Windows XP ή Windows Vista;

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Απλα εχει επικρατησει οτι η τεχνολογια 64bit ειναι πιο αξιοπιστη και σταθερη..εγω ομως προτιμω την 32bit γιατι εχει τεραστιο αριθμο συμβατων εφαρμογων σε σχεση με την 64bit..:)
64 bit +++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Σιγά μωρέ που χρειάζεστε 64μπιτα όλοι σας :P

Όπως είπε και ο West_Emperor, 32bit ftw λόγω συμβατότητας συν οτι στο desktop
το 64bit είναι άχρηστο (προς το παρόν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σιγά μωρέ που χρειάζεστε 64μπιτα όλοι σας :P

Όπως είπε και ο West_Emperor, 32bit ftw λόγω συμβατότητας συν οτι στο desktop
το 64bit είναι άχρηστο (προς το παρόν)

Χρειαζόμαστε 64bit για να βλέπουμε στο "πληροφορίες συστήματος" τα 234320423 GB της RAM που έχουμε βάλει και να χαιρόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Χρειαζόμαστε 64bit για να βλέπουμε στο "πληροφορίες συστήματος" τα 234320423 GB της RAM που έχουμε βάλει και να χαιρόμαστε.

Ναι σωστα γιατι εγω που εχω 4gb μνημη ram και 32bit OS μου βλεπει μονο τα 3 απ'τα 4gb..:mad:..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά είπα να την κάνω εδώ την ερώτηση, να μην ανοίξω ολόκληρο θέμα: Είναι αλήθεια ότι τα Windows "βλέπουν" μόνο 3GB RAM;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Βασικά είπα να την κάνω εδώ την ερώτηση, να μην ανοίξω ολόκληρο θέμα: Είναι αλήθεια ότι τα Windows "βλέπουν" μόνο 3GB RAM;

Ναι..δυστυχως ετσι ειναι..:mad:..τα windows xp και vista 32bit βλεπουν μονο τα 3 απ'τα 4gb ram εκτος αν βαλεις ενα patchaki το οποιο ειχα βρει τυχαια αλλα δν το εχω δοκιμασει..α, και οσον αφορα τα vista/xp 64bit (νομιζω) απ'οτι υποστηριξε και ο djohn βλεπουν και τα 4gb της μνημης ram..:)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και τότε γιατί πωλούνται π.χ. μνήμες RAM των 6GB?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Και τότε γιατί πωλούνται π.χ. μνήμες RAM των 6GB?

E μαλλον αυτες θα προοριζονται για υπολογιστες με 64bit αρχιτεκτονικη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Η τεχνολογία εξελίσεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Και τότε γιατί πωλούνται π.χ. μνήμες RAM των 6GB?
6GB είναι για i7 :P

Ε, για 64μπιτα συστήματα (πχ επαγγελματική χρήση)
Αλλα η ερώτηση είναι αν την χρειάζεσαι εσύ τόση μνήμη.
Επίσης( χωρίς να μαι σίγουρος για τις εντολές) 64bit σημαίνει 64μπιτες λέξεις, άρα μεγαλύτερο εκτελέσιμο και μεγαλύτερη χρήση μνήμης γενικά.
Οπότε αν έχεις 4GB που τα βλέπει πλήρως το 64bit σύστημα δεν ξέρω το κατα πόσο κερδίζεις σε σχέση με τα 3.2GB που βλέπεις με το 32bit.
Θα το ψάξω αυτό (είναι μια απορία που έχω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ναι..δυστυχως ετσι ειναι..:mad:..τα windows xp και vista 32bit βλεπουν μονο τα 3 απ'τα 4gb ram εκτος αν βαλεις ενα patchaki το οποιο ειχα βρει τυχαια αλλα δν το εχω δοκιμασει..α, και οσον αφορα τα vista/xp 64bit (νομιζω) απ'οτι υποστηριξε και ο djohn βλεπουν και τα 4gb της μνημης ram..:)..

