Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Κι εμενα με τρωνε ... Δε με πλησιαζουν οταν εχω βαλει κρεμα στο σωμα, εκτος αν ειναι αρσενικα (ετσι τα λεω...) και κολλανε με τις μυρωδιες:D

Αυτα που θεωρεις εσυ ακινδυνα..ειναι το ΝΟ1 ζωο ,εξαιτιας του οποιου πεθαινουν οι περισσοτεροι ανθρωποι στον κοσμο.Βλεπε ελονοσια..,και οχι μονο.Και οκ..εδω δεν εχουμε ελονοσια...αλλα θα ειδες ομως για αυτο εδω.Σφιγγες και μελισες ειναι επικινδυνες μονο για ατομα που εχουν αλλεργια στο τσιμπημα τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ξερω αυτο που λες και σε καταλαβαινω...ξερεις τι παιζει μαλλον; Το τσιμπημα ενος κουνουπιου δε θα το νιωσεις (εγω τουλαχιστον δεν το νιωθω), ενω me μιας μελισσας η σφηγκας θα πεταχτεις κι επισης μου φαινονται τοσο αγριες κι ασχημες.... ειδικα οι σφηγκες...
Αληθεια, οι μπαμπουρες τσιμπανε; Αυτα τα μαυρα πετουμενα κακασχημα τερατα που βουιζουν δυνατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Σε καταλαβαινω...Jερεις τι παιζει μαλλον; Το τσιμπημα ενος κουνουπιου δε θα το νιωσεις (εγω τουλαχιστον δεν το νιωθω), ενω me μιας μελισσας η σφηγκας θα πεταχτεις κι επισης μου φαινονται τοσο αγριες κι ασχημες.... ειδικα οι σφηγκες...
Αληθεια, οι μπαμπουρες τσιμπανε; Αυτα τα μαυρα πετουμενα κακασχημα τερατα που βουιζουν δυνατα;

Αν τσιμπανε λεει;;;Με αυτες τρομοκρατουμε και εγω...:hehe::hehe::hehe:(δεν με εχουν τσιμπησει ποτε βεβ αια..αλλα ξερω οτι ειναι πολυ οδυνηρο το τσιμπιμα τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Mπα, δε νομίζω να τσιμπάνε.

Απορία: Πώς ξεχωρίζουμε τη σφήκα από τη μέλισσα; Δηλαδή όταν μας τσιμπήσει πώς ξέρουμε τη να βάλουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Η μέλισσα σου αφήνει το κεντρί νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Mπα, δε νομίζω να τσιμπάνε.

Απορία: Πώς ξεχωρίζουμε τη σφήκα από τη μέλισσα; Δηλαδή όταν μας τσιμπήσει πώς ξέρουμε τη να βάλουμε;
μετράς το ph με το πεχάμετρο και αν είναι κάτω από 7 βάζεις βάση αλλιώς το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Η μέλισσα σου αφήνει το κεντρί νομίζω.

kai εγω αυτο εχω ακουσει αν και οι μελισσες απο οτι ξερω γενικα δεν τσιμπανε και δεν ειναι επιθετικες....
οι σφήκες απο την αλλη:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anasfalhs

Νεοφερμένος

Ο anasfalhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Όλα τα ζώα,ζωύφια,έντομα,θηλαστικά και γενικά οποιοδήποτε είδος στο ζωικό βασίλειο έχει κάποια χρησιμότητα.
Η κατσαρίδα ΠΟΙΑ χρησιμότητα έχει?Σε τι βοηθάει για την ισσοροπία του οικοσυστήματος?

Η κατσαρίδα λοιπον είναι εξωγήινο ον και υπάρχουν και αποδείξεις για αυτό.

1.Είτε της κόψεις το κεφάλι,είτε την ρίξεις 2 κιλά baygon,δεν πρόκειται να πεθάνει πριν περάσει καμιά μέρα,άσε που με το baygon στην αρχή δαιμονίζεται και τρέχει σαν τρελή από εδώ και από εκεί.
2.Είναι ο μόνος ζωντανός οργανισμός που σύμφωνα με τους επιστήμονες θα επιζήσει έπειτα απο πυρηνική έκρηξη.
3.Αντί να εξολοθρεύεται μαζικά με τα διάφορα φάρμακα,αυτή μεταλλάζεται και πληθένεται.
4.ωρίς να έχει κάτι συγκεκριμένα αηδιαστικό,καταφέρνει και προκαλεί την αηδία στον οποιονδήποτε,σαν να έχει κάτι απόκοσμο που μας αηδιάζει,αλλά δεν ξέρουμε τι.

