Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,026 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,069 μηνύματα σε 92,133 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1035 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν η κατάθλιψη παραφυλά

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,549 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:41, 05-01-17:

Πρόσφατα πήρα βοήθεια από ειδικό λόγω έντονης μελαγχολίας που ένιωθα, επειδή πέθανε ο πατέρας μου. Ο γιατρός μου χορήγησε μισό χαπάκι εσκιταλοπράμης την ημέρα. Ενώ ψυχολογικά βλέπω βελτίωση, έχω την εντύπωση ότι με επηρέασαν κάποιες από τις παενέργειες του φαρμάκου. Νιώθω δηλαδή έντονη υπνηλία, κόπωση, έντονη μυική χαλάρωση και ζαλάδα. Αφού πιω καφέ, όλα αυτά εξαφανίζονται. Ο γιατρός βέβαια μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ, γιατί στην πορειά θα το συνηθίσω και δεν θα με ενοχλεί.
Ωστόσο, εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω να πάρω βοήθεια κι από έναν ομοιοπαθητικό ιατρό, αν και είμαι κάπως δύσπιστη ως προς το αν θα μπορέσει να με βοηθήσει χωρίς φάρμακα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 896 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 20:23, 05-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Πρόσφατα πήρα βοήθεια από ειδικό λόγω έντονης μελαγχολίας που ένιωθα, επειδή πέθανε ο πατέρας μου. Ο γιατρός μου χορήγησε μισό χαπάκι εσκιταλοπράμης την ημέρα. Ενώ ψυχολογικά βλέπω βελτίωση, έχω την εντύπωση ότι με επηρέασαν κάποιες από τις παενέργειες του φαρμάκου. Νιώθω δηλαδή έντονη υπνηλία, κόπωση, έντονη μυική χαλάρωση και ζαλάδα. Αφού πιω καφέ, όλα αυτά εξαφανίζονται. Ο γιατρός βέβαια μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ, γιατί στην πορειά θα το συνηθίσω και δεν θα με ενοχλεί.
Ωστόσο, εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω να πάρω βοήθεια κι από έναν ομοιοπαθητικό ιατρό, αν και είμαι κάπως δύσπιστη ως προς το αν θα μπορέσει να με βοηθήσει χωρίς φάρμακα.
Αρχικά να σου πω μπράβο που δεν φοβήθηκες να συμβουλευτείς γιατρό γι' αυτό σου το πρόβλημα!

Πιο ειδικά τώρα. Η εσιταλοπράμη και άλλα φάρμακα της ίδιας κατηγορίας έχουν όντως παρενέργειες. Τις περισσότερες ο ασθενής τις αντιλαμβάνεται τον πρώτο καιρό αλλά στη συνέχεια τις συνηθίζει ή μειώνονται σε ένταση ή εξαφανίζονται. Οι συγκεκριμένες παρενέργειες που ανέφερες απ' ότι γνωρίζω, ακολουθούν αυτό το μοτίβο. Οπότε, συμφωνώ με αυτό που είπε ο γιατρός σου κι η υπομονή είναι χρυσός στις περιπτώσεις αυτές, πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για φάρμακο το οποίο σε "έπιασε" αναφορικά με τη μελαγχολία σου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 12,527 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:18, 05-01-17:

Θα συμφωνήσω με τον Ριχάρδο, Τέσα μου. Η κατάθλιψη δεν αντιμετωπίζεται χωρίς τα φάρμακα, φοβάμαι πως είναι απαραίτητα. Αν δεις πάντως πως περνώντας ο καιρός εξακολουθείς να έχεις αυτές τις παρενέργειες, καλό θα ήταν να το συζητούσες με τον γιατρό σου, μήπως και σου άλλαζε φάρμακο.
Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο που παίρνεις εσύ ανήκει σ' αυτή την κατηγορία, πάντως τα περισσότερα φάρμακα τέτοιου είδους, κάνουν επίπεδα στον οργανισμό και καλό είναι να μην τα αλλάζουμε γιατί καταργούμε το καλό που μας κάνουν.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι καλύτερο θα μπορούσε να σου προσφέρει ο ομοιοπαθητικός, υποθέτω πως ο τωρινός σου γιατρός εκτός από την φαρμακευτική αγωγή που σου έδωσε, σου κάνει και ψυχοθεραπεία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,549 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:37, 05-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Αρχικά να σου πω μπράβο που δεν φοβήθηκες να συμβουλευτείς γιατρό γι' αυτό σου το πρόβλημα!
Δεν υπάρχει λόγος να έχουμε ταμπού. Η πρόληψη σώζει.

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Πιο ειδικά τώρα. Η εσιταλοπράμη και άλλα φάρμακα της ίδιας κατηγορίας έχουν όντως παρενέργειες.
Όντως!

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Υποθέτω πως ο τωρινός σου γιατρός εκτός από την φαρμακευτική αγωγή που σου έδωσε, σου κάνει και ψυχοθεραπεία.
Ναι, φυσικά! Δεν έχω κανένα κόλλημα να το πω. Λάθος θα ήταν αν άφηνα τον εαυτό μου να σέρνεται αβοήθητος.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 12,527 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:11, 05-01-17:

Τότε είσαι στον σωστό δρόμο, μην φοβάσαι τίποτα.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,426 μηνύματα.

O fockos ιι έγραψε στις 00:24, 06-01-17:

Τα φάρμακα σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα αλλά δε θεραπεύουν απλά καταστέλλουν τα συμπτώματα και σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία μπορεί να λύσουν το πρόβλημα. Πολλοί ιατροί στηρίζονται αποκλειστικά στα φάρμακα γιατί η ψυχοθεραπεία είναι πολύ δύσκολο κομμάτι και για να γίνει δεν είναι απλό πράγμα. Πολλοί ψυχολόγοι , ψυχίατροι κάνουν ψυχοθεραπεία αλλά δεν είναι ψυχοθεραπευτές..... (αυτοί στηρίζονται απλά σε πρωτόκολλα).

Οι ομοιοπαθητικοί είναι πολύ επικίνδυνο μονοπάτι αφού για να είσαι καλός σε αυτό το κομμάτι πρέπει να έχεις μεγάλη εμπειρία αλλά και γνώσεις και δυστυχώς το 90/100 αυτών κοροϊδεύουν τον κόσμο. Επίσης τα ομοιοπαθητικά δεν είναι αθώα φάρμακα μπορεί να κάνουν μεγάλο κακό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 06-01-17 στις 00:48.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,370 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 00:55, 06-01-17:

Να ακούτε τον φόκο είναι ιατρός.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,013 μηνύματα.

O juste un instant Finis examens histoire géo έγραψε στις 10:18, 06-01-17:

http://m.lifo.gr/now/life/63067
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:19, 06-01-17:

Καλά, το ότι το γράφει ένα άρθρο, ίσως και περισσότερα, δεν λέει απολύτως τίποτα. Προσωπικά δεν την έχω σε καμμιά εκτίμηση, σε αντίθεση με τον βελονισμό που τον εξασκούν και γιατροί της κλασσικής ιατρικής και έχει βοηθήσει αρκετό κόσμο με απλά προβλήματα. Για τα δύσκολα, πάντα απευθυνόμαστε σε γιατρό.
Και έχει απόλυτο δίκιο ο fockos, ο συνδυασμός φαρμάκων για να βοηθηθεί ο ασθενής με τα συμπτώματα, με την ψυχοθεραπεία, είναι το καλύτερο. Και πράγματι, κάποιοι ψυχίατροι ακολουθούν τον εύκολο δρόμο, δηλαδή μόνο φάρμακα. Αυτό όμως είναι λάθος γιατί έτσι αντιμετωπίζεις μεν τα συμπτώματα, αλλά δεν λύνεις/αντιμετωπίζεις το πρόβλημα.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,013 μηνύματα.

O juste un instant Finis examens histoire géo έγραψε στις 14:27, 06-01-17:

Η ομοιοπαθητική δεν θεωρειται εδώ και ενα μήνα ως επιστήμη

https://el.wikipedia.org/wiki/Ομοιοπαθητική

Συμφωνώ οτι το πρόβλημα πρεπει να το βλέπει κανεις πιο ολιστικά και όχι μονο με φάρμακα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 06-01-17 στις 14:35.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:53, 06-01-17:

Συμφωνώ απόλυτα με τον ορισμό, όπως και την εξήγηση που δίνει. Μην ξεχνάμε όμως πως και ο Πλούτωνας πέρασε από διάφορα στάδια, πρώτα ήταν πλανήτης, μετά έπαψε να είναι και τελικά ξανάγινε. Πάντα στην επιστήμη (εκτός από τα μαθηματικά, γι' αυτό και είναι τέλεια) υπάρχουν απόψεις, θεωρίες και σχολές.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους