Lost

Σας άρεσε το φινάλε του Lost;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Ήταν ό,τι ακριβώς περίμενα!

    Ψήφοι: 3 13.0%
  • Καλό ήταν, μπορούσε να είναι και καλύτερο.

    Ψήφοι: 15 65.2%
  • Δεν μου άρεσε καθόλου.

    Ψήφοι: 5 21.7%

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Τελικά borat, fanta... Γιατί δεν μας λέτε τελικά εσάς τι σας άρεσε;


η Evangeline Lilly
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι απαντήσεις έπρεπε να δώσει το Lost, αν υπάρχει ζωή στον άλλο κόσμο; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα λες και είναι αστυνομικό θρίλερ. Αν αρέσει σε μερικούς τόσο πολύ το φαντασμαγορικό φινάλε και η λύση του μυστηρίου υπάρχουν και άλλα είδη βρε παιδιά...
Για το αν υπάρχει ζωή στον άλλο κόσμο, ήταν η μόνη απάντηση που έδωσε, όμως φαίνεται πως πρώτα εκφράζεις γνώμη (!!??) κι ύστερα βλέπεις το επεισόδιο (αν το βλέπεις καν δηλαδή). Περιμέναμε λοιπόν να δώσει απαντήσεις στα θέματα που το ίδιο του το σενάριο άνοιξε, με τις αμέτρητες παλινωδίες του και που οι ίδιοι οι σεναριογράφοι δήλωσαν ότι στο τέλος θ' απαντήσουν και μάλιστα με, αν μη τι άλλο, επιστημονικοφανή τρόπο. Επρόκειτο πράγματι για ενός είδους θρίλερ, αν και όχι αστυνομικό. Δεν ζητήσαμε λοιπόν τίποτε το φαντασμαγορικό, αλλά ένα απλά εύλογο φινάλε που να μην κοροϊδεύει τη νοημοσύνη του θεατή. Ιδιαίτερα των πιστών εκείνων θεατών οι οποίοι έγραφαν στα φόρουμ, έφτιαχναν εγκυκλοπαίδεια Lost, έκαναν αναγραμματισμούς των ονομάτων για να βρουν στοιχεία για την πλοκή και πρότειναν πιθανά σενάρια, επί τόσα χρόνια.

Εάν εσένα σου αρέσουν όσα σήριαλ ψάχνουν για κορόιδα, τότε μη δεις άλλο είδος, αυτό θα σ' ενθουσιάσει...:clapup:

Όσο για μένα...Μπάουερ και πάλι Μπάουερ, καημένοι Χαμενόπληκτοι...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Έβλεπες Lost, ή μπήκες μόνο για να μας κουρδίσεις; :P :ropalo:

Τελικά borat, fanta... Γιατί δεν μας λέτε τελικά εσάς τι σας άρεσε;

Προσωπικά δεν το έβλεπα φανατικά αλλά περιστασιακά.

Υπάρχει όμως ένα άλλα. Ο κολλητός μου με πήρε τηλ το βράδυ μες στη καταχνιά αφότου είδε το τελευταίο επεισόδιο και πήγαμε για μπύρες. Ήταν τόσο στενοχωρημένος που τελείωσε που έμεινα με το στόμα ανοιχτό πόσο τον επηρέασε η σειρά και γενικότερα επειδή το είδαν σε ιδιωτική προβολή (πειρατεία αν με εννοάς :P), πόσο επηρεάστηκαν όλοι από το τέλος. Για αυτό είπα να γράψω και εδώ, γιατί στενοχωρήθηκε επειδή τελείωσε, στενοχωρήθηκε για τον Jack, αλλά δεν απαξίωσε τη σειρά επειδή δεν του επεξήγησε τα πάντα και μου έκανε εντύπωση αυτή η αντίληψη που βλέπω διάσπαρτη.

Έχω παρακολουθήσει άπειρες συζητήσεις για το Lost και προσωπικά ο συγκεκριμένος είναι ένα από τα ελάχιστα άτομα που εμπιστεύομαι σε κινηματογράφο. Οπότε no hard feelings, δεν νομίζω να είναι ηλίθιος και άκουσα σοβαρά επιχειρήματα από τη πλευρά του περί αισθητικής και βάθους χαρακτήρων οπότε θα προτιμήσω την δική του άποψη. Δεν θα σου αναφέρω λεπτομερώς τα επιχειρήματα,
1ον γιατί βαριέμαι και έχω αργήσει :P και
2ον γιατί δεν είναι δικά μου επιχειρήματα (δεν κάνω λογοκλοπή)

Τεσπά βλέπω θύμωσες που δεν είναι η θέση σου το αντίθετο του mainstream αλλά τι να κάνουμε δεν μπορείς να λες πάντα εσύ το διαφορετικό :P

