Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,001 μέλη και 2,479,957 μηνύματα σε 79,002 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 233 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιστορικές Αλήθειες (Για την ιστορία του ελληνικού έθνους από το 1900 έως σήμερα)

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε: στις 22:37, 14-05-11:

Ριζοσπάστης, 12/07/1935
«Αν δεν νικιόμασταν στη Μ.Ασία, η Τουρκία θα ‘τανε σήμερα πεθαμένη και εμείς μεγάλη Ελλάδα. Τη “λευτεριά” μας θα την στηρίζαμε στην υποδούλωση του Τουρκικού λαού. Αυτό εμείς δεν το δεχόμαστε. Το αποκρούουμε κατηγορηματικά. Η αστικοτσιφλικάδικη Ελλάδα στη Μ.Ασία πήγε όχι σαν εθνικός απελευθερωτής μα σαν ιμπεριαλιστική δύναμη, όργανο των εγγλέζων μεγαλοκαρχαριών. Πήγαινε όχι μόνο για να διαιωνίσει την ξενική κυριαρχία πάνω στον Τουρκικό λαό μα και να κάνει την Τουρκία αντισοβιετικό ορμητήριο. Γι’ αυτό εμείς όχι μόνο δεν λυπηθήκαμε για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία μα και την επιδιώξαμε»

4η Ολομελεια της ΚΕ τουΚΚΕ (28 – 29/7/1948)

«..Η Ελλαδα είναι κράτος ιμπεριαλιστικο που κατεκτησε δια της βιας ολοκληρες περιφέρειες κατοικημενες απο άλλες εθνότητες. Το ΚΚΕ διακηρύττει εν ονοματι των βασικων αρχών του μολσεβικισμού , για τη Μακεδονια και τη Θρακη το σύνθημα του δικαιωματος της αυτοδιαθεσης μεχρι πληρους αποχωρισμου απο το Ελληνικο κρατος , του δικαιωματος για μια ανεξαρτητη Μακεδονια και Θρακη και υποστηρίζει δραστήρια την επαναστικη πάλη του πληθυσμου των περιφερειών αυτων για την εθνικη τους απελευθερωση...» (Επισημα κείμενα ΚΚΕ τομος 3ος, σελις 326)
1
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 11:39, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Εξαιρετικό το θέμα σας. Να τολμήσω κι εγώ μερικά ερωτήματα - επιχειρήματα;

Μήπως;;; λέω μήπως;;; ήταν ένα πολύ καλά οργανωμένο και μελετημένο σχέδιο η Μικρασιατική Καταστροφή;;; Εγώ θα μείνω με την απορία.....
Ότι ήταν οργανωμένο σχέδιο είναι το μόνο σίγουρο, στημένο με τέτοια ακρίβεια ώστε οι θιασώτες του, να βγουν ήρωες...

Αρχική Δημοσίευση από Mittenwald
Ριζοσπάστης, 12/07/1935
«Αν δεν νικιόμασταν στη Μ.Ασία, η Τουρκία θα ‘τανε σήμερα πεθαμένη και εμείς μεγάλη Ελλάδα. Τη “λευτεριά” μας θα την στηρίζαμε στην υποδούλωση του Τουρκικού λαού. Αυτό εμείς δεν το δεχόμαστε. Το αποκρούουμε κατηγορηματικά. Η αστικοτσιφλικάδικη Ελλάδα στη Μ.Ασία πήγε όχι σαν εθνικός απελευθερωτής μα σαν ιμπεριαλιστική δύναμη, όργανο των εγγλέζων μεγαλοκαρχαριών. Πήγαινε όχι μόνο για να διαιωνίσει την ξενική κυριαρχία πάνω στον Τουρκικό λαό μα και να κάνει την Τουρκία αντισοβιετικό ορμητήριο. Γι’ αυτό εμείς όχι μόνο δεν λυπηθήκαμε για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία μα και την επιδιώξαμε»

4η Ολομελεια της ΚΕ τουΚΚΕ (28 – 29/7/1948)

