Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 39 54.2%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 19 26.4%
  • Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)

    Ψήφοι: 18 25.0%
  • MacOS

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Άλλη έκδοση των Windows (NT, 95, 98, 98 SE, ME, 2000, Server)

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Άλλο OS

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αν καταλαβα καλα, λες οτι πολλες εταιρειες δεν ενδιαφερονται να βγαλουν προγραμματα συμβατα με linux γιατι το χρησιμοποιουν πολλοι λιγοι? Δεν ξερω τι να σου απαντησω, παντως πιστευω πως σιγα σιγα θα διαδοθουν πολυ, καθως γινονται ολο και πιο γνωστα τα προβληματα ασφαλειας κλπ που εχουν τα windows.

Θα βαλω και εγω, τουλαχιστον παραλληλα με windows, αν και ο φιλος μου υποστηριζει οτι ειναι καλυτερα να μην εχεις καθολου για να αναγκαστεις να μαθεις. Ετσι εκανε και αυτος πριν κανενα μηνα και παει πολυ καλα! Γενικα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Αν καταλαβα καλα, λες οτι πολλες εταιρειες δεν ενδιαφερονται να βγαλουν προγραμματα συμβατα με linux γιατι το χρησιμοποιουν πολλοι λιγοι? Δεν ξερω τι να σου απαντησω, παντως πιστευω πως σιγα σιγα θα διαδοθουν πολυ, καθως γινονται ολο και πιο γνωστα τα προβληματα ασφαλειας κλπ που εχουν τα windows.

Θα βαλω και εγω, τουλαχιστον παραλληλα με windows, αν και ο φιλος μου υποστηριζει οτι ειναι καλυτερα να μην εχεις καθολου για να αναγκαστεις να μαθεις. Ετσι εκανε και αυτος πριν κανενα μηνα και παει πολυ καλα! Γενικα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον!
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Εγω εχω Windows XP αλλα ο φιλος μου εχει Linux και μου φαινεται πολυ ενδιαφερον! Με βλεπω να αλλαζω και εγω μεσα στο καλοκαιρι. Βασικα, χωρις να ξερω και πολλα, εχω την εντυπωση οτι τα Windows επενδυουν πιο πολυ στην εμφανιση, γιαυτο και ειναι πιο δημοφιλη σε ανθρωπους που δεν ξερουν και πολλα απο υπολογιστες, ενω το Linux ειναι πιο.. σε βαθος, αν βγαζει νοημα αυτο που λεω. Δλδ, ειναι πιο ασφαλη, μπορεις να κανεις περισσοτερα πραγματα, και χρησιμοποιωντας τα εισαι πιο ενεργο μελος στην ολη διαδικασια....:hmm:

Υ.Γ. Ελπιζω να μην λεω μπαρουφες..:redface::whistle:
Δεν λες μπαραουφες ... απλως εγω διαφωνω με την λογικη που βαζει καποιος Linux. Καταρχας μια αδεια για τα XP κοστιζει 150?. Δεν ειναι πολλα και αυτο γιατι με 150? εχεις απολυτη συμβατοτητα υποστηριξη απλοτητα ομορφια ...

Οσο για τα Windows και την ασφαλεια ... εχει να κανει με το ποσο δημοφιλης ειναι... Επισης αν τα Linux ειναι απολυτα ασφαλες ... τοτε γιατι το 80% των hacker χτυπανε σελιδες που τρεχουν σε υπολογιστες Linux; χμμμ οχι ... καποια τρυπα βρισκουν και μπαινουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Λογικά χτυπάν linux γιατί δεν υπάρχουν πολλοί βλάκες να βάλουν στον server τους windows ...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν λες μπαραουφες ... απλως εγω διαφωνω με την λογικη που βαζει καποιος Linux. Καταρχας μια αδεια για τα XP κοστιζει 150?. Δεν ειναι πολλα και αυτο γιατι με 150? εχεις απολυτη συμβατοτητα υποστηριξη απλοτητα ομορφια ...