Επίσης δεν σε κουρδίζω εκτός αν θεωρείς τον εαυτό σου ρολόι και ευκούρδιστη :D

Υ.Γ. Α, και inside joke που λένε οι καμμένοι του λοστ μεταξύ τους. "Αν θεωρείς ότι το λοστ έπρεπε να τελειώσει στη τρίτη σεζόν σταμάτα να το βλέπεις". Δεν ξέρω αν συμφωνείς ή διαφωνείς αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τη απαξίωση βλέπω στους φίλους μου όταν ακούν από άλλους ότι έπρεπε να τελειώσει τότε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To επεισόδιο είχε πολλές τρύπες αν και εμένα προσωπικά μου άρεσε. π.χ. ο Τζακ λογικά δεν έπρεπε να γίνει καπνός στο τελος αφού έπεσε στο λευκό φως, ο walter και ο Μιchael δεν παρουσιάζοντια μόνο ο σκύλος, ο Μr eco δεν παρουσάστηκε γιατί ζήτησε 5πλάσιο αμοιβή από το μισθό για εμφάνιση στο τελευταίο (έτσι διάβασμα)

Mε την κυκλοφορία των dvd θα έχουμε και 20 λεπτά επιπλέον υλικό :) εκεί όπως λένε θα εμφανιστεί και ο walter.

Tελικά δεν μάθαμε τι ρόλο είχε το νησί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τεσπά βλέπω θύμωσες που δεν είναι η θέση σου το αντίθετο του mainstream αλλά τι να κάνουμε δεν μπορείς να λες πάντα εσύ το διαφορετικό :P
Θύμωσα; :hmm: Μάλλον δεν με έχεις δει θυμωμένη... :angel: Η θέση μου είναι μάλλον mainstream σε αυτήν την περίπτωση και δεν με πειράζει διόλου. Αλλά αν η θέση μου είναι mainstream, όπως καταλαβαίνεις το Lost δεν άρεσε και πολύ... ε; :hmm:

Έχω παρακολουθήσει άπειρες συζητήσεις για το Lost και προσωπικά ο συγκεκριμένος είναι ένα από τα ελάχιστα άτομα που εμπιστεύομαι σε κινηματογράφο. Οπότε no hard feelings, δεν νομίζω να είναι ηλίθιος και άκουσα σοβαρά επιχειρήματα από τη πλευρά του περί αισθητικής και βάθους χαρακτήρων οπότε θα προτιμήσω την δική του άποψη.
Κοίτα να δεις αγαπημένε φάντα, όχι πως έβαλα και το γάτο μου να κλαίει, (Θρασύβουλεεεεεε!!! Έλα να πεις στα παιδιά ότι δεν σε υποχρέωσα να κλάψεις! Μίλα καλέ...θα σου δώσω extra κροκεττάκια!) αλλά μετά από 6 χρόνια συνεχούς και όχι περιστασιακής παρακολούθησης, περίμενα κάτι περισσότερο από το βάθος των χαρακτήρων που τελικά δεν αρκεί για οποιοδήποτε θέαμα.

Πόσο πια χρειάζεται να εμβαθύνει μια ιστορία στο προφίλ των χαρακτήρων της, ώστε να της πάρει 6 συναπτά έτη για να το καταφέρει; Δεν ήθελα να τους παντρευτώ, για να μου δείχνουν λεπτομέρειες της ζωής τους, (αν και εκείνος ο Sayid δεν ήταν κακό γκομενάκι :hmm:) να περάσω όμορφα ήθελα βλέποντας ένα στόρι που ξεκίνησε πολύ δυναμικά και ήταν πολλά υποσχόμενο. Δεν είμαι φαν του Linch (...μάλλον γι' αυτό σκότωσα μόλις τώρα το όνομά του :P) θέλω να καταλαβαίνω τι βλέπω.
Να έχει αρχή-μέση και τέλος. Ειδικά μάλιστα εφ' όσον στο επίσημο forum της σειράς, οι δημιουργοί απέρριπταν κάθε πιθανό σενάριο που έπλαθαν οι χρήστες/θεατές για την έκβαση της σειράς και υπόσχονταν ότι στο τέλος θα καταλάβουμε....

Καταλάβαμε, δεν μπορώ να πω! :P Καταλάβαμε ότι πούλαγε χοντρά το Lost και με τη μπάζα που έκανε άλλες 10 σεζόν μια χαρά μπορούσαν να το τραβήξουν.

Αν μάλιστα δει κανείς και το 00 καταλαβαίνει πολύ καλά, πόσο απεγνωσμένα προσπαθούν να μας πείσουν ότι το Lost ήταν καλή σειρά και όλα πήγαν όπως τα σχεδίαζαν.

