What about a programming camp?

Ποια γλώσσα θα σας ενδιέφερε περισσότερο να μάθετε?
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 2)

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Μα εμάς μας αρέσει ο προγραμματισμός έτσι κι αλλιώς δεν το βλέπουμε σαν αγγαρεία...
Με παρεξήγησες, δε μίλησα για καμμιά αγγαρεία...

Είπα απλώς ότι το γνωστικό αντικείμενο είναι απαιτητικό!

Εγώ είμαι φοιτητής πληροφορικής και μ' αρέσει κι εμένα ο προγραμματισμός και σε καμμιά περίπτωση δεν τον βλέπω σαν αγγαρεία!!!... Αυτό δε σημαίνει όμως ότι παύουν να υπάρχουν δυσκολίες... Αυτό εννοούσα όταν είπα ότι "κάνουν τη ζωή πολλών φοιτητών... ποδήλατο".

Δε σού πα "μην το κάνεις γιατί θα τα βρεις μπαστούνια και δε θα καταφέρεις τίποτα"!!! Είπα ΜΠΡΑΒΟ (και ειδικά στα νεότερα μέλη του camp) γιατί αποφασίσατε να ασχοληθείτε με ένα αντικείμενο που δεν είναι παίξε-γέλασε και είναι πολύ χρήσιμο για το μέλλον... Πολύ εύκολα πειράζεσαι ρε φίλε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Και εγώ Ηλία δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για Java όσον'αφορά τους αρχάριους!
Και προτείνω python γιατί αυτή μου είχαν προτείνει oi Eruyomo k' Djohn!Στους οποίους έχω πολύ εμπίστοσύνη!
(+μερικούς άλλους αλλους!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Και εγώ για python είμαι. Η C έχει πολλές περιέργειες σαν low-level γλώσσα και δεν είναι και τόσο τετριμμένο να κάνεις ενδιαφέροντα πράγματα. Στην python ο προγραμματισμός είναι rapid, χώρια που το να δώσεις ολοκληρωμένα προγράμματα σε άλλους είναι πολύ πιο εύκολο.

Προτείνω θα πάρουμε σαν reference κάποια ήδη έτοιμα tutorials ή μαθήματα και να δουλεύουμε εκεί πάνω, με ασκήσεις, διευκρινίσεις και τέτοια πράγματα.
-----------------------------------------


Εσύ το είπες, και εσύ δεν έχεις χρόνο τώρα; :P

Μας κρεμασε ο φιλος.
Προτεινω σε αυτο το θρεντ να γραφουμε αποκλειστικα αποριες, προτεινομενα tutorials+sites, καλες ασκησεις, νορμαλ ασκησεις, σκατα ασκησεις κ.ο.κ. Το να γινει live μαθημα μεσω skype ή msn πχ μαλλον δεν θα πετυχει.:P
Σε τετοια περιπτωση που δεν χρειαζεται να συντονιζομαστε σε συγκεκριμενες ωρες και να αναδιοργανωσουμε ορισμενοι(εγω μονο δηλαδη:D)τα προγραμματα μας, εγω λεω ΝΕ.

Οποτε για το ανωθεν προτζεκτ:

Rania.

Πειτε κι εσεις :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν μαθαίναμε αλγορίθμους και Γλώσσα να γλυτώνουμε τα ιδιαίτερα λέω εγώ; BTW σκέφτομαι να προτείνω στον petros υπηρεσία για το i-school με online μαθήματα :p θα μπορούσαν να είναι και συνδρομητικά κιόλας, γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν μαθαίναμε αλγορίθμους και Γλώσσα να γλυτώνουμε τα ιδιαίτερα λέω εγώ; BTW σκέφτομαι να προτείνω στον petros υπηρεσία για το i-school με online μαθήματα :p θα μπορούσαν να είναι και συνδρομητικά κιόλας, γιατί όχι;

Πρέπει να ναι από τις λίγες φορές που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν μαθαίναμε αλγορίθμους και Γλώσσα να γλυτώνουμε τα ιδιαίτερα λέω εγώ; BTW σκέφτομαι να προτείνω στον petros υπηρεσία για το i-school με online μαθήματα :p θα μπορούσαν να είναι και συνδρομητικά κιόλας, γιατί όχι;

Ο Ερουγιομο, ο djohn και οι λοιποι τι φταινε ρε να πεθανουν στην πληξη; Ας γινει αλλο θρεντ για ΓΛΩΣΣΑ και τις λοιπες βλακειες του ελληνικου εκπαιδευτικου συστηματος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Παιδιά, μη λέτε ότι "ξέρω λίγα πράματα"...εγώ πχ δεν έχω ιδέα...και επίσης δεν είμαι υπέρ της C, είμαι υπέρ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ γλώσσας...(αρκεί να είναι εφαρμόσιμη, πχ η πασκαλ είναι γτπ τώρα πια).

Να μην γίνει νήμα για τουτόριαλς και σάιτς, γιατί τέτοια βρίσκω άπειρα. Αν πρόκειται να γίνει τέτοιο, καλύτερα να εγκαταληφθεί...Εδώ μιλάμε για λάιβ μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι αλλά τέτοιο πράγμα είναι ολίγον τι..μη εφαρμόσιμο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κουτσά στραβά αν υπάρχει ανταπόκριση κάτι θα κάνουμε!
-----------------------------------------
Δεν θα το βάλουμε κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν μαθαίναμε αλγορίθμους και Γλώσσα να γλυτώνουμε τα ιδιαίτερα λέω εγώ; BTW σκέφτομαι να προτείνω στον petros υπηρεσία για το i-school με online μαθήματα :p θα μπορούσαν να είναι και συνδρομητικά κιόλας, γιατί όχι;

Να φύγετε, να πάτε αλλού!
Έχετε ήδη τα threads σας.
(+ δεν ξέρω γλώσσα + δεν λαμβάνω ευθύνη + θα με κυνηγάνε πάλι οι καθηγητάδες αν εγώ αρχίσω και βάζω ασκήσεις)

Δεν θα πετύχουν τα live μαθήματα, σας το λέω. Δεν είμαστε εκπαιδευτικοί και είναι αρκετά δύσκολο κάτι τέτοιο. Είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνεις μάθημα live και ειδικά κάτι τόσο απαιτητικό σε άτομα χωρίς γνωστικό υπόβαθρο.

