Vegans και… φιλοζωία

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Σήμερα, έπεσα πάνω σε αυτή την φωτογραφία στο Facebook, και θα ήθελα να συζητήσουμε και να ακούσω απόψεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα μιας και εμένα με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό (είμαι καταναλωτής κρέατος και ζωικών παραγώγων).

D0B357B7-43C1-4B7F-A89D-E77709EED020.jpeg


Έχω ακούσει πολλές φορές από τον περίγυρο, πως είναι αδύνατον να θεωρεί κανείς τον εαυτό του φιλόζωο ενώ τρώει κρέας και ζωικά παράγωγα καθώς έμμεσα, από αυτή του την ενέργεια, συμβάλλει στην κακοποίηση, την σφαγή και συνεπώς τον θάνατο πολλών ζώων καθημερινά. Μια άλλη απόψη υποστηρίζει πως όσο και να μην θέλουμε το κακό των ζώων, η ύπαρξη κρέατος στην ζωή μας είναι υψίστης σημασίας λόγω βιταμινών και στοιχείων που η έλλειψή τους ενδέχεται να είναι επιβλαβής για την υγεία, έτσι δεν θα μπορέσουμε ποτέ ως ανθρώπινο είδος να απαλλαχθούμε εξ’ ολοκλήρου από αυτή.

Ποια είναι η γνώμη σας; Μπορεί κάποιος να αυτοαποκαλείται φιλόζωος χωρίς να είναι vegan;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί σαφώς κάποιος να αποκαλείται φιλόζωος κι ας καταναλώνει ζωικά προϊόντα. Όπως είπες κι εσύ, η διατροφική σχέση ανάμεσα στον άνθρωπο και τα ζώα είναι καρμική και το να διώξουμε τελείως το κρέας από τη ζωή μας όλοι οι άνθρωποι είναι σχεδόν αδύνατο.

Αυτό που μπορούμε να αλλάξουμε ως ανθρωπότητα είναι ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζουμε τα ζώα και οι συνθήκες διαβίωσης τις οποίες δημιουργούμε για αυτά. Το ότι χρησιμοποιούμε τα ζώα για να τρεφόμαστε (όπως, επαναλαμβάνω, είναι φυσικό) δε μας χορηγεί το δικαίωμα να είμαστε βάρβαροι απέναντί τους και σε καμία περίπτωση να τα υποβάλλουμε σε βασανιστήρια όπως δυστυχώς συμβαίνει τώρα.

Φιλόζωος είναι αυτός που θα υποστηρίξει βελτίωση των συνθηκών αυτών, που θα φροντίσει ένα αδέσποτο, που θα γίνει εθελοντής σε φιλοζωικές οργανώσεις κ.λπ. Αν μπορεί και αντέχει να είναι vegan πολλά μπράβο, αλλά θεωρώ τα υπόλοιπα σημαντικότερα για την απόδοση του χαρακτηρισμού του φιλόζωου.
 

S.xas

Νεοφερμένος

Ο S.xas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Μπορείς να λες ότι είσαι φίλος των ζώων αν τρως τα ζώα; Sounds like a very toxic friendship to me.
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Όποιος θέλει να είναι vegan, καλά κάνει. Το να κουνάει το δάχτυλο στους υπόλοιπους το θεωρώ λάθος.
 

S.xas

Νεοφερμένος

Ο S.xas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ω ναι, ούτε εγώ συμφωνώ με το virtue signaling. Απλά, να, κάποτε ήμουν βιγκαν και θεωρούσα πραγματικά φιλόζωο τον εαυτό μου. Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο όμως, δεν γίνεται, θεωρώ προσωπικά. Ας πιστεύει βέβαια ο καθένας ότι τον βοηθάει να κοιμάται τη νύχτα. :P
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σήμερα, έπεσα πάνω σε αυτή την φωτογραφία στο Facebook, και θα ήθελα να συζητήσουμε και να ακούσω απόψεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα μιας και εμένα με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό (είμαι καταναλωτής κρέατος και ζωικών παραγώγων).