Αν θέλετε να διαβάσετε τι λένε κι άλλα παιδάκια:
https://abc.go.com/shows/lost/finale-forum
https://forums.abc.com/n/pfx/forum.aspx?webtag=lost
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Κοίτα να δεις αγαπημένε φάντα, όχι πως έβαλα και το γάτο μου να κλαίει, (Θρασύβουλεεεεεε!!! Έλα να πεις στα παιδιά ότι δεν σε υποχρέωσα να κλάψεις! Μίλα καλέ...θα σου δώσω extra κροκεττάκια!)


είμαι ο θρασύβουλας και είμαι καλά

αλλά έχω να καταγγείλω ότι όποτε είχε λοστ , η αφεντικίνα ξεχνούσε να με ταΐσει , εκτός από τον τελευταίο κύκλο που ήταν τόσο μπερδεμένος που η αφεντικίνα ζαλισμένη έβαζε στο πιάτο τα φρίσκις και τα έτρωγε η ίδια

τώρα φεύγω και σταματώ το τρόλιν , καθότι η μαμά γκρινιάζει στο τηλέφωνο να βρω καμία νύφη της προκοπής οπότε πάω στο μάικατ να δω αν χαρίζεται καμία μορφονιά

π.σ. είχα δει το πρώτο επεισόδιο από περιέργεια και έβγαλα ένα τεράστιο συμπέρασμα : όταν συνταξιοδοτηθώ
1.θα πάω στα νησιά φίτζι
2.δεν θα πάρω τηλεόραση μαζί μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ζητώ συγγνώμη για τα αγγλικά, αλλά αξίζει:

Submitted by salomonUK





SOMETIME IN 2009.....
***
It came suddenly. A bright, glowing, blinding light filled the room. He woke up immediately and saw it: a swirl of dark smoke, entering the room fast. A chill ran down his spine. He was not scared. He was just annoyed.
- Fouck man, you're a real pain! What's the time? Why do you always have to wake me up…? Shut the window, it's fre*kin' freezing in here. And the curtains too, I am almost blind. And please, for the last time, don't smoke in here, this smoke is killing me.
- Fouck you man, you have to get up and we have to get started. We need to finish it. I am no happier about it than you are, but we have to.
- Get lost, Damon.
- Precisely, Carlton.
- No really, I found the perfect getaway. So let me sleep.
- What d'y'a mean?
- It simple. We have a sh8t load of mysteries, questions, secrets and loose ends to explain, answer, reveal and tie up. 5 seasons of all that crap. Frankly, I have no idea what to say to all these avid viewers that are expecting all these answers, and neither do you. So I have been thinking: how to avoid all this? Simple: let's create one last, single additional crap, that we gonna give the viewers at the beginning of the last season, and we'll answer solely and only that one last mystery. Seriously, why would we bother to find an explanation for every single question in the first five seasons when we can answer only one that we just made up?
- I am lost.
- Shut up man, I am LOST too. I had the first ideas.
- No, I mean I donʼt get you. What's this additional mystery that will have viewers forget about all the others?
- Oh, they won't forget. ABC and the producers are stupid. The viewers are not. But at least, we'll be able to finally deliver this series finale.
- Sounds good to me. What's the idea then?
- I call it FSW. Flash sideways. It's a variation on flashbacks and flash-forwards. Not an alternate reality crap, something else. To make a short story even shorter, in these flashsideways, Oceanic 815 arrives safely at LAX, the Losties disembark, no one seems to know or recognize the others. Slowly, throughout the season, they get in contact with each other and memories of their stay on the Island come back. The finale explanation is that we don't give any explanation as to what happened during the first five season, only that, at some point, whether on the Island or not, on the short or long run, all the losties died and these FSW are the forum created (by whom, I don't know) in order for them to be reunited. Period.
- Brilliant. Beer pong? You owe me one.
- Deal.
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ούτε εγώ το έβλεπα, αλλά το έβλεπε μια ξαδέλφη του μπατζανάκη, του πρώτου ξάδελφου, του κουμπάρου, της συννυφάδας, του συμπέθερου, της κουνιάδας, της νονάς, του τρίτου ξάδελφου αυτουνού που μένει στον δεύτερο, μαζί με μια φίλη της που δουλεύει στο Σταρ και της οποίας τη γνώμη σέβομαι ιδιαίτερα, αφού έχει πάρει αυτόγραφο ακόμη κι από την Ντενίση, άρα ξέρει από καλές τηλεοπτικές σειρές. Δεν είναι ανόητη, δεν είναι φρόκαλο, δεν είναι βόας, δεν είναι κροταλίας και μου είπε πως το τέλος δεν απάντησε τίποτε κι ότι ακόμη κι η Λαμπίρη που είναι σαΐνι δεν κατάλαβε μιλάμε μία.

