[Windows 10] Χάθηκαν ολα!

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή γράφω απο το linux mint ενώ γίνεται install και πραγματικα ισχύει το
ακριβώς αντίθετο απ'οτι έγραψα για το pop!OS που μάλλον αποδεικνύεται ποπός.. κώλος
δηλαδή! :P

Eχεi loading animation αντί να βλέπεις μια μαύρη οθόνη ή το συνηθισμένο στα linux κατεβατό
απο modules που κανουν scroll στην οθόνη, φόρτωσε απο το ίδιο δισκάκι που ειχα και το
pop! OS πολύ πιο γρήγορα (ισως γρηγορότερα και απο την πιο γρήγορη έκδοση ubuntu
που εχω τρέξει ενω δοκιμάζω την έκδοση Cinnamon x64 που υποτίθεται θα έπρεπε να είναι
πιο βαριά), τα γραφικά κατευθείαν ήταν ρυθμισμένα, το περιβάλλον θυμίζει win10.

δεν ξέρω αν αξίζει να του δώσω μια ευκαιρία σαν λειτουργικό, προφανώς εφαρμογές / games
με WINE - Proton.

Σταμάτα να βλέπεις YouTuber που σε κοροϊδεύουν.

Το δικό του είχε σπασμένη οθόνη, χαλασμένο logic board και χαλασμένο supply. To ήξερε από την πρώτη στιγμή και στο αρχικό του video έλεγε "only one small problem"

Το ότι το ήξερε φαίνεται στο παρακάτω video που το φτιάχνει ο Rossmann

δεν ξέρω αν στην συγκεκριμένη περίπτωση κοροιδευει ο Linus.. έχει κέρδος για κάτι??
θα δω το βίντεο.
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
όπως είπα και νωρίτερα θα το δοκιμάσω, κατέβασα λοιπόν το pop! OS, ήταν απελπιστικά αργό κατά
την φόρτωση του liveCD πολύ πιο αργό απο το Ubuntu 20.04LTS (με επιφύλαξη το λέω αυτό γιατί
ίσως φταίει και το δισκάκι, είναι λίγο ταλαιπωρημένο) όμως παλιότερες εκδόσεις του Ubuntu
φόρτωναν πιο γρήγορα απο το ίδιο δισκάκι
.

Μετά την εκκίνηση του liveCD που εκεί έδειχνε τι φορτώνει, με είχε για πολύ ώρα σε μαύρη οθόνη χωρίς
loading animation ή κάτι που να δείχνει τι κάνει και ολο αυτό μόνο για να φορτώσει το liveCD. Μετά με
πετάει σε ενα γραφικό περιβάλλον με ανάλυση νομίζω 1024χ768 και χωρίς να αναγνωρίζει τον τύπο
της οθόνης που ήταν εμφανές οτι δεν είχε φορτώσει ακόμα driver της nvidia (παρεπιμπτόντως το
Ubuntu πάντα με βγάζει σε σωστά ρυθμισμένο γραφικό περιβάλλον)

το έκανα εγκατάσταση και προσπάθησα να αλλάξω ανάλυση, δεν άλλαζε οπότε έκανα "sudo apt install system76-driver-nvidia" έκανε install τους drivers πάλι η ανάλυση δεν άλλαζε, το γραφικό περιβάλλον (desktop, taskbar) δεν μου φάνηκε και τόσο εντυπωσιακό σε σχέση με του ubuntu ή των win10/11 το theme και οι φωτογραφίες ήταν κακόγουστες ε σορρυ αλλά ήταν.. :P σχεδόν όλες οι εκδόσεις του ubuntu ακόμα και στην 20.04 τουλάχιστον τα wallpaper τα σπάνε.

βαρέθηκα λοιπόν και το άφησα. :cool2:

Στο Pop όταν κάνεις download, σου δίνει 2 επιλογές, την standard που τρέχει με τον open source driver, και την (NVIDIA) που έχει φορτωμένους από πριν τους driver. Στο ubuntu αν το αφήσεις να φορτώσει proprietary drivers, το αναγνωρίζει απευθείας. Η διαφορά είναι ότι ο driver της System76 είναι λίγο καλύτερος από τους διαθέσιμος στο Ubuntu.