+ Δεν μπορουν να αλλάζουν όλοι το πρόγραμμα τους για κάτι τέτοιο.

Προτείνω συμβουλευόμαστε-συμπληρώνουμε-εξειδικεύουμε κάποια tutorial που βρίσκουμε, δίνουμε ασκήσεις πάνω σε αυτά, ξεκαθαρίζουμε πράγματα, λύνουμε απορίες. Ήδη αυτό που είπα είναι ΠΟΛΥ δουλειά και βοηθάει και αρκετά. Θα μπορούσαμε πχ, σαν τελικό στόχο να έχουμε την κατασκευή μιας εφαρμογής που «κάνει κάτι» και εν τέλει, αν βγει καλό, γιατί όχι να το δώσουμε στο διαδίκτυο.

Έπειτα θα θελα να τονίσω οτι καλό θα ήταν κάτι τέτοιο να το βλέπετε σαν χόμπυ ή γενικό και οτι δεν έχει καμία μα καμία σύνδεση με την Γλώσσα. Και καλό θα ήταν οτιδήποτε και να γίνει να το παίρνετε «στο χαλαρό». Μην καταστραφεί κανείς (γιατί είναι αρκετά εθιστικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Να φύγετε, να πάτε αλλού!
Έχετε ήδη τα threads σας.
(+ δεν ξέρω γλώσσα + δεν λαμβάνω ευθύνη + θα με κυνηγάνε πάλι οι καθηγητάδες αν εγώ αρχίσω και βάζω ασκήσεις)

Δεν θα πετύχουν τα live μαθήματα, σας το λέω. Δεν είμαστε εκπαιδευτικοί και είναι αρκετά δύσκολο κάτι τέτοιο. Είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνεις μάθημα live και ειδικά κάτι τόσο απαιτητικό σε άτομα χωρίς γνωστικό υπόβαθρο.

+ Δεν μπορουν να αλλάζουν όλοι το πρόγραμμα τους για κάτι τέτοιο.

Προτείνω συμβουλευόμαστε-συμπληρώνουμε-εξειδικεύουμε κάποια tutorial που βρίσκουμε, δίνουμε ασκήσεις πάνω σε αυτά, ξεκαθαρίζουμε πράγματα, λύνουμε απορίες. Ήδη αυτό που είπα είναι ΠΟΛΥ δουλειά και βοηθάει και αρκετά. Θα μπορούσαμε πχ, σαν τελικό στόχο να έχουμε την κατασκευή μιας εφαρμογής που «κάνει κάτι» και εν τέλει, αν βγει καλό, γιατί όχι να το δώσουμε στο διαδίκτυο.

Έπειτα θα θελα να τονίσω οτι καλό θα ήταν κάτι τέτοιο να το βλέπετε σαν χόμπυ ή γενικό και οτι δεν έχει καμία μα καμία σύνδεση με την Γλώσσα. Και καλό θα ήταν οτιδήποτε και να γίνει να το παίρνετε «στο χαλαρό». Μην καταστραφεί κανείς (γιατί είναι αρκετά εθιστικό).
:wow::wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έφυγε junior...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
έλα ντε...Και το θέμα είναι πολύ πρόσφατο για να πω ότι βαρέθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.

Junior_aromeo

Νεοφερμένος

Ο Junior_aromeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παρα πολυ ομως......εγω σε 3 μερες τελειωσα 12 μαθήματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Βλέπω όμως κάποιοι ψηφίσανε Java. Ποιος ο λόγος ρε παιδιά να ταλαιπωρηθήτε με Java; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τι να ψηφίσω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Αϊμ ιν!!! :P .
Python λεω για αρχη , αν και θα πρωτιμουσα C , μην μπουμε κατευθειαν ΤΟΣΟΟΟΟοοο βαθια...

Υ.Γ Ναι παω 1η γυμνασιου! και ναι μου αρεσει ο προγραμματισμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα ήθελα σίγουρα να ασχοληθώ με Java, γιατί πολύ απλά, το Internet είναι το μέλλον.

Πόσοι από εσάς έχετε κάποιο smartphone ή PMP με WiFi; Με Java μπορεί κανείς να κάνει παπάδες...

(αν και θα ήθελα να μάθω και τη C#, λόγω πώρωσης με παιχνίδια :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μα η java δεν είναι Η γλώσσα του internet or sth. Είναι μια δύσκολη γλώσσα με τεράστια υποστήριξη. Αλλα για μαθήματα είναι πολύ μπελάς. Εφαρμογές για το web μπορείς να φτιάξεις και με python και με ruby και με ότι θες.

Επίσης είναι αρκετά δύσκολη και επίσης στα smartphones χρησιμοποιείται απο όσο ξέρω ObjC/C#/C++/Javascript κτλ αν και δεν περιορίζεται σε αυτά. Χώρια που ακόμα και έτσι να ήταν, δεν πιστεύω να περίμενες απο κάποια μαθήματα online να προγραμματίζεις έτσι :P

Παιχνίδια μπορείς να φτιάξεις με ότι γλώσσα θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top