Ωστόσο, επειδή βλέπω ότι το mainstream είναι να μη σου αρέσει το φινάλε του Lost, εγώ θα σας πω, αν και δεν το είδα, ότι μου άρεσε καταπληκτικά πολύ και τέτοια σειρά δεν έχει ξαναβγεί άλλη φορά στην τηλεόραση και να σκάσετε όλοι που περιμένατε απαντήσεις ρε. Τι είναι καημένοι το Lost, το 11888?? :mad:


Γέλα κυρία μου, γέλα μαζί μου...
:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Λοιπόν, πέρασε ο καιρός, όσοι το είδατε το είδατε, το θέμα από την αρχή λέει πως περιέχει σπόηλερ, αφήνουμε τα κουμπάκια που κρύβουν κείμενο και πάμε...

Για όσους δε θυμάστε, ξεκίνησε και τελείωσε με τον ακριβώς ίδιο τρόπο.

Τι κατάλαβα: Στη πτήση 815, όταν ο Ντες δε πάτησε το κουμπί και έγινε η κατάσταση η περίεργη στο σταθμό λογικά το παρόν χωρίστηκε σε 2 μέλλοντα, ένα μέλλον που το σκάφος ναυαγεί στο νησί -όλα όσα βλέπαμε τόσα χρόνια- και ένα μέλλον που το σκάφος προσγειώνεται κανονικά.
Το θέμα εδώ δεν είναι πως τα δύο μέλλοντα δε συνέβησαν εναλλακτικά (ή το ένα ή το άλλο) αλλά ταυτόχρονα σε κάτι σαν παράλληλα σύμπαντα με παράλληλες πραγματικότητες, κάποιοι από αυτούς πέθαναν στο ένα σενάριο, κάποιοι άλλοι στο άλλο σενάριο, κάποιοι έζησαν και τα λοιπά, ωστόσο πιστεύω πως το φινάλε έδειξε πως η κοινή συνισταμένη όλων αυτών των ατόμων ήταν τα ίδια τα άτομα και η πορεία της ζωής τους που ήταν προδιαγεγραμμένη να είναι κοινή. Σχετικά με αυτό αναφορά είχε γίνει όταν ο Λοκ δε πάτησε τα κουμπιά και συνέβη η έκρηξη με τον Ντες να κάνει το πρώτο του ταξίδι στο χωροχρόνο και να συναντάει την Ελοήζ να του λέει πως το σύμπαν έχει ένα τρόπο να κάνει τα πάντα να συμβαίνουν όπως είναι ήδη προκαθορισμένα. Είτε στο ένα σενάριο είτε στο άλλο βρέθηκαν ή θα βρίσκονταν. Έτσί ο Χέρλι έιχε αναμνήσεις (όχι σα παρελθόν αλλά σα παράλληλη ζωή) από τη Λίμπυ, ο Τζακ από τη Κέητ κ.ο.κ.!
Τι ήταν το νησί; Δε ξέρω (και για αυτό το "δε ξέρω" θα γράψω και στο τέλος), αλλά από ό,τι φάνηκε ήταν κάτι σα τον ομφαλό της γης, σα το σημείο που κρατάει τις ισορροπίες μεταξύ καλού και κακού, το σημείο από το σημείο πηγάζει η ζωή, η γη της επαγγελίας για όποιον ξέρει να τη δεχτεί και να τη χρησιμοποιήσει, η χαμένη Ατλαντίδα και άλλα τόσα.

Ποιός ήταν ο Τζέηκομπ και ο αδελφός του, ίσως η καλή και η κακή εκδοχή αυτών που κλήθηκαν να διαφυλάξουν τα πιό σημαντικά.
Ποιά η μάνα τους και ποιά αυτή που τους δέχθηκε στο νησί; Ίσως η προηγούμενη που κλήθηκε να σώσει το φως.

Από ερωτήματα αν μη τι άλλο μπορούμε να γεμίσουμε σελίδες:
  • τι ήταν τα νούμερα;
  • γιατί κάθε 108 λεπτά;
  • τι ιδιαίτερο είχε ο Γουόλτ;
  • γιατί ο Χέρλι κέρδισε παίζοντας στο λότο τα νούμερα;
  • γιατί τόση γκαντεμιά μετά από αυτή τη τύχη στη ζωή του;
  • τι διάολο έκαναν οι πολικές αρκούδες;
  • η Σάρλοτ πως βρήκε στην έρημο ζώο με το logo της Ντάρμα;
  • τι νόημα είχαν αυτα τα ιερογλυφικά; (η γλώσσα των θεών διάβασα κάπου)
  • το άγαλμα; (θεότητα της γονιμότητας σε ένα άλλο φόρουμ)
  • ποιός μίλησε στον Μάηκλ στο πισί που έβαζαν τα νούμερα;
  • τι νόημα είχε η πλύση εγκεφάλου από τους others στα ίδια τους τα μέλη;
  • γιατί ο Τζέικομπ έφευγε από το νησί ενώ ο αδελφός του όχι;
  • ποιός ήταν ο άντρας της Λίμπυ που είχε σκάφος και το έδωσε στον Ντες;
  • τι είχε η Λίμπυ και ήταν στο ψυχιατρείο;
  • ποίοι ήταν πρώτοι εν τέλει στο νησί;
  • που εξαφανίστηκε το πτώμα του πατέρα του Τζακ όταν η 815 έπεσε στο νησί;
και ένας σκασμός ακόμη από ερωτήματα πού όσο γράφω τόσο θα θυμάμαι και άλλα....:confused:

Και όλα αυτά αναπάντητα.:hmm:

Αλλά,
δε μπορούμε να λέμε πως αυτή η σειρά ήταν μια αποτυχία, δε μπορούμε να το λέμε αυτό για μία σειρά που απολαύσαμε το 99% των επεισοδίων της, που άλλαξε μία δια παντώς την άποψη των τηλεθεατών για τις σειρές, τη τηλεόραση από πλευράς ποιοτικών προγραμμάτων, τα όρια στη παραγωγή αντίστοιχων προγραμμάτων και που καθήλωσε εκατομμύρια τηλεθεατών σε όλο το κόσμο με το internet να παίρνει φωτιά από downloads, ποστ πάνω σε πόστ για εκατοντάδες χιλιάδες σελίδες σε φόρουμ, θεωρίες θεατών που ποτέ δεν έπιασαν και μία συνολική μανία άνευ προηγουμένου.

Ναι, το σενάριο ήταν μπερδεμένο όσο ποτέ, η διάρκεια τεράστια, το καστ μεγάλο, τα ερωτήματα άπειρα και συνεπώς ήταν εύκολο και το κοινό να χάνει γεγονότα και οι ίδιοι να μπλέκουν σε ένα ατελείωτο κουβάρι μία εξαιρετικά "έξυπνη" ιστορία.:redface: Αναμενόμενο παίδες.

Αλλά και εδώ θα σας ξενερώσω όπως και ξενέρωσα (λίγο) εγώ όταν το άκουσα,
στο τέλος του s06e17-18 προβλήθηκε η εκπομπή "aloha to lost" με το καστ -κάποιοι από αυτούς- λάηβ σε ένα τοκ σόου για τη σειρά, πέραν από τα πολλά που ακούστηκαν, ο Τζακ aka Μatthew Fox κατέστησε σαφές πως είναι κάπως μάταιο να ψάχνουμε να βρούμε το ακριβές φινάλε της σειράς, οι σεναριογράφοι φρόντισαν να αφήσουν το τέλος για το μυαλό του θεατή ανάλογα με τις θρησκευτικές του βλέψεις και τη στάση του απέναντι στη ζωή.:clapup:
So, ότι έχω αναφέρει ήδη είναι η προσωπική μου άποψη για το τι έγινε, ότι θεωρείται είναι αυτό που εσείς φαντάζεστε και αυτό που εσείς με τα πιστεύω σας και τη νοοτροπία σας θεωρείται πως τελείωσε.
Ξενερώσατε;
:P
Εγώ λίγο. Μερικοί θα πείτε πως ήταν προβλέψιμο αν αναλογιστεί κανείς τα χιλιάδες ερωτήματα που μένουν μετέωρα και τη δυνατότητα τους να απαντηθούν στο σύνολο τους από το σενάριο αλλά...
...είναι έτσι ή αυτή ήταν εξ αρχής η πορεία του σεναρίου; Αυτό μάλλον δε θα το μάθουμε ποτέ...
...όπως και τόσα άλλα. Lost στο σενάριο, Lost και στη κατάληξη αυτού.:worry:

Και για να τελειώσω όσα πιστεύω, δε βρέθηκαν όλοι στην εκκλησία για να πεθάνουν, ούτε η εκκλησία άνοιξε τις πόρτες του "παραδείσου", βρέθηκαν εκεί ζωντανοί και νεκροί για να "let go" όπως τόσες φορές ειπώθηκε, κάποιοι να αφήσουν πίσω τους λάθος έρωτες και να συνεχίσουν με αυτούς που πραγματικά ήταν γραμμένο να μείνουν μαζί, κάποιοι για να απαλλαγούν από το κακό παρελθόν τους, κάποιοι να ακολουθήσουν το θάνατο όπως είναι προκαθορισμένος για αυτούς, κάποιοι ήδη νεκροί για να φύγουν λυτρωμένοι από τα εν ζωή σφάλματα τους. Μαζεύτηκαν για να "βαπτιστούν" και να λυτρωθούν από τα λάθη τους και να συνεχίσουν είτε τη ζωή τους εδώ είτε αλλού, εκεί που πάμε όταν φεύγουμε αν αυτό είναι κάπου, γιατί το νησί τους έδωσε τη δυνατότητα να δούν και τις 2 πτυχές της ζωής τους. Γιατί το νησί είναι εκεί για κάποιο λόγο που δεν έγινε σαφής ωστόσο έδωσε νόημα στις ζωές αυτών που βρέθηκαν εκεί, αυτών που as Jacob said οι ζωές τους ήταν κατεστραμμένες.