Τώρα για το performance στο liveCD δεν ξέρω, με τον Pop όταν είχα παίξει έκανα install κατευθείαν, γιατί συνήθως παίζω με κανένα παλιό laptop για distrohopping, οπότε δεν με νοιάζει και πολύ να μην κάνω εγκατάσταση.

Θεωρητικά έχουν παρόμοια απόδοση, γιατί ουσιαστικά είναι παρόμοιο λειτουργικό(το Pop είναι Ubuntu-based). Και έχουν και το ίδιο DE(Gnome) οπότε δεν πρέπει να δεις και τεράστια διαφορά στο ίδιο μηχάνημα.

Τώρα το θέμα είναι πολύ στο γούστο του καθενός, εγώ ας πούμε προτιμώ το θέμα του Pop, αλλά δεν είναι ότι το θεωρώ συγκλονιστικό.

Αν θέλεις καλύτερα looks, τσέκαρε κάτι με KDE σαν DE, e.g. Manjaro KDE ή Kubuntu. Το default δεν είναι απαραίτητα τέλειο αλλά έχει άπειρα διαθέσιμα themes και είναι πολύ εύκολα tweakable(όλα τα DEs είναι, αλλά πολλά θέλουν περισσότερο κόπο, ειδικά το Gnome).

Πάντως αν βαριέσαι εύκολα, μην δοκιμάσεις το Arch που είπα πιο πριν. Δεν έχει live έκδοση και θα σου βγάλει την ψυχή να το εγκαταστήσεις.

Σταμάτα να βλέπεις YouTuber που σε κοροϊδεύουν.

Το δικό του είχε σπασμένη οθόνη, χαλασμένο logic board και χαλασμένο supply. To ήξερε από την πρώτη στιγμή και στο αρχικό του video έλεγε "only one small problem"

Το ότι το ήξερε φαίνεται στο παρακάτω video που το φτιάχνει ο Rossmann

Εννοείται ανακασκευασμένο με τις προδιαγραφές της Apple.
https://www.apple.com/shop/refurbished/about
Νέο περίβλημα, νέες μπαταρίες και όλα ελλεγμένα ότι δουλεύουν σαν καινούριο (like new). Με του που γίνεται ανακασκευή ο σειριακός αριθμός αλλάζει και το προϊόν ενεργοποιείται από το χρήστη. Mην το συγκρίνεις με ανακτασκευασμένα ελληνικών μαγαζιών ή του amazon που πρακτικά είναι μεταχειρισμένα.

Το ότι η Apple του συμπεριφέρθηκε όπως σε όλους τους θνητούς είναι υπέρ της Apple. Aν ήταν καμία xiaomi θα του είχε δώσει και ενα Tesla δωρό για αποζημείωση...

Μία μικρή παρένθεση, είναι "ανακατασκευασμένο" γιατί η Apple τον ανάγκασε να πάρει καινούρια CPU & RAM παρόλο που δεν χρειαζόταν(socketed parts - someone should be fired at Cupertino :hehe:). Επίσης το power supply ήταν μια χαρά-εδώ για την mainboard δεν ήταν σίγουροι ότι χρειαζόταν αλλαγή.

Επίσης, η Apple καλά έκανε και του συμπεριφέρθηκε σαν κοινό θνητό, το πρόβλημα ήταν ότι η Apple συμπεριφέρεται στους πελάτες της χειρότερα απ' ότι ο περισσότερος κόσμος συμπεριφέρεται στους εχθρούς του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτή την στιγμή γράφω απο το linux mint ενώ γίνεται install και πραγματικα ισχύει το
ακριβώς αντίθετο απ'οτι έγραψα για το pop!OS που μάλλον αποδεικνύεται ποπός.. κώλος
δηλαδή! :P

Eχεi loading animation αντί να βλέπεις μια μαύρη οθόνη ή το συνηθισμένο στα linux κατεβατό
απο modules που κανουν scroll στην οθόνη, φόρτωσε απο το ίδιο δισκάκι που ειχα και το
pop! OS πολύ πιο γρήγορα (ισως γρηγορότερα και απο την πιο γρήγορη έκδοση ubuntu
που εχω τρέξει ενω δοκιμάζω την έκδοση Cinnamon x64 που υποτίθεται θα έπρεπε να είναι
πιο βαριά), τα γραφικά κατευθείαν ήταν ρυθμισμένα, το περιβάλλον θυμίζει win10.