Οπότε όπως καταλάβατε,κάθε προσπάθεια εξολόθρευσής της είναι καταδικασμένη.Καλύτερα κοιτάχτε όσο προλαβαίνετε να βρείτε τρ΄πο να σωθείτε από την εξωγήινη εισβολή που ετοιμάζει.
Τα σχέδια του εξωγήινου αυτού όντος για υποδούλωση της γης είναι 2:

1)Μέσα απο μεταλλάξεις κάποια στιγμη θα μεγαλώσει σε μέγεθος τόσο που θα είναι διπλάσια απο εμάς και το μενού της θα αποτελείται αποκλειστικά από ανθρώπους
2)Όταν γίνει μια πυρηνική έκρηξη και αφανιστούν όλα τα είδη,αυτή θα επιζήσει και θα ξαναξεκινήσει η ζωή στην γη αλλά θα είναι...κατσαριδοποιημένη.Δηλαδή δεν θα έχουμε ανθρώπους αλλα κατσαριδοανθρώπους,δεν θα έχουμε σκύλους αλλά κατσαριδοσκύλους,αντίστοιχα κατσαριδογάτες κτλπ.

Υ.Γ.1 Τα 4 επιχειρήματα ότι οι κατσαρίδες είναι εξωγήινα όντα δεν είναι δικά μου,τα βρήκα σε μια αναζήτηση στον γούγλη για τροπους απαλλαγής από κατσαρίδες.Ίσως να είναι και απο εδώ αυτό το σάιτ,αν είναι πράγματι από εδώ,ζητώ συγνώμη απο τον εμπνευστή αυτής της ιδέας.

Το μοναδικό άτομο που του έχω πει αυτά τα πράγματα το οποίο πάσχει και από κατσαριδοφοβία,δεν μου έχει ξαναμιλήσει από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Διαταράσσεται η τροφική αλυσίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αλίμονο σε εσάς που σκοτώνετε αυτα τα αγγελούδια που λέγονται έντομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αλίμονο σε εσάς που σκοτώνετε αυτα τα αγγελούδια που λέγονται έντομα!
Εντάξει δε θα κάθομαι να με τρώνε τα κουνούπια.
Δε θα προβώ όμως σε κινήσεις όπως ψεκασμός της υπαίθρου για εξόντωση των κουνουπιών.
Έχει διαφορά, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
θυμάμαι μια φορά που ξύπνησα και είχα 7 τεράστια τσιμπήματα στο πόδι μου.
τρόπος εξολόθρευσης?? έχω την κολλητή μου που σκοτώνει κουνούπια στον αέρα....
μέλισσα με έχει τσιμπήσει μόνο μια φορά (στα γενέθλια μου -.-) οπότε δεν μπορώ να πω ότι είχα δυσάρεστες εμπειρίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εντάξει δε θα κάθομαι να με τρώνε τα κουνούπια.
Δε θα προβώ όμως σε κινήσεις όπως ψεκασμός της υπαίθρου για εξόντωση των κουνουπιών.
Έχει διαφορά, νομίζω.

αυτο εννοω! ;) κι εγω βαζω κατι σαν αλοιφη πανω μου ετσι ωστε ουτε να με τσιμπανε ουτε να τα σκοτωνω(αυτη τη στγμη με εχουν κατα φαει:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
ρε παιδιάα....δεν αντέχω καθόλου τις κατσαρίδες......:( είναι τόσο μα τόσο σιχαμερές....και τον τελευταίο καιρό έχω στο σπίτι μου...και δεν ξέρω πως να τις εξολοθρεύσω....ή έστω να τις απομακρύνω...

συγκεκριμένα πριν να πάω για διακοπές είχα ρήξει σε όλα τα σηφώνια πετρέλαιο (για οικιακή χρήση) και τα είχα κλείσει με χαρτιά και ζελοτέιπ επειδή δεν είχα καπάκια...:worry:
το θέμα είναι ότι και τώρα που επέστρεψα κάθε μέρα βλέπω και από μία...με τη διαφορά ότι τώρα είναι πολύ πολύ μικρές.....μωράκια κατσαριδάκια :P σε μέγεθος μυρμηγκιού να φανταστείτε! και οι περισσότερες είναι κοντά στη μπαλκονόπορτα...οπότε ίσως να έρχονται από τη βεράντα...:worry:

ααα! επίσης βάζω πολύ συχνά και σπρέι τεζα...