Γιατί ο Τζακ είχε γιό ενώ κατά Λοκ δεν είχε; Δε ξέρω. Ίσως η μοίρα του ήταν να πέσει στο νησί και να κάνει όσα έκανε και όλα τα άλλα να ήταν η "λάθος" στροφή στη ζωή του.
Ίσως το ίδιο και για άλλους.:confused:

Γιατί στο κάτω κάτω, κάπως έτσι δεν είναι η ζωή, μία επιλογή αλλάζει το υπόλοιπο σου, αλλά πως θα ήταν το υπόλοιπο χωρίς αυτή την επιλογή; Και αν δεν ήταν επιλογή, αλλά γεγονός; Κακοτυχία; Αμέλεια;
Η γάτα του Schrödinger, όταν το δηλητήριο ανοίξει και πριν η στιγμή περάσει η γάτα είναι διπλή, μία ζωντανή και μία νεκρή, όχι πως θα το δεις ποτέ αλλά τα ενδεχόμενα είναι αυτά και μετά θα είχες ή μια νεκρή γάτα ή μία ζωντανή.
Η σχολή που περάσαμε και δε φύγαμε να βρούμε δουλειά στο εξωτερικό, η κοπέλα που γνωρίσαμε σε ένα μπαρ και αγαπήσαμε χωρίς να προλάβουμε να δούμε αυτή που 3' πριν καθόταν στη θέση της, τα νούμερα που δε παίξαμε σε ένα παιχνίδι τύχης, το ταξίδι που αποφύγαμε και κατέληξε σε αυτοκινητιστικό, οι εναλλακτικές στη ζωή, που για το lost έχουν "κοινή" ή "παράλληλη" πορεία και τέλος.

Τέλος, δε ξέρω πως σας φάνηκε το τέλος αλλά καθαρά ρομαντικά και αισθηματικά σου κάνει αισθητό το εξής,
στο τέλος θα πάρεις μαζί σου αυτούς που αγάπησες και αυτούς που σε αγάπησαν όλα τα άλλα είναι τόσο μάταια για το φινάλε, αυτούς θα σκεφτείς όταν είναι να φύγεις, σε αυτούς θα λείψεις και αυτοί θα σου λείψουν. Αυτή είναι η ζωή και όχι μόνο κατά Lost.:)

Θενκς παίδες. Θα είμαι εδώ γύρω...:P



4 8 15 16 23 42​

ps, το ευχαριστήθηκα και το τελευταίο και όλα τα υπόλοιπα και ας μου έκαψε το μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη, καταρχάς σε ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο ποστ σου. :thumbup:

Ο λόγος που γκρινιάζουν όσοι γκρινιάζουν -μαζί με αυτούς κι εγώ- είναι επειδή πραγματικά μας άρεσε το Lost και του μείναμε πιστοί όλα αυτά τα χρόνια. Το αγαπήσαμε. Είναι επειδή πράγματι μας κέρδισε με το μυστηριώδες σενάριό του και τη δαιδαλώδη πλοκή του αφού εξίταρε το μυαλό μας να πλάθει θεωρίες και να σκαρφίζεται εξηγήσεις και έγινε με τον καιρό κάτι πολύ παραπάνω από μια τηλεοπτική σειρά. Έγινε εμπειρία... Σκέψου ότι το official forum που παρέθεσα παραπάνω είναι αφιερωμένο στη συλλογή τέτοιων θεωριών, που άνθρωποι σπατάλησαν ώρες και ώρες να συνθέσουν θεωρίες, συλλέγοντας στοιχειά, αναλύοντας καρέ-καρέ (στην κυριολεξία) κάθε επεισόδιο επειδή τους έταξαν πως υπάρχει εξήγηση, τους προκάλεσαν να ανακαλύψουν την "αλήθεια" και τελικά τους παραπλάνησαν με ένα τέλος που "αποδείκνυε" ότι κανένας τους δεν μπόρεσε να βρει.

