Lost

Σας άρεσε το φινάλε του Lost;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Ήταν ό,τι ακριβώς περίμενα!

    Ψήφοι: 3 13.0%
  • Καλό ήταν, μπορούσε να είναι και καλύτερο.

    Ψήφοι: 15 65.2%
  • Δεν μου άρεσε καθόλου.

    Ψήφοι: 5 21.7%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το είδα εγώ
πολύ ωραίο

Απευθύνομαι σε αυτούς που έχουν δει το τελευταίο επισόδειο

Το Lost όλα αυτά τα χρόνια μας αφηνε με την απορία και το ίδιο επρεπε να είναι και το τέλος αλλιώς δεν θα ήταν Lost. O τζακ πέθανε και στο νησί ο νέος jacob είναι ο Hurley και ο Βεn είναι ο βοηθός του (ο νέος Richard). Αυτοί που ανέβηκαν στο αεροπλάνο εφυγαν από αυτό και συνέχισαν τις ζωές τους. Το ίδιο και για αυτούς που έμειναν στο νησί. Αργά η γρήγορα όλοι πεθάναν γιατί έτσι γίνεται με όλους τους ανθρώπους.

Η άλλη διάσταση στην ουσία είναι φανταστική και αυτη φένεται απο τα λόγια του πατέρα του τζακ προς τον τζακ.
-.Άλλοι πέθαναν πριν από εσένα,άλλοι μετά,(άλλοι πολύ πιο μετά (Hurley-Ben).

Επιπλέον τα λόγια του λοκ στην άλλη διάσταση προς τον τζακ επαληθεύουν το παραπάνω
- Δεν έχεις γιο Τζακ

Απλώς αυτό το σύμπαν είναι φτιακτό για να συναντηθούν (πολύ μελλοντικά που θα φύγουν όλοι από την ζωή) οι ψυχές τους και να προχωρήσουν στο παράδεισο μαζί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τι συνέβη;:confused:

περισσότερα όταν το δούμε όλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε το εχω δει ακομη! πριν λιγο κατεβηκε ομως...

κρατηθηκα και δεν ειδα τα σποιλερς...

να περιμενω νανεβω πανω μεθαυριο να το δω στη μεγαλη τιβι ή να βολευτω με το λαπτοπ απο αγωνια?? πφφφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
δε το εχω δει ακομη! πριν λιγο κατεβηκε ομως...

κρατηθηκα και δεν ειδα τα σποιλερς...

να περιμενω νανεβω πανω μεθαυριο να το δω στη μεγαλη τιβι ή να βολευτω με το λαπτοπ απο αγωνια?? πφφφ!
Δες το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι εμένα αγκομαχάει αλλά δεν έρχεται :rant: Ε, που θα πάει... αργά η γρήγορα...

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο ωρέ κλεφτόπουλα... άκουσα ότι πριν το διπλό επεισόδιο, υπάρχει ένα ακόμη σαν προοίμιο του τελευταίου. Το είδε κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είστε τυχεροί που δεν το είδατε ακόμα.... Για μένα το Lost είναι παρελθόν :(. Εσείς έχετε να δείτε ένα καταπληκτικό διπλό επεισοδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κι εμένα αγκομαχάει αλλά δεν έρχεται :rant: Ε, που θα πάει... αργά η γρήγορα...

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο ωρέ κλεφτόπουλα... άκουσα ότι πριν το διπλό επεισόδιο, υπάρχει ένα ακόμη σαν προοίμιο του τελευταίου. Το είδε κανείς;
Είναι το τελευταίο που είναι διπλό και ένα tribute με τίτλο s06e00 final journey.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Είναι το τελευταίο που είναι διπλό και ένα tribute με τίτλο s06e00 final journey.


αυτο δεν ειναι που χε βγει πριν το πρωτο επεισοδιο του 6 κυκλου?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό νόμιζα Βικ, αλλά τελικά είναι καινούριο επεισόδιο κι όχι το συνδετικό του 6ου κύκλου. Με μπέρδεψε κι εμένα εκείνο το 00. Τώρα κατεβαίνει κι αυτό, λίγο πιο αργά απ' το διπλό.