Οσο για τα Windows και την ασφαλεια ... εχει να κανει με το ποσο δημοφιλης ειναι... Επισης αν τα Linux ειναι απολυτα ασφαλες ... τοτε γιατι το 80% των hacker χτυπανε σελιδες που τρεχουν σε υπολογιστες Linux; χμμμ οχι ... καποια τρυπα βρισκουν και μπαινουν ;)

Κοιτα, θα σε γελασω και δεν το θελω! Δεν ξερω και πολυ απο αυτα τα θεματα, μπορει και να εχεις δικιο! Αυτο που εχω ακουσει ειναι για το θεμα της ασφαλειας, και επισης νομιζω οτι εχεις πολυ περισσοτερες δυνατοτητες με Linux, γιατι "ελεγχεις" καλυτερα το συστημα. Whatevah. Α, επισης μου ειπε ο φιλος μου οτι ο ολος τροπος που γινονται compile τα προγραμματα ειναι πολυ καλυτερος. Επισης, νομιζω οτι μου αρεσει περισσοτερο η πιο free νοοτροπια τους! :)Αυτα!
Ετσι κι αλλιως απο του παραχρονου αναγκαστικα θα πρεπει να μαθω τα βασικα γιατι θα τα εχω στο γραφειο, οποτε αφου με τραβαει ως ιδεα, ας μαθω να τα χειριζομαι καλα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Κοιτα, θα σε γελασω και δεν το θελω! Δεν ξερω και πολυ απο αυτα τα θεματα, μπορει και να εχεις δικιο! Αυτο που εχω ακουσει ειναι για το θεμα της ασφαλειας, και επισης νομιζω οτι εχεις πολυ περισσοτερες δυνατοτητες με Linux, γιατι "ελεγχεις" καλυτερα το συστημα. Whatevah. Α, επισης μου ειπε ο φιλος μου οτι ο ολος τροπος που γινονται compile τα προγραμματα ειναι πολυ καλυτερος. Επισης, νομιζω οτι μου αρεσει περισσοτερο η πιο free νοοτροπια τους! :)Αυτα!
Ετσι κι αλλιως απο του παραχρονου αναγκαστικα θα πρεπει να μαθω τα βασικα γιατι θα τα εχω στο γραφειο, οποτε αφου με τραβαει ως ιδεα, ας μαθω να τα χειριζομαι καλα!:clapup:
Κοιτα ... Σιγουρα αξιζει να δοκιμασεις το Linux ... θα μαθεις πολλλα ... μα παρα πολλα ... Ισως τελικα να τα λατρεψεις ... αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα linux ειναι το καλλιτερο λειτουργικο ή τα windows ειναι χειροτερο απο τα Linux ...
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Λογικά χτυπάν linux γιατί δεν υπάρχουν πολλοί βλάκες να βάλουν στον server τους windows ...:whistle:
Πιστεψε με ... υπαρχουν πολλα πραγματα που κανουν καποιον να επιλεξει windows για server ...Π.χ. Πες μου εναν τροπο μπορει καποιος server μιας αποθηκη μπορει να στελνει στον υπευθυνο της αποθηκης, που βρισκεται στο Αεροδρομιο και περιμενει το αεροπλανο, αναλυτικη κινηση της αποθηκης ...... Η Microsoft αρχιζει και παιρνει και εκει τα πανω της ... Το θεμα δεν ειναι τοσο απλο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος όμως, χωρίς να ξέρω και πολλά για το θέμα, τα περισσότερα site του internet βρίσκονται πάνω σε servers με linux.Μάλλον ο lost_in_space εννοούσε ότι και στατιστικά να το πάρεις, δύσκολα πετυχαίνεις site σε windows server.
Τις πρώτες μέρες που ασχολούμουν με το linux πάντως, ρώτησα ένα φίλο που ξέρει πολλά αν πρέπει να βάλω κάποιο αντιβιωτικό ή firewall.Αυτός το μόνο που έκανε ήταν να γελάσει λες και του είπα ανέκδοτο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Αν δεν κάνω λάθος όμως, χωρίς να ξέρω και πολλά για το θέμα, τα περισσότερα site του internet βρίσκονται πάνω σε servers με linux.Μάλλον ο lost_in_space εννοούσε ότι και στατιστικά να το πάρεις, δύσκολα πετυχαίνεις site σε windows server.
Τοτε δεν θα χρησιμοποιουσε την λεξη βλακες ;)

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Τις πρώτες μέρες που ασχολούμουν με το linux πάντως, ρώτησα ένα φίλο που ξέρει πολλά αν πρέπει να βάλω κάποιο αντιβιωτικό ή firewall.Αυτός το μόνο που έκανε ήταν να γελάσει λες και του είπα ανέκδοτο...;)
Και εγω επι εποχης ME δεν εχει firewall ... αλλα και επι εποχης 98 δεν ειχα ουτε καν antivirius ;) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εγώ με τα win98 και me θυμάμαι έκανα κάθε μέρα format γιατί ποτέ δεν έβαζα antivirus και firewall :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Linux Knoppix και αναγκαστικά Windows XP για κάποιες (όχι σπάνιες) περιπτώσεις, μια και έχω προβλήματα με τον ρούτερ όταν τρέχω Linux. Ο_ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πολυ περιεργο να εχεις προβλημα με router στα λινουξ. Μηπως ειναι μοντεμ και οχι ρουτερ; Ποιο μοντελο ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boxy

