Windows 10

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε ξέρω πού βλέπεις εσύ κόστος τέλος πάντων. Με την ίδια λογική κόστος έχει και το να συντηρείς ένα pc σε καλή κατάσταση.

Δε χρειάζεται να είσαι τρομοκράτης για να θες να διαφυλάξεις την ιδιωτικότητά σου. Αλλά αυτό όπως είπα είναι μια βασική αρχή που δεν την υιοθετούν όλοι. Btw μετά τις αποκαλύψεις του Snowden έχει αποδειχθεί πως δε χρειάζεται να είσαι στο στόχαστρο κάποιας υπηρεσίας για να σε παρακολουθήσουν, αυτά γίνονται πλέον σε μαζική κλίμακα. Για κάποιον τέτοια φαινόμενα μπορεί να είναι φυσιολογικά, για μένα όχι:
https://www.theguardian.com/world/2013/aug/01/new-york-police-terrorism-pressure-cooker

Αν θες να μιλήσουμε για εφαρμογές μπορούμε να ξεκινήσουμε από τα πιο απλά, όπως τύπους που έχασαν τη δουλειά τους επειδή έγραψαν 2 μαλακίες στο προσωπικό τους acc στο fb, μέχρι ανθρώπους με σπαμαρισμένο mail και αριθμό τηλεφώνου επειδή πάνε και τα δίνουν όπου να ναι, μέχρι ανθρώπους που τους τσουβάλιασε η δίωξη επειδή κατέβαζαν torrents με τη public ip τους φάτσα καρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ξέρω πού βλέπεις εσύ κόστος τέλος πάντων. Με την ίδια λογική κόστος έχει και το να συντηρείς ένα pc σε καλή κατάσταση.

Στις επόμενες παραγράφους σου παρουσιάζεις ο ίδιος το κόστος στο οποίο αναφέρομαι.

Δε χρειάζεται να είσαι τρομοκράτης για να θες να διαφυλάξεις την ιδιωτικότητά σου. Αλλά αυτό όπως είπα είναι μια βασική αρχή που δεν την υιοθετούν όλοι. Btw μετά τις αποκαλύψεις του Snowden έχει αποδειχθεί πως δε χρειάζεται να είσαι στο στόχαστρο κάποιας υπηρεσίας για να σε παρακολουθήσουν, αυτά γίνονται πλέον σε μαζική κλίμακα. Για κάποιον τέτοια φαινόμενα μπορεί να είναι φυσιολογικά, για μένα όχι:
https://www.theguardian.com/world/2013/aug/01/new-york-police-terrorism-pressure-cooker

Αυτό που θα έπρεπε να μας προβληματίζει είναι γιατί το κράτος έχει δύναμη να εισβάλει όποτε γουστάρει στην ιδιωτική περιουσία του πολίτη και να κάνει τέτοιες έρευνες και όχι το πως καταφέρνουν να μας κάνουν τράκινγκ. Το τεχνολογικό μέσο πάντα θα υπάρχει, το θέμα είναι να μην υπάρχει η βούληση και η δύναμη.

Αν θες να μιλήσουμε για εφαρμογές μπορούμε να ξεκινήσουμε από τα πιο απλά, όπως τύπους που έχασαν τη δουλειά τους επειδή έγραψαν 2 μαλακίες στο προσωπικό τους acc στο fb, μέχρι ανθρώπους με σπαμαρισμένο mail και αριθμό τηλεφώνου επειδή πάνε και τα δίνουν όπου να ναι, μέχρι ανθρώπους που τους τσουβάλιασε η δίωξη επειδή κατέβαζαν torrents με τη public ip τους φάτσα καρτα.

Οι πρώτοι καλά να πάθουν. Δεν γίνεται να δουλεύεις για την microsoft και να βγαίνεις επώνυμα στο facebook και να λες πως τα Windows 10 είναι για το πούτσο, βάλτε όλοι linux και να περιμένεις μετά να μην χάσεις την δουλειά σου. Τέτοιον υπάλληλο κι εγώ θα τον απέλυα, τι να τον κάνω ανταγωνιστές έχω ήδη. Τώρα αν ο άλλος είναι τόσο βλάκας που δίνει τηλέφωνα όπου νάνε καλά να πάθει που τον σπαμμάρουν. Δεν νομίζω η google να πουλά τα e-mail των χρηστών της σε spammer. Από random sites τα παίρνουν.