Άντε να δούμε. Εγώ είχα την πονηριά να δω τους πρώτους δύο κύκλους, να αγνοήσω τους επόμενους τρεις και να δω μονάχα τον τελευταίο για να μου φύγει η περιέργεια, αφού από ένα σημείο κι ύστερα, οι αμέτρητες σπείρες που έκανε η σειρά γύρω απ' τον αφαλό της με κούρασαν ειλικρινά. Πονηρός ο βλάχος έτσι;; ;) :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ok! το βαλα και γω να κατεβαινει!


να σας πωωωωωω...


μη το συζητησετε μεχρι τη πεμπτηηηηη! περιμεντε με και εμεεεεενα να το δω τη τεταρτη...

θελω να το δω στη 32αρα, οχι στη 15αρα του λαπτοπ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό νόμιζα Βικ, αλλά τελικά είναι καινούριο επεισόδιο κι όχι το συνδετικό του 6ου κύκλου. Με μπέρδεψε κι εμένα εκείνο το 00. Τώρα κατεβαίνει κι αυτό, λίγο πιο αργά απ' το διπλό.

Άντε να δούμε. Εγώ είχα την πονηριά να δω τους πρώτους δύο κύκλους, να αγνοήσω τους επόμενους τρεις και να δω μονάχα τον τελευταίο για να μου φύγει η περιέργεια, αφού από ένα σημείο κι ύστερα, οι αμέτρητες σπείρες που έκανε η σειρά γύρω απ' τον αφαλό της με κούρασαν ειλικρινά. Πονηρός ο βλάχος έτσι;; ;) :hehe:
Χάνεις, δες και τα υπόλοιπα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό το 00 επεισόδιο, που τιτλοφορείται "The Final Journey" και παίχτηκε στην Αμερική πριν το διπλό φινάλε του Lost, καλύτερα να το δείτε μετά το τέλος... Θα σας λύσει πραγματικά κάθε απορία, για το σκοπό του Lost και των συντελεστών του αφού:

(ακολουθεί σεντόνι και SPOILER)
θα τους δείτε να παρελαύνουν στην οθόνη σας, εκθειάζονταν τη σειρά που μόλις τελείωσε χωρίς να σας εξηγήσει απολύτως τίποτα, λαμβάνοντας την αποστομωτική απάντηση: "Το θέμα ήταν οι χαρακτήρες".
Μάλιστα.

Και για μια ντουζίνα χαρακτήρες, που ούτε κι εκείνοι ξέρουν ποιος, που, τι και γιατί, μας καθηλώσατε στην οθόνη, δημιουργώντας το ένα ερώτημα μετά το άλλο και φουσκώνοντάς μας τα μυαλά ότι θα πάρουμε έστω στο τέλος απαντήσεις και μάλιστα επιστημονικοφανείς!!...
Χαρακτήρες. Να τους βράσω εγώ τους χαρακτήρες αν δεν έχεις ένα καλό σενάριο να τους χώσεις μέσα. :mad:
Ανοίγουμε την κάνουλα του συναισθήματος και *τσουπ* λύσαμε όλα τα προβλήματα. Μπαλώσαμε όλες τις τρύπες...
Την πρώτη και την τελευταία σεζόν, αν είδε κάποιος, δεν χρειαζόταν να δει τίποτ' άλλο... Ό,τι καταλάβαμε εμείς επί έξι χρόνια, θα καταλάβαινε κι αυτός. :rant:

Για να πάρετε μια ιδέα πόσα ΔΕΝ μας εξήγησαν δείτε το παρακάτω:





Τα υπόλοιπα τα αφήνω στον dark tyler που τα λέει μια χαρά το παλικάρι:

Σε κανένα σημείο στη διάρκεια του Lost δεν υπήρξα ο πιο ένθερμος φαν της σειράς (εκτός ίσως από την 1η σεζόν που την είχα θεωρήσει κάτι σαν τη Δευτέρα Παρουσία του τηλεοπτικού θεού) αλλά πάντα πίστευα δίχως την παραμικρή αμφιβολία ότι στο τέλος θα ανταμείψει. Το βάσιζα στον τρόπο που όλα τα season finale ήταν λιγότερο ή περισσότερο καλά επεισόδια, το βάσιζα στο πώς η επαναστατική δομή της αφήγησης που υιοθέτησε η σειρά οδηγούσε σε διαρκή level ups και αλλαγές της συζήτησης, με τρόπο που έμοιαζε υπολογισμένος και άφηνε να φανεί πως οι άνθρωποι ξέρουν "πού το πάνε". Το είχα πιστέψει: Οι Cuse & Lindelof ήξεραν εδώ και χρόνια πώς τελειώνει η ιστορία τους, και τα είχαν όλα (ή τα σημαντικά, έστω) υπολογισμένα.