δεν ξέρω αν αξίζει να του δώσω μια ευκαιρία σαν λειτουργικό, προφανώς εφαρμογές / games
με WINE - Proton.

Το cinnamon δεν είναι πιο βαρύ από το Gnome σε καμία περίπτωση. Γενικά πάντως το mint παρόλο που είναι ubuntu-based ξεφορτώνεται πολλές από της παπαριές του Ubuntu, πχ. snap, οπότε γενικά είναι πιο γρήγορο.

Για εφαρμογές, αν θέλεις την γνώμη μου, προσπάθησε να αποφύγεις το WINE εκτός αν δεν έχεις εναλλακτική(e.g. anything Adobe). Για games φυσικά θα το χρησιμοποιείς αναγκαστικά για τα non-native παιχνίδια, αλλά από την εμπειρία μου, δεν θα έχεις θέμα(εδώ εγώ την παλεύω με 3840x1440 οθόνη και GTX1650).

Τουλάχιστον μέχρι να συνέλθουν τα Windows 11, παίζει να είναι καλή στιγμή για εξερεύνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Στο Pop όταν κάνεις download, σου δίνει 2 επιλογές, την standard που τρέχει με τον open source driver, και την (NVIDIA) που έχει φορτωμένους από πριν τους driver. Στο ubuntu αν το αφήσεις να φορτώσει proprietary drivers, το αναγνωρίζει απευθείας. Η διαφορά είναι ότι ο driver της System76 είναι λίγο καλύτερος από τους διαθέσιμος στο Ubuntu.

Λες για την LTS?

Δεν ξερω αυτο που ειδα δεν το δικαιολογουσε να ξοδέψω χρόνο πάνω του.

Το mint φάνηκε άκρως εντυπωσιακο
μπροστά στο pop.

Επίσης ο mozilla στο mint είδα ότι επιτρέπει εξ ορισμού τα pop up Windows με διαφημίσεις απο ιστοσελίδες, αυτο ειχα χρονια να το δω να συμβαίνει και δεν μου άρεσε.
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λες για την LTS?

Δεν ξερω αυτο που ειδα δεν το δικαιολογουσε να ξοδέψω χρόνο πάνω του.

Το mint φάνηκε άκρως εντυπωσιακο
μπροστά στο pop.

Επίσης ο mozilla στο mint είδα ότι επιτρέπει εξ ορισμού τα pop up Windows με διαφημίσεις απο ιστοσελίδες, αυτο ειχα χρονια να το δω να συμβαίνει και δεν μου άρεσε.

Όχι, και για την 21.04 το ίδιο έχει. Αφού επιλέξεις την έκδοση στο dialog σου δίνει download buttons και το ένα λέει (NVIDIA), για να κατεβάσεις την έκδοση με τους nVidia drivers.

Σοβαρά, το κάνει αυτό το Firefox? Δεν το χρησιμοποιώ, οπότε δεν έχω ίδεα. Αλλά ναι, είναι χαζομάρα.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Όχι, και για την 21.04 το ίδιο έχει. Αφού επιλέξεις την έκδοση στο dialog σου δίνει download buttons και το ένα λέει (NVIDIA), για να κατεβάσεις την έκδοση με τους nVidia drivers.

Σοβαρά, το κάνει αυτό το Firefox? Δεν το χρησιμοποιώ, οπότε δεν έχω ίδεα. Αλλά ναι, είναι χαζομάρα.


είχα βάλει την τελευταία έκδοση και μόλις έβαλα και την LTS με nvidia όπως βλέπεις και
στην φώτο.

Φόρτωσε πολύ πιο γρήγορα απο την τελευταία (προφανώς οχι stable έκδοση) όμως
οχι..οχι... καταρχάς πάλι η ανάλυση δεν ήταν ρυθμισμένη άρα το γραφικό περιβάλλον
ήταν χάλια, δλδ δεν σε προδιαθέτει ευχάριστα για να του δώσεις την σημασία που πρέπει.

δεν κάθισα καν να πάω ρυθμίσεις να δώ αν αυτή την φορά φτιάχνει η ανάλυση
για εμένα το περιβάλλον είναι σαν διανομή linux μερικών ετών πρίν.

για πιο λόγο σε μια user-friendly διανομή βλέπω τα modules να φορτώνουν?
τρέχω freeBSD? που είναι το loading animation να ξέρω οτι το σύστημα κάτι κάνει
και δεν εχει κολλήσει;

αν ήμουν χακεράς δώσμου ενα CLI ενα shell και ολα εντάξει δεν θα ήθελα
GUI και πολυτέλειες με καταλαβαίνεις πως το εννοώ έτσι; :)

δεν νομίζω και το linux mint να το κρατήσω καιρό, κάτι στραβό θα βρώ και
θα σταματήσω να το χρησιμοποιώ. επίσης κάποιος θα μπορούσε να πεί:

"γιατί ρε φίλε mint? αν το κάνεις για να στηρίξεις οκ, αλλιώς πήγαινε κατευθείαν
στην "πηγή" και κατέβασε οποιαδήποτε έκδοση του ubuntu σου αρέσει και σε εξηπηρετεί
".

1634539540931.png
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
είχα βάλει την τελευταία έκδοση και μόλις έβαλα και την LTS με nvidia όπως βλέπεις και
στην φώτο.

Φόρτωσε πολύ πιο γρήγορα απο την τελευταία (προφανώς οχι stable έκδοση) όμως
οχι..οχι... καταρχάς πάλι η ανάλυση δεν ήταν ρυθμισμένη άρα το γραφικό περιβάλλον
ήταν χάλια, δλδ δεν σε προδιαθέτει ευχάριστα για να του δώσεις την σημασία που πρέπει.

δεν κάθισα καν να πάω ρυθμίσεις να δώ αν αυτή την φορά φτιάχνει η ανάλυση
για εμένα το περιβάλλον είναι σαν διανομή linux μερικών ετών πρίν.

για πιο λόγο σε μια user-friendly διανομή βλέπω τα modules να φορτώνουν?
τρέχω freeBSD? που είναι το loading animation να ξέρω οτι το σύστημα κάτι κάνει
και δεν εχει κολλήσει;

αν ήμουν χακεράς δώσμου ενα CLI ενα shell και ολα εντάξει δεν θα ήθελα
GUI και πολυτέλειες με καταλαβαίνεις πως το εννοώ έτσι; :)

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα stability. Συνήθως οι xx.10 εκδόσεις-όπως και στο Ubuntu-είναι οι not-so-stable.

Όσο για την ανάλυση δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Δεν θυμάμαι αν είχα τέτοιο θέμα όταν εγκατέστησα το Pop.

Πολλές εκδόσεις δεν βγάζουν τα loading animations στο liveCD, συνήθως είναι για να μπορείς να τσεκάρεις ότι δουλεύει σωστά. Γιατί τα loading animations είναι πολλές φορές παραπλανητικά, πχ. θυμάμαι άπειρες φορές σε κρασαρισμένο Ubuntu ή Win7/10 να δουλεύει το animation και το PC να είναι κρασαρισμένο μέχρι αηδίας.

Γενικά καταλαβαίνω το point σου, αλλά αν θέλεις να δεις το distro και πως δουλεύει, θέλει install. Οι live εκδόσεις είναι για να κάνεις ένα quick check αν έχει κάποιο deal breaker.

δεν νομίζω και το linux mint να το κρατήσω καιρό, κάτι στραβό θα βρώ και
θα σταματήσω να το χρησιμοποιώ. επίσης κάποιος θα μπορούσε να πεί:

"γιατί ρε φίλε mint? αν το κάνεις για να στηρίξεις οκ, αλλιώς πήγαινε κατευθείαν
στην "πηγή" και κατέβασε οποιαδήποτε έκδοση του ubuntu σου αρέσει και σε εξηπηρετεί
".

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να θέλεις κάτι ubuntu-based, αλλά όχι το ίδιο το Ubuntu. π.χ. να μην γουστάρεις την Canonical, γιατί είναι λίγο πιο χαλαροί σε θέματα privacy σε σχέση με τα περισσότερα project στον χώρο του linux, αλλά να θέλεις το support που έχουν τα ubuntu-based distros.

