Τα πάντα περι πεθερικών και πεθερόπληκτων!

Ποιά πρέπει να κυριαρχεί στην καρδιά ενός άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Ειμαι γυναίκα και λέω νύφη

    Ψήφοι: 23 42.6%
  • Ειμαι άνδρας και λέω νύφη

    Ψήφοι: 12 22.2%
  • Ειμαι γυναίκα και λέω μάνα

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • Ειμαι άντρας και λέω μάνα

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Ποιος μπορεί να τα βάλει με αυτά τα δύο θηρία;

    Ψήφοι: 13 24.1%

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Θυμάμαι ένας φίλος έλεγε πως ανάμεσα στο γάμο του και στους γονείς του, εκείνος έχει το ρόλο του αμορτισέρ:
Απορροφά τους κραδασμούς... ;) Τώρα το πως τα κατάφερνε, η ψυχούλα του το ξέρει... :|

Καλό παράδειγμα!!! [αλλά ποιός το κάνει, ε;:P ]

Αρχική Δημοσίευση από Powder:
Σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,Aayla:)

Εχεις δίκιο σε αυτα που λές το μονο πλέον που με ενοχλει ειναι η υποκρισία..και το δήθεν χαμογελο και το δηθεν ενδιαφερον που υπέστει τόσα χρονια..και ο στούρνος τα πιστευα και ανοιγόμουν απεναντί της! το αποτέλεσμα? να ξέρει το πως σκέφτομαι το τι νιώθω..τα πάντα και σχεδον για όλα!:|

Η συμπεριφορά της αυτη ειχε ως αποτέλεσμα να την εμπιστευομαι πλήρως και βέβαια πολλές φορες να λειτουργώ υπέρ της!

1.την έβαλα στην εταιρεία του αντρα μου με τις ευχές μου
2.εβγαλα το ονομα της στην κόρη μου..(βαφτιζετε σε λιγες μέρες) για να δείξω την εκτιμησή μου απεναντί της!

Τώρα εχω βάλει μυαλό..πλέον ειναι αργα..γιατι εχει τον αντρα μου..στα πόδια της ολη μέρα..και δεν με χρειάζεται πλέον!:redface:

καλα να πάθω!:worry:

κουράγιο μας..ευχομαι γενικά!:redface:

Ώχου...ιδού άλλη μια "θανάσιμη πεθερά"...Τι να κάνουμε, Powder...Υπομονή και όσο μεγαλώνουμε, μαθαίνουμε πόσο σκληρή είναι η ζωή...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
"Πεθερες" ειχα...αλλα πεθερα-πεθερα (πως λεμε καρετα καρετα:P ) οχι..
Οι μαμαδες ολων μου τον προην σχεσεων και ειδικα των δυο σοβαρων, με ειχαν αγαπησει πολυ και τουλαχιστον μου εδειχναν μια πολυ καλη εικονα...(τωρα πραγματικα τι πιστευαν η ψυχουλα τους το ξερει...)
Απο εκει και περα, αν και δεν ειμαι παντρεμενος-αρραβωνιασμενος για να μπω στα πα*****ια σας και να μιλησω για εμενα μπορω απο προτω χερι να πω τρομερες και φρικτες ιστοριες απο την πεθερα ενος των δυο γονιων μου...:mad:
Εκανε τα απιστευτα...τωρα αν και δειχνει να εχει καλμαρει λιγο εξακολουθει να κανει τις τρομερες μαμακιες της και πιστεψτε με το εχω ζησει απο πολυ κοντα αυτο το λουκι και με εχει φτασει πολλες φορες στο αμην!Τι να πω...;;;
Τα θυμαμαι και νευριαζω:mad: ...στεναχωριεμαι:( ...σιχτιριζω...:mpinelik:
Κοριτσια...σας καταλαβαινω απολυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
:'( :'( :'(
Και ενώ πίστευα πως δεν είχα κανένα πρόβλημα με την "μέλλουσα" πεθερά διότι ποτέ δεν είχα σχέση μαζί της, πέρα από το τηλέφωνο (όπου πάντα τύχαινε να καλεί όταν γνώριζε ότι ο γιός της δεν είναι σπίτι, για να μου κάνει παράπονακια του στύλ "βρε Μαράκι μου, βρέ κουκλίτσα μου, τόσα χρόνια με τον Μανώλη και δεν σε έχουμε δει πέρα από 2 φορές και αυτές για 2-3μέρες μόνο....γιατί δεν κανονίζετε το προγραμμά σας να έρθετε να σε δούμε ;;;;" ή "μα καλά πότε έχετε σκοπό εσείς να κάνετε οικογένεια;; οι γονείς σου δεν έχουν προβλημα που μένεις με τον γιο μου έτσι, αστεφάνωτη;;;αντέ βάλτε το στο πρόγραμμα, αφού έτσι κι αλλιως μαζί μένετε"και άλλα τέτοια πεθεροκατινίστικα)....
Πριν λίγο καιρό ο καλός μου κατέβηκε στην πατρίδα του για να δει τους γονείς του.....και έτσι ξεκίνησαν όλα....
...Τον ρώτησανε αν έχει σκοπό να παντρευτούμε και τους είπε πως το σκεφτόμαστε για το 2007, αλλά για πολιτικό και όχι για θρησκευτικό και αυτό για να σταματήσουν οι γκρίνιες γενικά(πιστεύουμε πως δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε θρησκευτικό γάμο, παρά μόνο αν μείνω έγκυος ή αν κάποια στιγμή μπούμε σε διαδικασία να υιοθετήσουμε κάποια ψυχούλα μόνη).....Φυσικά η μητέρα του αντέδρασε πολύ άσχημα λέγοντας πως ένα γιο έχει και πως θέλει να τον καμαρώσει γαμπρό στην εκκλησία και τι θα πει ο κόσμος που θα το μάθει και πολλά πολλά άλλα.....Τελειώνοντας, του είπε πως αν γίνειι κάτι τέτοιο αυτή δεν θα του μιλήσει ποτέ ξανά ..... οι επόμενες μέρες δεν ηταν και τόσο ευχάριστες για αυτόν, αφού το έμαθαν όλοι και πέσανε πάνω του να μάθουνε το γιατί.....τελικά αναγκάστηκε να τους πεί πως εγώ είμαι αυτή όπου εξαρχής ήμουν κατά του γάμου.....γιατί μετά από μια περιπέτεια υγείας που είχα δεν μπορώ να τεκνοποιήσω....οπότε και θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να μπω σ΄'αυτή την διαδικασία, από την στιγμή που δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη οικογένεια.....
Όπως καταλαβαίνετε, έγινε πανικός, η μητέρα του του είπε πως είναι σε ηλικία (39) που θα πρέπει να κάνει παιδί και πως με την υιοθεσία τα πράγματα είναι δύσκολα...(κάτι το οποίο το γνωρίζουμε πολύ καλά και οι δύο, γιατί πέρα από το ότι κάνουμε εντελώς ελευθερα έρωτα τόσα χρόνια και δεν υπήρξε ούτε μια υποψία εγκυμοσύνης, έχουμε κάνει και πολλές ενέργειες για να μπούμε σε διαδικασία υιοθεσίας, αλλά συνεχώς βρίσκουμε κολλήματα, όχι στο θέμα του γάμου, αλλά στο θέμα το οικονομικό, πως θα πρέπει να παρουσιάσουμε περιουσιακά στοιχεία τέτοια ώστε να εξασφαλίσουμε στο μικρούλη μια άνετη και σίγουρη ζωή...)(αν κάποιος γνωρίζει κάτι για υιοθεσιες, θα ήθελα να με βοηθήσει πλζζζζ)....Αφού λοιπόν του φουσκώσανε τα μυαλά....με το τί οικογένεια θα είστε, πως οικογενεία χωρίς παιδια δεν υφίσταται και άλλα τέτοια κουλά, επέστρεψε Θεσσαλονίκη πολύ φορτισμένος και απόμακρος....Στην αρχη δεν μου είπε τπτ, αλλά κατάλαβα πως κάτι δεν πήγε καλά από την συμπεριφορά του.....
.....μέχρι χθές.....χθες το πρωϊ με πήρε η μητερα του στην δουλεια(!)[που βρήκε το τηλέφωνο του γραφείου δεντο γνωρίζω]....και άρχισε να μου λέει πως θα πρέπει να σκεφτώ τον Μανώλη που θέλει να κάνει παιδιά και πως τον κρατάω κοντά μου απο εγωισμό και πως αν τον αγαπώ όπως υποστηρίζω θα πρέπει να τον αφήσω να κάνει την δική του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ οικογένεια......Τα ' παιξα.....Πάγωσα.....Πως το έμαθε....το μυαλό μου πήρε ανάποδες (να σημειώσω πως τόσα χρόνια ποτέ δεν μαλλώσαμε με τον Μανώλη, ποτέ)....τον πήρα στο κινητό....κλείσαμε ραντεβού για φαγητό το μεσημεράκι.....βρεθήκαμε και του είπα τί συνέβει.....η στάση του ήταν υπέρ της μητέρας του....και αφού μου είπε όλο το στόρυ έκλεισε λέγοντάς μου πως είναι μάνα του και πως θέλει να δει εγγόνια και από αυτον κάποια στιγμη΄....με το που άκουσα την κουβέντα αυτή....σηκώθηκα και έφυγα.....έκλεισα το κινητό μου, επέστρεψα στο γραφείο,τελειωσα όλες τις εκκρεμότητες και μετά κοιμήθηκα σε μια φίλη (κοιμήθηκα ... σχετικο)....το τηλέφωνο μου ακόμα δεν το άνοιξα.....τί να κάνω, πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση αυτή;;;; Το ότι δεν μπορώ να είμαι φυσική μητέρα ένος πλάσματος είναι τόσο κακό;;;; Θα πρέπει να μείνω μόνη για μνα μην "σκλαβώσω" τα όνειρα κάποιου για βιολογικά παιδια;;;;;;.....Δεν ξέρω αν έγραψα στο σωστό θέμα ή αν θα έπρεπε να ανοίξω κάποιο άλλο....αλλά με το που είδα την λέξη ΠΕΘΕΡΙΚΑ.....έβαλα τα κλάματα (ευτυχώς είμαι μόνη στο γραφειο ) και άρχισα να γράφω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
....
καλά έκανες και τα έγραψες. βγάλτα από μέσα σου.