View attachment 108089

Έχω ακούσει πολλές φορές από τον περίγυρο, πως είναι αδύνατον να θεωρεί κανείς τον εαυτό του φιλόζωο ενώ τρώει κρέας και ζωικά παράγωγα καθώς έμμεσα, από αυτή του την ενέργεια, συμβάλλει στην κακοποίηση, την σφαγή και συνεπώς τον θάνατο πολλών ζώων καθημερινά. Μια άλλη απόψη υποστηρίζει πως όσο και να μην θέλουμε το κακό των ζώων, η ύπαρξη κρέατος στην ζωή μας είναι υψίστης σημασίας λόγω βιταμινών και στοιχείων που η έλλειψή τους ενδέχεται να είναι επιβλαβής για την υγεία, έτσι δεν θα μπορέσουμε ποτέ ως ανθρώπινο είδος να απαλλαχθούμε εξ’ ολοκλήρου από αυτή.

Ποια είναι η γνώμη σας; Μπορεί κάποιος να αυτοαποκαλείται φιλόζωος χωρίς να είναι vegan;
Αυτή είναι μια ερώτηση η οποία μ έχει προβληματίσει κι εμένα καί συνεχίζει να με προβληματίζει. Θεωρώ ότι αυτό είναι ένα valid point ωστόσο κακά τα ψέματα ο βιγκανισμος είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο ειδικά όταν έχεις μεγαλώσει διαφορετικά και επίσης το φαγητό αποτελεί μέρος της κουλτούρας, της καθημερινότητας κλπ. Επομένως, με βάση τις δικές μου εμπειρίες νομίζω ότι ακούγεται λίγο ακραίο, δηλαδή οι άνθρωποι που είναι φιλοζωοι νά πρέπει να είναι κατ αναγκη
vegans. Συμφωνώ όμως ότι είναι υποκριτικό να κατατάσσουμε τα ζώα σε ζώα συντροφιάς και σε αυτά που τρωμε και μετά νά κράζουμε λαούς πού τρώνε σκύλο.
Τί μου ακούγεται πιο εφαρμόσιμο:
1) βελτίωση συνθηκών στις κτηνοτροφικές μονάδες που αυτό είναι και ένα από τα κύρια επιχειρήματα για να γίνει κανείς vegan/vegetarian
2) μείωση της κατανάλωσης κρέατος
3) αντικατάσταση κρέατος με υγιεινά υποκατάστατα κρέατος (πχ vegan κεφτεδάκια, vegan κοτόπουλο κλπ)
4) εκπαίδευση στα σχολεία σχετικά με το περιβάλλον, τη διατροφή, τις εναλλακτικές φυτικές πηγές πρωτεϊνών
5) κάτι που σκοπεύω να κάνω: πειραματισμός. Εγώ προσωπικά μεγάλωσα με τα όσπρια μαγειρεμένα ως σούπες, ε προσωπικά οι σούπες με όσπρια με εξαίρεση τις φακές με αηδιάζουν. Θα ήθελα πάρα πολύ να τα εντάξω στη διατροφή μου μαγειρεμένα με διαφορετικό τρόπο πχ φαλαφελς
6) από προσωπική εμπειρία, το να μαγειρεύεις μαζί με άτομα που δε τρώνε κρέας σού ανοίγει πόρτες για πειραματισμούς
Επομένως, εκεί που καταλήγω είναι ότι ναι καταλαβαίνω τό επιχείρημα των vegans ωστόσο εγώ προσωπικά πιστεύω ότι φιλοζωος είναι αυτός που πρώτα απ'όλα είναι συνειδητοποιημένος καί προσπαθεί να αλλάξει κάποιες προσωπικές συνήθειες πχ μείωση κατανάλωσης κρέατος ή/και νομικά πλαίσια που κατοχυρώνουν τήν προστασία των ζώων, είτε αυτά είναι σε κτηνοτροφικές μονάδες, σε ζωολογικούς κήπους, ζώα εργαστηρίου που χρησιμοποιούνται σε πειράματα κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εν τω μεταξύ, κάτι σχετικό άσχετο. Μόλις έπεσε το μάτι μου σε αυτόν τον αποκλειστικά vegan φούρνο/ζαχαροπλαστείο στην Αθήνα το οποίο μου φαίνεται, από τις εικόνες και τις περιγραφές μακράν καλύτερο από πολλά κλασσικά ζαχαροπλαστεία. Όσοι είστε Αθήνα να πάτε νά μου πείτε. Γιατί ας πούμε τέτοιες πρωτοβουλίες, ναι σε βοηθούν να αλλάξεις συνήθειες (και να βάλεις αλλά πέντε κιλά)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top