Φαίνεται τελικά, οι άνθρωποι όχι μόνο δεν είχαν την παραμικρή ιδέα τι στα κομμάτια συμβαίνει στο show τους, αλλά συνέχιζαν θρασύτατα (με θετική χροιά το λέω αυτό, γιατί χρειάζεται το αφηγηματικό θράσος) να προσθέτουν διαρκώς το ένα ξεκάρφωτο στοιχείο πάνω στο άλλο. Βάλε αυτό, βάλε κι εκείνο, δώσε λίγη Dharma, πρόσθεσε time travel, χώσε γυναίκες που δε μπορούν να γεννήσουν, βάλε κάτι ιθαγενείς others, διώξε τους χαρακτήρες από το νησί, φέρτους πίσω, κάνε, δείξε. Αλλά σε μια φάση πρέπει να ξέρεις πώς να φρενάρεις. Να διαλέξεις κάτι και να μείνεις με αυτό, κι όχι διαρκώς να αλλάζεις συζήτηση λες και είχες ποτέ την παραμικρή ιδέα ποιο είναι το point σου.

Το Lost θα καταγραφεί στα χρονικά ως η πρώτη σειρά που χαρακτήρισε και χαρακτηρίστηκε ουσιαστικά από το internet, το απόλυτο show της διαδραστικής εποχής. Μόνο που αυτό τελικά σήμαινε κάτι άλλο από αυτό που νομίζαμε -ή θέλαμε να νομίζουμε. Σημαίνει πως η σειρά γραφόταν από το κοινό της, ή μάλλον για την ακρίβεια, γραφόταν από την λογική άρνηση του συνόλου των σκέψεων του κοινού της. Οι Cuse & Lindelof όντας υπερβολικά aware για την παραμικρή σκέψη του τελευταίου ασήμαντου θεατή (δηλαδή του καθενός από εμάς) άφησαν την θέλησή τους να μας εκπλήξουν, να φέρει τη σειρά σε αδιέξοδο. Όταν απλώς στρίβεις αλλού από εκεί που ο άλλος περιμένει να στρίψεις, απλώς και μόνο επειδή ξέρεις ότι το περιμένει- δε σημαίνει ότι από την άλλη υπάρχει όντως δρόμος, σωστά;

Lost: Μπροστά στα μάτια μας η απόλυτη απόδειξη του πώς ο παρατηρητής αλλοιώνει εκείνο το οποίο παρατηρεί.

Και τελικά, έχοντας ακολουθήσει το δρόμο τους μέσα από δαιδαλώδεις λαβυρίνθους που οι ίδιοι έγραψαν για τους εαυτούς τους, το γύρισαν τελικά σε αυτό που αποδεικνύεται το απόλυτο get out of jail free card της τηλεοπτικής εποχής μας, εκείνο το μιαρό "It's the characters, stupid" που μας είχε μάθει πέρσι ο Ron Moore. Ξεχνώντας τα βασικότερα των στοιχείων συγγραφής σεναρίου, και συνειδητοποιώντας ότι σε επίπεδο πλοκής είναι αδύνατον να παραδώσουν κάτι ικανοποιητικό, οι Cuse & Lindelof μας οδηγούν σε μια τελευταία παρτίδα της διάσημης πλέον τακτικής τους, στην ύστατη "αλλαγή συζήτησης". Και αυτή τη φορά η συζήτηση, το απόλυτο misdirection, είναι το λογικοφανές αλλά απολύτως ψευδές δίλημμα "πλοκή ή χαρακτήρες;", λες και μια σωστή ιστορία δεν αφορά εξίσου και στα δύο.

Ξαφνικά λοιπόν, μετά από 5 σεζόν γεμάτες σε κάθε τους αραχνιασμένη γωνιά με στοιχεία, με ερωτήματα, με μικρές ετοιμοθάνατες μυθολογίες, θυμηθήκαμε ότι "It's the characters, stupid." Φαντάσου το λίγο: Μετά από ένα χρόνο μανιώδους αναζήτησης του δολοφόνου της Lilly Kane, η πρώτη σεζόν της Veronica Mars να έληγε με τον Logan να αγκαλιάζεται αδερφικά με τον Duncan και τη Veronica να μας αφηγείται από τη μετά θάνατον ζωή "τελικά, όποιος κι αν ήταν ο δολοφόνος, σημασία έχει ότι όλοι εδώ καταλήγουμε."