Επίσης κάθε distro προσφέρει κάτι σε κάποιον, αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσο πολλά διαφορετικά distros με παρόμοιες βάσεις από κάτω.

Και τέλος, με το γιατί να μην πας στην πηγή, συνήθως πάει πολύ πιο μακριά. Δηλαδή σε κάποιον που λέει γιατί να βάλεις mint και όχι Ubuntu που είναι η βάση, θα έλεγα τότε βάλε Debian γιατί το Ubuntu είναι Debian-based. Και στο τέλος θα καταλήξουμε όλοι να έχουμε μόνο: Arch, Debian, Red Hat και Slackware και θα πάμε 20 χρόνια πίσω σε user-friendliness.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Γενικά καταλαβαίνω το point σου, αλλά αν θέλεις να δεις το distro και πως δουλεύει, θέλει install. Οι live εκδόσεις είναι για να κάνεις ένα quick check αν έχει κάποιο deal breaker.

μα install το έχω κάνει.. είχα πει οτι το έψαξα και μάλιστα κατέβασα και μόνος μου τους drivers
"sudo apt install system76-driver-nvidia".

τώρα την LTS δεν έκανα install.

λέγοντας νωρίτερα "προφανώς οχι stable έκδοση" για την 21.04 που δοκίμασα εννοώ οτι απο την
στιγμή που δεν είναι ακόμα LTS μπορεί να υπάρχουν κάποια προβληματάκια όπως αυτά που
διαπίστωσα, συνήθως οι LTS προτείνονται για εγκατάσταση.


Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να θέλεις κάτι ubuntu-based, αλλά όχι το ίδιο το Ubuntu. π.χ. να μην γουστάρεις την Canonical, γιατί είναι λίγο πιο χαλαροί σε θέματα privacy σε σχέση με τα περισσότερα project στον χώρο του linux, αλλά να θέλεις το support που έχουν τα ubuntu-based distros.

Επίσης κάθε distro προσφέρει κάτι σε κάποιον, αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσο πολλά διαφορετικά distros με παρόμοιες βάσεις από κάτω.

Και τέλος, με το γιατί να μην πας στην πηγή, συνήθως πάει πολύ πιο μακριά. Δηλαδή σε κάποιον που λέει γιατί να βάλεις mint και όχι Ubuntu που είναι η βάση, θα έλεγα τότε βάλε Debian γιατί το Ubuntu είναι Debian-based. Και στο τέλος θα καταλήξουμε όλοι να έχουμε μόνο: Arch, Debian, Red Hat και Slackware και θα πάμε 20 χρόνια πίσω σε user-friendliness.

ναι σίγουρα καλά τα λες, δεν είπαμε όμως να πάνε τόσο πίσω για ενα user-friendly λειτουργικό σαν
αντικατάσταση των windows :happy: τώρα για ζητήματα privacy στο linux.. τι να πω αν και εκεί δεν
νιώθουμε αρκετά ασφαλής..


Απο τα δυο πάντως εγώ το mint θα πρότεινα.. αν κάποιος άλλος ενδιαφέρεται να κάνει μια δοκιμή να αλλάξει τα windows.

να πω και το άλλο το πιο σημαντικό? άφησε EFI boot entries που πρέπει τώρα να κάτσω
να βγάλω απο το boot menu του BIOS εκτός και αν θέλω να το αφήσω για να θυμάμαι το pop! OS :beee:
 

Συνημμένα

  • 1634554016817.png
    1634554016817.png
    742.3 KB · Εμφανίσεις: 82
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
λοιπόν! πιάσαμε δουλειά τώρα και με αυτό..

για όσους εχει τύχει κάτι τέτοιο μπορείτε απο windows αλλά και απο linux να σβήσετε τα entries.

απο linux με το "efibootmgr".

εγώ κατάφερα να το βγάλω απο το boot menu όμως δεν είμαι σίγουρος οτι δεν έχουν μείνει
υπολείμματα του boot entry γιατί είναι κάτι αρκετά πολύπλοκο αυτή η βλακεία πέρα απο μια
άχρηστη ξεχασμένη επιλογή στο boot menu.