Να σου πω την αλήθεια, καιρό τώρα είχα απολέσει κάθε ελπίδα ότι θα εξηγηθούν ποτέ όλα τα ερωτήματα που κατά καιρούς μας βασάνιζαν και άλλωστε είχα αρχίζει να ξεχνώ τα περισσότερα. Περίμενα βασικές εξηγήσεις όμως, όπως για παράδειγμα τι ήταν το νησί.

Μόνο που από Adventure/Drama/Sci Fi/Mystery/Thriller που γράφει στο IMDB πως είναι η σειρά, κατέληξε σε σαπουνόπερα. :/: Σαν κάτι heavy metal συγκροτήματα που ξαφνικά το γυρίζουν στον καρσιλαμά... :P:/:
Αισθανθήκαμε σαν παραπλανημένοι εραστές που ενώ παραμυθιάστηκαν με τη μυστηριώδη γκόμενα, στο τέλος τους παράτησε σύξυλους... :P

Παρακολουθούσαμε ένα κουβάρι που μπλεκόταν όλο και περισσότερο και λέγαμε μέσα μας "αποκλείεται να ξεμπλεχτεί ποτέ αυτό" κι αυτοί μας έκλειναν το μάτι πονηρά και μας έλεγαν "ααα θα δείτε... θα το ξεμπλέξουμε" και περιμέναμε κι εμείς να αποσβολωθούμε με τις εξαιρετικές ικανότητές τους. Τελικά μας απόδειξαν αυτό που ξέραμε ήδη: Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται. :P

Δυστυχώς πολλά στη ζωή μας κρίνονται από την κατάληξή τους, όχι μόνο τα σήριαλ. Δυστυχώς η τελευταία εντύπωση είναι αυτή που μένει. :/:

Τι ήταν το νησί; Δε ξέρω (και για αυτό το "δε ξέρω" θα γράψω και στο τέλος), αλλά από ό,τι φάνηκε ήταν κάτι σα τον ομφαλό της γης, σα το σημείο που κρατάει τις ισορροπίες μεταξύ καλού και κακού, το σημείο από το σημείο πηγάζει η ζωή, η γη της επαγγελίας για όποιον ξέρει να τη δεχτεί και να τη χρησιμοποιήσει, η χαμένη Ατλαντίδα και άλλα τόσα.
Oι Αρχαίοι Έλληνες γνώριζαν τη λύση του μυστηρίου του Lost, χιλιάδες χρόνια πριν :whistle::



[FONT=Helvetica,Arial,Times New Roman]Ο "Ομφαλός", το κέντρο της Γης,
όπως οι αρχαίοι πίστευαν, ήταν στους Δελφούς.
[/FONT](...και οι Δελφοί βρίσκονται στο νησί του Lost :hehe:)


Και για να σοβαρευτώ, σας έχω ένα αποχαιρετιστήριο δωράκι: Την ομιλία του J.J. Abrams στο TED.
Μιλά για την πηγή της αγάπης του για τα αθέατα μυστήρια -ένα πάθος το οποίο είναι εμφανές στις ταινίες και τις σειρές του, συμπεριλαμβανομένου του Cloverfield, του Lost και του Alias- επιστρέφοντας στο παρελθόν και τα μαγικά του ξεκινήματα.



Το τόπικ αυτό βέβαια, δεν χρειάζεται να κλείσει τον κύκλο του εδώ. Μπορούμε αν θέλετε να συγκεντρώσουμε αγαπημένες ατάκες και σκηνές από όλες τις σεζόν και να ξαναθυμηθούμε τις ωραίες στιγμές που περάσαμε με το Lost, αλλά και αναμεταξύ μας συζητώντας το. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μερικά από τα αναπάντητα ερωτήματα
https://www.collegehumor.com/video:1936291

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να αυτά είναι που με νευριάζουν, όχι το τέλος του Lost:

14 λεπτά επιπλέον θα απολαύσουν μόνο όσοι αγοράσουν το box-set της σειράς Lost με τις έξι σεζόν, στα οποία θα παρουσιάζεται η τύχη των Hurley και Ben στο νησί μετά την απογείωση του αεροπλάνου. :rant:

[πηγή]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.

Δεν τα είπε άσχημα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
το ειδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
...και?Σου άρεσε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
λοιπον, συμφωνω με οσα ειπωθηκαν στο τελευταιο ποστ του μπορατ, και με καποια που διαβασα απο την ιζι. γενικα δε μπορω να καταληξω αν μαρεσε ή οχι το τελευταιο επεισοδιο, αν ηταν αυτο που περιμενα ή οχι...