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτά είναι
βλακείες.

Δεν είμαι καθόλου αντίθετος στο πνευματικό στοιχείο, αλλά αυτό στο οποίο είμαι αντίθετος είναι το κακό storytelling. Κοινώς, το τέλος του Lost, αυτά τα φρικτά τελευταία 15 λεπτά, θα ήταν ίδια κι απαράλλαχτα οτιδήποτε κι αν είχε συμβεί στις 6 σεζόν που μεσολάβησαν. Γαμάτο ε; Όλοι θα πεθάνουμε, αργά ή γρήγορα. (Βαθύ.) Και αν η μετά θάνατον ζωή υπάρχει τότε ναι, ΟΚ, όλοι θα έχουμε μια ολόκληρη αιωνιότητα μέχρι να αποδεχτούμε το τέλος μας, οπότε αργά ή γρήγορα θα συμβεί κι αυτό. Οπότε τι ακριβώς συνέβη στο τέλος του Lost; Πώς αυτό το φινάλε είχε την παραμικρή σημασία για οτιδήποτε συνέβη ποτέ, στη σειρά ή στη ζωή μας; Το τέλος του Lost καθιστά ολόκληρη τη σειρά besides the point.

Αλλά δε θέλω να εστιάσω στην τελευταία σκηνή. Γιατί ναι, μπορεί έτσι ουσιαστικά το 50% της 6ης σεζόν να καθίσταται παντελώς ανούσιο -και με τη βούλα πλέον-, και μπορεί να καθιστά δραματουργικά ανάπηρη όλη τη σειρά, λήγοντάς την με κάτι που είναι παντελώς ασύνδετο με ό,τι βλέπαμε για 6 χρόνια, αλλά έτσι θα τη γλίτωνε ό,τι είχε προηγηθεί.

Πώς λοιπόν έφτασε στο τέλος η ιστορία στο νησί; Βασικά τα πάντα ήρθαν να κρεμαστούν πάνω σε μια σεναριακή ιδέα που οι συγγραφείς εισήγαγαν 2 επεισόδια πριν το τέλος μιας σειράς 6 χρόνων (πρώτο fail), και η οποία είναι εξής: Το νησί, που λέτε, είναι ένας "φελός" που κρατάει παγιδευμένη τη "δύναμη" που θα φέρει το τέλος του κόσμου. Ή μάλλον όχι, μισό, το νησί
είναι ένας φελός, που όντως κρατάει παγιδευμένη τη δύναμη. (δεύτερο fail) Σοβαρά τώρα; Είπε ένας συγγραφέας αυτή τη φράση σε έναν άλλον και δεν πήρε μια μούντζα σαν απάντηση;

Ποια δύναμη είναι αυτή; Τι κάνει; Ποιος ξέρει! Ποιος νοιάζεται! Είναι ένα... φως. Που αν σβήσει θα απελευθερωθεί ο Smokey στον κόσμο. Το οποίο βέβαια δε θα ήταν ποτέ πρόβλημα μιας κι ο Smokey δεν ξέρει πού είναι αυτό το φως αν δεν τον οδηγήσει σε αυτό ο προστάτης του νησιού. Λεπτομέρειες. Τι παίζει λοιπόν με το φως; Να, θα σας εξηγήσω. Αν κάποιος βγάλει το φελό, τότε το φως σβήνει και ο Smokey είναι ελεύθερος να φύγει. Με τη διαφορά ότι αν το φως σβήσει τότε ο Smokey παύει να είναι Smokey και είναι ένας απλός άνθρωπος. Άρα το πρόβλημα ήταν ότι...;

Και επίσης σε κάτι σχετικό, ο Desmond ήταν απαραίτητος επειδή...; Και ο Smokey αρχικά ήθελε να τον σκοτώσει επειδή...; Και ο Widmore ηλεκτρόλουσε τον Desmond επειδή έτσι... τι; Απέκτησε συναίσθηση του afterlife; Huh; Αφού έτσι κι αλλιώς ο Charlie ήταν εκείνος που τον ξύπνησε. Ειλικρινά, είναι λες και ακόμα και το sideways universe δεν ήξεραν τι είναι μέχρι τα τελευταία επεισόδια. Αλλιώς τι δουλειά είχε το βυθισμένο νησί στο πρώτο πλάνο της σεζόν; Και τι "πέτυχε" ακριβώς ρε Juliet;