«..Η Ελλαδα είναι κράτος ιμπεριαλιστικο που κατεκτησε δια της βιας ολοκληρες περιφέρειες κατοικημενες απο άλλες εθνότητες. Το ΚΚΕ διακηρύττει εν ονοματι των βασικων αρχών του μολσεβικισμού , για τη Μακεδονια και τη Θρακη το σύνθημα του δικαιωματος της αυτοδιαθεσης μεχρι πληρους αποχωρισμου απο το Ελληνικο κρατος , του δικαιωματος για μια ανεξαρτητη Μακεδονια και Θρακη και υποστηρίζει δραστήρια την επαναστικη πάλη του πληθυσμου των περιφερειών αυτων για την εθνικη τους απελευθερωση...» (Επισημα κείμενα ΚΚΕ τομος 3ος, σελις 326)
Τώρα γιατί να πιάσουμε το ανθελληνικότερον όλων των ελληνικών κομμάτων???
Γιατί??
Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι έχουμε και πολλά να πούμε...
1
1
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε: στις 12:47, 15-05-11:

Δεν νομίζω όλοι οι Ιστορικοί να έχουν πέσει έξω που ονομάζουν ''Εθνάρχη'' τον Βενιζέλο... Αποτελεί κοινή παραδοχή πάντως ότι έκανε λάθη, όπως όλοι οι πολιτικοί.
Η πολιτική άλλωστε είναι διπλωματία και η αξιοποίηση των δοθεισών ευκαιριών.
Όσο για το ΚΚΕ έχει κατηγορηθεί απο τη Δεξιά, δικαίως βέβαια, για ''εσχάτη προδοσία'' σε ό,τι αφορά το Μακεδονικό. Το ΚΚΕ προέταξε τότε το ιδεολογικό-κομματικό έναντι του εθνικού συμφέροντος.
Από την άλλη δεν θεωρώ τη Δεξιά ως περισσότερο πατριωτική.....
Άλλο να εκμεταλλεύεσαι τις λέξεις με ηθική διάσταση κ' συναισθηματική φόρτιση που δεν είναι σημασίες, αλλά αξίες, σε βαθμό που δεν έχουν πια νόημα, αλλά εξουσία και μάλιστα εξουσία που είναι αντιστρόφως ανάλογη προς το νόημα(π.χ. πατρίδα, θρησκεία, οικογένεια,παράδοση, έθνος κτλπ) και άλλο να είσαι πατριώτης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 12:58.
2
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 13:02, 15-05-11:

Το ΚΚΕ έπρεπε να ήταν εκτός νόμου, πόσο μάλλον να έχουν άποψη ιστορική αυτοί οι άθεοι ανθέλληνες τενεκέδες. Ποιά είναι τα ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι ο Ελ.Βενιζέλος ήθελε να καταστραφούμε στην Μ.Ασία. Γιατί μεγάλωσε την Ελλάδα με την Συνθήκη των Σεβρών ; Για να την καταστρέψει μετά ; Τι λογική έχει αυτό ;
6
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε: στις 13:26, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Το ΚΚΕ έπρεπε να ήταν εκτός νόμου, πόσο μάλλον να έχουν άποψη ιστορική αυτοί οι άθεοι ανθέλληνες τενεκέδες. Ποιά είναι τα ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι ο Ελ.Βενιζέλος ήθελε να καταστραφούμε στην Μ.Ασία. Γιατί μεγάλωσε την Ελλάδα με την Συνθήκη των Σεβρών ; Για να την καταστρέψει μετά ; Τι λογική έχει αυτό ;
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Πέραν των όποιων λαθών, οι αριστεροί αγωνίστηκαν για την ελευθερία (την πάταξη της αγλλοαμερικανικής επιβολής) και μια καλύτερη Ελλάδα. Υπάρχουν μεγάλοι Ιστορικοί, έγκυροι και πλέον αξιόπιστοι, στον αριστερό χώρο ανάμεσά τους ο Γιάννης Κορδάτος, ο Νίκος Σβορώνος, η Αρβελέρ κ.ά. όπως υπάρχουν και πνευματικοί άνθρωποι αριστεροί που εμπνέουν το σεβασμό τα μάλα.
Οι Ρίτσος, Αναγνωστάκης, Θεοδωράκης, Βάρναλης και πολλοί ακόμα υπήρξαν αριστεροί .......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 17:17.
2
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 13:42, 15-05-11:

Αριστερός είναι άλλο. Κομμουνιστής άλλο και Φιλελεύθερος άλλο. Και βλέπουμε πόσο ταιριαστοί είναι σε πάρα πολλά θέματα αυτοί που πάνε μια ζωή πίσω την Ελλάδα, δηλαδή τα άκρα. Οι χριστιανοί παππάδες της εποχής που αφόρισαν τον Βενιζέλο, πιόνια του πολιτικού κατεστημένου, είχαν τις ίδιες απόψεις με κάποιους από τους σημερινούς νοσταλγούς του Μεταξά αλλά και με μερικούς νοσταλγούς του Στάλιν. Η άποψη μου είναι ότι ο Βενιζέλος έκανε την καλύτερη δυνατή χρήση των συμμαχιών του (αγγλογάλλοι), ενώ οι φιλοβασιλικοί υποτάχθηκαν στους δικούς τους συμμάχους (Γερμανούς) και αυτή η υποταγή τελείωσε πολλά χρόνια μετά με το ΟΧΙ του Μεταξά όταν επιτέλους κατάλαβε πόσο βλακεία ήταν η γερμανοφιλία. Τον Μεταξά εσείς οι δεξιοί γιατί δεν τον κατηγορείτε που έστειλε στον πόλεμο τους 'Ελληνες και σας ξεβόλεψε ; Μόνο ο Βενιζέλος ξεβόλεψε τους 'Ελληνες στέλνοντάς τους στον πόλεμο ; 'Ηθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Κάτι ακροδεξιοί που οραματίζονται το "πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα'ναι" και την εκπλήρωση των μετά Χριστόν προφητών τύπου Κοσμά Αιτωλού και Παίσιου ότι ο βασιλεύς θα επιστρέψει και θα πάρει την Πόλη, γιατί έχουν τόσο μένος με τον Βενιζέλο ; Η δική τους ιδεοληψία για την Αγιά Σοφιά και τους Γλύξμπουργκ δεν είναι Μεγάλη ;
1
4
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε: στις 15:17, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από tzanakos2010
Δεν νομίζω όλοι οι Ιστορικοί να έχουν πέσει έξω που ονομάζουν ''Εθνάρχη'' τον Βενιζέλο...
Εθνάρχης; Μην σας πω και άγιος.....
Όσα χρόνια πήγαινα σχολείο (φαίνεται δίπλα η ηλικία μου) και κυβερνούσε ο σοσιαλισμός, στην Ιστορία που διδασκόμουν από το δημοτικό και μέχρι το λύκειο, τον είχαν κάνει την σημαία του ψευτοσοσιαλισμού τους, σχεδόν είχαν γράψει την αγιογραφία του. Ευτυχώς όποιος μπει σε βιβλιοπωλεία, θα διαβάσει πολλές ιστορίες με παραπομπές και πηγές που δεν ελέγχονται από κανένα κόμμα.

Για να μην σας πω πως παρουσιαζόταν ο Γεώργιος Παπανδρέου....σε όλα τα βιβλία. Και δυστυχώς αυτά τα δίνουν έτοιμα και μασημένα σε παιδιά που ακόμη δεν έχουν την ικανότητα της κριτικής σκέψης αλλά και της εύρεσης άλλων πηγών (τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ μικρή και δεν υπήρχε ιντερνετ και άλλοι τρόποι για να διαβάσεις κι άλλες απόψεις)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 15-05-11 στις 15:29.
2
1
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε: στις 15:28, 15-05-11:

Εθνάρχης; Μην σου πω και άγιος.....
Όσα χρόνια πήγαινα σχολείο (φαίνεται δίπλα η ηλικία μου) και κυβερνούσε ο σοσιαλισμός, στην Ιστορία που διδασκόμουν από το δημοτικό και μέχρι το λύκειο, τον είχαν κάνει την σημαία του ψευτοσοσιαλισμού τους, σχεδόν είχαν γράψει την αγιογραφία του. Ευτυχώς όποιος μπει σε βιβλιοπωλεία, θα διαβάσει πολλές ιστορίες με παραπομπές και πηγές που δεν ελέγχονται από κανένα κόμμα.

