Windows 10

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πάτησα κατα λάθος πάνω στην ειδοποίηση για να κατεβάσω τα 10 και μου λεει αμέσως η λήψη ξεκίνησε ενώ πλέον δεν θέλω να τα βάλω. Γίνεται να τα σβήσω και να σταματήσει αυτή η βλακεία να πετάγεται κάθε φορά που ανοίγω το λαπτοπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δοκίμασε να κάνεις ακύρωση κράτησης . Πατάς το σύμβολο των windows 10 και πανω αριστερά στο παράθυρο (στις τρεις γραμμές) και κάτω θα δεις την επιλογή "ακύρωση κράτησης" . Το πατάς και ξεμπέρδεψες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δοκίμασε να κάνεις ακύρωση κράτησης . Πατάς το σύμβολο των windows 10 και πανω αριστερά στο παράθυρο (στις τρεις γραμμές) και κάτω θα δεις την επιλογή "ακύρωση κράτησης" . Το πατάς και ξεμπέρδεψες :)

Α γίνεται αυτό? Δεν το ειχα δει. :redface: Προς το παρόν βρήκα tutorial και έσβησα την ενημέρωση της κράτησης αλλά έλεγε ότι θα επανεμφανιστεί οπότε θα κάνω ακύρωση τότε. Θενξ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η Microsoft προκειμενου να αλλαξει το λογισμικο, αλλαζει και πραγματα που δεν ειχαν προβλημα. Οπως ας πουμε το χρωμα των παραθυρων, γιατι στο διαολο τα εχουν βαλει υποχρεωτικα λευκα, ουτε ξερεις ποιο παραθυρο ειναι το ενεργο και σου βγαζει τα ματια οταν καθεσαι με το λαπτοπ στο σκοταδι.

Κατα τα αλλα, παροτι το λαπτοπ μου ειναι ψοφιμι, τα 10 τρεχουν πολυ καλα και μαλιστα ειναι πιο smooth απο τα 8.1 που ειχε απο τη μανα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Εκανα format και εβαλα τα 10 αλλα προσπαθω να εγκαταστησω antivirus και μου λεει οτι δεν το υποστηριζει.καμια ιδεα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Με έχει ζαλίσει (get windows 10) σε όλα τα μηχανάκια, μόνο που σίγουρα μερικά περιφερειακά θα πάψουν να λειτουργούν, κάποιες εφαρμογές επίσης και ένας ... Μπιλ ξέρει τι άλλο θα μου βγάλει, για να κάθομαι με τις ώρες να παιδεύομαι.

Όταν πάρω καινούριο μηχάνημα θα έχει και τα 10 και όλα μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εκανα format και εβαλα τα 10 αλλα προσπαθω να εγκαταστησω antivirus και μου λεει οτι δεν το υποστηριζει.καμια ιδεα? :hmm:
Ναι. Δεν το υποστηρίζει το λειτουργικό σου. Βάλε άλλη έκδοση ή άλλο antivirus. Ή βάλε linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ψέμααααα... :whatever: :no::no::no::no::fool::fool::fool:

ΥΓ. : Μόνο για τα παιχνίδια του Xbox ισχύει...

Αλήθεια.....