Για το τσουβάλιασμα της δίωξης ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. Δεν είναι θέμα τεχνολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε κατάλαβες όταν κάποιος βγαίνει στο fb του και γράφει κάτι δε φέρει καμία επαγγελματική ιδιότητα είνια καθαρά και προσωπικό. Αν εγώ δουλεύω στη microsoft και ο μόνος που το ξέρει είναι το αφεντικό το οποίο έκανα το λάθος να κάνω friend, και με απολύει επειδή συζητάω σε ένα ποστ με τους φίλους μου πόσο γτπ είναι τα windows εσένα αυτό πώς σου ακούγεται; τώρα απαγορεύεται να έχω και προσωπική άποψη; pick a side φάση;

Αυτό βέβαια είναι ένα κάπως εξειδικευμένο σενάριο. Αν κάποιος θέλει να δει τι αντίκτυπο θα έχουν οι επιλογές που κάνει στο internet για τη μέλουσα δουλειά του μπορεί να πατήσει απλά το όνομά του στο google, κι αυτό λογικά θα είναι το πρώτο που θα δει ο υπεύθυνος HR που θα κληθεί να τον προσλάβει. Αν σου βγάλει ας πούμε προφιλ στο bourdela .com ίσως να μην είναι καλό σημάδι. Αλλά αυτά είναι μια πρώτη εντύπωση μετά πεφτουν και τηλεφωνάκια σε εταιρείες analytics άμα λάχει.

Η google και άλλες εταιρείες δε ξέρω αν δίνουν καθαρά προσωπικά στοιχεία όπως το mail αλλά σίγουρα πουλάνε με χαρά οποιαδήποτε χρήση κάνεις μεσω των υπηρεσιών τους ( και που δε προστατεύθεται με κάποια νομοθεσία ). Τo facebook μάλιστα στο λέει ξεκάθαρα κάπου χωμένο στις ρυθμίσεις απορρήτου φίλε ό,τι κλικ κάνεις φεύγει χαρτί και καλαμάρι σε εταιρείες profiling αν έχεις πρόβλημα μ αυτό πάνε εκεί και κούνα τους το δάχτυλο.

εγώ από τη μεριά μου κατά τα άλλα δε τα βάζω με καμία authority ούτε με απασχολεί αν κάνει θεωρείται νόμιμο ή όχι διαφυλλάσσω την ιδιωτικότητά μου στο βαθμό που μπορώ κι από κει και πέρα το κράτος ή όποια άλλη αρχή ας κάνει ό,τι γουστάρει με τα δικά της υποκειμενικά κριτήρια δεν περιμένω να ξανά ανακαλύψω τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν απαγορεύεται να έχεις άποψη, αλλά δεν μπορείς επίσης να απαγορεύεις και στον εργοδότη να μην θέλει ένα άτομο στην δουλειά του που σε προσωπικό επίπεδο την σαμποτάρει. Αυτό πάντα ίσχυε και θα ισχύει. Δεν έχει ουσιαστική σημασία αν εσύ τρασάρεις τα windows σε προσωπικό η επαγγελματικό επίπεδο, το ίδιο άτομο είσαι.

Επίσης είναι δικαίωμα του κάθε εργοδότη να κάνει όσα background checks θέλει στον εργαζόμενο, όπως επίσης είναι δικαίωμα του να μην σε θέλει στην δουλειά του αν είσαι κοκάκιας, αν είσαι φασίστας, κομουνιστής,μουσουλμάνος ή οτιδήποτε άλλο. Αυτό πάντα γινόταν με τηλέφωνα σε προηγούμενους εργοδότες, συνέντευξη κτλ, απλά πλέον υπάρχουν καλύτεροι τρόποι για να δει ο άλλος αν όντως είσαι αυτός που λες ότι είσαι. Προσωπικά κι εγώ θα έκανα background check σε κάποιον που θα ήθελα να προσλάβω, ιδιαίτερα αν ήταν για υψηλές θέσεις όπου οι απόψεις και η συμπεριφορά του θα μπορούσε να εκθέσει την εταιρία κτλ. Δεν είναι μόνο τα επαγγελματικά προσόντα που μετράνε. Και εν πάση περιπτώσει όλα τα παραπάνω βρίσκονται στην κατηγορία του freedom of assossiation που είναι ή θα έπρεπε να είναι ένας βασικός πυλώνας κάθε ελεύθερης κοινωνίας.

εγώ από τη μεριά μου κατά τα άλλα δε τα βάζω με καμία authority ούτε με απασχολεί αν κάνει θεωρείται νόμιμο ή όχι διαφυλλάσσω την ιδιωτικότητά μου στο βαθμό που μπορώ κι από κει και πέρα το κράτος ή όποια άλλη αρχή ας κάνει ό,τι γουστάρει με τα δικά της υποκειμενικά κριτήρια δεν περιμένω να ξανά ανακαλύψω τον κόσμο.

Δικαίωμά σου. Πάντως από τις τοποθετήσεις σου σε διάφορα θέματα διακρίνω μεγάλες ασυνέχειες στον λογισμό σου,ιδιαίτερα σε θέματα όπου τα underlying principles είναι τα ίδια. Το κράτος ας κάνει ό,τι γουστάρει, αλλά μια εταιρία όχι, "δεν περιμένω να ξανά ανακαλύψω τον κόσμο" κοινώς εγώ κοιτάω πως να επιβιώσω στο παρόν σύστημα και δεν με νοιάζει κάτι άλλο, ενώ σε άλλες συζητήσεις καταδικάζεις άτομα που κάνουν ακριβώς το ίδιο. Τι παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε θα μιλήσω για δικαιώματα. Τα δικαιώματα κατοχυρώνονται και καθιερώνονται πολλές φορές κάτω από υποκειμενικούς παράγοντες. Αλλά:

είναι λογικό ένας εργοδότης να θέλει να ξέρει τα πάντα για τους υπαλλήλους του. ποιοι είναι, τι ενδιαφέροντα έχουν, τι αντιλήψεις έχουν, τι κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους, τα πάντα.

είναι επίσης λογικό όταν μιλάμε για μια αρχή, οποιασδήποτε μορφής, να θέλει να ξέρει σε κάθε περίπτωση το πλήρες προφίλ κάποιου, είτε μιλάμε για μια ασφαλιστική εταιρεία, είτε για μια διαφημιστική, είτε για το κράτος το ίδιο. Είναι πολύ βολικό το να ξέρεις τα πάντα, σου δίνει μια αίσθηση ασφαλείας.

Και τέλος, είναι επίσης απόλυτα λογικό για το μέσο πολίτη, ο οποίος με τη σειρά του περιτριγυρίζεται από όλους αυτούς τους φορεις, να θέλει να διαφυλάξει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ιδιωτικότητά του για δικό του όφελος. Και αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με το τι ορίζεται ως νόμιμο και τι όχι, τι μέσα υπάρχουν και πώς δικαιολογείται ο καθένας. Διακρίνεις ένα conflict συμφερόντων εδώ;


Δικαίωμά σου. Πάντως από τις τοποθετήσεις σου σε διάφορα θέματα διακρίνω μεγάλες ασυνέχειες στον λογισμό σου,ιδιαίτερα σε θέματα όπου τα underlying principles είναι τα ίδια. Το κράτος ας κάνει ό,τι γουστάρει, αλλά μια εταιρία όχι, "δεν περιμένω να ξανά ανακαλύψω τον κόσμο" κοινώς εγώ κοιτάω πως να επιβιώσω στο παρόν σύστημα και δεν με νοιάζει κάτι άλλο, ενώ σε άλλες συζητήσεις καταδικάζεις άτομα που κάνουν ακριβώς το ίδιο. Τι παίζει?
Αν και θα πρεπε να σε καλύψει το από πάνω, για να σου λύσω την απορία.

Πρέπει κάποιος να παρατηρεί τι γίνεται γύρω του και να σχηματίζει μια δική του αντίληψη. Αυτό φυσικά κάποιος θα μπορούσε να πει πως εξυπηρετεί μόνο το σκοπό του να προσαρμόζεσαι αλλά δεν είναι έτσι. Είναι σημαντικό να μπορείς κα αντιλαμβάνεσαι καταστάσεις και πώς δουλεύουν τα πράγματα. Να μπορείς να ορίσεις στο μυαλό σου το δίκαιο και το άδικο, το καλό και το κακό, και να έχεις δικές σου αρχές που ακολουθείς. Αλλιώς δεν είσαι άνθρωπος είσαι απλά ένα ζώο που επιβιώνει. Και τα ζώα προσαρμόζονται. Αλλά τα ζώα δεν έχουν συνείδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το privacy στο internet είναι ανάλογο του privacy στην αληθινή ζωή. Θα ήθελες κάποιος να σε παρακολουθεί συνεχώς Ξεχασμένε; Φυσικά δεν θα έλεγε σε κανέναν το τι κάνεις, θα το έκανε απλώς για να κρατάει κάποια στοιχεία για σένα για καμιά στοχευμένη διαφήμιση, έτσι και αλλιώς του είσαι no one.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ετσι κι αλλιως μας παρακολουθουν καθημερινα οι γριες απο τον πρωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα μιλήσω για δικαιώματα. Τα δικαιώματα κατοχυρώνονται και καθιερώνονται πολλές φορές κάτω από υποκειμενικούς παράγοντες. Αλλά:

είναι λογικό ένας εργοδότης να θέλει να ξέρει τα πάντα για τους υπαλλήλους του. ποιοι είναι, τι ενδιαφέροντα έχουν, τι αντιλήψεις έχουν, τι κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους, τα πάντα.

είναι επίσης λογικό όταν μιλάμε για μια αρχή, οποιασδήποτε μορφής, να θέλει να ξέρει σε κάθε περίπτωση το πλήρες προφίλ κάποιου, είτε μιλάμε για μια ασφαλιστική εταιρεία, είτε για μια διαφημιστική, είτε για το κράτος το ίδιο. Είναι πολύ βολικό το να ξέρεις τα πάντα, σου δίνει μια αίσθηση ασφαλείας.

Και τέλος, είναι επίσης απόλυτα λογικό για το μέσο πολίτη, ο οποίος με τη σειρά του περιτριγυρίζεται από όλους αυτούς τους φορεις, να θέλει να διαφυλάξει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ιδιωτικότητά του για δικό του όφελος. Και αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με το τι ορίζεται ως νόμιμο και τι όχι, τι μέσα υπάρχουν και πώς δικαιολογείται ο καθένας. Διακρίνεις ένα conflict συμφερόντων εδώ;

Την ίδια την πράξη του background check την έχεις καταδικάσει ο ίδιος στο παρελθόν (νομίζω στην συζήτηση με το addblock) και είχες πει προς πρέπει να απαγορεύεται δια νόμου ή κάτι τέτοιο. Ενώ τώρα λες πως είναι απολύτως λογικό αυτό και απλά αποτελεί σύγκρουση συμφερόντων με την ιδιωτικότητα του πολίτη. Για πιο λόγο όμως θες να απαγορευτεί το συμφέρον του ενός προς όφελος το συμφέρον του άλλου?

Πρέπει κάποιος να παρατηρεί τι γίνεται γύρω του και να σχηματίζει μια δική του αντίληψη. Αυτό φυσικά κάποιος θα μπορούσε να πει πως εξυπηρετεί μόνο το σκοπό του να προσαρμόζεσαι αλλά δεν είναι έτσι. Είναι σημαντικό να μπορείς κα αντιλαμβάνεσαι καταστάσεις και πώς δουλεύουν τα πράγματα. Να μπορείς να ορίσεις στο μυαλό σου το δίκαιο και το άδικο, το καλό και το κακό, και να έχεις δικές σου αρχές που ακολουθείς. Αλλιώς δεν είσαι άνθρωπος είσαι απλά ένα ζώο που επιβιώνει. Και τα ζώα προσαρμόζονται. Αλλά τα ζώα δεν έχουν συνείδηση.

Δεν καταλαβαίνω πω μπορείς να ξεχωρίσεις το καλό από το κακό, το δίκαιο από το άδικο, όταν δεν έχεις τα ίδια στάνταρ για όλους τους ανθρώπους αλλά αυτά αλλάζουν ανάλογα με το ποιος είναι ποιος και πόσο εξυπηρετεί τα συμφέροντά σου. Δεν λέω είναι και αυτός ένας τρόπος εξαγωγής συμπερασμάτων, αλλά αν ακολουθείς την ωφελιμιστική ηθική δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα με το καπιταλιστικό σύστημα.

Το privacy στο internet είναι ανάλογο του privacy στην αληθινή ζωή. Θα ήθελες κάποιος να σε παρακολουθεί συνεχώς Ξεχασμένε; Φυσικά δεν θα έλεγε σε κανέναν το τι κάνεις, θα το έκανε απλώς για να κρατάει κάποια στοιχεία για σένα για καμιά στοχευμένη διαφήμιση, έτσι και αλλιώς του είσαι no one.

Δεν είναι το ίδιο, διότι αυτό που περιγράφεις είναι στοχευμένη παρακολούθηση και όχι μαζική. Αν πάω σε όλη την Αθήνα και ρωτάω πόσα παιδιά έχει κάθε οικογένεια και τι εισόδημα έχει, κάνω στατιστική έρευνα, αν πάω μόνο στο δικό σου σπίτι και σε ρωτάω τα ίδια κάνω doxing για να απαγάγω τα παιδιά σου και να ζητήσω λύτρα. Και στις δύο περιπτώσεις όμως μπορείς απλά να μην απαντήσεις, όπως μπορείς να μην χρησιμοποιείς windows, facebook, google κτλ. Το αρχικό μου point ήταν πως η προστασία από το profiling της google δεν έχει νόημα για τον μέσο άνθρωπο διότι δεν επηρεάζει τη ζωή του σε βαθμό που δικαιολογεί την σπατάλη ενέργειας για την προστασία αυτή, δηλαδή το κόστος είναι μικρό ενώ τα οφέλη από την χρήση των υπηρεσιών της μεγάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα δεν έχεις οφέλη από το να την αφήνεις να παίρνει για εσένα προσωπικά δεδομένα. Το μόνο επιχείρημα υπέρ αυτού είναι η στοχευμένες και "καλύτερες" και σένα διαφημίσεις που είναι joke σαν επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το όφελος σου δεν βρίσκεται στο ότι συλλέγουν τα δεδομένα, αλλά στις υπηρεσίες που προσφέρουν. Η google σου προσφέρει υπηρεσίες αναζήτησης, χάρτες, και ένα κάρο άλλα πράγματα δωρεάν, και ως αντάλλαγμα συλλέγει δεδομένα για σένα και τα πουλάει σε τρίτους, ώστε να να μπορούν να σου δείξουν πιο στοχευμένες διαφημίσεις για να βγάλουν κέρδος. Εσύ πιστεύεις δηλαδή ότι παίρνεις λιγότερο όφελος από τη χρήση του google search από το κόστος που πληρώνεις για αυτήν την χρήση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θεωρώ ότι θα μπορούσαν να ρωτήσουν τα ενδιαφέροντά μου και ποιες διαφημίσεις με ενδιαφέρουν και να μου δείχνουν αυτές αντί να παρακολουθούν όλες μου τις κινήσεις ώστε να μου δείχνουν αυτό που θα μπορούσα να τους πω εξ αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αν κάποιος θέλει privacy τότε χρησιμοποιεί αυτο:

με αριθμό δηλωμένο σε άλλο όνομα...


όσο έχουμε smartphones με όλα αυτα που ζητάνε οι εφαρμογές, ουσιαστικά το privacy είναι ένα αστείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple

Νεοφερμένος

Η Purple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αν κάποιος θέλει privacy τότε χρησιμοποιεί αυτο:

με αριθμό δηλωμένο σε άλλο όνομα...


όσο έχουμε smartphones με όλα αυτα που ζητάνε οι εφαρμογές, ουσιαστικά το privacy είναι ένα αστείο

Oχι ρε συ, το 34 καλυτερα που εχει και το φιδακι που περναει τους τοιχους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πωω 3410i το πρώτο μου κινητό...με την επαναστατική για τοτε ενχρωμη οθόνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ ότι θα μπορούσαν να ρωτήσουν τα ενδιαφέροντά μου και ποιες διαφημίσεις με ενδιαφέρουν και να μου δείχνουν αυτές αντί να παρακολουθούν όλες μου τις κινήσεις ώστε να μου δείχνουν αυτό που θα μπορούσα να τους πω εξ αρχής.

