Εδώ κάνουμε δίαιτα!

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
ΟΚ τότε sorry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
κ ομορφιάς είναι πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savi

Νεοφερμένος

Ο Savi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η ομορφιά είναι υποκειμενική.

Προτιμώ όπως και οι περισσότεροι άντρες που ξέρω μία κοπέλα με τις καμπύλες της παρά αυτά τα ξερακιανά ανορεκτικά μοντέλα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
μα αυτο ειπα και γω αμα ειναι να μου δινει τα ιδια φαγητα συνεχεια τι να το κανω...

να αλλάξεις διατροφολόγο!!!;)

θα σε βοηθούσα ευχαρίστως..αλλά είμαι μόνο στο β' εξάμηνο στη σχολή διατροφή και διαιτολογία!!

για ότι μαθαίνω θα σας ενημερώνω... κουράγιο σε όλους :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λοιπόν είμαι στη δεύτερη εβδομάδα δίαιτας κάπου 14 μέρες και πηγαίνω καλά ιδιαίτερα από πόντους.
Μέχρι χθες δεν με ένοιαξε καθόλου, αλλά χθες το βράδυ με έπιασε αϋπνία και κατά τις 1:30 κατάλαβα ότι ηταν νεύρωση στομάχου, σηκώθηκα και έφαγα μόνο ένα γιαουρτάκι 2% και μετά κοιμήθηκα.
Σήμερα το πρωί την έβγαλα με ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης, αλλά όταν πήγα για βόλτα στην Αίγινα κατά τις 11:30 με έπιασε μια "λόρδα" και μια νευρικότητα, και πήρα άλλο ένα κουλούρι και με κράτησε.
Συνεχίζω όμως.
Θέλω να πω ότι δεν πτοούμαι, και ότι έρχονται μερικές στιγμές αδυναμίας, δεν σημαίνει όμως ότι θα φάμε του σκασμού, κάτι να κόψει ίσα-ίσα την πείνα και μετά πάλι στον στόχο μας.
Ο αγώνας συνεχίζεται μέχρι το τελικό αποτέλεσμα (αν και μετά είναι τα δύσκολα, η συντήρηση).
Βρε καλό μου, ένα κουλούρι τι να σου κάνει... Θέλεις και ένα χυμό ή κάτι ακόμα...
Για μεσημέρι και βράδυ τι τρως συνήθως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
αχ σοβαρα?? χαρηκα πολυ τωρα!!! λοιπον μετα απο αυτο αποφασισα να σταματησω την συγκεκριμενη διαιτολογο γιατι το μονο που μου λεει δεν εχασες και δεν εχασες αλλα ποτε δεν μετρα αν εχασα ποντους:( αστε που εχει ενα υφος δεν γελα δεν μιλα και με ρωτα εμενα καθε φορα τι φαγητο να μου βαλει και της λεω πεστε μου εσεις τι επιλογες εχω με αποτελεσμα εδω και 4 βδομαδες να τρωω τα ιδια πραγματα..:mad:

Πολύ καλά θα κάνεις να σταματήσεις τη συγκεκριμένη διαιτολόγο. Δεν έχει κανένα νόημα να σκας ένα πενηντάρικο τη φορά απλώς για να σε ζυγίσει και να σου δώσει εβδομαδιαίο πρόγραμμα, κάτι που θα μπορούσες εύκολα να κάνεις και μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teo21

Νεοφερμένος

Ο Teo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά εγώ νομίζω ότι η δίαιτα είναι παρεξηγημένη,έχουμε κάποια στανταρ στην αντίληψη μας για την δίαιτα και είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με τις δίαιτες που χρησιμοποιούν στο εξωτερικό. Πιστεύω πως μπορούμε να γευτούμε πολλά ωραία φαγητά κάνοντας δίαιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
η διαιτα ειναι κατι τετριμενο βασικα οχι παρεξηγημενο

λαχανικα + ψητα κρατα + φρουτα + ξηροι καρποι με αυτη τη σειρα σε φυσιολογικες ποσοτητες ειναι ΤΟΣΟ απλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

troufaki18

Νεοφερμένος

Η troufaki18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου!