We may automatically check your version of the software and download software updates or configuration changes, including those that prevent you from accessing the (1) Services, (2) playing counterfeit games, (3) or using unauthorised hardware peripheral devices.
Ενδέχεται να ελέγξουμε αυτόματα την τρέχουσα έκδοση του λογισιμικού και να κατεβάσουμε ενημερώσεις ή να επιβάλλουμε τροποποιήσεις στις ρυθμίσεις, συμπεριλαμβανομένων τέτοιων ώστε να σας αποτραπεί:
η πρόσβαση στις Υπηρεσίες (μήπως εννοεί το OS με τον όρο Services; δεν είμαι σίγουρος),
να παίξετε παράνομα κατεβασμένα παιχνίδια
ή να χρησιμοποιήσετε μη εγγεκριμμένο υλικό και περιφερειακές συσκευές.
https://thehackernews.com/2015/08/windows-10-disables-pirated-games-microsoft.html
https://www.independent.co.uk/life-s...isable-pirated-games-on-your-pc-10459384.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχει πολύ πλάκα. Είμαι περίεργος τι εννοούν με το «unauthorized hardware»...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γενικά έχουμε πάντα την τάση να είμαστε επιφυλακτικοί σε κάθε τι το καινούργιο. Έτσι και τώρα γκρινιάζουμε όλοι με τα windows 10. Πολλοί δεν τα εγκαθιστούμε. Κάποιοι μπορεί να νομίζουν ότι κάνουν αντίσταση στη δικτατορία της Microsoft. Δεν πειράζει. Κάποια στιγμή θα αναγκαστούμε όλοι να τα εγκαταστήσουμε, καθώς κάποιες εφαρμογές δεν θα τρέχουν με τα παλιά. Θα τα συνηθίσουμε και αυτά και θα αρχίσουμε πάλι τη γκρίνια όταν βγουν τα windows 11.
(Όσο για τα Linux, έχω την άποψη ότι δεν είναι για όλους. Ταιριάζουν σε όσους έχουν πολλές γνώσεις πληροφορικής και σε όσους θέλουν να ξεχωρίζουν από τους άλλους).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν θα βγουν Windows 11 :P

Παντως πολλες απο τις ενστασεις των χρηστων που δεν εγκαθιστουσαν τα 8 ηταν δικαιολογημενες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα 8 ναι, τα 8.1 όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προσωπικά τα εγκατέστησα και είπα κι ένα τραγούδι. Απλά δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω ποτέ για κάτι που δεν εμπιστεύομαι ( κι αυτό αφού απενεργοποίησα τα πάντα απ' το control panel και τη registry ). Για τη σοβαρή δουλειά υπάρχουν τα partition με το linux.

Και όχι, το linux δεν είναι μόνο για όσους ξέρουν ή ασχολούνται, αν δεν είστε σίγουροι μη λέτε, στην τελική άλλο το ubuntu άλλο το gentoo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Γενικά έχουμε πάντα την τάση να είμαστε επιφυλακτικοί σε κάθε τι το καινούργιο. Έτσι και τώρα γκρινιάζουμε όλοι με τα windows 10. Πολλοί δεν τα εγκαθιστούμε. Κάποιοι μπορεί να νομίζουν ότι κάνουν αντίσταση στη δικτατορία της Microsoft. Δεν πειράζει. Κάποια στιγμή θα αναγκαστούμε όλοι να τα εγκαταστήσουμε, καθώς κάποιες εφαρμογές δεν θα τρέχουν με τα παλιά. Θα τα συνηθίσουμε και αυτά και θα αρχίσουμε πάλι τη γκρίνια όταν βγουν τα windows 11.
(Όσο για τα Linux, έχω την άποψη ότι δεν είναι για όλους. Ταιριάζουν σε όσους έχουν πολλές γνώσεις πληροφορικής και σε όσους θέλουν να ξεχωρίζουν από τους άλλους).