Προφανώς αυτό που κάνουν είναι πολύ πιο αποδοτικό. Δεν νομίζω να απαντούσες καν σε μια τέτοια ερώτηση ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Την ίδια την πράξη του background check την έχεις καταδικάσει ο ίδιος στο παρελθόν (νομίζω στην συζήτηση με το addblock) και είχες πει προς πρέπει να απαγορεύεται δια νόμου ή κάτι τέτοιο. Ενώ τώρα λες πως είναι απολύτως λογικό αυτό και απλά αποτελεί σύγκρουση συμφερόντων με την ιδιωτικότητα του πολίτη. Για πιο λόγο όμως θες να απαγορευτεί το συμφέρον του ενός προς όφελος το συμφέρον του άλλου?
το μόνο που είχα πει για ta ads είναι πως θα έπρεπε να υπάρχει ένα κοινό νομικό πλαίσιο που να προβλέπει πώς θα χρησιμοποιούνται. Τι σχέση έχει το background check; δώσε λινκ.

δε καταλαβαίνεις με ποια έννοα το λέω προφανώς και δεν βάζω στην ίδια μοίρα το συμφέρον του facebook να θέλει να βλέπει τα πάντα με το συμφέρον το δικό μου να κρατώ τα του οίκου μου για μένα και μόνο. Το τελευταίο που θέλω είναι να ζω σε μια κοινωνία με πλήρη surveiliance. Από κει και πέρα η νομοθεσία μπορεί να κινηθεί με όποιον τρόπο κρίνεται απαραίτητο αλλά αυτό δε πρόκειται να αλλάξει τη δική μου αντίληψη για κάποια πράγματα. Οπότε είναι άτοπο να μου επικαλείσαι το τι μπορεί ή τι θέλει να επιβάλλει κάποιο authority όταν μιλάμε για το τι κάνω εγώ με την ιδιωτική μου ζωή.

Τώρα στο πιο ειδικό κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να προβλέπεται κάτι για τη δυνατότητα ας πούμε της microsoft να τραβά προσωπικά δεδομένα χωρίς την έγκρισή μου. Δηλαδή μη τρελαθούμε εδώ έκαναν τόση φασαρία για το προεγκατεστημένο explorer και για αυτά δεν άνοιξε μύτη.

Επίσης θα έπρεπε imho να υπάρχει προειδοποίηση σε κάθε περίπτωση που σε κάνει κάποιος track και να ζητήται η άδειά σου όπως ακριβώς καθιερώθηκε και γίνεται αυτή τη στιγμή με τα cookies. Όσο αυτά δε γίνονται και δε κρίνει η πολιτεία σημαντικό να ασχοληθεί, θα το κάνω εγώ για τον εαυτό μου. Τώρα πού βλεέπις εσύ εδώ την ωφελιμιστική λογική δε ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα ειδαμε με τον brave πως οι εταιριες και τα media κανανε σαν υστερικα οταν πηγαν να ελεγχθουν ολα αυτα. Συμφωνω με το κοινο συμπερασμα, το τωρινο συστημα privacy και διαφημισης ειναι ο,τι χειροτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προφανώς αυτό που κάνουν είναι πολύ πιο αποδοτικό. Δεν νομίζω να απαντούσες καν σε μια τέτοια ερώτηση ας πούμε.

Σε μορφή ερωτηματολογίου και το πιο τούβλο απαντάει. Επιμένω, μπορούν απλώς να ρωτήσουν τους χρήστες για να ενδιαφέροντά τους με πολλούς τρόπους χωρίς να χρειάζεται να παρακολουθούν που μπαίνεις, τι κοιτάς κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μορφή ερωτηματολογίου και το πιο τούβλο απαντάει. Επιμένω, μπορούν απλώς να ρωτήσουν τους χρήστες για να ενδιαφέροντά τους με πολλούς τρόπους χωρίς να χρειάζεται να παρακολουθούν που μπαίνεις, τι κοιτάς κλπ.

Ναι μόνο που κάνεις δεν κάθετε να απαντήσει. Εσύ θα καθόσουνα συμπληρώσει ερωτηματολόγιο για την goolge? Εγώ πάντως όχι. Δεν τίθεται σύγκριση καν. Από το fb μόνο μπορούν να σου κάνουν ψυχολογικό προφίλ καλύτερο και απότι θα έκανες εσύ στον εαυτό σου. Από τι στιγμή που μπορούν να το κάνουν και είναι τόσο αποτελεσματικό θα το κάνουν λογικό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσοι δεν απαντάνε απλώς παίρνουν τυχαίες διαφημίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top