σου γράφω πιμί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γμτ:( :(
Καταρχήν περίμενα πως θα διαβάσω άλλο ένα χιουμοριστικά γραμμένο μνμ περί πεθερόπληκτης αλλά ξαφνιάστηκα δυσσάρεστα:(
Δεν ξέρω ποια απο όλες τις πτυχές του μνμ σου να πρωτοαναλύσω, θα προσπαθήσω να πω την ταπεινή αποψή μου αποφεύγοντας όσο γίνεται το συγκαταβατικό και μελό ύφος, νομίζω πως δεν ταιριάζει σε καμμιά απο τις δυο.
Καταρχήν όσο αφορά την ανασφάλεια που σου διμιούργησαν.Χιλιάδες ζευγάρια υιοθετούν δεν είναι ούτε κατακριτέο ούτε "αναπηρία" ίσα ίσα κάνεις και διπλό καλό ένα σε εσάς και ένα στο παιδί.Την τεττριμένη έκφραση "γονιός είναι αυτός που μεγαλώνει" την γνωρίζεις;Η υιοθεσία στην Ελλάδα είναι μαγκωμένη στα γραφειοκρατικά γρανάζια, μπορείτε εναλλακτικά να απευθυνθύνεται σε ένα ιδιωτικό γραφείο υιοθεσίας(όχι τα παράνομα υπάρχουν και νόμιμα) ή να υιοθετήσεις παιδάκια που δεν αποτελούν επιλογή για άλλα ζευγάρια(όπως και να το γραφα κυνικό θα ακουγόταν) είτε γιατι αντιμετωπίζουν πρόβλημα υγείας(χρειάζεται αντοχή και κότσια για να το κανεις αυτό) είτε γιατι είναι πιο μεγάλα σε ηλικία.
Υπάρχουν ακόμη διέξοδοι που σου δίνει η ιατρική μέσω τεχνητής γονιμοποίησης κι άλλων μεθόδων τις οποίες καλύτερα να συζητήσεις με τον γιατρό σου.