Για να μην σου πω πως παρουσιαζόταν ο Γεώργιος Παπανδρέου....σε όλα τα βιβλία. Και δυστυχώς αυτά τα δίνουν έτοιμα και μασημένα σε παιδιά που ακόμη δεν έχουν την ικανότητα της κριτικής σκέψης αλλά και της εύρεσης άλλων πηγών (τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ μικρή και δεν υπήρχε ιντερνετ και άλλοι τρόποι για να διαβάσεις κι άλλες απόψεις)
Καλά, καμία απολύτως σχέση ο Παπανδρέου με τον Βενιζέλο,.......τι σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο;
Η αλήθεια είναι πως η σχολική ιστορία(και όχι μόνο) εκτιμά πράγματι σε μεγάλο βαθμό τον Βενιζέλο.
Την ιστορία πάντως καλό είναι να προσέχουμε που τη βρίσκουμε και την διαβάζουμε γιατί πολύ εύκολα ενδέχεται να πέσουμε θύματα παραχάραξης της ''αλήθειας''.
1
1
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε: στις 15:35, 15-05-11:

Καλά, καμία απολύτως σχέση ο Παπανδρέου με τον Βενιζέλο,.......τι σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο;
Η αλήθεια είναι πως η σχολική ιστορία(και όχι μόνο) εκτιμά πράγματι σε μεγάλο βαθμό τον Βενιζέλο.
Την ιστορία πάντως καλό είναι να προσέχουμε που τη βρίσκουμε και την διαβάζουμε γιατί πολύ εύκολα ενδέχεται να πέσουμε θύματα παραχάραξης της ''αλήθειας''.
Αγαπητέ tzanako σε μια χώρα που και ο αέρας της ελέγχεται από τους σοσιαλιστές του κώ..ου, όλοι είμαστε θύματα παραχάραξης της αλήθειας και δυστυχώς όχι μόνο στην Ιστορία (αυτό είναι το λιγότερο). Αλίμονο στα παιδιά που περιμένουν να διδαχτούν ιστορία ή θρησκευτικά από τα σχολεία. Πιστεύω πως αν η φυσική, η χημεία και τα μαθηματικά δεν διέπονταν από κανόνες θα τα άλλαζαν κι αυτά.
2
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε: στις 15:59, 15-05-11:

Αγαπητέ tzanako σε μια χώρα που και ο αέρας της ελέγχεται από τους σοσιαλιστές του κώ..ου, όλοι είμαστε θύματα παραχάραξης της αλήθειας και δυστυχώς όχι μόνο στην Ιστορία (αυτό είναι το λιγότερο). Αλίμονο στα παιδιά που περιμένουν να διδαχτούν ιστορία ή θρησκευτικά από τα σχολεία. Πιστεύω πως αν η φυσική, η χημεία και τα μαθηματικά δεν διέπονταν από κανόνες θα τα άλλαζαν κι αυτά.
Εγώ προσωπικά, ως αυριανός δάσκαλος, δεν νομίζω πως τα σχολικά βιβλία είναι τόσο κακά. Άλλο υπάρχουν ατέλειες, και άλλο να κάνουμε πόλεμο εναντίον του σχολείου και των βιβλίων. Υπάρχει τεράστια ύλη και γι' αυτό οι σχολικές γνώσεις παραμένουν, σε μεγάλο βαθμό, επιφανειακές.
Επίσης, δεν νομίζω πως είναι ελεγχόμενη από κάποιον η γνώση/επιστήμη, αν θες να μάθεις θα μάθεις, το σύμπαν συνωμοτεί σ'αυτό, που λέει και ο Κοέλιο.
Υ.Γ. Ο πλουραλισμός απόψεων είναι δημοκρατίκο γνώρισμα και όχι ανωμαλία.
Γι' αυτό δεν μου αρέσουν τα φυσικομαθηματικά, με τη στενή έννοια του όρου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 16:15.
1
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε: στις 16:08, 15-05-11:

Εγώ προσωπικά, ως αυριανός δάσκαλος, δεν νομίζω πως τα σχολικά βιβλία είναι τόσο κακά. Άλλο υπάρχουν ατέλειες, και άλλο να κάνουμε πόλεμο εναντίον του σχολείου και των βιβλίων. Υπάρχει τεράστια ύλη και γι' αυτό οι σχολικές γνώσεις παραμένουν, σε μεγάλο βαθμό, επιφανειακές.
Επίσης, δεν νομίζω πως είναι ελεγχόμενη από κάποιον η γνώση/επιστήμη, αν θες να μάθεις θα μάθεις, το σύμπαν συνωμοτεί σ'αυτό, που λέει και ο Κοέλιο.
Δάσκαλος, πολύ ενδιαφέρον, εύχομαι μέχρι να διοριστείτε να σας επιτρέψουν να διδάσκετε και βιβλία διαφορετικά από αυτά που έχει εκτυπώσει το υπουργείο παιδείας.
3
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε: στις 16:13, 15-05-11:

Εθνάρχης; Μην σας πω και άγιος.....
Ο Ανδρέας δεν καπηλεύθηκε μόνο τους Φιλελεύθερους και το Κέντρο, αλλά και τους κομμουνιστές. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν ούτε Φιλελεύθερος, ούτε κεντρώος, πόσο μάλλον κομμουνιστής (ήταν πολύ χειρότερος από κομμουνιστή). Πάντως ιστορικά φαίνεται ότι περίοδοι διάλυσης, διάσπασης ή αποσύνθεσης - διαφθοράς του Κέντρου, τις ακολουθούν δικτατορίες και φασισμοί. Βλέπε μετά Βενιζέλου εποχή, μετά Γεώργιου Παπανδρέου Α' (1967) και τέλος τη σημερινή εποχή, που ήδη έχουμε αύξηση του ακροδεξιού ρεύματος όπως είχα προβλέψει από το 2007 στο στέκι και τότε κάποιοι με χλεύασαν. Εφόσον η Αριστερά είναι κι αυτή διαλυμένη και διεφθαρμένη, είναι λογικό πολύς κόσμος να ελπίζει σε σωτήρες άλλου είδους και ο εθνικισμός-ελληναρισμός να κατακτά ολοένα και πιο πολύ την θέση του πατριωτισμού. Βέβαια πρώτα πρέπει να επισημάνουμε ότι τις παλιές εποχές του Βενιζέλου ή αργότερα του Μεταξά, ακόμα όμως και του Γ.Παπανδρέου Α', οι λέξεις στην πολιτική ζωή χρησιμοποιούνταν τουλάχιστον με ειλικρίνεια. Από την μεταπολίτευση όμως και μετά, δυστυχώς συγκαλήπτει κανείς πίσω από νέους ευφάνταστους πολιτικούς όρους τις πραγματικές του προθέσεις για το ύφος και το είδος της διακυβέρνησης (όροι όπως Ριζοσπαστικός Φιλελευθερισμός, Μεσαίος Χώρος κ.α). Μπασταρδεμένη εποχή πολιτικά σε σύγκριση με το ένδοξο παρελθόν.
1
1
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε: στις 16:23, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ο Ανδρέας δεν καπηλεύθηκε μόνο τους Φιλελεύθερους και το Κέντρο, αλλά και τους κομμουνιστές. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν ούτε Φιλελεύθερος, ούτε κεντρώος, πόσο μάλλον κομμουνιστής (ήταν πολύ χειρότερος από κομμουνιστή). Πάντως ιστορικά φαίνεται ότι περίοδοι διάλυσης, διάσπασης ή αποσύνθεσης - διαφθοράς του Κέντρου, τις ακολουθούν δικτατορίες και φασισμοί. Βλέπε μετά Βενιζέλου εποχή, μετά Γεώργιου Παπανδρέου Α' (1967) και τέλος τη σημερινή εποχή, που ήδη έχουμε αύξηση του ακροδεξιού ρεύματος όπως είχα προβλέψει από το 2007 στο στέκι και τότε κάποιοι με χλεύασαν. Εφόσον η Αριστερά είναι κι αυτή διαλυμένη και διεφθαρμένη, είναι λογικό πολύς κόσμος να ελπίζει σε σωτήρες άλλου είδους και ο εθνικισμός-ελληναρισμός να κατακτά ολοένα και πιο πολύ την θέση του πατριωτισμού. Βέβαια πρώτα πρέπει να επισημάνουμε ότι τις παλιές εποχές του Βενιζέλου ή αργότερα του Μεταξά, ακόμα όμως και του Γ.Παπανδρέου Α', οι λέξεις στην πολιτική ζωή χρησιμοποιούνταν τουλάχιστον με ειλικρίνεια. Από την μεταπολίτευση όμως και μετά, δυστυχώς συγκαλήπτει κανείς πίσω από νέους ευφάνταστους πολιτικούς όρους τις πραγματικές του προθέσεις για το ύφος και το είδος της διακυβέρνησης (όροι όπως Ριζοσπαστικός Φιλελευθερισμός, Μεσαίος Χώρος κ.α). Μπασταρδεμένη εποχή πολιτικά σε σύγκριση με το ένδοξο παρελθόν.
Αυτό για τη χρήση του πολιτικού λόγου, επειδή έχω απίστευτη αγάπη για την ελληνική γλώσσα και διαβάζω μανιωδώς, είναι απροκάλυπτο ψέμα.
Ανέκαθεν ο πολιτικός λόγος χρησιμοποιούσε την ιδεολογική γλώσσα, γλώσσα που παγιδεύει και εξαπατά, για ευνόητους πάντα λόγους. Χρησιμοποιούσε δηλαδή Λόγο πληθωρικό, αξιολογικό, ευφημιστικό, συμφυρματικό, διχοτομικό και αυταπόδεικτο.
Αυτό το έκαναν άπαντες οι πολιτικοί από αρχαιοτάτων χρόνων.
Σήμερα βέβαια η (ξύλινη) γλώσσα των πολιτικών με τις δημαγωγικές κορώνες έχει φτάσει στο μη περαιτέρω.
Λόγια, λόγια, λόγια, λόγια ψεύτικα...............
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 17:11.
1
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 18:15, 15-05-11:

Πλάκα με κάνεις τώρα, έτσι??? Πες το μου σε παρακαλώ...
Διότι εγώ που μέχρι πέρσι ήμουν μαθητής κι έχοντας και 2 αδέρφια στο Δημοτικό, δηλαδή είχα την τύχη(?) να δω και τα καινούρια βιβλία, μπορώ να διαβεβαιώσω όποιον μιλάει τις γλώσσες που μιλάω και γω ότι δεν είναι τόσο κακά... Είναι ακόμη χειρότερα... Κι απ' όσο χάλια μπορώ να τα περιγράψω εγώ να το πάρει αυτό και να το υψώσει στην 300ή δύναμη... Και τότε κάπως θα πλησιάσει...

Ή θα έχουν μεροληπτική, απαρχαιωμένη και άχρηστη γνώση, ή θα έχουν ύλη που δεν είναι να παιδιά της ηλικίας για την οποία τα προορίζουν, ή όλα αυτά μαζί με έναν άχρηστο και με μηδενική μεταδοτικότητα διδάσκοντα...
Δεν γίνεται σχολικά βιβλία να έχουν συντακτικά και γραμματικά λάθη, γαμώ την τρέλα μου γαμώ... Και να μην τα αλλάζει κανείς... Δεν γίνεται να παλεύεις να βγάλεις νόημα από μία φράση που μπορεί να γραφτεί με 120000 διαφορετικούς και πιο ευκολονόητους τρόπους...

Για να τελειώνουμε με αυτό...

Πρώτον, πριν κάνουμε quote τον Coelho ας διαβάσουμε πια τι είπε ο δόλιος... Αμάν πια!!

Οφείλω όμως να διαφωνήσω και στο κατά πόσο μπορείς να μάθεις... Διότι, ούτε καν τι γίνεται γύρω μας δεν μπορούμε να μάθουμε... Μαθαίνουμε μόνο ότι θέλουν οι άλλοι να ξέρουμε... Απλώς ειδικά στα σχολεία, πέφτει η προπαγάνδα της προπαγάνδας μπας και κάθε κυβέρνηση μαζέψει περισσότερους ομοϊδεάτες...