Και για να έχουμε και καλό ερώτημα, οι 'Κανόνες' από πού προήλθαν; Και πώς ξέρουμε ότι ισχύουν; Θεματικά, μια σαλάτα και μισή. Μια σειρά σπαταλημένη στο επιστήμη v. πίστης (δίλημμα έτσι κι αλλιώς νηπιακά απλοϊκό) και η οποία τελικά κρίνει σοφό να δώσει τελεσίδικη απάντηση. Κανένας σκεπτικισμός. Όλα ένα πεπρωμένο. Όλα μια αόριστη πίστη. Όλα παραδομένα στη βεβαιότητα του afterlife, αυτού του τελευταίου 15λέπτου, στη βεβαιότητα πως ό,τι στα κομμάτια κι αν (επιλέξουμε να) κάνουμε ποτέ μας, εκεί θα καταλήξουμε. Στην εκκλησία του Jack. Τρόμος.

Οι Cuse & Lindelof σκούπισαν κάτω από το χαλί 6 χρόνια μυθολογίας, έβγαλαν την τελευταία δυνατή στιγμή μια πλοκή out of thin air για να κλείσουν τη σειρά, και ακόμα κι αυτή δε στέκεται στην παραμικρή σοβαρή ματιά που θα της ρίξεις. Και είδατε, δεν διανοούμαι καν να βάλω στη συζήτηση τις κυριολεκτικά εκατοντάδες σκηνές διαμέσου της σειράς που δεν βγάζουν κανένα απολύτως νόημα.


Δεν υπήρχε τίποτα που να αξίζει σε αυτό το φινάλε; Ναι, ξέρωγώ; Η μάχη 10'' του Jack και του Locke στα βράχια ήταν badass μέχρι που εμφανίστηκε η Kate από το πουθενά για να σκοτώσει τον Man in Black με μια σφαίρα. (
Αλήθεια; Η Kate;!) Και το επεισόδιο ήταν γεμάτο με 'συγκινητικές στιγμές'. (Ενδιαφέρον πώς ξαφνικά το συναίσθημα έγινε πατερίτσα για την προβληματική αφήγηση.) Your mileage may vary, που λένε κι οι Αμερικάνοι φίλοι μας, ας πούμε για μένα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να νοιαστώ για οποιαδήποτε από τις επανενώσεις και 'ξυπνήματα', όταν δεν είχα την παραμικρή ιδέα από τι ξύπναγαν οι χαρακτήρες. Πώς να νοιαστώ για κάτι όταν δεν ξέρω τι είναι;

Αυτό τελικά είναι το μεγαλύτερο λάθος που έκαναν οι Cuse & Lindelof εν μέσω της επανάστασης που αποφάσισαν να φέρουν στο serialized storytelling. Ότι μέσα σε όλα τα φοβερά και τρομερά, ξέχασαν να μας πούνε τι βλέπουμε. Ποιο είναι το κόστος μιας πράξης. Ποια η συνέπεια. Τι έχουν να κερδίσουν οι χαρακτήρες και τι να χάσουν. Σε κανένα σημείο ολόκληρης της σειράς δεν είχαμε μια έστω ημι-σαφή εικόνα της λογικής ότι "ο ήρωας είναι αυτός, και πρέπει να κάνει αυτό". Ποτέ. Παρά είχαμε ανεξήγητες πράξεις να οδηγούν σε αναπάντητα ερωτήματα, και κάθε απάντηση να αποκαλύπτει νέα στρώματα ανεξήγητων πράξεων και φτου κι απ'την αρχή.

Όμως κάποια στιγμή θα πρέπει να πεις στον άλλον τι είναι αυτό που έβλεπε. Δε μιλάμε εδώ για απαίτηση λίστας με απαντήσεις, μιλάμε -και πάλι- για πολύ βασικούς κανόνες αφήγησης. Μια ιστορία πρέπει να έχει Σκοπό. Και ο Σκοπός του Lost ήταν ότι ο Jack έπρεπε να βγάλει έναν φελό από την τρύπα του, και μετά να τον ξαναβάλει στην τρύπα του. Και μετά 5-6 χαρακτήρες που δε θυμάμαι καν ποιοι ήταν, έφυγαν με το αεροπλάνο και, εμ, αυτό; Μπράβο τους. Δε με νοιάζει.