το μονο που ξερω ειναι οτι καθως το εβλεπα οσο παραλογο και αν ακουγεται συγκινηθηκα τοσο πολυ που αρχισα να κλαιω, σταματησα το επεισοδιο στη μεση να παρω ενα τηλ να ξεχαστω... οταν εδειχνε σκηνες απο τους πρωτους κυκλους οσο ακυρο και αν ακουγεται... θυμηθηκα εμενα και την καλυτερη μου φιλη τριτη λυκειου να παρακολουθουμε με παθος τη σειρα, πορωση ομως οχι αστεια(ειδικα μεχρι το τριτο κυκλο ημασταν τρελαμενες).
οσο περναγε ο καιρος το εβλεπα ευχαριστα, οχι ομως οσο τον πρωτο καιρο. ισως επειση το εβλεπα μονη μου και οχι με την κολλητη μου. :P

πραγματικα δε ξερω αν μου αρεσε... το τελος. γιατι το λοστ στο συνολο του ηταν οτι καλυτερο εχω παρακολουθησει σε μικρη αλλα και μεγαλη οθονη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Take0Sig

Νεοφερμένος

Ο Take0Sig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μιας και "έπεσα" στο ποστ, μόλις είδα το τελευταίο επεισόδιο της 6ης εποχής του LOST και πρέπει να πω πως ύστερα από πολύ άγχος,σύγχυση και αγωνία για το τι μπορεί να διαδραματιστεί στο επόμενο επεισόδιο, είμαι επιτέλους ελεύθερος από τα παραπάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γυρώ στα 30 λεπτά του part 2 είχα αρχίσει να απογοητεύομαι γιατί καταλάβαινα πως ουσιαστικά δεν θα δοθούν απαντήσεις.Όταν τελείωσε μπορώ να πω πως ήμουν όσο εκνευρισμένη και η Isi.Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν ο πρώτος κύκλος και το απίστευτο κόλλημα που είχα φάει με το ένα επεισόδιο να είναι καλύτερο απο το άλλο.Ίσως θα πρεπε να σταματήσω να το βλέπω στον 3ο κύκλο γιατί μετα νομίζω ότι πήρε την "κάτω βόλτα".
Σήμερα μια μέρα μετά(μόλις χθες το είδα) καταλαβαίνω πως με όλη αυτήν τον ντώρο και τις ατελειωτες συζητήσεις και εικασίες των θαυμαστών τόσα χρόνια Ο,ΤΙ μα Ο,ΤΙ εξήγηση κι αν έδιναν οι συγγραφείς για τις ιδιότητες του νησιού δεν θα ήταν ικανοποιητική και σίγουρα δεν θα μπορούσαν να απαντηθούν όλα τα ερωτήματα ούτε να συνδεθουν όλα μεταξύ τους αφού το φιναλε δεν ήταν προκαθορισμενο εξαρχής ώστε να υπάρχει μια λογική στα φαινόμενα.
Οπότε έκαναν την έκπληξη,δεν το εξέτασαν καθόλου απο την άποψη της επιστημονικής φαντασίας αλλα απο "ανθρωπιστική πλευρά".Μας άφησαν να υποθεσουμε ο,τι θέλουμε και μας έδωσαν μονο μια απάντηση:οι ζωές όλων των ηρώων ήταν άρρηκτα δεμένες,βρέθηκαν σε αυτό το νησί γιατί ήταν γραφτό τους να συναντηθούν,γιατί πριν απο αυτό δεν ζούσαν πραγματικά αλλά απλώς υπήρχαν και η ζωή τους απέκτησε νόημα όταν έφτασαν εκεί.Μου αρέσουν οι καρμικές σχέσεις και σίγουρα συγκινήθηκα με τα flashback του φινάλε(ειδικά με της Κεητ-Κλαιρ-Τσάρλι,Κέητ-Τζακ) όμως θεωρώ πως οι συγγραφείς διάλεξαν την εύκολη λύση.

Υ.Γ.Καθόλου δεν με ενδιαφερει τι απέγιναν αυτοί που έφυγαν απο το νησί,προφανώς έζησαν στον πολιτισμό και πέθαναν χρόνια αργότερα,θα με ενδιεφερε όμως να μάθω όλα αυτά που ρωτούν και τα παιδιά παραπάνω.
Υ.Γ.2 Ο Γουολτ λέγεται πως εδειχνε πολύ μεγαλύτερος απο την ηλικία που θα έπρεπε(υποτ.ότι διαδραματίζονται όλα 2004-2007) οπότε δεν τον χρησιμοποίησαν
Υ.Γ.3 Τελικά όλο το LOST για μένα συνοψίζεται στην ατάκα του Ντεσμοντ "see you in another lifetime brother" γιατί πραγματικά οι ήρωες αλληλοεπιδρούσαν μεταξύ τους εν αγνοία τους στον πολιτισμό,συγκατοίκησαν στο νησί και δημιουργησαν ένα μέρος για να συναντηθούν μετα θάνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

- Life doesn't always make sense.
- But Lost was supposed to be better than life!
:whistle::lol::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top