Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα απο mirrors και καλυτερα να μην τα πειραξω

το θεμα λυθηκε, για καποιο ογο δε μπορουσε να κανει εγκατασταση ενα πακετο για ενα προγραμμα shotwell. Ετσι δεν εβγαζε ουτε την εγκατασταση για το 14.10 (λιγο περιεργο για μενα). Αφου εκανα remove μετα το πεταξε.

just for thw record !
thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πως μπορώ να εγκαταστήσω προγράμματα στο Ubuntu ; Δεν μπαίνει τίποτα.Πήγα να βάλω wine και στη φάση που είχα πατήσει μόνο την πρώτη εντολή είδα ότι ήδη υπήρχε στον υπολογιστή.Αλλά και πάλι δε λειτουργεί.
Πχ κατέβασα το Skype πατάω δεξί κλικ κανονικά Ανοιγμα με : A Wine Application για να το εγκαταστήσω αλλά τίποτα. Απλά μου βγάζει ότι φορτώνει και μετά δεν ανοίγει.
Φταίει που προσπάθησα να βάλω wine για δεύτερη φορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
το skype το βαζεις και χωρις wine και τετοια. Αναλογα την εκδοση που εχεις βεβαια αλλα πιστευω οτι αν πας στο dash και ψαξεις για το ubuntu software center θα μπορεις να εγκαταστησεις οτι γουσταρεις. Ψαξε γα το skype και κανε install
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ubuntu 12.04 έχω. Έκανα εγκατάσταση και μετά όταν πήγα να το ανοίξω μου έβγαλε error.
Θα κάνω τώρα μια προσπάθεια για το μtorrent αλλά δε νομίζω.:/: Θα πρέπει να περιμένω να έρθει αυτός που μου τα εγκατέστησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
To skype. Έγινε εγκατάσταση και μετά όταν πατούσα το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας μου έλεγε error και κάτι άλλα.
Δεν χρειάζονται commands στο terminal;
Προσπάθησα με το utorrent τζίφος πάλι. :P

Ευχαριστώ για το Skype :D Νομίζω κάνει εγκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
εμιλουκο γεια και εγώ είμαι τελείως αρχάριος στα ubuntu/linux systems. έχω βάλει τώρα το inux mint. δεν ξέρω αν το αναφέρει κάποιος άλλος προς τα πάνω αλλά για να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα στα linux δεν είναι το ίδοι με τα windows. εδώ χρειάζεσαι .deb αρχεία και όχι .exe όπως στα windows. ο πιο εύκολος τρόπος είναι να τσεκάρεις μέσω του ubuntu software center ή μετά με το διαχειριστή πακέτων synaptic. εμένα με βολεύει καλύτερα ο δεύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
To skype. Έγινε εγκατάσταση και μετά όταν πατούσα το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας μου έλεγε error και κάτι άλλα.
Δεν χρειάζονται commands στο terminal;
Προσπάθησα με το utorrent τζίφος πάλι. :P

Ευχαριστώ για το Skype :D Νομίζω κάνει εγκατάσταση.
οταν ψαχνεις προγραμματ απου χρησιμοποιουσες στα παραθυρια μην κοιτας σαν πρωτη λυση το wine. Ειναι αρκετα πιθανο να υπαρχει το αντιστοιχο προγραμμα στα ubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Τελικά τα 14 έχω. :Ρ Οχι 12. .
Μόνο το μtorrent έβαλα μέσω wine αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω αρχεία. Δεν μου το βγάζει οταν θέλω να ανοίξω το torrent


@Shark θα το κοιτάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
υπαρχει προγραμμα για κατεβασμα torrent ενσωματομενο και ελευθερο. Με το πατας σε αρχειο τορρεντ σαν προεπιλογη θα επρεπε να το ανοιγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω το ubuntu 13.04 και στο booting το grub booter δεν αναγνωρίζει το usb πληκτρολόγιό μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω boot πχ στα windows παρά μόνο αν συνδέσω το παλιο πληκτρολόγιο την παλιά θύρα. Καμιά ιδέα? Κάνω update στα 14.04 αυτή τη στιγμή αλλά δε νομίζω να λυθεί το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εμενα τετοια προβληματα μου εβγαζε οταν εβαζα usb 3.0 σε θυρα usb 2.0. Απο το grub μενου μπορεις να δεις τις εξωτερικες συσκευες, ετσι δεν ειναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όχι στο grub menu το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι boot ή memory test. To πληκτροόγιο είναι στάνταρ 2.0 καθώς το pc είναι παλιό και δεν έχει 3.0 θήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εχεις τσεκαρει τα βασικα ; δηλαδη αν το κανει μονο σε αυτο το pc, και με ολες τις θυρες ;
Μιλαμε για desktop, ετσι δεν ειναι ;
Οταν καταφερεις με το παλιο και μπεις και μετα συνδεσεις το καινουργιο δουλευει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν είναι μόνο σε αυτό pc καθώς δεν έχω άλλο pc εδώ. Στο δικό σου έχεις τέτοιο πρόβλημα? Καμία θύρα δεν δουλεύει. Ο μόνος τρόπος για να κάνω boot είναι να έχω και το κλασσικό πληκτρολόγιο συνδεδεμένο. Βασικά είχα το ίδιο πρόβλημα και με τον booter των Windows αν θυμάμαι καλά, πριν βάλω grub.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δεν εχω δοκιμασει εξωτερικο στο παλιο σταθερο και τωρα στο laptop με 14.04 δεν εχω εξωτερικο πληκτρολογιο :/
Μου κανει εντυπωση το προβλημα. Δεν πιστευω να ειναι θεμα driver.

