Κολώνιες και αρώματα

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ενώ είχα πάει σε ένα κατάστημα Korres για προιόντα μαλλιών, με δειγμάτισαν με αυτή την κολώνια. Μύριζε τόσο ωραία που δεν το πίστευα. Σκέφτομαι ,αφού μου τελειώσει η κολώνια που έχω αγοράσει(αυτή), να αγοράσω του Korres.:)

Καλέεε,του Korres είναι τέλειες :inlove: χρησιμοποιούσα πιο παλιά αυτή https://www.fragrantica.com/perfume/Korres/Peonia-Vanilla-Amber-Pear-12351.html αλλά από τότε που μου τελείωσε δεν ξαναπήρα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Καλέεε,του Korres είναι τέλειες :inlove: χρησιμοποιούσα πιο παλιά αυτή https://www.fragrantica.com/perfume/Korres/Peonia-Vanilla-Amber-Pear-12351.html αλλά από τότε που μου τελείωσε δεν ξαναπήρα :(
Κι εγώ θα την αγοράσω απο ένα ηλεκτρονικό φαρμακείο, μαζί με άλλα προιόντα της ίδιας εταιρείας.

Η δική μου απορία είναι η εξής:πως γίνεται ορισμένες κοπέλες με το που περνάνε απο μπροστά(έστω στιγμιαία) να αφήνουν το άρωμά τους; Βάζουν μεγάλη ποσότητα ή είναι τόσο έντονο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Η δική μου απορία είναι η εξής:πως γίνεται ορισμένες κοπέλες με το που περνάνε απο μπροστά(έστω στιγμιαία) να αφήνουν το άρωμά τους; Βάζουν μεγάλη ποσότητα ή είναι τόσο έντονο;

Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει ούτε με την ποσότητα ούτε με το αν είναι έντονο το άρωμα.Είναι αυτό που λέμε ''να σου πηγαίνει'' το άρωμα που φοράς.Έχει τύχει δηλαδή,να βάλω το άρωμα που βάζει η φίλη μου,την ίδια ποσότητα(γιατί θέλαμε να το τεστάρουμε κιόλας :P )
Και ενώ εκείνη μύριζε για τις επόμενες 6 ώρες,εμένα μια που το έβαλα,μια που μου έφυγε.

Και το μπουκαλάκι να αδειάσεις πάνω σου,και άρωμα με μπαχάρια της Σαχάρας να βάλεις ,αν δεν ταιριάζει με το δέρμα σου,όχι μόνο δεν μυρίζει αν περάσεις μπροστά από κάποιον,αλλά και να κολλήσει ο άλλος πάνω σου,δεν μυρίζει το άρωμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει ούτε με την ποσότητα ούτε με το αν είναι έντονο το άρωμα.Είναι αυτό που λέμε ''να σου πηγαίνει'' το άρωμα που φοράς.Έχει τύχει δηλαδή,να βάλω το άρωμα που βάζει η φίλη μου,την ίδια ποσότητα(γιατί θέλαμε να το τεστάρουμε κιόλας :P )
Και ενώ εκείνη μύριζε για τις επόμενες 6 ώρες,εμένα μια που το έβαλα,μια που μου έφυγε.

Και το μπουκαλάκι να αδειάσεις πάνω σου,και άρωμα με μπαχάρια της Σαχάρας να βάλεις ,αν δεν ταιριάζει με το δέρμα σου,όχι μόνο δεν μυρίζει αν περάσεις μπροστά από κάποιον,αλλά και να κολλήσει ο άλλος πάνω σου,δεν μυρίζει το άρωμα :P
Δεν μιλάω να το αισθάνομαι πως μυρίζει πάνω μου... Αυτό το καταλαβαίνω πως διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Αλλά όταν περπατάς στο πεζοδρόμιο και περάσει μία και σου έρθει η κολώνια της δεν είναι απλά ότι ταιριάζει πάνω της πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Δεν μιλάω να το αισθάνομαι πως μυρίζει πάνω μου... Αυτό το καταλαβαίνω πως διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Αλλά όταν περπατάς στο πεζοδρόμιο και περάσει μία και σου έρθει η κολώνια της δεν είναι απλά ότι ταιριάζει πάνω της πιστεύω.

Κατάλαβα τι εννοούσες :) ούτε εγώ μίλησα για το αν μυρίζει διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο,αλλά το πόσο κρατάει και πόσο έντονο είναι.Εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς :worry: Τυχαίνει με άρωμά μου να συμβαίνει αυτό που λες,να περνάω δηλαδή δίπλα από κάποιον και να μυρίσει,και έχω και άρωμα που όταν το φοράω απλά το μυρίζω μόνο εγώ και όποιος έρθει κοντά μου.

Τώρα αν άλλες γυναίκες έχουν κάποιο μυστικό,και δεν αρκεί μόνο να τους πηγαίνει,δεν ξέρω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Κατάλαβα τι εννοούσες :) ούτε εγώ μίλησα για το αν μυρίζει διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο,αλλά το πόσο κρατάει και πόσο έντονο είναι.Εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς :worry: Τυχαίνει με άρωμά μου να συμβαίνει αυτό που λες,να περνάω δηλαδή δίπλα από κάποιον και να μυρίσει,και έχω και άρωμα που όταν το φοράω απλά το μυρίζω μόνο εγώ και όποιος έρθει κοντά μου.

Τώρα αν άλλες γυναίκες έχουν κάποιο μυστικό,και δεν αρκεί μόνο να τους πηγαίνει,δεν ξέρω :hmm:
Μου φαίνεται κάπως παράξενο... Κι εγώ αν κάτσω σε μία παρέα μπορεί οι άλλοι να μυρίσουν το δικό μου ή το αντίστροφο. Κατανοώ επίσης να κάθεσαι για παράδειγμα σε δίπλα θέση με κάποιον και να μυρίζεις το άρωμα. Αυτό όμως που ανέφερα και στο πρώτο μήνυμα μου φαίνεται πραγματικά αλλόκοτο. Γιατί υποτίθεται βάζεις λίγο και σε ορισμένα σημεία, πώς μυρίζει σε όλο το πεζοδρόμιο;! Με την απορία θα μείνω μάλλον, αφού προσωπικά δεν πρόκειται να το καταφέρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Μου φαίνεται κάπως παράξενο... Κι εγώ αν κάτσω σε μία παρέα μπορεί οι άλλοι να μυρίσουν το δικό μου ή το αντίστροφο. Κατανοώ επίσης να κάθεσαι για παράδειγμα σε δίπλα θέση με κάποιον και να μυρίζεις το άρωμα. Αυτό όμως που ανέφερα και στο πρώτο μήνυμα μου φαίνεται πραγματικά αλλόκοτο. Γιατί υποτίθεται βάζεις λίγο και σε ορισμένα σημεία, πώς μυρίζει σε όλο το πεζοδρόμιο;! Με την απορία θα μείνω μάλλον, αφού προσωπικά δεν πρόκειται να το καταφέρω.:P

Ποτέ μην λες ποτέ :P την επόμενη φορά που θα πετύχεις μια κοπέλα στον δρόμο,που να μυρίζει έτσι το άρωμά της,άρπαξέ την από το μπράτσο και ρώτα την με ύφος παρανοϊκού:''πως το κάνεις αυτό;;;'' :look: :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Στα Sephora έχει και αυτά εδώ.
Eίναι αφρόλουτρα με πάρα πολλές και διαφορετικές μυρωδιές.
Έχει και lotion για κάθε αφρόλουτρο και μικρό αρωματάκι νομίζω,αλλά μπορείς να τα πάρεις και χωριστά ή σαν σετάκι.
Και είναι σχετικά οικονομικά από ότι θυμάμαι.
Άσε που σίγουρα θα πετύχεις και μυρωδιά που να της αρέσει π.χ. βανίλια αρέσει σε πολλές κοπέλες.
Τα έχει σε όλα τα Sephora,πιστεύω θα της αρέσουν.
Γενικά θα έλεγα να ψαχτείς και σε τέτοια πράγματα,γιατί σε άρωμα μπορεί να δώσεις πολλά χρήματα,
χωρίς να ξέρεις αν θα της αρέσει 100%.
Δές και εδώ λίνκ.

Επίσης αν έχεις σχέδια να πάς και να ψαχτείς σε Ηοndos ή Sephora,πάρε και μια φίλη σου μαζί που να ξέρει από τέτοια πράγματα για να μην σε δούν αγόρι και σου πασάρουν ότι κι ότι οι πωλήτριες. Γιατί υπάρχουν αρκετές σε τέτοιο στυλ.

Θα ψαχτώ περισσότερο και θα πράξω ανάλογα με το δώρο της κοπέλας.
Να 'στε καλά πάντως για τις απαντήσεις.

@ Νηρηίς
αμα εβαζε αρκετή κολώνια , υπερ του δεοντος που λεμε , δε θα μύριζε άσχημα ;
λογικα δε θα βαζουν μονο σε λαιμο + κατω απο τα αυτια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Γιατί δεν της κάνεις δώρο ένα βιβλίο; :) Γράψε και μια αφιέρωση και θα είσαι μια χαρά.

Ναι, αυτό θα έλεγα κι εγώ. Όχι απαραίτητα βιβλίο, αλλά κάτι άλλο τέλος πάντων. Θέλεις ντε και καλά να της πάρεις άρωμα;
όντως,το να πετύχεις γυναίκα στο άρωμα είναι πάρα πολύ δύσκολο(εκτός αν ξέρεις ότι της έχει τελειώσει το τάδε μπουκαλάκι,ή έχει σκοπό να πάει να πάρει εκείνο το άρωμα).
εκτός από βιβλίο μπορείς να της πάρεις και κάποιο κοσμηματάκι(όχι ακριβό,και αν δεν της αρέσει να μπορεί να το αλλάξει),κανένα σιντί,να τη βγάλεις κάπου και να κεράεις,ή κανα διακοσμητικούλι ή το καλύτερο κανα λουλούδι.Συμμβουλή μου,μη μπλέκεις με κοριτσίστικα θέματα εκτός αν ξέρεις κάτι