Εγώ είμαι κανονική προς λεπτή (1.70 και 67-68 κιλά). Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με το σώμα μου, το μόνο που αρχίζει και με ενοχλεί είναι το ότι τα 3 τελευταία χρόνια απέχω από κάθε είδους άθληση ή γυμναστική. Θα το διορθώσω πάντως αυτό το καλοκαίρι που θα γυρίσω Ελλάδα, θα πάω πρώτα σε κάποιον ορθοπεδικό γιατί έχω προβλήματα με τη σπονδυλική μου στήλη, θα τον συμβουλευτώ και μετά θα αρχίσω γυμναστικούλα..λίγη και τακτικά.

Έχω τέτοιο σωματότυπο που ενώ έχω το κάτι παραπάνω σε κιλά, δε φαίνεται άσχημα πάνω μου. Απλά έχω καμπύλες. Παρ'όλ'αυτά θα ήθελα να χάσω 5 κιλά. Όχι για να με θαυμάζουν τα αγόρια και να με ζηλεύουν τα κορίτσια! Για μένα! Καθαρά για μένα και την υγεία μου!

Δε θα αρχίσω διαίτα του στυλ "ένα κρακεράκι για πρωινό, σαλάτα για μεσημεριανό, κτλ"! Θα προσπαθήσω να κάνω υγειινή μεσογειακή διατροφή! Θα προσέχω λίγο τις ποσότητες και τις ώρες που τρώω και αυτό είναι όλο. :P

Καλή σας μέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
τι προβληματα εχεςι με την ΣΣ σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λεπόν, επειδή θα σκάσω αν δεν το πω, έχω να δηλώσω πως βρήκα το μυστικό για να χάνεις κιλά γρήγορα και κυρίως πολύ υγιεινά! Εκτός από τα κλασσικά που ισχύουν και ορίζουν πως δεν τρώμε γλυκά, δεν τρώμε τηγανητά, δεν τρώμε λιπαρά, δεν πινουμε αναψυκτικά, το μυστικό είναι ένα: πολλά, μικρά γεύματα την ημέρα. Επίσης τα λιπαρά τα μειώνουμε από παντού, δηλαδή από τυριά τρώμε κυρίως ανθότυρο ή cottage και δεν τηγανιζουμε/ψηνουμε πουθενά το λάδι, το χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ φρέσκο (αν θέλουμε να φτιάξουμε κρέας, βάζουμε λίγο νερό στην αρχή και μετά το μαγειρεύουμε όπως συνήθως χωρίς να βάλουμε λάδι ΚΑΘΟΛΟΥ, παρά μόνο αφού το βγάλουμε από την φωτιά). Δίνουμε μεγάλη προσοχή στις ποσότητες και τρώμε πολλά πολλά φρούτα, αλλά μόνο ένα είδος κάθε φορά.
Ενδεικτικά σε μια ημέρα τρώω τα εξής:
Πρωινό
Ένα φρούτο με ένα γιαούρτι ή μια φέτα μαύρο ψωμί με μια μικρή ντομάτα και λίγο ανθότυρο (και λίγο φρέσκο λάδι φυσικά)

Ενδιάμεσα τρώω κάνα δυο φρούτα ακόμα ή μερικά ανάλατα ωμά αμύγδαλα ή πίνω ένα ποτήρι χυμό.

Μεσημεριανό
Ένα ψάρι ή φιλέτο χοιρινό/κοτόπουλο με μια ντομάτα ή λίγη σαλάτα ή μια μικρή μερίδα λαδερά με λίγο ανθότυρο ή λίγα μακαρόνια με κιμά μαγειρεμένο χωρίς λάδι και χωρίς τυρί ή ένα βαθυ πιάτο σαλάτα σκέτο.

Ενδιάμεσα πάλι μερικά φρούτα ή χυμό ή ένα γιαούρτι.

Βραδινό

Μια σαλάτα σε βαθύ πιάτο με μαρούλι, ντομάτα, σταφίδες, αβοκάντο και ανθότυρο και δύο φρούτα ή μισή μερίδα από φαγητό με λάδι φρέσκο ή ένα βαθύ πιάτο με κοκκινιστή μανέστρα με φρέσκο λάδι.

Πλάκα στη πλάκα σε δύο εβδομάδες με αυτό το σύστημα έχω χάσει τέσσερα κιλά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τι ειναι η μανεστρα??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ένα είδος μακαρονιού που μοιάζει στο σχήμα με ρύζι. Μοιάζει με το γιουβέτσι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το μυστικό είναι ένα: πολλά, μικρά γεύματα την ημέρα.

Ισχύει! Εγώ έτσι έχω πέσει στα 79 (!) από τα 92 (!!!!) που ήμουν πέρσι το καλοκαίρι... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μανεστρα ωστε το λετε... εμεις το λεμε αλλιως... ειναι πολυ ωραιο μ'αρεσει και μενα πολυ...

να σε ρωτησω κατι οταν λες ανθοτυρο εννουμε τη μυζηθρα? γιατι εμεις εχουμε μυζηθρα ειναι φρεσκια μαλακια αναλατη και δεν μπορεις να την τριψεις... το ρωταω γιατι απο την φωτογραφια με την μανεστρα βλεπω απο πανω τριμμενο το τυρι...
μηπως το ανθοτυρο σε σας ειναι κατι αλλο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
τι ειναι η μανεστρα??:confused:
Το κριθαράκι.:)

να σε ρωτησω κατι οταν λες ανθοτυρο εννουμε τη μυζηθρα? γιατι εμεις εχουμε μυζηθρα ειναι φρεσκια μαλακια αναλατη και δεν μπορεις να την τριψεις... το ρωταω γιατι απο την φωτογραφια με την μανεστρα βλεπω απο πανω τριμμενο το τυρι...
μηπως το ανθοτυρο σε σας ειναι κατι αλλο??
Μοιάζει με την μυζήθρα αλλά έχει άλλη γευση.
Το καλύτερο που έχω φάει ήταν από Κοζάνη.
Τρέχουν ακόμα τα σάλια μου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Το κριθαράκι.:)

και μεις ετσι το λεμε:)

Μοιάζει με την μυζήθρα αλλά έχει άλλη γευση.

κατσε εχει αλλη γευση εννοεις πιο αλμυρη?? και λογικα ειναι και πιο σκληρο απο την μυζηθρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
κατσε εχει αλλη γευση εννοεις πιο αλμυρη?? και λογικα ειναι και πιο σκληρο απο την μυζηθρα...
Είναι αρκετά μαλακό γιά να το αλείψεις στο ψωμί,όσο για την γεύση υπόξινη θα έλεγα.(δεν μπορώ να την περιγράψω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Είναι αρκετά μαλακό γιά να το αλείψεις στο ψωμί,όσο για την γεύση υπόξινη θα έλεγα.(δεν μπορώ να την περιγράψω)


χμμ μαλλον δεν το εχουμε εμεις...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ρε παιδια το ανθοτυρο ειναι ενα μαλακο(ωριμαζει λιγες εβδομαδες πριν καταναλωθει) και πολυ ελαφρα αλατισμενο τυρι απο προβειο και αγελαδινο γαλα.
Ενα αισχος ειναι...μπλιαξ...αγευστο και ουδεμια σχεση εχει με μυζηθρα...Η μυζηθρα ειναι αλμυρη και σκληρη...το ανθοτυρο θα ελεγε κανεις οτι εχει "γλυκια" γευση λογω του οτι ειναι παρα μα παρα πολυ ελαφρα αλατισμενο, εξου και το οτι προτεινεται σε διαιτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top