6GB είναι για i7 :P

Ε, για 64μπιτα συστήματα (πχ επαγγελματική χρήση)
Αλλα η ερώτηση είναι αν την χρειάζεσαι εσύ τόση μνήμη.
Επίσης( χωρίς να μαι σίγουρος για τις εντολές) 64bit σημαίνει 64μπιτες λέξεις, άρα μεγαλύτερο εκτελέσιμο και μεγαλύτερη χρήση μνήμης γενικά.
Οπότε αν έχεις 4GB που τα βλέπει πλήρως το 64bit σύστημα δεν ξέρω το κατα πόσο κερδίζεις σε σχέση με τα 3.2GB που βλέπεις με το 32bit.
Θα το ψάξω αυτό (είναι μια απορία που έχω)


μην λετε οτι να ναι χωρις να ξερετε...
1. το patch που λες το μονο που μπορει να κανει ειναι στις ιδιοτητες αντι να γραφει 3gb να γραφει 4 (ενω το συστημα παλι θα διαχειριζετε περιπου 3)
2.δεν υποστηριζουν μονο οι i7 64bit
3.το εαν θα κερδισεις κατι εξαρταται κυριως απο το εαν η εφαρμογη το υποστηριζει
και για να ξερετε,θεωρητικα στα 32bit μπορεις να χρησιμοποιησεις μεχρι 4gb ενω στα 64bit μεχρι 128gb(και λεω θεωρητικα γιατι ακομα και ο πιο εξελιγμενος σημερινος επεξεργαστης διαχειρίζεται 12gb ram)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
64 bit διευθυνσιοδότηση σημαίνει διευθύνσεις, δηλαδή GB. Πολύ πράμα δηλαδή, 16 exabytes μνήμης αν δεν κάνω λάθος. Φτάνει για πολλά χρόνια ακόμα.
Επίσης, ο Eruyomo δεν είπε πουθενά οτι μόνο οι i7 υποστηρίζουν 64bit, αναφέρεται στα κιτ μνήμης 3x2GB που υπάρχουν για να εκμεταλλεύεσαι την δυνατότητα των i7 για triple channel επικοινωνία με τη μνήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
[/b]
και για να ξερετε,θεωρητικα στα 32bit μπορεις να χρησιμοποιησεις μεχρι 4gb ενω στα 64bit μεχρι 128gb(και λεω θεωρητικα γιατι ακομα και ο πιο εξελιγμενος σημερινος επεξεργαστης διαχειρίζεται 12gb ram)

Άλλο πράγμα λέω.

Σε ένα μηχάνημα με 4GB, και δυο διαφορετικά λειτουργικά συστήματα 32 και 64bit, τα δεδομένα που θα υπάρχουν στην μνήμη θα έχουν μεγαλύτερο μέγεθος στην δεύτερη περίπτωση (φαντάσου οτι ένας ακέραιος εκεί που έπιανε 32bit τώρα πιάνει 64). Οπότε δεν ξέρω κατα πόσο τα 800MB που κερδίζεις με τα 64bit, τα κερδίζεις πραγματικά.

Τώρα το πολύ ή λίγο (μπορεί καν να μην είναι αισθητή η διαφορά), εξαρτάται απο την υλοποίηση της αρχιτεκτονικής και το πως έχει γίνει compile ένα πρόγραμμα. Πάντως σε μια "καθαρή" 64bit αρχιτεκτονική, αυτό θα σήμαινε ακόμα και διπλασιασμός του εκτελέσιμου (άρα και διπλάσια χρήση μνήμης, μεγαλύτερη χρήση της cache κτλ)

Και όπως είπε και ο anarki, αναφερόμουν στα σετάκια των 3 dimms και όχι στα 6 gb :P

Edit: Btw, το linux υποστηρίζει 32bit λειτουργικό με μέχρι 64GB ram :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wean

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κοιταχτε, εγω παλια ειχα Windows XP SP3 και ηταν πολυ γαματα!Αλλα μετα αγορασα εναν εξωτερικο σκληρο 500GB αφου ο εσωτερικος μου ηταν μολις 80GB και οταν εκανα αντιγραφη διαφορα αρχεια σερνοταν...Ενα φιλαρακι μ ειπε να δοκιμασω vista και οταν τα δοκιμασα η διαφορα ηταν ολοφανερη.Εχω 2GB ram και Intel core duo 1.6GHz και πετανε τα vista.Επισης για τους Gamers εχει και DX10 που ειναι πολυ καλο.Δεν ξερω τι λετε αλλα μεχρι να βγει SP1 στα se7en και δεν εχουν κανενα προβλημα εγω θα κρατησω τα Vista :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Άλλο πράγμα λέω.

Σε ένα μηχάνημα με 4GB, και δυο διαφορετικά λειτουργικά συστήματα 32 και 64bit, τα δεδομένα που θα υπάρχουν στην μνήμη θα έχουν μεγαλύτερο μέγεθος στην δεύτερη περίπτωση (φαντάσου οτι ένας ακέραιος εκεί που έπιανε 32bit τώρα πιάνει 64). Οπότε δεν ξέρω κατα πόσο τα 800MB που κερδίζεις με τα 64bit, τα κερδίζεις πραγματικά.

Τώρα το πολύ ή λίγο (μπορεί καν να μην είναι αισθητή η διαφορά), εξαρτάται απο την υλοποίηση της αρχιτεκτονικής και το πως έχει γίνει compile ένα πρόγραμμα. Πάντως σε μια "καθαρή" 64bit αρχιτεκτονική, αυτό θα σήμαινε ακόμα και διπλασιασμός του εκτελέσιμου (άρα και διπλάσια χρήση μνήμης, μεγαλύτερη χρήση της cache κτλ)

Και όπως είπε και ο anarki, αναφερόμουν στα σετάκια των 3 dimms και όχι στα 6 gb :P

Edit: Btw, το linux υποστηρίζει 32bit λειτουργικό με μέχρι 64GB ram :P

Κοιταχτε, εγω παλια ειχα Windows XP SP3 και ηταν πολυ γαματα!Αλλα μετα αγορασα εναν εξωτερικο σκληρο 500GB αφου ο εσωτερικος μου ηταν μολις 80GB και οταν εκανα αντιγραφη διαφορα αρχεια σερνοταν...Ενα φιλαρακι μ ειπε να δοκιμασω vista και οταν τα δοκιμασα η διαφορα ηταν ολοφανερη.Εχω 2GB ram και Intel core duo 1.6GHz και πετανε τα vista.Επισης για τους Gamers εχει και DX10 που ειναι πολυ καλο.Δεν ξερω τι λετε αλλα μεχρι να βγει SP1 στα se7en και δεν εχουν κανενα προβλημα εγω θα κρατησω τα Vista :)

sorry ρε συ Eruyomo δεν καταλαβα οτι εννοουσες για το triple channel...
οσο για το αν εχει διαφορα, προσωπικα δεν εχω εμπειρια...

@wean καλα ακομα δεν βγηκαν τα seven εσυ περιμενεις sp1 :s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πάνω από ορισμένες δυνατότητες κάθε pc με XP ή Vista γίνεται υπερβολικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Επειδή δοκίμασα την beta των 7 ένα έχω να πω. Seventh Son of A Seventh Son
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wean

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
@madster95 οταν λεω περιμενω δεν εννοω το αμεσο μελλον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κάθε λεπτό που περνάει η τεχνολογία εξελίσεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα Windows 7. Aν βιάζεσαι βάλε τη δοκιμαστική έκδοση, αλλιώς περίμενε μέχρι τα Χριστούγεννα του 2009 οπότε και θα βγεί η κανονική έκδοση. Δυνατότητες περισσότερες από τα Vista, φυσικά και από τα XP αλλά πολύ μα πολύ πιο γρήγορα από τα Vista αλλά και απο τα XP σε ορισμένους τομείς (όπως στη μεταφορά αρχείων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top