Υ.Γ. Ο πλουραλισμός απόψεων είναι δημοκρατίκο γνώρισμα και όχι ανωμαλία.
Γι' αυτό δεν μου αρέσουν τα φυσικομαθηματικά, με τη στενή έννοια του όρου.
Αγαπητέ μου,
πλουραλισμός απόψεων, υπάρχει και με το παραπάνω στα φυσικομαθηματικά...
Αυτό που εσύ αποκαλείς πλουραλισμό απόψεων, είναι διαστρέβλωση των γενονότων και ερμηνεία τους κατά το συμφέρον των εκάστοτε "δυνατών"
2
1
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε: στις 18:41, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Πλάκα με κάνεις τώρα, έτσι??? Πες το μου σε παρακαλώ...
Διότι εγώ που μέχρι πέρσι ήμουν μαθητής κι έχοντας και 2 αδέρφια στο Δημοτικό, δηλαδή είχα την τύχη(?) να δω και τα καινούρια βιβλία, μπορώ να διαβεβαιώσω όποιον μιλάει τις γλώσσες που μιλάω και γω ότι δεν είναι τόσο κακά... Είναι ακόμη χειρότερα... Κι απ' όσο χάλια μπορώ να τα περιγράψω εγώ να το πάρει αυτό και να το υψώσει στην 300ή δύναμη... Και τότε κάπως θα πλησιάσει...

Ή θα έχουν μεροληπτική, απαρχαιωμένη και άχρηστη γνώση, ή θα έχουν ύλη που δεν είναι να παιδιά της ηλικίας για την οποία τα προορίζουν, ή όλα αυτά μαζί με έναν άχρηστο και με μηδενική μεταδοτικότητα διδάσκοντα...
Δεν γίνεται σχολικά βιβλία να έχουν συντακτικά και γραμματικά λάθη, γαμώ την τρέλα μου γαμώ... Και να μην τα αλλάζει κανείς... Δεν γίνεται να παλεύεις να βγάλεις νόημα από μία φράση που μπορεί να γραφτεί με 120000 διαφορετικούς και πιο ευκολονόητους τρόπους...

Για να τελειώνουμε με αυτό...

Πρώτον, πριν κάνουμε quote τον Coelho ας διαβάσουμε πια τι είπε ο δόλιος... Αμάν πια!!

Οφείλω όμως να διαφωνήσω και στο κατά πόσο μπορείς να μάθεις... Διότι, ούτε καν τι γίνεται γύρω μας δεν μπορούμε να μάθουμε... Μαθαίνουμε μόνο ότι θέλουν οι άλλοι να ξέρουμε... Απλώς ειδικά στα σχολεία, πέφτει η προπαγάνδα της προπαγάνδας μπας και κάθε κυβέρνηση μαζέψει περισσότερους ομοϊδεάτες...