Νεοφερμένος

Ο Boxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Dual boot Windows XP με Gentoo Linux. Αν υπήρχαν μερικα προγραμματακια ακομα στο Linux μπορει και να αφηνα τα XP. Σίγουρα πιο γρήγορα και πιο σταθερα απο τα XP. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Dual κι εγώ με win xp & suse 10.0 .

Θεωρώ όμως το linux Πολύ πίσω σε θέμα ευχρηστίας, εφαρμογών και υλικών(hardware) συσκευών.
Θα χρειαστεί λίγο ακόμη διάστημα μέχρι να αποφασίσουν να βγάλουν μια ολοκληρωμένη διανομή, με την απαιτούμενη υποστήριξη και ευχρηστία , ώστε να θεωρηθεί ώς ένα OS που σε βοηθάει , αντί να σε παιδεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω ειμαι με παραθυρια,κ ubuntu σε dual boot.
Θεωρώ όμως το linux Πολύ πίσω σε θέμα ευχρηστίας
αυτο εξαρταται απο την διανομη,κ απο τις γνωσεις που εχει καποιος.
σιγουρα δεν θα το συνισουστα σε καποιον που του λειπουν βασικες γνωσεις πανω σε Η/Υ,αλλα ορεξη να χεις,κ υπομονη βρισκεις πως να λυσεις οποιοδηποτε προβλημα προκυψει.κ οσο πιο πολυ μαθαινεις τοσο πιο πολυ κολλας
μμμ,εδω ψιλοσυμφωνω.παντως τα βασικα κ παραπανω τα εχει.

ξερει κανεις τπτ για το leopard που βγαινει το αυγουστο?
μαλλον θα παρω macbook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Και μόνο που λέμε ότι "εξαρτάται από την διανομή" , το παιχνίδι έχει χαθεί φίλε.

Η υπομονή και οι γνώσεις δεν χωρούν στον γενικό όρο "Ευχρηστία ενός Λειτουργικού συστήματος". Αν το linux θέλει περεταίρω ανάπτυξη θα πρέπει να απευθύνεται σε όλους, και όχι μόνο στους super admins και στους υπόλοιπους computer addicts που τους αρέσουν τα δύσκολα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παιδια αυτο με τις διανομες για εμενα δεν ισχυει ... ολες πανω κατω την ιδια φιλοσοφια εχουν. Μαλιστα πολλες ειναι ακριβως οι ιδιες ... Οποιος ξερει πραγματικα λινουξ ξέρει ολες διανομες. Απλως χρειάζεται λίγακι ψάξιμο. Π.χ. κάποιος που πάει από ubuntu σε suse ... ε πρέπει να κάτσει λιγάκι να ψάξει ποια η φιλοσοφία τοu suse
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Dual boot με windows xp και opensuse 10.3 στο σταθερο και ubuntu 7.10 με windows xp στο λαπτοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackobo

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
επιλογη triple boot δεν εχει το poll , αλλα εγω ετσι το εχω απο προχτες το PC μου.
1. Windows 2003 Enterprise Server
2. Ubuntu
3. MacOSX x86

;)

Ενδιαφέρον. Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά μα την απόδοσή του OS X?

Εγώ χρησιμοποιώ Mac OS X σε mac mini.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
MS Windows XP στο ένα και MS Windows Vista στο άλλο. Ακόμα να τα συνηθίσω τα δεύτερα. :/:




Υ.γ.: Για τον Bill η ερώτηση του θέματος είναι: "Πόσα και ποια λειτουργικά έχετε σε καθένα από τα PC σας;" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υ.γ.: Για τον Bill η ερώτηση του θέματος είναι: "Πόσα και ποια λειτουργικά έχετε σε καθένα από τα PC σας;" :P
και με σειρα πρωτεραιοτητας στο boot.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει γίνει ίδιο τοπικ , έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα, αν έχει γίνει αςς γίνει το παρόν delte.
Πείτε μας τι λειτουργικό έχετε.
Αν κάνετε dual boot .
Έχω Linux and XP αλλά πιο πολύ εργάζομαι με ΧΡ μέχρι να πάρω νέο πι σι και να βάλω μόνο LInux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top