Πριν φορτωσει η επιλογει του λειτουργικου μπορεις απο command line να δεις τι παιζει αλλα σε αυτο δε μπορω να βοηθησω καθως σε system programming δεν το εχω σε τετοιο βαθμο.

Μπορεις εαν εχεις λογαριασμο να θεσεις ερωτημα στην κοινοτητα του ubuntu και να σε βοηθησουν τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά διαβάζοντας το τελευταίο ποστ μου, συμπέρανα πως αφού είχα πρόβλημα και με τον boot loader windows, τότε πρέπει να είναι θέμα BIOS και τελικά αυτό ήταν, μέσα στο BIOS ήταν απενεργοποιημένο το USB keyboard και είχε μόνο το PCI enabled. Με παίδευε τόσο καιρό αυτή η βλακεία και τελικά ήταν τόσο απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλημέρα,
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει με απλές οδηγίες πως μπορώ να εγκαταστησω τα windows σε linux υπολογιστή ώστε μετά να έχω την επιλογή να χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά; Έχω ένα usb 4GB και τα windows σε μορφή iso ,ο υπολογιστής εχει linux 14.04 .Έχω δοκιμάσει κάποιες διαδικασίες αλλά δεν γίνεται σωστή η εγκατάσταση...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα,
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει με απλές οδηγίες πως μπορώ να εγκαταστησω τα windows σε linux υπολογιστή ώστε μετά να έχω την επιλογή να χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά; Έχω ένα usb 4GB και τα windows σε μορφή iso ,ο υπολογιστής εχει linux 14.04 .Έχω δοκιμάσει κάποιες διαδικασίες αλλά δεν γίνεται σωστή η εγκατάσταση...
:)

Καταρχάς κατέβασε το gparted. -> gparted.org
Το gparted είναι ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να δημιουργείς, να διαγράφεις και να επεξεργάζεσαι partition στο δίσκο σου, δηλαδή ουσιαστικά να χωρίζεις το δίσκο σε υποδίσκους. Έχει μια έκδοση που είναι live cd, όπως δηλαδή το ubuntu. Κατέβασέ την και γράψτην σε cd.

Μόλις το κάνεις αυτό βάλε το garted live cd και κάνε boot από αυτό. Θα σου ανοίξει τα partition του δίσκου σου. Καλό είναι να διαγράψεις όλα τα partition (αυτό θα διαγράψει όλα αρχεία του δίσκου σου). Μόλις το κάνεις αυτό φτιάξε ένα partition στο δίσκο που θα είναι τύπου NTFS. Εκεί θα εγκαταστήσεις τα Windows. Αφού εγκαστήσεις τα Windows, θα κάνεις boot από το cd του ubuntu και θα του πεις να εγκατασταθεί στον υπόλοιπο δίσκο.

To ubuntu χρησιμοποιεί το δικό του boot loader το grub και θα διαγράψει το bootloader των Windows, γι'αυτό βάζεις τα windows πρώτα. Αφού εγκαταστήσεις και το ubuntu, μόλις ανοίγεις το pc o grub θα σου δίνει την δυνατότητα να ξεκινήσεις είτε από ubuntu ή από windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν το σύστημά σου είναι EFI μπορείς να έχεις 2 ESP ένα για κάθε λειτουργικό ( αν και δε προτείνεται ) και να μη πειράξεις τίποτα. Το πρόβλημα συνήθως είναι πως τα windows δεν βλέπουν τίποτα πέρα από τον εαυτό τους οπότε αν τα βάλεις σε σύστημα με linux προεγκατεστημένο θα βρουν το ESP αν υπάρχει θα το αδειάσουν και θα γράψουν εκεί μέσα που αυτό θα καταλήξει με ένα unbootable linux. Ενώ αντίθετα όπως λέγεται και πιο πάνω το linux στην εγκατάσταση αν δει κάτι σου λέει ξες βλέπω έχεις windows τι θες να κάνω;
Ψάξτο αν μπορείς στην εγκατάσταση των windows να δεις αν μπορείς να του ορίσεις πού θα έχει ορισμένο το ESP partition αν γίνεται κάτι τέτοιο ( ξέρω πώς γίνεται μέσα από repair tools στο ίδιο image αλλά μέσα από τον installer ιδέα δεν έχω ) τότε είτε το αφήνεις έτσι και αλλάζεις λειτουργικά με το uefi ( πλέον γίνεται ) είτε τρέχεις ένα mkconfig στο grub ( με τη βοήθεια του os-prober ) για να ενημερωθεί για το νέο λειτουργικό.

Αν σου σβηστεί το ESP του linux ( δηλαδή το /boot/efi που πάει και κάνει mount ) δοκίμασε να μπεις με ένα live image και chroot δε ξέρω αν θα ναι μόνο θέμα grub γιατί κάπου εκεί στο boot πάει και βάζει και τον kernel αλλά σε κάθε περίπτωση όλο και κάτι θα γίνεται.

Αυτά φυσικά αν έχεις όρεξη για ψάξιμο και δε θες με τίποτα να κάνεις format σε ενα φτιαγμένο σύστημα αν δε σε πειράζει απλά κάνε wipe κι απ' την αρχή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top