Αγαπητέ μου,
πλουραλισμός απόψεων, υπάρχει και με το παραπάνω στα φυσικομαθηματικά...
Αυτό που εσύ αποκαλείς πλουραλισμό απόψεων, είναι διαστρέβλωση των γενονότων και ερμηνεία τους κατά το συμφέρον των εκάστοτε "δυνατών"
Το οτι δεν προέρχεσαι από τη θεωρητική κάνει μπαμ.(μειονέκτημα για μένα καθώς αντιπαθώ τους τεχνοκράτες....)
Ως μαθητής λοιπόν που έδωσε 3 φορές πανελλήνιες για να πετύχει το στόχο του, πέρασα από κοινωνιολογία, φιλολογία και τώρα παιδαγωγικό, σου λέω, μετά λόγου γνώσεως ότι τα βιβλία του σχολείου είναι πολύ καλά. Με ασάφειες και κάπως κακογραμμένα, αλλά στην τελική, το γράψιμο του κάθε συγγραφέα δεν ταιριάζει στον καθένα,δηλαδή σε όλους ανεξαιρέτως(π.χ. στην Ιστορία της θεωρητικής ορισμένα κεφάλαια ήτανε πιο εύκολα από άλλα,καθώς ήταν γραμμένα και από διαφορετικούς ιστορικούς).
Το οτι είσαι υπερβολικός, επίσης είναι ηλίου φαεινότερον!!
Ο Κοέλιο παρεμπιπτόντως είπε :Όταν θέλουμε κάτι, ολόκληρο το Σύμπαν συνωμοτεί για να μας επιτρέψει να κάνουμε το όνειρό μας πραγματικότητα.Διάβασες καλά τι έγραψα εγώ;;( στο βιβλίο του Αλχημιστής, αν θες στο στέλνω.Οι ειρωνείες του τύπου ας διαβάσουμε, αλλού.Η βιβλιοθήκη μου αριθμεί πάνω από 2000 βιβλία μέχρι τώρα, εσένα;...).Κάτι αντίστοιχο είπε και ο Καζαντζάκης:''Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.'' Πράγμα που το βίωσα προσωπικά και το προσυπογράφω..... Υπάρχει, ξέρεις, και η προέκταση των νοημάτων καθώς και η μεταφορική χρήση της γλώσσας.....(για τους τύπους όλα αυτά)
Είναι πασιφανές ότι από έκθεση και γενικότερα φιλοσοφικά μαθήματα δεν τα πας και τόσο πρίμα...κρίμα!!
Εγώ στο σχολείο, ειλικρινά, έμαθα πολλά!! Το αναγνωρίζω εκ των υστέρων!!
Και επιμένω, όποιος θέλει να μάθει μπορεί να το επιτύχει, αν, πάλι,δεν τον ικανοποιεί η ήδη υπάρχουσα γνώση, υπάρχει και η δυνατότητα να ανακαλύψει ο ίδιος την επιστημονική αλήθεια....Αλλά αφότου πρώτα πατήσει στις πλάτες των γιγάντων...Δηλαδή αξιοποιήσει την σημερινή γνώση και πάει παραπέρα, όπως όλοι οι, πάλαι ποτέ, καινοτόμοι....
Για τη διαστρέβλωση που λες, πραγματικά μένω ενεός, απλά :άναυδος!!
Οι θετικές επιστήμες δίνουν την ψευδαίσθηση της αντικειμενικότητας(''αλήθειας''), πράγμα το οποίο δημιουργεί στους περισσότερους που ανήκουν σ' αυτές την πλάνη ότι κατέχουν την αλήθεια.
Όμως αυτές οι μικρότητες έχουν ξεπεραστεί προ πολλού στις θεωρητικές επιστήμες...
Όποιος έχει παιδεία κρίνει και κρίνεται!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 16-05-11 στις 00:50.
1
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 18:49, 15-05-11:

Το οτι δεν προέρχεσαι από τη θεωρητική κάνει μπαμ.
Ως μαθητής λοιπόν που έδωσε 3 φορές πανελλήνιες για να πετύχει το στόχο του, πέρασα από κοινωνιολογία, φιλολογία και τώρα παιδαγωγικό, σου λέω, μετά λόγου γνώσεως ότι τα βιβλία του σχολείου είναι πολύ καλά
ήμουν σχεδόν σίγουρος

λοιπόν , καλέ μου φίλε , ότι αναγκαζόμαστε να διαβάζουμε επί 3 χρόνια , δεν είναι απαραίτητο καλό βιβλίο
απλά , το παπαγαλίζουμε πλέον , άθελά μας , και στον ύπνο μας
3
1
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε: στις 18:55, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
ήμουν σχεδόν σίγουρος

λοιπόν , καλέ μου φίλε , ότι αναγκαζόμαστε να διαβάζουμε επί 3 χρόνια , δεν είναι απαραίτητο καλό βιβλίο
απλά , το παπαγαλίζουμε πλέον , άθελά μας , και στον ύπνο μας
Εντάξει λοιπόν, γίνε πρώτα πανεπιστημιακός να γράψεις το δικό σου βιβλίο, μετά να σε αξιολογήσουμε κατά το δέον.
Και πίστεψέ με, κέρδισα πολλά από τις σχολές που πέρασα....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 19:15.
1
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 19:03, 15-05-11:

και εγώ κέρδισα

με έπεισαν να μην γίνω πανεπιστημιακός
3
1
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε: στις 19:06, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
και εγώ κέρδισα

με έπεισαν να μην γίνω πανεπιστημιακός
Γιατί θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο; Ξέρεις, ο Άνθρωπος κάνει το επάγγελμα, οπότε στο χέρι σου(ή στη φαντασία σου, το πιο πιθανόν!!!) ήταν να γίνεις ......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 20:12.
1
2
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 20:20, 15-05-11:

Bάζω την απάντηση σε spoiler γιατί βγήκε... κάπως μεγάλη...

2
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια