Windows 10

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Ξεχασα να αναφερω κατι ακομα που θεωρω ακρως ενοχλητικο στο νεο start menu: η ταξινομηση των προγραμματων αλφαβητικα. Τελος η ταξινομηση ανα κατηγορια. Κανε scroll down με τις ωρες μεχρι να βρεις αυτο που ψαχνεις. Σε αυτο φυσικα συνεισφερει και η διογκωμενη γραμματοσειρα οπως επισης και τα κενα. Μια χαρα ηταν το start menu στα 7, compact, με κατηγοριες και πανω απο ολα ευχρηστο. Τι το πειραξαν;
baby duck syndrome ?
Το UI δεν είναι τόσο απαίσιο, έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled.png
    Untitled.png
    171.7 KB · Εμφανίσεις: 283
  • Untitled2.png
    Untitled2.png
    49.2 KB · Εμφανίσεις: 281

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
baby duck syndrome ?
Το UI δεν είναι τόσο απαίσιο, έλεος.
Θα ακουστώ ψιλοάσχετος (είμαι): η έναρξη στα 10 είναι σε μεγάλο βαθμό "τροποποιήσιμη"; Μπορώ να της δώσω ό,τι μορφή θέλω; Εξού και οι φωτογραφίες που πόσταρες; Ή καμμία σχέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ξεχασα να αναφερω κατι ακομα που θεωρω ακρως ενοχλητικο στο νεο start menu: η ταξινομηση των προγραμματων αλφαβητικα. Τελος η ταξινομηση ανα κατηγορια. Κανε scroll down με τις ωρες μεχρι να βρεις αυτο που ψαχνεις. Σε αυτο φυσικα συνεισφερει και η διογκωμενη γραμματοσειρα οπως επισης και τα κενα. Μια χαρα ηταν το start menu στα 7, compact, με κατηγοριες και πανω απο ολα ευχρηστο. Τι το πειραξαν;
Σε σχέση με την start screen των Windows 8, αυτό (των 10) είναι επαναφορά στην παραγωγικότητα. Δες, για παράδειγμα, ότι μπορείς να πατήσεις επάνω σε κάποιο γράμμα και να σου βγάλει ένα μενού με το αλφάβητο και μπορείς να επιλέξεις το γράμμα στο οποίο θέλεις να πας στη λίστα.
Πάντως, υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να επαναφέρουν το μενού της έναρξης, όπως ήταν στα 7. Δες αυτό πχ που είναι free: https://www.classicshell.net/forum/viewtopic.php?t=3449
Συπμλήρωσε κι ένα 6ο
6) Ιδιωτικότητα: Αφού οι περισσότεροι χρήστες δεν πληρώνουν για γνήσια windows η microsoft αποφάσισε να εισάγει μια νέα καινοτομία, οι χρήστες θα πληρώνουν με τα προσωπικά δεδομένα τους :D
Χμ, όχι ακριβώς. Δηλαδή, ναι, η πολιτική της Microsoft πήρε στροφή προς Google (πόσοι χρησιμοποιείτε Chrome; :P), αλλά η συλλογή δεδομένων γινόταν ήδη τουλάχιστον από τα W8 και χωρίς δυνατότητα (ή τόσο εμφανή δυνατότητα) να το σταματήσεις. Π.χ. τώρα μπορώ να απενεργοποιήσω πχ την εύρεση θέσης και να μη μπορεί η ενσωματωμένη εφαρμογή του καιρού να ξέρει πού βρίσκομαι, πριν, δε ξέρω αν μπορούσε να γίνει πιο εύκολα, αλλά εγώ το έκανα από το firewall. Βέβαια, πλέον, με την... Cortana, συλλέγουν παραπάνω δεδομένα (πχ φωνητικά δεδομένα) και είτε τους το επιτρέπεις, είτε δεν έχεις το επιπλέον feature...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Βρήκα πριν λίγο και αυτό το χρήσιμο info. Καλό είναι να το διαβάσουν όσοι έχουν βάλει τα 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariosOik

Νεοφερμένος

Ο MariosOik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πώς μπορώ να επιστρέψω στην προηγούμενη έκδοση που είχα και να αφαιρέσω τα windows 10;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πώς μπορώ να επιστρέψω στην προηγούμενη έκδοση που είχα και να αφαιρέσω τα windows 10;
Start > Settings > Update & security > Recovery
Και φαντάζομαι εκεί θα το βρεις. Υπόψη, μπορεί να μη γίνει επιτυχώς επαναφορά, οπότε καλό είναι να κρατήσεις σε άλλο αποθηκευτικό μέσο τα αρχεία που θέλεις (εικόνες, τραγούδια, saves παιχνιδιών κλπ) και να έχεις έτοιμο κάπου ένα δίσκο/usb (tool) με τα windows που θέλεις να περάσεις, έτσι ώστε να κάνεις format (αν χρειαστεί είπαμε). Επίσης, έχε υπόψη ότι αν την επαναφορά τη θέλεις για λόγους μείωσης στην απόδοση (το upgrade γενικά δεν είναι καλή μέθοδος εγκατάστασης λειτουργικού, ούτε στο Linux), δε θα σε βοηθήσει η επαναφορά μόνο, θα θέλεις format, είτε περάσεις τα 10, είτε το προηγούμενό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Θα ακουστώ ψιλοάσχετος (είμαι): η έναρξη στα 10 είναι σε μεγάλο βαθμό "τροποποιήσιμη"; Μπορώ να της δώσω ό,τι μορφή θέλω; Εξού και οι φωτογραφίες που πόσταρες; Ή καμμία σχέση;
Settings>Personalisation>Start
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
baby duck syndrome ?
Το UI δεν είναι τόσο απαίσιο, έλεος.
Καμια σχεση. Ειμαι απο τα πρωτα ατομα που τρεχουν και δοκιμαζουν την νεα εκδοση λογισμικων. Ακομα και το gnome 3 που φανηκε σε πολλους απαισιο, εμενα μου αρεσε. Τα 10 τα βρισκω ασχημα και αντιπαραγωγικα, ειδικα τα apps τους. Το mail app για παραδειγμα δεν σου δειχνει ολους τους λογαριασμους σου αριστερα. Πρεπει να πατας στο accounts για να ανοιξει η λιστα και να δεις αν σου εχουν ερθει email. Απαραδεκτο.

Σε σχέση με την start screen των Windows 8, αυτό (των 10) είναι επαναφορά στην παραγωγικότητα. Δες, για παράδειγμα, ότι μπορείς να πατήσεις επάνω σε κάποιο γράμμα και να σου βγάλει ένα μενού με το αλφάβητο και μπορείς να επιλέξεις το γράμμα στο οποίο θέλεις να πας στη λίστα.
Πάντως, υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να επαναφέρουν το μενού της έναρξης, όπως ήταν στα 7. Δες αυτό πχ που είναι free: https://www.classicshell.net/forum/viewtopic.php?t=3449

Σιγουρα ειναι καλυτερο απο τα 8, αλλα θα προτιμουσα να ειχα την επιλογη να τα ταξινομουσα ανα κατατηγορια. Καποια προγραμματα τα βρισκεις πιο ευκολα και γρηγορα οταν ειναι σε κατηγοριες, παρα αλφαβητικα. Πχ το chrome θα το εψαχνα στο C αλλα θα βρισκοταν στο G γιατι η κανονικη του ονομασια ειναι google chrome. Το ιδιο ισχυει με παρα πολλα προγραμματα και ειναι ακρως εκνευριστικο να τα ψαχνεις επι ωρες, ειδικα οταν εχεις εγκατεστημενα ενα σωρο προγραμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ειμαι χρηστης linux και αγόρασα τον Απριλη εναν υπολογιστή που ειχε windows7. Τα στριμωξα σε μια partition των 20G στην οποια επιαναν 13G, αλλα σε μια φαση που μπηκα εκαναν μια αυτοματη αναβαθμιση και τωρα πιανουν 15G. Δεν γνωριζω αν παρεμειναν windows7 ή πηγαν στα 8, ειμαι ασχετος απο windows και δεν ξερω πού να το κοιταξω. Κραταω το windows μηπως δωσω το pc σε καμμια ΜΚΟ οταν παλιωσει. Αν μεχρι τοτε το windows εχει εξελιχθει σε μια, δυο ή και περισσοτερες νεοτερες εκδοσεις, ειναι δυνατον να πας απο παλια εκδοση στην πιο καινουργια παρακαμπτοντας τις ενδιαμεσες ή πρεπει να το κανω update σε καθε νεα ενδοση, ωστε να εχουν οι ανθρωποι ενα λειτουργικο αναβαθμισμενο; Αν παω στα windows10 θα ξεπερασει τα 20G ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Πως γίνεται να έχεις λινουξακι και να μην μπορείς ένα τόσο noob friendly λειτουργικό όπως τα Windows;
C: -> Properties -> Cleanup -> Advanced -> delete Windows Restore entries ~5gb μπορεί και πολύ λιγότερα
κάνε μια αναζήτηση για αυτά
Turn off Hibernation
Reduce Pagefile
Superfetch
Reduce system restore backup
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ειναι ποιο λειτουργικο εχεις συνηθισει, φιλε μου. Σαφως και μπορω να βρω ακρη με το Windows, αλλα για μενα δεν αξιζει να αφιερωσω χρονο να μαθω, αφου δεν το χρησιμοποιω καθολου. Για αυτα που εγραψες σε ευχαριστω, αλλά μου φαινεται οτι δεν απαντουν στο προβλημα.

Μπηκα μια μονο φορα απο περιεργεια και οταν πηγα να βγω δεν με αφηνε, γιατι εκανε κατι σαν update και περιμενα να τελειωσει. Το ότι επιασε περισσοτερο χωρο το διαπιστωσα κοιταζοντας τις partitions μεσω λινουξ.

