Xiaomi: Ποια είναι η άποψή σας για την ποιότητα των προϊόντων της συγκεκριμένης εταιρίας;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
2ετή εγγύηση? Αν πέρασαν τα 2 χρόνια το πιθανότερο ήταν ότι ήθελε αλλαγή μπαταρίας.

Ναι αλλά όταν το πήγα να μου το ελέγξουν, η μπαταρία ήταν υγιέστατη. Το πρόβλημα ξεκίνησε στην αρχή με μια νεκρη ζώνη στην αφή και μετά έφτασε σε σημείο να παίρνει τηλέφωνα μόνο του όποιον να ναι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ναι αλλά όταν το πήγα να μου το ελέγξουν, η μπαταρία ήταν υγιέστατη. Το πρόβλημα ξεκίνησε στην αρχή με μια νεκρη ζώνη στην αφή και μετά έφτασε σε σημείο να παίρνει τηλέφωνα μόνο του όποιον να ναι.
Που πήγες να την ελέγξουν;
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ και το πήρα φάση τζάμπα
Είχα και Samsung και Huawei και μου είχαν βγάλει την πίστη ειδικά με την μπαταρία
Δεν διαφημίζω αλλά totally worth it
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στο iRepair στη Θεσσαλονίκη, μου το είχε ξαναφτιάξει όταν μου έσπασε την οθόνη ένας βλακας. :Ρ

Βλακεια σου. Οταν χαλαει κατι το πας πρωτα στην αντιπροσωπεια. Στην δικη σου περιπτωση, σε apple store.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βλακεια σου. Οταν χαλαει κατι το πας πρωτα στην αντιπροσωπεια. Στην δικη σου περιπτωση, σε apple store.

Ε αν είναι να το πάω στο iStorm, οικονομικά με συμφέρει να τσονταρω άλλα λίγα και να πάρω καινούργιο. Που εν τέλει αυτό έκανα και δεν το μετάνιωσα κιόλας, μου άρεσε πολύ περισσότερο το λογισμικό του.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Στο iRepair στη Θεσσαλονίκη, μου το είχε ξαναφτιάξει όταν μου έσπασε την οθόνη ένας βλακας. :Ρ
Ότι λέει η @Nelliel από πάνω. Φαινομενικά τσιμπάει λίγο η τιμή στα εξουσιοδοτημένα 170 ευρώ αλλά παίρνεις το κινητό σου σαν καινούριο καθώς αλλάζει όλο το πάνω πλαίσιο. Στο repair είναι 80 ευρώ αλλά δεν σου επαναφέρουν το κινητό στη εργοστασιακή του κατάσταση.

Λέω φαινομενικά γιατί από τα 170 τα μισά είναι φόρος και από τα υπόλοιπα πληρώνεις τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό που τον απασχολείς για μισή ώρα, το κόστος του ανταλλακτικού καθώς και το κέρδος του επιχειρηματία. Αντίθετα στα 80 ευρώ η οθόνη που χρησιμοποίησαν δεν κάνει ούτε 20 ευρώ.

Aξίζει να σημειωθεί ότι το εξουσιοδοτημένο service της apple υποστηρίζει ένα χρόνο τα κινητά όπου και να αγοράστηκαν στο πλανήτη. Η Xiaomi υποστηρίζει στην Ελλάδα (infoquest) μόνο τα κινητά που εισήχθηκαν από τον όμιλο. Αν πάρεις το Xiaomi σου από το εξωτερικό (π.χ. gear best) πρέπει να το στείλεις εξωτερικο αν χρειαστεί service εντός εγγύησης. Αυτές οι υποδομές στοιχίζουν και επειδή η Xiaomi δεν τις έχει, αποκτά την ευχέρεια να ρίξουν την τιμή των προιόντων της.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Ε αν είναι να το πάω στο iStorm, οικονομικά με συμφέρει να τσονταρω άλλα λίγα και να πάρω καινούργιο. Που εν τέλει αυτό έκανα και δεν το μετάνιωσα κιόλας, μου άρεσε πολύ περισσότερο το λογισμικό του.


Ποιο έχεις τώρα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,875 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ πήρα τον Ιούνιο του 2017 ένα xiaomi mi4 (έχει android 4.4 τώρα) και με καθημερινή χρήση τύπου παιχνίδια, βίντεο, podcast κλπ δεν έχει πάθει τίποτα σοβαρό. Πολύ σπάνια μπορεί να υπερθερμανθεί και να κάνει μόνο του μια επανεκκίνηση το οποίο το θεωρώ νορμάλ. Η μπαταρία αντέχει τουλάχιστον 1,5 μέρα με όλη αυτή τη χρήση. Το είχα πάρει τότε 138 ευρώ. Αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση να θέλω να χαλάσει για να πάρω xiaomi redmi note 8 με μεγαλύτερη οθόνη και android 9 που κάνει γύρω στα 160 ευρώ. Δε νιώθω οτι χρειάζομαι πιο ακριβό κινητό και δε μού έχει λείψει τίποτα από αυτό το κινητούλι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δυστυχώς σε τόσο παλιά λειτουργικά όπως το Android 4 υπάρχει πρόβλημα στο Privacy των χρηστών καθώς το διαδίκτυο είναι γεμάτο botakia που σκοπό έχουν να συλλέξουν πληροφορίες και να προωθήσουν προιόντα.

Ο τόπος έχει γεμίσει με πατίνια Xiaomi https://www.skroutz.gr/s/12849024/Xiaomi-Mi-Electric-Scooter-Black.html. Καλή αρπακτή από την εταιρεία που εκμεταλεύτηκε τον πανικό για τα πατίνια αυτά παγκοσμίως.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα παράπονο ούτε από το κινητό Mi A1 που εξακολουθεί μάλιστα να παίρνει security updates μετά από 2+ χρόνια κυκλοφορίας του, ούτε από το laptop Mi Air.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκανα δώρο ένα κ είναι εξαιρετικό. Στα μείον θα έβαζα την τραγικά γρήγορη ευαισθησία στην αφη. Ελπίζω να το βρω.

Επίσης,όταν το βάζεις στο αυτί,μπαίνει η κλήση σε αναμονή κ καλεί άλλους. Ξέρετε κάτι?
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι κάνουμε όταν οι εφαρμογές δε Μέταφέρονται στη κάρτα μνήμης κ δ έχεις χώρο?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν ξερω για τις αλλες συσκευες ηχου και τηλεορασης,εγω θα μιλησω για κινητα.
2 φορες αγορασα xiaomi ειπα ποτέ ξανα,το ενα το χαρισα και το αλλο το πουλησα μεταχειρισμενο.
Ενω φαινομενικα στην αρχη φαινονται να εχουν απειρες δυνατοτητες τα κινητα της
και μιλω για κινητα του 2019 και του 2020
ενω στην αρχη λες ουαου θα εχει πολλες δυνατοτητες
οντας για χρονια στη samsung/nokia/sony και πιστεψτε με θα διαλεγα παλι ενα απο αυτα και οτιδηποτε αλλο εκτος xiaomi
με δυσκολεψε το μενου και οι εφαρμογες ειχε ενα στησιμο δικο του δεν ειχε την ελευθερια που εχει η samsung για παραδειγμα
αρνητικος ο κειμενογραφος δεν μπορουσα καν να γραψω μηνυμα
δεν μου αρεσε η διαρρυθμιση να το πω ετσι των εφαρμογων και ηθελε για καποιες μονο xiaomi που δε με βολευαν καθολου
και στον ενα μηνα πανω η καμερα αρχισε και εβγαζε θολες φωτογραφιες σα να ειχαν μια ασπριλα
εκει τα χαρισα και τα πουλησα
μπορει να εχει πετυχει στο design κλπ αλλα στο θεμα λειτουργικοτητα θελει δουλεια ακομη και λεω λειτουργικοτητα τηλεφωνου και εφαρμογων οχι με το αντροιντ με το πως λειτουργει ως τηλεφωνο ενα μειον μεγαλο με μια λεξη δυσχρηστο
δεν εμεινα ευχαριστημενη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι κάνουμε όταν οι εφαρμογές δε Μέταφέρονται στη κάρτα μνήμης κ δ έχεις χώρο?
δεν μπορεις να βαλεις την εφαρμογη που λεει tranfer to sd?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκανα δώρο ένα κ είναι εξαιρετικό. Στα μείον θα έβαζα την τραγικά γρήγορη ευαισθησία στην αφη. Ελπίζω να το βρω.

Επίσης,όταν το βάζεις στο αυτί,μπαίνει η κλήση σε αναμονή κ καλεί άλλους. Ξέρετε κάτι?
νομιζω οτι βαζοντας το στο αυτι σου ενεργοποιειται η αναμονη
τζαμακι εχεις βαλει προστασιας?
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου 2 xiaomi κινητά, πολύ καλά και οικονομικά κινητά αν και πάσχει λίγο στη κάμερα, στα υπόλοιπα δεν έχω θέμα. Παλιά είχα samsung και Sony και κολλούσαν στο πρώτο χρόνο, ενώ με τα xiaomi είναι ακόμα γρήγορα, αν επρεπέ να αλλάξω μάρκα samsung θα πάρω μάλλον για να τραβάω πολύ καλές φωτογραφίες
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω μία έμφυτη απέχθεια προς την εν λόγω εταιρεία χωρίς να έχω αγοράσει ποτέ προϊόν της. Έχω δει βέβαια πολλούς γνωστούς να έχουν, ξέρω πως είναι, αλλά για κάποιον απροσδιόριστο λόγο από την πρώτη στιγμή που τα είδα τα μίσησα :lol: Γενικά δεν είμαι φαν των κινέζικων brands.

Νομίζω σαφώς καλύτερες είναι οι Apple και Samsung, αυτές τις εταιρείες έχω προτιμήσει σε όσα προϊόντα τεχνολογίας έχω και δεν έχω κανένα παράπονο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top