Τώρα, είναι προφανές ότι τίποτα ποτέ δε θα πάρει πίσω τη δύναμη αριστουργηματικών επεισοδίων σαν το 'Walkabout' ή το 'Constant', ή το δέος που νιώσαμε σε στιγμές σαν το πρώτο flash-forward ή το βούρκωμα σε σκηνές σαν το 'not Penny's boat'. Αλλά το Lost, σαν σύνολο, σαν μυθολογία, σαν μια ιστορία; Ας πούμε ότι ανησυχώ για την υστεροφημία του. Πολύ.

Και πέρασα 5 γαμάτα χρόνια ακολουθώντας το βδομάδα μετά τη βδομάδα, και σε αυτό το blog το έχουμε καταδιασκεδάσει ακόμα κι όταν το ρίχναμε στη γκρίνια. Σε ευχαριστώ για όλα Lost, αλλά -για να δανειστώ κάτι από τη θεματική του κάκιστου φινάλε σου-, είμαι απολύτως έτοιμος να let go.

See you in the next life, brotha.



...τελειώνοντας, παρακαλώ ξανατοποθετήστε το φελλό στη θέση του. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Isi, πολύ αρνητικός ο δαρκ τάηλερ.:hmm:
Βασικά έχει αυτο το ελληνικό του τύπου κάτσε ρε μ@λ@κ@ να σου τα πω εγώ που τα έχω καταλάβει και οι άλλοι είναι τρόμπες.

Τέσπα, δείτε και βλέπουμε!
Φιλιά!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
τελικα τι να δω πρωτα?

το διπλο επεισοδιο ή το αλλο?

μπερδευτηκα.:redface:

αυριο το απογευμα, πρωτα ο θεος θα τα δω και γω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το διπλό!:redface:


Ακόμη ρε κορίτσι μου; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μα καλα, γιατι τσατιζεστε μερικοι\ες...;
να γιατι το λενε χαζοκουτι ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Isi, πολύ αρνητικός ο δαρκ τάηλερ.:hmm:
Βασικά έχει αυτο το ελληνικό του τύπου κάτσε ρε μ@λ@κ@ να σου τα πω εγώ που τα έχω καταλάβει και οι άλλοι είναι τρόμπες.
Ίσα-ίσα που ο άνθρωπος άφησε να εννοηθεί ότι δεν κατάλαβε τίποτα, ή έστω δεν ικανοποιήθηκε καμία απορία του.
Καλό είναι να μας πείτε για τα καλά στοιχεία που βρήκατε όσοι το ευχαριστηθήκατε και τι ήταν τελικά αυτό που σας άρεσε.
Δεν λέω περισσότερα μέχρι να το δουν όλοι. :P

τελικα τι να δω πρωτα?
Το 00 είναι στην ουσία ένα επεισόδιο φόρος τιμής στο Lost. Δεν έχει στοιχεία που αφορούν την πλοκή. Δείχνει τους συντελεστές να εγκωμιάζουν τη σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το Lost θα μείνει στην ιστορία ως η μεγαλύτερη τηλεοπτική ΑΠΑΤΗ της πρώτης δεκαετίας του 21ου αιώνα. Πολύ fail τέλος, δεν ικανοποιήθηκα ούτε στο ελάχιστο από τις δήθεν απαντήσεις του. Ευτυχώς που πήδηξα και τρεις σεζόν, αλλιώς τώρα θα έβριζα πασαλιμανιώτικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τι απαντήσεις έπρεπε να δώσει το Lost, αν υπάρχει ζωή στον άλλο κόσμο; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα λες και είναι αστυνομικό θρίλερ. Αν αρέσει σε μερικούς τόσο πολύ το φαντασμαγορικό φινάλε και η λύση του μυστηρίου υπάρχουν και άλλα είδη βρε παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι απαντήσεις έπρεπε να δώσει το Lost, αν υπάρχει ζωή στον άλλο κόσμο; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα λες και είναι αστυνομικό θρίλερ. Αν αρέσει σε μερικούς τόσο πολύ το φαντασμαγορικό φινάλε και η λύση του μυστηρίου υπάρχουν και άλλα είδη βρε παιδιά...

Έβλεπες Lost, ή μπήκες μόνο για να μας κουρδίσεις; :P :ropalo:

Τελικά borat, fanta... Γιατί δεν μας λέτε τελικά εσάς τι σας άρεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top