Τωρα φοβαμαι μηπως αν μπω, κανει και παλι κανενα update και δεν του φτασουν τα 20G και μπλοκαρει με κινδυνο να μην παιρνει μπρος. Αυτα που λεω μπορει να φαινονται αστεια, αλλά ειπαμε οτι ειμαι ασχετος.

Edit: Ας το θεσω απλα. Λεει να μπω να του τραβηξω ενα update στα Windows10 ή θα κανω καμμια ζημια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εσύ τι άφησες χωρίς λόγο 20 GB για λειτουργικό. Δεν έχει καμιά χρησιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Και εσύ τι άφησες χωρίς λόγο 20 GB για λειτουργικό. Δεν έχει καμιά χρησιμότητα.
Οταν θα ειναι να δωσω το pc θα ξαναμεγαλωσω την partition. Εμενα μου φανηκε οτι για τα 13 GB που επιανε, τα 20 GB που εδωσα ηταν και πολλά. Τωρα αυτα τα 2 GB που προστεθηκαν μου φανηκαν για update, αλλα με βαση αυτα που εγραψε κι ο Dmzk
σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι και backup του συστηματος (restore point). Μπορει ομως να γινει restore point ετσι στα καλα καθουμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Οταν θα ειναι να δωσω το pc θα ξαναμεγαλωσω την partition. Εμενα μου φανηκε οτι για τα 13 GB που επιανε, τα 20 GB που εδωσα ηταν και πολλά. Τωρα αυτα τα 2 GB που προστεθηκαν μου φανηκαν για update, αλλα με βαση αυτα που εγραψε κι ο Dmzk
σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι και backup του συστηματος (restore point). Μπορει ομως να γινει restore point ετσι στα καλα καθουμενα;
Σε εμένα η εγκατάσταση των 7 είναι 7,5gb τα .dll μεγαλώνουν το χώρο, δεν ξέρω τι γίνεται με το δικό σου συστημα μπες και κοίταξε τι παίζει. ναι τα windows εχουν επιλογη να κανουν απο μονα τους restore points (και απαντούν στο πρόβλημα κανε τα και θα δεις :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ειναι τα 7 professional, service pack 1 και ισως για αυτο πιανουν χωρο. Ειχε εγκατεστημενες και 129 updates με την ημερομηνια της μερας που ειχα μπει. Πηγα να σβησω τα restore points κι εσβησε 2 GB οποτε επεσε στα 13GB. Οταν ομως πηγα να μειωσω το χωρο για τα restore points ηταν στο 0 και μιλαω για τον μεγιστο επιτρεπομενο. Πώς ειναι δυνατον να κανει restore points αφου το επιτρεπομενο ειναι μηδεν, μονο αυτο ξερει. Το εβαλα στα 5 GB. To pagefile απο 3500 MB το πηγα στα 200 (minimum και maximum) γιατί ελεγε οτι πιο κατω μπορει να μην τα καταφερει να κρατησει information σε περιπτωση crash. Δεν ειδα αλλαγη, παραμενουν 13 GB.

Τωρα το να περασω απο τα windows 7 στα 10 ουτε το εψαξα αν γινεται, γιατι το κεφαλι μου ειχε γινει εν τω μεταξυ καζανι απο τις πολλες ρυθμισεις του panel. Θα το κοιταξω αυριο.

Τωρα γραφω απο peppermint linux που ειναι ευκολο κι ελαφρο σαν πουπουλο και συνισταται για θεραπευτικους σκοπους υστερα απο βαρια windowsιτιδα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Έχω τα windows 8. Αξίζει να κατεβάσω τα 10 ή θα κερδίσω τα ελαττώματά τους; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Μόλις κόλλησε η γραμμή εργαλείων. Μετά από 3 επανεκκινήσεις δε διορθώθηκε και έβγαλε μυνήματα να περιμένω αναβάθμιση και να το κλείσω. Νομίζω ήρθε η ώρα να γυρίσω στα παλιά :mad:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εκανα αναβαθμιση απο 7 στα 10 (ειχα και τα 8 αλλα δε με βολευανε).Οταν τα εβαλα παιχτηκε κατι με τη καρτα γραφικων μου και πηγαινε πολυ αργα ο υπολογιστης και δεν επαιζε κανενα παιχνιδι.Δεν καταφερα να βρω drivers της καρτας γραφικων μου για τα 10,ουτε καποια λυση,οποτε γυρισα ξανα στα 7...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Με αφορμη αυτά που γραψατε εδω το εψαξα λιγο στο ιντερνετ, αηδιασα και κατεληξα στο delete.
Η μονη απαντηση που αξιζει σε εταιρειες σαν την microsoft. Αμα δωσω το pc σε καμμια ΜΚΟ εμαθα οτι εχουν ειδικη αδεια απο microsoft να εγκαθιστουν το λειτουργικο τους τζαμπα. Ας κανουν ο,τι θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top