System -> Administration -> Login screen και του λες πολύ απλά "Login in as <User> automatically". Όλα από GUI, χωρίς περίεργες εντολές και χωρίς τίποτα. Απλά, λιτά κι εύκολα, χωρίς να χρειάζεται τρελό ψάξιμο ή να είσαι rocket scientist. Τώρα αν είσαι της θεωρητικής και δε θες να ψάξεις, δεν σου φταίει κάνας άλλος ...


πραγματα που στα win ειναι και γινονται αυτονοητα χωρις να τα σκεφτεσαι καν,,στο linux ειναι ολοκληρη διαδικασια..
για να μην πουμε ποσο ηλιθια πολυπλοκο ειναι να βαλεις ενα απλο προγραμμα περα απο αυτα που εχει ετοιματζιδικα..
Για ανέλυσε αυτά τα δύο, αντί αν πετάς σκέτα λόγια.


αν εχεις κακομαθει απο τα win που κατεβαζεις οτι θελεις και με διπλο κλικ το βαζεις..θελει λιγο χρονο να το μαθεις..
Αυτό το εύκολο διπλό κλικ κάνει ο win user και μετά αναρωτιέται τι είναι αυτό το antimalware doctor που ποτέ δεν έβαλε και του λέει να πληρώσει για να αφαιρέσει ιούς που δεν έχει.


ακομα και για να βλεπω βιντεακια στο youtube μου εβγαλε την πιστη..και ακομα παγωνουν οταν μπαινω σε αλλη σελιδα..
Πώς σου 'βγαλε την πίστη; Με τα ίδια μου τα μάτια το 'δα, η διαδικασία στα Ubuntu είναι ΙΔΙΑ με των Windows. Κάνεις κλικ στην εικόνα του youtube που σου λέει ότι θες το flash, σε κάνει redirect στην adobe, πατάς download και μετά next-next-next. Τώρα αν εσύ πνίγηκες σε μια κουταλιά νερό, δεν σου φταίει κανείς άλλος...

Ξαναλέω, το είδα ΤΩΡΑ με τα ίδια μου τα μάτια σε φρέσκο ubuntu και βλέπω κανονικά βιντεάκια πατώντας απλά next-next-next, όπως ακριβώς και στα win. Κατά συνέπεια το "επιχείρημά" σου είναι ασταθές.

Επίσης στο linux-mint το flash είναι από μόνο του μέσα. 8)


θα φανταζοσουν ποτέ να μπαινεις στα win και να μην μπορεις να ανοιξεις τις ρυθμισεις του ηχου?
ε,,στο linux γινεται.
.
Σε προκαλώ δημοσίως να μου πεις πού έγινε αυτό. Πρόσεξε, μόλις τώρα έβαλα φρέσκο-φρέσκο Ubuntu 10.4 σε Vbox και οι ρυθμίσεις ήχου ανοίγουν, και εικόνα έχω, και ήχο έχω, ακόμα και δίκτυο έχω. Χωρίς να βάλω ούτε έναν driver!

Εσύ που τέλος πάντων πρέπει να σου κόβει και λίγο (για να μπορείς να κάνεις registration εδώ και να ποστάρεις) πες ντάξει, κάπου δυσκολεύτηκες. Αλλά δεν σου φταίει το λειτουργικό αν είναι ηλίθιος ο χρήστης. Σε οποιοδήποτε λειτουργικό και να κάτσει τα ίδια αποτελέσματα θα 'χεις. Ντάξει, δεκτό, δεν είναι όλοι γεννημένοι για να χειρίζονται υπολογιστές. Υπάρχει και το shopping therapy!

Αν έχεις το αντρίκειο θάρρος να υποστηρίξεις την γνώμη σου για το θέμα με τις ρυθμίσεις ήχου, στήσε Vbox, βάλε ubuntu, κάνε αναπαραγωγή του λάθους και στείλε μου το machine state. Όλα τα παραπάνω btw είναι free & opensource. Γιατί σου λέω ότι αυτό που λες δεν παίζει. Σε φρέσκο ubuntu ανοίγει άψογα. Τώρα αν εσύ πείραξες/έσβησες κάτι και δεν σου ανοίγει, δεν σου φταίει κανείς άλλος ...


και αλλο μπλεξιμο..γιατι το pulseaudio εχει λεει ασυμβατοτητες,,x@στηκα!:devil:
αυτα ουτε που θα σκαφτοσουν ποτέ σε win xp τουλαχιστον..και εχω εγκαταστησει παααρα πολλεες φορες τα xp μου..ξανα και ξανα..
Είχα κάποτε πρόβλημα με το Civilization IV σε laptop που ήρθε προεγκατεστημένο με Vista και τους drivers του κατασκευαστή. Δεν έπαιζε όπως θα 'πρεπε, απλά. Με το που το έκανα upgrade σε Windows XP SP3 και βρήκα μόνος μου τους drivers, πέταγε. Αυτό το πρόβλημα λοιπόν ... ούτε που θα σκεφτόσουν ποτέ σε win xp τουλάχιστον.

Κοινώς να μην μιλήσω για τις ασυμβατότητες που θα βρεις σε windows, δεν σε συμφέρει. Σε Linux Mint ο μόνος driver που χρειάστηκε ποτέ να εγκαταστήσω ήταν για έναν εκτυπωτή της Samsung. Κι αυτός για το μέσα δωμάτιο, ενώ τον εκτυπωτή της HP που 'χω δίπλα μου, με το που τον άνοιξα, σε 20 sec μόνο του το linux τον βρήκε, φόρτωσε τον driver του και άρχισα να τυπώνω. Χωρίς να πατήσω τίποτα πέρα του κουμπιού του εκτυπωτή! How epic a win?

Οι ασυμβατότητες παντού υπήρχαν και θα υπάρχουν, σε κάθε λειτουργικό. Προσωπικά σε linux έχω δει τις ελάχιστες. Σε windows πολύ περισσότερες. Εσύ βρήκες μία και την χτυπάς στυλ you had to do WHAT with the seat? :whistle:

Σε κάρτα δικτύου του 2007 που έχω της Intel (Intel PRO/100 VE Ethernet Controller) έψαξα χθες για drivers στο site της Intel για Windows 7 και λέει: δεν έχουμε. Ψάξτο.


ή να μην ειναι εγκατησμενοι καλα οι δισκοι και να μην μπορει να κανει ghost γιατι δεν κανουνε mount με την πρωτη?
Δεν σ' έπιασα; Θα μπορούσες να εξηγήσεις το "να μην είναι εγκατεστημένοι καλά οι δίσκοι"; Αυτό το λένε συνήθως κάτι ξανθιές γραμματείες. Να μην είναι εγκατεστημένοι πού; Αν είναι hardware problem, δεν μπορεί να σου κάνει κάτι το λειτουργικό.

ps: Ψέματα, οι ξανθιές γραμματείς λένε απλά "χάλασε".


ασε,,ερασιτεχνισμοι..αυτα τα προβληματα και παρομοια στη microsoft τα εχουν τεσταρει ξανα και ξανα και βγαινουν σπανια,,ενω στο linux στο δινει τσαμπα..και σου λεει κοψε το λαιμο σου..

να σοβαρεψει το λινοθξ..αλλιως δεν παει μπροστα..
Εδώ δεν βλέπω κάποιο επιχείρημα, άρα προσπερνώ.


τπ linux υποτιθεται οτι ειναι ενα απολυτα ελευθερο λειτουργικο για να το πειραζεις κλπ..τοτε με πια λογικη σου απαγορευει,να μπεις αυτοματα ως administrator?

δικο μου ειναι το κομπιουερ οτι θελω το κανω..

ακους εκει να δινεις κωδικο για να εκγκαταστησεις ενα προγραμμα..
Σ' αυτά απάντησα παραπάνω, οπότε τα προσπερνώ.

Btw, το "δικό μου είναι ό,τι θέλω το κάνω" να δω πόσο θα σε κόψει αν χάσεις όλες σου τις φετινές φωτογραφίες.



και εδω ρωταει ενα καημενος πως να το κανει και οι αλλοι του λενε μην το κανεις..
με ποιο δικαιωμα?
Με κανένα δικαίωμα, σου έδειξα ότι μια χαρά γίνεται να μπαίνεις by default σαν root, απλά εσύ δεν το έψαξες. Το γιατί να μην το κάνεις είναι απλό: μία εφαρμογή πρέπει να έχει ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ για να τρέχει σαν root. Έτσι είναι η φιλοσοφία του open-source προγραμματισμού.