Κατα δεύτερον όσο αφορά τον σύντροφο σου και το περιβάλλον του.Δεν γνωρίζεις κάτω απο ποιες συνθήκες και με ποιο τρόπο παρουσίασε στην μητέρα του το θέμα, παίζει μεγάλο ρόλο το πως της το είπε και σε ποια θέση έβαλε τον εαυτό του, συνοδοιπόρος σου ή θύμα;Μπορεί να μην άντεξε το βάρος της ευθύνης και μετατοπίζοντας την ολοκληρωτικά σε σένα να έφερε την μητέρα του στην θέση μαμάς-προστάτη.Υποθέτω χωρίς να γνωρίζω πως μέχρι τώρα ήταν σύμφωνος και η απόφαση κοινή.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν η μητέρα του θα αντιδρούσε το ίδιο αν ήσασταν ήδη παντρεμένοι και κινούσατε διαδικασίες υιοθεσίας;:hmm: Θα σε προέτρεπε και τότε να χωρίσεις το γιο της;
Δεδομένου πως είστε αρκετά χρόνια μαζί κάποτε θα ερχόταν η στιγμή που η σχέση σας θα δοκιμαζόταν σε μια εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση.Μην λαμβάνεις τις πρώτες του αντιδράσεις ως ένδειξη εγκατάλειψης ή υποχώρησης.Όταν επανακτήσετε την ψυχραιμία σας θα μπορέσετε να κάνετε μια ουσιαστική συζήτηση για το τι μέλλει γενέσθαι.Μην ξαφνιάζεσαι που δικαίωσε την μητέρα του, το όφειλε καθώς εκείνος προκάλεσε την όποια αντίδραση της(με τον τρόπο που της το έθεσε όπως σου προείπα) εμμέσως προσπαθούσε να δικαιώσει τον εαυτό του κι έψαχνε ελαφρυντικα που ενέδωσε στην οικογενειακή πιεση.
Ανοίγεις ένα δύσκολο μέτωπο καθως θα πρέπει να αποδείξεις στην μητέρα του και κατα επέκταση στην οικογένεια του πως ο σύντροφος σου θα αποκτήσει μια αγαπημενη και φυσιολογική οικογένεια δεμένη με αγάπη είτε έχουν δεσμούς αίματος είτε όχι.
Στη θέση σου αφού ξεκαθάριζα με τον σύντροφο μου θα έκανα (αν έχεις το κουράγιο και την υποστήριξη του) μια επίσκεψη στα μελλοντικα πεθερικά μου για να έβλεπαν και οι ίδιοι ότι είστε και οι δυο σύμμαχοι σε αυτήν την προσπάθεια, αποφασισμένοι να διμιουργήσετε την δική σας οικογένεια γιατί το θελετε, το επιδιώκετε να γίνεται γονείς και όχι επειδή έτυχε μια εγκυμοσύνη, είναι ελάχιστοι αυτοί που συνηδητοποιημένα διμιουργούν οικογένεια και συνηθως όσοι μόχθησαν για να αποχτήσουν παιδιά τα "εκτιμούν" περισσότερο απο όσους το θεωρουσαν δεδομένο πως θα κάνουν.
Και κάτι τελευταίο, αν προσδοκείς απο εκείνη να σε καταλαβει και να σου σταθεί, βάλε λίγο νερό στο κρασί σου και κάνε της το χατίρι να δει τον γιο της στα σκαλιά της εκκλησίας και όχι του δημαρχείου.Δούναι και λαβείν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τις 2 που απαντήσατε (Κλεφτρα και ντου).....
Η αλήθεια είναι πως σηκώθηκα και έφυγα γιατί ένιωσα το αίμα μου να είναι έτοιμο να βγει από τα αυτιά....αν έμενα θα έχανα την ψυχραιμία μου.....δεν του έδωσα το περιθώριο να μου πει τί ακριβως ειπώθηκε και κάτω από τι συνθήκες....
Μάλλον θα αφήσω λίγες μέρες να περάσουν, και μετά θα μιλήσω μαζί του....γιατί δεν έχω συνειδητοποιήσει ακόμα τι έχει συμβει.....
Όσον αφορά την υιοθεσία....ντουλίνη ευχαριστώ πολύ, δεν το είχαμε σκεφτει ποτέ!!!! Κλεφτρούλα δεν υπάρχει περίπτωση να τεκνοποιήσω ευκολά ακόμα και με τεχνιτές μεθόδους....οι πιθανότητες είναι 1/5.000.000.....και φυσικά πολύ πιο ψυχοφθόρα από την μέθοδο της υιοθεσίας....
Έχετε δίκιο και οι 2 στο θέμα του πολιτικού/ θρησκευτικού γάμου......ήμουν όντως πολύ απόλυτη στο θέμα, οπότε ακόμα και να είχε κάποια ένσταση στο θέμα ο Μανώλης ναμην τόλμησε ποτέ να μου την πει....
Έλπίζω πως αφού ηρεμήσουμεκαι οι 2 ....να βρεθούμε να μιλήσουμε και να βρούμε μια λύση στο θέμα της αντιμετώπισης της μητέρας του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ειναι πραγματικά λυπηρο όλο το περιστατικό και ειλικρινά αυτή τη στιγμή έχω φουρκιστεί τόσο πολύ που δεν ξέρω καν τι να σου απαντήσω....
θα επανέλθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Κοριτσια έλεος τώρα έχω πάθει σοκ είναι απαίσιο αυτό που διάβασα....:( :(

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μια μητέρα οσο κι να θέλει να δεί εγγόνια μπλέκεται έτσι στη ζωή ενός ζευγαρίου κι μάλιστα που βρήκε το θρασος να δι΄΄ωξει έτσι την erodia απο την ζωή του γιού της κι ο γιός να την υπερασπιζεται κιόλας αντί να της το ξεκόψει.Εκτός αν θέλει να φανεί συμβιβαστικός.Πάντως εγώ δε θα ξερα πως να χειριστώ ενα άτομο που μου φέρθηκε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
]....και άρχισε να μου λέει πως θα πρέπει να σκεφτώ τον Μανώλη που θέλει να κάνει παιδιά και πως τον κρατάω κοντά μου απο εγωισμό και πως αν τον αγαπώ όπως υποστηρίζω θα πρέπει να τον αφήσω να κάνει την δική του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ οικογένεια......

οκ... επανέρχομαι λοιπόν....

πες λοιπόν χαιρετίσματα στην κυρ πεθερά σου ότι αν υπαρχει κάποια που αγαπάει εγωιστικά τον Μανώλη, αυτή είναι αυτή και όχι εσύ!
Γιατί αν δεν τον αγάπαγε εγωιστικά το μόνο που θα την ενδιέφερε θα ήταν να είναι ευτυχισμένο το παιδί της με ΟΠΟΙΑ και αν ήταν μαζί....
Το καρακατιναριο και η αμάθεια σε όλο τους το μεγαλείο....
Είμαι ακόμα πάρα πολύ θυμωμένη....
Διάβασα πολλές φορές το κείμενο σου και αυτό που διέκρινα ήταν οτι ο Μανώλης πάντα ήξερε την αλήθεια και ήταν πάντα επιλογή του να είναι μαζί σου κάτω από αυτες τις γνωστες προς αυτόν συνθήκες!
Αν ξαφνικά αλλάξει γνωμη γιατί η μανουλα του, του τα έκανε τσουρέκια, σορρυ που θα στο πω έτσι χοντρα τωρα μέσα στον πονο σου, αλλά στον αγύριστο να πάει!

Να μην επιτρέπεις να σου μπαίνουν ιδεες στο μυαλό του στυλ ότι μαζί σου δεν θα έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ οικογενεια... και τι θα έχει δηλαδη? Ψευτικη? τις κουμπάρες θα παίζετε? ακους εκει! :mad:
Ποιος ειναι ο ορισμός της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ οικογένειας κούκλα μου? Τι σημαίνει πραγματικά οικογένεια?
Μήπως δεν είναι αυτό που όλοι μαζί γύρω από ένα τραπέζι τρώμε και γελάμε?
Δεν είναι αυτό που γύρω απ το ίδιο τραπέζι κλαίμε και λυνουμε τα προβληματα?
παιδί μου δεν είναι απαραίτητα αυτό που θα κοιλοπονέσω αλλά αυτό που θα ξαγρυπνησω πάνω απ το προσκεφάλι του με το 40 πυρετό του...
Οικογένεια είναι αυτό που μας ενώνει με μια ομαδα ανθρωπων που μας αγαπουν και αγαπούμε...
Κατι που είναι προφανες απ την κακία και την χολή που βγάζει ότι η συκγκεκριμένη κυρία δεν βίωσε ποτε στη ζωή της....
ΕΛΕΟΣ!
μη σε παίρνει από κάτω για τέτοιες π@π@ριες ρε! παρε τα πανω σου και δωσε την μάχη σου με τσαμπουκα!!!
ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ να σου μιλαει με αυτον τον τροπο!!!!
:mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εμενα το εχει δηλωση οτι δεν με παει οποτε κ εγω την εχω ξερετε τι μην τα λεω τωρα αλλα θα ερθει ο καιρος που θα τρεχει να με παρακαλει τοτε να δειτε γελια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ααα, συγχιστικοτατο το μηνυμα σου! Θα συμφωνησω απολυτα την κακη επιρροη και συμμεριζομαι τον θυμο της! Ο συντροφος σου ηταν τοσα χρονια μαζι σου ενω ηξερε το προβλημα, αποκλειεται να ειναι συνειδητη αυτη η αντιδραση του τωρα, προφανως του εκαναν πλυση τοσες μερες και στα ειπε οπως του ερχοτανε χωρις να σκεφτει ακριβως τι λεει. Μην τρελαινεσαι καθολου. Προσπαθησε να ηρεμισεις και να καταλαγιασεις τον θυμο σου, να κανεις μια κουβεντα εξω απ'τα δοντια μαζι του για να δεις ακριβως τι σκεφτεται -αφου μεινατε και λιγες μερες χωρις επικοινωνια-, και αντιμετωπισε ο,τι σου πει. Πιστευω πως εφοσον ηξερε το οτι ειναι πολυ πιθανον να μην μπορεσετε να κανετε μαζι παιδι, αλλα παρ'ολ'αυτα δεν ειχατε ποτε καν τσακωμο μεταξυ σας, το θεμα δεν τον καιει τοσο. Τη μητερα του τσουρουφλιζει απ'ο,τι φαινεται και γι'αυτο εγινε αυτο το σκηνικο. Ελπιζω να ηρεμισεις, κι οταν συζητησετε τα πραγματα ηρεμα να χετε παρει κι οι δυο την καλυτερη αποφαση που μπορειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω αντιμετωπίσει κι εγώ το πρόβλημα απ' την ανάποδη.

Δηλαδή εγώ έχω έτοιμο παιδί και τα (εν δυνάμη) πεθερικά δε με θέλουν όχι για νύφη, ούτε για παρέα του γιού τους!..
Και σκέφτομαι καμιά φορά:
Κι αν αυτός ο γιός ήταν δικός μου? Θα ήθελα να είναι μαζί με μια χωρισμένη με παιδί?
Μακάρι αν ποτέ χρειαστεί να έχω την ετοιμότητα να αναγνωρίσω πως αν μεγάλωσα την κόρη μου σωστά (όπου σωστά σημαίνει της έδωσα όλα τα απαραίτητα εφόδια ώστε να έχει κριτήρια να αξιολογήσει τις καταστάσεις που θα συναντήσει στη ζωή της) τότε η απόφαση είναι καθαρά δική της.
Εγώ θα έχω πάντα την πόρτα μου ανοιχτή να τη συμβουλέψω και να της συμπαρασταθώ αν και εφόσον μου το ζητήσει.
Ξεχνάει η πεθερά σου:

Τα παιδιά σας δεν είναι παιδιά σας. Ερχονται στη ζωή με τη βοήθειά
σας , αλλά όχι απο σας, και μ' όλο που είναι μαζί σας, δεν ανήκουν σε σας.
Μπορείτε να τους δώσετε την αγάπη σας, όχι όμως και τις ιδέες σας.
Γιατί αυτά έχουν τις δικές τους ιδέες.
Μπορείτε να στεγάσετε το σώμα τους, όχι όμως και την ψυχή τους,
Γιατί η ψυχή τους κατοικεί στο σπίτι του Αύριο, που εσείς δεν
μπορείτε να επισκεφτείτε, ούτε στα όνειρά σας

Χαλίλ Γκιμπράν

πες λοιπόν χαιρετίσματα στην κυρ πεθερά σου ότι αν υπαρχει κάποια που αγαπάει εγωιστικά τον Μανώλη, αυτή είναι αυτή και όχι εσύ!
:clapup:

...έχω ακούσει μάνα να λέει στη κόρη της, πως αν παντρευτεί αυτόν τον χωρισμένο με τα δύο παιδιά, δεν θα τους επιτρέψει ποτέ να την αποκαλούν "γιαγιά"... Μια γυναίκα που δεν έχει γίνει μάνα να είναι έτοιμη να μεγαλώσει και να αγαπήσει δυό παιδιά και η μάνα της να μην μπορεί να τους παραχωρήσει ούτε το δικαίωμα της χρησιμοποίησης ενός.... γ*****τίτλου. ΟΡΓΙΖΟΜΑΙ!

Πόση μικρότητα χωράει τούτος ο κόσμος θεοί μου?!
:mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Νομίζω οτι τετοια άτομα δε κοίτουν την ευτυχία των παιδιών τους αλλά την δική τους κι τι θα πεί ο κύκλος τους φίλοι, συγγενείς.Αυτοί οι γονείς δε είναι σωστοί κατα την γνώμη μου.όταν κανεις παιδια πρεπει πρωτα να κοιτας αυτα κι να μην μπλεκεσαι σε ξενο ζευγαρι.:( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Εrodia ύπηρξε καμμία εξέλιξη επί του θεματος?
Ελπίζω να πήγαν όλα καλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Nikita μου προς το παρόν όχι, καμία απολύτως.....
Απλά προσπαθουμε να ηρεμήσουμε και οι 2 (και δυστυχώς χώρια :( )για κάποιες μέρες, να σκεφτούμε τί ακριβώς θέλουμε από την σχέση μας, ο ένας από τον άλλο και φυσικά να δει και ο ίδιος αν μπορεί να αντιμετωπίσει τους δικούς του ξεκαθαρίζοντας μια και καλή για το πως έχει η κατάσταση(ίσως όλο αυτό να είναι και ένα πολύ καλό "crash test" για να δούμε και οι 2 αν οι βάσεις της σχέσης μας ήταν όντως τόσο δυνατές όσο πιστεύαμε εξ'αρχης).....
Πάντως υπάρχει μεταξύ μας επικοινωνία μέσω τηλεφώνου (προς το παρόν) γιατί κανείς από τους 2 μας δεν είναι σε θέση να αντιμετωπίσει τον άλλο "face 2 face" (εγώ είμαι ακόμα εκνευρισμένη όχι γιατί το έιπε στους δικούς του, αλλά γιατί δεν μου είπε πως τους το είπε, να βρούμε μια λύση αντιμετώπισης από κοινου και αυτός γιατί αισθάνεται πως κατα κάποιο τρόπο με "πρόδωσε" μη λέγωντας μου το τί έγινε από την αρχή και φυσικά για την μετά στάση του απέναντί μου δηλαδη το ότι αντί να μου μιλήσει για το τί έγινε, κλείστηκε στον εαυτό του και το επεξεργαζόταν μόνος του).....
Πάντως Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά στο τέλος .....θα δείξει σε λίγες μερούλες....
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Nikita μου προς το παρόν όχι, καμία απολύτως.....
Απλά προσπαθουμε να ηρεμήσουμε και οι 2 (και δυστυχώς χώρια :( )για κάποιες μέρες, να σκεφτούμε τί ακριβώς θέλουμε από την σχέση μας, ο ένας από τον άλλο και φυσικά να δει και ο ίδιος αν μπορεί να αντιμετωπίσει τους δικούς του ξεκαθαρίζοντας μια και καλή για το πως έχει η κατάσταση(ίσως όλο αυτό να είναι και ένα πολύ καλό "crash test" για να δούμε και οι 2 αν οι βάσεις της σχέσης μας ήταν όντως τόσο δυνατές όσο πιστεύαμε εξ'αρχης).....
Πάντως υπάρχει μεταξύ μας επικοινωνία μέσω τηλεφώνου (προς το παρόν) γιατί κανείς από τους 2 μας δεν είναι σε θέση να αντιμετωπίσει τον άλλο "face 2 face" (εγώ είμαι ακόμα εκνευρισμένη όχι γιατί το έιπε στους δικούς του, αλλά γιατί δεν μου είπε πως τους το είπε, να βρούμε μια λύση αντιμετώπισης από κοινου και αυτός γιατί αισθάνεται πως κατα κάποιο τρόπο με "πρόδωσε" μη λέγωντας μου το τί έγινε από την αρχή και φυσικά για την μετά στάση του απέναντί μου δηλαδη το ότι αντί να μου μιλήσει για το τί έγινε, κλείστηκε στον εαυτό του και το επεξεργαζόταν μόνος του).....
Πάντως Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά στο τέλος .....θα δείξει σε λίγες μερούλες....
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)
Ναι όντως αυτό θα είναι δυνατό τεστ για την δυναμική της σχέσης σας..
Πάντως κατ'εμε αυτή είναι η ωιμότερη και καλύτερη αντιμετώπιση..Χρόνος να σκεφτείτε και οι δυο μόνοι σας αντί καυγάδων και εντόνων καταστάσεων που θα έκαναν τα πράγματα χειρότερα..
Σου εύχομαι καλή τύχη και να υπάρξει αίσο τέλος..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ήθελα και γω να ρωτήσω για τις εξελίξεις αλλά... φοβήθηκα ότι ίσως πιεστείς και δεν το έκανα :redface:
πάντως τελικά πιστεύω και γω ότι όλα θα πάνε καλά :)
είσαι ώριμο άτομο (φαίνεται απ τα γραπτά σου) και δεν πιστεύω ότι είχες πέσει τόσο έξω στην επιλογή του συντρόφου σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ήθελα και γω να ρωτήσω για τις εξελίξεις αλλά... φοβήθηκα ότι ίσως πιεστείς και δεν το έκανα :redface:
Ε ναι όχι σαν εμένα το αδιάκριτο:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ήθελα και γω να ρωτήσω για τις εξελίξεις αλλά... φοβήθηκα ότι ίσως πιεστείς και δεν το έκανα :redface:
πάντως τελικά πιστεύω και γω ότι όλα θα πάνε καλά :)
είσαι ώριμο άτομο (φαίνεται απ τα γραπτά σου) και δεν πιστεύω ότι είχες πέσει τόσο έξω στην επιλογή του συντρόφου σου ;)

Σ'ευχαριστώ κουε μου .....
Μάλλον το αντίθετο ισχύει στην περίπτωση μου.....μου κάνει καλό το να μπορώ να το συζητάω και με άλλους ανθρώπους εκτός από τις 2 κολλητές μου και φυσικά την οικογενειά μου!
Και ενώ στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτική με το στέκι (βλεπεις ....είναι η πρώτη φορά που είμαι ενεργό μέλος σε κάποιο forum).....πλέον με θεωρώ τυχερή που σας βρήκα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εδώ είναι μια ιδέα να γελάσουμε ή να βοηθήσουμε όλους εκείνους που έχουν προβλήματα με τους γονείς ή τα αδέρφια του/της συντρόφου.

Πώς σας φέρονται; πώς αντιδράτε; πώς τους αποφέυγετε; Τι έρωτας ή τι μίσως υπάρχει;
Ιστορίες καθημερινής τρέλας.

Και ξεκινάω λέγοντας για την μητέρα του άντρα μου, πρώτη γνωριμία με ετοίμασε μια φίλη, πώς θα φερθώ εγώ τότε ήμουν (οκ και μένω) ανδρογυναίκα, πάω λοιπών με ένα σακάκι στην πλάτη, τσιγάρο στο χέρι και με μάγκικο ύφος της λέω
-Γείάααααα η Λέυκη; σβήνω το τσιγάρο στη γλάστρα και μένει με ανοικτό το στόμα. Με ρώτησε άν θέλω να περάσω και της λέω- Μπάαααα θα με π*δ*ξει ο πατέρας μου αν περάσει απο το σχολειο και δεν με βρεί.
Μετα απο 8 ολόκληρα χρόνια ακόμα να ξεχάσει εκείνη τη στιγμή. :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top