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...εσείς έχετε? ξέρετε τίποτα άλλο που να τις απομακρύνει????
αν ξέρετε pleasee...βοηθήστε με.......!!!!!!!!!!!!!!!!!! μπορεί να έρχονται απο την πόρτα μήπως...??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μισω τις μυγες :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
μισω τις μυγες :@

δεν εισαι ο μονος,σου πριζουν τα παπ.... για 30 μερες και μετα ψόφος ελεος δλδ...:mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
ΚΙΛ ΟΛ ΔΕ ΚΟΚΡΟΑΤΣΙΖ :devil::knife::knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ρε παιδιάα....δεν αντέχω καθόλου τις κατσαρίδες......:( είναι τόσο μα τόσο σιχαμερές....και τον τελευταίο καιρό έχω στο σπίτι μου...και δεν ξέρω πως να τις εξολοθρεύσω....ή έστω να τις απομακρύνω...

συγκεκριμένα πριν να πάω για διακοπές είχα ρήξει σε όλα τα σηφώνια πετρέλαιο (για οικιακή χρήση) και τα είχα κλείσει με χαρτιά και ζελοτέιπ επειδή δεν είχα καπάκια...:worry:
το θέμα είναι ότι και τώρα που επέστρεψα κάθε μέρα βλέπω και από μία...με τη διαφορά ότι τώρα είναι πολύ πολύ μικρές.....μωράκια κατσαριδάκια :P σε μέγεθος μυρμηγκιού να φανταστείτε! και οι περισσότερες είναι κοντά στη μπαλκονόπορτα...οπότε ίσως να έρχονται από τη βεράντα...:worry:

ααα! επίσης βάζω πολύ συχνά και σπρέι τεζα...

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...εσείς έχετε? ξέρετε τίποτα άλλο που να τις απομακρύνει????
αν ξέρετε pleasee...βοηθήστε με.......!!!!!!!!!!!!!!!!!! μπορεί να έρχονται απο την πόρτα μήπως...??? :hmm:

αν στην πόρτα δεν έχεις αεροστοπ μπορεί να μπαίνουν από έξω. βασικά από ότι κατάλαβα, ίθσως τώρα είναι περίοδος αναπαραγωγής, γιατί κι εγώ που έχω πάρει πολύ ακραία μέτρα προφύλαξης είδα 2 πολύ μικρά σπίτι μου, άλλα γύρο στα 10 μικρά, μεγαλύτερα από αυτά που είδα σπίτι μου, να κόβουν βόλτες στον απο κάτω όροφο, μια μικρή κατσαρίδα πεθαμένη στην σκάλα της πολυκατοικίας... χαμός !!! Α, ΚΑΙ ΑΝ έχει σίτες να ξέεις ότι οι κατσαρ΄δες μπορεί να μπουν από το κενό μεταξ'ύ σίτας και περβαζιού! αυτά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
αν στην πόρτα δεν έχεις αεροστοπ μπορεί να μπαίνουν από έξω. βασικά από ότι κατάλαβα, ίθσως τώρα είναι περίοδος αναπαραγωγής, γιατί κι εγώ που έχω πάρει πολύ ακραία μέτρα προφύλαξης είδα 2 πολύ μικρά σπίτι μου, άλλα γύρο στα 10 μικρά, μεγαλύτερα από αυτά που είδα σπίτι μου, να κόβουν βόλτες στον απο κάτω όροφο, μια μικρή κατσαρίδα πεθαμένη στην σκάλα της πολυκατοικίας... χαμός !!! Α, ΚΑΙ ΑΝ έχει σίτες να ξέεις ότι οι κατσαρ΄δες μπορεί να μπουν από το κενό μεταξ'ύ σίτας και περβαζιού! αυτά!!!

σε ευχαριστώ MaryVeg! δεν έχω αεροστόπ στη πόρτα! :worry: ίσως από εκεί να έρχονται...αλλά τι είναι ακρηβώς το αεροστόπ; από το σούπερμάρκετ το παίρνεις; :redface::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top