Μου φαίνεται κάπως παράξενο... Κι εγώ αν κάτσω σε μία παρέα μπορεί οι άλλοι να μυρίσουν το δικό μου ή το αντίστροφο. Κατανοώ επίσης να κάθεσαι για παράδειγμα σε δίπλα θέση με κάποιον και να μυρίζεις το άρωμα. Αυτό όμως που ανέφερα και στο πρώτο μήνυμα μου φαίνεται πραγματικά αλλόκοτο. Γιατί υποτίθεται βάζεις λίγο και σε ορισμένα σημεία, πώς μυρίζει σε όλο το πεζοδρόμιο;! Με την απορία θα μείνω μάλλον, αφού προσωπικά δεν πρόκειται να το καταφέρω.:P
και εμένα μου συνέβη φέτος πολλές φορές με μια κολώνια.Νομίζω είναι ή εξαιτίας του αέρα που το φέρνει κατευθείαν σε εσένα,ή αν ξέρει που ψεκάζει(καρπός,πλάγια του λαιμού στην πίσω μεριά από τα γόνατα,στη μέσα μεριά από τους αγκώνες,εκεί όπου οι φλέβες πάλλονται εντονότερα),είτε το έβαλε πολύ πρόφατα,είτε είναι πολύ καλή η ποιότητα και κρατάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ενώ είχα πάει σε ένα κατάστημα Korres για προιόντα μαλλιών, με δειγμάτισαν με αυτή την κολώνια. Μύριζε τόσο ωραία που δεν το πίστευα. Σκέφτομαι ,αφού μου τελειώσει η κολώνια που έχω αγοράσει(αυτή), να αγοράσω του Korres.:)
Και αυτή την είχα δοκιμάσει. Δεν ξετρελάθηκα όσο με αυτήν που είπα ότι πήρα.:P
Αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι τσιμπημένες οι τιμές. 25 ευρώ την πήρα βέβαια από τα Duty free της Ελλάδας(..) και την CK shock που τα 100 mL στα Hondos τα βρήκα στο 32 ευρώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Και αυτή την είχα δοκιμάσει. Δεν ξετρελάθηκα όσο με αυτήν που είπα ότι πήρα.:P
Αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι τσιμπημένες οι τιμές. 25 ευρώ την πήρα βέβαια από τα Duty free της Ελλάδας(..) και την CK shock που τα 100 mL στα Hondos τα βρήκα στο 32 ευρώ...
Προιόντα Korres αγοράζω απο ηλεκτρονικό φαρμακείο και την είχε πρίν απο κανένα μήνα 18Ε μαζί με κάποιο άλλο προιόν ως "δώρο". Εννοείται πως στα καταστήματα θα είναι ακριβότερα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εγω εχω καθιερωσει στο εαυτο μου το άρωμα La vie est belle που ειναι κανονικα της Lancome.
Ομως επειδη οι τιμες των αρωματων ειναι ιδιαιτερα τσιμπημενες πηγαινω σε μια κυρια που το κατασκευαζει η ιδια..Φυσικα δεν ειναι σαν το κανονικο όμως οι διαφορες ειναι ελαχιστες στην μυτουλα μου και ειναι πολυ πιο φθηνο και οικονομικο σε εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

πηρα αυτο σημερα
ωραιο ειναι^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
πηρα αυτο σημερα
ωραιο ειναι^^
Γενικά η φρέζα έχει γαμάτο άρωμα.
Πόσο και από πού.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κορίτσια (και αγόρια), να σας ρωτήσω. Ξέρετε κανένα αρωματοποιείο στην Αθήνα? Όχι από αυτά που αντιγράφουν τα επώνυμα αρώματα και στα πουλάνε φτηνά. Εγώ ψάχνω ένα αρωματοποιείο, από αυτά που φτιάχνουν νέα αρώματα, που διαλέγεις τους συνδυασμούς και βγαίνει κάτι ξεχωριστό κάθε φορά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
h&m
γυρω στα 4 ευρω
Πρέπει να χαρακτηριστώ γκαβή.:|
Κορίτσια (και αγόρια), να σας ρωτήσω. Ξέρετε κανένα αρωματοποιείο στην Αθήνα? Όχι από αυτά που αντιγράφουν τα επώνυμα αρώματα και στα πουλάνε φτηνά. Εγώ ψάχνω ένα αρωματοποιείο, από αυτά που φτιάχνουν νέα αρώματα, που διαλέγεις τους συνδυασμούς και βγαίνει κάτι ξεχωριστό κάθε φορά. :hmm:
Εγώ κάτι τέτοιο στο Παρίσι θυμάμαι μόνο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ κάτι τέτοιο στο Παρίσι θυμάμαι μόνο.:P

Και στο Παρίσι έχει, και στη Νέα Υόρκη έχει και στο Λονδίνο έχει..

Στην Αθήνα έχει? οέο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top