αυτά τα όργια δεν είναι για απλούς users ενός υπολογιστή. :worry:
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
2 σημειώσεις:
1) Επειδή το Pop ακολουθεί της εκδόσεις του Ubuntu, έχει ακριβώς το ίδιο pattern με τις LTS εκδόσεις, οι οποίες βγαίνουν κάθε 2 χρόνια. π.χ. η τελευταία LTS έκδοση του Ubuntu είναι η 20.04 και η επόμενη θα είναι οι 22.04 η οποία θα εμφανιστεί προς τα τέλη της άνοιξης. Μόλις βγήκε btw η τελευταία έκδοση του Ubuntu(21.10).

2) Ο λόγος που συμβαίνει αυτό με τον Efi boot manager, είναι ότι όταν κάνεις εγκατάσταση με dual boot και ο ένας loader είναι των windows(που είναι επιεικώς για τα σκουπίδια και πολλές φορές αποτυγχάνει να φορτώσει λειτουργικό ενώ είναι μόνο ένα διαθέσιμο), εγκαθιστάται και ο bootloader που έρχεται μαζί με την διανομή(Systemmd-boot or GRUB σε legacy mode). Όταν σβήνεις το λειτουργικό, ο bootloader μένει για να μπορεί να συνεχίσει ο υπολογιστής να ανοίγει, οπότε μετά θέλει manual edit.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
2) Ο λόγος που συμβαίνει αυτό με τον Efi boot manager, είναι ότι όταν κάνεις εγκατάσταση με dual boot και ο ένας loader είναι των windows(που είναι επιεικώς για τα σκουπίδια και πολλές φορές αποτυγχάνει να φορτώσει λειτουργικό ενώ είναι μόνο ένα διαθέσιμο), εγκαθιστάται και ο bootloader που έρχεται μαζί με την διανομή(Systemmd-boot or GRUB σε legacy mode). Όταν σβήνεις το λειτουργικό, ο bootloader μένει για να μπορεί να συνεχίσει ο υπολογιστής να ανοίγει, οπότε μετά θέλει manual edit.

Όμως Δεν είναι κάτι που μπορεί να διορθώσει ο καθένας, χρειάζονται καλές γνώσεις στους
υπολογιστές που ακόμα και εγώ ανησύχησα.

Να πώ οτι η mint δεν κάνει τέτοια πράγματα και ευτυχώς μάλλον η διανομή καθάρισε το
EFI partition αλλιώς εγώ θα έσβηνα απο το bios το boot entry (μέσω του προγράμματος που
ανάφερα) και αυτό θα επανεμφανιζόταν χωρίς να ξέρω τι να κάνω μέχρι να πάρω χαμπάρι
το ρόλο του efi partition.

μικρό το κακό και η εγγραφή να έμενε θα πεί κάποιος, αλλά μάλλον σε αυτές τις περιπτώσεις
όταν κάνουμε distro hopping.. καλό να έχουμε ενα παλιό υπολογιστή και οχι να γίνονται σε
ενα μηχάνημα που βασιζόμαστε για κάποια πράγματα πάνω του.

τα γράφω αυτά για να ενημερώνονται και άλλοι. :)

να υποθέσω με την mint κλείνουμε? δεν έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις?
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Προφανώς εννοείται ότι δεν κάνουμε distrohopping σε υπολογιστές που είναι mission critical!! Αν δεν έχουμε δεύτερο υπολογιστή για να παίξουμε η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιούμε ένα spare drive, και να αποσυνδέσουμε το κύριο(Βέβαια τώρα με τους m.2 ssd δεν είναι πάντα τόσο εύκολο). Η άλλη λύση είναι VM, για σιγουριά, αν και μερικές φορές δεν θα είναι ενδεικτικό για το gpu performance αν δεν στήσεις σωστό passthrough.

@Citylights: Σου είχα πει και το Manjaro, αν θες να παίξεις. Εδώ έχεις και περισσότερες επιλογές σε DE, έχει μενού με editions, όπου έχει official και community, οπότε μπορεί να δεις κάτι που να σου αρέσει περισσότερο οπτικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top