στα win ποτέ κανεις δεν σου ελεγε απαγορευεται να το κανεις..αμα γουσταρες διελυες και το λειτουργικο..
Και ακριβώς αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους που ορθώς κατ' εμέ πολεμήθηκαν τα Windows XP, γιατί σε έχουν by default admin.

Οπότε αν εσύ πας και κατεβάσεις κάτι που δεν ξέρεις τι είναι, και τρέξει με δικαιώματα root, μπορεί να σου πηδήξει το σύστημα. Αν το τρέξεις σαν χρήστης το πολύ-πολύ να σου καταστρέψει το /home.



Και btw δεν στο "απαγορεύει". Απλά εσύ δεν το 'ψαξες. Και δεν ήθελε τρελό ψάξιμο όπως σου 'δειξα (αντί να πετάω συκοφαντίες δεξιά κι αριστερά), όλα από GUI κι όλα πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ωχχχ..

λοιπον,,

τα ειπα μαζεμενα και πρεπει να εξηγω..

εχω ubuntu lynx τα τελευταια πως τα λενε..με αναβαθμιση απο τα κοαλα..
ειναι 64βιτ..γιαυτο και τα προβληματα στο youtube (οταν ξαναφορτωνω ,ή κλεινω σελιδες σε αλλα ταμπ αρκετες φορες,, το βιντεο ασπριζει και σταματαει..
επισης δεν μπορουσα να επιλεξω αναλυση..απο κατω,και επρεπε να βαλω εναν κωδικα ..αι τωρα λειτουργει..

επισης στο login screen στις επιλογες δεν εχεις επιλογη να μπαινεις αυτοματα αν μπαινεις σαν ροοτ,,και εγω μπαινω εξαρχης σαν ροοτ..
ειναι κλειδωμενο επιτηδες στο ubuntu..

και ειναι ενα τεραστιο θεμα που ειναι πολυ δυσκολο να λυθει..απειρα ποστσ...βαλε autologin roor ubuntu στο γουγλη και θα δεις,,καμια λυση...


ισως για τη γλωσσα να εχεις δικαιο,,παντως εγω εβαλα ελληνικα ubuntu..απο το σερβερ του πολυτεχνειου τον κατεβασα νομιζω..


επισης στις επιλογες ηχου,μου βγαζει.."αναμενω απαντηη απο το συστημα ηχου ή κατι τετοιο,,και δεν ανοιγει..

εχω 64βιτ,,και γιαυτο και τα περισσοτερα προβληματα.

η adobe δεν εχει βγαλει ακομα επισημο flash player για linux 64 βιτ,,το εψαξα. ενα αλφα εχω βαλει και λειτουργει..


και τα partition windows ntfs δεν γινονταν automount..και επρεπε να κατεβασω ενα ntfs config ή κατι τετοιο,και να βαλω ονομα φακελου για το παρτιτιον win.. και να βαλω να γραφει το λινουξ και σε αυτα..


και στην αρχη εβαζα συντομευσεις απο τους φακελους των win..και μου βγαιναν σπασμενοι με καθε επανεκκινηση..

και στο ghost boot cd οταν παω να αντιγραψω το παρτιτιον λινουξ μο βγαζει ,οτι δεν ειναι attached,mounted ή κατι τετοιο.. και ακυρωνει..

πως θα το κρατησω τωρα το συστημα τωρα που το εφτιαξα?πρεπει να αντιγραψω και το swap partition και το grub ..

βασικα ισως να υπερεβαλα σμερικα,,τωρα τα εχω λυσει αυτα βασικα,
μονο ο ηχος μενει και το παγωμα ασπρισμα του youtube..

δεν ειμαι κατα του λινουξ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ Windows 7 64-bit.Αυτά τα windows καλά δεν είναι ή αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πολύ γενική ερώτηση!

Ωστόσο γενικά, ναι θεωρείτε το καλύτερο λειτουργικό της Microsoft
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Πολύ γενική ερώτηση!

Ωστόσο γενικά, ναι θεωρείτε το καλύτερο λειτουργικό της Microsoft

Ωραία.Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ τα Windows 7 αλλά δεν λέω και τα Windows xp είναι ωραία... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top