Δεν είναι θέμα επιφυλακτικότητας, απλά τα λειτουργικά όταν πρωτοβγαίνουν και μέχρι να βγουν τα SP ή τα αντίστοιχα updates των 8, δεν είναι να τα βάζεις γιατί είναι προβληματικά.
Το ακατανόητο σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι ακριβώς το αντίθετο: η βιασύνη. Για ποιο λόγο; Ντε και καλά να χουμε την τελευταία λέξη της τεχνολογίας; Ας τα αφήσουμε να στρώσουν και μετά. Όπως είπες και μόνος σου κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον θα αναγκαστούμε να τα βάλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να μιλούσαμε για καμιά τελειωμένη customιά ενός team 4-5 ατόμων να το καταλάβω. Αλλά το να μιλάμε για ενα κολοσσό όπως η MS και να λέμε πως δε μπορεί να βγάλει κάτι stable είναι λίγο αστείο. Κι όμως έχω βρει κι εγώ κάποια λίγα bugs. Αδικαιολόγητο. Και για κενά ασφαλείας δε θέλω να ξέρω καν τι μπορεί να παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μιλούσαμε για καμιά τελειωμένη customιά ενός team 4-5 ατόμων να το καταλάβω. Αλλά το να μιλάμε για ενα κολοσσό όπως η MS και να λέμε πως δε μπορεί να βγάλει κάτι stable είναι λίγο αστείο. Κι όμως έχω βρει κι εγώ κάποια λίγα bugs. Αδικαιολόγητο. Και για κενά ασφαλείας δε θέλω να ξέρω καν τι μπορεί να παίζει.

Το θέμα με τις εταιρίες κολοσσούς, είναι πως δεν λειτουργούν και τόσο οργανωμένα όσο νομίζουμε και υπάρχουν και αρκετά συμφέροντα στο εσωτερικό τους. Δεν είναι λίγες φορές για παράδειγμα που το developer team λέει πως χρειάζεται επιπλέον χρόνο για το λογισμικό αλλά το τμήμα marketing ή η διοίκηση αποφασίζει να rushαρει το προϊόν για να προλάβει κάποιο ανταγωνιστικό, κάποια καλή εμπορική στιγμή ή χίλια δυο άλλα με αποτέλεσμα να έχουμε να τραγελαφικά που έχουμε με αρκετά προγρμάμματα, όχι μόνο της microsoft. Επίσης το ότι είναι εταιρίες κολοσσοί δεν σημαίνει ότι αρκετές φορές δεν απασχολούν ηλίθιους ή ανήκανους (όπως το team που σχεδίασε το start menu στα 8 π.χ.)

Το πλεονέκτημα που έχουν τα διάφορα distros του linux είναι ότι είναι απαγκιστρωμένα από το την αγορά (τα περισσότερα) και έτσι οι προγραμματιστές έχουν το διαθέσιμο χρόνο να κάνουν σωστή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το θέμα με τις εταιρίες κολοσσούς, είναι πως δεν λειτουργούν και τόσο οργανωμένα όσο νομίζουμε και υπάρχουν και αρκετά συμφέροντα στο εσωτερικό τους. Δεν είναι λίγες φορές για παράδειγμα που το developer team λέει πως χρειάζεται επιπλέον χρόνο για το λογισμικό αλλά το τμήμα marketing ή η διοίκηση αποφασίζει να rushαρει το προϊόν για να προλάβει κάποιο ανταγωνιστικό, κάποια καλή εμπορική στιγμή ή χίλια δυο άλλα με αποτέλεσμα να έχουμε να τραγελαφικά που έχουμε με αρκετά προγρμάμματα, όχι μόνο της microsoft. Επίσης το ότι είναι εταιρίες κολοσσοί δεν σημαίνει ότι αρκετές φορές δεν απασχολούν ηλίθιους ή ανήκανους (όπως το team που σχεδίασε το start menu στα 8 π.χ.)

Το πλεονέκτημα που έχουν τα διάφορα distros του linux είναι ότι είναι απαγκιστρωμένα από το την αγορά (τα περισσότερα) και έτσι οι προγραμματιστές έχουν το διαθέσιμο χρόνο να κάνουν σωστή δουλειά.

μπορεις να κανεις το σταρτ μενου σαν windows 7 με το classic shell.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εμένα σε γενικές γραμμές μ'αρέσουν. Αισθητικά είναι αρκετά ικανοποιητικά , ο υπολογιστής μου τρέχει στους κλασσικούς του ρυθμούς , μόνο που πριν κάποιες μέρες κάτι έπαθε η γραμμή εργασιών , μου έβγαζε σφάλμα , μου ζητούσε να αποσυνδεθώ αλλά διορθώθηκε μόνο του !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top